Испечати | Затвори го прозорот

Вештерство

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9512
Датум на принтање: 07.Мај.2024 во 03:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Вештерство
Постирано од: Isis
Наслов: Вештерство
Датум на внесување: 26.Септември.2007 во 12:47
ВЕШТЕРСТВОТО (WITCHCRAFT- на англиски со значење волшебништво некромантија) е поврзано со употреба на разни надприродни или магиски моќи.
Староанглискиот збор Wicca / вештерка е практикант на вештерство.

Вештерството не е религија туку е/било присутно во многу религии и култури. Секое користење на магиски ритуали или повиќување на мртви може да се окарактеризира како вештерство.
За разлика од тоа кога цела заедница го прифаќала практикувањето на вештерство, имало и поединци кои практикувале вештерство во заедници кои не практикувале ваки ритуали - Во монотеистичките религи како Јудаизмот и раното Христијанство вештерството било сметано за ерес а вештерите сметани за обожувачи на Ѓаволот.
Во доцниот среден век посебно е актуелен Ловот на Вештерки.

Прирачникот наречен Malleus Maleficarum и служел како помошно средство на Римо-Католичката и Протестантската Црква за идентификување на вештерки. Во овој прирачник пишува по кои знаци некоја жена е вештерка, како да препознаеш жена вештерка, како да мачиш и да изнудиш признание од жена вештерка. Прирачникот за вештерка вели дека тоа е злобна и лукава жена. (Нема мажи вештери)





Коментари:
Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 26.Септември.2007 во 13:08


ova deka nema mazi vesteri ...
ne sum go znael ...

inaku inkvizicijata stotici godini ...
progonuvase vesterki ...

ke ja vrzele za stolica ...
i ke ja frlele vo reka ...
ako ispliva ne e vesterka ...
ako potoni ...
vesterka bila ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 15:30
ima i mazi vesteri, samo ne letaat na metli


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 16:07
Во прирачникот на Католиците вештерките се исклучиво жени
А секако дека имало и мажи вештери, и ден денес има


-------------


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 16:33
tie se pogolemi veshteri od zenite


Постирано од: connected
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 21:16
"lesen" nacin na resavanje na problemite.
tuku ne mi e jasno,dali tie sto se zanimavale so vakva dejnost uspeale da stanat posrekni ????збунетост


-------------


Постирано од: emi$
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 23:50

zarem ima uste luge sto veruvaat vo toa "vesterki"збунетост



-------------
... only God can judge me ....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Септември.2007 во 14:52
pa normalno deka vo priracnicite na crkvite samo zenite ke bidat vesterki, kako mazite da si go napagjaat svojot rod?


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 30.Септември.2007 во 00:39
Во времето кога Римо-католчиката црква ги гoнела вештерките, на мета биле жени кои живееле сами а имале голем имот, жени кои биле ментално болни, жени кои биле интелигентни и можеле да лечат други со помош на трeвки (без магија) жени кои биле бабици, или жени паганки кои ја обожувале божицата Дијана. Нема доказ дека било која од запалените илјадници жени навистина преку магија наштетувала или убивала други.
Какво мрачно доба!!! Само затоа што си жена која не е мутава или е сама и ботага те спалувале како вештица.

Имало и еден тест по кој ‘откривале ‘ дали некоја е вештерка...
Ги заврзувале и фрлале жените во река. Ако жената исплива на површина значи дека била вештерка - зашто чистата река го исфрлала од себе лошиот дух на вештерката. А ако жената потонела значи дека не била вештерка - но ако потоне логично е дека ке се удави...
Ама тест и вака и така си осудена.
Па и да се удавиш...битно е дека не си била вештерка ц ц ц- ужас!
Ги жалам жените кои живееле тогаш



-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 30.Септември.2007 во 23:22

ova deka nema mazi vesteri ...
ne sum go znael ...

inaku inkvizicijata stotici godini ...
progonuvase vesterki ...

ke ja vrzele za stolica ...
i ke ja frlele vo reka ...
ako ispliva ne e vesterka ...
ako potoni ...
vesterka bila ...


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 13:39
obratno e be.ako ispliva e vesterka

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 16:47
bi sakala da znam sto im rekol Gospod na tie sto gi frlale vesterkite , koga otisle kaj nego...


Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 11:41
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

bi sakala da znam sto im rekol Gospod na tie sto gi frlale vesterkite , koga otisle kaj nego...

Ако не се покајале додека биле живи, сигурно не им била убава средбата со  ѓавол
Шега на страна, ваквата инквизиција би ја осудил секој здраворазумен човек...Бог би ги осудил само доколку не се покајат искрено за тоа шѕо го правеле



Постирано од: orlov
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 00:43
ima i mazi vesteri, samo ne letaat na metli.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 10:46
Originally posted by ASTRIX ASTRIX напиша:


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

bi sakala da znam sto im rekol Gospod na tie sto gi frlale vesterkite , koga otisle kaj nego...
<font face="Arial, Helvetica, sans-serif" size="2">Ако не се покајале додека биле живи, сигурно не им била убава средбата со  ѓаволШега на страна, ваквата инквизиција би ја осудил секој здраворазумен човек...Бог би ги осудил само доколку не се покајат искрено за тоа шѕо го правеле



Pa kako ke se pokajat koga tie go pravele toa vo Bozjo ime i smetale deka unistuvaat nesto loso.


Постирано од: Trina
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 12:56
A Harry Poter shto e?размислување


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 18:54
dobar vester :) i leta so metla


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 19:09
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Во времето кога Римо-католчиката црква ги гoнела вештерките, на мета биле жени кои живееле сами а имале голем имот, жени кои биле ментално болни, жени кои биле интелигентни и можеле да лечат други со помош на трeвки (без магија) жени кои биле бабици, или жени паганки кои ја обожувале божицата Дијана. Нема доказ дека било која од запалените илјадници жени навистина преку магија наштетувала или убивала други.
Какво мрачно доба!!! Само затоа што си жена која не е мутава или е сама и ботага те спалувале како вештица.

Имало и еден тест по кој ‘откривале ‘ дали некоја е вештерка...
Ги заврзувале и фрлале жените во река. Ако жената исплива на површина значи дека била вештерка - зашто чистата река го исфрлала од себе лошиот дух на вештерката. А ако жената потонела значи дека не била вештерка - но ако потоне логично е дека ке се удави...
Ама тест и вака и така си осудена.
Па и да се удавиш...битно е дека не си била вештерка ц ц ц- ужас!
Ги жалам жените кои живееле тогаш

navistina mracno vreme vo koe se ziveelo.
denes veke vesterkite gi nema i ako pointelegentnite zeni, poubavite , pomoknite na drug nacin se "progonuvaat" ne od crkvata tuku od samite lugje.., povtorno tie zeni koi oddeluvaat pak se narekuvaat vesterki.koga ne bi vladeele zakonite vo ova denesno vreme, mnogumina od zavist bi go  izvrshile istoto.koja zloba megju lugjeto!uzas!


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: Trina
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 20:53
A koj veli deka veshterkite gi nema?


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 21:53
angelina goli e vesterka duri ako pokopate ce najdete akde sto go ima snimeno filmot so bred :)
na k nekako se vikas mesto toa e najpoznatoto mesto za vesterki i ima opose4tuvano casovi po vudu i sto ti jas znam:)
 


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 02:15
Originally posted by Trina Trina напиша:

A koj veli deka veshterkite gi nema?
 
Има како нема, јас знам три - оние згоднине волшебнички (пајпер, бренда од беверли и таа другата) голема%20насмевка
И баба рога (ако не умрела до сега тага)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 11:59

I jas "poznavam" edna vesterka koja se narekuva Befana (vesterk)vo Italija i koja gi "posetuva" nasite domovi na 7 Januari.Na decata im ostava vo edna corapa bonboni koi gi zakacuva na kaminot голема%20насмевка.Ovaa godina ocekuvam da ja "vidam", ke ja "nacekam" kako ke vleze niz odzakot na mojata kuka i ke ja "ulovam" na deloгазење%20од%20смеење

Ovaa BEFANA e dosta sakana kaj decata vo Italija, od nea ne se plasat kako sto mene me plasese mojata baba deka ke me izede Baba Roga ako ne jadam смеење



-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 12:04
Бефана = Баба Мразица? збунетост

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 12:25
e sega vaka

ova treba da go svatam deka vernicite neveruvat vo vesterki?????изненадување

vo zeni koi se povrzani so mracni sili duhovi i gjavolot????
ne veruvate vo gjavolot????????
vie vernicite???

изненадување


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 12:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Бефана = Баба Мразица? збунетост
ne ne..ne e toa.Baba mrazica ne posto kaj Italijanite.
Befanata se "pojavuva i doagja" na 7 Januari a toa e praznikot Epifania.
 
BaboNatale -Dedo Mraz  nosi podaroci na 25 Dekemvri , na BOZIK :)


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 16:03
http://www.teach-nology.com/worksheets/misc/halloween/color/witch.gif -
Еве ја вештерката. Ја сликнав кога ми пролета пред балкон голема%20насмевка
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 17:25
evan....daj ziti otkazi se od verbata,....gledam deka ti ,...shkodi,..голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 00:50
А што мислите за Вештерката од Летописите на Нарнија?
Таа не леташе на метла како "метларките", неа на кочија ја возеа.. модерна вештерка нема што, а и фацка беше задоволство

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 21:46
zarem ima uste nekoj sto veruvaat vo toa?

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Matea
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 22:06
Мислам дека порано постоеле,а сега не

-------------
● By Me,Myself and Matea ●


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 20:52
Види: Тери Прачет - Сестри по метла
                  - Волшебници и Дами

(на пр. во Скопската книжарница ТАБЕРНАКУЛ или КУЛТУРА на плоштад, цена околу 300-400ден.)


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 22:36
Инаку тие што ги спалувале во среден век само биле лажно обвинети за вештерство. Тие биле пророци- интсрументи преку кои Бог се објавувал, како и нивните следбеници. Но црквата телепатски раководена од демонските сили ги клеветела и осудувала нив и нивните искрени следбеници. На тој начин темнината се обидела да го замолчи Бога кој во сите времиња говорел и говори. Но пламенот на пророчкиот Дух никој и никако не може да го згасне.


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 15.Јули.2008 во 20:01
Vesterki-zaostanati zeni koi gi lecat svoite frustracii i zavidlivost posakuvajki im zlo na drugite i frlaat razni otpadni materijali i nerazbirlivi zborovi sto go narekuvaat "magija".A ima i vesteri-mazi!

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 16.Јули.2008 во 18:47
Ima i licnosti od zenskiot pol, koi za da se osiguraat deka mazite ke im jadat od raka i deka cel zivot ke uzivaat kako carici, odat po bajaci i gataci crnomagijashi, pa otkako ke gi naranat i napojat mazite so kojznae sto, pa potoa od vreme navreme pak im potstavaat . Mazite gi gledaat samo niv, imaat oci i ushi samo za nivnite zborovi, avtomatski se im veruvaat, bez da razmislat, a sekoj drug sto ke kaze e besmislica i na sekoj nacin se trudat se da im udovolat na svoite zeni.
Posebno silno dejstvo ima toa ako se napravi na svadbenata ceremonija za vreme na Svetata Tajna Vencanie vo crkva, kako sto znam jas, toa sto tamu ke se napravi za vreme na toj cin, nisto posle ne moze da go rasturi, napraveno e za vek i vekov i tesko na toj sto ke si go trga od veshterkata.


-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 01:19
Originally posted by Kristin969 Kristin969 напиша:

Ima i licnosti od zenskiot pol, koi za da se osiguraat deka mazite ke im jadat od raka i deka cel zivot ke uzivaat kako carici, odat po bajaci i gataci crnomagijashi, pa otkako ke gi naranat i napojat mazite so kojznae sto, pa potoa od vreme navreme pak im potstavaat . Mazite gi gledaat samo niv, imaat oci i ushi samo za nivnite zborovi, avtomatski se im veruvaat, bez da razmislat, a sekoj drug sto ke kaze e besmislica i na sekoj nacin se trudat se da im udovolat na svoite zeni.
Posebno silno dejstvo ima toa ako se napravi na svadbenata ceremonija za vreme na Svetata Tajna Vencanie vo crkva, kako sto znam jas, toa sto tamu ke se napravi za vreme na toj cin, nisto posle ne moze da go rasturi, napraveno e za vek i vekov i tesko na toj sto ke si go trga od veshterkata.

zarem seuete postoi ova?


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 01:36
Kristin969, ti ozbilno veruvas vo toa sto go napisa?збунетостизненадување




-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 17:19
Originally posted by fragola fragola напиша:

Vesterki-zaostanati zeni koi gi lecat svoite frustracii i zavidlivost posakuvajki im zlo na drugite i frlaat razni otpadni materijali i nerazbirlivi zborovi sto go narekuvaat "magija".A ima i vesteri-mazi!


грешиш нека%20ти%20е%20срам


-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Highlander969
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 23:07
Originally posted by *moon* *moon* напиша:


Originally posted by Kristin969 Kristin969 напиша:

Ima i licnosti od zenskiot pol, koi za da se osiguraat deka mazite ke im jadat od raka i deka cel zivot ke uzivaat kako carici, odat po bajaci i gataci crnomagijashi, pa otkako ke gi naranat i napojat mazite so kojznae sto, pa potoa od vreme navreme pak im potstavaat . Mazite gi gledaat samo niv, imaat oci i ushi samo za nivnite zborovi, avtomatski se im veruvaat, bez da razmislat, a sekoj drug sto ke kaze e besmislica i na sekoj nacin se trudat se da im udovolat na svoite zeni.
Posebno silno dejstvo ima toa ako se napravi na svadbenata ceremonija za vreme na Svetata Tajna Vencanie vo crkva, kako sto znam jas, toa sto tamu ke se napravi za vreme na toj cin, nisto posle ne moze da go rasturi, napraveno e za vek i vekov i tesko na toj sto ke si go trga od veshterkata.
<font size="7">zarem seuete postoi ova?


Postoi, za zal. Ako ne postoese, zarem ke imase potreba lugjeto da si baraat care?


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 17:30

Што знаеме за вештерките и волшебниците?

vesticig.jpg Вештерките ги нарекуваат бабароги, вили и волшебнички, а волшебниците јасновидци и шамани.Кога ќе кажеме вештерки, обично мислиме на женска личност, но постојат и машки вештери. Без оглед на тоа како ги нарекуваат и од кој пол се, заедничко им е тоа дека се занимаваат со магија. Иако често се мисли дека таа магија е усмерена секогаш кон лоши цели, тоа не е точно. Бидејќи Ноќ на вештерките или Halloween е вечер, вистинско време е да дознаеш дали постојат навистина вештерки и волшебници или они се само плод на нечија бујна фантазија.Низ историјата луѓето најчесто не се плашеле од вештерки и волшебници, туку им се воодушевувале и ги почитувале како мудреци и свештеници. Вештерките и волшебниците лечеле и чувале древни преданија и заедници за наредната генерација. Многу од тоа што денес мислиме за вештерките и волшебниците всушност се стереотип кои сме ги научиле од книгите и филмовите – на пример дека вештерката изгледа како стара грда баба со долг нос и обавезно со голема бемка на лицето. Вистина е дека вештерките и волшебниците по изгледот не се разликуваат од луѓето со кои живеат единствено по што се разликуваат е тајното познавање на магиите.

Познати вештерки и волшебници........плазење
Сигурно ви се познати многу вештерки и волшебници од денешните филмови, како што се “ Магија“, “ Господар на прстените“ или серијата Хари Потер. Но додека тука се работи дури за фантазаијата на сценаристот, во историјата се забележани многу имиња на вистински вештерки и волшебници, а некој од нив биле добри, некој злобни.
Овде се само некои:
Pitagora .........ѓаволживеел во 6 от век пред Христа и познат е по  откритија од математика. Но не се знае дека поучувал и мистична филозофија која пристигнала од Египет и верувал дека душата може да излезе од телото. Според некои легенди, покасно им се појавувал на луѓето во човечки облик.
Virgilio ......ѓаволпознат е како писател на Енеида, но во неговото време жителите верувале дека бил волшебник. Една приказна кажува дека направил волшебна мува од мед која го чувала градот од опасните крадци.
Simon Чудотворец..........ѓавол живеел во 1 век на новата ера, а често бил прикажуван на сликите како му нуди пари на апостол Петар за да ги купи неговите чудотворни моќи. За Simon се верувало дека може да лета, да го менува обликот и да стане невидлив.
Мајката Shipton..........ѓавол живеела  во 15 век во Yorkshirе, а во нејзината моќ спаѓало исцелување и фрлање на уроци. Нејзините пророштва предвиделе современи достигнувања како што се автомобилот и авионот.
Anne Boleyn.......ѓаволбила втора жена на англискиот крал Henry VII, но тој ја отфрлил, бидејќи не можела да му даде наследник. Пред да и ја исече главата, почнал да и го уништува животот тврдејќи дека го освоила со магии. Имала шест прсти на едната рака, поради што се сметала за вештерка.
Caroline од Brunswick........ѓавол била сопруга на англискиот крал George IV. Се зборувало дека се чувствувала злоупотребена и дала да се направи восочна фигура од својот маж во која забодела трнови и ја фрлила во оган..................ѓаволѓаволѓавол

ете не е толку страшно ............големо%20гушкање



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Јануари.2011 во 12:35
Вештерството стана професија во Романија

Романија донесе одлука со која вештерството стана легална професија, но ова не ги израдува самите „вештерки“. Иако сега им е загарантирано дека никој нема да ги запали на клада, како во времето на инквизицијата, сепак вештерките сметаат дека ваквата одлука ќе ги удри по џебот. Сега вештерите и вештерките ќе мораат да плаќаат данок за своите улоги, а владата ваквата одлука ја донесе во еден од многуте обиди да се справи со рецесијата.

Во истата категорија нови даночни обврзници се најдоа астролозите, лицата кои вршат балсамирање, собарите и другата послука, како и инструкторите за возење, кои досега ја избегнуваа оваа обврска.

Вештерките ширум Романија се бунат против новите правила. Една од нив, жителка на Братар, планира одмазда со помош на црн папрат и квасец, од кои ќе направи магија која ќе создаде раскол во владата.

Ќе успее ли магијата на вештерката или не, останува да видиме, а до тогаш вештерките ќе плаќаат данок како и сиот работен народ во Романија.

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 04.Јануари.2011 во 14:24
Еднаш фрлив клетва на комшијата: -да ти цркне најмилото!
...жена му умре од рак на дојка после некое време...

Исто имам кажано за една пуфла: -да ти порасне едната цицка поголема од другата! -мислам дека така и испадна.

Фимоза да фатиш! -на едно циганче кај баба ми.
После некое време му праеа сунет.

Прабаба ми била вештерка. Како не.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 16:31
aj da nema somnez, mozes da ja doneses puflata?

Mislam deka barem desetina kje se prijavime da izmerime...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 13:23
Марко бе, аман бе, тинејџерка беше...

Чеј на некоја згодна фуфа ќе и фрлам клетва нимфоманка да стане, можда тогаш ќе сакаш да ја провериш...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 22:17


Mesto kletva, frli I me mene, garant kje stane nimfomanka...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 18.Февруари.2014 во 09:29
Јас не верувам во ова! Не постои, нели?грицкање нокти

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk