IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Специјална пригода
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Специјална пригода

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Специјална пригода
    Испратена: 13.Септември.2007 во 11:29
Ситуација - Чувате некој посебен фустан или некои скапи чевли за ‘специјална‘ пригода.Но се случува несреќа (умирате) и џабе ви е што сте се воздржувале од чување на тие предмети за специјална пригода која не сте ја дочекале, а тие останале неизносени.Или сте чувале шише скапо вино за некој ‘специјален‘ повод а куќата ви ја зафатил пожар и шишето вино отишло.Штедите на скапиот парфем ставајќи само капка за некоја ‘специјална‘ пригода, а несакајќи ви се крши цело шише.Опишувам вака пластично, но прашањето ми е дали чувате некои работи за ‘специјална‘ пригода иако ептен сакате да уживате во нив, или секој ден ви е специјален па си правите себе си задоволство носејќи ги чевлите од 200 евра и за на работа, или уживате во чаша добро вино иако немате посебен повод, освен добро расположение и желба за чаша вино.Дали ви изгледа во ред ваквото чување и складирање на предмети за специјална пригода? 


Изменето од mamma - 12.Април.2008 во 20:17
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 11:46


jas sum sekogas za full ...

dobar naslov ...
stvarno poznavam eden kolega ...
ima dve kuki ...
koga odi kaj "novata" spie na podot ...
da ne si go rasipi kaucot ...

za kogo go cuva ???

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 14:36
da ne e temava so smisol rob na materijalni stvari
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 14:52
izgleda deka toa e temata ...
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 14:54
ako sakas mozes sekoj den da si odis na rabota vo nevestinski fustan. ako ti pravi merak. голема%20насмевка
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 15:34
Originally posted by hektor hektor напиша:

da ne e temava so smisol rob na materijalni stvari

Ц...не е тоа темата.Темата е нешто као- штедиш, штедиш, напластуваш, чуваш а никогаш не уживаш во работите кои ти се ‘скапоцени‘.
Невестински фустан и остало нормално дека е за еднаш. Еве пример. На некого му подариле скап гел за туширање. И овој ептен во специјални пригоди се бањал со него, и го чувал на посебно место. Го заборавил.По некое време му поминал рокот на траење, и морал да го фрли пола и повеќе гел.Испаѓа дека се воздржувал од користење на нешто што навистина му се допаднало, а на крај пак бил во зијан.
Марко убав пример даде со пријателот кој спиел на под за да не го уништи каучот .

Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 07:15


dobro utro accelera ...
ti posakuvam prijaten i uspesen den ... !!!

stvarno dobra tema otvori ...

samo za zal, nema da ja citaat onie za koi e nameneta ...

prvo dali imaat komjuter ...
ako imaat dali imaat internet ...
i da imaat kompjuter i internet, dali se na idividi ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 14:43
nekako ne se izrazuvas ubavo sto mislis. stedenje i kupuvanje cevli od 200 evra za specijalna prilika nekako ne odat bas zaedno. ajde malku poubavo objasni se.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 18:05
Потиснување на нагонот/желбата.
Имам ептен убави фармерки од Дизел и ми е жал да ги носам во ‘обични‘ денови, за да останат што подолго нови, да не морам да ги перам па да им ја уништам бојата...Чекам да дојде свадба или матура и тогаш да ги облечам.
Или имам лосион за тело од 1000 ден, мириса фантастично, го обожавам, ама зашто е скап, чекам да има специјална пригода, на пример состанок со некојси, па тогаш се мачкам со ‘скапиот‘ а за секој ден користам некој евтин лосион.
Често одложуваме и се воздржуваме од користење на нешто материјално чувајќи го за специјална прилика.
Баба ми имаше една бунда.Никогаш не ја облече да ужива во неа, ја чуваше за нова. сега ја јадат молци.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 18:14
interesno e toa so temava e malku povrzana so hedonizmot vo nas, no veruvajte lugje kolku i da sakate da go "postedite" omilenoto parce obleka ili parfem ili predmet, tolku poveke ve bie maler da ne ste vo sostojba da kupite novo.
sto pravam jas?- koga kupuvam nesto skapo i omileno( a cesto kupuvam) go trosam/nosam koga i da mi tekne, t.e. ne go stedam voopsto. imam nekoe mislenje deka kolku poveke trosam, tolku poveke imamнамигнување
i taka da, teram po moe трепкање
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 18:18
koga bev srednoskolka, si kupiv eden omilen parfem za koj stedev cel mesec i normalno go koristev vo special occasions za na kraj da go skrsam i da bidam tazna cel mesec. edinstvena korist sto ja imav od taa slucka e sto banjata mi mirisase ubavo cel mesec i plus si vetiv deka od toj moment nema da robuvam na nisto materijalno, nisto(materijalno) nema da me poseduva mene,tuku obratnoсреќа
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 19:34


mislam deka zenite tuka najpoveke gresat ...

cuvaat za specijalna prigoda ...

pa doma ne docekuvaat obleceni vo trenjerki ..
po roba ... so vlecki ...

a i nie ne sme podobri ...

mnogu gresime so toa ...

drugo e koga ke dojde mazot doma ...
zenata doterana ...
frizura ...
karminche ...

a isto i nie mazite mesto vo trenjerki ...
vo kostum ...
masna ...

cuvstvoto e poinakvo ...

toa e isto ...
da se pie vino vo camce ...
ili vo ubava tanka casa ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 21:20
aj ne zezaj marko, so kostumot li ke si prilegnes na pladne pa ke stanes cel izguzvan....

zenata moze da bide vo trenerki i pak da e lesno nasminkana.

inaku kako sto gledam, bas ubavo rece hektor, prasanjeto e dali e nekoj rob na nestata.

vo posebni priliki jas ke se potrudam da bide navistina nesto posebno, no bas i ne sfakam , iako ima mnogu takvi lugje , da kupam nesto skapo samo za da go imam vo plakar ili fioka i da go cuvam .
Кон врв
nemo84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Young Modern

Регистриран: 24.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 500
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nemo84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 08:28
Што знам можеби имам некое парче болека што ретко или никогаш не го облекувам чекајќи го вистинскиот момент или вистинската пригода. Но за други работи тоа ми нема смисла, ако нешто сум го купил тоа тогаш има конкретна улога во мојот живот.
Ако е уметничко дело ќе виси над ѕид, ако е фрижидер ќе седи во кујна и ќе ја чува храната свежа.голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.