Испечати | Затвори го прозорот

Честит 23-ти Октомври

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9884
Датум на принтање: 08.Јуни.2024 во 06:17
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Честит 23-ти Октомври
Постирано од: Boogie
Наслов: Честит 23-ти Октомври
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 12:24
СРЕКЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО.

Конечно од оваа година ке го прославиме славното ВМРО како што доликува - на државно ниво.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Коментари:
Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 12:56
Da beee vidis a jas se cudev koj praznik e denes ili utre poso vo vest kazaa deka za praznikot ke izdadat vesnik na 22i istiot ke e i za 23...ete so praznik bilo!

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 13:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

СРЕКЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО.

Конечно од оваа година ке го прославиме славното ВМРО како што доликува - на државно ниво.
Sreken ti  Praznik "Boogie" хи,%20хи...

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: moira
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 18:01
Sto se , ti ne si makedonec


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 18:31
Originally posted by moira moira напиша:

Sto se , ti ne si makedonec


mislam deka nema doblest da ti odgovori...se smee seloto nepismeno ... treba i nie taka da se odnesuvame za nivniot drzaven praznik ... koj beshe samo ne mi teknuva..."sveti ali" ili "sveti tachi teroristot"


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 19:49
хи,%20хи... ? Mu se nasmeav na "Boogie" poradi sto sto e najeskponiraniot Vmrovec na Forumot ,inace ne poradi nesto drugo za sto vie mislite ... nemav na pamet da isprovociram nekomu ... Cestit Praznik do site Makedonski gragani.Inace da vi kazam deka sekogas koga ke procitam nekoja kniga koja pisuva za Makedonskata istorija (kraj.19 vek,Pocetok 20 vek.) se poveke mi se zgolemuva verbata deka Multietnicnosta ke uspee vo Makedonija , taka da, nema zasto cudno da reagirate.Pozdravзадоволство

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 20:16
Треба малку да разликуваш што е националист а што демократ,ја сум најекспонираниот националист на форумот - ДА.

А сега предлог - да уживаме во денот што доаѓа,достојно да ги прославиме личностите од историското ВМРО и Илинденските херои.
Да ни е среќен 23 Октомври МАКЕДОНЦИголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: D_NazGUL
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 22:09

Опозицијата ќе ја бојкотира прославата на 23 Октомври

СДСМ и ЛДП нема да присуствуваат на одбележувањето празникот

Превземено од утрински - http://utrinski.com.mk/

Добор бре стварно немаат ли попамента работа во животов освен што на сите можни начини пробуваат да покажат и да докажат дека се ќе направат само да ја уништат државава. Па добро бе СДСМ/ЛДП-овци сватете дека не живеете во друга држава и дека не треба да почитувате други закони и празници туку наши МАКЕДОНСКИ!!!

ДА ЖИВЕЕ ДЕНОТ НА РЕВОЛУЦИОНЕРНАТА БОРБА!!!



-------------
The Nazgul were they.
Darkness went with them, and they cried with the voices of death.


Постирано од: krin
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 22:10
cestit praznik makedonci!!!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 00:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

СРЕКЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО.

Конечно од оваа година ке го прославиме славното ВМРО како што доликува - на државно ниво.




Конечно не ми е јасно?!
Споменуваш Среќен Празник  Македонијо.
Потоа споменуваш, Славното ВМРО.
Како прво ова  е ден на ТМОРО, кој е поистоветен со Македонски празник што до некаде е и исправно.
Но, зошто само ВМРО??!!
Нека ѓи настрана другите
политички опции, но каде е невладиниот сектор кој и те како има вложено доста од себе во Македонија.

Малку тешко е на овакви денови да апостофираме политички опции од причина што ова е ден на македонскиот народ.
Во една прилика еден физикус сакајки да провоцира кажа: ,,Јас сум ВМРО- овец,, -што лично како човек кој не припаѓа на ниту една политичка опција а искрено да ви кажам и немам симпатии и наклонетост
кон ниту една опција поради лидерските апетити за самобитност, тоа и ме погодува. На тој физикус само кратко му одговорив ,,Јас сум Македонец,, - колку кутриот ме разбра незнам.
Но едно е вистина:
Секој вистински македонец е ВМРО-вец, додека секој втор политички обоен независно со која боја е предавник на Македонија.
Затоа драги браќа, ова е празник на Македонија и ниту една политичка опција не смее да си дозволи овој светол ден да си го препишува на себе.

Како македонец, и борец горд сум на овој ден.

СРЕЌЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНЦИ!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО!

НЕКА Е ЗА МНОГУ ГОДИНИ И ВЕЧНОДА СИ ГО СЛАВИМЕ.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 00:47
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

СРЕКЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО.

Конечно од оваа година ке го прославиме славното ВМРО како што доликува - на државно ниво.




Конечно не ми е јасно?!
Споменуваш Среќен Празник  Македонијо.
Потоа споменуваш, Славното ВМРО.
Како прво ова  е ден на ТМОРО, кој е поистоветен со Македонски празник што до некаде е и исправно.
Но, зошто само ВМРО??!!
Нека ѓи настрана другите
политички опции, но каде е невладиниот сектор кој и те како има вложено доста од себе во Македонија.

Малку тешко е на овакви денови да апостофираме политички опции од причина што ова е ден на македонскиот народ.
Во една прилика еден физикус сакајки да провоцира кажа: ,,Јас сум ВМРО- овец,, -што лично како човек кој не припаѓа на ниту една политичка опција а искрено да ви кажам и немам симпатии и наклонетост
кон ниту една опција поради лидерските апетити за самобитност, тоа и ме погодува. На тој физикус само кратко му одговорив ,,Јас сум Македонец,, - колку кутриот ме разбра незнам.
Но едно е вистина:
Секој вистински македонец е ВМРО-вец, додека секој втор политички обоен независно со која боја е предавник на Македонија.
Затоа драги браќа, ова е празник на Македонија и ниту една политичка опција не смее да си дозволи овој светол ден да си го препишува на себе.

Како македонец, и борец горд сум на овој ден.

СРЕЌЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНЦИ!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО!

НЕКА Е ЗА МНОГУ ГОДИНИ И ВЕЧНОДА СИ ГО СЛАВИМЕ.



se priklucuvam na cestitkite...sreken praznik Makedonijo


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 00:48
treba da se ispocituvaat site praznici, no kolku rabota imam da zavrsam utre, a lugeto praznuvaat.
no taka treba , sakame da sme drzava so identitet, toa treba i da go pokazeme.
sreken praznik!

-------------
people are strange


Постирано од: Смрдеш
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 09:59
 Честит празник !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 10:40
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

СРЕКЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО.

Конечно од оваа година ке го прославиме славното ВМРО како што доликува - на државно ниво.




Конечно не ми е јасно?!
Споменуваш Среќен Празник  Македонијо.
Потоа споменуваш, Славното ВМРО.
Како прво ова  е ден на ТМОРО, кој е поистоветен со Македонски празник што до некаде е и исправно.
Но, зошто само ВМРО??!!
Нека ѓи настрана другите
политички опции, но каде е невладиниот сектор кој и те како има вложено доста од себе во Македонија.

Малку тешко е на овакви денови да апостофираме политички опции од причина што ова е ден на македонскиот народ.
Во една прилика еден физикус сакајки да провоцира кажа: ,,Јас сум ВМРО- овец,, -што лично како човек кој не припаѓа на ниту една политичка опција а искрено да ви кажам и немам симпатии и наклонетост
кон ниту една опција поради лидерските апетити за самобитност, тоа и ме погодува. На тој физикус само кратко му одговорив ,,Јас сум Македонец,, - колку кутриот ме разбра незнам.
Но едно е вистина:
Секој вистински македонец е ВМРО-вец, додека секој втор политички обоен независно со која боја е предавник на Македонија.
Затоа драги браќа, ова е празник на Македонија и ниту една политичка опција не смее да си дозволи овој светол ден да си го препишува на себе.

Како македонец, и борец горд сум на овој ден.

СРЕЌЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНЦИ!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО!

НЕКА Е ЗА МНОГУ ГОДИНИ И ВЕЧНОДА СИ ГО СЛАВИМЕ.



Аман бе орлов мора да го истенчиш до најистенчување.
Од првиот конгрес па до последниот на славното ВМРО се знае за кои луѓе и која партија станува збор.Тоа име ВМРО е врежано во генерации Македонски срца дали поради болка што изгубиле свој близок или поради гордост што се потомци на било кој од ВМРО.
Како и да е ТМОРО,ВМОРО е ВМРО и тој празник 23 Октомври го славиме,ПАК ЧЕСТИТ ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈОголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Сликата%20“http://www.mia.com.mk/pls/portal/docs/1/261796.JPG”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 13:14
Макрадули:СДСМ ќе го укине 23 октомври кога ќе дојде на власт

Пратеникот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Јани Макрадули го осуди прогласувањето на 23 октомври за државен празник од страна на ВМРО-ДПМНЕ и обвини дека ВМРО-ДПМНЕ троши огромни пари занегово прославување со цел да ја промовира својата партија.

„ВМРО-ДПМНЕ потроши огромни пари за прославување на денешниот ден, со цел да ја промовира својата партија“ изјави Макрадули.

Тој додаде дека Собранито потрошило 15 дена во расправа за прогласување на овој ден за државен празник и дека за тоа време ќе се донеселе многу Европски закони.

„СДСМ ќе го укине овој празник и деделувањето на наградите 23 октомври кога ќе дојде на власт“ рече Макрадули.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 23.10.2007 12:53:54

SAMO OPSTRUKCIJA I DESTRUKCIJA SE SIRI, DO KOGA???


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 13:16
NEKA NI E CESTIT PRAZNIKOT NA NEPOKOROT NA MAKEDONSKIOT NAROD


Постирано од: connected
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 13:47
нека е честит празникот и за многу години среќа

-------------


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 13:51
АКО ДОЈДЕ НА ВЛАСТгазење%20од%20смеење

-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: novace
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 14:03
Originally posted by moira moira напиша:

Макрадули:СДСМ ќе го укине 23 октомври кога ќе дојде на власт

Пратеникот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Јани Макрадули го осуди прогласувањето на 23 октомври за државен празник од страна на ВМРО-ДПМНЕ и обвини дека ВМРО-ДПМНЕ троши огромни пари занегово прославување со цел да ја промовира својата партија.

„ВМРО-ДПМНЕ потроши огромни пари за прославување на денешниот ден, со цел да ја промовира својата партија“ изјави Макрадули.

Тој додаде дека Собранито потрошило 15 дена во расправа за прогласување на овој ден за државен празник и дека за тоа време ќе се донеселе многу Европски закони.

„СДСМ ќе го укине овој празник и деделувањето на наградите 23 октомври кога ќе дојде на власт“ рече Макрадули.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 23.10.2007 12:53:54

SAMO OPSTRUKCIJA I DESTRUKCIJA SE SIRI, DO KOGA???
 
А дали пред се.. се запраша(л)..другарот КрадуМарули..кога го очекува тоа нивното враќање на власт..а..
За да може и да учини тоа...
Прво се добива власта..па после се заканува...оти со ова однапред кажаново...го зголемува бројот на тие кои ќе бидат против нивното ..макар и некојпат во иднината блиска или подалечна..тие макар и да се приближат до власта.
 
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 17:07
Originally posted by moira moira напиша:

Макрадули:СДСМ ќе го укине 23 октомври кога ќе дојде на власт

Пратеникот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Јани Макрадули го осуди прогласувањето на 23 октомври за државен празник од страна на ВМРО-ДПМНЕ и обвини дека ВМРО-ДПМНЕ троши огромни пари занегово прославување со цел да ја промовира својата партија.

„ВМРО-ДПМНЕ потроши огромни пари за прославување на денешниот ден, со цел да ја промовира својата партија“ изјави Макрадули.

Тој додаде дека Собранито потрошило 15 дена во расправа за прогласување на овој ден за државен празник и дека за тоа време ќе се донеселе многу Европски закони.

„СДСМ ќе го укине овој празник и деделувањето на наградите 23 октомври кога ќе дојде на власт“ рече Макрадули.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 23.10.2007 12:53:54

SAMO OPSTRUKCIJA I DESTRUKCIJA SE SIRI, DO KOGA???




Зар не ви е глупо и досадно да ги спомнувате Мака Краде Дури Јане, Буч Касиди и останатите криминогени соединенија и елементи. Тие (во меѓу редови читај антимакедонисти, или издаици на родот свој- доколку се македонци) можат да ги укинат албанските ,грчките и влашко- цинцарските празници.
За македонските одлучува македонскиот народ, независно партиски и непартиски- но никако со предзнак на пристраст
.

БРАЌА МАЌЕДОНЦИ, НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ ПРАЗНИКОТ.
ДА ЖИВЕЕ САМОСТОЈНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА.


ПОЛИТИЧАРИ:

,,ВИЕ КОИ ЈА ВОДИТЕ И ВИЕ КОИ ЈА ВОДЕВТЕ МАКЕДОНИЈА- УМ ВО ГЛАВА ОТИ НА НАРОДОТ ОД ВАШИТЕ ТЕСНИ ИНТЕРЕСИ А НА ШТЕТА НА НАРОДОТ, НА ГРАЌАНИТЕ НА Р.М. ИМ Е ДОЈАДЕНО,,
сепак и вам нека ви е честит празникот голем македонски.


Boogie,
Извини. Ама мора се точно да се знае ако сакамe да не биде и нас и државата.
Нека ние среќен празникот.





-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 17:31
Среќен празник за многу години Македонци.

До Макрадули.

Невоспитан комуњару ова не е ден на ВМРО-ДПМНЕ.
ВМРО го удри темелот за организирано делување за автономна Македонија.
Од таа организација доаѓаат плејада на борци за независна Македонија и тој континуитет трае се до 11 октомври 1941 година, кога нели пукна првата пушка.
А вие сте опозит на сето тоа, затоа што 1945 направивте чистка, односно ликвидација на се што е македонско, прогресивно, патриотско и револуционерно без разлика дали беше лева или десна провиненција.
Они се обединија околу идеалот за обединета Македонија.
А вИЕ наследниците на КПМ го убивте тој идеал.
вИЕ пре би го славеле денот на педерите, како планетарен ден како ден кој го осветлува 21 век, дебелогазецу.

Рејтинг, рејтинг, рејтинг, рејтинг, Грујо,Грујо,Грујо.
Опседнати сте.

Уште еднаш за многу години Македонци, обединети околу идеалот на ВМРО и НОБ.


Постирано од: krin
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 21:35
EPA:SREKEN PRAZNIK,AMA NA SITE MAKEDNONCI ZA ZAL..


Постирано од: dras
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 23:05
Честит празник МАКЕДОНИЈО.

Што се однесува до В-емеровците, Т-емеровците,СДСМ-овците, празникот е за сите македонци па дури и за македонците- албанци. Според професор Виолета Ачковска од Институтот за национална историја 23 Октомври е роденден на Македонска Револуционерна Организација, а браќата ВМРО-вци и ДПМН-еовци како и ТМРО-вци  Вашиот роденден не го поистоветувајте со денот кој го означува почетокот на организираната борба на македонскиот народ.



Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 03:43
Interesno gledanje na rabotite...i zosto dosega ovoj praznik ne bil drzaven...sepak mora da razbereme deka od taa politicka organizacija proizlegol i eden Todor Aleksandrov, najgolemiot i najsvez bugarski krvnik na make. narod

Историчари: Политичките партии да не го злоупотребуваат празнувањето на 23 Октомври

Политичките партии да не го злоупотребуваат празнувањето на 23 Октомври, порачуваат историчарите. На овој ден се одбележува формирањето на првата политичка организација, која ја подготвува и води национално ослободителната борба од Отоманската империја. Македонската револуционерна организација е формирана на овој ден во 1893 година во Солун.

 

Според историчарот Ванче Стојчев, ВМРО за прв пат се јавува во 1910 година како пробугарски ориентирана организација. Оттаму произлегува дека е погрешно распространетото мислење дека денешниот празник е празник на владејачката партија ДПМНЕ.

 

„Таквото мислење произлегува од недоволно квалитетната подготовка на владејачките структури во агитирањето, односно мотивирањето на народот да го прифати овој празник како национален празник“, изјави професорот Ванче Стојчев.      

 

Празникот не смее да се празнува како празник на една политичка партија, туку како празник на македонскиот народ, додава Стојчев. Мислењето дека политиката ја злоупотребува македонската историја за постигнување одредени цели го дели и професорката Виолета Ачкоска.

 

„Јас мислам дека ВМРО политичките партии го земале и ќе го земаат. Тоа е дел од колективната меморија на македонскиот народ, но сум противник да се злоупотребува името. Се плашам да не направиме луѓето да почнат обратно да размислуваат за таа партија. Затоа сметам дека правилното афирмирање на овој празник треба да биде далеку од политичките партии. Треба да биде светол ден за македонскиот народ“, изјави професорката Виолета Ачкоска.

 

Историчарите велат дека не биле доволно консултирани за овој и за другите празници, како и за аргументите во спорот со името. Додаваат дека македонскиот народ мора да сфати дека има историја со многу подлабоки корени. Потенцираат дека без нејзиното познавање постои опасност државата повеќе да не постои.




-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 11:30
 
SREKEN PRAZNIK MAKEDONIJO!!!!!   забава 
 
OVOJ PRAZNIK NEKA NI E POTSETNIK NA NASATA CEL: молитва
 
SEKOGAS SLOBODNA I EDINSTVENA DRZAVA MAKEDONIJA!!!!  танцување


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 14:39

KAJ STE VMR - OVCI .... parite e polesno da se potrosat na skapi kokteli i proslavi ...kakva kvazi drzava so kvazi praznici...SRAMOTA



Во куќата на Ѓорче Петров се чува магаре

Во Прилеп никој ништо не прави да биде заштитено некогашното живеалиште на македонскиот револуционер


Кога пред многу години новиот сопственик Илија Шук*роски сакал да ја реновира куќата, не му дозволиле да помести ни една ќерамида

ПРИЛЕП - Родната куќа на македонскиот револуционер Ѓорче Петров е штала за магарето на сегашниот сопственик. „Во оваа куќа се роди во 1865 година Ѓорче Петров, идеолог и еден од организаторите на ТМОРО. Убиен е на 28 јуни 1921 година во Софија од непријателите на македонската самостојност - врховистите“, пишува на спомен-плочата која пред 26 години е поставена на ѕидот на родната куќа на македонскиот револуционер во прилепската населба Варош. Од тој ден до денеска никој ништо не направил да биде реконструирана родната куќа на Ѓорче. Во неа сегашниот сопственик, Илија Шук*роски, го чува своето магаре.

Вчера делегации од локалната самоуправа и политички партии од опозицијата положија свежо цвеќе пред спомен-плочата на првото одбележување на Денот на македонската револуционерна борба. Сопственикот на родната куќа Шук*роски за оваа состојба ја обвинува државата. Тој вели дека најмалку двапати годишно делегации од локалната самоуправа или политички партии доаѓале да положат свежо цвеќе и тоа било се'. „Пред пет-шест години добив покана од Општинската организација на Сојузот на борците. Тие покажаа интерес за изградба на куќата. Во замена ми беше понудена една од социјалните бараки во Варош. Не се согласив. Порано им предлагав да го уредат и просторот пред куќата зашто овде ништо не е направено, најверојатно, од времето кога Ѓорче Петров живеел овде пред да замине во Софија. Тогаш оваа била најубава куќа во Варош, која била продадена на мојот дедо“, вели Шук*роски. Тој објаснува дека пред многу години кога сакал да ја реновира куќата, му било забрането, како што вели, не му дозволиле да помести ни една ќерамида. Од локалната самоуправа велат дека секоја иницијатива ќе ја поддржат, но поголем придонес за санирање и заштита на објектот треба да даде прилепскиот Завод и музеј и Министерството за култура.

„Преку МНР и Министерството за култура сметам дека треба да се поведе иницијатива за враќање на моштите на Ѓорче Петров од Софија во неговиот роден Прилеп. Ако го реализираме тоа, ќе бидеме пресреќни и како Македонци и како прилепчани. Сепак, тоа не зависи само од нас“, вели градоначалникот Марјан Ристески. И во прилепскиот Завод и музеј велат ќе ја поддржат секоја иницијатива, но објектот не е споменик на културата. „Во Заводот од поодамна има техничка документација за куќата, но со оглед на фактот што не е прогласена за споменик на културата, не се преземаат конкретни активности“, кусо вели директорот Рубин Белчески.



-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: мало дете
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 20:39
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

СРЕКЕН ПРАЗНИК МАКЕДОНИЈО.

Конечно од оваа година ке го прославиме славното ВМРО како што доликува - на државно ниво.


23 Октомври е празник на славното ТМОРО, а не на ВМРО.
23.10.1893 е создадена ТМОРО, а подоцна 1895 е ВМРО и затоа го обвинуваат премиерот дека е партиски празник, а не празник на македонскиот народ.
Како и да е значаен празник е......


-------------
Мало дете


Постирано од: moira
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 21:05
Ako sakas da komentiras nesto od makedonskata istorijatata, najprvin informiraj se.
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 12:48
едноставно нелииии , луѓето не прават разлика помеѓу историското ВМРО и сегашното ВМРО ДПМНЕ , немам против празник од овај тип , е сега уште еден од античка македонија да воведем (мала шала за крај) голема%20насмевка

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 15:04
Ako ne pravat, ima istoriski zapisi, knigi, encikopedii, pa neka citaat, mozebi ke osoznaat nesto i konecno ke pocnat da pravat razliki, a mozebi i konecno ke ja naucat ISTORIJATA NA MAKEDONIJA


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 15:08
Originally posted by hektor hektor напиша:

едноставно нелииии , луѓето не прават разлика помеѓу историското ВМРО и сегашното ВМРО ДПМНЕ , немам против празник од овај тип , е сега уште еден од античка македонија да воведем (мала шала за крај) голема%20насмевка


кој не прави разлика ... па Гвујо е чист наследника на Гоце делчев...Мијаклови се директни потомци на Јане Сандански....ти бе појма немаш а БРанко Црвенковски = Александар македонски (предлагам неговиот роденден да биде национален празникголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка...шала мала


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 15:27
Segata ne ti e bas na mesto


Постирано од: borec
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 15:36
Originally posted by moira moira напиша:

Ako sakas da komentiras nesto od makedonskata istorijatata, najprvin informiraj se.
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.



ODLICNO OBJASNETO MOIRA!!!  намигнување

Ama ke treba izgleda da i odrzis nekoja lekcija i na Shekerinska za VISTINSKATA SLUCKA I POVOD NA OVOJ PRAZNIK!!!  голема%20насмевка

Taa izgleda zavrsila Elektro fakultet pod nasoka "VISOK NAPON" - pa sega non-stop ja drma nesto pogresno vo glavata!!!  смеење

Se znae deka VMRO, TMRO i dr. si imaat drug den od nivnoto osnovanje a toa se slucilo, kako sto i ti rece, podocna, odnosno posle Makedoskiot Revolucioneren Komitet koj ja postavil ZAEDNICKATA CEL za SLOBODNA I NEZAVISNA MAKEDONIJA!!!  намигнување

KOJA STO I DEN DENES TREBA DA NI BIDE EDNA I EDINSTVENA CEL NA SITE NAS, MAKEDONCI - bez razlika na toa koj vo koja partija pripaga, ja podrzuva ili ne.  големо%20гушкање


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Октомври.2007 во 15:41
Blagodaram
No, ne i treba samo na Sekerinska lekcija po istorija, treba na mnogu pogolem broj od makedonskata populacija koja ne si ja poznava, ne mora da ja znae naizust, sopstvenata istorija.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 26.Октомври.2007 во 01:00
Originally posted by moira moira напиша:

Blagodaram
No, ne i treba samo na Sekerinska lekcija po istorija, treba na mnogu pogolem broj od makedonskata populacija koja ne si ja poznava, ne mora da ja znae naizust, sopstvenata istorija.



На сите бои од политиката треба да им се одржи лекција по историја со нагласок на националната.

СРЕЌЕН ПРАЗНИК, иако со закаснување но е искрен,

Само напред,



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 26.Октомври.2007 во 03:51
Originally posted by moira moira напиша:

Segata ne ti e bas na mesto



abe ostaj ne znam kako vekje da objasnam deka ovoj praznik bara mnogu vnimanie i rabota...pa vo ovaa organizaija clenuval  i Todor Aleksandrov..ama koj da im kaze na nasive VMR-OVCI....naviknati se da bidat glupi .... taka bese i 1998 nemaat kadar nemaat ideja imaat samo VMRO i tolku ... taka e i sega .. prostotilak kolku sakas samo gledaj od strana i cudi se ... strasno bre...nemam povekje zborovi da objasnuvam kolku RM e nazad so vakvi seljacista na vlast лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутинаизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување.....izinete na crvenovo ama toa e bojata koja site vo momentov ja cekame .. pozdrav  i da se nadevame deka vakva boja nema da upotrebuvame


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 26.Октомври.2007 во 05:08
pavlin ne e tocno toa so go prais...ne sum za nikoja partija ama mozam da recam deka ovie najmnogu praaat.....bidejki imaat mlad kadar, toa najvise ni treba za 21 a ne starci da mi solat pameto ko so solat starive vo opsetvovo izumeni so nekoj raboti int...za praznikot neznam ama za vladata si e ok, naj ok dosega moze da se rece


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Октомври.2007 во 13:16
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:






[QUOTE=moira] Segata ne ti e bas na mesto
abe ostaj ne znam kako vekje da objasnam deka ovoj praznik bara mnogu vnimanie i rabota...pa vo ovaa organizaija clenuval  i Todor Aleksandrov..ama koj da im kaze na nasive VMR-OVCI....naviknati se da bidat glupi .... taka bese i 1998 nemaat kadar nemaat ideja imaat samo VMRO i tolku ... taka e i sega .. prostotilak kolku sakas samo gledaj od strana i cudi se ... strasno bre...nemam povekje zborovi da objasnuvam kolku RM e nazad so vakvi seljacista na vlast лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутинаизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување.....izinete na crvenovo ama toa e bojata koja site vo momentov ja cekame .. pozdrav  i da se nadevame deka vakva boja nema da upotrebuvame<div style="width: 28px; height: 28px; display: none;">/QUOTE]

Mesas raboti, Todor Aleeksandrov nitu bil na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov, nitu ucestvuval vo formiranjeto na MRK. Eve povtorno ke objasnam:
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 10:49
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Segata ne ti e bas na mesto



abe ostaj ne znam kako vekje da objasnam deka ovoj praznik bara mnogu vnimanie i rabota...pa vo ovaa organizaija clenuval  i Todor Aleksandrov..ama koj da im kaze na nasive VMR-OVCI....naviknati se da bidat glupi .... taka bese i 1998 nemaat kadar nemaat ideja imaat samo VMRO i tolku ... taka e i sega .. prostotilak kolku sakas samo gledaj od strana i cudi se ... strasno bre...nemam povekje zborovi da objasnuvam kolku RM e nazad so vakvi seljacista na vlast лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутинаизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување.....izinete na crvenovo ama toa e bojata koja site vo momentov ja cekame .. pozdrav  i da se nadevame deka vakva boja nema da upotrebuvame





    лутина, разбудисе и не си го кажувај името.





-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:13
Originally posted by moira moira напиша:


Mesas raboti, Todor Aleeksandrov nitu bil na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov, nitu ucestvuval vo formiranjeto na MRK. Eve povtorno ke objasnam:
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.



&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 17:49
Kakva vrska ima koga e roden Todor Aleksandrov
Koga istoriski fakt e deka ne bil eden od osnivacite na MRK

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 18:57
Точно така,се знаат луѓето кои се основачи на МРК и нели погоре ви беа посочени.На крајот на краиштата што толку против Александров мене не ми е јасно,дали фактот дека тој е потписник на обединувањето на ВМРО заедно со Влахов,Сандански и останатите го прави лош или добар Македонецголема%20насмевказбунетост


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 19:02
Gospoda covekot koj sto ja unisti i ja predade goceva makedonija na srbite, bil clen na ovaa organizacija...ottuka nema potreba da polemizirame za legitimnosta i postoenjeto na ovaa organizacija vo borbata za nezavisnost na makedonija...Ako bese ovaa data vistinska togas veruvajte dosega sto pati ke go slavevevme od 1898 godina...DPMNE normalno se zamar so gluposti i se zadovoluva so sitni promocii i trosenja na drzavnite pari...pa georgiveski LJ ke bese prv za ptavenje drzaven praznik...ama izglea deka nemalo potreba...pozdrav сршено%20срце   


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 19:10
Господине верувај дека за разлика од комуњарско-коминтернските начини на убедување(присилно) МРК(македонскиот револуционерен комитет) бил демократско тело кое во јавност било претставено од ВМРО.Сите политички убедувања биле сплотени во ВМРО и МРК(социјалисти,националисти,демократи и комунисти) сите тие самите за себеси одговарале пред највисокото тело на ВМРО и МРК без разлика на нација,вера или политичко убедување.
Па господине прочитај го Крушевскиот манифест и ке ја видиш сплотеноста на народите кои живееле во Македонија,за твоја информација нив ги сплотило баш тоа ВМРО и МРКсреќа


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 19:25
da ama nie dobivme drazva vo 1945 ne zaboravaj a za toa ne se krivi komunjarite tuku smata nasa neorganiziranost i kodosenja...a nezavisna vo 1992 ...tuka sme na dve razlicni strani...samo odgovori mi kako krusevskata republika i nejziniot manifest ne donel do sozdvanje na makedonska drzava...samo poradi naseto udiranje vo gradi, a nerabotenje silno za taa drzava...pa koj go vodi VMRO po Goce aj odgovori mi...koj pravi dogovor so Srbite...i nema pogolem nacionalist vo drzavava od Ljupco Georgievski...ako imase mesto za praznik toj ke go proglasese...ne moze Gvujo da donesuva praznici koi se daleku od realnosta...i sto ako posle SDSM(ne daj boze da se vrati) ke go ukinat...kakva poraka bi ispratile do EUзадоволство  


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 19:47
Ти пријателе имаш многу голема грешка нешто,ВМРО не е водено ниту од Гоце ниту од Александров - ВМРО имали конгреси на кои донесувало одлуки заеднички со сите членови.
Кога ВМРО се расцепкало на социјалисти,демократи и бугарофили тогаш еден малечок дел од ВМРО останал во Македонија нарекувајки се Илинденска Организација,таа Илинденска организација во континуитет работела до 2 светска војна кога истакнати нејзини членови станале дел од коминтерната но не заборавиле на своите Македонски маки и нормално стремежите за Обединета и Независна Македонија.Токму комуњарите на Колишевски,Глигоров и Темпо се тие кои ја преземале насилно целата Илинденска организација и ја крстиле КПМ(СДСМ по1990год.) и наместо Македонија да се обедини по 1 заседание на АСНОМ тие Македонците ги праќаат на Сремски фронт да гинат за Титова Југославија.Тоа предавство Македонија и Македонскиот народ ја чини егзодус над повеке од 4 милиони Македонци и смрт на скоро 3 милиони Македонци.
Таа борба во континуитет почнала со формирањето на МРК на 23 Октомври 1893 и завршила со стрелањето на Македонските официри на Кале на 24  Март 1945год. кога комуњарите на Темпо,КОлишевски и Глигоров ја земаат власта над армијата на Македонија.лутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 20:13
na ista stana sme ok...ne go sporam opredelbata za nezavnisnot i silno ja branam...go sporam faktot sto makedonija imala sansa da bide mnogu posilna i pogolema, samo poradi naseto needinstvo ne  etaka...toa i denes ne sledi...pa ti vidi ne znaes koj epogolem neprijatel na nasava zenja...dali vnatresnite budali ili nadvoresnite ...ne gledam nikakvo pocituvanje i sakanje na nasava drzava...ako ne me oslovis kako komunjar, a ja tebe kako bugar...sigurno ke baras razlika dali sum za Dpmne ili SDSFRS ili DUISM...celo vreme se grebe po opacinata i se vodi licemerie od koe tesko nekoj ke ima korist...ama onaa starata ako da mu umre kozata......., postojano se slucuva ...трепкање...sakam vakva diskusija da se vodi no nema da komentiram licni navredi..pozdrva 


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 21:45
Пак не разбираш,ние 1991 год. се определивме да имаме демократија во нашата Македонија и како секоја демократска земја имаме повеке партиски систем.Не е можно тоа ти што го тврдиш и тоа јас ти гарантирам дека си голема грешка - сите Македонци да застанат за една партија и да кажат живееме во демократија.Грешно размислување е твоето што мислиш дека некој припадник на ВМРО-ДПМНЕ ке го убие својот земјак Македонец што е од СДСМ.Тоа не е точно и тоа никогаш нема да биде бидејки сите ние живееме во демократско општество каде што сите права за самоопределување се загарантирани со уставот на Р.Македонија.Патиме од сомнежи кон своите браќа од друга политичка опција бидејки самите немаме доволно самопочитување и секогаш имаме сомнеж кон самите себеси,дека други не крадат а се крадеме самите,дека други не не сакаат а не се сакаме самите помеѓу себе - тоа е грешката на твоето размислување - ВЕРУВАЈ МУ НА НАЈБЛИСКИОТ КАКО ШТО СИ ВЕРУВАШ САМИОТ СЕБЕнамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: VIZANTEL
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 23:06
Тешко е на овакви денови да апостофираме политички опции од причина што ова е ден на македонскиот народ.

-------------
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,


Постирано од: dras
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 23:58
За кого како!?


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 00:32
A ti DSDS sto si???

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: dras
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 00:53
За мене 23 Октомври е ден на македонската револуционерма борба.


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 02:15
Originally posted by dsds dsds напиша:

За мене 23 Октомври е ден на македонската револуционерма борба.


ma nemoj....a od koga toa od godinava ili od porano...licemerno nema sto...licemernoтагатагатага


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 09:22
Originally posted by dsds dsds напиша:

За мене 23 Октомври е ден на македонската револуционерма борба.



&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: VIZANTEL
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 22:17
Originally posted by dsds dsds напиша:

За кого како!?



Доста многу си искоментирал, ама се е нејасно. Некако само ги вртиш капите. Изјаснисе бе човече?!


-------------
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,


Постирано од: dras
Датум на внесување: 04.Ноември.2007 во 01:00
За кои капи зборуваш, секако не за „Три шешира“, јас не работам со капи, но ги мразам трокрилците.
Проблемот со 23 октомври  е поистоветување на -Македонска Револуционерна Организација со роденден на ДПМНЕ. ДПМНЕ со тогашната МРО нема ама баш ништо заедничко.


Постирано од: kaplar
Датум на внесување: 30.Март.2008 во 00:45
Казни ги господе, се срамат од родот свој Македонски



“За неа ние се боревме , за неа ние умревме “

Кога ќе ги погледнете сите овие слики , овие војводи и комити, овие дејци и револуционери , овие Македонци, сетете се на тие зборови. Сетете се на бакнежот на камата и револверот со кој чин се колнеа сите овие луѓе и кој чин беше заклетва на преданост на организацијата и нејзината борба за слободна Македонија.

Сите овие луѓе умреа за слободна и независна Македонија.
Цел ден на поле , снагата ми моја ко мртва да е , но срцето ми мое македонско, не трае.
Разјарен сум во душа , како мечка во мене да чмае. Секој дел од мене сега е буден, командува срце, со поглед, заповеднички, студен. Секој дел од телото ми мое е спремен.
Чекори слушам и повеќе никој не чека . Со радост малихерата ме гушна, поздрав тивок од Гоце слушнав и тргнавме. Околу два часа беше долг патот. Тешки чекори по планината одат, ѕвездите напред не водат. Грабаат цокули, има уште доста до стариот јавор, каде не чека војводата. Бевме близу дваесетмина.
Вечерва не собира војводата, важно нешто треба да ни каже. Можеби и крв наша ќе падне, но не заборавам, кој мене ме доел!!!“(извадок од текст)

Дали секој од нас во денешна Македонија може бар за момент да помисли како тоа живееле нашите предци пред 1903 година?

Дали можете да си претпоставите на што
биле изложени нашите предци, што довело до организирање на Внатрешна Македонска Револиционерна Организација, организирање на востание за ослободување на Македонија и загинување за светата цел “Слободна Македонија“?

Дали можете да замислите сега да се најдете во тоа време и наместо да седите по разните кафулиња, кафани и дискотеки , да треба да отидете во планина , таму да живеете, таму да се храните, да дигнете востание и да загинете за Македонија.

Кој може да го замисли тоа и кој го почитува делото на илјадници
наши предци, добро знае што тоа Македонија денеска слави.

Денеска Македонија го слави 23 Октомври , денот кога е формирана Внатрешната  Македонска Револиционерна Организација, денот на Македонската револуционерна борба. Ден на кој треба да се поклониме до земјата на нашите предци, ден кога ќе ја славиме
нивната големина и нивната жртва за слободата на нашата земја која денес сите ние ја живееме.

Паралелно со тоа сакам да го изразам револтот од сите оние кои не сакаат да се поклонат на светото дело на нашите предци. Од дното на мојата душа посакувам да ги стигнат клетвите сите оние кои не си го сакаат народот свој, оние кои го предале народот свој, оние кои се срамат од македонското минато.

Би сакал да ви порачам на сите вас проклетници дека не сте ни достојни да се поклоните на гробовите на Македонските револуционери, војводи, знајни и незнајни паднати комити. Не сте ни достојни да ви ги спомнувам имињата , но сепак ќе ве спомнам и
ќе се молам што поскоро да ве стигне казната која ја заслужувате. Имате имиња, но за мене, за правите Македонци и за Македонија секогаш ќе останати безимените, луѓето без лик, без идентитет, без ронка чуство на припадност кон Македонскиот народ, вие кои ве нарекуваат Рада, Шема, Бучко, Јани, Бранко и останатите од
вашиот склоп.

Се надевам дека многу брзо ќе сватите дека "долга е
раката на организацијата и кога тогаш ќе ве стигне“

Да ни е честит и вечен 23 октомври – денот на Македонската револуционерна борба.

Vojvodataa

во верата, совеста и честа дека
ќе работам за слободата на Македонија и Одринско,со
сите свои сили и средства, дека
никогаш нема да го издадам револуционерното дело, а во
случај да го сторам тоа, да
бидам убиен со
овој револвер или кама, кои ги бакнувам.


-------------
Келнер, донеси ја вратата, сакам да си одам!


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 17:54
23 Oktomvri e den nkoga se formiralo MRO a ne VMRO DPMNE.Od 2012 god(a moze i porano)ovoj praznik nema da se slavi


Постирано од: moira
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 22:58
Среќен празник Македонијо!

Ти посакувам македонскиот непокор, патриотизам и ИМЕ да опстојат и покрај сите опструкции како од внатрешниот непријател така и од надворешниот непријател!







-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 01:17
Originally posted by напиша:

23 Oktomvri e den nkoga se formiralo MRO a ne VMRO DPMNE.Od 2012 god(a moze i porano)ovoj praznik nema da se slavi


Pricina?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 01:31

Среќен празник на сите МАКЕДОНЦИ!големо%20гушкање

Барем на овој ден, сите да бидеме единствени, да се потсетиме на нашите славни предци - револуционери, кои се бореле за САМОСТОЈНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА.
 
Да се потсетиме на нивните дела и жртви, да се потсетиме дека таму некаде, не така далеку во минатото, постоеле и херои кои гинеле за ТАТКОВИНА!
 
Да ги потсетиме и нашиве политичари, да ги имаат на ум сите наши борци кои живот дале за МАКЕДОНИЈА, додека преговараат за МАКЕДОНСКОТО вековно име, никогаш да не се дрзнат да ги погазат нашите светињи: ИМЕТО, ИДЕНТИТЕТОТ И ЈАЗИКОТ МАКЕДОНСКИ!!!...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 01:38
браво анастеа.........
тие жртви тогаш,кои се правеле за татковината,денес ни оставиле простор во кои ние живееме и опстануваме.......


Да ни е Среќен празникот на сите македонци,и секогаш сложно да си славиме


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 01:42
Нека е за многу години Македонци - срекен празник Македонски - баталете многу политика бидејки Македонец не е лесно да си па и кога се празнуваголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 02:37
Ajde sreken praznik neka e

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 02:45



   ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА СИТЕ НАС!!!





-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 08:06
Originally posted by moira moira напиша:

Ako sakas da komentiras nesto od makedonskata istorijatata, najprvin informiraj se.
Na 23 Oktomvri 1893 godina vo kukata na Ivan Hadji Nikolov vo Solun, Hristo Tatarcev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Anton Dimitrov i Hristo Bojadjiev nitu go formirale VMRO, nitu TMRO tuku go formirale MAKEDONSKIOT REVOLUCIONEREN KOMITET, cija sto cel bila osloboduvanje na Makedonija, formiranje na nezavisna drzava ili pak avtonomna vo ramkite na Osmanliskoto carstvo.Od MRK, podocna proizlegle navedenite TMRO, pa VMRO.



Ете си кажа Моира, немам што да додадам повеќе на ова..
Нека ни е честит празникот.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 09:07
A moze li edna tema da ostane ne zatruena
SREKEN PRAZNIK I PAMETENJE NA SITE DOBRONAMERNICI


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 12:54
Не оваа одлука е навистина кретенска и идиотска на ВМРО


Опозицијата го бојкотира доделувањето на „23 Октомври“
     Коментари (0)   
23.10.2008 10:55
Зоран Тодоровски - добитник на наградата „23. октомври“


Македонија денеска го празнува Денот на македонската револуционерна борба - 23. Октомври, кога во 1893 година во Солун се поставени основите на Македонската револуционерна организација.

По тој повод во свечената сала на Собранието на Република Македонија ќе се доделува државната награда „23. Октомври“ за долгогодишни остварувања во областа на науката, културата, образованието, заштитата на државните интереси и промоција на државните приоритети.

Добитник на наградата за остварување во областа на науката е историчарот Зоран Тодоровски, кој е познат по своите ставови блиски на бугарската политика и историографија, што предизвика низа скандалозни реакции кај опозицијата, поради што и ќе го бојкотираат овој празник.

„И ова е уште еден доказ дека нема никаква разлика во идеологијата на Љубчо Георгиевски и Никола Груевски“, рече вчера Роза Топузовска Каровска, ЛДП.

Цветанка Иванова од СДСМ вчера изјави дека изгледа како ВМРО овие награди да ги доделува на личности коишто работат за нивни цели, а не за интересите на Република Македонија.

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ, партијата што го постави Тодоровски на местото директор на државниот архив, е дека партиите не треба да се мешаат во одлуките на одборот за доделување на наградите составен од видни академици и професори за кој гласало Собранието.

Единствениот потомок на Мисирков кој живее во Македонија, писателката Ката Руменова Мисиркова, неодамна за А1 изјави дека е исто така скандализирана од одлуката на државната комисија, наградата на ВМРО да му се додели токму на Тодоровски.

„Јас се срамам како Македонка, не за друго. Не се срамам затоа што му ја дадоа нему, може човекот и заслужува, може човекот работел пред тоа нешто многу и сега уште и ќе работи, но кој му ја даде треба да се срами“, изјави Ката Руменова Мисиркова.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Dimon
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 13:36
За сите што дискутирате на темава мора да си разграничите некои работи дека на денешен ден 23.10.1893година е формирана МРО, а не ТМОРО, затоа што ТМОРО е формирана 1896 година каде што во таа организација се приклучуваат Ѓорче Петров и Гоце Делчев.
Значи да разјасниме денес не е ден ни на ТМОРО, ни на ТМРО, ни на ВМРО, ни на МРК, денес е ден на МРО (Македонска Револуционерна Организација) формирана во Солун од шест Македонски дејци.

Нека е честит денот на МРО!!!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 14:37

Широкото ослободително движење што ја зафатило Македонија во деведесеттите години на XIX век довело до формирање на тајна револуционерна организација.

Македонската револуционерна организација (МРО) била формирана на 23 октомври 1893 година (стар стил) во Солун, а нејзини основоположници биле: Христо Батанџиев - професор, родум од с. Гуменџе, Ениџевардарско, Даме Груев - професор, родум од Смилево, Христо Татарчев - лекар, родум од Ресен, солунскиот книжар Иван Хаџи Николов, родум од Кукуш, Петар Поп Арсов - професор, родум од с. Богомила, Велешко и Антон Димитров - учител, родум од с. Ајватово, Солунско. На конгресот во Солун во 1896 година била наречена Тајна македоно-одринска револуционерна организација (ТМОРО), а подоцна, на Рилскиот конгрес во 1905 г. била преименувана во Внатрешна македоноодринска револуционерна организација (ВМОРО).

Веднаш по првиот состанок организаторите започнале со ширење на своите ослободителни идеи и со собирање на приврзеници за нив. Охрабрени од тоа што набрзо привлекле голем број луѓе околу себе, по вторпат се состанале во 1894 година, повторно во Солун. Петар Поп Арсов изработил и Проект-устав на Организацијата што подоцна бил прифатен како нејзин Устав. Од реонот на Солун, Организацијата мошне брзо се раширила и во внатрешноста на Македонија - Прилеп, Битола, Охрид, Струга, Кавадарци итн. Во 1894 година кон МРО пристапува и Гоце Делчев, еден од дејците кои оставиле длабоки траги во работењето на Организацијата и во чувањето на нејзината македонска определба.

Меѓутоа, таквата ориентација не одела,во прилог на повеќе политички сили во соседството, особено во Бугарија каде сонот за Санстефанска Буга-рија се изродувал во национален идеал. Не можејќи веднаш да го преземат раководењето со македонското национално-ослободително движење, тие политички сили преку македонската емиграција и низ различни други патишта настојувале на тоа движење да му дадат бугарски карактер и де го искористат за своите големодржавни идеали. Во тие рамки, наспроти борбата за слобода и автономија на Македонија, се воздигнал врховизмот кој тргнувал од бугарскиот карактер на македонскиот народ и барал обединување на сите "Бугари" во една држава.

Сумирајќи го историскиот биланс и улогата што врховистите ја имале во рушењето и поместувањето на целите на македонската борба, можеме тоа да го оцениме како колективен атентат врз македонското дело. Затоа тука го поставуваме прашањето: кои биле врховистите и Врховниот македонски комитет чие име се врзува со предавството на македонското револуционерно дело? Повеќе конкретни акции на врховистите ние ќе проследиме низ судбините на македонските дејци, жртви на врховистичкото предавство со сета трагичност на чинот на нивната смрт. Затоа, сметаме дека во овој контекст се нужни само мали појаснувања.

Врховниот македонски комитет го добил името во декември 1895 година. Неговото основање се поврзува со раздвижуваньето на македонската емиграција во Бугарија кон крајот на 1894 година која, меѓу другото, низ разни манифестации и апели барала спроведување на реформи во Македонија согласно одредбите на чл. 23 од Берлинскиот договор110. Сите овие акции довеле до обединување на македонските друштва во Бугарија. На тој начин, во март 1895 година бил формиран Македонски комитет (МК). Негов претседател станал Трајко Китанчев"', чесен и енергичен Македонец кој требало да ја организира македонската емиграција за македонското ослободително дело.

Веднаш по формирањето, МК почнал да организира и да испраќа чети во Македонија. Тоа одело во прилог на бугарската официјална политика која вршела притисок врз Османската империја и врз европската дипломатија за меѓународно признаваше на кнезот Фердинанд и за добивање нови бенефиции за бугарската пропаганда во Македонија. Од другата страна се трасирало јавното мислење дека Бугарија е единствениот гарант за мирот и стабилноста во Македонија. Затоа бугарската влада и дворот го помагале организирањето и влегувањето на четите преку границата, предизвикувањето провокации и

создавањето ситуации за наводни бугарски востанија во Македонија.

 

Една таква провокација се случила во Мелник во 1895 година.

Според некои истражувачи, МК за "востание" во Македонија ангажирал околу 800 души112. Во текот на летото 1895 година тие се нашле во Македонија распоредени во четири поголеми и неколку помали одреди. Со нив раководеле офицери на бугарската армија и стари арамиски војводи, кои го познавале теренот 113. Првите два одреди биле разбиени и се распаднале веднаш по влегувањето на османска територија. Третиот одред, откако го запалил помашкото село Доспат, се распаднал бидејќи повеќето арамиски војводи се дале по ограбување. Четвртиот одред упаднал во Мелник и предизвикал провокација која се сметала за најголем успех во таа етапа на бугарското мешање во македонското ослободување, но, за бугарски цели.

Поточно, четвртиот одред (најмалуброен, со само 65 луѓе) под команда на Борис Сарафов на 12 јули 1895 година влегол во градот Мелник при што била запалена зградата на уќуматот, поштата и неколку турски куќи. По овие провокативни акции, истиот ден, околу пладне, одредот го напуштил Мелник и се повлекол во Бугарија. Жртва на ваквата акција која пренадуено е наречена "Мелничко востание" било македонското население од пиринскиот дел на Македонија кое било изложено на жестоки репресалии од страна на османската власт.

Бугарските врвови, задоволни од ефектите на Мелничката провокација која добила силен публицитет во бугарскиот печат, ги засилиле своите активности во подршка и уфрлување чети во Македонија. Претседателот на МК, Трајко Китанчев, откако сфатил дека МК и неговата акција се злоупотребени од страна на бугарските политички врвови, на штета на Македонците, починал од срцев удар. Неговата смрт, иако навидум природна, претставува резултат на едно големо предавство кое ќе метастазира во натамошниот тек на настаните. Тоа предавство довело до смртта на Китанчев и затоа претставува индиректен атентат врз него и врз искрените борци за македонската слобода.

Дел од четници дошле да профитираат, но дел и со патриотски цели 114. Некои од заробените четници-доброволци по предизвиканите провокации, не биле свесни дека се злоупотребени и затоа, можеби многу наивно делувале нивните изјави дека"сакаат посебна држава со независна управа". Но, сепак, ја почуствувале измамата. Затоа, во годишната притурка на весникот "Право" од јануари 1896 година читаме: "Додека беше жив Китанчев, ние не само што не се посомневавме во ништо, но дури не допуштавме мисла дека идеалниот Китанчев ќе допушти нашето свето дело да го експлоатираат нечистите раце на денешниве управници... и покрај строгото внимание на Китанчев делото да се држи подалеку од партизанските гнасотии 113, денешната влада успеала да има во делото еден свој ревносен агент... имено Н. Туфекџиев"116.

Македонскиот комитет во својот почеток се залагал за политичка автономија на Македонија, гарантирана од големите сили. Затоа, кај дејците на МРО се јавила надежта дека МК ќе ја помогне нејзината борба. ЦК на МРО се обидел улогата на МК да ја сведе на морално материјална помагателна институција, но не успеал во тоа. Наспроти настојувањата на МРО, набрзо МК станал инструмент во рацете на бугарската влада и дворот кои вешто ги изманипулирале патриотските чувства на Македонците за бугарски интереси. Тоа се покажало на дело во несреќното т.н. "Мелничко востание".

По провокацијата во Мелник, МРО предупредувала дека ќе биде беспоштедна кон сите што не ги почитуваат нејзините закони и правилници, и кон оние, што без нејзина согласност вооружени навлегуваат на нејзината територија. Но, МК не ги сфатил сериозно предупредувањата и во почетокот на есента 1895 година го испратил Александар Чакаров да испровоцира востание во Виничко. Како што пишува д-р Крсте Битоски, А. Чакаров, нагизден во бугарска поручничка униформа, стигнал во Виничко во "ослободителна" мисија. Виничкото раководство разбрало дека тој бил испратен од некаков "комитет" од Софија и Ќустендил за да прогласи "востание" со учество на месните жители. Тој можел да собере 40 души. Виничкото раководство, по барање од Штип (од Делчев), му предложило или да се вклучи во Организацијата или да се врати од каде што дошол. Изјавувајќи надуено дека наредби прима само од МК во Софија и упатувајќи куп закани против месното раководство, Чакаров морал да се врати назад контролиран од месните ксмитети, кои имале добиено наредба ако има потреба и да го уапсат117.

Поради оваа провокација Делчев писмено протестирал кај Ефрем Каранов - претседател на македонското друштво во Ќустендил. Делчев, меѓу другото пишува: "Ослободувањето на Македонија лежи во внатрешно востание. Оној што мисли дека Македонија ќе се ослободи поинаку, тој се лаже и себеси и другите.Ако не стане така и ако се прогласи востание, жално ќе биде за народот, а тешко и горко за виновникот...Ако можело востание да се крене со 1-40 души, Македонија одамна ќе беше слободна државичка..."118.

Речиси истовремено кога се одвивала провокацијата спроведена под покровот на Бугарија, на почетокот на јуни 1895 година македонското население било изложено на насилство заради предавник и доушник од сопствениот народ. Џејмс Монахан, вицеконзулот во Битола го известува генералниот конзул во Солун, Џон Блант за апсењето на 89 поданици на Империјата од Прилеп и Прилепско кои биле сместени во затворот во Битола. Истите биле приведени "со обвинение дека биле нелојални на турската власт и им помагале на христијанските бандити од кои, изгледа, само двајцата Минов... и Дедов, успеале да останат на слобода и се наоѓале некаде во Прилепско"119. Според известувањето, ниту еден од 89-те затвореници не бил на некоја позиција или пак со некое поголемо влијание. Поголемиот број од нив биле затворени во Прилеп во текот на последните шест или седум месеци. Тие биле накодошени на властите од страна на еден доушник од с. Сенокос, Прилепско. Истиот, чие име конзулот не го наведува, "порано бил затворен заради неговата бунтовничка дејност, од страна на полицијата во Косовскиот вилает". Иако властите ветувале дека луѓето се доведени во Битола заради тоа да дадат изјави и нема да бидат судени, сепак се дознало "од еден очевидец дека сите 89 затвореници биле испратени во затворот"120.

Со тој чин, османските власти веројатно сакале да го заплашат македонското население во Прилепско. Имено, само неколку недели пред судењето, во Прилеп била донесена кола полна со оружје одземено од христијанското население од прилепските села. Истовремено биле "разоружани и христијанските селани во Прилепско, како и христијаните од некои села што се наоѓаат надвор од оваа област".

 По спроведеното судење, ситуацијата во Прилеп изгледала мирна, "како никогаш да немало цврсти докази дека во тој град или околината постои некакво активно револуционерно движење, макар и во најмала форма". Повидните Македонци во вилаетот не сакале да го признаат тоа,“ а  пак "турските власти потпомогнати со предавството од страна на доушникот", изгледа нашле оправдување за акцијата што ја спровеле121.

Во декември 1895 г. МК бил преименуван во Врховен македонски комитет (ВМК). За негов претседател бил избран генералот Данаил Николаев -близок човек на кнезот Фердинанд122. Тогаш ВМК пројавил тенденција да се наметне како раководен фактор во македонското ослободително дело или како што запишал Горче Петров во своите спомени "се обидоа од страна на ВК и агресивно да се мешаат во нашата Организација"123. ВМК манифестирал тенденција дека МРО е дел од "општата организација", чие седиште се наоѓа во Софија и на која и припага правото сама да решава по делото124, Притоа, ВМК за себе го задржувал правото на дипломатијата, а МРО требало да пос-лужи само како средство за притисок125. Овие обиди раководните кадри на МРО вешто го одбегнувале. МРО манифестирала автономност, не влегувала во аранжмани, а била согласна со оние што ја споделувале девизата. Затоа, биле одржувани постојани врски со ВМК се надеж дека ќе се добие некаква материјална помош за ослободителното дело.

Особена улога во одржувањето на чистотата на дејноста на МРО одиграл, покрај другите (Даме Груев, Ѓорче Петров, Пере Тошев), Гоце Делчев126. Во почетокот на февруари 1896 година, Делчев во Софија се сретнал со тогашниот претседател на ВМК -Данаил Николаев. Делчев останал крајно разочаран од разговорот што го воделе, бидејќи Николаев ја условувал евентуалната помош на МРО со тоа ВМК да го претставува револуционерното дело и да има решавачки глас по прашањето за востание. Делчев остро се спротивставил на ваквата уцена со зборовите: "...Ние нема да дозволиме други да решаваат дали да живееме или да умреме и кога. Кога да се прави востание, ќе реши народот. Нема да дозволиме да командувате од тука, за да не внесете во игра на востание како што се обидовте лани...". Затоа, веднаш по враќањето во Македонија, Делчев за ВМК му напишал на Н. Зографов: "Тој комитет таков впечаток ми направи, такво силно оладување предизвика кај мене, што јас не гледам дали ќе помага, туку се плашам да не му нанесе голема штета на дело-

то...“127

Наспроти делувањето на ВМК и мешањето на бугарските владеачки кругови, во Македонија раснела и се ширела револуционерната организација заедно со свеста за потребата од самостојна револуционерна борба. Со јакнењето и омасовувањето на револуционерната организација растел и ризикот од "случајно" откривање на нејзината мрежа и од провали со големи размери. Првото сомнение дека нешто се случува го предизвикало откривањето на неколкуте празни рачни бомби во вреќите со ориз пренесувани од кираџијата Доне од Штип во Битола во 1896 година128. Христо Андонов Полјански наведува дека Доне (Андон Тошев - Дончо Штипјанчето) член на Организацијата бил испратен од Гоцета Делчев во Битола на 15 април 1896 година129 како кираџија, со два коња товарени со четири вреќи ориз, на чие дно се наоѓале 200-300 к*ршуми и десетина рачни бомби. "Стоката" била наменета за Битола, а оттаму требало да се пренесе во Ресен, Охрид и Струга. На 16 април него го запреле при влезот во Битола (кај црквата Св. Недела) стражарите кои, барајќи контрабанден тутун, ги откриле бомбите130. Доне се обидел да бега, но бил фатен и одведен во полициската станица. Тој успеал да испрати писмо во Штип дека "поскоро ќе умре отколку да предаде нешто пред полицијата". Така и станало131.

Османската полиција, изненадена од откритието го подложила Донета на неверојатна тортура за да го принуди да ја каже вистината, но не успеала од него да дознае ништо. Овој чин на Дончо Штипјанчето Ѓорче Петров високо го оценил со зборовите: "Доне Штипјанчето со својата верност кон клетвата во битолскиот затвор стана родоначалник на она пасивно херојство на работници на Организацијата паднати во турски раце, што ја гарантираше сигурноста и тајната на Организацијата"132. Јуначкото држење на Доне Штипјанчето пред османската полиција во битолскиот затвор станало пример на револуционерна цврстина заради што народниот гениј му испеал една од најубавите револуционерни песни.

Со фаќањето на Доне во Битола се надвиснала непосредна опасност и над Гоце Делчев. Во него власта почкала да се сомнева. Тој успеал да се "одбрани" од тоа. Но сепак бил уапсен во април 1896 година, а во мај бил одведен во Скопје и затворен во скопскиот затвор к*ршумли ан. Во затворот бил кратко задржан со ветување да не се враќа во Штип со одредена "гаранција" за својата натамошна работа и движење.133

Последиците од оваа "афера" биле многукратни. Ѓорче Петров подвлекува две констатации: 1. фактот за постоење на завера во Штип и Битола и станал познат на османската власт; 2. Делчев го обрнал вниманието на властите врз себе си во Штип; во редот на сомнителните бил вклучен и тој134. Гоце, сепак, се враќа во Штип, токму при привршувањето на учебната година. Оттука патот го водел во Солун на конгресот на Организацијата кој што претставувал еден од пресвртните чинови во историјата на македонското ослободително дело.

Во услови на виден подем на Организацијата, но и на се поголемиот страв на бугарскиот двор дека македонското прашање нема да биде решено според желбите на Бугарија, во Солун, за време на Велигденската ваканција во 1896 година, се одржал конгресот на МРО. Солунскиот конгрес на МРО, според донесените решенија, Ѓорче Петров го смета за "Основачки конгрес на Организацијата135 ". Организацијата добила име Тајна македоно-одринска револуционерна организација (ТМОРО). На конгресот се расправало и за односите со ВМК чија тенденција била оценета "како многу опасна за делото". Сепак Организацијата била принудена да не ги раскинува односите со ВМК, посебно и заради потребите од материјална помош. Конгресот одлучил ТМО-РО да не се меша во внатрешните работи на ВМК, ниту во партискиот живот иа Бугарија. Со нив и со бугарското општество и македонската емиграција да се одржуваат добри односи. Од тие причини била донесена одлука да се отвори Задгранично претставништво. Тоа имало задача да ја претставува ТМОРО и да ги одбие надворешните посегања, без да се меша во работата на ВМК и политичкиот живот на Бугарија. Кон крајот на 1896 година со оваа сложена и деликатна задача бил задолжен Гоце Делчев, а во март 1897 година му се придружил и Ѓорче Петров136. По одлука на конгресот, Ѓорче Петров и Гоце Делчев изработиле Правилник и нов Устав на ТМОРО137.

По 1896 година, во наредните години, односите помеѓу МРО и ВМК варирале зависно од политичката ситуација во Бугарија, но зависно и од личностите кои доаѓале на чело на Комитетот. Меѓу членовите на ВМК имало бројни чесни и искрени Македонци кои сакале да и помогнат на својата татковина Македонија. Но, еден дел станале спроводници на големобугарската политика кон Македонија. Тоа посебно го фаворизирале инфилтрираните Бугари во ВМК. Тие станале предавници на македонското ослободително дело и како резултат на нивното делување и предавства загинале бројни македонски дејци. За жал стравот на Делчев се покажал во практиката повеќе од реалност.

Врховниот комитет особено инсистирал да биде прифатен и во странство како раководен фактор на македонското ослободително движење. Со тоа на европската и светска јавност и се пласирала тезата за бугарскиот карактер на Македонците, за бугарските комитаџии и борба  и секако за "правото" на Бугарија да ги обедини "сите Бугари" во една држава. За дејноста на ВМК пишувал европскиот печат, а посебен интерес пројавил познатиот англиски државник Вилијам Гледстон. Тој му го поставил на генералот Николаев крајно деликатното и умесно прашање: со какви средства мисли тој да крене востание, како сака да и помогне на Македонија. Се разбира дека Гледстон не можел да добие одговор на своето прашање, зашто ВМК реално не ни можел да подготви и не сакал да помага востание во Македонија освен да испраќа свои чети од Бугарија со провокативни цели138. А целта на провокациите била очигледна: да се лее крв на невиното население од османските одмазди, да се вознемири светската јавност, а бугарската политика да профитира во чекорите кон присвојувањето на Македонија.

 

__________________________________________

110-Види: Документи за борбата на македонскиот народ за самостојност и за национална држава, Скопје 1981, том први, 230-231; В. Поповски, Историско-политичкото и правното значење на членот 23 од Берлинскиот договор, "Зборник во чест на Александар Христов", Скопје 1996, 229-239.

111-Трајко Китанчев е роден во с. Подмочани, Ресенско во 1858 година. Се образувал во Цариград, Киев и Москва. Во учебната 1882/83 г. работел како професор во солунската егзархиска гимназија. Од 1883 г. активно учествува во општествено-политичкиот живот во Кнежевството Бугарија. Забележителна е неговата ангажираност среде македонските емигрантски друштва. Во 1894 година бил основач на македонското друштво "Братски сојуз". Во март бил избран и за претседател на Македонскиот комитет. Починал на 1.08.1895 година од срцев удар на 38-годишна возраст (Според: Кратки биографически бьльшки за Трайко Китанчевъ, Право 1/41, София, 26.08.1895).

112-Види: Ванчо Ѓорѓиев, Слобода или смрт, Македонско револуционерно национално ослободително движење во Солунскиот вилает 1893-1903, Скопје 2003,193-200.

113-Командувањето на одредите им било доверено на околу 40 офицери, меѓу кои: Стојчо Гаруфалов, Антон Бозуков, Петар Начев, Васил Мустафов, Борис Сарафов, Димитар Атанасов, Сасов, Димитар Жостов, Иван Пожарлиев, Јордан Венедиков и други. Како водачи на теренот биле ангажирани старите арамиски војводи, меѓу кои: Кочо Љутата, Дедо Кацареа, Никола Геројот, Дедо Стоју, Кочо Мустракот, Дончо Златков, Кочо Ризов, Дедо Анго и други. (В. Ѓорѓиев, Слобода или смрт, Македонското револуционерно националноослободително движење во Солунскиот вилает 1893-1903,... 193).

114-Всушност и самиот Сарафов околу настаните во Мелник запишал: "Многу ми беше тешко да ги убедам тие луѓе да извршуваат патриотски подвизи. Голем дел од нив си мисли само да направи една мала тупурдија, па и ќесето да не им остане празно, а и да не загинат, туку да се вратат во Бугарија... Требаше многу да ги кандисувам да се воздржуваат од секаков грабеж за да остане делото чисто и патриостко-политичко..." (Спомени на Д. Груев, Бор. Сарафов, Ив. Гарванов, Съобщава, Л. Милетич, София 1927,38).

115-Против партизансвото во Бугарија, односно против вовлекувањето на Македонците во разни партии и партиски борби бил и Атанас Раздолов. Иако некои од партиите "нудат само на зборови некаква помош на Македонија, во суштина тие ги искористуваат Македонците во Бугарија само за своите цели, од тоа имаат корист само бугарските партии". (Даринка Пачемска, Атанас Раздолов и идејата за заедништво на балканските народи, "Историја", год. ХХ/2, Скопје 1984, 255)

116-В. Ѓорѓиев, Слобода или смрт..., 202.

117-Крсте Битоски, Континуитетот на македонските националноослободителни борби во XIX и почетокот на XX век, Скопје 1998,233.

118-Документи за борбата на македонскиот народ за самостојност и за национална држава, т. I„ Скопје 1981,325.

119-ДАРМ, PRO FО 78/4639, М-328, БР. 46, Писмо од Џејмс Монахан, вицеконзул во Битола, до Џон Блант, генерален конзул во Солун, 5.06.1895.

120-ДАРМ, PRO FО 78/4639. М-328, БР. 46, исто.

121-ДАРМ, исто.

122-Затоа, давајќи оценка за четничката акција од 1895 година, во 1905 Димо Хаџи Димов, меѓу другото напишал: "Секој знае дека од тоа вештачко и однадвор предизвикано четничко движење... искористи кнез Фердинанд кој го беше внушил и кој го поддржуваше. Крвта на борците, тешките страдања и солзите на илјади семејства му послужија како мост да се доближи до султанот -крвник и да ја добие неговата пресветла наклоност... Тоа компромитира пред непристрастното општествено мнение една света кауза. Нема зошто да се лутиме иа тоа општествено мнение што гледа толку недоверливо спрема стремежите на робот... Врховниот комитет стана орудие во рацете на кнезот Фердинанад, и кој можеше после овој факт да верува дека Комитетот искрено работи за ослободување на Македонија и Одринско и дека не игра улога на орудие за интересите на кнежевството?..." (Avicenus, Две течениа, Революцинен лист, бр. 8,1905)

123-Ѓорче Петров, Спомени, Коресподенција, Скопје 1984, 97.

124-Константин Пандев, Националноосвободителното движение в Македония и Тракия 1878-1903, София  1979,112.

125-Константин Пандев, Националноосвободителното движение..., 114-115.

126-Според Никола Зографов, раководител на ќустендилскиот пункт на Организацијата, Гоце Делчев дошол за полномошник на ЦК на 28.12.1895 г. во Софија. Содржината на неговото полномошно гласела вака: "Централниот комитет го испраќа Ахила во Бугарија со задача да пречи на секакво мешање од надвор во работите на Револуционерната организација во Македонија и Одринско. Сите што милуваат и сакаат да се посветат, да поможат за извојувањето на автономна слобода, нека повелат, вратите им се отворени". (Никола Зографов, Строежа на живота, София, 58).

127-Гоце Делчев, Писма и друѓи материали (издирил и подготвил за печат Дино Къосев), София 1967,54.

128-Историја на македонскиот народ, том трети, ред. д-р Крсте Битоски, Скопје 2003,239.

129-За датумот на фаќањето на Доне постојат разлики низ историската литература. Во МИР (стр. 455) се наведува: "Во вреќите со ориз, што на 19 април 1896 А.Т. од Блаце ги пренесувал за Битола, на влезот во градот кај црквата Св. Недела турските власти откриле оружје. За тоа дело бил осуден на доживотен затвор од 101 година...". Умрел на 15 април 1931 г. во Кустендил.

130-Христо Андонов Полјански, Гоце Делчев и неговото време, I, Култура, Скопје 1972,139.

131-П. К. Яворов, Гоце Делчев, София 1904,179.

132-Ѓорче Петров, Македонското ослободително дело, ред. Гане Тодоровски, Скопје 1971,177.

133-Христо Андонов Полјански, Гоце Делчев и неговошо време, I, Култура, Скопје 1972,139.

134-Горче Петров, цит. труд, 176.

135-Ѓорче Петров, Спомени, Скопје 1950,47.

136-Задграничното претставништво се грижело за собирање и препраќање на материјална помош, оружје, опрема и друго. Тоа имало можност да ја афирмира борбата на ТМОРО, да наоѓа сојузници и да ја брани самостојноста на ослободителното движење од надворешни влијанија и туѓи цели.

137-Во чл. 1 од Уставот на ТМОРО стои: "Тајната македоно-одринска револуционерна организација има за цел да ги сплоти во едно цело сите незадоволни елементи во Македонија и Одринско, без разлика на народност, за да извојува преку револуција полна политичка автономија за тие две области". Остварувањето на таа цел се поврзувало со отстранувањето на влијанието на странските пропаганди кое е зацртано во чл. 2 од Уставот каде се вели: "За постигање на таа цел Организацијата се бори да ги премавне шовинистичките пропаганди и националните расправии, кои го цепат и ослабуваат македонското и одринското население во неговата борба против општиот непријател..." (Види: В. Ѓорѓиев, Слобода или смрт, ...,217-219).

138-Историја на македонскиот народ...,т. 3,217-218.

ПРЕДАВСТВАТА И АТЕНТАТИТЕ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА
Автори Виолета Аковска и Никола Жежов



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 14:41
аплауз...за часот по Историја...очигледно е неопходен...Браво Boggie...!!!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 19:11
Среќен празник Македонијо и да ни е вечен празникот уште многу години.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 00:15
Честит нека ни е празникот на македонската револуционерна борба! големо%20гушкање






Во чест на основоположниците на македонскиот Револуционерен Комитет: д-р Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров, Христо Батанџиев.

Вечна да ни биде Македонија!големо%20гушкање




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 00:17
Вечна им слава на хероите од ВМРО а на денешните Македонци нека им е честит праэникот на непокорот

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 01:05
Среќен празник. Македонија Вечна!!!





-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 01:09
Македонија вечна...
Нека ни е честит празникот...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 11:43
На А1 засега ниту збор за празникот...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 11:51
каков празник ? ......... пак празник ? ............ па до кога бре само празници ? кога некој ќе се фати за работа ? КОГА збунетост 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 12:10

Vo "razno" ja izbrishale temata za vakvi chestitki od opsh karakter, shto navistina me лутина

 
Megutoa za sega eve tuka ke im go chestitam praznikot NA SITE MAKEDONCI, GRAGJANI NA MAKEDONIJA I SITE ONIE KOI JA SAKAAT I POCHITUVAAT ISTORIJATA NA NASHATA ZEMJA! големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање
 
 
Македонија го одбележува 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба
 
Скопје, 23 октомври (МИА) - Република Македонија денеска го одбележува 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба.

macedonian_flag.jpg

По тој повод, во свечената сала во Собранието на Република Македонија  на пладне на добитниците ќе им биде врачена државната награда „23 Октомври“ за 2009 година за долгогодишни остварувања во областа на науката, културата, образованието, заштитата на државните интереси и промоција на државните приоритети, вредности и културно-историско наследство на Република Македонија.

Михајло Георгиевски, истражувач, афирматор и заштитник на книжевното културно-историско наследство ја доби државната награда „23 Октомври“ за 2009 година во областа на воспитанието и образованието.

Во областа на културата и уметноста, наградата оваа година им припадна на ликовниот уметник Родољуб Анастасов и на Ансамблот за народни игри и песни „Танец”.

Одлуката ја донесе Одборот за доделување на наградата под претседателство на академик Ташко Георгиевски. 

Централната прослава  на Денот на македонската револуционерна борба, на која ќе се обрати премиерот Никола Груевски, ќе се одржи во Македонската опера и балет.

Македонија годинава по трет пат го празнува 23 Октомври како државен празник. На овој ден 1893 година во куќата на Иван Хаџи Николов во Солун, Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Антон Димитров и Хрсто Ботанџиев го формираа Македонскиот револуционерен комитет од кој подоцна произлезе Внатрешно Македонската Револуцонерна Организација (ВМРО) или Внатрешно Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО). Организацијата се бореше за ослободување на Македонија со сопствени сили, без помош од надвор. Формирањето на ВМРО значеше почеток на организираното македонско револуционерно движење  кое преку Илинден 1903 и Крушевската република, преку НОВ  резултира со создавање  модерна самостојна македонска држава.
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=68524264&lId=1 - http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=68524264&lId=1
 
So pochit kon onie koi svojot zhivot go posvetija vo ostvaruvanje na podobra idnina za idnite generacii - idnina na SLOBODNI GRAGJANI, koi nema da se plashat da go kazhat svoeto poteklo tuku ke bidat GORDI so nego.  VECHNA NEKA NI E MAKEDONIJA!  големо%20гушкање


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 14:12


Честит празник на сите Македонци , тука се вбројувам и јас ...!!!        

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: depo
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 15:24

Голем ден за сите Македонци. Честит нека ни е празникот.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 15:35
Македонија годинава по трет пат го празнува 23 Октомври како државен празник. На овој ден 1893 година во куќата на Иван Хаџи Николов во Солун, Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Антон Димитров и Хрсто Ботанџиев го формираа Македонскиот револуционерен комитет од кој подоцна произлезе Внатрешно Македонската Револуцонерна Организација (ВМРО) или Внатрешно Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО).



колку смешно ми звучи ова, се згазив...значи по трет пат празнуваме газење%20од%20смеење
и не е празник на ВМРО туку на Револуционерниот комитет, само на кој како му одговара газење%20од%20смеење

во секој случај среќен празник забава


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 15:54
E pa citiraj do kraj, koga veke citirash, taka da nema da bide tolku smeshno. голема%20насмевка
 
Zatoa shto vo prodolzhenie veli; како државен празник. намигнување


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 16:37
МРО се смета за почеток на ВМРО - да нема забуниголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 16:38
Originally posted by Popi Popi напиша:

E pa citiraj do kraj, koga veke citirash, taka da nema da bide tolku smeshno. голема%20насмевка
 
Zatoa shto vo prodolzhenie veli; како државен празник. намигнување
ми ја пропушти поентата, но доколку ја кажам ќе влеземе во непотребна дебата


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 16:41

денот како ден треба да се одбележи со сите свечености ........ но никако да се прогласи и за државен празник ........ во тој случај , утре ќе се соочиме со исто барање ........ да и денот на учк се прогласи за државен празник од истите причини како и денешниот ......... а тоа ќе доведе до нови поделби и продлабочувања на меѓунационалните односи ...........



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 17:12
УЧК не се бореше за независна и слободна Македонија, туку за нејзино разнебитување!
Ве молам да не се расипува темата.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 17:29

СРЕЌЕН 23ти ОКТОМВРИ БРАЌА И СЕСТРИ МАКЕДОНЦИ !!!!

ВЕЧНОСТ И СЛАВА ЗА АВТОНОМНА МАКЕДОНИЈА !!!

Што славиме на 23 - Октомври?

Ја славиме идејата за автономна Македонија !!!

Ако е ова партиски или политички исцениран ден, ако македонските патриоти и национални ставови се против Македонецот, ако ја избришеме сопствената историја и национален идентитет, во која Македонија ќе веруваме? Или подобро речено во чија Македонија да се колнеме?

**********

23 октомври и ВМРО се преродба во македонското ослободително движење, 23 октомври и ВМРО се завет на македонските револуционери, предвесник, темел на еден период наплатен со животите на многу македонски синови – жртви за слободна и независна Македонија. Темел на Илинденската Република, симбол на непокорноста на македонскиот народ, визија за македонската автономија.

Токму 23 октомври беше денот кога почна се', денот кога првпат во македонската историја се создаде организација што го поведе народот во организирана борба за идејата за македонска држава.

Тој датум беше денот кога се поставија темелите на идната македонска државност, почеток на каузата за самостојна и независна Македонија.

Знаете ли за подостоен празник за Македонците кој би го славеле?

Овој ден се слави љубовта кон Македонија, која е поголема од љубовта кон соспствениот живот, кога се станува саможртва, со верба во Господ, ден оставен како аманет на нашиот пат, ден во кој се испишува вечната страница на Македонизмот.

**********

Иван Хаџи Николов (1861, Кукуш - 1934, Софија), книжар од Солун, на 30 август 1893 година се вратил во Софија од Швајцарија. My било кажано дека е одредено да биде учител во Серес. Тој го одбил тоа, и заминал за Солун каде на 11 септември ја отворил книжарницата.

Една година пред тоа, во јули 1892-та имал средба со Гоце Делчев, на која било договорено создавање на организација внатре во Македонија која ќе се бори за нејзина автономија. Тогаш, Гоце, кој имал само 20 години, му рекол на Хаџи Николов:
„Слушај Николов, помина многу време, нека помине уште една година. За талку јас го завршувам военото училиште и немам намера да останам како офицер во бугарската армија. Ќе се вратам во Македонија. Тогаш ќе дојдам во Солун, ќе зборуваме за тоа прашање, и ако има услови ќе ја основаме Организацијата.“

Една година подоцна, Хаџи Николов бил во Солун, но од Гоце немало абер. Поминал септември, а Гоце уште го нема.
На 21 октомври 1893 година, рашетувајќи се крај морето, ме сретнаа Андон Димитров и Дамјан Груев. Me запреа и меѓу нас го започна следниот разговор:
- А, бе Хаџи, што мислиш ти за ослободувањето на Македонија? - ме запраша Димитров.
- За тоа прашање размислувам уште пред 15 години.

Додека во Македонија не дојде до втор Батак (востание во Бугарија од април 1876 г. против Турците, н.з.) Македонија нема да се ослободи.

А, да дојде до востание, треба да се основа револуционерна организација.
- Па, ајде тогаш ние тројцата да основаме таква организација.
- Ние сме малку. Треба да влезат и поавторитетни луѓе.
- Па, на кои сметаш?
- На пример, Д. Кондов, К. Самарџиев и други...
- Витосај ги ти нив - ми одврати Даме Груев.
- Тие не се за такви работи.
Тие знаат да се плеткаат само во такви работи, каде се касата на Егзархијата и други дотации.
- Кои други ги имаш предвид? - рече Димитров.

- Имам предвид, ама не знам дали ќе се согласат да влезат во Организацијата.
На пример, Петар Поп Арсов, д-р Христо Татарчев, и Христо Батанџиев.
- Па, убаво, тие тројцата и ние тројцата веќе стануваме шестмина, да размениме мислења заедно.
- Добро, одговорив јас и определив место и време за заедничка средба на нас шестмината.

Во договореното време на 23 октомври 1893 година, во петокот навечер, сите шестмина се собравме во живеалиштето на Батанџиев, раскажувал Хаџи Николов.

**********

На 23 октомври 1893 година во куќата на Иван Хаџи Николов во Солун, Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Антон Димитров и Хрсто Ботанџиев го формираа Македонскиот револуционерен комитет од кој подоцна произлезе Внатрешно Македонската Револуцонерна Организација (ВМРО) или Внатрешно Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО). - Организацијата се бореше за ослободување на Македонија со сопствени сили, без помош од надвор.

На овој ден било разгледувано прашањето околу дејствувањето и работењето и идејната поставеност на новата македонска организација. Било одлучено организацијата да дејствува револуционерно и сите активности да ги спроведува строго конспиративно.

Дејствувањето да се извршува исклучиво на територијата на Македонија во нејзините природни етнички и историски граници и во неа да членуваат лица родени или исклучиво кои живеат во Македонија, без да се гледа верската и националната припадност. Дискусиите се одвивале во правец на автономија на Македонија со цел да се искористи чл. 23 од Берлинскиот договор.

ВМРО била формирана, една година подоцна се приклучил и Гоце Делчев, по што идејата за автономија добива поголема сила, потоа следеле Ѓорче Петров, Христо Матов и другите, по што Организацијата успеала да изгради еден импресивен паралелен систем, безмалку државен, кој функционирал до 1903 година и врвот во нејзиното дејствување, Илинден.

Знаеме ли за друга историја, знаеме ли за друга Македонија? може ли некој да ни го земе националниот идентитет на сите заложби и жртви? Има ли таков и кој е тој?

Да прославиме браќа и сестри македонци, наследници на Македон, наследници на Филип таткото на Александар Македонски, ние сме библиски народ, ние сме божји чеда, ние сме пород на паталци и патриоти, ние сме потомци на револуционери, а Македонија е ветена земја, зeмја на патриоти во свое време, време на интегритет, економска моќ, независност и автономија, време за европска Mакедонија, со сопствена историја и самобитие...

Да ни е честит празникот !

„Македонска нација“

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AcaRank.
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 19:52
Среќен, честит и вековит нека е денешниов ден.
Биди горда Македонијо и смело напред.задоволство


-------------
Toa shto ne se postigna vo 1966 da go npravime sega....


Постирано од: морски
Датум на внесување: 24.Октомври.2009 во 11:17
http://www.okno.mk/node/2855 - СЛОБОДА или СМРТ

-------------
Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 08:04
Денес актуелна вест е празнувањето на 23 Октомври-денот на револуционерната борба.
Честит празник на сите кои го славатголемо%20гушкање


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 16:33


Честит нека ни е празникот на сите - Денот на македонската револуционерна борба!  големо%20гушкање






-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 16:41
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Честит нека ни е празникот на сите - Денот на македонската револуционерна борба!  големо%20гушкање







Neka e cestit praznikot i za mnogu godini ! големо%20гушкање


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 16:52
fala 'naste',изненадување
 
...lebdam od srekja,.да.
 
 
 ...shto sum sloboden deneska!голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 17:08


Добро е Брза, ако не друго ќе уживаш во слободниот ден. големо%20гушкање


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 17:17
paa,збунетост..jas sum ...sloboden strelec,
 
uzivam vo...sekoj den!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 17:40
Od SDSM drugo i ne moze da se ocekuva, samo taka da prodolzat, so takvi izjavi se podaleku se od eventualno osvojuvanje na vlasta.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: kume
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 19:13
Sreken praznik na site Makedonci vo svetot!!!


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината!!!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk