Испечати | Затвори го прозорот

Зен приказни

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9367
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 15:15
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Зен приказни
Постирано од: Isis
Наслов: Зен приказни
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 00:20

<font face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size="2"><span id="msg">
БЕСКОРИСЕН ЖИВОТ

Некој земјоделец остарел толку многу што повеќе не можел да работи на
полето. Па така деновите ги поминувал седејќи на тремот пред куќата.
Неговиот син, кој што работел на фармата одвреме навреме го погледнувал
татко си кој што си седел таму. „Татко ми не е корисен повеќе,“ си
помислил синот во себеси, „ништо повеќе на прави!“ Еден ден синот толку
се изнервирал од ова, што набрзина направил дрвен ковчег, го довлечкал
до тремот и му рекол на татко си да влезе во ковчегот. Без да рече
ништо таткото влегол внатре. Откако го затворил капакот синот го
одвлечкал ковчегот на работ од фармата каде што имало голема бездна.
Како што се приближил до неа слушнал нежно потчукнување одвнатре од
ковчегот. Го отворил. Лежејќи мирно, таткото го погледнал синот. „Знам
дека ќе ме фрлиш во бездната, но пред да го направиш тоа може да ти
предложам нешто?“ „Што е?“ прашал синот. „Фрли ме во бездната, ако
сакаш,“ рекол таткото, „ама зачувај го овој добар дрвен ковчег. Можеби
ќе им притреба на твоите деца.“</span>




Коментари:
Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 00:20
СЛОН И БОЛВА



Роши се согласил да едуцира група психоаналитичари за ЗЕН-от. Откако директорот на анлитичкиот институт го претставил на групата, Роши тивко си седнал на едно перниче на подот. Некој студент влегол, застанал пред господарот, а потоа седнал на друго перниче малку подалеку од учителот. „Што е ЗЕН?“ прашал студентот. Роши извадил една банана, ја излупил и почнал да ја јаде. „Дали тоа е се? Дали можете да покажете нешто друго?“ рекол студентот. „Пријди поблиску, те молам,“ одговорил господарот. Студентот се приближил и Роши почнал да мавта со остатокот од бананата пред лицето на студентот. Студентот станал и си заминал.
Друг студент станал и и се обратил на публиката. „Дали сите разбравте?“ Кога никој не одговорил, студентот додал, „Тукушто присуствувавте на првокласна демонстрација на ЗЕН-от. Дали има прашања?“
После долга тишина некој прозборел. „Роши, јас не сум задоволен од вашата демонстрација. Ни покажавте нешто за кое што не сум сигурен дека го разбравме. Мора да е возможно да ни КАЖЕТЕ што е ЗЕН-от.“
„Ако инсистирате на зборови,“ одговрил Роши, „тогаш ЗЕН-от е слон кој што копулира со болва.“



-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 00:21
СУДБИНА



За време на една одлучувачка битка, еден Јапонски генерал одлучил да нападне иако неговата армија била помалобројна од онаа на противникот. Тој бил уверен дека ќе победат, но неговите луѓе многу се двоумеле. За на пат кон непријателот, застанале во некој храм. Се помолиле и генералот извадил паричка и рекол, „Ќе ја фрлам паричкава. Ако падне глава ќе победиме. Ако падне петка ќе изгубиме. Судбината сега ќе ни се открие.“
Ја фрлил паричката во воздух и сите внимателно ја гледале се додека не паднала. Било глава. Војниците толку се израдувале и се исполниле со самодоверба, што многу храбро го нападнале непријателот и победиле. После битката, некој поручник му рекол на генералот, „Никој не може да ја смени судбината.“
„Токму така,“ одговорил генералот и му ја покажал паричката на поручникот, која што на двете страни имала глава.


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 00:22
ФИЛЏАН ЧАЈ

Еден ден, во посета на Јапонскиот учител на Зен, Нан-ин, му дошол некој универзитетски професор, кој сакал да научи што е тоа Зен.
Нан-ин го послужил професорот и себе со чај. Полнејќи ја шољата на својот гостин, продолжил да ја полни...Професорот набљудувал како чајот се прелева, но кога веќе неможел да се воздржи, рекол:

„Полна е. Повеќе не собира.“

„Како и оваа шоља“ - му одговорил Нан-ин, „полн си со свои убедувања и претпоставки. Како можам да ти го објаснам Зен, ако предтходно не си ја испразнил својата шоља?“


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 00:22
АКО САКАШ, САКАЈ ЈАВНО!

Дваесет монаси и една монахиња, која ја викале Ешун, медитирале со некој Зен-учител.
Ешун била многу убава, иако главата и била избричена, а одората проста. Неколку монаси, тајно се вљубиле во неа. Еден од нив и напишал љубовно писмо, барајќи од неа, тајно да се видат.
Ешун не одговорила. Следниот ден, учителот одржал предавање на групата и кога тоа било завршено, Ешун станала. Обраќајќи му се на оној, кој и пишал, рекла:
„Ако навистина толку ме сакаш, дојди и гушни ме сега!“


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 00:32
Бисер

Учителот медитирал на брегот на реката, а ученикот шеткал наоколку. Одеднаш тој дотрчал кај учителот носејќи два бисери и му ги покажал. Гледајќи ги, на учителот му паднал едниот бисер во водата, а ученикот веднаш скокнал да го најде.Барал подолго време,а потоа му рекол на учителот да му покаже каде паднал бисерот.Учителот го фрлил и вториот бисер во реката и рекол - Ете , баш таму!
голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 00:33
БЕЗ СТРАВ


За време на граѓанските војни во феудална Јапонија, напаѓачките армии брзо влегувале градовите и ја превземале контролата. Во едно село, сите избегале пред да пристигне армијата – сите освен некој ЗЕН господар. Љубопитен за стариот човек, генералот на армијата пошол во храмот да се увери лично што човек е тој господарот. Кога не добил почести и поклонување како што навикнал да добива, генералот збеснал. „Будало,“ викнал и посегнал по својот меч, „не сфаќаш дека стоиш пред човек кој што може да те пресече на половина без око да му трепне!“ Но и покрај заканата, господарот изгледал смирено. „А ти дали сфаќаш,“ одговорил смирено, „дека стоиш пред човек кој што може да биде пресечен на половина без око да му трепне?“


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 01:29
Учење да молчиме

Четворица ученици решиле седум дена да медитираат и да не прозборат нити еден збор.
Првиот ден сите молчеле и медитацијата успешно им почнала, но кога се стемнило маслото во ламбите било веќе при крај и ламбите почнале да трепкаат.
По некое време еден од нив не издржал и му викал на слугата - Намести ги тие ламби!!!
Вториот ученик изненаден дека првиот прозборел рекол -Па нели требаше да молчиме седум дена?
Третиот им довикнал -Глупаци, зошто зборувате?
Четвртиот заклучил на глас -Јас сум еднинствен кој не кажа ништо.
голема%20насмевка



-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 01:35
Незнајко

Двајца зен учители Кудо и Даиго, биле поканети кај богат земјопоседник кој сакал да изучува зен. Кога пристигнале кај земјопоседникот, Кудо му рекол - Ти си природно талентиран и имаш вродена способност да изучуваш зен!
На тоа Даиго возвратил - Зошто го лажеш и му ласкаш на овој незнајко? Тој можеби е богат земјопоседник, но нема врска од зен!
Земјопоседникот наместо да му изгради храм на Кудо, му изградил храм на Даиго и него го избрал за зен учител .
голема%20насмевка



-------------


Постирано од: kum
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 01:37
od kaj gi najde samo

epten se dobri


-------------
JOIN THE FAMILY


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 01:48
Излет на полноќ

Група ученици изучувале зен кај учителот Сенгаи.Но еден од учениците, секоја вечер од кога сите ке заспиеле се прекачувал преку прозорот и одел во град на провод.
Една ноќ Сенгаи ги проверувал собите на учениците и видел дека еден фали, а покрај прозорот го видел и високиот стол преку кој ученикот се качувал. Сенгаи го тргнал столот и застанал да чека под прозорот, и утрото кога ученикот се вракал во храмот кога се прекачувал преку прозорот наместо на столот се спуштил врз главата на учителот.
Кога видел дека е тоа учителот, ученикот смрзнал од страв. Учителот пак смирено му рекол - Многу е ладно вака рано наутро, пази да не настинеш.
После ова ученикот веќе не излегувал сред ноќ

мои преводи се приказниве оригинално се на англиски или српски, за тој што праша
голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 01:57
Товар

Свештениците Танзан и Екидо патувале по каллив пат. Врнел и силен дожд и направил калливи вирови. Здогледале девојка дотерана во свилено убаво кимоно, која не можела да премине преку еден поголем вир, а не сакала да се извалка.
-Дојди девојко-  и довикнла Танзан, ја земал во раце и ја пренел преку вирот.
Девојката си заминала, а исто и свештениците.Екидо цело време молчел се додека стигнале во храмот, тогаш му рекол на Танзан - Зар не знаеш дека ние свештениците не смееме да се доближуваме до жени?
На ова Танзан му возвратил- Јас, пријателе, девојката ја земав, ја пренесов ,и ја оставив на таму патот, но ти очигледно сеуште ја носиш!
голема%20насмевка



-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:16
Vratite na rajot
 
Vojnik po ime Nobusige doagja kaj Hakuina i go prasuva dali navistina postoi Raj i Pekol ? Koj si ti ? Prasa Hakunin . Jas  sum samuraj odgovoril voinot . Ti vojnik ! Izvikal Hakunin . KOj vladetel bi te zel tebe za cuvar ? Liceto ti e kako na prosjak . Nobusiga tolku se razbesnil i pocnal da go  vadi svojot mac , a Hakunin prodolzil : pa ti imas mac ! Oruzjeto ti e izgleda premnugu tupo za da mi ja otsece galavata . Togas Nobusige go izvlekuva macot , Hakunin primetuva :ovde se otvaraat vartite na pekolot ! Na ovie zborovi samurajot ja svakja porakata od ucitelot i go vrakja macot vo koricata i se poklonuva . Tuka se otvaraat vratite na rajot , rekol Hakunin .
 
 


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:27
Добро и Лошо

Учителот Бенкеи држел часови за индивидуална концентрација, и кај него доаѓале многу ученици. За време на еден час , некој од учениците бил фатен како краде. Тоа му било соопштено на учителот но тој не реагирал.
Подоцна истиот ученик бил фатен повторно како краде. Другите ученици пак му соопштиле на Бенкеи но тој пак не реагирал.
Налутени учениците поптишале петиција во која барале учителот да го избрка крадецот, или во спротивно сите ќе го напуштат учителот.
Кога Бенкеи го прочитал тоа, ги собрал сите и им рекол - Мили мои ученици, вие ВЕЌЕ знаете што е добро а што лошо, слободно одете кај друг учител ако сакате да учите, но овој кутар брат кој краде сеуште незнае што е добро а што лошо. Кој ке го учи ако не јас? Јас нема да го избркам од овде, и по цена сите вие да си заминете!

Кога го чул ова, солзи потекле по лицето на ученикот кој крадел, и желбата за крадење му прошла.



-------------


Постирано од: kum
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:32
ajde uste

dosadno e ova vreme
nema nikoj na forumov


-------------
JOIN THE FAMILY


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:40
Вистинска среќа

Еден богат човек го замолил учителот Сенгаи да напише нешто кое ќе донесе среќа во неговата фамилија, а ќе се пренесува од генерација на генерација.
Сенгаи на големо парче хартија напишал - Таткото умира, синот умира, внукот умира -
На ова богатиот човек многу се разлутил и рекол - Те замолив да напишеш нешто за среќата на моето семејство,а  ти вака се шегуваш?

Немав намера да се шегувам, одговорил Сенгаи, и му објаснил-
Кога твојот син би умрел пред тебе, тоа многу ке те ожалости.
Кога твојот внук би умрел пред тебе и твојот син, и двајцата ке бидете ожалостени.
Но ако твојата фамилија умира по редот кој јас го запишав, тоа ке биде природен тек.Јас тоа го нарекувам вистинска среќа!


-------------


Постирано од: Goddes of Chaos
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:42
Coooooooooooooooooool..
keep up the good workсреќа
mudrost krijat kinezive


-------------
Narodot za najmudra kniga ja smeta onaa koja e najnerazbirliva za nego.-A.Hitler


Постирано од: kum
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:43
da ti kazam pravo vo pravo e sengai



-------------
JOIN THE FAMILY


Постирано од: CHOCO GIRL
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:46
da vo pravo e
luge ajde spijajte kasnoe
 


-------------
LOVLEY


Постирано од: kum
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 02:49
jas sum uste 2 saati tuka



-------------
JOIN THE FAMILY


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 03:16
може ли само да уживате во приказниве голема%20насмевка

Камениот ум

Кинескиот учител Хоген живеел сам во мал храм во едно село.Кај него дошле четворица монаси кои патувале.
Го замолиле да запалат оган за да се згреат.Додека работеле зборуале за субјективноста и објективноста. Слушајки ги Хоген им се доближил и им покажал голем камен велејки им. -Еве еден голем камен.По ваше мислење дали каменот е во вашиот ум или вон него?
Еден од монасите одговорил - Па според будистичката гледна точка се е објективизација во мојот ум
Тогаш мора главата да ти е многу тешка- рекол Хоген, штом во неа секаде влечкаш толкав камен
голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 03:30
Капка вода

Учителот Гисан замолил млад ученик да му донесе вода во ведро, за да ја разлади топлата вода за капење.
Ученикот донел ведро со вода, ја разладил топлата вода, но му останало уште вода во ведрото. Ученикот ја истурил вишокот вода на подот.
Глупаку- му рекол Гисан.  Зошто ја истури напразно водата кога можеше да ја искористиш за полевање на цвеќињата?
Младиот ученик во тој миг го свати зенот.И го смени своето име во Текисуи што значи  Капка вода
голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 03:41
Месечината не може да се украде

Рјокан, зен учител живеел скромно во мала колиба во подножје на некое брдо.Една вечер во неговата колиба влегол крадец, но видел дека таму нема ништо вредно за да се украде. Во меѓувреме се вратил Рјокан и го затекнал крадецот. Му рекол -  Можеби си минал долг пат да ме посетиш, и не би требало да си одиш со празни раце!Те молам земи ја мојава облека како подарок!
Крадецот, изненаден, ја зел облеката и избегал.
 Јадник! помислил Рјокан за крадецот, додека седел гол и ја посматрал Месечината...-Сакам да можев да му ја подарам оваа прекрасна Месечина!
голема%20насмевка





-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 03:45
Највредна работа на Светот

Зен Учителот Созан бил запрашан- Која е највредната работа на светот?
Глава од мртва мачка!
-одговорил Созан
Зошто баш глава од мртва мачка?- го запрашале пак.
Затоа што никој не може да и ја одреди цената -одговорил Созан!
голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 03:55
Ништо не постои

Уште додека бил млад зен ученик, Јамаока Тешку одел од учител до учител. Стигнал и кај учителот Докуон.
Сакајки да го импресионира учителот, младиот ученик рекол -Буда , Умот и чувствителни суштества на крајот на краиштата не ни постојат. Вистинската природа на сите појави е празнина, не постои ни спознавање, ни мудрост ни заблуди, ни просечност. Нема ни давање ни земање!

Учителот мирно  молчел и пушел. Изненадно, го удрил Јамаока по главата со своето бамбусово луле. Тоа многу го разлутило младиот ученик.
-Ако ништо не постои- рекол Докуон- тогаш од каде дојде твојава лутина?
голема%20насмевка



-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 04:07
Каменот е најдобар молчелив пријател

Ова е приказна за двајца пријатели кои што патувале заедно низ пустината. Во еден момент, во текот на одењето почнале да се расправаат и едниот пријател му удрил тупаница на другиот. Удрениов се почувствувал навреден, но без да каже збор, напишал во песокот: “ДЕНЕСКА ДОБИВ ТУПАНИЦА ОД МОЈОТ НАЈДОБАР ДРУГАР” Продолжиле така да одат се додека не наишле на една оаза каде што решиле да се искапат. Оној кој што ја добил тупаница за малку ќе се удавел бањајки се, но животот му го спасил другиот. Кога дошол при себе оној кој што за малку ќе се удавел, изгравирал на еден камен: “ДЕНЕСКА МОЈОТ НАЈДОБАР ДРУГАР МИ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ”. Пријателот кој му удрил тупаница го запрашал: “Кога те удрив - ти запиша во песокот, а сега гравираш на камен -”Зошто?”
Пријателот му одговорил: “Кога некој ни прави лошо, треба тоа да го запишеме во песокот, за ветровите на проштевањето да го избришат”. Но, кога некој ни прави добро, треба тоа да го изгравираме на камен за да неможе ништо повеќе да го избрише!” НАУЧИ СЕ ДА ГИ ЗАПИШУВАШ “РАНИТЕ” ВО ПЕСОКОТ, А “СРЕЌАТА” ГРАВИРАЈ ЈА НА КАМЕН.

Велат дека е потребно една минута да запознаеш посебна личност. Еден час за да научиш да ја цениш. Еден ден за да ја засакаш. Но, еден ЦЕЛ живот да ја заборавиш.


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 04:13
Така значи?

Зен учителот Хакуин бил фален од соседите како човек што живее невин живот. Блиску до него живеела една убава девојка чии родители држеле продавница за храна. Ненадејно, без било какво предупредување, нејзините родители откриле дека ќерката забременила. Ова ги налутило родителите. Девојката не сакала да признае кој е таткото, но по многу тормозења, сепак го именувала Хакуин. Во голема лутина родителите отишле кај учителот и го изнавредиле со најпогрдни зборови. Така значи? - било се што тој им рекол .

Кога детето се родило, му го донеле на Хакуин. Тој веќе го загубил својот углед, што не го загрижувало многу, но мошне добро се грижел за детето. Добивал млеко од своите соседи и с
é друго што му требало на детето.

По една година, девојката - мајка веќе не можела да издржи. Им ја кажала вистината на родителите - дека вистинскиот татко на детето било едно момче што работело на рибниот пазар.

Мајката и таткото на девојката веднаш отишле до Хакуин да го молат за прошка и искрено да се извинат, а и да го земат детето назад.

Хакуин, бил услужлив. Отстапувајќи им го детето, се што рекол било: Така значи?



-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 09:26
Razlikata pomedju Buda i Budala e samo edno "la" ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 09:30


Nekoj ucel ZEN Budizam ...

i posle mnogu godini trebalo da nacrta bambus ...

crtal taka tri godini ...
ama ucitelot nikako da go bendisa crtanjeto ...
- daaa ... lichi na bambus ... ama uste ne e toa ..

i taka crtal uste tri godini ... i isto ...

i resil ucenikot da zamine vo sumata ...
da nauci sto e toa bambus ...

posle 10 godini ucitelot pomislil ...
sto stana so ucenikot ...
otide a ne se vrati ...

i ucitelot zaminal vo planina ...
da go bara ...
ama nikako da go najde ...
zatoa sto ucenikot stanal bambus ...

covekot e takvo sustestvo ...
daj mu mikrofon ke stane peac ..
daj mu gitara ... gitarista ...

daj mu forum idividi ... ke stane idividista ...

e toa e ZEN ...

ovaa prikazna pred godini mu ja kazuvav na eden kolega vo avtobusot koga odam na rabota ...

i se smeevme ...

edna koleska ni veli:
- stalno vie dvajca se smeete kako zeleni ...

a kolegata:
- ami dojdi i ti ...
- a sto ke naucam ...
- ke te napravime bambus ...

i koleskata ni se razvika ...
- ako vi udram po edna kolca na dvajcata ke vidite ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 09:33


eve druga ZEN prikazna ...

Nekoj covek se kacuval so jaze ...
nad edna provalija ...

i se kacuval nagore ....
i gleda ... tigar ...
znaci gore nemoze ...!!!

pocnal da sleguva dolu ...
i dolu dosol tigar ...
znaci nemoze nitu dolu ... !!!

i taka sedi na jazeto uvisnat ...
i gleda ...
nad nego dve gluvchinja ..
edno belo i edno crno ...
go grickaat jazeto ....
(toa ni se prijatelite vozivotot)...

sega sto pravime vo takva situacija ????

zdogleduvame vo stenata edna sumska jagodka ...
ja kasnuvame i velime:
- ama e zivotot ubav ... !!!




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 09:35


isto ZEN prikazna ...

zemame sise za mleko ...
od onie od litar so siroka ustinka ...

i zemame edno maaalo pajche ...

i go hranime pajcheto ...
i toa raste ...
raste ...

e sega ...

ne smeeme da go skrsime siseto ...
a ni pajcheto da zagini ...

sto ke napravite Vie ...
vo eden vakov slucaj ???





-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 17:15
Време за смрт

Икју бил многу паметен уште како млад. Неговиот зен учител имал една шоља за чај која многу ја сакал и била редок антиквитет. Но еден ден Икју несакајќи ја скршил шољата на учителот. Слушајќи ги чекорите на учителот, Икју брзо ги собрал скршените парчиња и ги скрил зад грб.Кога се појавил учителот, Икју го прашал - Зошто сите мора да умреме?
Тоа е природно!
- му рекол учителот. - Се мора да умре и се има свој век!
Тогаш Икју му ја покажал скршената шоља на учителот и му рекол -
Време беше твојата шоља да умре!
голема%20насмевка




-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 18.Септември.2007 во 18:18

 Zen vo sekoj moment    

Ucenicite na Zen so svoite uciteli pominuvaat naj malku deset godini pred da se osudat da poducuvaat drugi . Nanina go posteil Teno koj go pominal svoeto ucenje i stanal ucitel . Se slucilo toj den da vrne i Teno nosel klompi i cador . Vleguvajki vo hramot go pozdravil Nanin koj primetil i prasal : pretpostavuvam deka svoite klompi gi ostavi vo preddvorjeto ?  Bi sakal da znam dali cadorot go ostavi levo ili desno od klompite . Teno zbunet nemal brz odgovor . Svatil deka ne e sposoben vo sekoj momnet da ima Zen so sebe . POstanuvakji Naninov ucenik pominal uste sest godini za da go dostigne prisustvoto na Zen vo sekoj moment .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 19.Септември.2007 во 00:28
Војници на Човештвото

Една дивизија на јапонската армија побарала преноќиште во храмот на Гасан. Гасан на својот готвач му наредил да приготви иста храна, како за свештениците така и за војниците.
На тоа војниците се побуниле бидејќи биле навикнати на убави гозби. Еден од нив рекол - ‘Што мислиш, кои сме ние па вака да постапуваш со нас? Па ние сме  војници кои го жртвуваат животот за својата татковина!
На ова Гасан му возвратил - ‘А што мислиш, кои сме НИЕ? И ние сме војници но војници на Човештвото кои се борат да го спасат секое суштество кое има чувства!




-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 19.Септември.2007 во 07:09


nekoj car ...
se vo zivotot doziveal ...
na kraj najmnogu si go sakal eden petel ...

imal mnogu ubavi boi ...
i peel tocno vo isto vreme nautro ...

ama eden den petelot umrel ...

i sovetnicite mu velat ...
da go preparirame ...

ama carot ne mu e po merak ...

i raspisal tender ...

se javile mnogu ...
eden slikar bil so originalna ponuda ...
taka ke go naslika kako da e ziv ...

za vreme od edna godina ...

carot nego go priaftil za taa rabota ...

i cekal edna godina ...

odi kaj slikarot 15 minuti pred da bide tocno godina vreme ...

go gleda ...
slikarot sedi pred prazno platno ...

i carot mu vika ...
sto e ova ...
nema nisto od slikata ...

slikarot pocnal i tocno za 15 minuti ...
nacrtal takov petel ...
isto kako ziv ...

i carot go nagradil duplo ...
ama go prasal:
- zosto me natera da cekam cela godina ...
koga mozelo za 15 minuti da se nacrta ???

slikarot go odnel carot vo eden golem hangar ...
a vnatre vo hangarot samo sliki od petli ...

Vo zivotot ...
koga gledame kako nekoj vo nesto uspeva ...
ne razmisluvame kolku iskustvo i trud e pozadi toa ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 19.Септември.2007 во 20:44

Одлични ти се приказните и преводите, Ацелера! Само напред! среќа



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 01:06
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



isto ZEN prikazna ...

zemame sise za mleko ...
od onie od litar so siroka ustinka ...

i zemame edno maaalo pajche ...

i go hranime pajcheto ...
i toa raste ...
raste ...

e sega ...

ne smeeme da go skrsime siseto ...
a ni pajcheto da zagini ...

sto ke napravite Vie ...
vo eden vakov slucaj ???





He...

Mnogu lesno prijatele. Pajcheto sekako ke si umre koga ke mu dojde vremeto, a toa ne e vnatre.

Ostani mi so arno.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 01:22
navistina ubavi prikazni
osobeno onaa za tatkoto i sinot, da se naezish


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 02:01
И ПОВЕЌЕ НЕ Е ДОВОЛНО




Си бил некогаш некој КАМЕНОРЕЗЕЦ кој што не бил задоволен со себеси и со својата позиција во животот.
Еден ден поминал покрај куќата на некој богат трговец. Портата била отворена и тој видел многу убави нешта внатре и многу важни посетители. „Којзнае колку е моќен овој трговец!“ си помислил каменорезецот. Станал многу завидлив и посакал да биде како трговецот.
За негово големо изненадување, одненадеж станал трговец, кој што уживал многу повеќе моќ отколку што самиот си замислувал и му завидувале оние што биле помалку богати од него. Наскоро некој висок службеник поминал покрај него, кој го носеле на столица и го придружувале слуги и војници кои што удирале во гонгови. Сите без разлика колку биле богати морале да се поклонат пред поворката. „Мора да е многу моќен овој службеник!“ си помислил каменорезецот. „Би сакал да бидам висок службеник!“
Тогаш тој станал висок службеник и го носеле насекаде во неговата столица и се плашеле и го мразеле сите луѓе наоколу. Бил жежок летен ден и службеникот се почувствувал многу неудобно во неговата леплива столица. Тој погледнал кон сонцето. Тоа светело гордо на небото, недопрено од неговото присуство. „Колку е моќно сонцето!“ си помислил. „Посакувам да бидам сонце!“
И така станал сонце, светел безмилосно на секого, палел полиња и бил омразен од фармерите и работниците. Ама некој голем црн облак застанал помеѓу него и земјата, па така неговата светлина не можела повеќе да стигне долу на земјата. „Колку е моќен овој облак!“ си помислил. „Би сакал да бидам облак!“
Тогаш станал облак, врнел и ги поплавувал полињата и селата и сите му викале. Ама брзо потоа открил дека е поттурнуван од некоја голема сила за која сфатил дека е ветерот. „Колку е моќен!“ си помислил. „Посакувам да бидам ветер!“
И тогаш станал ветер, откорнувал покриви од куќи, дрвја и сите се плашеле од него и го мразеле. Поминало време и наишол на нешто што не можел да го помрдне колку и да дувал силно – огромен камен. „Колку е моќен овој камен!“ си помислил. „Посакувам да бидам камен!“
И станал камен, помоќен од се на земјата. Но како што стоел таму слушнал звук на чекан и длето како удираат на тврда површина и осетил потреси на себеси. „Што може да биде помоќно од камен?“ се замислил.
Погледнал нагоре и видел КАМЕНОРЕЗЕЦ.


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 02:02
ПОЗНАВАЈЌИ ЈА РИБАТА

Еден ден Чуанг Цу и некој негов пријател се шетале покрај некоја река. „Гледај како плива рибана,“ рекол Чуанг Цу, „Стварно ужива.“
„Ами ти не си риба,“ одговорил пријателот, „Како можеш да знаеш дека рибата стварно ужива.“
„Ами ти не си јас,“ рекол Чуанг Цу. „Како можеш да знаеш дека јас не знам дека рибата стварно ужива?“


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 02:03
СОНУВАЊЕ


Големиот Тао господар Чуанг Цу еднаш сонувал дека е пеперутка која што лета ваму – таму. Во сонот немал никаква претстава за неговата индивидуалност како личност. Тој бил само пеперутка. Наеднаш се разбудил и се нашол себеси како лежи, како личност повторно. Но тогаш си помислил, „Дали бев човек кој што сонуваше дека е пеперутка или сега сум пеперутка која што сонува дека е човек?“

ЗЕН Правила за Животот

  1. Не чекори позади мене, можеби нема да те водам. Не чекори пред мене, можеби нема да те следам. Немој ниту да чекориш покрај мене, само остави ме на мир!
  2. И патот од илјада милји може да да започне со дупната гума.
  3. Сексот е како воздухот. Не ви е битен се додека не останете без него.
  4. Никој не те слуша што збориш додека не направиш грешка.
  5. Секогаш имај на ум дека си уникатен. Како и сите други.
  6. Никогаш немој а тестираш колку е длабока водата со двете нозе.
  7. Многу е поимпресивно кога другите ќе ги откријат твоите квалитети без твоја помош.
  8. Дај му на човек риба, и тој ќе биде сит цел ден. Научи го сам да лови, и тој ќе си седи во чамец цел ден и ќе си пие пиво.
  9. Ако некому му позајмиш 100 Евра, и никогаш повеќе не го видиш, можеби вредело.
  10. Ако ја кажуваш вистината, нема да има потреба ништо да паметиш.
  11. Ако пиеш, не се паркирај. Ваквите незгоди создаваат луѓе.
  12. Доброто расудување доаѓа од лошото искуство, а лошото искуство доаѓа од лошо расудување.
  13. Најбрз начин да си го удвоиш парите е да ги спакуваш и да си ги вратиш во џеб.
  14. Постојат две теории за кавгите со жените. Ниедна не е добра.голема%20насмевкагазење%20од%20смеење



-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 02:10
Od denes sum zenucenik , mojata titula master of zen ja prepustam na ACELERA .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 02:20
голема%20насмевка немам лидерски амбиции
сакам да сум во сенка и повремено да се појавувам среќа
Фантомски намигнување


-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 02:23
Ok , togas jas moram da se zaangaziram povekje okolu temava .
Za da si ja zasluzam titulava . голема%20насмевка


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 13:56


pred 2000 godini nekoj covek preminuval reka ...

i zaglavil na sredina ...

pominuvale konjanici ...

i covekot na eden mu dal raka na eden konjanik ...
i toj go kachil na konjot ...

i koga go slegol go prasal:
- od kade znaese deka ke te krenam ?
- po ochite ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 15:24
Abe marco , aj te molam ako sakas da ne treses gluposti na temava .
Ovaa prikasaka neznam od kaj ti e ama nema vrska so Zen ucenjeto .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: connected
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 15:26
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Abe marco , aj te molam ako sakas da ne treses gluposti na temava .
Ovaa prikasaka neznam od kaj ti e ama nema vrska so Zen ucenjeto .


mene mi se dopadna prikaznata
sto ako nema vrska?!


-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 16:06
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Abe marco , aj te molam ako sakas da ne treses gluposti na temava .
Ovaa prikasaka neznam od kaj ti e ama nema vrska so Zen ucenjeto .
mene mi se dopadna prikaznata
sto ako nema vrska?!




zatoa i ja staviv ...
bidejki e interesna ...

inaku kazav zen prikazni ...
na prethodnite strani ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 19:12


eve uste edna ne zen prikazna ...

nekoj ucitel ...
gi sobral decata na prviot skolski cas ...

i im rekol deka denes ke im pokazi nesto ...
sto e mnogu vazno za nivniot zivot ...

i ucitelot zel mleko ...
i go odnel nad umivalnikot ...
i go skinal najlonot ...
i mlekoto isteklo vo kanalizacijata ...

ucenicite ostanale zgranati ...

a ucitelot im rekol:
- prva lekcija vo zivotot ...
nemojte da zalite za isturenoto mleko ... !!!

toa e golema lekcija ...
i kolku da zalime ...
mlekoto veke zamina ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: misterious
Датум на внесување: 24.Септември.2007 во 13:45
Go imam istoto knidze za zen prikazni megjutoa me interesira-koj bi mozel da mi kaze nesto povekje. Dali e toa del od nekoja religija na primer budizmot ili konfucijanstvoto na primer
Fala odnapred


Постирано од: nemo84
Датум на внесување: 24.Септември.2007 во 14:02
Ај пишете уште некое. Многу се кул, јас од зен знам само една песна од bush-everything zen и толку.голема%20насмевка

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 25.Септември.2007 во 02:27
Вистинскиот зен-будизам се јавува во 12 век. Зен е комбинација на будизмот  и таоизмот. Од будизмот ќе го преземе патот кон мудроста низ контемплација, а од таоизмот ќе го преземе барањето на хармонијата на космичките сили во длабочината на своето битие. Во оваа контемплација се бара мигот на рамнотежата меѓу духовниот и физичкиот живот на битието, што значи дека телото не е исклучено од овој процес, туку дека всушност, неговата дисциплина споена со психичката концентрација треба да го однесе поединецот кон саканата цел. Таа цел е сатори – „отворање на третото око“, последна етапа на патот кон проникнувањето во суштината. Тоа е едно интиуитивно сознание до кое не може да се дојде само со читање книги и низ филозофски спекулации.

-         Интелигенцијата, образованието не играат улога во доаѓањето до оваа длабинска мудрост. Како помошно средство за доаѓање до мудроста на зен, во манастирите се развил еден книжевен вид, наречен коан.

-         Коани се кратки текстови, приказни, анегдоти, загатки, прашања и одговори во кои низ парадокс, низ ненадејни пресврти што се бизарни, алогични и апсурдни треба да се дојде до еден вид шок, кој ќе ја разбуди мудроста во длабочините на свеста (честопати барем во анегдотите).

-         Зен инсистира на непостоењето на вистинска граница меѓу духовното и телесното и затоа честопати оди кон такви активности во кои овие две страни на битието се надополнуваат и се насочуваат кон една цел. Во овие вештини зен ги негува стрпливоста, едноставноста, почитувањето на природата и нејзините закони, господарењето со себе и запознавањето на своите вистински моќи. Овие одлики наоѓаат свои разновидни примени во вештините и уметностите, мечување кенда, стрелањето со лак, уметноста на правењето јапонски градини бонсаи, уметноста на редењето цвеќиња икебана, церемонијата на пиење чај чано-ју, сликарството со разреден туш су-мие и еден вид на поетско творештво хаи-ку.



-------------


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 11:59
mnogu mozi da se nauci od prikaznive
aj pisete uste nekoja
da se praam farer pred zenska mi da i gi raskazuvam


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 16:45
еве  од збирка на зен коани МУМОНКАН

Џошу ја мие чинијата
Некој калуѓер еднаш на Џошу му рече, Штотуку дојдов во овај манастир. Те молам да ме подучиш.
Џошу одговорил, Дали ја изеде својата порција ориз?
Да, одговорил калуѓерот.
Тогаш оди и измија чинијата.
Во тој миг калуѓерот се просветлил.

Коментар на Мумон,, Џошу е човек што ја отвора устата и го покажува срцето. Ако калуѓерот не ја спознае вистината, тогаш за звонецот ке помисли дека е тепсија.

Се е толку јасно, а се тешко се гледа.
Ако сватите дека е глупаво да тргнете по огнот со запалена светилка
оризот побрзо ке ви се сваригазење%20од%20смеење



-------------
..........


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 04.Октомври.2007 во 16:10


isto edna ne_zen prikazna ...

nekoja ptica ...
zastanata nad nekoja provalija ...
vo mal otvor na nekoja karpa ...
dolu okeanot silno udira ...
duva vetar ...
dozd ...
grmotevici ...

a pticata si ja stavila glavata pod krilo ...
i spie ... !!!

Nie doma ...
vo spalna ...
vo toplo ...
nemozeme da zaspieme ...

zatoa sto ke vidime deka tavanot ne ni e varosan ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 04.Октомври.2007 во 17:38
Dobro be kako mozes ova da go napises u zen prikazni .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 30.Ноември.2010 во 20:20
Zborovite se kako perduvi na vetar
Eden covek lekomisleno raskazuval i preraskazuval prikazni za drugi luge, koi im nanesuvale sram. Gradskiot rabin ednas se sretnal so nego i go soocil so negovite zborovi. Covekot mnogu se iznenadil i zasramil. Voopsto ne nasetuval deka negovite zborovi predizvikuvaat tolku bolka. Se rasplakal i pocnal da go moli rabinot za pomos.
"Sigurno postoi nesto sto mozam da storam za da gi iskupam grevovite sto gi napraviv?"
Rabinot go poucil da zeme cetiri pernici i da odi na nekoja livada. Stom ke stigne, so noz da gi rasece pernicite edna po edna i da gi istrese perduvite na vetrot. Covekot mu se zablagodaril i pobrzal da go napravi toa sto mu bilo kazano. Kupil cetiri ubavi pernici so perduvi, otisol na edna livada, gi rasekol i gledal kako perduvite se razletale vo site pravci.
Potoa se vratil kaj rabinot za da mu kaze deka go izvrsil pokajanieto.
"Ne sosema" - odgovoril rabinot."Sega vrati se na livadata i soberi gi perduvite."
"No toa ne e mozno" - rekol covekot. "Vetrot gi raznese nasekade".
"Istoto se sluci i so tvoite zborovi", strogo rekol rabinot. "Isto kako sto ne mozes da gi soberes ednas rasturenite perduvi, taka ne mozes da gi povleces i ednas izgovorenite zborovi. Bez ogled na toa kolku iskreno sakas da go povleces ona sto si go napravil, stetata predizvikana od nepremisleni zborovi ne moze da se popravi".
Vnimavajte vasite zborovi da ne gi povreduvaat drugite. A koga ke se sluci toa, barajte da vi prostat.


-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 05.Декември.2010 во 15:21
Napredokot i stravot

Vo edna gradina bile zasadeni dve seminja.
Prvoto seme razmisluvalo:
“Sakam da rastam! Mojte koreni da odat dlaboko vo zemjata, a moeto steblo da se razvie nagore, da pushti listovi i cvet. Kje ja najavam proletta i ke mu dozvolam na sonceto da mi razlee toplina i svetlina nad mojte cvetovi."

No drugoto seme si velelo:
“Me faka strav. Dlaboko pod zemjata e temnina od koja se plasham. A ako pojdam nagore, so sto li ke se sretnam. Mozebi nekoj insekt ke gi izede mojte livchinja ili nekoe palavo dete ke me otkorne od zemjata. Zatoa ke pricekam, mozebi malku pokasno ke bide posigurno?!!!"
I vtoroto seme ostanalo da ceka. No pominala edna mravka pokraj nego, go natovarila na svojot grb i go odnela vo svojata kukjichka, za da i posluzi kako hrana vo dolgite zimski denovi.
Onoj koj ne teznee kon napredok i rast, zivotot go progoltuva.
Zapomni - " Ima samo edno vazno vreme, a toa e sega. Segashniot moment e edinstvenoto vreme vrz koe imame dominacija. Najvaznite lugje se sekogash lugjeto koi se okolu tebe, bidejkji koj znae so kogo kje bidesh vo idnina? Najvaznata rabota e da gi napravish lugjeto okolu tebe srekjni bidejkji edinstveno toa e celta na zivotot.

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 06.Декември.2010 во 18:25
Spored edna drevna legenda posle sozdavanjeto na svetot na Bog mu prishle pet angjeli.

Prviot go prashal: Kako go napravi toa?

Vtoriot: Zoshto go napravi?

Tretiot: Mozham li da ti pomognam?

Chetvrtiot: Kolku vredi?

Prviot angjel bil nauchnik, vtoriot filozof, tretiot altruist, a chetvrtiot trgovec. Petiot angjel go gledal sozdadeniot svet prepoln so voodushevuvanje. Na krajot zaneseno pochnal da pleska so dlankite.
Toa bil angjelot mistik.

-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Декември.2010 во 18:27
u jeeeeeeeeeeeee....we have sudden change of facts

dobre dojde na podforum Filozofija vanessa

pozdrav

Joshua


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 06.Декември.2010 во 18:33


-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Декември.2010 во 18:38
nema filozofija bez ljubov i inspiracija taka i tvojata smeska

kamo gush be?


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 21:38
Duhovno spokojstvo

Si bile dvajca monasi koi zhiveele zaedno chetirieset godini vo eden manastir i nikogash ne se skarale.Eden den edniot monah rekol:
"Zar ne mislish deka barem ednash treba i nie da se skarame?"
"Zoshto da ne.A za shto kje se karame?"-rekol drugiot.
"Bi mozhele za ovoj leb".-predlozhil prviot.
"Dobro, kje se karame za lebot, no kako toa se pravi?"-prashal drugiot.
"Vaka, ovoj leb e samo moj i sega ti shto kje napravish?"
"Zadrzhi go"-rekol drugiot.
Ona shto go unishtuva duhovniot mir ili spokojstvo e "JAS", nasheto ego.Toa e najgolemiot neprijatel na vnatreshniot mir i spokojstvo; tvrdo srce polno so egoizam i sebichnost.

Zatoa treba da prepoznaesh koga kje pochne da skoka vo prv plan i da go smirish.

I za kraj da ne se zaborava:

Jas sum centar na svetot-no samo vo svojot svet.
Mojot problem e minoren vo odnos na tugjiot.
Pravi dobro-se vrakja duplo.

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 21:32
Zhivot

Eden den Buda sedeshe zaobikolen od svoite uchenici, koga se pojavi eden starec i mu rece:
"Kolku dolgo sakash da zhiveesh? Pobaraj milioni godini i kje ti bidat podareni!"
Buda bez dvoumenje mu odgovoril:
"Osum godini".
Koga starecot go snema, ucenicite razocarani se pobunile:
"Uchitelu, zoshto ne pobara milion godini? Zamisli kolku dobrina ke napraveshe na stotici, iljadnici generacii!"
Buda so nasmevka vozvratil:
"Ako pozhiveam milion godini, lugjeto kje bidat povekje zainteresirani da go prodolzat svojot zivot, otkolku da ja dostignat mudrosta".
Lugjeto mnogu poveke se opsednati od prezhivuvanjeto, otkolku od kvalitetnoto izdignuvanje na sopstveniot zivot.Tie mislat deka se zhivi bidejkji dishat, jadat, zboruvaat.No dali se navistina zhivi?
Shto znachi da si navistina zhiv?
Znaci tri raboti: da se bide ona shto si, da se bide sega i da se bide ovde.


-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:01


Nekoj zen-budist crtal bambus godini - godini ...
a uchitelot ke pominel i samo ke kazel:
- dobro si go nacrtal bambusot, ama sepak ne si ja pogodil sustinata ...

i taka zen-budistot otisol vo suma ...
da svati sto e toa bambus ...

i taka minuvale godini ...
i uchitelot si pomislil ... sto stanalo so uchenikot ?

otisol vo sumata ...
ama nikako ne go najde ...

zatoa sto budistot stanal BAMBUS !!!

takvi sme ludjeto ...
ako zemi nekoj mikrofon ... ke stani peach !

ako zemi gitara ... gitarist !

ako e na idividi ... ke stane IDIVIDIST !




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:25
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



Nekoj zen-budist crtal bambus godini - godini ...
a uchitelot ke pominel i samo ke kazel:
- dobro si go nacrtal bambusot, ama sepak ne si ja pogodil sustinata ...

i taka zen-budistot otisol vo suma ...
da svati sto e toa bambus ...

i taka minuvale godini ...
i uchitelot si pomislil ... sto stanalo so uchenikot ?

otisol vo sumata ...
ama nikako ne go najde ...

zatoa sto budistot stanal BAMBUS !!!

takvi sme ludjeto ...
ako zemi nekoj mikrofon ... ke stani peach !

ako zemi gitara ... gitarist !

ako e na idividi ... ke stane IDIVIDIST !





Shteta, kako li sega uchenikot-bambus kje mu vlepi slakanica na uchitelot?

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:40


TAKVA NI E CHOVEKOVATA PRIRODA ...

INAKU UCHENIKOT TOCHNO NAUCHIL STO E BAMBUS ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:43
Ama jas sepak insistiram na slakanicata.

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:49
Ne mi ja potcenuvaj intelegencijata, ako se odnesuvashe na mene.Ja svativ poentata na prikaznata.
Ama izgleda vas ne vi e jasna poentata na moeto iskazhuvanje.

-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:56
...someone's soft as silk,beacuse he love to be praised that way....голема%20насмевка

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:57


SE SI E VO RED PRIJATELI ...

EDNO MATRICHNO GUSKANJE ...
MESTO SLAKANICI ...








-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:59
car...среќаголемо%20гушкање

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:01


GLEDAV EDNA DOKUMENTARNA SERIJA ...

EDEN VO INDIJA ...
SEDNAT POD EDNO DRVO ...
I DO NEGO POSEDNATI SLEDBENICI NA NEGOVOTO UCHENJE ...

PRED NIV REKA ...
I SE RAZMINUVAA DVA CHAMCI ...

EDNIOT MU VIKA NA DRUGIOT:
- ZIVOTOT E KAKO ZICA NA GITARATA ...
AKO JA PREZATEGNIS KE PUKNI ...
A AKO E LABAVA NEMA DA SVIRI ...
ZNACHI TREBA TOCHNO DA SE ZATEGNI ... I SE KE BIDI VO RED !!!

UCHITELOT STANA ...
SE IZMI ...
I MU VIKA NA SLEDBENICITE:
- OD DENES KE MISLIME POINAKU ...

SLEDBENICITE STANAA ...
MU SE RAZVIKAA I SI ZAMINAA ...
UBAVO SI SEDEA POD SENKATA ... GODINI ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:01
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



SE SI E VO RED PRIJATELI ...

EDNO MATRICHNO GUSKANJE ...
MESTO SLAKANICI ...







Izgleda ne se razbravme, jas taa shlakanicata ja spomnav vo soglasnost so uchenjeto na zenot.Pa neli uchenikot na kraj mu udira shlakanica na ush*telot.Toa e prisutno vo zenot.Ako nekoj ne me sfati edno izvini, ne beshe nishto so namera nekoj da navredam.

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:02


TOA NE GO ZNAEV ...
IZVINUVANJE I OD MENE ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:04
Originally posted by vanesa vanesa напиша:


Izgleda ne se razbravme, jas taa shlakanicata ja spomnav vo soglasnost so uchenjeto na zenot.Pa neli uchenikot na kraj mu udira shlakanica na ush*telot.Toa e prisutno vo zenot.Ako nekoj ne me sfati edno izvini, ne beshe nishto so namera nekoj da navredam.


Така е ванеса намигнување  да 


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:05


OVAA ZEN PRIKAZNA NAUTRO JA KAZUVAV NA EDEN KOLEGA ....
KOGA ODEVME NA RABOTA SO AVTOBUS ...

I CELO VREME SE SMEEVME ...

I KOGA SLEGOVME OD AVTOBUSOT ...
EDEN DRUG KOLEGA NI VIKA:
- VIE SAMO SE SMEETE ...

NA TOA PRVIOT KOLEGA:
- AMI DOJDI I TI ... KE TE NAPRAVIME BAMBUS !!!

I OVOJ SE RAZVIKA:
- TI MENE BAMBUS KE ME PRAVIS ...

CIRKUZI !!!



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:08
Dali mozham da prasham, ako nekoj znae, zoshto uchenikot mu udril shlakanica na uchitelot?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:09

EVE ZEN PRIKAZNA NA BOSANSKI NACHIN ...

IMALO TENDER ZA DA SE BOJADISA NEKOJ BROD ...
I NA TENDEROT SE JAVIL MUJO-DOOEL ...

JA DOBIL RABOTATA ...

I POTOA SE JAVIL DEKA JA ZAVRSIL ...

OTISLA KOMISIJA DA VIDI ....
BRODOT BIL DOBRO BOJADISAN ...
I KOGA ZAVRTILE OD DRUGATA STRANA NA BRODOT ...
STO KE VIDAT ...
BRODOT NE BIL BOJADISAN ...

I SE RASPRAVAAT SO MUJO-DOOEL,
A TOJ MU VIKA:
- AMI TAKA STOI VO DOGOVOROT !!!

I GO CHITELE DOGOVOROT I TAMO PISUVALO:
DOGOVOR SKLUCHUVAAT
DA SE BOJADISA BROD I TOA POMEDJU:
INVESTITOROT - OD EDNA STRANA
I MUJO-DOOEL - OD DRUGA STRANA

MUJO-DOOEL MU VELI:
- E, PA VIDOVTE ...
OD EDNA STRANA JAS OD DRUGA STRANA VIE....
STO KE PRAVIME ...
KE PRAVIME ANEKS ILI NE ????

ETE ZEN PRIKAZNA NA BOSANSKI-ZEN NACHIN ....

PRIJATNA VECHER ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:18
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:


EVE ZEN PRIKAZNA NA BOSANSKI NACHIN ...

IMALO TENDER ZA DA SE BOJADISA NEKOJ BROD ...
I NA TENDEROT SE JAVIL MUJO-DOOEL ...

JA DOBIL RABOTATA ...

I POTOA SE JAVIL DEKA JA ZAVRSIL ...

OTISLA KOMISIJA DA VIDI ....
BRODOT BIL DOBRO BOJADISAN ...
I KOGA ZAVRTILE OD DRUGATA STRANA NA BRODOT ...
STO KE VIDAT ...
BRODOT NE BIL BOJADISAN ...

I SE RASPRAVAAT SO MUJO-DOOEL,
A TOJ MU VIKA:
- AMI TAKA STOI VO DOGOVOROT !!!

I GO CHITELE DOGOVOROT I TAMO PISUVALO:
DOGOVOR SKLUCHUVAAT
DA SE BOJADISA BROD I TOA POMEDJU:
INVESTITOROT - OD EDNA STRANA
I MUJO-DOOEL - OD DRUGA STRANA

MUJO-DOOEL MU VELI:
- E, PA VIDOVTE ...
OD EDNA STRANA JAS OD DRUGA STRANA VIE....
STO KE PRAVIME ...
KE PRAVIME ANEKS ILI NE ????

ETE ZEN PRIKAZNA NA BOSANSKI-ZEN NACHIN ....

PRIJATNA VECHER ...





Ej i jas znam edna zen prikaska....

Pita Mujo Hasu :
"Jel jarane kako vaspitavash svoju deci , batinama ili lepim rjechima ?"
"Pa naravno, lepim rjechima !"
"A batine?"
"Primjenim i to ponekad , ali iskljuchivo u samoodbrani !"

Ovaa prikaska namerno e na bosanski za da ja zadrzi avtentichosta .



-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 23:24
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:


EVE ZEN PRIKAZNA NA BOSANSKI NACHIN ...

..............................

газење%20од%20смеењеголемо%20гушкање

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 12.Декември.2010 во 21:07
Предновогодишна приказна намигнување

Приказнава е за едно семејство во тешка финансиска состојба....
Еден ден, таткото ја казнил тригодишната ќерка бидејќи беспотребно ја потрошила украсната хартија во златна боја. Тешко стигнувале до пари, и не поднесувал ќерката да троши за да украсува некој подарок кој требало да стои под новогодишната елка.

Утредента, малечката му го донела подарокот на татко си, велејќи му:’’Ова е за тебе!’’.
Посрамен, тој зажалил за избрзаната реакција. Но, отварајќи го подарокот, непријатно се изненадил кога видел дека кутијата е празна!!! Се развикал на девојчето, ’’Не знаеш дека кога некому подаруваш пакетче, треба секогаш да има нешто внатре??’’

Ќерката го погледнала со насолзени очи, и му рекла: ’’ Но кутијата не е празна, јас ја наполнив со бакнежи, само за тебе!’’

( крајот нема да го напишам, не е највесел но таткото сепак ја научил лекцијата...пораката и вака е прекраснаголемо%20гушкање)



Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 02:00
среќа среќа среќа

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 14.Декември.2010 во 21:35
Morski zvezdi
Posle edno golemo nevreme, na plazhata kraj moreto, imalo isfrleno iljadnici morski zvezdi.
Lugjeto doagjale da gi gledaat nesrekjnite zvezdi, koi seuste bile zhivi. Pominuvale pokraj niv, gledajkji gi so tazen pogled.

Edinstveno edno malo devojce, probalo da gi spasi ovie nesrekjni morski zvezdi. Gi stavalo vo svojata kofichka, edna po edna i gi vrakjalo vo moreto.
Site go odvrakjale devojceto od ovaa namera:
- “Toa sto go rabotis e besmisleno. Tuka ima iljadnici morski zvezdi. Nema da uspees, zaludno se trudish. Na kogo mu e bitno, ako spasis nekolku?”
- “Na onie koi sum gi spasilo” – odgovorilo devojceto i prodolzilo da gi sobira zvezdite vo svojata koficka.

Da pomogneme na edno lice, isto e kako da sme pomognale na cel svet!


-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 15.Декември.2010 во 20:09
Chekaj!

Doshol eden chovek kaj golemiot ucitel Bohudin i go zamolil za pomosh vo reshavanje na negovite problemi, kako i za patot na uchenjeto.

Bahudin mu rekol da gi napushti duhovnite uchenja i vednash da izleze od negovata kukja.

Eden dobrodushen posetitel pochnal da protestira.

" Chekaj! Postojat raboti koi nemozhat da se objasnat. Chekaj - i toa kje ti se pokazhe" - rekol svetecot.

Vo toj moment vo sobata vletala ptica koja letala tamu - vamu, neznaejkji kade da leta za da pobegne.

Svetecot sufi pochekal da se smiri pticata, pokraj otvoreniot prozorec vo prostorijata i nenadejno plesnal so racete.

Preplashenata ptica izletala pravo niz otvoreniot prozorec - na sloboda.

Bahudin rekol: " Za nea ovoj zvuk beshe jeden vid shok, pa i navreda, zar ne?"

Vo edna faza od duhovniot pat, potrebni vi se uchenja koi treba da ve pouchuvaat za patot, moraat da ve uverat vo toa. Potrebni vi e mnogu vezhbanje, no kje dojde moment koga kje morate seto toa da go nadminete. Prvo morate mnogu da nauchite,za posle da se oduchite od toa.

Postojat raboti koi ne mozhat da se objasnat, bidejkji tie stanuvaat jasni samo vo konkretna zhivotna situacija.

-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 15.Декември.2010 во 20:12
ZEN E SOSTOJBA
NIKOGAS VERUVANJE
ZEN E SEGA
NIKOGA VCERA ILI UTRE
ZEN E NASETO BITE
DA...
DOZIVUVANJE A NE RASKAZUVANJE

...ostanatoto e samo marketing


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 15.Декември.2010 во 20:15
Tochno, za razlika od zapadot koj go saka verbalizmot, tuka ne postoi zhelba za konceptualiziranje na chuvstvata.

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 18.Декември.2010 во 01:22
Soba so 1000 demoni

Na sekoi 5 godini, tibetanskite sveshtenici se sobirale
na edna tajna lokacija visoko na Himalaite zaradi svetiot ritual.
Za samo eden den, na sekoj mu se nudelo prilika za prosvetluvanje.
Se shto trebalo da napravat e da pominat niz sobata poznata kako
“Soba so 1000 demoni” i da izlezat od nea zhivi.

Problemot bil vo toa shto vnatre vo sobata se pojavuvale demoni vo oblik
na nivnite najgolemi stravovi - zmii, pajaci, dlaboki provalii.....

Postojat samo dve pravila:
prvo, koga ednash kje vlezesh vo sobata, nikoj ne mozhe da vleze i da te spasi;
vtoro nevozmozno e da izlezesh od sobata niz vratata niz koja si vlegol.

A za onie hrabrite dushi koi se osmeluvaat da se soochat so svoite stravovi vo potraga po prosvtluvanje, postojat samo dva soveti:

1. Zapamti, shto i da mislish deka se naogja okolu tebe, toa e samo proekcija na tvojot um,
2. Bez ogled shto i da mislish deka gledash, slushash ili chuvstvuvash, prodolzhi da odish. Bidejkji samo ako prodolzhish, kje dojdesh do izlezot.

Sekogash chekori vo pravecot vo koj raste tvojot strav.


-------------


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 18.Декември.2010 во 10:52
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Soba so 1000 demoni

Na sekoi 5 godini, tibetanskite sveshtenici se sobirale
na edna tajna lokacija visoko na Himalaite zaradi svetiot ritual.
Za samo eden den, na sekoj mu se nudelo prilika za prosvetluvanje.
Se shto trebalo da napravat e da pominat niz sobata poznata kako
“Soba so 1000 demoni” i da izlezat od nea zhivi.

Problemot bil vo toa shto vnatre vo sobata se pojavuvale demoni vo oblik
na nivnite najgolemi stravovi - zmii, pajaci, dlaboki provalii.....

Postojat samo dve pravila:
prvo, koga ednash kje vlezesh vo sobata, nikoj ne mozhe da vleze i da te spasi;
vtoro nevozmozno e da izlezesh od sobata niz vratata niz koja si vlegol.

A za onie hrabrite dushi koi se osmeluvaat da se soochat so svoite stravovi vo potraga po prosvtluvanje, postojat samo dva soveti:

1. Zapamti, shto i da mislish deka se naogja okolu tebe, toa e samo proekcija na tvojot um,
2. Bez ogled shto i da mislish deka gledash, slushash ili chuvstvuvash, prodolzhi da odish. Bidejkji samo ako prodolzhish, kje dojdesh do izlezot.

Sekogash chekori vo pravecot vo koj raste tvojot strav.



ајме...имало и зен приказни у темава...голема%20насмевкатрепкањеглупчојинг%20јангда
јинг%20јанг

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 21.Декември.2010 во 20:50
Eden selanec odluchil da se zheni.Gi spakuval svoite raboti i od svoeto selo se upatil so magareto vo drugoto seloda si bara zhena.Koga stignal vo seloto, biral cel den i koga odbral se ozhenil, ja stavil na magareto i trgnale vo seloto vo koe zhiveel toj.Odejkji taka po patot, magareto od golemiot tovar zastanalo, a selanecot naluteno go udril za da prodolzhi a magareto poslushalo.
"Ova ti e prva opomena,", rekol selanecot.
No magareto ne bi bilo magare(koga se znae kolku se tvrdoglavi) ako pak ne ja napravilo istata rabota.Zastanalo.Selanecot povtorno go udril i mu rekol
"Ova ti e vtora opomena"... i magareto trgnalo megjutoa koga i po tret pat zastanalo selanecot i rekol na zhenata da sleze od magareto, a potoa go izvadil pishtolot i ladnokrvno go ubil.Zhenata se4 iznenadila i pochnala da vika....Lele kolku gaden chovek si bil ti, pa da znaev nikogash nemashe da se omazham za tebe, nemash dusha, pa ova.. pa ona i taka do besvest, pravela pauza samo za da zeme zdiv i prodolzhuvala so drndanjeto...i selanecot, trpel, trpel, trpel i mu puknal filmot, i i se zavrtel i i rekol-
"Ova ti e prva opomena"

I si zhiveele srekjno do krajot na zhivotot.

-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Декември.2010 во 23:43
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Eden selanec odluchil da se zheni.Gi spakuval svoite raboti i od svoeto selo se upatil so magareto vo drugoto seloda si bara zhena.Koga stignal vo seloto, biral cel den i koga odbral se ozhenil, ja stavil na magareto i trgnale vo seloto vo koe zhiveel toj.Odejkji taka po patot, magareto od golemiot tovar zastanalo, a selanecot naluteno go udril za da prodolzhi a magareto poslushalo.
"Ova ti e prva opomena,", rekol selanecot.
No magareto ne bi bilo magare(koga se znae kolku se tvrdoglavi) ako pak ne ja napravilo istata rabota.Zastanalo.Selanecot povtorno go udril i mu rekol
"Ova ti e vtora opomena"... i magareto trgnalo megjutoa koga i po tret pat zastanalo selanecot i rekol na zhenata da sleze od magareto, a potoa go izvadil pishtolot i ladnokrvno go ubil.Zhenata se4 iznenadila i pochnala da vika....Lele kolku gaden chovek si bil ti, pa da znaev nikogash nemashe da se omazham za tebe, nemash dusha, pa ova.. pa ona i taka do besvest, pravela pauza samo za da zeme zdiv i prodolzhuvala so drndanjeto...i selanecot, trpel, trpel, trpel i mu puknal filmot, i i se zavrtel i i rekol-
"Ova ti e prva opomena"

I si zhiveele srekjno do krajot na zhivotot.



 Jako e ova смеење

Povekje mi lici na vic otkolku na zen prikazna , ama interesno eплазење


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 23.Декември.2010 во 20:38
Zvukot na zvonata

Molitvata, ljubovta, duhovnosta, verata, pretstavuvaat osloboduvanje od iluziite. Koga ednash ke gi otfrlite iluziite, nasheto srce e slobodno, ljubovta se shiri. Togash ste srekni. Togash ste prosvetleni!

Na eden ostrov postoel hram, vo koj imalo iljada srebreni zvona. Koga i da duvnel veterot, zvonata zvonele i shirele prijaten ton, koj nosel mir i spokojstvo vo dushata na sekoj koj gi slushal.
No pominale vekovi, ostrovot, hramot i zvonata potonale vo moreto. Ostanala samo legendata za niv, vo koja se veli deka ovie zvona ponekogash zvonat i deka onoj shto moze da go slusne nivniot zvuk stanuval prosvetlen i stignuval kaj gospod.
Edno mlado momce, pominalo stotici kilometri da stigne na ova mesto, so zhelba da gi slushne zvonata.
Sednal na bregot pokraj okeanot i ocekuval da gi slushne zvonata. Se napregal, no zaludno. Gi slushal samo branovite na okeanot, a toa go iritiralo, bidejkji mislel deka od niv ne mozhe da gi slushne zvonata.
Popusto se obiduval polni tri meseci i reshil da zamine. No edna vecer gi slushnal lugjeto od bliskoto selo kako kazhuvale za lica koi vekje ja dozhiveale ovaa milost.
Negovoto srce povtorno se razbudilo, no naprazno. Po sedum meseci reshilo da se vrati vo svojot kraj.
Se prostil so lugjeto od seloto no sakal za posleden pat da pojde do okeanot i da se zboguva.
Dodeka taka sedel, na bregot, zadlabochen vo shumot na branovite, za prvpat pochuvstvuval kolku ovaa tishina mu godi. Go relaksira. Pochuvstvuval kako zvukot na branovite e prijaten.
I dodeka tishinata stanuvala se podlaboka i podlaboka, momceto slushnalo zvono. Se uplashilo i pomislilo deka zamisluva.
Povtorno potonalo vo shumot na branovite, se opustilo i zadlabochilo vo tishinata.
Vo toj moment zazvonilo zvono, ponego ushte edno, za na kraj da zazvonat iljada zvona.
Momceto ja dozhivealo milosta na spojuvanjeto so gospod.
" Se e vozmozhno, za onoj koj veruva".


-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 25.Декември.2010 во 23:02
Eden proleten den, vo svojata gradina Jagju Tadzima-no kami im se vosh*tuvashe na creshovite drvja vo procut.Odnenadezh pochuvstvuva zakanuvachki saki -vo bukvalen prevod "ubistven vozduh" od zad grb.Jagju se zavrte, no ne vide nekoj da se priblizhuva osven mladiot prisluzhnik koj voobichaeno go sledeshe gospodarot, nosejkji mu go mechot.Jagju ne mozheshe da odredi od kade potekna saki-to.Toa mnogu go zbuni.Po dolgo uchenje imashe steknato nekoj vid shesto setilo, so koe vednash mozheshe da zabelezhi prisustvo na saki.
Naskoro se povleche vo sobata obiduvajkji se da go reshi problemot shto tolku mnogu go voznemiri.Do togash nemal pogresheno vo otkrivanjeto i lociranjeto na izvorot na saki koga i da go pochuvstvival negovoto prisustvo.Bil voznemiren shto nikoj od negovite prisluzhnici ne se drznuval da goprasha vo shto e problemot.Najposle mu prishol eden od najstarite slugi za da proveri da ne e bolen ili pak mu treba nivna pomosh na koj bilo nachin.Gospodarot odgovoril:"Ne ne sum bolen, no iskusiv neshto nevoobichaeno dodeka bev nadvor vo gradinata, shto ne go razbiram.Sega razmisluvam za toa."Taka mu ja raskazhal celata sluchka.
Koga ova se raschulo megju prisluzhnicite, mladiot, onoj shto go sledeshe gospodarot vo gradinata go prizna slednoto:"Koga ve vidov tolku obzemen so cvetanjeto na creshata mi dojde edna misla:Kolku i da e vesht nashiot gospodar vo mechuvanje sigurno ne bi mozhel da se odbrani dokolku sega odnenadezh go napadnam odzadi.Verojatno negovata visost ja pochuvstvuvala ovaa moja skriena pomisla"
Toa ja razjasnilo misterijata shto tolku go machela Jagju taka shto toj vekje ne bil raspolozhen da mu stori shto bilo na mladiot prestapnik.Se zadovolil so potvrdata deka ne pogreshil.

Ova steknato setilo kaj mechuvalcite koe mozhe da se nareche shesto setilo ili vid telepatija filozofite na mechuvanjeto go pripishuvaat na rabotata na nesvesnoto koe se razbudilo pri dostignuvanje na sostojba na ne-um.Umot na mechuvalecot e kako ogledalo vo koe se odrazuva sekoe pridvizhuvanje na umot na neprijatelot.

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 28.Декември.2010 во 18:21
Nishto ne postoi

Dodeka ushte bil mlad uchenik na zenot , Jamaoku odel od eden uchitel do drug. Svratil i kaj Dokuon od Sokoku.
Sakajkji da pokazhe shto postignal, rekol: "Umot, Buda i setilni bitija, na krajot na kraishtata, ne postojat. Vistinskata priroda na site pojavi e prazninata. Ne postoi spoznanie, nitu zabluda, nitu mudrost, nitu prosechnost. Nema davanje i nishto da se primi."
Dokuon, koi mirno pushel , nishto ne rekol. Iznenadno go udrili Jamaoku so svoeto bambusovo lule. Ova mladiot uchenik na zenot mnogu go razlutilo.
"Ako nishto ne postoi", prashal Dokuon, "odkade dojde ovaa lutina?"


-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 06.Јануари.2011 во 21:51
SO RASPRAVA DA SE ZARABOTI PRENOKJISHTE

Dokolku zapochne i ja dobie raspravata za  budizmot so onie kaj koi shto e, sekoj   monah-lutalica  mozhe da ostane vo zen hramot. Ako bide porazen, mora da si zamine.
Vo eden hram prestojuvale zaedno dvajca brakja monasi. Postariot bil pouchen, a pomladiot  poglup i imal  samo edno oko.
Naishol eden  monah  i gi zamolil  za prenokjishte, propisno  povikuvajki gi na rasprava za vozvishenoto uchenje. Toj  den postariot brat bil umoren od napornoto uchenje pa pobaral od mladiot da go zameni. “Odi i baraj rasprava ama bez zborovi."- go predupredil.
Taka mladiot monah i stranecot sednale.
Nabrzo potoa  patnikot stanal i otishol kaj postariot brat i mu rekol: “Tvojot brat e sjajno momche. Me pobedi.”
“Preraskazhi  mi ja  raspravata”, rekol postariot brat.
“Pa”, objasnil patnikot, “prvo  jas podignav eden prst, pretstavuvajkji go Buda, prosvetleniot.Togash toj podigna dva prsta, oznachuvajkji go Buda i negovoto uchenje.
Jas podignav tri prsta, pretstavuvajkji go Buda, negovoto uchenje i negovite sledbenici vo skladen sozhivot.Potoa toj  zatrese so   stisnata tupanica pred moeto lice, pokazhuvajkji deka se`poteknuva od ista sushtina. Taka me  pobedi, i nemam pravo da ostanam ovde.” Taka reche I si zamina.

“Kade e toj tip?”, zaprashal mladiot, dotrchuvajki do svojot postar brat.
“Svativ  deka  ti si pobedil”
“Nishto jas ne sum pobedil. Kje go pretepam.”
“kazhi mi za shto raspravavte?” go zaprashal postariot.
“Shtom  me pogledna, podigna eden prst, vregjajkji me zashto imam samo edno oko. Bidejkji toj e stranec, pomisliv deka treba da bidam ljubezen, pa podignav dva prsta,chestitajkji mu shto toj  gi ima dvete ochi. Togash  toj  podigna tri prsti, sugerirajkji deka nie dvajcata imame zaedno tri ochi. Poludev i trgnav da go udram, no toj pobegna nadvor i taka zavrshivme!”

Prikaznata zboruva za mehanizmot na  proekcijata.Imeno chovekot ako se soochi so nekoja neodredena pojava toj probuva  da ja osmisli.
Pomladiot brat go isfrlil nadvor ona so shto bil  preokupiran, t.e.gi proektiral svoite lichni frustracii i taka ja osmislil taa neodredena komunikacija.

Patnikot  pak bil na povisoko nivo na svesta, i i dal na  komunikacijata nekoj opsht smisol za sushtinata, Buda itn...No, patnikot vo toa  mudruvanje i meditiranje se gubi i go zaborava praktichniot del na zhivotot "tuka i sega",pa zatoa i donesuva luzerski zakluchok.среќа

-------------


Постирано од: taorus
Датум на внесување: 07.Јануари.2011 во 01:04
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Nishto ne postoi

Dodeka ushte bil mlad uchenik na zenot , Jamaoku odel od eden uchitel do drug. Svratil i kaj Dokuon od Sokoku.
Sakajkji da pokazhe shto postignal, rekol: "Umot, Buda i setilni bitija, na krajot na kraishtata, ne postojat. Vistinskata priroda na site pojavi e prazninata. Ne postoi spoznanie, nitu zabluda, nitu mudrost, nitu prosechnost. Nema davanje i nishto da se primi."
Dokuon, koi mirno pushel , nishto ne rekol. Iznenadno go udrili Jamaoku so svoeto bambusovo lule. Ova mladiot uchenik na zenot mnogu go razlutilo.
"Ako nishto ne postoi", prashal Dokuon, "odkade dojde ovaa lutina?"


Ova e stara ja ima na treta strana na istata tema


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 07.Јануари.2011 во 17:52
Osnovnata poenta na zenot e intuitivnoto razbiranje. Kako rezultat na toa, zborovite i rechenicite nemaat tochno opredeleno znachenje, a i logikata e chesto potpolno nevazhna. Zborovite imaat znachenje samo vo relacija so lichnosta koja gi chita ili izgovara, vo relacija so lichnosta so koja se razgovara, i vo situacijata vo koja tie zborovi i rechenici se koristat.
Nezavisnosta od zborovite i bukvite kako edno od osnovnite nachela na zenot ukazhuva deka vo zenot prvobitnata vistina, izvornata priroda e od drugata strana na zborovite, jazikot, ideite i konceptite. Vo zenot iskustvoto na izvornata priroda chesto se sporeduva so mesechinata, a zborovite, ideite i konceptite koi go opishuvaat se sporeduvaat so prstot koj pokazhuva na mesechinata. So zborovi i koncepti toa iskustvo nikogash ne mozhe do kraj da se iskazhe nitu da se opishe, zashto toa e neshto shto sekoj mora da go iskusi za sebe.


-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 15:37
Ova e edna prikazna za dva zen monaha koi se vrakjale vo manastirot. Postariot monah odel napred i prv stignal do edna reka. Na bregot stoela edna prekrasna mlada devojka koja se plashela da premine preku rekata. Postariot monah brzo go svrtel pogledot na druga strana i sam pominal na drugiot breg. Koga se svrtel go videl mladiot monah kako ja prenesuva ubavicata na svoite ramena. Dvajcata monasi si go prodolzhile svojot pat. Koga stignale kaj manastirot, postariot monah mu se obratil na pomladiot: "Toa sto go napravi, beshe sprotivno na nashiot monashki zakon, ti gi prekrshi pravilata zatoa sto monahot nikogash ne smee da dopre zena."
Pomladiot mu odgovoril:" Jas ja ostaviv devojkata na drugiot breg na rekata.Zosto ti seushte ja nosish?"


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 15:48
Guskata e nadvor

Eden zen uchitel cesto gi prashuval svoite ucenici: "Ednash odamna, staviv edno guvche vo shishe. Sega toa malo guvche stana golema guska; otvorot na shiheto e premnogu tesen i guskata veke nemozhe da izleze nadvor; shisheto e skapoceno i zatoa nesakam da go skrsham. Mozham da go skrsham shisheto i taka da ja oslobodam guskata, no nesakam da go napravam toa zatoa sto shisheto e mnogu skapoceno. Isto taka, nesakam da ja ubijam guskata. Shto da pravam?"

Uchitelot postojano gi prashuval svoite ucenici, duri i gi tepal, veleski: "Najdete nachin! -zashto nema vreme."
Samo eden uchenik go znael odgovorot. Toj uchenik rekol: "Guskata e nadvor." Na toa uchitelot mu rekol: "ti imash pravo, guskata nikogash i ne bila vo shisheto."

Vie ste nadvor! Nikogash ne ste bile zatocheni.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 16:02
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ova e edna prikazna za dva zen monaha koi se vrakjale vo manastirot. Postariot monah odel napred i prv stignal do edna reka. Na bregot stoela edna prekrasna mlada devojka koja se plashela da premine preku rekata. Postariot monah brzo go svrtel pogledot na druga strana i sam pominal na drugiot breg. Koga se svrtel go videl mladiot monah kako ja prenesuva ubavicata na svoite ramena. Dvajcata monasi si go prodolzhile svojot pat. Koga stignale kaj manastirot, postariot monah mu se obratil na pomladiot: "Toa sto go napravi, beshe sprotivno na nashiot monashki zakon, ti gi prekrshi pravilata zatoa sto monahot nikogash ne smee da dopre zena."
Pomladiot mu odgovoril:" Jas ja ostaviv devojkata na drugiot breg na rekata.Zosto ti seushte ja nosish?"


Ovaa e prekrasen primer za toa shto e "attachment" (vrzuvanje, zavisnost...) za bilo shto vo zhivotot.

Kolku ubavo e prikazhano kako pomladiot monah (originalnata verzija na prikaznava zboruva za mlad i star monah/kalugjer), go napravil onoa shto moral da go napravi od Ljubov, sochuvstvo i milosrdie kon drugo Bozhje chedo i prodolzhil so svojot zhivot bez da pravi nikakvo mentalno vrzuvanje so toa... dodeka postariot kalugjer se venchal so sluchkata iako praktichno nishto ne storil vo vrska so nea.

Prekrasno kazhano... slika i prilika na neshta so koi sekojdnevno se srekjavame i zhiveeme, bez voopshto da sme svesni za toa.


P.S. Prikaznava nosi ushte edna pouka. Imeno, taa kazhuva za posledicite od indoktrinacijata na lugjeto. Pomladiot kalugjer, ponevin i pochist vo dushata, vednash se ponudil za pomosh, dodeka postariot so dolgogodishniot vtemelen i vkorenet bagazh po avtomatizam "znael" deka ne smee nitu da pomisli na neshto shto spored negovata dogma, "nauchno/teoloshki dokazhana" i "potvrdena" od brojni sveti otci, znachi "grev"... i za da si ja zachuva "chistinata" na svojata sopstvena dushichka vo sostojba e da ostavi na nemilost drugo chovechko bitie. Pa, vo krajna konsekvenca toa vo sushtina e posledica od sozdavanjeto attachment kon odredena ideologija, religija, dogma ili tradicija... tokmu zatoa Isus veli deka doagja so mech da razdeli mlado od staro, deca od roditeli... i veli deka saka decata da gi sobere kaj nego, deka na decata im pripagja Carstvoto Bozhje.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk