IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Се обединуваат семејствата на загинатите Македонци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се обединуваат семејствата на загинатите Македонци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
356829 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 356829 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 21:52
Да,
За овакви теми , и ширење лажниинформации и глави паѓаат.
,,ALEA JAHTA EST,,
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 15:36
Balonot e pusten, a sega nie ke se zamlatuvame so ovaa pogana ideja, dodeka drugi mnogu povazni i posustinski raboti ke ni minuvaat taka... nezabelezano.
Кон врв
skoch Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skoch Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 18:44
Originally posted by 356829 356829 напиша:

Да,
За овакви теми , и ширење лажниинформации и глави паѓаат.
 
 
изјасни се...писмен си и читај пред да пишеш...во Време...
а за другото на крајот од реченицата за мене ли е?јас сум православен христијанин и не верувам во смртта,сум ја видел многу пати и верувај и се смеам во ЛИЦЕ...и уште еднаш изјасни се...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 09:12
Идејата беше помирување, а не обединување со семејствата на Албанците

Идејата не беше обединување со здружението на припадниците на ОНА туку помирување на закрвавените семејства чии членови настрадаа во воениот конфликт, изјави вчера Надица Мирчевска, претседателката на Здружението на семејствата на загинатите бранители. - Не знам зошто имаше толку негативни реакции од другите семејствата. Јас како легитимна претседателка испратив јасно писмо со намери во кое ја нагласувам потребата од помирување на закрвавените семејства. Во ниту еден случај намерата не ми беше заедничко дејствување со здружението на припадниците на ОНА - вели Мирчевска.
Според неа, помирувањето е единствено решение.
- Од тоа зависи иднината на Македонија и иднината на нашите деца. Би ги запрашала сите тие мајки што жестоко реагираа на таа иницијатива дали помислиле дека нивните деца треба да продолжат да живеат во оваа држава. Заедно со Албанците. Семејствата на Македонците и на Албанците чија крв се пролеа во 2001 година мора да се помират. Нашите деца не смеат да продолжат да живеат во омразата што беше посеана во 2001 година - вели Мирчевска.
Таа е револтирана од реакциите на другите членови.
- Не можам да ги разберам. Особено не мајките и сопругите. Зошто не реагираа вака кога се потпиша рамковниот договор и кога се амнестираа припадниците на ОНА? Зошто тогаш не излегоа да протестираат и зошто тогаш не беа револтирани, туку многумина од нив грабнаа државни станови и обесштетувања. И јас велам срамота, срамота што одбиваат една благородна идеја само затоа што се заслепени од сопствени интереси - вели таа.
Семејствата на загинатите бранители и членовите на нивното здружение деновиве жестоко реагираа по информациите дека претседателката Мирчевска испратила писмо до Здружението на припадниците на ОНА. Тие ја осудија постапката на Мирчевска како обид за институционално изедначување на статусот на поранешните борци на ОНА со статусот на загинатите бранители. Семејствата порачаа дека „нема да дозволат нивните синови и сопрузи што загинаа бранејќи ја државата да бидат ставени во ист кош со оние што загинаа напаѓајќи ја“. Членовите на здружението најавија итно собрание за разрешување на претседателката Мирчевска.
Е.З.

Кон врв
JASTREB Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JASTREB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 18:24
Originally posted by dragon dragon напиша:

Ovaa Nadica treba pod itno da si go smeni prezimeto MIRCEVSKA za da ne go bruka. Ako tolku brgu si go zaboravila mazot barem neka  go ostavi prezimeto na HEROJOT da se pocituva od strana na narodot za cija sloboda padna. A ako taa persona tolku saka paricki togas neka se omazi za nekoj od borcite na ONA sto izgleda Tito Petkovski tolku i gi vtkal vo srceto. Neka i e sram na taa Nadica, sto na ovoj nacin gi ponizuva site zrtvi a i semejstvata nivni.






Ех, бре Љупчо,
Стани стрелај ја.
Се врза со кодошите.
Својата интима ја дели со Тито, небаре ќе била шефица во неговиот кабинет. А тој ваму и буричка во магацинот.
Надице, срамото голема, Чуму ти е ова??
Се срамам што се дружев со тебе.
Сега сум на гости кај твој доста близок другар и колега кого неможам сеуште да го убедам во тоа кое го пишуваат за тебе.
Под хитно децата на Љупчо Мирчовски, воинот, кој несебично го даде животот за татковината да ги дадеш на неговото семејство. Зар не гледаш дека и тие се срамат од тебе???

,,VENE VIDI VICI,,
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 18:53
НЕ СТИВНУВААТ РЕАКЦИИТЕ ЗА „ПИСМОТО СО НАМЕРИ“
Што му пиша Мирчевска на Фазли Велиу?

Ви пружаме рака за помирување, без никакви задни намери или цели, оти и ние и вие загубивме членови на семејствата, пишува во писмото што претседателката на Здружението на семејствата на загинатите бранители Надица Мирчевска му го испратила на Фазли Велиу, претседателот на Здружението на поранешните припадници на ОНА
- Освен нашето членство и нашето здружение, ниту едно друго здружение од македонската етничка заедница нема морален кредибилитет да бара задоволување некакви права. Како единствен и легитимен претседател на Здружението, цел ми е да ја обелодениме вистината за жртвите од 2001 година и засекогаш да ставиме точка со манипулантите од двете страни. Како претседателка на здружението немам никакви информации кои сте вие и какво здружение претставувате.

 
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1203&ArticleID=77394
 
збунетостизненадувањелутина
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 18:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

No coment ,за мене е срамна дури и мислата да има едно здружение(Македонско и Албанско).Па луѓе тие се убијци на Македонските бранители како може заедно со нив да се дејствувалутина 


Boogie,
Истото го споделувам со тебе. Мојата до скоро ценета колешка го погази своето потомство, газејки преку лешот на нејзиниот погинат сопруг. Таа ја предаде државата го идаде својот народ. Но, дај еднаш конечно да се договориме терминот Бранители да го исфрлиме од употреба од причина што и како Уставна категорија не постои. Во Уставот постои категоријата БОРЦИ, значи: од денес преку форумот мораме да влијаеме да се исфрли од употреба терминот бранирел.  Од денес соглано Уставот на РМ во 2001 год. имавме БОРЦИ.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 19:07
Originally posted by novace novace напиша:

НЕ СТИВНУВААТ РЕАКЦИИТЕ ЗА „ПИСМОТО СО НАМЕРИ“
Што му пиша Мирчевска на Фазли Велиу?

Ви пружаме рака за помирување, без никакви задни намери или цели, оти и ние и вие загубивме членови на семејствата, пишува во писмото што претседателката на Здружението на семејствата на загинатите бранители Надица Мирчевска му го испратила на Фазли Велиу, претседателот на Здружението на поранешните припадници на ОНА
- Освен нашето членство и нашето здружение, ниту едно друго здружение од македонската етничка заедница нема морален кредибилитет да бара задоволување некакви права. Како единствен и легитимен претседател на Здружението, цел ми е да ја обелодениме вистината за жртвите од 2001 година и засекогаш да ставиме точка со манипулантите од двете страни. Како претседателка на здружението немам никакви информации кои сте вие и какво здружение претставувате.

 
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1203&ArticleID=77394
 
збунетостизненадувањелутина




Надице,
Тргнисе од ќоравите работи. Не изигрувај  Сектораш. Мировник не можеш да бидеш. Гледај си ги девојчињата. Прекрасни ти се. Околу легитимитетот треба дебело да подискутираме. Немој да мислиш дека Македонија си ти и оној арнаутинот Фазли Велиу. Те повикувам сето ова јавно да го кажеш. Со твојот последен испад, ние припадниците на МО учесници во злата шиптарска воена агресија врз Македонија сме огорчени на тебе. Кој ти го даде кредибилитетот?????
Понеделник имаш новинари на работа кај тебе за да тоа малку подобро го објасниш. Ти не ги познаваш Фазли Велиу и Шефкет Аљити?? Затоа седи мирна. Очекувам да ме демантираш. Но со ЕТИКА.



Изменето од orlov - 15.Септември.2007 во 19:11
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
MX-8441 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MX-8441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 23:17
Originally posted by moira moira напиша:

Se grozam i sramam od dolunapisanovo. Dali postoi ronka doblest, dostoinstvo i pocit, ne mora kon sebe, tuku kon onie koi zivotite gi izgubija vo vojnata od 2001 godina i kon sopstvenite deca (dokolku gi ima) i decata na branitelite, kako na zaginatite taka i na onie koi se zivi.
Znaci so ovaa inicijativa Branitelite na Ustavot i drzavata se izednacuvaat so onie koi pukaa vo ovie dve institucii,Teroristite. Malku ni bese sto gi amnestiravme, sega i zaednicki so ubicite, ramo do ramo ke se borime za nivnite prava? Dali nekoj e svesen sto ova znaci? OVA E PREDAVSTVO!
Ova e najperverznata inicijativa sto na nekomu mozela da mu tekne. SRAMOTA!!!
Samo se prasuvam kade se branitelite i semejstvata na zaginatite braniteli, da stanat i da protestiraat ili pak i tie se soglasuvaat so doticnata gospoga da im podadat raka na ubicite. Samo neka vnimavaat, minatiot pat im ja otsekoa rakata, ovojpat da ne bide glavata.




Грешиш, читај утре во ВРЕМЕ, а и прати го добро и целосно форумов.
,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,
Кон врв
MX-8441 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MX-8441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 23:22
Originally posted by JASTREB JASTREB напиша:

Originally posted by dragon dragon напиша:

Ovaa Nadica treba pod itno da si go smeni prezimeto MIRCEVSKA za da ne go bruka. Ako tolku brgu si go zaboravila mazot barem neka  go ostavi prezimeto na HEROJOT da se pocituva od strana na narodot za cija sloboda padna. A ako taa persona tolku saka paricki togas neka se omazi za nekoj od borcite na ONA sto izgleda Tito Petkovski tolku i gi vtkal vo srceto. Neka i e sram na taa Nadica, sto na ovoj nacin gi ponizuva site zrtvi a i semejstvata nivni.






Ех, бре Љупчо,
Стани стрелај ја.
Се врза со кодошите.
Својата интима ја дели со Тито, небаре ќе била шефица во неговиот кабинет. А тој ваму и буричка во магацинот.
Надице, срамото голема, Чуму ти е ова??
Се срамам што се дружев со тебе.
Сега сум на гости кај твој доста близок другар и колега кого неможам сеуште да го убедам во тоа кое го пишуваат за тебе.
Под хитно децата на Љупчо Мирчовски, воинот, кој несебично го даде животот за татковината да ги дадеш на неговото семејство. Зар не гледаш дека и тие се срамат од тебе???




moira,
читај што Јастреб и пишува на Мирчовска, и незнам од каде им се податоците на останатите кога нашиот покоен соборец и колега Љупчо се презиваше Мирчовски.



,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,
Кон врв
JASTREB Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JASTREB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 23:42
Нема грешка,
- тоа само некоја си ,,госпоѓа,, хероина профитира!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

,,VENE VIDI VICI,,
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 01:07
MX-8441 citam jas, i pratam, mozebi i premnogu, no toa sto go napisav e apsolutna vistina, zatoa i doticnata otkako i bese ukazano na gadosta i gliposta, reterirase vo stavovite, no ne znam Vie branitelite, dokolku si i ti eden od niv, kako ste dozvolile takva bezlicna persona da gi zastapuva interesite na semejstvata na zaginatite soborci?
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 08:51
Надице свести се!!!!!
(појма немам за кого прает муабет ама ми делува навивачки!!!0
 
 
Надицеее                 Надицееее
Свести се                  Свести сеееее!!!
Кон врв
MX-8441 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MX-8441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 09:10
Originally posted by moira moira напиша:

MX-8441 citam jas, i pratam, mozebi i premnogu, no toa sto go napisav e apsolutna vistina, zatoa i doticnata otkako i bese ukazano na gadosta i gliposta, reterirase vo stavovite, no ne znam Vie branitelite, dokolku si i ti eden od niv, kako ste dozvolile takva bezlicna persona da gi zastapuva interesite na semejstvata na zaginatite soborci?



Прво од причина што нејзиниот предходник ги ограби семејствата на погинатите и ранетите, а потоа:
-нејзиниoт сопруг Љупчо Мирчовски ни беше драг колега и пример од старешина.
-Таа исто така е припадник на МО. Рачунавме дека наша колешка нема да се дрзне по такви зулуму и криминали. Но, ете се случи што се случи! Нели никој не е идеален. Но, да се здружи човек со ѓаволот треба нешто да му фали, или пак е под присила. Сепак што и да е ништо не ја ослободува од одговорноста.
Благодарам за се што пратиш будно и таму каде мислиш дека има гршки, слободно на приватна пошта и тоа без пардон. Истото важи и за моите соработници кои се на форумов а тие лесно се препознаваат од другите.



Изменето од MX-8441 - 17.Септември.2007 во 12:04
,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.