IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 128129130131132 824>
Автор
Порака
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 18:11
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе со вас има ли разбирање а?

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ тоа е парола на секој Македонец независно во која дружина и да билнамигнување


е на Кумановската дружина е било:

СИНОВЕ МАКЕДОНЦИ
ДОЙДЕТЕ ДА СТРОШИМЬ ВЕРИГИТЪ
НА
РОБСТВОТО

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/2/2e/7ma_Kumanovska_druj.jpg
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 18:45
Па кога живееш во лага нормално дека така ке мислиш,како може Македонскиот народ кој е за сигурно 10 века постар од Бугарскиот да краде нешто од Бугарија.Мaкедонците на Бугарите има дадоа вера,јазик,писмо и цела култура и сега испаѓа дека таа истата не е Македонска.Глупости што само у Бугарија може да се чујатголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 18:50
http://www.youtube.com/watch?v=f78VfTqaWXU
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 18:53
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе со вас има ли разбирање а?

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ тоа е парола на секој Македонец независно во која дружина и да билнамигнување


е на Кумановската дружина е било:

СИНОВЕ МАКЕДОНЦИ
ДОЙДЕТЕ ДА СТРОШИМЬ ВЕРИГИТЪ
НА
РОБСТВОТО

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/2/2e/7ma_Kumanovska_druj.jpg


Немој само за Кумановци да ми кажуваш те молам
Еве го знамето на Кумановците што учествувале во Илинденското востаниенамигнување





Еве го печатот



А еве ги и Илинденците од Кумановско - тука седат и двајцата мои прадедовцинамигнување


Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 19:31
[QUOTE=Boogie]Абе со вас има ли разбирање а?МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ тоа е парола на секој Македонец независно во која дружина и да бил [QUOTE]
-----
Буги, сигурно си прав... Ама што ке кажеш за Крсто Лазаров - еден виден Кумановец?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 19:36
Нема што да кажам јас - кажал на времето прадедо ми кога го убил по наредба на ВМРОнамигнување
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 19:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нема што да кажам јас - кажал на времето прадедо ми кога го убил по наредба на ВМРОнамигнување


Сакаш да кажеш што твоjот дедо е ликвидирал Крсто Лазаров?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 22:03
А кој е Крсто Лазаров, нешто како што бил Глигор Соколов(иќ)-Небрежанецот???
Таков тип на војвода ли ?
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 22:05
На, чети за Лазаров, Александов и за на Буги дедовците

http://www.promacedonia.com/rami/k_lazarov_spomeni.html
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 02:19
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нема што да кажам јас - кажал на времето прадедо ми кога го убил по наредба на ВМРОнамигнување


Сакаш да кажеш што твоjот дедо е ликвидирал Крсто Лазаров?


Точно така,мојот прадедо лично за време на втората светска војна го има убиено Крсто - Коњушки бидејки соработувал со балистите.Имено на прадедо ми синот бил капетан во партизански одред во кумановско и дејствувал во Кумановската околија каде што освен Бугарски фашисти имало распоредено и балистичко качачки банди.Крсто со неговата група го помагале ова балистичко движење и тргнал во ликвидација на синот на мојот прадедо,Илинденската организација од Куманово како голем поддржувач на Партизанското движење 1944 год. го информирала прадедо ми за ова и му соопштила дека Крсто Коњушки како соработник на Македонските окупатори мора да биде ликвидиран.Прадедо ми го повикал дома со цел да го извести за локацијата на партизанскиот одред на својот син а тој со цел памет имал дури и доблест да го посети мојот прадедо дома и да му бара информации за својот син,но прадедо ми паметен и искусен војвода пратил к*рир до својот син и го известил дека ке го донесе Крсто на една локација.Така прадедо ми ја повел групата на Крсто Коњушки и Балистите во потрага по партизанскиот одред,кога стигнале на локацијата сите до еден биле заробени од партизаните,осудени на смрт за велепредајство и стрелани на лице местонамигнувањеПрадедо ми побарал од партизаните да му се остави задоволството лично да го убие Крсто Коњушки поради тоа што од него барал да го предаде својот син,а нормално и бидејки самата Илинденска организација барала од него така.Тоа било последен пат мојот прадедо да користи оружјеголема%20насмевка
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 06:15
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нема што да кажам јас - кажал на времето прадедо ми кога го убил по наредба на ВМРОнамигнување


Сакаш да кажеш што твоjот дедо е ликвидирал Крсто Лазаров?
Точно така,мојот прадедо лично за време на втората светска војна го има убиено Крсто - Коњушки бидејки соработувал со балистите.Имено на прадедо ми синот бил капетан во партизански одред во кумановско и дејствувал во Кумановската околија каде што освен Бугарски фашисти имало распоредено и балистичко качачки банди.Крсто со неговата група го помагале ова балистичко движење и тргнал во ликвидација на синот на мојот прадедо,Илинденската организација од Куманово како голем поддржувач на Партизанското движење 1944 год. го информирала прадедо ми за ова и му соопштила дека Крсто Коњушки како соработник на Македонските окупатори мора да биде ликвидиран.Прадедо ми го повикал дома со цел да го извести за локацијата на партизанскиот одред на својот син а тој со цел памет имал дури и доблест да го посети мојот прадедо дома и да му бара информации за својот син,но прадедо ми паметен и искусен војвода пратил к*рир до својот син и го известил дека ке го донесе Крсто на една локација.Така прадедо ми ја повел групата на Крсто Коњушки и Балистите во потрага по партизанскиот одред,кога стигнале на локацијата сите до еден биле заробени од партизаните,осудени на смрт за велепредајство и стрелани на лице местонамигнувањеПрадедо ми побарал од партизаните да му се остави задоволството лично да го убие Крсто Коњушки поради тоа што од него барал да го предаде својот син,а нормално и бидејки самата Илинденска организација барала од него така.Тоа било последен пат мојот прадедо да користи оружјеголема%20насмевка


Крсто Лазаров е бил жив закопан... (а твоjот дедо те лаже што е употребил оружие). А каков е бил Крсто Лазаров - виж што е писал Михаил Чаков през 1925 година:

...В края на 1905 година дойдох в София от Кумановско. Там оставих за свой заместник до завръщането ми Кръстьо Лазаров, който със своята безукоризнена честност и ак*ратност пое ръководството на района и със своя благ характер, постоянство, труд и рядко себеотрицание стана достоен наследник и спечели любовта не само на цялото Кумановско, но и симпатиите на всички, които го познават. За моя радост и до ден-днешен той непрекъснато продължава да изпълнява своя свещен дълг към олтаря на отечеството, като неразбиваема гранитна скала.


Михаил Чаков

Дали Михаил Чаков лаже?
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 06:27


Буги, ако намериш таа книга - ке видиш коj е бил Крсто Лазаров

Премрежињата на македонското револуционерно движење

Изменето од дуле - 10.Мај.2008 во 06:29
Кон врв
tanas_76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2008
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 07:59
Михаил Чаков е офицера който донася костите на Гоце Делчев в София или бъркам нещо?
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 08:06
Originally posted by tanas_76 tanas_76 напиша:

Михаил Чаков е офицера който донася костите на Гоце Делчев в София или бъркам нещо?


Не бъркаш, така е:

В.М.Р.О.
№ 550
2 август 1923 год.                  Господин Михаил Чаков
Македония                                          в София

Приятен дълг ми е да Ви изкажа много благодарности от името на другарите - борци за независимостта на Македония и от мое име, за родолюбивата идея да намерите и приберете светите кости на нашия предшественик и велик учител - Гоце Делчев, един от основателите на В.М.Р.О. и за грижите Ви да ги съхранявате като светиня в своя дом, с което сте заслужили признателността на днешна борческа и утрешна независима Македония.

С много поздрави,
Чл. В Цен. К-т на В.М.Р.О.
(п.) Т. Александров
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 128129130131132 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.