IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библиотеки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библиотеки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 23:27
NE POSETUVAM NIKOGASH BIBLIOTEKI
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 23:29



Изменето од zbunet - 09.Декември.2007 во 00:21
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 00:01
Ja sm bio uclanen pre jedno 25 godina
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 08:04
Mamma ti gi preporacuvam trite dela od Princezata Sultana- posle ne ke sakas kniga da procitas edno sto godini. Dilemi kolku sakas-ako e vistina toa shto go pisuva-glava ke te zaboli, ako e "zapadna propaganda" za islamot-muslimanstvoto mnogu e i za propaganda...
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 12:36

Obozavam da citam, ama mrazam da odam vo biblioteka. Porano bese edno od moite omileni mesta ama sega sum totalno razocarana. Ne znam kakva e bibliotekata vo Skopje ama Koco Racin vo Tetovo e uzas. Ne smees sam da prosetas da odberes kniga, moras da sonis sto imaat a pretezno nemaat, a pogolem del od knigite se raspagjaat. Bibliotekarkite se katastrofa rabotaat na mesto koe zadolzuva na obrazovanie i nacitanost a ne znaat da zboruvaat makedonski. Vi se veruva deka ne znaat deka postoi kniga "Panonski legendi"???изненадување

Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2008 во 19:35
Sto ubava tema, bas me potseti da odam da zemam nekoja kniga da procitam. Hmmmm, samo koja?збунетост
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 01:17
Eh, kolku si gi sakam bibliotekite!..мечтаење Clenuvav vo biblioteka uste od prvo oddelenie pa se do nekolku godini posle studiite... Kako mala duri i si igrav "bibliotekarka",хи,%20хи... ke si gi naredev site knigi sto gi imavme doma, im stavav brojce, imav i kartoncinja i postojano go maltretirav brat mi da dojde vo mojata "biblioteka" za da iznajmi kniga...плазењесмеење 
Iznajmuvav od biblioteka i po 2-3 knigi odednas, gi goltav, dodeka ednata ja citav jas, drugata ja citase tatko mi, potoa ke se smenevme... Poslednive godini, od obvrski ne mozam vo niedna kniga da se zadlabocam, i toa sto go citam e onaka...kolku da ne zaboravam da citam...голема%20насмевка
Kupuvam knigi i stanav "sebicna" koga se knigite vo prasanje, ne sakam mnogu da gi pozajmuvam za citanje, bidejki mnogu dragoceni knigi mi ostanaa nevrateni....тага Ama bibliotekata za mene sekogas ke bide edno volsebno mesto, kolku i da e ruinirana ili stara, ima nekoja magija vo niv, na edno mesto zbrani tolku mnogu dela, tolku mnogu misli, tolku mnogu trud i ubavina... da sednes i da citas vo takvo "drustvo" za mene e magija!..мечтаење 
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 01:25
ZALOSNO E KOGA NEMA OD SAMIOT POCETOK,OD DETSTVOTO DA SE POSVETIME NA KNIGATA...KOLKU I DA SE TRUDIME PONATAMU SEKOGAS KE IMA NESTO STO NEMA DA GI ZADOVOLI PROPUSTENITE DENOVI
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 17:16
... zalosno e shto ucilishtata imaat biblioteki so mal fond knigi... knigi koi se od "pred vojnata"... odnosno malku novi literaturni i lektirni izdanija... a nemaat ni bibliotekari... iako mnogu nastavnici po makedonski jazik pred penzija mnogu uspeshno bi ja obavile taa aktivnost... koi bi gi potiknale decata na steknuvanje naviki ... na pozajmuvanje knigi od biblioteka... a potoa tie naviki bi gi prenele i na pozajmuvanje od javnite biblioteki.... 
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 17:19
еве пример со нашата школска библиотека...... во генерација сме 7 класа,... по 34 во клас..... и обично истовремено се работат лектирите ( ако предаваат два различни професори )..... и како сите да се снајдат да ја прочитаат книгата,.... кога во библиотеката дали воопшто има и по 20тина примероци од една иста книга...... изненадување
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 17:26
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

еве пример со нашата школска библиотека...... во генерација сме 7 класа,... по 34 во клас..... и обично истовремено се работат лектирите ( ако предаваат два различни професори )..... и како сите да се снајдат да ја прочитаат книгата,.... кога во библиотеката дали воопшто има и по 20тина примероци од една иста книга...... изненадување

... treba da ima... ne e teshko da se organizira akcija... podari ja lektirata... site ucenici koi zavrshuvaat mozat da gi podarat kompletite lektiri vo ucilishnata biblioteka... neka se napravi spisok na donacii... blagodarnici... navikite lesno se stvaraat... malku treba dase podobri bibliotecniot fond... a treba i lice koe ke vodi stroga evidencija...
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 19:03
Колку и да сакав порано да висам во библиотека, сега толку мразам. Самото тоа што не смеам да прошетам низ полиците, ми ствара одбивност. Па затоа се библиотеки, да прошеташ да најдеш нешто ново, а јас додека се разберам со библиотекарките губам пола саат . Па уште кога ќе се сетам на новите книги што гнијат во некоја просторија поради не знам какви причини...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 21:18
Ne odam vo biblioteka bidejki ne se cita lektiri ako sakam nekoja kniga za citane togash ke ja kupam .
Bidi Neverna, Da Ti Bide Veren,Vrti Mu Go Grbot Ke Trca Po Tebe.Ne Roni Solzi Kolku I Da Boli ,Bidi Hrabra I Toj Ke Te Moli!!!
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 01:50
Едно од ретките места во кое се чувствувам како дома.Уживам да се изгубам во долгите редици книги,да ги читам насловите... Ја обожавам слатката мака и вечната дилема која книга попрво да ја земам,дали 2 или 3 ќе ми се доволно?...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.