IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Вештерство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вештерство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 10:46
Originally posted by ASTRIX ASTRIX напиша:


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

bi sakala da znam sto im rekol Gospod na tie sto gi frlale vesterkite , koga otisle kaj nego...
<font face="Arial, Helvetica, sans-serif" size="2">Ако не се покајале додека биле живи, сигурно не им била убава средбата со  ѓаволШега на страна, ваквата инквизиција би ја осудил секој здраворазумен човек...Бог би ги осудил само доколку не се покајат искрено за тоа шѕо го правеле



Pa kako ke se pokajat koga tie go pravele toa vo Bozjo ime i smetale deka unistuvaat nesto loso.
Кон врв
Trina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Октомври.2006
Локација: Norway
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 12:56
A Harry Poter shto e?размислување
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 18:54
dobar vester :) i leta so metla

Изменето од butel2 - 06.Октомври.2007 во 18:55
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 19:09
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Во времето кога Римо-католчиката црква ги гoнела вештерките, на мета биле жени кои живееле сами а имале голем имот, жени кои биле ментално болни, жени кои биле интелигентни и можеле да лечат други со помош на трeвки (без магија) жени кои биле бабици, или жени паганки кои ја обожувале божицата Дијана. Нема доказ дека било која од запалените илјадници жени навистина преку магија наштетувала или убивала други.
Какво мрачно доба!!! Само затоа што си жена која не е мутава или е сама и ботага те спалувале како вештица.

Имало и еден тест по кој ‘откривале ‘ дали некоја е вештерка...
Ги заврзувале и фрлале жените во река. Ако жената исплива на површина значи дека била вештерка - зашто чистата река го исфрлала од себе лошиот дух на вештерката. А ако жената потонела значи дека не била вештерка - но ако потоне логично е дека ке се удави...
Ама тест и вака и така си осудена.
Па и да се удавиш...битно е дека не си била вештерка ц ц ц- ужас!
Ги жалам жените кои живееле тогаш

navistina mracno vreme vo koe se ziveelo.
denes veke vesterkite gi nema i ako pointelegentnite zeni, poubavite , pomoknite na drug nacin se "progonuvaat" ne od crkvata tuku od samite lugje.., povtorno tie zeni koi oddeluvaat pak se narekuvaat vesterki.koga ne bi vladeele zakonite vo ova denesno vreme, mnogumina od zavist bi go  izvrshile istoto.koja zloba megju lugjeto!uzas!
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
Trina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Октомври.2006
Локација: Norway
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 20:53
A koj veli deka veshterkite gi nema?
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 21:53
angelina goli e vesterka duri ako pokopate ce najdete akde sto go ima snimeno filmot so bred :)
na k nekako se vikas mesto toa e najpoznatoto mesto za vesterki i ima opose4tuvano casovi po vudu i sto ti jas znam:)
 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 02:15
Originally posted by Trina Trina напиша:

A koj veli deka veshterkite gi nema?
 
Има како нема, јас знам три - оние згоднине волшебнички (пајпер, бренда од беверли и таа другата) голема%20насмевка
И баба рога (ако не умрела до сега тага)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 11:59

I jas "poznavam" edna vesterka koja se narekuva Befana (vesterk)vo Italija i koja gi "posetuva" nasite domovi na 7 Januari.Na decata im ostava vo edna corapa bonboni koi gi zakacuva na kaminot голема%20насмевка.Ovaa godina ocekuvam da ja "vidam", ke ja "nacekam" kako ke vleze niz odzakot na mojata kuka i ke ja "ulovam" na deloгазење%20од%20смеење

Ovaa BEFANA e dosta sakana kaj decata vo Italija, od nea ne se plasat kako sto mene me plasese mojata baba deka ke me izede Baba Roga ako ne jadam смеење

атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:04
Бефана = Баба Мразица? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:25
e sega vaka

ova treba da go svatam deka vernicite neveruvat vo vesterki?????изненадување

vo zeni koi se povrzani so mracni sili duhovi i gjavolot????
ne veruvate vo gjavolot????????
vie vernicite???

изненадување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Бефана = Баба Мразица? збунетост
ne ne..ne e toa.Baba mrazica ne posto kaj Italijanite.
Befanata se "pojavuva i doagja" na 7 Januari a toa e praznikot Epifania.
 
BaboNatale -Dedo Mraz  nosi podaroci na 25 Dekemvri , na BOZIK :)


Изменето од MisIcA, - 07.Октомври.2007 во 12:37
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 16:03
Еве ја вештерката. Ја сликнав кога ми пролета пред балкон голема%20насмевка
 
 


Изменето од EvAngelos - 07.Октомври.2007 во 16:09
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 17:25
evan....daj ziti otkazi se od verbata,....gledam deka ti ,...shkodi,..голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 00:50
А што мислите за Вештерката од Летописите на Нарнија?
Таа не леташе на метла како "метларките", неа на кочија ја возеа.. модерна вештерка нема што, а и фацка беше задоволство
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.