IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Зен приказни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зен приказни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 15>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 15:48
Guskata e nadvor

Eden zen uchitel cesto gi prashuval svoite ucenici: "Ednash odamna, staviv edno guvche vo shishe. Sega toa malo guvche stana golema guska; otvorot na shiheto e premnogu tesen i guskata veke nemozhe da izleze nadvor; shisheto e skapoceno i zatoa nesakam da go skrsham. Mozham da go skrsham shisheto i taka da ja oslobodam guskata, no nesakam da go napravam toa zatoa sto shisheto e mnogu skapoceno. Isto taka, nesakam da ja ubijam guskata. Shto da pravam?"

Uchitelot postojano gi prashuval svoite ucenici, duri i gi tepal, veleski: "Najdete nachin! -zashto nema vreme."
Samo eden uchenik go znael odgovorot. Toj uchenik rekol: "Guskata e nadvor." Na toa uchitelot mu rekol: "ti imash pravo, guskata nikogash i ne bila vo shisheto."

Vie ste nadvor! Nikogash ne ste bile zatocheni.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 16:02
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ova e edna prikazna za dva zen monaha koi se vrakjale vo manastirot. Postariot monah odel napred i prv stignal do edna reka. Na bregot stoela edna prekrasna mlada devojka koja se plashela da premine preku rekata. Postariot monah brzo go svrtel pogledot na druga strana i sam pominal na drugiot breg. Koga se svrtel go videl mladiot monah kako ja prenesuva ubavicata na svoite ramena. Dvajcata monasi si go prodolzhile svojot pat. Koga stignale kaj manastirot, postariot monah mu se obratil na pomladiot: "Toa sto go napravi, beshe sprotivno na nashiot monashki zakon, ti gi prekrshi pravilata zatoa sto monahot nikogash ne smee da dopre zena."
Pomladiot mu odgovoril:" Jas ja ostaviv devojkata na drugiot breg na rekata.Zosto ti seushte ja nosish?"


Ovaa e prekrasen primer za toa shto e "attachment" (vrzuvanje, zavisnost...) za bilo shto vo zhivotot.

Kolku ubavo e prikazhano kako pomladiot monah (originalnata verzija na prikaznava zboruva za mlad i star monah/kalugjer), go napravil onoa shto moral da go napravi od Ljubov, sochuvstvo i milosrdie kon drugo Bozhje chedo i prodolzhil so svojot zhivot bez da pravi nikakvo mentalno vrzuvanje so toa... dodeka postariot kalugjer se venchal so sluchkata iako praktichno nishto ne storil vo vrska so nea.

Prekrasno kazhano... slika i prilika na neshta so koi sekojdnevno se srekjavame i zhiveeme, bez voopshto da sme svesni za toa.


P.S. Prikaznava nosi ushte edna pouka. Imeno, taa kazhuva za posledicite od indoktrinacijata na lugjeto. Pomladiot kalugjer, ponevin i pochist vo dushata, vednash se ponudil za pomosh, dodeka postariot so dolgogodishniot vtemelen i vkorenet bagazh po avtomatizam "znael" deka ne smee nitu da pomisli na neshto shto spored negovata dogma, "nauchno/teoloshki dokazhana" i "potvrdena" od brojni sveti otci, znachi "grev"... i za da si ja zachuva "chistinata" na svojata sopstvena dushichka vo sostojba e da ostavi na nemilost drugo chovechko bitie. Pa, vo krajna konsekvenca toa vo sushtina e posledica od sozdavanjeto attachment kon odredena ideologija, religija, dogma ili tradicija... tokmu zatoa Isus veli deka doagja so mech da razdeli mlado od staro, deca od roditeli... i veli deka saka decata da gi sobere kaj nego, deka na decata im pripagja Carstvoto Bozhje.




Изменето од Messenger - 11.Јануари.2011 во 16:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 16:17
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Guskata e nadvor

Eden zen uchitel cesto gi prashuval svoite ucenici: "Ednash odamna, staviv edno guvche vo shishe. Sega toa malo guvche stana golema guska; otvorot na shiheto e premnogu tesen i guskata veke nemozhe da izleze nadvor; shisheto e skapoceno i zatoa nesakam da go skrsham. Mozham da go skrsham shisheto i taka da ja oslobodam guskata, no nesakam da go napravam toa zatoa sto shisheto e mnogu skapoceno. Isto taka, nesakam da ja ubijam guskata. Shto da pravam?"

Uchitelot postojano gi prashuval svoite ucenici, duri i gi tepal, veleski: "Najdete nachin! -zashto nema vreme."
Samo eden uchenik go znael odgovorot. Toj uchenik rekol: "Guskata e nadvor." Na toa uchitelot mu rekol: "ti imash pravo, guskata nikogash i ne bila vo shisheto."

Vie ste nadvor! Nikogash ne ste bile zatocheni.


Ushte edena prekrasna prikazna...


S'e e vo umot... duri i onoa shti mislime deka e nadvor od nego.

Nie sme robijashi na sopstveniot um.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
taorus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taorus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 16:22
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ova e edna prikazna za dva zen monaha koi se vrakjale vo manastirot. Postariot monah odel napred i prv stignal do edna reka. Na bregot stoela edna prekrasna mlada devojka koja se plashela da premine preku rekata. Postariot monah brzo go svrtel pogledot na druga strana i sam pominal na drugiot breg. Koga se svrtel go videl mladiot monah kako ja prenesuva ubavicata na svoite ramena. Dvajcata monasi si go prodolzhile svojot pat. Koga stignale kaj manastirot, postariot monah mu se obratil na pomladiot: "Toa sto go napravi, beshe sprotivno na nashiot monashki zakon, ti gi prekrshi pravilata zatoa sto monahot nikogash ne smee da dopre zena."
Pomladiot mu odgovoril:" Jas ja ostaviv devojkata na drugiot breg na rekata.Zosto ti seushte ja nosish?"


i ovaa ja ima
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 13:54
Se nadevam deka ovaa sega shto kje ja napisham ja nema

Bodidarma, prviot zen uchitel koga pristignal vo Kina preg iljada i chetiristotini godini, kineskiot car doshol da go precheka.Bobidarma, ednata od svoite sanjdali ja noshel voobchaeno a drugata na glavata.Koga kineskiot car go videl, sosema se zbunil:"Kakov e ovoj chovek?".
Imperatorot go chekal mnogu dolgo i zatoa pomislil:"Mislev deka doagja vistinski svetec, a ovoj tip se odnesuva kako lakrdijash".
Carot bil mnogu voznemiren i koga mu se dala mozhnost, mu shepnal na Bodidarma na uvo:"Shto pravish? Lugjeto ti se smeat a i mene mi se smeat zatoa shto te prechekav.Mora da se odneshuvash kako vistinski svetec."
Bodidarma mu rekol:"Samo onie shto ne se svetci se odnesuvaat kako svetci, jas sum svetec."
Togash carot vozvratil:"Dobro, no ova nemozham da go razberam- nosenjeto na sandalata na glavata; izgledate kako klovn."
"Da", rekol Bodidarma.
"Zatoa shto se shto mozhe da se vidi e lakrdija.Samo ona shto e nevidlivo- ne e majmunisuvanje.Vie stoite tuka kako nekoj car od bajkite, doteran, krunusan, a seto toa e glupavo.I za da vi stane toa jasno, jas ja nosam sandalata na glavata.Zashto, se e gluma, se e lakrdija.Ona shto e vistinsko ne se naogja nadvor.Gledaj vo centarot, gledaj vo mene a ne vo moeto telo!...Ja nosham sandalata na glavata samo za da objasanam deka vo zhivotot nishto ne e sveto i nishto ne e profano.Taa sandala e sveta isto kolku i vashata kruna a jas ja nosam samo kako simbol."
Carot bil mnogu inpresioniran od Bodidarma i go zamolil da mu go smiri umot.Bodidarma se soglasil i mu rekol:"Dojdete kaj mene vo chetiri chasot nautro i ponesetego svojot um so sebe, jas kje go sredam."
Carot povtorno bil zbunet:"Shto li mu znachi ponesetego svojot um so sebe, toj chovek navistina e malku lud.Normalno deka i mojot um e so mene.Mozhebi e podobro da ne odam tamu, mozhebi ke me pretepa ili Bog da chuva da napravi neshto uste polosho." No na krajot sepak reshil da go poseti.
Bodiradma drzel vo racete eden golem stap i negovoto prvo prashanje bilo:"Dobro e, dojdovte-kade vi e umot?"
"No mojot um e vo mene, kade i da odam."Mu odgovoril carot.
Togash Bodidarma mu rekol:"Zatvorete gi ochite i obidete se da najdete kade se naogja umot. Najdi go i kazhi mi kade tocno se naogja i jas kje go sredam, stapot e podgotven."
Carot gi zatvoril ochite i se obidel da go najde umot.Se obiduval; chasovite minuvale a koga izgrealo sonceto, liceto na carot bilo sosema mirno.
Bodidarma go prashal:"Go najdovte li toj problematichen um?"
Carot se nasmevnal:"Ti navistina go sredi, kolku povekje se obiduvav da go najdam tolku povekje gledav deka umot voopshto go nema vo mene. Toa bshe samo nekakva senka. Senkata beshe samo odraz na moeto otsustvo. Najposle stanav prisuten vo sebesi i senkata ischezna."

Toj Bodidarma bil mnogu retko sushtestvo. Serioznosta za nego bila bolest.

Изменето од viktorija123 - 11.Јануари.2011 во 14:14
Кон врв
taorus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taorus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 14:18
e.....ovaa ja nema......dobra....inaku ovoj Bodidarma e od Indija...dosol vo Kina vo VI vek i se smeta deka e osnovac na Zenot.....no vistinskata smisla Zenot ja dobiva po prosiruvanjeto vo Japonija vo XII vek
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 16:29
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:



.... Carot bil mnogu inpresioniran od Bodidarma i go zamolil da mu go smiri umot.Bodidarma se soglasil i mu rekol:"Dojdete kaj mene vo chetiri chasot nautro i ponesetego svojot um so sebe, jas kje go sredam."

....


Bodidarma go prashal:"Go najdovte li toj problematichen um?"
Carot se nasmevnal:"Ti navistina go sredi, kolku povekje se obiduvav da go najdam tolku povekje gledav deka umot voopshto go nema vo mene. Toa bshe samo nekakva senka. Senkata beshe samo odraz na moeto otsustvo. Najposle stanav prisuten vo sebesi i senkata ischezna."


Ushte edna prekrasna zen prikazna!

Toa e onoa shto jas pochesto go spomnuvam kako "praven um".

Pravniot um ne e nishto drugo tuku senka na nashata otsutnost - praznina (otsutnost) popolneta so zbirshtina od tugji nekogashni mislenja, pretpostavki, veruvanja, tradicii, obichai, spogodbi...

I tokmu toa e korenot na chovekovoto stradanje i patenje vo zhivotot. A ako obrneme povekje vnimanie kje zabelezhime deka tokmu toa e prichinata za site nashi raspravii i nedorazbiranja na ovoj forum - sekoj doagja so zbirshtinata na svojot praven um smetajkji deka tokmu negoviot bagazh bil vreden za vlechkanje niz zhivotot.

Prekrasna prikazna so pouka koja teshko se nadminuva so bilo kakvo akademsko filozofiranje.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 19:01
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



eve druga ZEN prikazna ...

Nekoj covek se kacuval so jaze ...
nad edna provalija ...

i se kacuval nagore ....
i gleda ... tigar ...
znaci gore nemoze ...!!!

pocnal da sleguva dolu ...
i dolu dosol tigar ...
znaci nemoze nitu dolu ... !!!

i taka sedi na jazeto uvisnat ...
i gleda ...
nad nego dve gluvchinja ..
edno belo i edno crno ...
go grickaat jazeto ....
(toa ni se prijatelite vozivotot)...

sega sto pravime vo takva situacija ????

zdogleduvame vo stenata edna sumska jagodka ...
ja kasnuvame i velime:
- ama e zivotot ubav ... !!!




ovaa ja imaголема%20насмевка

Tigarot shto go brka chovekot e minatoto koe postojano ni e zad petici;
drugiot tigar e idninata koja neminovno ja nosi  i smrtta  od koja treba da se plashime; gluvchinjata  se denonokjieto(beloto- denot, a crnoto- nokjta) koi ni go "jadat" vremeto,  i shto ni preostanuva osven segashniot moment-jagotkata.среќа
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 19:47
- Umot ostaven na mira kje se izbistri sam od sebe. Umot e prirodno chist i bistar, samo e zamaglen od pogreshni napori.
- Koga kje nauchis da meditirash, ti ne postoish, ne postoi Zen i ne postoi meditacija.
- Ne gubi vreme uchejkji ja  pozicijata na  lotosot.Otrpnati noze ne se zen!
- Zenot ne e nishto volshebno. Mozesh da go vidish bash sega pred tebe; pred tvoite  ochi e.
- Otfrli gi site mislenja, predrasudi i teorii, se dodeka  ne ostane  "nishto" Togash otfrli go toa "nishto".
- Da bidesh vo sostojba na  satori, znachi da  bidesh so Bog vo momentot pred da reche "Neka bide svetlina!"
- Lugjeto probuvaat da vlezat vo Zenot turkajkji ja vratata na  koj pishuva "vlechi".
-Mnogu e zabavno da  znaesh mnogo raboti, se dodeka toa znaenje ne go shvakjash preseriozno. Koga kje pomislish deka  seto shto go znaesh e mnogu bitno, togash si vo golema nevolja.
- Padni sedum pati, stani osum pati.
- Zenot e pat do celta. Cel  si Ti.
- So svetot se upravuva taka shto pushtash se da teche i da se odviva po svojot tek.
- Onie koi zboruvaat ne znaat, onie koi znaat molchat.
-Samo zamolkni i slushaj ja tishinata!среќа



Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 19:51
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

Razlikata pomedju Buda i Budala e samo edno "la" ...

Razlikata e vo toa shto Buda znae deka nema prosvetluvanje.голема%20насмевка

Sega seriozno
Razlikata megju "probudeniot" i "neprobudeniot" e vo toa shto probudeniot znae deka nema razlika.среќа
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2011 во 19:21
Banzan, pred da stane zenistichki uchitel, pominal mnogu godini vo potraga po prosvetluvanjeto, no toa stalno mu begalo.
A potoa, eden den, koga otishol na pazar, sluchajno go slushnal razgovorot megju mesarot i eden mushterija:
"Dajte mi go najdobroto parche meso shto go imate", rekol mushterijata. A mesarot odgovoril:"Sekoe parche meso shto go imam e najdobro. Ovde nema niedno parche meso shto ne e najdobro". Koga go chul toa Banzan stanal prosvetlen.

Koga kje go prifatite ona shto e, sekoe parche meso - sekoj mig - e najdobroto neshto. Toa e prosvetluvanje.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2011 во 21:44
Ednash go prashale eden zen uchitel: "Shto e vsushnost meditacija?" a toj odgovoril:
"Koga sum gladen, togash sum gladen, a koga mi se spie, spijam."
Toj shto prashal ne razbral pa povtorno prashal: "Moeto prashanje e vo vrska so meditacijata, ne vo vrska so Vas."
Ucitelot odgovoril: "Pa tokmu toa e celata vozmozhna meditacija - koga sum gladen, gladen sum, koga jadam togash jadam. Tuka nema nikakva podelba. Koga mi se spie, spijam." Bidi celosen so ona shto go pravish. Togash nema nikakvo ego, koe kje izvlekuva vpechatoci, sliki, misli, emocii.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 19:46
- Starite majstori na Zenot  najchesto bile meditatori beskukjnici, no Zenot funkcionira duri i ako imash i deca i krediti.

- Nekoi bi mozhele da pomestat planini so ogromna verba, no  Zenot gi ostava planinite bash tamu kaj shto se.Ne e nasha rabota da gi premestuvame planinite.

- Nekoi lugje se trudat da go promenat svetot. Promenete se sebe si i svetot kje se promeni sam i kje se oblikuva po tebe, okolu tebe.

- Vekje si prosvetlen, samo ti preostanuva toa  da go svatish.среќа
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2011 во 20:38
Shto e zen?
Prodavanje  voda pokraj reka.смеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.