IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Зен приказни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зен приказни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 07:57
Zenot mozhe da ne odvede do "spasenie".
Meditacijata e korisna, no ako ne nauchime da ja praktikuvame i so otvoreni ochi, nema mnogu da pomogne.
Zatoa se tuka, sekogash pri raka; po nekoj drven stapголема насмевка i ponekoja shlakanica.голема насмевкаDa ne pratat kon "prazninata"...намигнувањеTogash koga kje gi gi otvarish ochite(neminovno e haha),  kje uvidish dali si na praviot pat, dali si spremen da prodolzhish i konechno dali ti e uspeshna meditacijata?намигнување

Proverka si e proverka!плачењесмеењеголемо гушкање

There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 08:34
плачењеголема насмевка  lichnosta e ogromna realnost,,zenot  e prisaten,,,aktivnostite  sami po sebe se veke minato,,,,плазење bambusot , i shljachkata   veke pominale ,,i    i    lichnosta pred sebe ima chista idnina a dokolku ja krie sopstvenata aktiv  nost ja upropastuva i idninata   ,zatoa e tuka  zenot  плазење  da raskazhe po neshto  pa i    na smeenje  zaushi da povleche,,,a dokolku lichnosta prodolzhi po patot   aktivnosta ke prodolzhi da zhivee vo negoviot um, pa duri i vo forma na vina,dokolku lichnosta  ja priznae aktivnosta i e spremna da ja prifati neophodnata kazna.,   ke dozhivee celosno  prochistuvanje i elem elem prosvetluvanjeзагриженост taka da idninata ostanuva chista   ,,,,,,,,,a za temninata  koj   vo tekot na zhivotot   baral i naogjal parchinja na svetlost   ni temninata nema da mu izgleda tolku strashnaухголемо гушкање


Изменето од pajser - 07.Март.2012 во 08:38
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 09:59
Jas mislev... na prodolzhuvanje na aktivnost(pat) ne vo umot, tuku  "aktivnost vo miruvanje" (ti samiot vo edna prilika ja spomna), togash taa aktivnost e direktno od "svetlosta" a za temninata... ako ne se pojavuva kako li kje ja primetime svetlinata? 
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 10:50
-:))) za nedorazbiranjeto,,,,,<>dokolku<>
 
 shto pomalku deluvaj., dodeka ne go usovrshish  nedeluvanjeto,koga se raboti so nedeluvanje.,   nishto nedopraveno ne ostanuva,,
 
 svetlinata e vechna  ,,,,,,i e svetlina   temninata e taa shto   katamig treba da se samodokazhuva
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 11:47
Doshol eden profesor, kaj zen uchitelot  Nan-in, da go prasha shto e to zen.

Nan-in  posluzhil so chaj. No ne prestanal da stava od chajot vo sholjata... Na profesorot toa mu bilo mnogu chudno i zaprashal:"Zarem ne gledate deka nema povekje mesto za chajot , sholjata e prepolna!"

Na toa Nan-in odgovoril:"A kako da ti go objasnam zenot, ako ti tvojata sholja ne ja ispraznish".


Изменето од viktorija123 - 06.Мај.2012 во 11:48
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 12:44
,,,,,go prashuva zen uchenikot ,,zen uchitelot,,,,uchitele zoshto postoi mesechinata,,,,a uchitelot zen,,,bez razmisluvanje ,,,,temninata nikogash da ne zavladee,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2012 во 23:16

Ветерот и Сонцето

Се расправале еднаш Сонцето и Ветерот кој од нив е посилен. По долга расправија, решиле да ја испробаат својата сила на еден патник, кој во тоа време јавал по патот.
- Пази, - рекол  Северниот Ветер, - кога ќе се спуштам на него, веднаш ќе му ја соборам наметката.
Почнал да дува со сета сила, но што повеќе дувал Северецот, патникот толку посилно ја стегал својата наметка. Го проколнувал невремето, но сепак јавал се' понатаму и понатаму. Северецот се лутел, беснеел, фрлал на сиротиот патник и снег и дожд. Но овој, проколнувајќи го Северецот, ја облекол наметката и цврсто го стегнал појасот околу неа. Северецот, бесен, сам се уверил дека не може да ја тргне наметката од патникот.
Тогаш Сонцето, гледајќи ја немоќта на својот противник, се насмеало, излегло од зад облаците, силно огреало и ја исушило земјата и кутриот полусмрзнат патник.
Штом ја почувствувал топлината на сончевите зраци, патникот сам ја слекол наметката, ја предиплил и ја врзал на седлото.
 -Гледаш ли, - му рекло Сонцето на суровиот Ветер, - со милост и добрина може многу повеќе да се направи, отколку со лутина и бес.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2012 во 01:51
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Meditacijata e korisna, no ako ne nauchime da ja praktikuvame i so otvoreni ochi, nema mnogu da pomogne.


Ако го гледате Ошо кога зборува ќе забеелжите дека човеков постојано е  во медитивна состојба, а говори само кога за миг ќе излезе од неа.

До сега немам видено некој друг како него... 



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 20:05

Meditacijata nema da pomogne mnogu, ako ne se pravi so "otvoreni ochi" ako ne si "buden", ama mozhe da pomogne eden zen majtorski shamar,голема насмевка vednash kje gi otvorish ochite - duri mozhe i da se prosvetlishсмеење


Eden uchenik go prashal svojot zen uchitel - shto treba da storam za da se prosvetlam...i dobil shamarголема насмевка- kako odgovor...намигнување 

zoshto?? pa postavil glupavo prashanje...

Kako mozhesh da se prosvetlish - ti vekje si prosvetlen.идејаголема насмевка



Изменето од viktorija123 - 28.Декември.2012 во 20:06
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2013 во 09:53

“Spremen sum da pojdam bilo kade za da dojdam do vistinata” - mu veli uchenikot na uchitelot.

“I koga imash namera da trgnesh po potraga po vistinata?”-go prashuva uchitelot.

“Vednash otkako kje mi kazhete kade da odam.”

“Predlagam da odish onamu kade shto ti pokazhuva smerot na tvojot nos-mu odgovara uchitelot.”

“Dobro – no kade da zastanam?”

“Kade shto sakash.”

“I kje bide li tamu vistinata?”

“Da, kje bide- tochno pred tvojot nos, gledajki te pravo v ochi – koi nishto ne gledaat.”

 

I nemozhat da vidat se dodeka e prisuten onoj "gordeliviot" bez kogo sme” jadni i bedni….” i kuj znae… bez kogo mozhe i da ne “snema” a toa mozhe i da zaboli...голема насмевка



Изменето од viktorija123 - 22.Февруари.2013 во 10:10
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2013 во 22:22
Еден ученик го прашал зен-учителот:

- Колку време треба да учам за да се просветлам?

Овој му одговорил:

- Десет години.

- Ама јас ќе се трудам пет пати повеќе ! - рекол ученикот

- Тогаш... 50 години ! - мирно одговорил учителот.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2013 во 09:53
   Eden uchenik go prashal Sozana, kineskiot zen uchitel:

-  Shto e najdragocenoto neshto na svetot?

- Glavata na mrtvata machka, odgovoril Sozana.

- Kako toa glavata na mrtvata machka, najdragocenoto neshto na svetot? se zachudil uchenikot.

- Samo na glavata na mrtvata machka nemozhe nikoj da  ja odredi cenata, mu odgovoril Sozana.
 


Изменето од viktorija123 - 01.Март.2013 во 09:56
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2013 во 00:47
Заминувањето на Ешун
Кога Ешун зенистичка монахиња,ја помина-
ла шеесетатта година,почуствувала дека наб-
лижува времето да го напушти овој свет,па за-
молила некои калуѓери во дворот да наредат куп
дрва.
Решително седнала на погребната клада и на-
редила на нејзината периферија да се запали
оган.

"О Ешун!"викнал некој од монасите,"жеш-
ко ли е горе?"
"Тоа може да загрижува единствено некој
глупак како тебе",одговорила Ешун.
   Пламењата вивнале нагоре и Ешун издив-
нала.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 23:37
Ако сакаш,сакај отворено


     Дваесет монаси и една монахиња,што се-
викала Ешун,учеле за медитацијата кај некој
зенистички учител.Иако со избричена глава,во
едноставни алишта,Ешун била многу убава.Не-
колку монаси тајно се вљубиле во неа.Еден од
нив и напишал писмо во кое изразил желба да
се сретнат насамо.
     Ешун не му одговорила.Следниот ден,кога
учителот завршил со предавањето,станала и му
се обратила на монахот што и го напишал пис-
мото со следните зборови:"Ако навистина тол-
ку ме сакаш,дојди сега и прегрни ме".


А колку ја сакал во погорната приказна се гледа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.