IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија-Историја и Иднина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија-Историја и Иднина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 11:27
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Морам да напоменам дека сте во право за титулата Христос која во превод би значела - ,,Оној со божествено знаење,,каде ке биде забележано од Дионис кој ова титула му ја дава на еден од многуте синови кои ги имал.Се работи за Навин,кој ке биде основоположникот на првите изградени храмови,светилишта.Со Навин титула Христос Македонија има еденствен на светот пронајдок,а тоа е едната од теракотните икуни пронајдени од археолог - кустос г.Косата Балабанов на Виничкото Кале.На ова теракотна икуна јасно ни е прставено оној кои ке ги спои полумесечината и осумкраката ѕвезда(пулсарот,северницата,денеца)ке биде најмокен на светот. во чест на сонцето.Инаку вистната за христијанството вистината за Исус име кое му е наметнато од вавилонската блудница и нејзиното синче Грција се крие токму во Грција.Според некои одредени документи кои се кријат од јавноста за Исус се работи за името Иммануел и е токму инкарнација на синот на Дионис.Ке биде забележан и како син човечки - кој го означува чистото лјудско потекло,роден 20 март 6год.п.н.е.околу 13 ч.во Витлем.Зошто многу документи и записи се кријата треба да ја прашате Грција,како и основоположни на христијанството се сматра Павле или Савле.За да ги пронајдите вистинските обележја и спротиставувањето на Иммануел на тогашната глобализација наметната од римјаните(а нив ги описмениле вавилонците - грците,им изградуваат патишта,им наметнуваат богови пр.Зевс - Јупитер,латиницата и сл.или поточно позади волчицата се крие грчката мајка).Понатаму ке се обидам да ја разбереме вистинската мисија на синот човечки.Да се вратам на почетокот самиот Дионис се одлучил на изградба на храмови,светилишта поради боженственото знаење на неговиот син Навин со титула Христос со цел народната маса да го свати универзумот,тогаш етерот,енергијата,духот внатрешен,па така храмовите се градени секој да го пронајде бог во нивните тела.Па нели подоцана Иммануел - Исус Христос кажал дека ,,лугето се богови,,


Се си испомешала, Христос не значи никакво божествено знаење, нема врска со никаков Дионис, уште помалку со некакви деца,а најмалку дека Савле е основоположник на Христијанството. A Исус Навин е сосема друга личност од Библијата која живеела илјадници години пред Христос, и нема врска со Македонија, туку ги предводел Евреите после Мојсеј. Ама како што кажа Буги- ова можеби не е за тука, а и не е за историјата на Евреите и Христијанството темата.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 20:53

     Цитирај macedon_alex Одговорbullet Испратена: Денес во 11:27
Originally posted by vesnap

Морам да напоменам дека сте во право за титулата Христос која во превод би значела - ,,Оној со божествено знаење,,каде ке биде забележано од Дионис кој ова титула му ја дава на еден од многуте синови кои ги имал.Се работи за Навин,кој ке биде основоположникот на првите изградени храмови,светилишта.Со Навин титула Христос Македонија има еденствен на светот пронајдок,а тоа е едната од теракотните икуни пронајдени од археолог - кустос г.Косата Балабанов на Виничкото Кале.На ова теракотна икуна јасно ни е прставено оној кои ке ги спои полумесечината и осумкраката ѕвезда(пулсарот,северницата,денеца)ке биде најмокен на светот. во чест на сонцето.Инаку вистната за христијанството вистината за Исус име кое му е наметнато од вавилонската блудница и нејзиното синче Грција се крие токму во Грција.Според некои одредени документи кои се кријат од јавноста за Исус се работи за името Иммануел и е токму инкарнација на синот на Дионис.Ке биде забележан и како син човечки - кој го означува чистото лјудско потекло,роден 20 март 6год.п.н.е.околу 13 ч.во Витлем.Зошто многу документи и записи се кријата треба да ја прашате Грција,како и основоположни на христијанството се сматра Павле или Савле.За да ги пронајдите вистинските обележја и спротиставувањето на Иммануел на тогашната глобализација наметната од римјаните(а нив ги описмениле вавилонците - грците,им изградуваат патишта,им наметнуваат богови пр.Зевс - Јупитер,латиницата и сл.или поточно позади волчицата се крие грчката мајка).Понатаму ке се обидам да ја разбереме вистинската мисија на синот човечки.Да се вратам на почетокот самиот Дионис се одлучил на изградба на храмови,светилишта поради боженственото знаење на неговиот син Навин со титула Христос со цел народната маса да го свати универзумот,тогаш етерот,енергијата,духот внатрешен,па така храмовите се градени секој да го пронајде бог во нивните тела.Па нели подоцана Иммануел - Исус Христос кажал дека ,,лугето се богови,,


Се си испомешала, Христос не значи никакво божествено знаење, нема врска со никаков Дионис, уште помалку со некакви деца,а најмалку дека Савле е основоположник на Христијанството. A Исус Навин е сосема друга личност од Библијата која живеела илјадници години пред Христос, и нема врска со Македонија, туку ги предводел Евреите после Мојсеј. Ама како што кажа Буги- ова можеби не е за тука, а и не е за историјата на Евреите и Христијанството темата.
"Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија? Дали има народ понесреќен од македонскиот? И дали има некаде пошироко поле за работа, отколку во Македонија?"


Сепак тоа е ваше мислење за кој јас не го оспорувам,пробемот е во друго што и јас верував до мпред некоја година се онака како што е написано.Овде зборуваме за една вистина која јас едноставно ја доставив до сите вас,а тоа дали сум измешала све јас воопшто не се согласувам со вас.Инаку да Христос значи со боженственото знаење,Дионис го споменав мислејки на отприлика 4000год пред да се роди Христос,ако не сте упатени,не можете да докажите дека се е започнало овие 2000год.А тоа дека Навин има врска со овие простори и те како има,ако сватиме кој е од библијата Мојсеј.(моето размислување е вака бидејки јас сум ги поделила хазарите од израилите - Мојсеј ке довикне на своите следбеници ,,уби го братот свој,,)
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 20:58
Не си јасна воопшто - кажи која е воопшто поентата,энаеме дека сите сме настанале од АДАМ и ЕВА (верски) или АМЕБИТЕ (научно) - што воопшто сакаш да кажеш со тоа дека Христос е син на Дионис
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:52
vi pisav za titulata hristos deka postela pred pojavata na hristijanstvoto,znaci osnovopoloznikot na svetilistata hramovite ke bide zabelezan eden od sinovite na Dionis koj go nosel tokmu imeto Hristos.Znaci od prilika okolu 4 000god pred Isus Hristus (za nas Ammanuel koj ja dobiva istata titula Hristos koj za nas vo prevod bi zna;elo onoj so bozenstvenoto znaenje)sepak ova e spored nasite istrazuvanja.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:58
Da site sme nastanale od Eva,nasata pramajka,no ova e druga tema za koi treba mnogu prostor za dokazuvanje.Ne bi sakal da polemeziram zatoa sto mnogu ni e cudna teorijata na Darvin na takov baven proces na evolucija poslednite 30 000 god,naednas se pojavil umot kaj homosapiensot.(podocna covekot)Ovde se otvaraar somnezi dali nekoj ne vmesal prsti ili koj se krie pod imeto Adam nasiot zaedni;ki prattako,na site luge vo celiot svet,barem taka dokaza i genetikata deka site poteknuvame od zaedni;ki pratatko,kade se dokazuva potoa deka site religii se napojuvaat od ist izvor mislime nejzinite koreni.Ponatamu samo budala moze da ne podeli narodite vo celiot svet (naucno)
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 22:03
Донски цитира ГИБИизненадување


Хелените, Македонците и Илирите почнаа без страв да ја исповедуваат Христовата вера. (ГИБИ, т I, Софија, 1954, стр. 50-51).
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 22:04
Зошто денес среќаваме грчки градови во самото срце на земјите на барбарите? Од каде македонскиот јазик среде Индијците и Персијанците?

Сенека (Донски)
изненадување
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 23:01
абе Антиохус 4 Епифанес македонец ли е? што учите во школото за него?
Кон врв
перето Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај перето Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 07:18
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

Донски цитира ГИБИизненадувањеХелените, Македонците и Илирите почнаа без страв да ја исповедуваат Христовата вера. (ГИБИ, т <!--L-->I, Софија, 1954, стр. 50-51).


Иначе Созомен е написал:
Между тем как Христиане, жившие на востоке до пределов Египта и Ливии, не осмеливались тогда открыто делать церковные собрания, потому что Ликиний переменился в благоволении к ним,- Эллины, Македоняне и Иллирийцы, населявшие запад,исповедовали веру свободно, ибо тамошними Римлянами управлял Константин.
http://www.krotov.info/acts/05/2/sozomen_01.htm

Има разлика, каде без страв може слободно да изповедуваш верата.
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 10:59
За радост има и други, кои размислуваат различно од Донски:
По Берлин во 1878 во нашето народно творештво почнува да циркулира метафората за Европа, како за блудницата Вавилонска. Жалот по Сан Стефано, по откраднатата слобода, по слободното кнежество Бугарија настапува многу бргу: Разловечкото и Кресненското востание од истата година се токму тоа - непомирливост со откинувањето од мајката. Димитар Поп Георгиев и Дедо Илјо Малешевски, дигајќи го бајракот за бунт, пеат за целина со Бугарија. Што и би можел друго човек да мисли ако е одвоен на десетина километри од своите сонародници со граница на Осогово која никогаш ја немало. Ги гледа од планина слободните сонародници а тој трпи турски зулуми. Два се излезите за да ја исправи злата судба: тајно преку граница од кај своите да носи пушки сам да ја исправа неправдата или да се исели во ослободеното отечество и да заживее почовечки живот кај посреќните родственици по судбина.
Тука се прави првата лага и извртување на работите во македонистичката историографија во Република Македонија на која се реди другиот декор. Првите "врховисти" всушност сме ние од Македонија. Кресненското и Разловечкото востание се типични врховистички востанија што прават исправање на неправдата, што умираат за припојување со Бугарија. Илјо Малешевски и Димитар Беровски се тринаесет години "врховисти" пред да биде формиран Врховниот македонски комитет во 1895 од високи воени чинови во Бугарската армија по потекло од Македонија!
Кое срце ќе издржи да не му помогне на несреќниот брат, која душа ќе изуми да не испрати пушка или доброволно да не појде во вилаетот на злото! Сврзани садови, заедничка судбина, заедничка рана за која е долг да се гине. Нема жртви и катастрофи што не ги оправдува Македонија: мит што перманентно голта човечки трупови; крвта е единствено погонско гориво на патриотизмот на кое работи пеколната воена машина.

Вилает на врховизми
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 13:46
Lav4eto, еве види дали било врховистичко Кресненското востание самиот, пред да каже некој друг нешто за него.

Печат на Кресненското востаниеПравилник на македонскиот востанички комитет!
Изменето од macedon_alex - 22.Јуни.2009 во 13:52
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 13:55
Знам го овоj документ, има го дури во бугарската Вики, не е нешто ново.
Меѓутоа нема ништо спротивно на текстот на Србиновски погоре.
И Малешевски и Беровски служаат на бугарската кауза цел живот.
Поентата е дека целите на ВМК и ВМОРО се исти, начините се разликуваат-неслучаjно се обединуваат накраj.
Помалубројните националности во европските краишта под Турција, во почетокот, немаа таква можност за маневрирање како бугарските организации. Едноставно, немаа доволно база, доволно своја националност или свои приврзаници меѓу другите националности. Има многу примери на учество, потпомагање или симпатија на другите националности кон ВМОРО, особено на Власите, но повеќето играат ролја на преносители на дразби на надворешните сили за инсталирање нови врховизми и нови делби на Македонија. Прифаќањето таква општествена ролја не само што е далеку од Гоцевата европска заложба за внатрешно кооперирање, туку нивниот врховизам со тоа е многу поретрограден и од бугарскиот на ВМК. Нивното примитивно балканско резонирање само и дава за право на тезата на Бугарскиот врховен комитет дека никој освен Бугарите во Македонија не се бори за нејзина самостојност, што историјата го потврди.

Изменето од lav4eto - 22.Јуни.2009 во 13:58
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 13:59
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:


И Малешевски и Беровски служаат на бугарската кауза цел живот.


Јас во документите не видов такво нешто, од каде ги извади сега овие работи?


Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 15:45
Па прочитаj ги биографиjте и на двоицата- Дедо Илjо-помошник на Раковски во Првата бугарска легиja после ослободува Кустендил и е БУГАРСКИ ПРЕДСТАВНИК во Сан Стефано-добива орден "За Храброст".
После Берлинскиот конгрес бега во Кустендил.
Потоа учества во Српско-Бугарската воjна.
Беровски-исто учесник во легиjата на Раковски;бугарски учител во Берово,бори се против грчките попови;учества во Априлското востание 1876 начело на Разловска чета (од село Разловци, Беровско).
После Кресненското востание е бугарски полициски пристав во Кустендил,потоа во Цариброд.
Учества со Илjo воjвода во Српско-бугарската воjна, има орден "За Храброст".

Дури во вашата вики пишува:
Димитар Поп-Георгиев Беровски како бугарски пратеник од Македониjа учествувал во работата на Собранието на Кнежеството Бугариjа со цел за за припоjување на Македониjа и Обединета Бугариjа.

Изменето од lav4eto - 22.Јуни.2009 во 15:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.