Испечати | Затвори го прозорот

Библиотеки

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9918
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 17:41
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Библиотеки
Постирано од: krin
Наслов: Библиотеки
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 21:19
DODEKA OVDE SETKAM MI TEKNA DA PRASAM KOLKU CESTO POSETUVATE BIBLIOTEKI
JAS NE SUM BILA OD NEKOJ SI MAJ NEKOJA DAMNESNA 198.....I NEKOJA ZA ZAL...
DALI SUM HENDIKEPIRANA ZARADI TOA ILI NE ......SEUSTE SUM VO DILEMA,AMA NE MI SE VERUVA STO E TOA STO BI ME NATERALO DA SE "VRATAM" POVTORNO TAMU..........



Коментари:
Постирано од: Ихтис Ника
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 11:58
    Како да Ви кажам? Тие далечни години, па јас не знам како било, но можам слободно да кажам дека во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ има група на луѓе кои си одат на кафе-мафе или...

    А, што се однесува до мене одев и јас во времето кога бев во екот на студиите, па како привршував така ми се јавуваше помала желба за тоа, но од денсе гледано мислам дека сепак тоа СВЕТО МЕСТО треба да се посетува барем секој ден по еден час поради што придобивките би биле многу големи.

    А, за тоа што би Ве натерало да се вратите таму, ке го почувствувате во оној момент кога ќе се враитте.

    СО ПОЧИТ


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 18:51
За жал многу малку.
Дома имам читаво богатство одкниги, така да нема потреба да ги посетувам библиотеките.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 14:36
Originally posted by krin krin напиша:

...NE MI SE VERUVA STO E TOA STO BI ME NATERALO DA SE "VRATAM" POVTORNO TAMU..........


Абе луѓе сте се уплашиле од библиотеките како којзнае колку страшни или во лоша состојба да се. После оваа тема само немојте да пишувате дека Македонците не читаат затоа што книгите се скапи и не можат да си дозволат.

Многу ретко, било каде во светот, некој си ја купува секоја книга што сака да ја прочита, си се користат библиотеки. А нашите можеби не се најбогатите, најубаво уредените и со најљубезен персонал, ама сепак има и нови книги. Е да, ги нема бозичките на Даниел Стил или Ден Браун, сигурно затоа луѓето не одат. Ама има класици, модерни светски и македонски автори...

Originally posted by orlov orlov напиша:

Дома имам читаво богатство одкниги, така да нема потреба да ги посетувам библиотеките.
Како прво, не ми се верува дека имаш повеќе книги отколку една библиотека. Како второ, одењето во библиотека има во себе и елемент на изненадување - некогаш земаш книга што си ја замислил, но понекогаш на полица ќе најдеш некоја заборавена и после дома си ја читаш и си се радуваш дека ја откриваш топлата вода ха ха.

После ќе се чудиме зошто децата не читаат... Па да ги погледнеме родителите.

И само едно прашање, интересно ми е - зошто не одите во библиотека? Еве Орлов барем кажа, а другите?



-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 22:08
Порано, до пред некои десетина години, бев зачленета во три библиотеки. Постојано читав. Но за време на студиите, тоа мое задоволство полека беше потиснато од разни обврски.

Пред една година го зачленив син ми во библиотеката Другарче. Детето сака да чита. Најверојатно ке се зачленам и јас. Гледам дека ги имаат и најновите, што вели Мириам, бозички од Ден Браун. Сепак, прво што би зела да прочитам е "Војна и мир".



-------------


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 23:10
Originally posted by Julija Julija напиша:

Порано, до пред некои десетина години, бев зачленета во три библиотеки. Постојано читав. Но за време на студиите, тоа мое задоволство полека беше потиснато од разни обврски.


Да, неодење во библиотека заради зафатеност со студии, мало дете итн си е сосема во ред. И јас последните неколку години мнооогу малку имам читано за задоволство, скоро се што сум прочитала било поврзано или со учење или работа.. а можам да замислам колку време има млада мајка. Но некако од другите што пишувале во темава дојдов до заклучок дека не одат во библиотека не затоа што немаат време да читаат, туку едноставно не одат, без да дадат причина зошто.




-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 26.Октомври.2007 во 21:53
...ДА ...ДА ...РЕДОВНО..ГИ ИМА МНОГУ...(ГЛЕДАЈ  К-15)...задоволствозадоволствозадоволство

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: VIZANTEL
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 22:01
Понекогаш за да ја убијам досадата.

-------------
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 19:04
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Originally posted by krin krin напиша:

...NE MI SE VERUVA STO E TOA STO BI ME NATERALO DA SE "VRATAM" POVTORNO TAMU..........


Абе луѓе сте се уплашиле од библиотеките како којзнае колку страшни или во лоша состојба да се. После оваа тема само немојте да пишувате дека Македонците не читаат затоа што книгите се скапи и не можат да си дозволат.

Многу ретко, било каде во светот, некој си ја купува секоја книга што сака да ја прочита, си се користат библиотеки. А нашите можеби не се најбогатите, најубаво уредените и со најљубезен персонал, ама сепак има и нови книги. Е да, ги нема бозичките на Даниел Стил или Ден Браун, сигурно затоа луѓето не одат. Ама има класици, модерни светски и македонски автори...

Originally posted by orlov orlov напиша:

Дома имам читаво богатство одкниги, така да нема потреба да ги посетувам библиотеките.
Како прво, не ми се верува дека имаш повеќе книги отколку една библиотека. Како второ, одењето во библиотека има во себе и елемент на изненадување - некогаш земаш книга што си ја замислил, но понекогаш на полица ќе најдеш некоја заборавена и после дома си ја читаш и си се радуваш дека ја откриваш топлата вода ха ха.

После ќе се чудиме зошто децата не читаат... Па да ги погледнеме родителите.

И само едно прашање, интересно ми е - зошто не одите во библиотека? Еве Орлов барем кажа, а другите?





Во софистицираните земји библиотеките служат како архиви или може да се каже како антикварници на пишаниот збор.
Нивната вредност и постоење не треба да се подценува. Напротив треба да се негува.
А тоа дали вие верувате или не тоа е ваш проблем. Моите поколенија ќе наследат близу две илјади книги.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Microsoft VBScript runtime error '800a005e'

Invalid use of Null: 'Replace'

/functions/functions_format_post.asp, line 1090