IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Stari aparati (odltimer-i)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Stari aparati (odltimer-i)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 21:52
Пред некое време ве прашвев за Canon AE-1,па да ви се пофалам си го зедов апаратот и сега за сега само еден филм е испукан.Па еве ви две фотки, не ми замерувајте, ова се мои први искуства со аналогна SLR камера. http://flickr.com/photos/ixtys/2367248464/
http://flickr.com/photos/ixtys/2367247260/
http://flickr.com/photos/ixtys/2366580725/
http://flickr.com/photos/ixtys/2366586637/
Не ми замерувајте шо се на Фликр.
Поздрав на сите

Изменето од Samoil - 27.Март.2008 во 22:24
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 22:54
kazi mi go tvojot prvicen stav i ocekuvanje od kamerata i prvite rezultati. dali go dobi ocekuvanoto ili ne? dali si zadovolen so krajniot rezultat?
pozdrav
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 10:48

me potseti kolku dobri sliki pravi canonot :)

kazi mi sto objektiv zema so aparatot?
 
eve ti eden sovet od covek sto slika so manuelen fokus i nosi ocila - pazi koga fotografiras so golem otvor na blendata - fokusot recisi sigurno kje ti bide pred ili zad mestoto kade sto si sakal da bide.
 
najbezbolno resenie e da ja podzatvoris malku blendata i taka da fotografiras. mislam deka F/4 bi bilo dovolno :)
 
pozdrav i neka te sledi dobro svetlo,
Dimi
Кон врв
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 11:34
Јане: Како шо имам напишано,уше сум почетник за аналогна камера.Оние фотографии кај шо имам погодено фокус и бленда се преубави, и ги надминаа моите очекувања за камерата.Значи сум презадоволен.
Дими:FD 50mm 1:1.8; A тоа со блендата го забележав од ко го развив филмот.На пола фотки имав утнат фокус , ама шо да прам,ептен сум вљубен во отворена бленда. Ќе те послушам за блендата, зшо и јас носам наочари.
Дечки поздрав и ве молам посочете ми кај шо грешам.


Изменето од Samoil - 28.Март.2008 во 11:36
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 12:02
И имам едно прашање.Дали после развивање на филмот, фотографиите ги дообработувате на PC? Или оставате до израз да дојде квалитетот на филмот?
Упс,две прашања биле.
Поздрав
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 12:58

Samoil so zadovolstvo kje ti odgovoram na prasanjeto!

- bukvalno sekoja fotografija sto ja pravam, bez razlika dali e na film ili digital, ja obrabotuvam vo Photoshop ili vo nekoj slicen softver - najcesto toa e Lightroom. Isto taka postojano sovetuvam i agitiram fotografiite da se obrabotuvaat.
 
- Mnogu mi e odbivno sfakjanjeto deka fotografiite na film se ona vistinskto i deka ti ne treba da se obrabotuvaat, a mi se prevrtuva utrobata od idejata deka digitalnite fotografii ne treba da se obrabotuvaat bidejki kvalitetot e kaj originalot.
 
- Fakt e deka uste pred da postoi PS, postoela obrabotka na fotografiite, samo sto taa se izveduvala vo laboratoriski uslovi. Tokmu od tamu se izlezeni dobar del od alatkite sto gi ima vo Photoshop. Zatoa sum pobornik za upotrebata na softver za sreduvanje na fotografiite se dodeka toa ne ja nagrduva fotograifjta.
 
- Vo zavisnost od potrebite razlicna e i obrabotkata na fotografiite, na primer ne e isto da objavis fotografija vo vesnik, vo magazin, na internet sajt ili da ja isprintas na fotografska hartija. Najcestata obrabotka opfakja izostruvanje, podesuvanje na levels, kontrast, saturacija i burn/dodge.
Sepak najvaznoto e deka sekoja fotka se obrabotuva!
 
pozdrav
 
 
 
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 14:27
Originally posted by dimi dimi напиша:

Samoil so zadovolstvo kje ti odgovoram na prasanjeto!

- bukvalno sekoja fotografija sto ja pravam, bez razlika dali e na film ili digital, ja obrabotuvam vo Photoshop ili vo nekoj slicen softver - najcesto toa e Lightroom. Isto taka postojano sovetuvam i agitiram fotografiite da se obrabotuvaat.
 
- Mnogu mi e odbivno sfakjanjeto deka fotografiite na film se ona vistinskto i deka ti ne treba da se obrabotuvaat, a mi se prevrtuva utrobata od idejata deka digitalnite fotografii ne treba da se obrabotuvaat bidejki kvalitetot e kaj originalot.
 
- Fakt e deka uste pred da postoi PS, postoela obrabotka na fotografiite, samo sto taa se izveduvala vo laboratoriski uslovi. Tokmu od tamu se izlezeni dobar del od alatkite sto gi ima vo Photoshop. Zatoa sum pobornik za upotrebata na softver za sreduvanje na fotografiite se dodeka toa ne ja nagrduva fotograifjta.
 
- Vo zavisnost od potrebite razlicna e i obrabotkata na fotografiite, na primer ne e isto da objavis fotografija vo vesnik, vo magazin, na internet sajt ili da ja isprintas na fotografska hartija. Najcestata obrabotka opfakja izostruvanje, podesuvanje na levels, kontrast, saturacija i burn/dodge.
Sepak najvaznoto e deka sekoja fotka se obrabotuva!
 
pozdrav
 
 
 


vo najgolem del se soglasuvam, no ne i so toa deka na sekoja fotografija i treba obrabotka (se izvinuvam ako pogresno sum te razbral)...

mojot princip(stav) e sleden: digitalniot fajl go pominuvam niz ps recisi sekogas... skeniranite fajlovi od film isto taka dosta cesto znam da gi procesiram, no mnogupati sum se nasol vo situacija koga obrabotkata mi e nepotrebna duri i nepozelna... kaj skeniranite fajlovi od film sekogas ima grain (zrno) duri i kaj filmovite so niska osetlivost (50-100 asa), taka sto dodatnoto izostruvanje mnogu retko go koristam zaradi toa sto vo toj slucaj zrnoto ke se zasili i ke izleze uste poveke na povrsina... se obiduvam da interveniram vo kontrastot na sekoj mozen nacin a da ne go kompromitiram toa sto sum go zamislil kako ideja sto bi trebalo da dade konecen izgled na fotkata...

druga rabota... moite fotografii jas prvenstveno gi spremam za printanje, a ne za web objavuvanje... taka sto najmnogu se raduvam na onie fotografii (zboruvame za film) na koi ne im e potrebna dodatna obrabotka i od koi bi mozel da izvadam golemi printovi direktno od negativ... onie fajlovi koi gi obrabotuvam mi se skenirani na visoka rezolucija za da mozam od niv da izvadam barem print od 30x46, sto znaci deka recisi site moi fotografii mozam da gi isprintam vo pristojna golemina... na ova pridonesuva i faktot sto recisi nikogas ne kropiram...

na krajot na kraistata se se sveduva na licniot afinitet i potrebi...

ke se slozam so dimi okolu obrabotkata na fajlovite od digitalnen aparat... ednostavno na tie fajlovi obrabotka recisi sekogas im e potrebna (makar i najosnovna)... mislam deka seuste dinamickiot opseg, kontrastnosta i red drugi raboti kaj digitalnite aparati baraat barem malku cepkanje vo ps... sekako ne zboram za digital medium format... toa e veke druga prikazna...среќа


Изменето од branko_k - 28.Март.2008 во 14:30
Кон врв
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 14:30
За обработка на фотографиите од дигитален,одамна го сфатив.Ама зш сега почвам да работам со аналоген,зато прашвам.
Фала ти на одвоеното време.
Поздрав.
п.с Да се надоврзам на Бранко.Линковите од фотографиите шо ги остајф предходно,две се остаени ко шо излегоа од филм,без никакво чепкање,зш ми изгледаа дека немет потреба од никакво чепкање.Додека другите две морав да ги чепнам зшо оригинал беа катастрофа.Не дека сега се нешо поарни.
п.п.с Проштевајте на охридскиов.
Фала ти Дими и фала Бранко


Изменето од Samoil - 28.Март.2008 во 14:37
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 15:31
Ako go skeniras filmot, normalno e da te tera da go obrabotis. No jas nemam nieden print doma obraboten na PS. Ako se dobro i pravilno eksponirani ne ti trebaat nikakvi levels. Togas kje go vidis i samiot karakter na filmot. Dali e za portreti ili za pejsazhi. Kako reagira na senkite i na svetlite delovi. Ako ne ti e dobro eksponiran, ili kako sto se vika "nema gustina" negativot togas se pravat korekcii koi nikogas nema da dadat rezultat kako vistinski dobro eksponiran film.
Inaku imam pechateno od film analogno - rachno na Durst (color i B&W) do 1x1m bez PS ili ostanato i sho da ti kazham...........treba da gi vidish.......намигнувањенамигнување.
Da zavrsam. Ne ti treba fotosop da pecatis od film analogno. Ako skeniras, togas ti treba PS zatoa sto skenovite se "flat" i treba doteruvanje.
Na kraj se e od kejfot i stilot. So vreme kje se najdes samiot sto sakas. Nema ogranicuvanja големо%20гушкање

Inaku za izlozbata na Fotografika jas kje pecatam analogno i bez skeniranje, znaci bez nikakvi digitalni manipulacii tuku so analogni. Kje dojdes i kje vidis намигнување


Изменето од Tegla - 28.Март.2008 во 15:53
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 15:43
Tegla, mislam deka so ovaa replika pogodi vo centar... skoro vo centar.

Imeno, dokolku navistina se e stokmeno kako sto treba, vo najgolemiot broj sluchai nema potreba od nekoe dodatno manipuliranje so filmot. Velam "skoro" zatoa sto ponekogash, spored afinitetite ili potrebite, mozhebi treba malo doteruvanje na gustinata (density) ili potrebno e da se napravi izvesna kolor korekcija (poradi refleksija na nekoja boja od sredinata vo koja se naogja objektot na fotografiranjeto). Znachi ne e deka nikogash nema potreba od korekcija, no vo sekoj sluchaj toa e poretko otkolku od onoa kaj digitalnite fajlovi.

Koga filmot se skenira lugjeto obichno gubat od predvid deka od toj moment veke rabotat so digitalen fajl, a ne film. Toa e isto kako da slikale so DSLR (najchesto vsushnost e polosho, ama da ne ja shirime popusto temava), pa zatoa normalno e deka skoro sekogash ke moraat da pribegnat do PS manipulacija duri i koga nemaat namera od nikavo posebno alteriranje na toj fajl.



Изменето од Zoran K - 28.Март.2008 во 15:47
Кон врв
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 15:45
Епа здравје Боже да ги видиме наскоро.Ама каде?
Поздрав Тегла.
И не ти се имам заблагодарено за спецификациите на филмовите.
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 15:53
Se zavisi kako pechatis. Ako pecatis do 20x30 na masina (Fuji ili Noritsu) ne ti treba PS za dobar print direktno od film. Sepak kje ima nekoja korekcija na gustina. Ako skeniras togas normalno e da gi doteras vo PS.
Se zavisi kakva namena ima fotografijata. Ponekogas celiot film go pecatam, ponekogas samo go skeniram i nikogas nema da gi ispecatam.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 15:55
Originally posted by Samoil Samoil напиша:

Епа здравје Боже да ги видиме наскоро.Ама каде?
 


Izvini moja greska збунетост sto ja popraviv. Mislev na izlozbata na Fotografika vo septemvri голема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 19:43
Prvo za fokusot: koga se fotografira so otvorena blenda edno vdisuvanje ili izdisuvanje moze da bidat kriticni fo odnos na fokusot zaradi ekstremno plitkiot dof i poradi menuvanje na polozbata na teloto po izostruvanjeto i za vreme na kadriranjeto. Lek? mozebi dve - do tri blendi pozatvoreno od maksimalniot otvor. So toa ke se dobijat dramaticno pogolemi performansi od objektivot seuste ke imas plitok dof (za nijansa podlabok) ama i poveke snasi da imas ostra fotografija vo poleto na fokusot. Nekoj moze i ke se obide da me demantira , no treba da se ima vo predvid deka stanuva najcesto zbor za portret slikan od blizu od 1-2 metra dalecinai tuka ramninata na fokusot e dramaticno plitka.
Vtoro za obrabotkata: Najcesto koga fotografiram so analogna kamera se potpiram na iskustvoto i osven korekcija na density (pocesto na digitalna , otkolku na analogna kolor laboratorija) ne cepkam nisto na fotografijata. Tuka najmnogu mi pomaga iskustvoto so slajd filmovi koe me nauci na tocno tolkuvanje na svetloto na scenata vo odnos na izvorot (tip, sila) , okolinata na objektot (svetla, temna, reflektiracka, mat) taka i samiot objekt , negovite karakteristiki, zamislata i nacin na realizacija, koristenje na filtri ili efekti.
Dodeka kaj digitalniot file najcesto sakam da bide nativen no iskustvoto mi pokazuva deka e neophodno malo cepkanje vo nekoj softver za da se dolovi ona sto filmot go nosi so sebe vgradeno. Najcesto pricina za toa e maliot dinamicki opseg na digitalnite kameri vo odnos na analognite, kako i pogolemata tolerancija na greski kaj filmot.
Sepak mislam deka analognoto iskustvo e klucno kaj sekoj koj misli da se zanimava seriozno so fotografija. Poradi nacinot na koj se doaga do finalniot proizvod niz site fazi na rabota. Ednostavno razlicna im e matricata na dvata naizgled isti finalni proizvodi. Kaj analogniot pristap prvo e razmisluvanjeto kako ke se eksponira filmot, potoa dali pri eksponiranjeto ke se koristat nekoi filtri, pa kako i vo koj tip na razvivac ke se razvie, potoa na kakov tip hartija ke se exponira negativot, kako vo odnos na kontrastot taka i vo odnos na rezolucijata i zamislata na finalniot proizvod, pa nacinot na samoto exponiranje i eventualnite filtri ili dopolnitelni obrabotki na samata fotografija. i za kraj kaj analognite fotografii pri golemo zgolemuvanje se dobiva zrno (grain) za razlika od digitalnite kade se pojavuva krzavost ili pikselizacija.
Kaj digitalnite mediumi prvo nesto e kontrola na lcd monitorot na kamerata, potoa doaga obrabotkata na PC i potoa pecatenjeto. Naizgled isto , ama ne e isto. VO dvata slucai finalniot proizvod e fotografija no so sosema razlicen nacin na nastanuvanje.
Ostanatoto e prasanje na stav i licen vkus. Za analognata da bide besprekorna e potrebno mnogu pogolemo iskustvo i trpenie, no zatoa digitalnata idava mnogu pogolema sloboda vo rakuvanjeto, taka i vo nastanuvanjeto na finalen proizvod koj nema golema slicnost so ona sto prvicno e fotografirano so kamerata i istoto pomalku mi lici na fotografija a poveke na fotoshopija no toa e veke druga tema.
Zatoa imate sloboda na izbor i koristete ona sto poveke vi lezi kako nacin na izrazuvanje.
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.