Испечати | Затвори го прозорот

Јога или пилатес?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9121
Датум на принтање: 14.Април.2024 во 23:00
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Јога или пилатес?
Постирано од: BiG_kIsS
Наслов: Јога или пилатес?
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 00:25

Што да одберете - Јога или Пилатес?

yoga

pilates

Кога е во прашање физичкиот бенефит од вежбањето, најчесто фокусот е на трите „С“ - сила, спремност и слабеење. И обично, фитнес програмите вклучуваат кревање тегови за јакнење на мускулите, со некаков вид на аеробични вежби за зголемување на кардиоваскуларната издржливост и „горење“ на калориите. Но, во последно време почнаа да се вреднуваат и други корисности, како на пр. флексибилност, координираност, држење и ослободување од стрес.
Не дека овие други корисности претходно не биле сметани за важни, но денес се повеќе се зборува за нив благодарејќи на „помеките“ и с# попопуларни форми на фитнес – јога и пилатес.

Јогата е популарна веќе со децении и за многу луѓе таа е омилениот начин за оформување на телото и смирување на духот. Пилатесот пак, иако е понов метод за фитнес, сепак има голем број на следбеници. И најчесто оние кои сакаат за започнат со ваков вид на фитнес, се прашуваат за разликата помеѓу јога и пилатес и која од овие две дисциплини повеќе би им одговарала.
Едноставно кажано, разликата помеѓу јога и пилатес е еднаква на разликата помеѓу Исток и Запад. Двата системи се ефикасни за јакнење на мускулите и зголемување на флексибилноста, а разликата не е толку многу во нивниот физички, колку што е во нивниот филозовски аспект.

Приказна за јога, приказна за пилатес

Одиме прво со јога. Јогата е базирана на источната идеја за движење на енергијата низ телото. Колку послободно се движи енергијата, толку сте Вие поздрави и поенергични. Физичката тензија е она што го попречува движењето на енергијата и по одредено време Вашето тело станува напнато и згрчено, а Вие чувствувате болка. Целта на јогата е да ја одржува еластичноста на Вашето тело преку движења и истегнувања. Но јогата има и друга димензија. Таа е холистичка спиритуална дисциплина која потекнува од источните форми на медитација. Физичките држења, иако влијаат на телото, сепак целат кон состојбите на умот. Тие ја симболизираат целта на живеењето на Вашиот живот во состојба на рамнотежа и спокојство. По часот на јога, се чувствувате опуштени и освежени.

Пилатес, од друга страна, исклучително влијае врз телото - и ниту една друга дисциплина не му е слична. С# започнало кога креаторот на пилатесот –Јозаф Пилатес, барал брз начин на рехабилитација за повредените војници по Првата Светска Војна. Тој развил асортиман од справи со системи со пружини, кабли и тркала кои се покажале како ефикасни за истегнување и јакнење, но и единствени поради моќта да ја поттикнат координацијата помеѓу мускулите кои го стабилизираат телото.

Техниките на пилатесот брзо станале популарни кај танчерките кои во оваа дисциплина виделе ефективен начин за подобрување на држењето и движењето на телото. Пилатесот базиран на вежбање со справи е посличен со бодибилдинг отколку со јога бидејќи вклучува движења наспроти отпорот (со помош на пружини) и цели кон оптеретување на мускулите. Отприлика исто како да кревате тегови – со или без справа. Од скоро време постои и нова форма на пилатес, која наместо со справи, се практикува единствено на простирка, и која е повеќе базирана на калистеничен стил на вежби и истегнувања. Оваа форма на изглед е многу слична на јогата, но сепак резултатите повеќе се однесуваат на физичка промена, отколку на спиритуален развој како што е случај кај јогата.

Изборот е Ваш

Генерално, јогата повеќе делува на тоа како се чувствувате, а пилатесот на тоа како изгледате – какво е Вашето држење и движење. Па, доколку Ви е потребно вежбање кое ќе Ве релаксира и опушти, кое ќе ги однесе на повисоко ниво Вашето тело и ум – Ви препорачуваме јога. А, доколку сакате подинамичен систем за јакнење и оформување на мускулите или пак сакате да пробате нешто различно и ново – во тој случај пилатес е одличен избор за Вас.

Всушност, не морате строго да се определувате за ниту една од овие две. На крајот на краиштата и не постои дисциплина која сама по себе може да Ви обезбеди комплетен физички бенефит. Токму затоа, Вашиот фитнес план треба да вклучува најразлични активности – вежби на справи за јакнење на мускулите, планинарење, истегнување, пливање... Најдобрата препорака која можеме да Ви ја дадеме е да пробате с# - и да видите што најмногу Ви одговара. Исток или Запад, важно е да се истражува!-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!Коментари:
Постирано од: natalija
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 00:28
 И двете... 3 години активно сум јога 1,5 пилатес...сега идеме нова сезона голема%20насмевка

-------------


Постирано од: TENIJA-MX
Датум на внесување: 08.Септември.2007 во 16:12
и јога и фитнес.

-------------
ARE U FEEL LUCKY PUNK ?!!


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 11.Септември.2007 во 21:54
mene licno jogata stvarno mnogu mi pomogna
se vleckav po kosna 3godini so red i sostojbata bese se polosa i polosa,posle 1 godina joga ne mozev da vervam so se imat deseno.ko se zapisav imav sosema poinakva zamisla, ama so tek na vreme mnogu poinakvi rezultati dobiv so stvarrno ne gi ocekvev i sum premnogu zadovolnaсреќа


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 12.Септември.2007 во 21:52
JAS JOGA I DA NE SAKAM NA FIZI4KO NE TERAAT TAKA DA SEPAK SAkam JOGA DA VEZHBAMсреќаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------


Постирано од: malecko
Датум на внесување: 14.Септември.2007 во 23:55
A kade odis na joga, znam deka mnogu retko se oformuvaat grupi za joga, i kade odis na pilates. Jas minatava godina odev na pilates a sega sakam da probam i na joga kako e.

-------------
Ajde da igrame prolet, jas ke te sakam a ti ke cvetas


Постирано од: malecko
Датум на внесување: 14.Септември.2007 во 23:56
Prasanjeto se odnesuvase na Natalija. среќа

-------------
Ajde da igrame prolet, jas ke te sakam a ti ke cvetas


Постирано од: MissSexy
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 21:01
Pocnav so Joga i Kigong , no sega vezbam Pilates ednas nedelno , i epten me rani

-------------
U never get a second chance to make a first impression


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 21:39
Јога.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: zmejko
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 09:49
more, krevet samoбакнеж

-------------
OK, let's START NOW


Постирано од: Vladd
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 16:23
jas neznam dali e ednoto podobro od drugoto samo edna rabota mi e jasna
devojkite sto izlagaat od pilates i od joga vo braka ribar se dzissssss!намигнување


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 16:20
Originally posted by malecko malecko напиша:

A kade odis na joga, znam deka mnogu retko se oformuvaat grupi za joga, i kade odis na pilates. Jas minatava godina odev na pilates a sega sakam da probam i na joga kako e.

Malecko...jogata za nashe podnebje besh tabu do pred 2 godini...sega ima tolku mnogu grupi i toa se pobrojni, da ponekogash nema mesto kade da zastanesh...shto se odnesuva do jogata pred se morash da se opredelish kakva joga sakash??? znaci joga kako joga ne e kako pilates taa e tehnikata i gotovo...ima mnogu vidovi na joga...pocnuvajki od meditativna, rehabilativna, relaksiracka, vezbacka itn ( prosti shto strucnite iminja ne gi naveduvam ) taka da koga ke gi procitash morash da znaesh kakva joga bi sakala..
Jas tipicno ja sakam Hata Jogata taa ima poveke aktivno vezbanje nego meditacija... meditacijata ja praktikuvam doma pocesto ili pak vo priroda ...
znaci otvori na net joga ili pobaraj literatura i dokolku sakash meditacija poveke ili imash pogolem zdravstven problem ke ti pomognat po strucnite joga vezbi...

no, moj sovet..si vezbala citam pilates..pocni so hatajoga..pa so tekot na vremeto vidi kako ti lezi, pa daj si vreme da oslucish na koja ke se prefrlish..
...inace casovi za joga imash i privatni doma ili pak vo Vera Ciriviri shkoloto, vo 11 Oktomvri, vo 29 Noemvri shkoloto itn...


-------------


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 19:51
Јога.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: inessX
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 23:12
Mi se dopadja pilates ama jas sum
za nesto poaktivno i pobrzo
Trcanje na primer


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 00:10
Joga,joga....sega ushte malku...tush i na vezbanje
5,6 assani za dobra nok


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 00:36
Sta je ovo pilates ovaj pojam je za mene sasvim nepoznat

-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 23:05
Само Јога.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: nancy
Датум на внесување: 21.Декември.2007 во 01:17
Yoga нормално:) јес да е малку смешна компарацијава


Постирано од: alek_messi
Датум на внесување: 21.Декември.2007 во 19:12
па нишо

-------------
|<!> sTORMBRAKER|<!>


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 21.Декември.2007 во 19:37
и за двете сум, а од пилатес имам видено резултати и тоа какви, и не ги забележав само јас, а во однос на јогата треба да имаш најверојатно некаква асистенција зошто сум сигурна дека не ги првам вежбите или како се викаат правилно

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: alek_messi
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 20:43
абе досадни се

-------------
|<!> sTORMBRAKER|<!>


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 14:01
pilates!

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 11:43
pilates


Постирано од: mornar
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 19:43
jas sum za joga.

-------------
,,ALEA JAHTA EST,,


Постирано од: mimoza
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 10:08
Дали може некој да ми каже дали Јогата може да ми помогне имам спондилоза... и болки во вратот и рбетот.. Благодарам однапред


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:52
samo joga,pozdravo zdravje

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: defma
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 21:02
i joga i pilates


Постирано од: nena34
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 21:07
PILATES

-------------
Bidi izvor sto pretekuva a ne bunar so zastoena voda,davaj i primaj ljubov bez granici


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 21:18
so e tova? изненадување pilasooooooooo?

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: katence
Датум на внесување: 17.Јули.2008 во 04:41
PILATEEEEEEEEEEEESSSSSSSSSSSSSS


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 11:42
20 МИНУТИ ЈОГА ДНЕВНО =1 ЧАС АЕРОБНИ ВЕЖБИ, ПРИЗНАТА Е ОД СВЕТСКАТА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА, СТАРА ПРЕКУ 5000 ГОДИНИ-НЕМА ДИЛЕМА ШТО Е ПОДОБРО.
 
ПИЛАТЕС ЗА ОСНОВА ЈА ЗЕМА ЈОГАТА СО НЕКОИ ДОДАТОЦИ, НО МОЖЕ ЛИ НЕШТО ДА ЈА ЗАМЕНИ ХАТА-ЈОГАТА?
(ИМА ПОВЕЌЕ ВИДОВИ ЈОГИ, ЗАТОА ЈА НАГЛАСИВ ХАТА ЈОГА)
 
ПОЗДРАВ ДО СИТЕ ФОРУМЏИКИ (И ФОРУМЏИИ АКО ГИ ИМА) КОИ ЈА ПРАКТИКУВААТ ОВАА, ПО МЕНЕ ГЕНИЈАЛНА МЕТОДА.големо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 18:50
jas sakam da pocnam da vezbam joga,ama ne znam od kade da pocnam,se rasprasuvav citav,ama nekako slabo...ima nekoj od forumov sto se razbira vo ova da mi dade nekoj sovet kako da pocnam?prof. po etika mi rece da sum pocnala so vezbi za vratot i zglobovite na racete pred spienje..toa i go praktikuvam,ama sakam dopolnitelno objasnuvanje...


Постирано од: defma
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 23:29
Практикував јога и пилатес. И на двата к*рса подеднакво ми беше убаво, само што ми требаше повеќе време да се навикнам на јогата. Ти препорачувам и јога и пилатес.


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 15:21
fala za sovetot defma ke probam i pilates,samo sega malku poveke sum skoncentrirana na jogata!


Постирано од: nnikol
Датум на внесување: 25.Ноември.2008 во 23:10
da,moze mnogu da ti pomogni jogata vo vrska so tvojot zdravstvsn problem.zboruvam od licno iskustvo!vezbam cetiri godini i prekrasno se cuvstvuvam,vezbam i doma,ednostavno na teloto toa mu treba,tie nezni maksimalni istegnuvanja,asanite,opustenosta.ja pretpocituvam jogata!

-------------
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 08:16
Dali nekoj znae kaj ima vo centar negde joga i ako znae moze li da ostavi broj?
Neso so koleskava sakame da se relaxirame голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 19:03
јога во секој случај потоа пилатес

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 19:12
sepak odlucivme so koleskava od mart na hata joga намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 21:07

Активно 2 години вежбав -Hatha Joga,сега дома вежбам,имам татами и приватно доѓо така да не мора да издвојувам финансиски сретсва.

-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: Dora Bakojani
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 22:09
jas sum za pilates povekje!


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 00:52

Пилатес исто е добро,но јас повеќе сум за јога.
На дело


-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: CONTESSA
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 01:23
sum praktikuvala i pilates no definitivno sum za joga...eve veke nekoe vreme odam i sum prezadovolna kako psihicki taka i fizicki.....vo sekoj slucaj sum po cel den nasmeana i pozitivna kon se vo zivotot....
preporacuvam joga...


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 11:36
yoga-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 11:39-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 12:28
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

sepak odlucivme so koleskava od mart na hata joga намигнување


kade?


Постирано од: fiore
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 16:35
samo sto pocnav so joga i vezbi od Kraford (kombinacija eden den joga,drugiot vezbi),na cd, doma pred tv. Mislev deka joga ke bidi polesno ama sum se zeznala.
Znaci i dvete i pilates i joga


Постирано од: sunshine_baby
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 14:03
Јас ги практикувам и двата,но повеќе сум навлечена на јога.
Неспоредливи се...јогата ми е при срце и имаме развиено емотивна врска,па затоа повеќе влечам кон тоа,но пилатесот е нешто фантастично,исто толку добро и повеќе динамично.
Што и да одлучите нема да згрешите,но ако имате време и за двете...прекрасна комбинација!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 23:00


Pilates...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 20:57
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Јас ги практикувам и двата,но повеќе сум навлечена на јога.
Неспоредливи се...јогата ми е при срце и имаме развиено емотивна врска,па затоа повеќе влечам кон тоа,но пилатесот е нешто фантастично,исто толку добро и повеќе динамично.
Што и да одлучите нема да згрешите,но ако имате време и за двете...прекрасна комбинација!
големо%20гушкањељубовголемо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 20:59
Originally posted by fiore fiore напиша:

samo sto pocnav so joga i vezbi od Kraford (kombinacija eden den joga,drugiot vezbi),na cd, doma pred tv. Mislev deka joga ke bidi polesno ama sum se zeznala.
Znaci i dvete i pilates i joga


Околу јога најдобро е прво со инструктор да ги совладаш вежбите, а потоа можеш дома. Мислам, тоа е неспоредливо отколку јога да почнеш сама по касета.
Инструкторот најдобро ќе те корегира во тек на вежбањето што кај јога е многу важно, правилно да биде изведена асаната.
Тешко е само на почеток, затоа има степени. Потоа станува неразсделен дел од тебе.
Те охрабрувам да продолжиш.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 21:05
missing


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 21:18


t.n.Riba-odlicna za beli drobovi i zgolemuvanje na kapacitet na istite, pomaga vo vreme na alergii

miss

Kobra-megu drugoto, gi zajaknuva grbnite muskuli.
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 21:43
maci a ti doma vezbas joga?

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 13:11
Да, прво се разбира вежбав во Јога центар со инструктор додека ги совладав, а сега дома, иако не е лошо одвреме навреме пак да се оди во група, чисто заради корекции.

Инаку за жал последнава година не смеам да правам некои вежби каде има големи ротации на кичмата, ама за среќа има доволно други вежби во јогата.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 13.Ноември.2010 во 15:33
Каде во центарот на Скопје има пилатес центар?
Сакам да почнам да вежбам.
-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 13.Ноември.2010 во 15:54
Нема на многу места...ама ќе ти пратам ЛП...ако ти се допаѓа..да не рекламирам тука

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Ноември.2010 во 19:29
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Нема на многу места...ама ќе ти пратам ЛП...ако ти се допаѓа..да не рекламирам тука
bash me interesira na koi mislish ?збунетост
 
prati mi i mene!да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk