IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Туристички агенции
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Туристички агенции

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 14:42
Шо зборуеш
дај една пачка
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 14:50
Најубаво е сама кога организирам... страшно добар организатор сум

Ретко дозволувам агенцијата да ми ги собере парите
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
kiko1234 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiko1234 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 17:29
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Шо зборуеш
дај една пачка



што ти значит ова?
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2011 во 01:31
Originally posted by kiko1234 kiko1234 напиша:

Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Шо зборуеш
дај една пачка



што ти значит ова?

Викам знаеме како треба ако дадеш една пачка од тоа евроидите
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
kiko1234 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiko1234 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 14:46
OK
Кон врв
tourist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tourist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 03:57
Читајќи ја вашата форумска (пали-гаси)тема посветена на патувањата и нивните дежурни "виновници" - Туристичките агенции, безмалку уште на првото отварање, самата таа веднаш го дава својот јасен одговор на прашањето - Зошто впрочем сеуште и постои?
Веројатно и самите Вие, чувствувајќи се себеповикани да ја одржувате кондицијата кај најголемиот дел од просечните македонски "форумџии", во нивната најсакана дисциплина - плукај против се' и секого, само немој врз себе... во недостаток на идеја, место или тема за плукање, која веројатно е постојано потребна за да на некои од нив им помогне во одржувањето во живот на ионака закржлавените "интелектуални жлезди" кои најчесто наместо умна мисла, лачат "лигава плувачка на сеопшта омраза и пакост против се' околу себе", најлесно Ви е да ги насочите кон некои од оние кои ги примаат ударите, а истите не ги возвраќаат (во овој случај - Туристичките агенции).
Па се разбира, сега сме пред почетокот на "македонската туристичка сезона", а Вие - "чуварите на домашната просперитетна мисла" и администраторите на "Големиот ИДИВИДИ Народен Форум", се сетивте дека ете, доаѓаат пролетта и летото кои секојпат повикуваат на патувања и остварувања на сеуште свежите "зимски туристички соништа" на нашите граѓани, кон посакуваните "светски" дестинаци,па ајде тогаш повторно темата да ја разгориме!!!
А дали сите тие, и Вие, наши ценети сограѓани, навистина така "светски" и патувате? Дали навистина вашите, толку богато изградени туристички искуства и стандарди, низ виртуелното поле на од "бога дадениот" интернет, Ви го доближи светот толку блиску до Вас, та почнувајќи од вашиот (како и мојот) скромен македонски дом, стигнавте да гледате само низ призмата на "петте звездички" закачени врз единствениот хотел во државата кој ионака не ги заслужува?! Дали клима уредите, "без кои не можете ни да заспиете во сопствениот дом, ниту пак да го почнете работниот ден во училиште, факултет или на работа, да влезете во локалните такси возила или пак градските автобуси"... се нешто без кое ни во тоалет повеќе не можете да појдете? Дали можеби поради комфорноста на вашиот живот, изграден врз специфичностите и карактеристиките на најутнатата транзиција во југоисточна европа, веќе се издигнавте и над самата нејзе, та го заборавивте првото скалило на кое стапнавте Вие или вашите родители кога тргнавте низ нејзе?
- Не?!?! Па што е тогаш поентата на оваа тема? Можеби е прашање за самиот администратор. - Дали наш ценет администратору, потпишан со псевдоним, чинам на 07.Септември, веќе скоро во далечната 2007 година, не мислиш ли понекогаш, се разбира доколку си сеуште истиот ти, а не веќе заменет со некој друг (патем со уште помалку идеи, а уште повеќе непрофесионалност), дека навистина е тотална "глупост и дрскост" да пред секоја сезона го активираш старо-новиот форум на тема Туристички агенции, кој несреќно го објави пред скоро четири години, а кој уште понесреќно се трудиш да опстојува. Зарем воопшто не Ти е, или не Ви е срам, овој форум на тема Туристички агенции, поставен со цел да се "исплука" некој (независно која или кои туристички агенции), после толку години има само 104 коментари.Зарем не ви е чудно што за скоро 1300 изминати денови имате само 8%(проценти) од периодот, активност на темата... или не го гледате тоа така? Тогаш веројатно, не биле цел - коментарите. Да, целта на оваа тема или форум (што и да е?) се посетите. Браво! најмногу посети имате токму на неа: 26.952 посетители. Полн погодок. - Замислата е остварена и понатаму ја остварувате! Нека му ја мислат оние - извиканите, оние кон кои е посочен прстот и погледот на срамот. Оние кои се дрзнале, а не биле спремни, ниту пак дораснати да ги услужат господата, македонските "светски патници" (се извинувам бидејќи немате имиња, ве групирав со заеднички псевдоним). Оние кои се осмелиле да се наречат туристички агенции, а кои покрај сите дозволи и лиценци, заборавиле да ја земат и онаа најбитната - "вашата". Како само можеле да помислат да се занимаваат со туризмот, да вработуваат толку истомисленци, да инвестираат во нивното образование и стручна едукација, да вложуваат финансиски капитал во туристичките производи, да плаќаат толкави износи за маркетинг и реклама за да ги информираат сите околу нив дека тие воопшто постојат,да прават било што... а да не ве прашаат пред се Вас - "искусните ИДИВИДИ форумџии".
И за крај, бидејќи немам намера повторно да Ви се обраќам барем во наредните три години. Како што Ви напишав во Јануари 2008 година (кога прв пат Ви се обратив за да ја предочам проѕирноста на форумот и темата посветена на македонските туристички агенции), така и сега, гледам дека не сте воопшто отстапиле од клишето врз база на кое очекувате да се гради јавното мислење во Македонија (или барем на форумот). Но сепак сега ќе бидам појасен и подиректен, како за Вас - ценетите администратори, така и за малата популација активни "форумџии", а и за големата на "посетители" или по народски "сеирџии". Додека во изминатите години, сите ние го трошевме своето време на нашите "народни форуми"... едните "за да стручно ги погодат народните теми за дискусии", други пак "за ја докажат својата информираност и интелектуалност", трети "за да му ја умрат козата на комшијата", четврти "за да го најдат својот сеир"... - Светот сепак се вртеше!?! Поточно светот во изминатите три и пол годни, се вртеше исто како и во изминатите 20 векови. Постојано... во ист правец и со ист временски континуитет. Се разбира, и кај нив имаше по некоја осцилација и непредвидлива состојба, но сепак правецот на движење им остана ист. Толку беспрекорно ист, да веќе честопати почнав да се запрашувам како им успева тоа и зошто, а нам во Македонија не?!
Се обидов да го најдам одговорот на многу места, кај многу луѓе... искусни во животот, "шетани" низ светот, учени, веројатно многу повеќе и од мене и од Вас... но за жал никој не можеше вистински да ми помогне да го најдам одговорот. И ТОГАШ - еден ден се сетив на Вас, на овој форум, на оваа веќе заборавена тема, на нашите "ИДИВИДИ форумџии", на македонските самопрогласени "светски патници" и на македонските "сеуште плуканите" туристички агенции. Претпазливо го отворив. Темата ме дочека со веќе заборавената "но jасна и аргументирана" причина поради која истата настанала. Се потсетив на некои коментари, ги пронајдов и моите... се' беше тука, како и пред скоро четири години поминати со моите патувања низ светот. Се' истo... донекаде малку и доградувано низ сличните коментари на новите псевдоними, со понекоја нова улога на дежурните виновници - туристичките агенции. Но сепак, се' ми изгледаше некако исто и непроменливо. Си помислив во себе - како ни успева тоа и зошто? И тогаш се сетив... Најпосле разбрав, зошто кај нив се' се движи во ист правец и со ист континуитет, а кај нас пак се' стои во место?! Јавете се со коментар, само доколку разбравте и Вие...

П.С. Извинете доколку некој се најде прозван.

Изменето од tourist - 04.Април.2011 во 04:05
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 08:10
Јаооооо турист

Од инат го прочитав текстов. Не дека некој друг би го прочитал

Знаеш, полошо од исфрустриран форумџија на "Големиот ИДИВИДИ Народен Форум" е само исфрустриран сопственик на туристичка агенција. И цело време се обраќаш кон ценетиот Администратор на ИДИВИДИ. Јас не сум Администратор ни од далеку, јас сум само една од "искусните ИДИВИДИ форумџии".

За разлика од тебе, кој како што разбрав, си бил/а без можност да патуваш како човек, достоснитвено и гордо, јас патувам.

Originally posted by tourist tourist напиша:

Дали клима уредите, "без кои не можете ни да заспиете во сопствениот дом, ниту пак да го почнете работниот ден во училиште, факултет или на работа, да влезете во локалните такси возила или пак градските автобуси"... се нешто без кое ни во тоалет повеќе не можете да појдете?


Ааа да, тоа да. Дали си се запрашал зошто постојат? За да го олеснат животот на човекот во лето. Па така, кога "искусните ИДИВИДИ форумџии" одат на одмор, за своите едвај прежалени пари сакаат да ја уживаат и таа погодност. Имаш некој проблем?


Изгледа имаш, затоа што си направил/а детална анализа, а богами и статистика.


Originally posted by tourist tourist напиша:

Зарем воопшто не Ти е, или не Ви е срам, овој форум на тема Туристички агенции, поставен со цел да се "исплука" некој (независно која или кои туристички агенции), после толку години има само 104 коментари.Зарем не ви е чудно што за скоро 1300 изминати денови имате само 8%(проценти) од периодот, активност на темата... или не го гледате тоа така? Тогаш веројатно, не биле цел - коментарите. Да, целта на оваа тема или форум (што и да е?) се посетите. Браво! најмногу посети имате токму на неа: 26.952 посетители.




И да ти кажам, после статистикава целиот текст ти е без врска, така да не ни можам да коментирам за тоа.


Е сега читај ме МЕНЕ..."искусната ИДИВИДИ форумџика".


Јас (а верувам и сите останати) кога плаќаат за нешто, очекуваат и да го добијат тоа. Ако сум платила за хотел со 5*****, тоа и го очекувам. Но, што прават агенциите? На тоа место, на тој ден.. го земаат во предвид најефтиниот хотел со 5*****, кој и онака едвај ги добил ѕвездите, и ми наплаќаат по цена како за некој хотел со вистински 5 ѕвезди. Ете така ги добиваат незадоволните клиенти што плукаат по агенциите.



Друго нешто, многу важно.
Зошто да резервирам патување преку некоја агенција, кога истото помалку ќе ме чини резервирано на интернет? Зарем треба агенциите да ги полнам со пари, кога истите тие можам да ги искористам за дополнителни прошетки на дестинацијата на која одам?

Епа мил мој турист, ако се завртиш околу себе, можеби ќе увидиш зошто господата, македонските "светски патници" плукаат по секоја можна агенција.
Излези од твојот свет, погледни ја реалноста. Разбери го народот


И уште нешто. Наречи ме како сакаш, баш и не ме погодува.
Јас кога патувам, ретко (читај скоро никогаш) не користам агенциски услуги. Резервациите ги правам преку интернет, и притоа можам да видам точно во кој хотел сум сместена, со што располага, но можам да прочитам и коментари (критики) за истиот. А не како во агенцииве - хотел со толку ѕвезди .. ама кој? Никој не знае се додека не стигнеш таму, па се изненадиш како ги добил ѕвездите.
И да, јас не одам во хотели со 2**. Жалам. Можеби ќе ти звучи чудно, но така е. Кога ќе работиш цела година по 12 саати дневно, и те како сакаш да уживаш во одморот. А на одмор не планирам да се дружам со глувците и бубашвабите во хотелските соби. Подобро ќе платам, отколку одморот да ми се претвори во кошмар

Изменето од ФорумскаБаба - 04.Април.2011 во 11:29
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 14:30
...namesto ...touriston da si akne prst na cheloto i  da promisli malku barem,...shto ovie tuka lupaat ,...ovoj nashol propovedi da im kazuva!

....a i so pravo se vikaat turististichki agenciive,...sekoja od niv gleda , shto podlaboko da im  go napika na ''mushteriite'' nivni,...na svoe  sopstveno zadovolstvo,

...ne gledajki deka nekoi i gi zaboluva pri toa.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
trucker Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3571
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2011 во 15:44

baba e vo pravo!!!!

sekoja cest babi.....podrska imas.
samo ke me posvois na edno tvoe patuvanje?...да
od mene ti kazuvam edna destinacija kade super pominav - juzen tirol!!!..
vtoro - - vo Champaigne, France..imas po selata parovi koi se rgularno registrirani za smestuvanje, najcesto se edna do dve sobi kako kapacitet...i tamu spies odlicno - kako na gosti i obaveznata degustacija na vinata...koi gi proizveduva toj region...
jas bev na sicilija, koga za tri dena plativme spienje od 50 euri, lokacija super..luge super....
ali sto pisuvam jas koga babi e stvarno pametna i znae!?.
pozz, babi ..samo napred ubavo razmisluvas!!!
SEX, TRUCKS & DRINKS!
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2011 во 11:01
Има некој патувано со аурора?
Ако има нека се јави и нека го сподели своето искуство,
би му била благодарна.среќа

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2011 во 12:36
Сакам на почеток на септември да патувам за Грција, најверојатно Крф. Се двоумам помеѓу аранжман од Атлантис и Пет, едната постои 16 години, другата 20, понудата е иста и со сместување и со цена, но се прашувам која агенција е подобра? Има ли некој совет? Гледам дека има доста луѓе кои имале проблеми, но за овие две агенции скоро да не прочитав ниту позитивни, ниту негативни коментари :)
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2011 во 14:09
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

Сакам на почеток на септември да патувам за Грција, најверојатно Крф. Се двоумам помеѓу аранжман од Атлантис и Пет, едната постои 16 години, другата 20, понудата е иста и со сместување и со цена, но се прашувам која агенција е подобра? Има ли некој совет? Гледам дека има доста луѓе кои имале проблеми, но за овие две агенции скоро да не прочитав ниту позитивни, ниту негативни коментари :)


Аранжманот за Крф е заеднички на двете агенции и Атлантис и Пет....бидејки тие соработуваат...како и повеќето агнеции во последно време кои имаат заеднички аранжмани..
Лани јас бев на Крф преку Атлантис...уствари превозот беше на атлантис а сместувањето на Пет....Се беше супер и во ред...и ги препорачувам кој сака да патува со нив слободно...
За Атлантис гарантирам дека се професионалци и беспрекорно работат..да


Изменето од MyWay - 04.Август.2011 во 14:09

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2011 во 14:25
Во денешно интернет време нема потреба од посредници (туристички агенции). Изберете локација и на нет лесно ќе најдете хотели, апартмани, соби, кампови и што сакате. Ќе си прегледате самостојно, ќе си видите цените (без провизии и профит за туристичките агенции) ќе си резервирате (преку интернет, маил или телефон во зависност од смештајот)и тоа би било се во суштина. А да не ни спомнувам дека понудата на нет е далеку поголема од сите наши туристички агенции заедно, треба многу помалку време да се разгледа, а во комбинација со гугл мапс или гугл еартх можете и да си ја разгледате околината околу смештајот и то...
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2011 во 14:39
 Да...далеку поефтино е да си резервираш сам...А преку интернетот сега све е можно на кое место и да сакаш да одиш гугл ти отвара се. И вили и хотели и броеви телефонски и меил...Јас на неколку места пратив меил, баш на вили што ги најдов на гугл и тие одма ми вратија....
Ама за оние кои не сакаат и немаат време да се замараат со тоа, за нив постојат агенциите...среќа

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,813 секунди.