IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библиотеки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библиотеки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
krin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 148
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Библиотеки
    Испратена: 23.Октомври.2007 во 21:19
DODEKA OVDE SETKAM MI TEKNA DA PRASAM KOLKU CESTO POSETUVATE BIBLIOTEKI
JAS NE SUM BILA OD NEKOJ SI MAJ NEKOJA DAMNESNA 198.....I NEKOJA ZA ZAL...
DALI SUM HENDIKEPIRANA ZARADI TOA ILI NE ......SEUSTE SUM VO DILEMA,AMA NE MI SE VERUVA STO E TOA STO BI ME NATERALO DA SE "VRATAM" POVTORNO TAMU..........
Кон врв
Ихтис Ника Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ихтис Ника Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 11:58
    Како да Ви кажам? Тие далечни години, па јас не знам како било, но можам слободно да кажам дека во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ има група на луѓе кои си одат на кафе-мафе или...

    А, што се однесува до мене одев и јас во времето кога бев во екот на студиите, па како привршував така ми се јавуваше помала желба за тоа, но од денсе гледано мислам дека сепак тоа СВЕТО МЕСТО треба да се посетува барем секој ден по еден час поради што придобивките би биле многу големи.

    А, за тоа што би Ве натерало да се вратите таму, ке го почувствувате во оној момент кога ќе се враитте.

    СО ПОЧИТ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 18:51
За жал многу малку.
Дома имам читаво богатство одкниги, така да нема потреба да ги посетувам библиотеките.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 14:36
Originally posted by krin krin напиша:

...NE MI SE VERUVA STO E TOA STO BI ME NATERALO DA SE "VRATAM" POVTORNO TAMU..........


Абе луѓе сте се уплашиле од библиотеките како којзнае колку страшни или во лоша состојба да се. После оваа тема само немојте да пишувате дека Македонците не читаат затоа што книгите се скапи и не можат да си дозволат.

Многу ретко, било каде во светот, некој си ја купува секоја книга што сака да ја прочита, си се користат библиотеки. А нашите можеби не се најбогатите, најубаво уредените и со најљубезен персонал, ама сепак има и нови книги. Е да, ги нема бозичките на Даниел Стил или Ден Браун, сигурно затоа луѓето не одат. Ама има класици, модерни светски и македонски автори...

Originally posted by orlov orlov напиша:

Дома имам читаво богатство одкниги, така да нема потреба да ги посетувам библиотеките.
Како прво, не ми се верува дека имаш повеќе книги отколку една библиотека. Како второ, одењето во библиотека има во себе и елемент на изненадување - некогаш земаш книга што си ја замислил, но понекогаш на полица ќе најдеш некоја заборавена и после дома си ја читаш и си се радуваш дека ја откриваш топлата вода ха ха.

После ќе се чудиме зошто децата не читаат... Па да ги погледнеме родителите.

И само едно прашање, интересно ми е - зошто не одите во библиотека? Еве Орлов барем кажа, а другите?



Изменето од Miriam - 25.Октомври.2007 во 18:21
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 22:08
Порано, до пред некои десетина години, бев зачленета во три библиотеки. Постојано читав. Но за време на студиите, тоа мое задоволство полека беше потиснато од разни обврски.

Пред една година го зачленив син ми во библиотеката Другарче. Детето сака да чита. Најверојатно ке се зачленам и јас. Гледам дека ги имаат и најновите, што вели Мириам, бозички од Ден Браун. Сепак, прво што би зела да прочитам е "Војна и мир".

Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 23:10
Originally posted by Julija Julija напиша:

Порано, до пред некои десетина години, бев зачленета во три библиотеки. Постојано читав. Но за време на студиите, тоа мое задоволство полека беше потиснато од разни обврски.


Да, неодење во библиотека заради зафатеност со студии, мало дете итн си е сосема во ред. И јас последните неколку години мнооогу малку имам читано за задоволство, скоро се што сум прочитала било поврзано или со учење или работа.. а можам да замислам колку време има млада мајка. Но некако од другите што пишувале во темава дојдов до заклучок дека не одат во библиотека не затоа што немаат време да читаат, туку едноставно не одат, без да дадат причина зошто.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 21:53
...ДА ...ДА ...РЕДОВНО..ГИ ИМА МНОГУ...(ГЛЕДАЈ  К-15)...задоволствозадоволствозадоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
VIZANTEL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VIZANTEL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2007 во 22:01
Понекогаш за да ја убијам досадата.
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 19:04
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Originally posted by krin krin напиша:

...NE MI SE VERUVA STO E TOA STO BI ME NATERALO DA SE "VRATAM" POVTORNO TAMU..........


Абе луѓе сте се уплашиле од библиотеките како којзнае колку страшни или во лоша состојба да се. После оваа тема само немојте да пишувате дека Македонците не читаат затоа што книгите се скапи и не можат да си дозволат.

Многу ретко, било каде во светот, некој си ја купува секоја книга што сака да ја прочита, си се користат библиотеки. А нашите можеби не се најбогатите, најубаво уредените и со најљубезен персонал, ама сепак има и нови книги. Е да, ги нема бозичките на Даниел Стил или Ден Браун, сигурно затоа луѓето не одат. Ама има класици, модерни светски и македонски автори...

Originally posted by orlov orlov напиша:

Дома имам читаво богатство одкниги, така да нема потреба да ги посетувам библиотеките.
Како прво, не ми се верува дека имаш повеќе книги отколку една библиотека. Како второ, одењето во библиотека има во себе и елемент на изненадување - некогаш земаш книга што си ја замислил, но понекогаш на полица ќе најдеш некоја заборавена и после дома си ја читаш и си се радуваш дека ја откриваш топлата вода ха ха.

После ќе се чудиме зошто децата не читаат... Па да ги погледнеме родителите.

И само едно прашање, интересно ми е - зошто не одите во библиотека? Еве Орлов барем кажа, а другите?





Во софистицираните земји библиотеките служат како архиви или може да се каже како антикварници на пишаниот збор.
Нивната вредност и постоење не треба да се подценува. Напротив треба да се негува.
А тоа дали вие верувате или не тоа е ваш проблем. Моите поколенија ќе наследат близу две илјади книги.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 19:21


DOMA NEMAM MNOGU KNIGI...AMA SAKAM DA CITAM,
I GI POSETUVAM BIBLIOTEKITE SO ZADOVOLSTVO...
MI OSTANA TAA NAVIKA OD DETSTVOTO...
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 20:13
...СЛУЖАТ ТАМУ ПИЈАЛОК(АЛКОХОЛ...ЛЕЛЕ КАКО ЗВУЧИ..)!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 00:06
Najchesto sum vo Tochka kaj Kolja....dobar i golem izbor,
novi knigi,ne e biblioteka ama mozesh da si sednesh i da chitash
Inaku do skoro poradi decata koi bea zachleneti vo Braka Miladinovci
koristev da pozajmam nekoja dobra kniga no imam i doma mala no vredna kolekcija koja nekolku godini nazad ja zbogatuvam.
Site kupuvaat kozmetika-jas knigiтрепкање

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 12:55
обично идам ко ми треба нешто за факс или у средно ко бев идев редовно среќасреќасреќа ама сега пошто имам и дома мн книги ако ми е до читање си зимам нешто од домашна библиотека среќа


Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 01:45
Originally posted by mamma mamma напиша:

Najchesto sum vo Tochka kaj Kolja....dobar i golem izbor,novi knigi,ne e biblioteka ama mozesh da si sednesh i da chitashInaku do skoro poradi decata koi bea zachleneti vo Braka Miladinovcikoristev da pozajmam nekoja dobra kniga no imam i doma mala no vredna kolekcija koja nekolku godini nazad ja zbogatuvam.Site kupuvaat kozmetika-jas knigiтрепкање



MAMMA MNOGU TE POCITUVAM...AMA AJDE ZRTVUVAJ
EDNA KNIGA,ZA MALKU KOZMETIKA...MISLAM DEKA KE
SE CUSTVUVAS UBAVO....

Изменето од blashka - 08.Декември.2007 во 01:49
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.