IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Честит 23-ти Октомври
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Честит 23-ти Октомври

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 12:48
едноставно нелииии , луѓето не прават разлика помеѓу историското ВМРО и сегашното ВМРО ДПМНЕ , немам против празник од овај тип , е сега уште еден од античка македонија да воведем (мала шала за крај) голема%20насмевка
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 15:04
Ako ne pravat, ima istoriski zapisi, knigi, encikopedii, pa neka citaat, mozebi ke osoznaat nesto i konecno ke pocnat da pravat razliki, a mozebi i konecno ke ja naucat ISTORIJATA NA MAKEDONIJA
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 15:08
Originally posted by hektor hektor напиша:

едноставно нелииии , луѓето не прават разлика помеѓу историското ВМРО и сегашното ВМРО ДПМНЕ , немам против празник од овај тип , е сега уште еден од античка македонија да воведем (мала шала за крај) голема%20насмевка


кој не прави разлика ... па Гвујо е чист наследника на Гоце делчев...Мијаклови се директни потомци на Јане Сандански....ти бе појма немаш а БРанко Црвенковски = Александар македонски (предлагам неговиот роденден да биде национален празникголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка...шала мала
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 15:27
Segata ne ti e bas na mesto
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 15:36
Originally posted by moira moira напиша:

Ako sakas da komentiras nesto od makedonskata istorijatata, najprvin informiraj se.
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.



ODLICNO OBJASNETO MOIRA!!!  намигнување

Ama ke treba izgleda da i odrzis nekoja lekcija i na Shekerinska za VISTINSKATA SLUCKA I POVOD NA OVOJ PRAZNIK!!!  голема%20насмевка

Taa izgleda zavrsila Elektro fakultet pod nasoka "VISOK NAPON" - pa sega non-stop ja drma nesto pogresno vo glavata!!!  смеење

Se znae deka VMRO, TMRO i dr. si imaat drug den od nivnoto osnovanje a toa se slucilo, kako sto i ti rece, podocna, odnosno posle Makedoskiot Revolucioneren Komitet koj ja postavil ZAEDNICKATA CEL za SLOBODNA I NEZAVISNA MAKEDONIJA!!!  намигнување

KOJA STO I DEN DENES TREBA DA NI BIDE EDNA I EDINSTVENA CEL NA SITE NAS, MAKEDONCI - bez razlika na toa koj vo koja partija pripaga, ja podrzuva ili ne.  големо%20гушкање


Изменето од borec - 25.Октомври.2007 во 15:37
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 15:41
Blagodaram
No, ne i treba samo na Sekerinska lekcija po istorija, treba na mnogu pogolem broj od makedonskata populacija koja ne si ja poznava, ne mora da ja znae naizust, sopstvenata istorija.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 01:00
Originally posted by moira moira напиша:

Blagodaram
No, ne i treba samo na Sekerinska lekcija po istorija, treba na mnogu pogolem broj od makedonskata populacija koja ne si ja poznava, ne mora da ja znae naizust, sopstvenata istorija.



На сите бои од политиката треба да им се одржи лекција по историја со нагласок на националната.

СРЕЌЕН ПРАЗНИК, иако со закаснување но е искрен,

Само напред,

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 03:51
Originally posted by moira moira напиша:

Segata ne ti e bas na mesto



abe ostaj ne znam kako vekje da objasnam deka ovoj praznik bara mnogu vnimanie i rabota...pa vo ovaa organizaija clenuval  i Todor Aleksandrov..ama koj da im kaze na nasive VMR-OVCI....naviknati se da bidat glupi .... taka bese i 1998 nemaat kadar nemaat ideja imaat samo VMRO i tolku ... taka e i sega .. prostotilak kolku sakas samo gledaj od strana i cudi se ... strasno bre...nemam povekje zborovi da objasnuvam kolku RM e nazad so vakvi seljacista na vlast лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутинаизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување.....izinete na crvenovo ama toa e bojata koja site vo momentov ja cekame .. pozdrav  i da se nadevame deka vakva boja nema da upotrebuvame


Изменето од PAVLIN - 26.Октомври.2007 во 03:55
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 05:08
pavlin ne e tocno toa so go prais...ne sum za nikoja partija ama mozam da recam deka ovie najmnogu praaat.....bidejki imaat mlad kadar, toa najvise ni treba za 21 a ne starci da mi solat pameto ko so solat starive vo opsetvovo izumeni so nekoj raboti int...za praznikot neznam ama za vladata si e ok, naj ok dosega moze da se rece
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 13:16
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:






[QUOTE=moira] Segata ne ti e bas na mesto
abe ostaj ne znam kako vekje da objasnam deka ovoj praznik bara mnogu vnimanie i rabota...pa vo ovaa organizaija clenuval  i Todor Aleksandrov..ama koj da im kaze na nasive VMR-OVCI....naviknati se da bidat glupi .... taka bese i 1998 nemaat kadar nemaat ideja imaat samo VMRO i tolku ... taka e i sega .. prostotilak kolku sakas samo gledaj od strana i cudi se ... strasno bre...nemam povekje zborovi da objasnuvam kolku RM e nazad so vakvi seljacista na vlast лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутинаизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување.....izinete na crvenovo ama toa e bojata koja site vo momentov ja cekame .. pozdrav  i da se nadevame deka vakva boja nema da upotrebuvame<div style="width: 28px; height: 28px; display: none;">
/QUOTE]

Mesas raboti, Todor Aleeksandrov nitu bil na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov, nitu ucestvuval vo formiranjeto na MRK. Eve povtorno ke objasnam:
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.

Изменето од moira - 12.Јули.2008 во 22:17
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 10:49
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Segata ne ti e bas na mesto



abe ostaj ne znam kako vekje da objasnam deka ovoj praznik bara mnogu vnimanie i rabota...pa vo ovaa organizaija clenuval  i Todor Aleksandrov..ama koj da im kaze na nasive VMR-OVCI....naviknati se da bidat glupi .... taka bese i 1998 nemaat kadar nemaat ideja imaat samo VMRO i tolku ... taka e i sega .. prostotilak kolku sakas samo gledaj od strana i cudi se ... strasno bre...nemam povekje zborovi da objasnuvam kolku RM e nazad so vakvi seljacista na vlast лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутинаизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување.....izinete na crvenovo ama toa e bojata koja site vo momentov ja cekame .. pozdrav  i da se nadevame deka vakva boja nema da upotrebuvame





    лутина, разбудисе и не си го кажувај името.



,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 12:13
Originally posted by moira moira напиша:


Mesas raboti, Todor Aleeksandrov nitu bil na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov, nitu ucestvuval vo formiranjeto na MRK. Eve povtorno ke objasnam:
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.



&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 17:49
Kakva vrska ima koga e roden Todor Aleksandrov
Koga istoriski fakt e deka ne bil eden od osnivacite na MRK
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 18:57
Точно така,се знаат луѓето кои се основачи на МРК и нели погоре ви беа посочени.На крајот на краиштата што толку против Александров мене не ми е јасно,дали фактот дека тој е потписник на обединувањето на ВМРО заедно со Влахов,Сандански и останатите го прави лош или добар Македонецголема%20насмевказбунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,689 секунди.