IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 13:57
 
Aman te be Acelera...  pa ne vi drzi mesto navistina.
Drugite Evangelisti kazuvaat sosema drug nastan. Ako ne go negiraat kazi kade go potvrduvaat ovoj slucaj deka nekoj padnal ? Nikoj nikade.
Ako znaete deka Bog nikoj ne moze da go vidi i da ostane ziv,togas treba da znaete deka Isus sekoj go gledal pa ostanal ziv.
 
Nema mok vo toa jas sum nikakva.Toa bil eden odgovor na prasanjeto.
I sto ima da mi objasnuvas,kolku god da sakas da se prosiris ke se vrtis samo vo krug. Nikoj vo drugite evangelija ne spomnuva pagjanje nitu stanuvanje nitu jas sum nitu ti si nitu koj si..... Vo drugite Juda im veli deka koga ke pojdeme jas ke go celuvam nego pa ke znaete koj e i fatetego. Nikoj nisto ne go prasal,nikoj ne padnal nikoj ne se sopnal....go fatile za miskanici i go odnesle. 
NIDJE VEZE.
 
Цитирај Originally posted by marco_antony



miralem1 i jas istoto go tvrdam ...

no ima nesto drugo sto bi sakal da te prasam ...

sto mislis ...
dali vaka so veruvanje nekogas ke se zblizime ...
ili koga ke gi snema verite ...
ludjeto ke se stanat edno ?

vaka kako sto odi ...
site vlecime na sprotivna srana ...

 
Acelera,izvini ti se molam sto tuka ke odgovoram.
 
Antoni,sekako deka eden den ke se zblizime....
So pojavata na Isus a.s ke iscezne SEKOJA RELIGIJA osven Islamot.
Da ne ja dolzam,ona e naj kratko sto mozam da ti go kazam,ako poveke sakas otvori tema so zadovolstvo ke ti pisuvam.
 


Изменето од ACELERA - 15.Октомври.2007 во 22:58
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 14:23

Znaete, sto se zamarate koga ne bilo vistina?

 
Ne se odigralo toa taka.
 
Nikogas ne doslo do toj cin.....
 
Pusta zelba svestenicka...!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 14:43
Kako sto e postavena temava, ne vredi da se diskutira, no sepak...

Pretpostavete deka ste sudija i deka pred vas ima chetiri svedoci (vsushnost gorenavedenite likovi ne se svedoci tuku preraskazhuvaachi na onoa sto slushlnale od nekoi drugi, ama povtorno, neka bide...). Trojca od niv se ednoznachni so svoite izjavi, a samo eden e razlichen. Vo apsolutna nemozhnost za ponatamoshno istrazhuvanje na detalite okolu toj sluchaj, koe svedochenje ke go zemete za donesuvanje na presudata: dali na trojcata svedoci ili na onoj edniot ?

P.S. Povtorno, nastrana od nelogichnosta na tvrdenjeto deka site padnale zatoa sto im se odzela silata (kako inaku bi bilo podrugo objasneto toa pagjanje?). Ako se prifati taa emotivna pretpostavka, togash kako ke se objasni nivnoto momentalno sozemanje, borbata sto potoa sledi i Isusovoto priveduvanje ?

P.P.S. Dali vi e poznato figurativnoto izjasnuvanje vo govorot: "Padnavme od smea", "Padnaa od strav" ? Ste koristele takvi frazi nekogash do sega ? Sigurno deka nikogash ne ste gi sfatile bukvalno koga ste gi izgovorile ili koga ste gi slushnale od drugi.


Изменето од Messenger - 15.Октомври.2007 во 14:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 15:33

Pa duri i da bilo taka,ne dokazuva Apsolutno nisto.

Isus gi prasal: Kogo go barate ?
Tie rekle: Isus,nazarcaninot.
Isus im rekol: Jas sum.
 
Koga slusnale deka toj e ISUS (a znaele deka pravi sesto a ocigledno ne go imale videno do togas,se isplasile verovatno da ne im napravi nesto) pocnale da odat nanazad,te. da se povlekuvaat vo panika pa padnale !
 
Daija... toa e naj tocno i naj ednostavno.Deka toa voopsto ne bilo taka.
Vprocem ima apokrifni Evangelija koi go tvrdat istoto sto Islamot ni go nudi za toj nastan te. Vistinata.... Deka Allah dz.s-Bog si go SAKAL svojot PRATENIK pa go SPASIL a go kaznil onoj sto zasluzi kazna-predavnikot.
 
Eve nesto od Barnavinoto Evangelie za ovoj nastan:
 
Цитирај
215. Kad se vojnici sa Judom privukoše blizu mjesta gdje je bio Isus, Isus začu približavanje mnoštva naroda, zato se on sa strahom povuće u kuću. A jedanaestorica su spavali.
Tad Bog videći u opasnosti svog slugu naredi Gabrielu, Mihaelu, Rafaelu i Urielu, svojim izaslanicima, da uzmu Isusa sa svijeta.
Sveti anđeli dođoše i izvukoše Isusa kroz prozor koji gleda na Jug. Oni ga otkriše i smjestiše u treće nebo u društvo anđela koji vječno slave Boga.
 
216. Juda uđe hitro u sobu prije svih, odakle je Isus uzdignut. A učenici su spavali. Nato je čudesni Bog čudesno djelovao tako da je Juda bio tako izmijenjen u govoru i licu nalik Isusu da smo mi vjerovali da je on Isus. A on je, probudivši nas tražio gdje je gospodar. Mi smo se tome čudili i odgovarali: "Ti gospodaru, si naš gospodar; zar si nas sad zaboravio?"
A on, smješeći se reče: "Pa jeste li ludi pa ne znate da sam ja Juda Iskariot!"
I dok je on ovo govorio vojnici uđoše i spustiše svoje ruke na Judu, jer je on po svemu bio sličan Isusu.
Mi, pošto smo čuli šta Juda kaže, i vidjevši mnoštvo vojnika, pobjegosmo kao izvan sebe.
A Ivan, koji je bio umotan u laneno platno, se probudi i uteče, a kad su ga vojnici ščepali za laneno platno, on ostavi laneno platno i pobježe go. Jer Bog je čuo molitvu Isusovu i spasio jedanaestoricu od zla.
 
217. Vojnici uzeše Judu i svezaše ga, ne bez izrugivanja. On je istinski poricao da je on Isus; a vojnici rugajući mu se rekoše: "Gospodine, ne boj se, jer mi smo došli da te načinimo kraljem Izraela, a mi smo te svezali jer znamo da ti odbijaš kraljevstvo".
Juda odgovori: "Pa jeste li vi izgubili razum! Vi ste došli da uzmete Isusa iz Nazareta sa oružjem i fenjerima kao (protiv) lopova; a vi ste svezali mene koji sam vas vodio, da me učinite kraljem!"
Tad vojnici izgubiše strpljene i sa udarcima i šutovima počeše da se izruguju Judi i oni ga s bijesom odvedoše u Jerusalem.
Ivan i Petar su slijedili vojnike izdaleka; i oni su potvrdili onom koji piše da su vidjeli svo ispitivanje Jude od prvosvećenika i vijeća farizeja koji su se skupili da Isusa kazne smrću. Potom je Juda izgovorio mnoge riječi ludosti tako da su se svi smijali, vjerujući da je on stvarno Isus, i da je on zbog straha od smrti izigravao ludost. Nato pismoznanci povezaše zavojem njegove oči i rugajući mu se govoriše: "Isuse, proroče Nazarenaca (jer tako su oni zvali one koji su vjerovali u Isusa), "reci nam, ko je bio taj ko te je udario?" A oni su ga udarali i pljuvali mu u lice.
Kad je nastalo jutro, tamo se sakupilo veliko vijeće pismoznanaca i narodnih starješina; a prvosveštenik je sa farizejima tražio lažne svjedoke protiv Jude vjerujući da je on Isus: i oni ne nađoše ono šta su tražili. A zašto ja kažem da su svećeničke vođe vjerovali da je Juda Isus? Štaviše, svi učenici, sa onim koji piše, su vjerovali to; i još je sirota djevica majka Isusova sa svojom rodbinom i prijateljima to vjerovala, tako da je tuga svakojeg bila nevjerovatna. Tako mi Boga živog, onaj koji piše je zaboravio sve šta je Isus rekao: kako će on biti uzdignut sa svijeta i da će on propatiti u trećoj osobi, i da on neće umrijeti do kraja svijeta. Zato je on otišao sa majkom Isusovom i sa Ivanom do krsta.
Prvosvećenik je dao da se Juda pred njega dovede vezan i upita ga o njegovim učenicima i njegovom naukovanju.
Nato Juda, iako izvan sebe, ne odgovori ništa na to. Prvosvećenik ga onda zamoli Bogom živim Izraelovim da mu on kaže istinu.
Juda odgovori: "Ja sam vam rekao da sam ja Juda Iskariot, koji sam vam obećao da ću vam u ruke dati Isusa Nazarenca; a vi ste, ne znam kako - izvan sebe, jer pošto poto hoćete da sam ja Isus".
Prvosvećenik odgovori: "O perverzni zavodniče, ti si obmanuo sav Izrael, počevši od Galileje čak do Jerusalema ovdje, sa svojim naukom i lažnim čudima: a sad misliš da umakneš zaslužnoj kazni koja ti pristaje izigravajući da si lud? Tako mi Boga živog, ti joj nećeš umaći!" Rekavši ovo on naredi svojim slugama da ga udaraju boksajući i šutajući, tako da bi mu se njegovo razumijevanje vratilo u glavu. Izrugivanje koje je on onda pretrpio u rukama sluga prvosvećenika je izvan vjerovanja. Jer oni su sa žarom izmišljali nove izume da bi zadovoljili svijet. Tako ga oni obukoše kao mađioničara i tako su ga obrađivali rukama i nogama, da bi se i sami Kananaci sažalili da su vidjeli taj prizor.
Ali svećenički prvaci i narodne stariješine su imali svoja srca tako razjarena protiv Isusa da su - vjerujući da je Juda stvarno Isus - uživali gledajući ga tako tretiranog.
Kasnije ga odvedoše vezanog guverneru koji je potajno volio Isusa. On-misleći da je Juda Isus, dade da on uđe u njegovu prostoriju i govorio je sa njim pitajući ga iz kog razloga su ga svećeničke vođe i narod dali u njegove ruke.
Juda odgovori: "Kad bih ti rekao istinu, ti mi ne bi vjerovao; jer ti si možda obmanut kao što su (vođe) svećeničke i ferizeji obmanuti". Guverner odgovori (misleći da on želi govoriti o Zakonu): "Pa zar ti ne znaš da ja nisam Jevrej?, međutim (vođe) svećenika i narodne starješine su te dale u moje ruke; zato nam reci istinu da bih ja mogao učiniti ono šta je pravedno. Jer, ja imam moć da te oslobodim i da te kaznim smrću".
Juda odgovori: "Gospodine, vjeruj mi, ako me kazniš smrću učinićeš veliku grešku, jer ćeš ubiti nevinu osbu, videći da sam ja Juda Iskariot, a ne Isus koji je vrač i svojom vještinom me je tako transformisao".
Kad je ovo čuo guverner, on se naveliko čudio, tako da je mislio da ga pusti na slobodu. Guverner zato iziđe vani i smješeći se reče: "U jednom slučaju, ovaj čovjek nije vrijedan smrti već prije sažaljenja". "Ovaj čovjek kaže", reče guverner, "da on nije Isus, nego izvjesni Juda koji je vodio vojnike da uzmu Isusa i on kaže da ga je Isus Galilejac svojom magijskom vještinom tako preobličio. Zato - ako je ovo istina - bila bi velika greška ubiti ga pošto je on nevin. Ali, ako je on Isus, a poriče da jest, sigurno je izgubio pamet i bilo bi bezbožnički ubiti luđaka".
Tad svećeničke vođe i narodne stariješine sa pismoznancima i farizejima, povikaše govoreći: "On je Isus iz Nazareta, jer mi ga znamo; jer da on nije zločinac mi ga ne bismo dali u tvoje ruke. Niti je on lud, već prije opak, jer ovom hujdurmom on traži da umakne iz naših ruku, a pobuna koju bi on podstakao ako bi umakao, bila bi veća od prethodne".
Pilat, da bi se otresao od ovakvog slučaja, reče:"On je Galilejac, a Herod je kralj Galileje: zato ne pripada meni da takav slučaj sudim, zato ga vodite Herodu".
U skladu s tim oni odvedoše Judu Herodu koji je dugo vremena želio da Isus dođe u njegovu kuću. Međutim Isus nikad nije želio otići u njegovu kuću, zato što je Herod bio mnogobožac i obožavao je krive i lažne bogove, živeći na način nečistih mnogobožaca. Sad kad je Juda bio tu doveden, Herod ga upita za mnoge stvari na koje Juda nije dao prave odgovore, poričući da je on Isus.
Tad mu se Herod izrugivao sa svim svojim sudom i dao da bude obučen u bijelo kao što se luđaci oblaće i posla ga nazad Pilatu rekavši mu: "Ne omahni u pravdi prema narodu Izraela!"
A ovo je Herod napisao zato što su mu svećeničke vođe, pismoznanci i ferizeji dali veliku količinu novca. Guverner, čuvši da je to tako bilo od sluge Herodovog, a da bi on takođe mogao dobiti nešto novca, simulirao je da on želi da pusti Judu na slobodu. Nato on dade da ga njegovi robovi bičuju, a bili su plaćeni od pismoznanaca da ga ubiju pod udarcima. Međutim, Bog koji je odredio stvar, je rezervisao Judu za krst, da bi on pretrpio tu strašnu smrt kojoj je prodao drugog. On nije dopustio Judi da umre pod udarcima bića uprkos tome što su ga vojnici tako žestoko bičevali da je iz njegovog tijela lila krv. Potom u izrugivanju oni ga obukoše u staru purpurnu odjeću govoreći: "Pristaje našem novom kralju da ga obučemo i krunišemo ga": tako oni sakupiše trnja i načiniše krunu, kao one od zlata i dragog kamenja koje kraljevi nose na svojim glavama. I ovu krunu od trnja oni staviše na Judinu glavu, stavivši mu u ruku trsku kao žezlo i prisiliše ga da sjedne na visoko mjesto. I vojnici dođoše pred njega, klanjajući se u izrugivanju, pozdravljajući ga kao kralja Jevreja. I oni ispružiše svoje ruke da prime darove, kao što je običaj da daju mladi kraljevi; i ne primivši ništa oni izudaraše Judu, govoreći: "Pa kako si ti krunisan ludi kralju, ako nećeš platiti vojnicima i slugama?"
Svešteničke vođe sa pismoznancima i farizejima, vidjevši da Juda nije umro pod bičevanjem i stršeći se da ga Pilat ne pusti na slobodu, oni dođoše novčani poklon guverneru, koji, primivši ga - predade Judu farizjima i pismoznancima kao osuđenika na smrt. Tad oni osudiše dva lopova s njim na smrt na križu.
Oni ga tako odvedoše na brdo Kalvarija, gdje su obično vješali zločince i tu ga oni razapeše golog radi veće sramote.
Juda ne učini ništa osim što povika: "Bože zašto si me ostavio, pošto je zločinac pobjegao, a ja umirem nepravedno?"
Uistinu, kažem da je glas, lice i osoba Judina bila tako slična Isusu, da su njegovi učenici i vjernici posve mislili da je on Isus; zato neki ostaviše nauk Isusa, vjerujući da je Isus lažni prorok i da je magijskom vještinom učinio čuda koja je učinio: jer Isus je rekao da on neće umrijeti do kraja svijeta; jer on bi u to vrijeme bio uzet sa svijeta.
Ali oni koji su ostali čvrsti u nauku Isusovom bili su tako opsjednuti tugom, videći da umire onaj koji je sasvim sličan Isusu, da se oni nisu sjećali šta je Isus rekao. I tako u društvu sa Isusovom majkom oni odoše na brdo Kalvarija i nisu samo bili prisutni pri smrti Jude, neprestano plačući, nego su pomoću Nikodema i Josipa iz Arimateje dobili od guvernera tijelo Judino da ga sahrane. Nato ga oni skinuše s krsta s takvim plačem da niko ne bi povjerovao i sahraniše ga u novu Josipovu grobnicu, omotavši ga u stotinu skupocjenih masti.
 
218. Potom se svaki čovjek vrati svojoj kući. Onaj koji piše sa Ivanom i Jakovom njegovim bratom, ode sa majkom Isusovom u Nazaret.
Oni učenici koji se nisu bojali Boga, odoše noću (i) ukradoše tijelo Judino i sakriše ga šireći vijest da je Isus uskrsnuo ponovo; otud nastade velika zbrka. Prvosvećenik onda naredi da niko ne govori o Isusu iz Nazareta, pod prijetnjom anateme. I tako tu nastade veliki progon i mnogi bijahu kamenovani, a mnogi prebijeni, a mnogi prognani iz zemlje, jer oni nisu mogli da ostanu mirni na takvu stvar.
Novosti stigoše u Nazaret kako je Isus, njihov sugrađanin, nakon što je umro na krstu ponovo podignut. Nato onaj koji (ovo) piše zamoli majku Isusuvu da se ostavi plakanja, jer je njen sin opet bio podignut. Čuvši ovo Djevica Marija reče plaćući: "Hajmo u Jerusalem da nađemo mog sina. Umrijeću zadovoljna kad ga vidim".
 
219. Djevica se vrati u Jerusalem sa onim koji piše i Ivanom i Jakovom, na onaj dan na koji je prvosvećenik izdao dekret.
Nato Djevica koja se bojala Boga, iako je ona znala da je dekret prvosvećenika nepravedan, naredi onima koji su stanovali s njom da zaborave njenog sina. Pa kako je svaki pojedinac bio uzbuđen! Bog koji raspoznaje srca ljudi, zna da smo između žala za smrću Jude, za kojeg smo vjerovali da je Isus naš gospodar - i želje da ga vidimo uskrsnutog opet, mi sa majkom Isusovom izgarali.
Tako se anđeli, koji su bili zaštitnici Marijini, uznesoše na treće nebo, gdje je bio Isus u društvu anđela i sve mu ispričaše.
Zato Isus zamoli Boga da mu da moć da vidi svoju majku i svoje učenike. Tad milosredni Bog naredi svojoj četvorici omiljenih anđela, koji su Gabriel, Mihael, Rafael i Uriel, da odnesu Isusa u kuću njegove majke i da ga tu čuvaju tri dana neprestano, dopuštajući da ga vide samo oni koji su vjerovali u njegov nauk.
Isus dođe okružen blještavilom u sobu gdje je boravila Marija Djevica sa svoje dvije sestre Martom i Marijom Magdalenom i Lazarom i onim koji piše i Ivanom i Jakovom i Petrom. Nato oni od straha padoše kao mrtvi. A Isus podiže svoju majku i druge sa tla govoreći: "Ne bojte se, jer ja sam Isus; i ne plačite, jer ja sam živ, ne mrtav". Oni ostaše svi dugo vremena izvan sebe na prisustvo Isusa, jer su svi zajedno vjerovali da je Isus mrtav. Tad Djevica plačući reče: "Reci mi sine moj zašto je Bog dozvolio da umreš na sramotu tvoje rodbine i prijatelja i na sramotu tvog nauka, pošto ti je dao moć da dižeš mrtve? Jer, svako ko te je volio bio je kao mrtav".
 
I ete,da ne pisuvam ponataka oti ne e on-topik,za Isus i cetirite Angeli pa zadolzuvanjeto na Barnaba da pisuva pa kako Isus bil vozdignat na neboto.
Toa e VISTINATA za toj nastan....  i toa ne povtorno celosna onaka kako sto Barnaba kazuva,tuku deka Juda e raspnat namesto Isus.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2007 во 13:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

оваа интересна случка при апсењето на Исус
 
 
случката во зависност од евангелието кое го читаме е менлива. Нема поврзаност на оваа случка и на ова "Јас Сум" со она "Јас Сум" од Јован 8:58.
 
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2007 во 17:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто ме цитираш кога не одговараш на мојот цитат?
Verovatno videl deka ti e odgovoreno.... pa da ti ukaze uste na nekoja greska.
A sto ti pa skokas na Bako da mu repliciras pa gi preskoknuvas prasanjata i odgovorite koi ti se on-topik ?
 
Mislam deka se uveri i ti deka CELA TEMA epten DZABA si otvoril,pa sega skokas na drugi strani...
Ova samo da te potsetam za kakov NEPAD stanuva zbor,,, primetliv si,da ne mislis lugevo nafta pijat ?
 
Цитирај Кој напад? збунетост Каква одбрана? збунетост Зарем сум нападнат па да се бранам?среќа
 
Uste ednas ke ti kazam... se slizna i otvori tema,so licno tvoi "prosvetlivanja" i "biseri" so koi sakas da im goi zamackas nekako ocite na lugevo.... taa tvoja "interesna" slucka e poprvo "slucka" koja nikogas ne se slucila a kako drugo OD NEA VIDOVME KONTRADIKCII Zatoa sto za taa "interesna" slucka drugite evangelisti tvrdat sosema drugo.... kaza na pocetokot deka go poddrzuvaat slucajot no ne ni kaza kade i zosto ? Zatoa sto jasno gledame deka spored drugite NITU PADNAL NEKOJ NITU SE SOPNAL NITU PRASAL KOJ SI NITU IM KAZAL JAS SUM NISTO ee.... Vide nasiot EvAngelos deka temata mu propagja,,, pa se zavrti sega prema Bako i pocna da go napagja,a ima druga rabota na temava... i sega ke se pravda kako nekoj mu pisuva of-topik,kako nie napagjame (a ustvari go fativme povtorno vo stapicata koja sam si ja skroi).....
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2007 во 21:19
Добро вечер на сите!
Се изначитав интересни мислења за и околу темата. Што се однесува до она што е он-топик ќе дадам и мој коментар во неколку точки..
 
1. Нема никаква противречност во наведената случка од евангелието по Јован со извештаите на другите евангелисти. Самиот збор  "противречност" (контрадикција) по дефиниција означува дека еден исказ противречи т.е. ја исклучува вистинитоста на друг исказ. Во нашиов случај имаме еден евангелист кој спомнува една случка т.е. сака да ни потенцира нешто на што другите евангелисти не обрнале внимание. Апостол Јован вели дека војниците паднале, но никој од другите тројца не вели дека тие не паднале - значи противречност нема! Миралем вели дека не паднале, значи евангелистите се контрадикторни со него, но не и меѓу себе.
 
Впрочем, ако сите евангелисти дале исти сведоштва за исти работи од животот на Исус, тогаш немаше да имаме 4 евангелија, туку 1. Но Бог благоволил да го имаме сведоштвото за Исус од 4 перспективи, од 4 сведоштва кои се надополнуваат едно со друго и во никој случај не си противречат.
 
2. Имав прилика да прочитам едно интересно мислење зошто војниците паднале кое го споделија неколку членови од форумов, а кое гласи: Кога Исус рекол "Јас Сум" војниците (иако наоружани до врат) се исплашиле бидејќи знаеле за чудата на Исус (зарем не го знаеле тоа и пред таа изјава на Исус? Од каде им тогаш храброст да дојдат да го апсат?) и повлекувјќи се (сега се случило најинтересното) еден војник паднал и паѓајќи го подбутнал тој пред него, а овој пак тој пред него, и така 4от го бутнал 5от, 5от го бутнал 6от, и се случил домино-ефект при кој сите паднале на земја. голема%20насмевка Иако нема никаква индикација во евангелијата за вакво нешто, сепак интересно мислење во секој случај.
 
3. Второто мислење што го прчитав е дека војниците паднале заради авторитетот на Божественото "Јас Сум" изговорено од устата на Христос. Со ова мислење се согласувам и јас, а сега ќе образложам и зошто.
 
"Тогаш Јуда зеде чета и служители од првосвештениците и од фарисеите, и дојде таму со светилки, факли и оружје. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник. А кога им рече: „Јас Сум”, се повлекоа назад и паднаа на земјата." (Јован 18:3-6)
 

Забележете дека тука не вели: "Задува ветар па паднаа на земјата", ниту "настана голем земјотрес, па паднаа на земјата", ниту "се сопна првиот, па го бутна вториот, па овој третиот итн",  туку вели: "А кога им рече ЈАС СУМ, се тргнаа наназад и паднаа на земјата". Тука апостол Јован добро го забележал овој момент и исто така добро ја забележал причината заради која војниците паднале на земјата.

Затоа сметам дека е сувишно ние да ја претпоставуваме причината поради која војниците паднале кога тоа за нас го сторил апостол Јован издвојувајќи посебна реченица за тоа.
 
Но што се крие зад тоа толку мистериозно и моќно "ЈАС СУМ"?
Тоа е едно од Божјите описни имиња со кои Бог се објавува уште од времето на Мојсеј..
 
"ЈАС СУМ КОЈ СУМ, му рече Бог на Мојсеј. Потоа продолжи: Кажи им вака на Израелците: ЈАС СУМ ме испрати при вас." Излез 3:14

"..за да знаете и верувате и да видите дека ЈАС СУМ.." Исаија 43:10

"Вие сте Ми сведоци, словото е Господово, а Јас Сум Бог, од вечноста - ЈАС СУМ! " Исаија 43:12

Ова "ЈАС СУМ" се пренесува и на отелотворениот Бог - Христос во Новиот Завет:
 
"Зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови." Јован 8:24
 
"Вистина, вистина ви велам: уште пред да биде Авраам ЈАС СУМ" Јован 8:58
 
"А кога им рече: ЈАС СУМ, се тргнаа назад и паднаа на земјата." Јован 18:6
 
Забележете во Јован 8:58 Христос прави една навидум граматичка недоследност. Тој не вели "Уште пред да биде Авраам Јас бев" што би било граматички исправно, туку вели "Уште пред да биде Авраам Јас Сум". Ова евреите многу добро го сфатиле и затоа земале камења да го каменуваат бидејќи Тој (според нив човек) се поистоветувал со Бог (што всушност и е).
Поздрав!
 


Изменето од EvAngelos - 16.Октомври.2007 во 21:21
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2007 во 22:36

Ednas EvAngelos me narece Bukvalist... a da vidime kakov e toj bukvalist i uste ednas da gi vidime negovite OCAJNI obidi za da dokaze nesto.

Цитирај
1. Нема никаква противречност во наведената случка од евангелието по Јован со извештаите на другите евангелисти. Самиот збор  "противречност" (контрадикција) по дефиниција означува дека еден исказ противречи т.е. ја исклучува вистинитоста на друг исказ. Во нашиов случај имаме еден евангелист кој спомнува една случка т.е. сака да ни потенцира нешто на што другите евангелисти не обрнале внимание. Апостол Јован вели дека војниците паднале, но никој од другите тројца не вели дека тие не паднале - значи противречност нема! Миралем вели дека не паднале, значи евангелистите се контрадикторни со него, но не и меѓу себе.
 
Pred se,dobro vecer :)
 
EvAngelos,,, navistina Obidot ti e jaden. Toa sto ni go kazuvas ti,EvAngelos,toa e licno tvoe i samo tvoe viduvanje. Ako e povazen nastanot "jas sum" zarem ne e logicki trojcata da go naglasele a edniot da go izostavese ?????  Tuka trojca ne mu davaat nikakva vaznost (zatoa sto i ne se slucilo) a edniot go kazuva toa.
Deka e kontradikcija,EPTEN E JASNO.
Ona znaci,sto Miralem-Jas go kaza/v e sosema tocno i KONTRADIKTORNI SE zatoa sto se raboti za dva nastani ili eden nastan opisan na DVA RAZLICITI NACINI te. trojca go opisuvaat na eden nacin a eden na sosema drug nacin. I TOA NEMOZE DA SE NEGIRA KOLKU GOD DA SE OBIDUVAS !
 
Gledaj i citaj ke ti go povtoram samo slucajot na marko:

44 А Неговиот предавник им беше дал знак, велејќи: „Кого ќе Го целивам, Тој е; фатете Го Него и одведете Го внимателно.”

45 И кога дојде, веднаш Му пристапи и рече: „Рави! Рави! И Го целива топло.”
46 А тие ставија раце на Него и Го фатија.
 
Znaci,namesteno si bilo se'...  ne pisuva deka Isus Istapil i gi prasal kogo go baraat ? Nitu tie deka mu rekle deka go baraat Isus. Niti Isus im rekol Jas sum.  Otisle i go trgnale za miskanici.
 
Vidi sosema drug nastan:
"Тогаш Јуда зеде чета и служители од првосвештениците и од фарисеите, и дојде таму со светилки, факли и оружје. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник. А кога им рече: „Јас Сум”, се повлекоа назад и паднаа на земјата." (Јован 18:3-6)
 
Ova za tvoite oci mozebi e seedno... no na nekoj drug nemozes da mu dokazes zatoa sto ne veruva naslepo.
 
Drugo sto ne ti drzi mesto.
Tvojata BUKVALNOST deka ko domino eden po eden vo redica padnale.....
Ubavo ti kaza Messenger... koga im rekol "jas sum" ako toa voopsto bilo taka... (OVA SIGURNO NE SE SLUCILO-ISUS NE E RASPNAT) tie padnale na zemja.... dali ima nekakva posebna vaznost... i so naprajle posle,stanale pak i udrile so kjotek po Isus. Ako padnale,sigurno pagjanjeto bilo,bez nikakov znak na nekakvo cudo zatoa sto TROJCA NE MU DALE AMA BAS NIKAKVA VAZNOST. Tuku naprotiv kazuvaat drug slucaj.
Nema znaci smisla.... im rekol "jas sum" tie padnale,posle stanale...  (videle deka e nikoj i nisto sto go vrzale i kjotek mu udrile ?) ako "jas sum" i "pagjanjeto" imase nekakva vaznost,pa sto e so povtornoto stanuvanje i kamsikuvanje ? Zosto nikogas poveke ne funkcioniralo toa ??
 
Da prodolzime so tvoite smesni samouverlivi "prorostva".
 
Kolku pati vo denot jas velam "JAS SUM" ??????
Alo,Miralem mi treba. JAS SUM.]
Alo,Miralem ? Da,Jas sum ?
Alo,koj si ti ? Ja sum toj sto sum.Kogo go barate vie ?????
Ova samo po telefon... ami "Jas sum" vo denot go upotrebuvam bezbroj pati. Ne sum obratil vnimanie,,, no sekoj prorok ako citas po knigite go ima receno zborot "jas sum"
 
Kogo go barate ???? Isus,Nazarcaninot. Jas sum (Isus nazarcaninot).
 
"ЈАС СУМ КОЈ СУМ, му рече Бог на Мојсеј
 
Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.”
 
Da mu recea go barame Boga,Isus ke im recese,barajte si go i ponataka. Ako nekoj dojde doma znaci i zazvoni na vrata jas izleguvam i prasuvam: Kogo go barate ? Tie velat "Miralem go barame" i jas im recam "JAS SUM" (Sto e normalno) dali sum i jas bog (neuzibillah) ??? Pa nemojte da gresite prijatele moj najmil,neka ne ve tera satanata duri so takvi besmislici da pravete bozestva.
 
"Вистина, вистина ви велам: уште пред да биде Авраам ЈАС СУМ" Јован 8:58
 
Na forumov,Evangelos,uste pred tebe Jas sum (Miralem1-3 Авторитетното "ЈАС СУМ")
 
Imam trojca brakja,naj star JAS SUM .
 
Ako ne veruvas deka JAS SUM  togas si neveren.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
BarbB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BarbB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2007 во 19:46

Evangelos kako sto mozam da zabelezam temava ti otide hm..kako da se kaze vo cuden pravec.

 Imajki go predvid tvojoeto korisnicko ime mislev deka ke dobieme odgovori i komentari koi bi bile melem na dusata, no...изненадување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2007 во 20:26
Narodot odamna ima kazhano so sila ubavina ne biduva.

Ne mozhe da go kroime minatoto spored nash*te zhelbi. Ili so drugi zborovi, minatoto mozheme da si go poimame kako sto sakame, no kako takvo toa ostanuva samo za nas i ne mozheme da go spodelime so ostanatite.

Ili pouniverzalno kazhano, sekoj si zhivee so svojot bagazh sto si go nosi od vremeto na ragjanjeto, a go sobral od svoeto semejstvo, komunata, uchilishteto, tradicijata, obichaite, verata, istorijata, mechtite i t.n.. Se razbira, seto toa nema nikakva vrska so realnosta na momentov ili so onoj sto veke izminal vo minatoto.

Se dodeka zhiveeme na ovoj nachin, obremeneti so bagazhot, nikogash nema da ja vidime realnosta na onoa sto se zbidnuva sega. A vo svetov edinstveno postoi samo toa - sega. Ostanatoto e iluzija sto kreira ego, koe od svoja strana upravuva so nas preku sozdavanje na sudija i osuden.

Mnogu ednostavno, koga ednash ke se razbere... A vo momentot koga ke se razbere i osoznae, ischeznuva patenjeto i zhelbata neshto da se osuduva ili neshto drugo so sila da se promovira.


   

Изменето од Messenger - 17.Октомври.2007 во 20:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2007 во 21:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Narodot odamna ima kazhano so sila ubavina ne biduva.

Ne mozhe da go kroime minatoto spored nash*te zhelbi. Ili so drugi zborovi, minatoto mozheme da si go poimame kako sto sakame, no kako takvo toa ostanuva samo za nas i ne mozheme da go spodelime so ostanatite.

Ili pouniverzalno kazhano, sekoj si zhivee so svojot bagazh sto si go nosi od vremeto na ragjanjeto, a go sobral od svoeto semejstvo, komunata, uchilishteto, tradicijata, obichaite, verata, istorijata, mechtite i t.n.. Se razbira, seto toa nema nikakva vrska so realnosta na momentov ili so onoj sto veke izminal vo minatoto.

Se dodeka zhiveeme na ovoj nachin, obremeneti so bagazhot, nikogash nema da ja vidime realnosta na onoa sto se zbidnuva sega. A vo svetov edinstveno postoi samo toa - sega. Ostanatoto e iluzija sto kreira ego, koe od svoja strana upravuva so nas preku sozdavanje na sudija i osuden.

Mnogu ednostavno, koga ednash ke se razbere... A vo momentot koga ke se razbere i osoznae, ischeznuva patenjeto i zhelbata neshto da se osuduva ili neshto drugo so sila da se promovira.


   
 
Veruvajte ima mnogu mok vo zborovite koi Allah dz.s gi upatil do lugeto. Zapoznajte se sebesi,koga ke se zapoznaete sebesi,ke zapoznaete togas se' okolu vas,ke pocnete realno da gi gledate rabotite,taka edinstveno ke go zapoznaete i Boga... no PRVO SEBESI.
 
Sakam za sebe licno da kazam deka ne sum tuka da Osuduvam nekogo (se gleda na pocetokt deka sum predizvikan ;)) nitu pak da promoviram nesto.
No vistina e deka nemozam miren  da bidam koga nekoj PRAVDATA ja narekuva NEPRAVDA i NEPRAVDATA ja narekuva PRAVDA.
Primer,DZIHADOT e PRAVDA nekoj neznajko koj nosot neznae da si go izbrise a kamoli poznavanje od religija da ima TI KAZE DZIHADOT E NEPRAVDA,UBISTVA.....  Znaci,kolku stop mozam,KE JA BRANAM VERATA a ne da mu nametnam na nekomu ili negovata da mu ja grdeam.
Toa e ona sto me buni... nikoj Qur'an ne doprel so raka a ni kazuva sto pisuvalo vo Nego i kako pisuvalo deka povikuva na terorizam,kopirajki od Anti islamski stranici citati izvadeni od kontext i vo niv dodavano.
 
Seto toa go pravam sepak od pregolema zal za onie koi NEZNAAT.
 
Imame primeri i primeri od Islamot,od Qur'anot od Hadisite.... kade sto ne vredi na nekoj ti da opomenuvas. I jas toa go znam i znam deka nema efekat otkako ednas ke mu kazes a toj stara pesna pee: "ONIMA KOJI NECE DA VJERUJU,DOISTA JE SVEJEDNO OPOMINJAO IH TI ILI NE,ONI NECE VJEROVATI.ZAPECATENA SU NJIHOVA SRCA".  Ima li pojasno od toa ?  Dali mislis deka jas imam nadez vo Orto ili nekoja takva sitna nepametna riba ?  No nema da go ostavam da ja kleveti PRAVDATA I da ja siri LAGATA.
Sinokja citav kniga (od Hristijanski avtor) za Hristijanskoto Misionarstvo i "misionarstvoto" vo Islamot (koe aman i nepostoi). Nema organizacii,skoli za misionari,donacii.... TI JA NIDAM VISTINATA,IMALI POGOLEMO BOGATSTVO OD NEA ????? I toa ne e takvu nudenje,kade sto jas so tetratka pod raka kako Jahovinite svedoci i Hristijanite po kukji da setam i da im  kazuvam,,, so materijalni ponudi,poveke nego religijata sto se nudi i nesto vo nea.
 
Na ovaa tema bev predizvikan,pa ete go sega.... kako sto e ocigledno,se pravi SLEP.  Pa kade odi ne spreman ?
I koga ke mu kazes jasno,togas Ete gi Muslimanite,sto se mesaat za biblijata,sto ne si zborat za Qur'anot.....  Ko da im e krivo sto vo Qur'anot se e jasno,pa nemaat kakva tema da otvorat. 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2007 во 22:32
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

da prasam ... dali temava ima nekoja cel ... edvaj tri strani se napravija ... i dali voopsto ke ima rezultat ....
 
Темава нема никаква посебна цел, туку споделува иста цел како и предходните - да се дискутира, да се даде мислење на темата, да се дискутира он-топик... а што се однесува до резултатот, каков резултат очекуваш? 2:1? 0:0? Два црвени картона и еден жолт? Се шегувам, но навистина ме интересира на каков резултат мислиш и пред да ми одговориш размисли дали тој резултат го постигнале и другите (мнозинството) теми на подфорумов....btw 3 страни за 2 дена не е лошо, има теми што имаат одвај половина страна и такви остануваат до крај намигнување
 
 
Originally posted by BarbB BarbB напиша:

Evangelos kako sto mozam da zabelezam temava ti otide hm..kako da se kaze vo cuden pravec.
 
BarbB, разгледај ги другите теми наоколу и ќе видиш дека овде мнозинството што доаѓаат воопшто не ги интересира што е темата, едноставно кликаат на првата (најгорната) тема и си прават муабети како да се на Мирц голема%20насмевка Можеби ќе звучи нескромно, но јас сум еден од ретките што пишувам он-топик, не дозволувам да бидам испровоциран и да продолжам некоја расправија оф-топик, а исто така и често и другите ги терам да прават така. Ако се сеќаваш и тебе вчера ти замерив на тоа што ми постави оф-топик прашање (Што мислиш за православието?) на тема "Ако постои Бог, зошто допушта зло и страдање" намигнување
Јас не сум модератор за да се грижам во кој правец ќе отиде темава, мое е да си постирам он-топик и да си го кажам моето мислење и воопшто не ме интересира ако некој (читај предхоните постови) си филозофираат на оваа тема за минатото, сегашноста и иднината, за некакви си багажи, за егото, за судиите, понатаму за мудроста во Коранот, за Џихадот, за правда неправда итн да не редам..
 
Originally posted by BarbB BarbB напиша:

Imajki go predvid tvojoeto korisnicko ime mislev deka ke dobieme odgovori i komentari koi bi bile melem na dusata, no...изненадување
 
Мило, јас си го кажав своето мислење на темава на долго и на широко и жал ми е ако си очекувал/а од мене мевлем на твојата душа, а јас сум те разочарал. Извини, но толку ми се способностите и толкав ми е капацитетот. Никот знае и да лаже и да изненади. Еве на пример и твојот ник не е лош , пробај постирај и ти твое мислење на темава, од каде знаеш, можеби токму твојот пост ќе залечи некоја душевна рана.
Поздрав! големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 17.Октомври.2007 во 22:36
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ихтис Ника Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ихтис Ника Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 14:03
[QUOTE=EvAngelos]
 

Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?

ЗОШТО?

За да покаже дека не им се плаши и дека тој ја исполнува волјата на Својот Отец Небесен, кого претходно го молеше да биде волјата на Отецот а не на Христовата.

Не го конотирај погрешно!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 18:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Дали, додека сте ја читале Библијата (или барем Евангелието по Јован), сте ја забележале оваа интересна случка при апсењето на Исус:
 
"Тогаш Јуда зеде чета и служители од првосвештениците и од фарисеите, и дојде таму со светилки, факли и оружје. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник. А кога им рече: „Јас Сум”, се повлекоа назад и паднаа на земјата." (Јован 18:3-6)
 
Прашање за дискусија:
Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
 
 
Originally posted by Ихтис Ника Ихтис Ника напиша:


 
ЗОШТО?

За да покаже дека не им се плаши и дека тој ја исполнува волјата на Својот Отец Небесен, кого претходно го молеше да биде волјата на Отецот а не на Христовата.

Не го конотирај погрешно!!
 
 
 
Благодарам што одговори. Би сакал да се надоврзам на одговоров.
Да го прочитаме целиот пасус од Евангелието според Јован:
Глава 18:

1. И рекавши ово Исус изиђе с ученицима својим преко потока Кедрона где беше врт, у који уђе Он и ученици Његови.


2. А Јуда, издајник Његов, знаше оно место; јер се Исус често скупљаше онде с ученицима својим.

3. Онда Јуда узе чету и од главара свештеничких и фарисеја момке, и дође онамо с фењерима и са свећама и с оружјем.

4. А Исус знајући све што ће бити од Њега изиђе и рече им: Кога тражите?
5. Одговорише Му: Исуса Назарећанина. Исус им рече: Ја сам. А с њима стајаше и Јуда који Га издаваше.
6. А кад им рече: Ја сам; измакоше се натраг и попадаше на земљу.
7. Онда их опет запита Исус: Кога тражите? А они рекоше: Исуса Назарећанина.

8. Исус им одговори: Казах вам да сам ја. Ако дакле мене тражите, оставите ове нек иду.

9. Да се изврши реч што рече: Не изгубих ни једног од оних које си ми дао.

10. А Симон Петар имаше нож, па га извади и удари слугу поглавара свештеничког, и одсече му десно ухо. А слузи беше име Малхо.

11. Онда рече Исус Петру: Задени нож у ножнице. Чашу коју ми даде Отац зар да је не пијем?

12. А чета и војвода и момци јеврејски ухватише Исуса и свезаше Га,
13. И одведоше Га најпре Ани, јер беше таст Кајафи, који беше поглавар свештенички оне године.
 
Да заклучиме:
1. Исус излегол зашто знаел што ќе биде со Него, а не поради тоа за да им го каже “ Авторитетното ’ЈАС СУМ’ “
2. Кога ги прашал Кого Го бараат, тие Му рекле: “Исуса Назареецот“, Тој им рекол: “Јас Сум (Исус Назареецот)“. Кога по втор пат ги прашал Кого Го бараат, тие Му велат “Исуса Назареецот“, Тој вели: Ви реков дека Сум Јас (Исус Назареецот). Ако Мене Ме барате,  оставете ги овие да си одат.
3. “Јас Сум“ е одговорот првиот пат, “Сум Јас“ е одговорот вториот пат. Тие два одговора по форма не се исти меѓу себе и не се исти истовремено и двата со она што му го кажал Јахве на Мојсеј. Тој одговор е “Јас Сум“, а не “Сум Јас“. А Исус ги прирамнува овие два одговора велејќи “Јас Сум“ и “Ви реков дека Сум Јас“.
 
Повеќе од јасно е дека според точка 2. - Исус со “ЈАС СУМ“ кажал: дека Е Тој Кого Го бараат.
Ако Исус со ова “ЈАС СУМ“ Се Претставил како ВЕЧНОТО ЈАС СУМ, тогаш Тој не одговорил на прашањето, туку кажал нешто за Кое не бил прашан и не е во контекст на прашањето. А тоа не е можно.
 
Значи или ќе го направиме Исус дека не одговара на поставено прашање со одговор, туку зборува нешто кое не е во контекст, за да би можеле да му го признаеме “Авторитетното ЈАС СУМ“; или ќе го признаеме Неговиот одговор како : “ЈАС СУМ (ОНОЈ КОЈ ГО БАРАТЕ)“ (што и се гледа дека е така од вториот дел на разговорот на Исус со нив)  и во конкретниов случај нема да земеме дека Тој се претставува како “АВТОРИТЕТНОТО ’ЈАС СУМ’ “.
 
Јас го направив мојот избор и сигурен сум дека сум во право.
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,230 секунди.