IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 403404405406407 824>
Автор
Порака
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 15:27
Па кирилицата руснаците признават че са я взели от нас! Що да взимаме кога то си е наше!

"В Болгарии был создан второй, более совершенный алфавит (кириллица), который лежит в основе современного славянского письма. Отсюда с принятием христианства старославянская письменность и язык получили распространение в Сербии, на Руси, в других соседних православных государствах."

Цитат от большая советская енциклопедия! Що има да взимаме ние от руснаците!??
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 15:34
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Исто како и Српската и Руската култура во Бугарија - поточно ТуркоМонголија,преси преси пун куп ама туркомонголска(бугарска) нема само Српски и Рускиголема%20насмевка


Сръбското влияние все още е много силно в Македония ако щете и заради азбуката и сръбските вестници и телевизии и югослужбите ви и образователната ви система абе всичко! И вие си го знаете това! Не случайно лидера на ОМО си го каза "Дека сме сръбски мекерета е точно"

Факт е че имате паметници на ТИТО а на Тодор Александров нито един! Е това независима държва ли е?
Кон врв
KRUGER Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KRUGER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 15:34
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by oho oho напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Я-е старословенска буква
Ю-старословенска буква
Ъ-старословенска буква,Многу голема грешка - тоа се Македонски букви измислени од Македонци - немој да лажетенамигнување


Па ако се македонски, зошто се одрекохте от них?



Некои луѓе со времто се усовршуваат, модернизираат, образуваат односно одат со текот на времето.

За жал за некои пак тоа е премногу, па си одлучуваат да си останат, да тапкаат в место.

Зошто вие си ја прифативте руската кирилица, а не си ја задржавте рунската на Аспарух. Така повеќе ќе ви личеше да се нарекувате Бугари.

То вместо да го модернизирате, вие си го развалихте :).
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 15:45
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Прво Тито не е Србин а второ имаме споменици на Александров но Македонски споменици,инаку најголемиот е во Ново Село,споменик на Александров и војводите кои го почнаа Пиринското востание против ТуркоМонголскиот цар и неговата владанамигнување
Кон врв
oho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 15:56
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by oho oho напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Я-е старословенска буква
Ю-старословенска буква
Ъ-старословенска буква,Многу голема грешка - тоа се Македонски букви измислени од Македонци - немој да лажетенамигнување


Па ако се македонски, зошто се одрекохте от них?



Некои луѓе со времто се усовршуваат, модернизираат, образуваат односно одат со текот на времето.

За жал за некои пак тоа е премногу, па си одлучуваат да си останат, да тапкаат в место.

Зошто вие си ја прифативте руската кирилица, а не си ја задржавте рунската на Аспарух. Така повеќе ќе ви личеше да се нарекувате Бугари.


Аха, демек Караджицата е врха на сладоледа, черешката на тортата, маслинката на салатата. Айт...
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 15:57
Убаво Убаво! Скоро и на Ванчето чекаме паметник( нищо че е дал заповед да се тепа сръбския крал)
То и прадедо ми се е тепал с четите на Стамболийски в Пиринско ама никогаш не е бил античен македонец! Бил е помощник воевода на Тодор Хаджикостадинов!
Интересно на кои воеводи сте направели споменик щото най вероятните поръчители на убийството на Тодор Александров са двама от воеводите в Пиринско(виж спомените на Георги Баждеков член на илинденскта организация)
И ако тия двамцата са тамо на споменика ще е голем резил!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 16:33
Originally posted by taanas taanas напиша:



Аз съм сигурен че повечето хора с български паспорти имат икономически причини да вадят паспорти! Чудно ми е само защо не искат да станат румънски или гръцки граждани нали и те са в ЕС!


Грција не дава како вас пасоши- на убави очи. Ниту пак Романија.
Ако толку те интересира, Грција дава пасоши и државјанство само на оние кои имаат потекло од Егејска Македонија, кои ќе се декларираат како Грци , со што дури даваат и право на враќање на одземениот имот.


Originally posted by taanas taanas напиша:

Аз лично колкото и да съм зле икономически никогаш нема да пиша рода ми македонски и себе си за македонец!
И понеже се съмнявам че предателството е национален спорт в Македония, мисля че тези хора с български паспорти по един или друг начин имат некакви остатъци на българско самосъзнание в рода си -дали е некой дедо или прадедо но се нещо требва да е останало за да могат толкоз лесно да напишат в молбата че родът им е български!


Немој да кажеш двапати. Никогаш не знаеш што може да ти се случи. Ако имаш болно дете и ти требаат пари за лекови, болни родители, а си невработен и сопругата ти е невработена, не знам дали сеуште ќе размислуваш така.
Всушност, ми имаат кажано дека и во Бугарија, дел од оние кои имаат потекло од Тракија или Егејска Македонија, имаат земено грчко државјанство.

Тие луѓе немаат никакво бугарско национално чувство. Единствена цел им е подобрување на економската состојба, емигрирање во странство итн.


Originally posted by taanas taanas напиша:

Ако мотива е другия -само икономически причини- значи нема друга нация в света с толкоз много предавници!
Дано да влезете в ЕС и НАТО та да се кротне малце тая Македония! Щото докато вие сте зле сите ще сме зле !


Повторно ќе ти кажам, да не даде Господ да се најдеш во таква состојба.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 16:34
Originally posted by taanas taanas напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе барем да пишувавте Македонски како што треба а не вака Македонски пишувате со Руско присилувањеголема%20насмевка

Е убаво ама у нас руска преса трудно ще намериш, виж у вас сръбска колкот щеш! И за тоа толкоз са ви мили сърбите(немам нищо против тех)А и сръбските
телевизии не са малце! За това иде реч!
И това ми било независима държава! Независима ама от собствениет си народ по скоро! Иначе как ще обясните тая тотална сръбска култура в Македония?


Танасе, нема српски телевизии во Македонија, освен преку кабелските. Ако некој има кабелска, тогаш има и српска и бугарска телевизија.
Кон врв
oho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 17:13

Всушност, ми имаат кажано дека и во Бугарија, дел од оние кои имаат потекло од Тракија или Егејска Македонија, имаат земено грчко државјанство.





Хм, яс лично не знам за такива работи. Требе да провера. Во секой случай во градот од дека потекнува мойот род, сите се бегалци од Беломорска Тракия (вие май викате на целото Егейска Македония) и незнам да барем еден има грчки пасош. Може некой да има, но яс лично не знам, па и никогаш никой тоа не го е коментирал (особно мегу лугето), тако да мислим да никой или скоро никой нема.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 17:27
Originally posted by oho oho напиша:


Всушност, ми имаат кажано дека и во Бугарија, дел од оние кои имаат потекло од Тракија или Егејска Македонија, имаат земено грчко државјанство.





Хм, яс лично не знам за такива работи. Требе да провера. Во секой случай во градот од дека потекнува мойот род, сите се бегалци од Беломорска Тракия (вие май викате на целото Егейска Македония) и незнам да барем еден има грчки пасош. Може некой да има, но яс лично не знам, па и никогаш никой тоа не го е коментирал (особно мегу лугето), тако да мислим да никой или скоро никой нема.


Oho, ние не викаме за целото тоа Егејска Македонија. Тракија си е Тракија, нема врска со Егејска Македонија. Некогаш наместо Тракија викаме Одрин или одринско.

Инаку не очекувај дека некој ќе оди и ќе се фали дека има грчки пасош.



Изменето од macedon_alex - 11.Март.2009 во 17:27
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 17:28
Што не одговара незнаат туркомонголчињата веднаш - жив циркусголема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 17:39
Originally posted by taanas taanas напиша:

Па кирилицата руснаците признават че са я взели от нас! Що да взимаме кога то си е наше!

 руснаците!??


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 17:39
газење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 17:40
BUAAAAAAAAAAAAAAAAAAaaaaaaaгазење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 403404405406407 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,609 секунди.