IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Јога или пилатес?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јога или пилатес?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Јога или пилатес?
    Испратена: 04.Септември.2007 во 00:25

Што да одберете - Јога или Пилатес?

yoga

pilates

Кога е во прашање физичкиот бенефит од вежбањето, најчесто фокусот е на трите „С“ - сила, спремност и слабеење. И обично, фитнес програмите вклучуваат кревање тегови за јакнење на мускулите, со некаков вид на аеробични вежби за зголемување на кардиоваскуларната издржливост и „горење“ на калориите. Но, во последно време почнаа да се вреднуваат и други корисности, како на пр. флексибилност, координираност, држење и ослободување од стрес.
Не дека овие други корисности претходно не биле сметани за важни, но денес се повеќе се зборува за нив благодарејќи на „помеките“ и с# попопуларни форми на фитнес – јога и пилатес.

Јогата е популарна веќе со децении и за многу луѓе таа е омилениот начин за оформување на телото и смирување на духот. Пилатесот пак, иако е понов метод за фитнес, сепак има голем број на следбеници. И најчесто оние кои сакаат за започнат со ваков вид на фитнес, се прашуваат за разликата помеѓу јога и пилатес и која од овие две дисциплини повеќе би им одговарала.
Едноставно кажано, разликата помеѓу јога и пилатес е еднаква на разликата помеѓу Исток и Запад. Двата системи се ефикасни за јакнење на мускулите и зголемување на флексибилноста, а разликата не е толку многу во нивниот физички, колку што е во нивниот филозовски аспект.

Приказна за јога, приказна за пилатес

Одиме прво со јога. Јогата е базирана на источната идеја за движење на енергијата низ телото. Колку послободно се движи енергијата, толку сте Вие поздрави и поенергични. Физичката тензија е она што го попречува движењето на енергијата и по одредено време Вашето тело станува напнато и згрчено, а Вие чувствувате болка. Целта на јогата е да ја одржува еластичноста на Вашето тело преку движења и истегнувања. Но јогата има и друга димензија. Таа е холистичка спиритуална дисциплина која потекнува од источните форми на медитација. Физичките држења, иако влијаат на телото, сепак целат кон состојбите на умот. Тие ја симболизираат целта на живеењето на Вашиот живот во состојба на рамнотежа и спокојство. По часот на јога, се чувствувате опуштени и освежени.

Пилатес, од друга страна, исклучително влијае врз телото - и ниту една друга дисциплина не му е слична. С# започнало кога креаторот на пилатесот –Јозаф Пилатес, барал брз начин на рехабилитација за повредените војници по Првата Светска Војна. Тој развил асортиман од справи со системи со пружини, кабли и тркала кои се покажале како ефикасни за истегнување и јакнење, но и единствени поради моќта да ја поттикнат координацијата помеѓу мускулите кои го стабилизираат телото.

Техниките на пилатесот брзо станале популарни кај танчерките кои во оваа дисциплина виделе ефективен начин за подобрување на држењето и движењето на телото. Пилатесот базиран на вежбање со справи е посличен со бодибилдинг отколку со јога бидејќи вклучува движења наспроти отпорот (со помош на пружини) и цели кон оптеретување на мускулите. Отприлика исто како да кревате тегови – со или без справа. Од скоро време постои и нова форма на пилатес, која наместо со справи, се практикува единствено на простирка, и која е повеќе базирана на калистеничен стил на вежби и истегнувања. Оваа форма на изглед е многу слична на јогата, но сепак резултатите повеќе се однесуваат на физичка промена, отколку на спиритуален развој како што е случај кај јогата.

Изборот е Ваш

Генерално, јогата повеќе делува на тоа како се чувствувате, а пилатесот на тоа како изгледате – какво е Вашето држење и движење. Па, доколку Ви е потребно вежбање кое ќе Ве релаксира и опушти, кое ќе ги однесе на повисоко ниво Вашето тело и ум – Ви препорачуваме јога. А, доколку сакате подинамичен систем за јакнење и оформување на мускулите или пак сакате да пробате нешто различно и ново – во тој случај пилатес е одличен избор за Вас.

Всушност, не морате строго да се определувате за ниту една од овие две. На крајот на краиштата и не постои дисциплина која сама по себе може да Ви обезбеди комплетен физички бенефит. Токму затоа, Вашиот фитнес план треба да вклучува најразлични активности – вежби на справи за јакнење на мускулите, планинарење, истегнување, пливање... Најдобрата препорака која можеме да Ви ја дадеме е да пробате с# - и да видите што најмногу Ви одговара. Исток или Запад, важно е да се истражува!Изменето од BiG_kIsS - 04.Септември.2007 во 00:28
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 00:28
 И двете... 3 години активно сум јога 1,5 пилатес...сега идеме нова сезона голема%20насмевка
Кон врв
TENIJA-MX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TENIJA-MX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 16:12
и јога и фитнес.
ARE U FEEL LUCKY PUNK ?!!
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2007 во 21:54
mene licno jogata stvarno mnogu mi pomogna
se vleckav po kosna 3godini so red i sostojbata bese se polosa i polosa,posle 1 godina joga ne mozev da vervam so se imat deseno.ko se zapisav imav sosema poinakva zamisla, ama so tek na vreme mnogu poinakvi rezultati dobiv so stvarrno ne gi ocekvev i sum premnogu zadovolnaсреќа
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 21:52
JAS JOGA I DA NE SAKAM NA FIZI4KO NE TERAAT TAKA DA SEPAK SAkam JOGA DA VEZHBAMсреќаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
malecko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај malecko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 23:55
A kade odis na joga, znam deka mnogu retko se oformuvaat grupi za joga, i kade odis na pilates. Jas minatava godina odev na pilates a sega sakam da probam i na joga kako e.
Ajde da igrame prolet, jas ke te sakam a ti ke cvetas
Кон врв
malecko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај malecko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 23:56
Prasanjeto se odnesuvase na Natalija. среќа
Ajde da igrame prolet, jas ke te sakam a ti ke cvetas
Кон врв
MissSexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2007
Локација: Cook Islands
Статус: Офлајн
Поени: 364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MissSexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 21:01
Pocnav so Joga i Kigong , no sega vezbam Pilates ednas nedelno , i epten me rani
U never get a second chance to make a first impression
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 21:39
Јога.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
zmejko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zmejko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2007 во 09:49
more, krevet samoбакнеж
OK, let's START NOW
Кон врв
Vladd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2007 во 16:23
jas neznam dali e ednoto podobro od drugoto samo edna rabota mi e jasna
devojkite sto izlagaat od pilates i od joga vo braka ribar se dzissssss!намигнување
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 16:20
Originally posted by malecko malecko напиша:

A kade odis na joga, znam deka mnogu retko se oformuvaat grupi za joga, i kade odis na pilates. Jas minatava godina odev na pilates a sega sakam da probam i na joga kako e.

Malecko...jogata za nashe podnebje besh tabu do pred 2 godini...sega ima tolku mnogu grupi i toa se pobrojni, da ponekogash nema mesto kade da zastanesh...shto se odnesuva do jogata pred se morash da se opredelish kakva joga sakash??? znaci joga kako joga ne e kako pilates taa e tehnikata i gotovo...ima mnogu vidovi na joga...pocnuvajki od meditativna, rehabilativna, relaksiracka, vezbacka itn ( prosti shto strucnite iminja ne gi naveduvam ) taka da koga ke gi procitash morash da znaesh kakva joga bi sakala..
Jas tipicno ja sakam Hata Jogata taa ima poveke aktivno vezbanje nego meditacija... meditacijata ja praktikuvam doma pocesto ili pak vo priroda ...
znaci otvori na net joga ili pobaraj literatura i dokolku sakash meditacija poveke ili imash pogolem zdravstven problem ke ti pomognat po strucnite joga vezbi...

no, moj sovet..si vezbala citam pilates..pocni so hatajoga..pa so tekot na vremeto vidi kako ti lezi, pa daj si vreme da oslucish na koja ke se prefrlish..
...inace casovi za joga imash i privatni doma ili pak vo Vera Ciriviri shkoloto, vo 11 Oktomvri, vo 29 Noemvri shkoloto itn...
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 19:51
Јога.
Кон врв
inessX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај inessX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 23:12
Mi se dopadja pilates ama jas sum
za nesto poaktivno i pobrzo
Trcanje na primer
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.