IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 790791792793794 824>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 15:53
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Еве ја твојата етногенеза, турлитава!


И твоjата, и твоjата...


И со тоа неможам да се сложам со тебе. Нашата етногенеза не толку богата, а ни приближно толку „обработена“ како вашата.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 16:06
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Се ми се чини дека не создале цвеќе, туку коприва.ако е коприва бегай да не стане некой проблем
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 16:28
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платеник, како секогаш сам си измислуваш тези и сам си ги демантираш.

Никој не се срами од бугарските орди, оти тие се дел од етногенезата на бугарскиот народ.

И кој го тврди следното освен тебе?
Цитирај Многу пософистицираната Турска империја не успеа народот да го потурчи, додека Бугарите, според словенобугарската наука, успеале.


Словенобугарската наука тврди нешто многу различно.
Ма знаеме што тврди словенобугарската наука, само крајот не и се фаќа.

Еве ја твојата етногенеза, турлитава!

“За семантиката на българския етноним са изказани множество хипотези, които .....


Платеник, пак нешто ти се мешаат поимите.

Дали разликуваш етногенеза /мојата/ и семантика на блгарскија етноним?

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 17:18
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платеник, како секогаш сам си измислуваш тези и сам си ги демантираш.

Никој не се срами од бугарските орди, оти тие се дел од етногенезата на бугарскиот народ.

И кој го тврди следното освен тебе?
Цитирај Многу пософистицираната Турска империја не успеа народот да го потурчи, додека Бугарите, според словенобугарската наука, успеале.


Словенобугарската наука тврди нешто многу различно.
Ма знаеме што тврди словенобугарската наука, само крајот не и се фаќа.

Еве ја твојата етногенеза, турлитава!

“За семантиката на българския етноним са изказани множество хипотези, които .....


Платеник, пак нешто ти се мешаат поимите.

Дали разликуваш етногенеза /мојата/ и семантика на блгарскија етноним?Ми се мешаат, ами како. Зарем тебе не ти се мешаат?

Многу тешко ни оди снаоѓањето во една таква турлитава. Многу зачини, многу зеленчуци....посна без месо!

Изменето од Platenik - 16.Ноември.2012 во 17:18
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 17:22
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Се ми се чини дека не создале цвеќе, туку коприва.ако е коприва бегай да не стане некой проблем


Небегам, никој не ме брка, ама стојам на пристојно растојание.

Копривите жаркаат.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 17:46
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платеник, како секогаш сам си измислуваш тези и сам си ги демантираш.

Никој не се срами од бугарските орди, оти тие се дел од етногенезата на бугарскиот народ.

И кој го тврди следното освен тебе?
Цитирај Многу пософистицираната Турска империја не успеа народот да го потурчи, додека Бугарите, според словенобугарската наука, успеале.


Словенобугарската наука тврди нешто многу различно.
Ма знаеме што тврди словенобугарската наука, само крајот не и се фаќа.

Еве ја твојата етногенеза, турлитава!

“За семантиката на българския етноним са изказани множество хипотези, които .....


Платеник, пак нешто ти се мешаат поимите.

Дали разликуваш етногенеза /мојата/ и семантика на блгарскија етноним?Ми се мешаат, ами како. Зарем тебе не ти се мешаат?

Многу тешко ни оди снаоѓањето во една таква турлитава. Многу зачини, многу зеленчуци....посна без месо!


Мене не ми се мешаат. Ако тешко ти оди снаоѓањето, значи не е за тебе оваа работа.

Треба повеќе читање и помалку толкување на сопствените размислувања.

Ти си измислиш нешто и по тоа си го демантираш.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 18:46
Блазе тебе штом тебе се ти е јасно!
За тебе бугарската работа е чиста и јасна и покрај толку теории и хипотези?!

Јас досега ништо не сум измислил, а уште помалку сум демантирал.

Само пренесувам што други рекле, а и ги анализрам работите од подруг агол.

Да се сложувам треба повеќе читање, а и читање меѓу редови. Во спротивно само рецитирање неводи никаде.

Еве пак нешто прочитач за етногенезата:

“Академик Державин (1946 г.) смята, че етногенезиса на българския народ достига с корените си далечното доиндо-европейско минало заедно с шумерите, иберите и италиките и, че ” българите са българи, а не турци, не татари , не фини, не хуни, не чуваши, не славяни, а по своя произход те принадлежат към най-древните доиндоевропейски народи”. До тези заключения той достига на базата на палеолингвинистичен анализ.
(Державин Н.С., 1946 – “История на българия” – т.1 Произход на българският народ и образуване на първата българска държава на балканския полуостров.)


Не сте хуни, не сте татари, не сте словени, не сте турци, не сте финци, не сте чуваши.... па добро бе што сте? Луѓе кои зборуваат словенкси јазик, а дојдени од Азија. Ајде ти се молам!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 19:56
Хуно-македонци?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 20:13
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Прав си Ташко! Но неможам, а да не им помогнам.

Нели е нефер, на луѓе кои се во неволја да не им се помогне?!

Жалосно е да си умрат заблудени, посебно оние кои се срамат од потеклото на бугарските орди, а од друга страна нивното име да им е прва радост.

Нели е тоа апсурд?!И тоа што викаш.

Ама па до кога ќе им помагаме?


И не се секирај, овие се дежурни клиенти и нив многу им се јасни работите ама кутрите мораат да се прават будали со сила, оти по задача се тука.


И така додека овде по цел ден тресат празна слама еве што им се случува по дома


Пази ги добро датите, објавите се во рок од една година!Македонија вечна
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 20:24
Ау Ташко - маj пена ти излезе на устата од задоволство? Ми нашите са трсили Хунзите и Калашите, ама сето е било напразно оти вие први стигнахте до тех...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 20:43
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Блазе тебе штом тебе се ти е јасно!
За тебе бугарската работа е чиста и јасна и покрај толку теории и хипотези?!

Јас досега ништо не сум измислил, а уште помалку сум демантирал.

Само пренесувам што други рекле, а и ги анализрам работите од подруг агол.

Да се сложувам треба повеќе читање, а и читање меѓу редови. Во спротивно само рецитирање неводи никаде.

Еве пак нешто прочитач за етногенезата:

“Академик Державин (1946 г.) смята, че етногенезиса на българския народ достига с корените си далечното доиндо-европейско минало заедно с шумерите, иберите и италиките и, че ” българите са българи, а не турци, не татари , не фини, не хуни, не чуваши, не славяни, а по своя произход те принадлежат към най-древните доиндоевропейски народи”. До тези заключения той достига на базата на палеолингвинистичен анализ.
(Державин Н.С., 1946 – “История на българия” – т.1 Произход на българският народ и образуване на първата българска държава на балканския полуостров.)


Не сте хуни, не сте татари, не сте словени, не сте турци, не сте финци, не сте чуваши.... па добро бе што сте? Луѓе кои зборуваат словенкси јазик, а дојдени од Азија. Ајде ти се молам!

Токму така. Читај и ќе научиш.

Дали виде што напишал академикот?

българите са българи


И вие сте во ќупот!
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 20:45
Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Прав си Ташко! Но неможам, а да не им помогнам.

Нели е нефер, на луѓе кои се во неволја да не им се помогне?!

Жалосно е да си умрат заблудени, посебно оние кои се срамат од потеклото на бугарските орди, а од друга страна нивното име да им е прва радост.

Нели е тоа апсурд?!И тоа што викаш.

Ама па до кога ќе им помагаме?


И не се секирај, овие се дежурни клиенти и нив многу им се јасни работите ама кутрите мораат да се прават будали со сила, оти по задача се тука.


И така додека овде по цел ден тресат празна слама еве што им се случува по дома


Пази ги добро датите, објавите се во рок од една година!

Токму така. Да прочиташе што си покажал или те мрзи?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 20:47
Originally posted by чоли чоли напиша:

Ау Ташко - маj пена ти излезе на устата од задоволство? Ми нашите са трсили Хунзите и Калашите, ама сето е било напразно оти вие први стигнахте до тех...


Бугарите и Македонците се роднни и по памирска линија.

Како што е напишано во житието на Климент Охридски, Бугарите отишле со војската на Александар на Исток, па по неколку векови се вратиле во земјите на своите предци.

Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 23:39
Originally posted by чоли чоли напиша:

Ау Ташко - маj пена ти излезе на устата од задоволство? Ми нашите са трсили Хунзите и Калашите, ама сето е било напразно оти вие први стигнахте до тех...


Немој така сега мистер чоли, сите знаеме дека ти и менторот твој сте по пената и задоволството овде.

И не дај се тревожи, почнуваш ептен глупости да раскажуваш.

Хунзите и Калашите се тие што самите си тврдат дека се потомци на Македонците, а не обратно.   


Не бегај од темата.
Знам дека те боли вистината, ама што да ти правам.
Изменето од Ташко - 17.Ноември.2012 во 00:54
Македонија вечна
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 790791792793794 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.