IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Македонци во Германија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонци во Германија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
ich_liebe_busen Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ich_liebe_busen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 17:50
Nie sme u sredina
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 18:15
Originally posted by ich_liebe_busen ich_liebe_busen напиша:

Nie sme u sredina


Срцка, ако си ти таа на сликата богами, и јас сакам да бидам у средина ...


Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
natashatiffany Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natashatiffany Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 18:04
ej zdravo ´jas sum nova na forumov i ziveam vo monchengladbach blisku dusseldorf ako ima nekoj navamu pissete
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 16:11
Originally posted by natashatiffany natashatiffany напиша:

ej zdravo ´jas sum nova na forumov i ziveam vo monchengladbach blisku dusseldorf ako ima nekoj navamu pissete
 
 
......ima ,ima ,kao nema ,ama ne bas tamuнамигнување......големо%20гушкањебакнеж
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
zaneta2009 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaneta2009 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2009 во 20:25
Ej luge zdravo i od mene.Ja sum nova na forumov pa eve da vi kazam deka i ja sum vo Germanija od Dortmund i ne sum sretnala nekoi makedonci ovde.Do dusa i ne iskacam mnogu pa kaj da sretnes nekoj nas no i nema nekoj nas klub ili kafic i taka slicno kade bi se sobirale nasi luge pa covek da odi i zapoznae nekogo.No i vaka ne e loso da se druzi me na forumov.POZDRAV
Кон врв
julphoto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај julphoto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 13:07
Zdravo na site jas sum najnova na forumov ziveam vo Berlin ako ima nekoj tuka neka mi pise da se druzime malku poveke nie makedoncite...ili ako nekoj doaga navamu pisete mi
pozz do site
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2012 во 10:58

Кој може да се надева на работа во Германија?

На Германија и‘ недостигаат неколку стотици илјади инженери, математичари и информатичари. За шансите да дојдат странски стручњаци на работа, ДВ разговараше со Горан Бариќ од консултантската компанија Мајкл Пејџ.

Во Германија, земја која се прослави со своите изуми, во моментов има околу сто илјади непополнети работни места за инженери. Фирмите очајнички бараат стручњаци, на пазарот на труд се води вистинска војна за млади таленти.

„Тоа можам стопроцентно да го потврдам, а најмногу се чувствува во ИТ-браншата. Значи, не се работи за медиумска пропаганда, туку за германска реалност“, вели Горан Бариќ.

Поради недостигот од инженери германското стопанство лани загуби околу осум милијарди евра приход. Недостигот го загрозува конјуктурниот раст и поради тоа германската влада, под притисок на стопанството, неодамна го олесни доаѓањето млади стручњаци однадвор.

„Најважното се квалификациите, англискиот јазик често е доволен, но предност секако е знаењето на германскиот“, вели Бариќ.

Горан Бариќ препорачува-учете и конкурирајте

Знаењето германски не е услов

Компанијата на Бариќ, Мајкл пејџ моментно има полни раце работа. По налог на германските работодавачи неговите соработници бараат соодветна работна сила. Инженерите денес во Германија се толку барани што практично можат да избираат каде ќе работат.

Најомилени се фирмите чии седишта се наоѓаат во метрополите со висок степен на квалитет на животот. Средно големите фирми од провинцијата инженерите ги привлекуваат со атрактивни работни задачи, а се мисли и на нивните семејства:

„Работодавачите плаќаат на пример за сместувањето на децата во градинка, вложуваат во дополнителното образование на стручњаците и нивните сопруги, помагаат во наоѓањето куќа, организираат клубови за брачните другари, се‘ со цел животот брзо да биде организиран во новата средина“.

На германскиот пазар на труд недостигаат и електротехничари, машинци, архитекти и математичари. Најлоша е состојбата сепак кај инженерите.

„Порано на фирмите за едно работно место можевме да им претставиме и по 5-6 кандидати, а денес сме среќни ако можеме да им испратиме барем еден“, вели Бариќ.

Земја во која тече мед и млеко?

Недостигот од квалификувана работна сила во Германија не можат да го пополнат придојдените од другите земји на ЕУ. Нашиот соговорник затоа се надева дека Германија наскоро ќе го отвори целосно пазарот и за специјалисти од остатокот на светот.

Сепак, предупредува од негување илузии за Германија како земја каде течат мед и млеко, каде се заработуваат баснословни суми и се вози службен автомобил. Бариќ се смее:

„Тоа би било убаво. Такви приказни ми раскажуваше и татко ми кој како гастарбајтер стигнал во Германија на почетокот на 60-те години. Се разбира, тоа ни тогаш не била вистина, како што не е ниту денес. Многумина се изненадени што во Германија се работи цел ден и што страда приватниот живот. Не сакам никого да го обесхрабрувам, но во Германија треба да се биде исклучително талентиран и квалификуван за воопшто да се добие шанса да се заработи она кое го споменавте“.

Горан Бариќ е роден во Германија, но потекнува од подрачјето на бивша Југославија и во разговорот за Дојче веле на сите стручњаци од регионот кои се заинтересирани за заминување во Германија им порачува:

„Учете германски, образовајте се, гледајте филмови на германски и се надевам наскоро ќе се видиме во Германија!“

Бариќ напоменува дека висококвалификуваните стручњаци со факултетска диплома во рака, со две-три години работно искуство во Германија, зависно од квалификацијата и браншата, можат да сметаат со годишна плата од околу 50 илјади евра бруто и најмалку 24 дена годишен одмор. Тоа, заклучува Бариќ, е супер пакет со кој во Германија може многу добро да се живее.

Кон врв
stefan123123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2014
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefan123123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 15:17
Vo hamburg sum, I da vi kazam pravo slabo se druzat makedoncive
Tuka su klaen glazbah

Jas sum vo hamburg ako ima nekoja blisku neka pisi da se druzime, pozdrav do site

Изменето од Анастеа - 08.Април.2014 во 16:02
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.