IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 112113114115116 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 02:09
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Ти од таму каде што си можеш да даваш пари за што сакаш а јас тука самиот ќе одлучам кога ќе платам и за што ќе платам.
Суштината ја промашуваш ти од почеток.Ние сме тие кои што живееме тука да одлучиме за што би плаќале без разлика на политичката определеност.Од позиција на воајер од страна кој само чита и се информира од портали што се тука случува потполно те разбирам но , но немаш право и неможеш да тврдиш и ни кажуваш што за нас кои живееме тука е добро , што да поддржуваме или што да отфрламе. 

Еве уште еден тотално искомплексиран пост, ама овој пат од човек кој што наводно треба да дели некоја правдина на форумов, да биде независен а тој уште во старт пројавува табуа кон одредена група на граѓани. 

Па колку пати треба да објаснувам на форумов, дека секој еден човек кој има македонско државјанство, без разлика  каде живее, во матичната држава ги има истите права како и оној кој перманентно живее во истата.

Ај пак да ти повторам ( слабо цртам, да можев и ќе ти нацртав ), имам право да учествувам на избори од секаков вид, имам право на глас, да бирам и да бидам избран. Имам право да го кажам мојот став за секое прашање од општествен карактер, да учествувам на референдуми. Имам право да поседувам движен и недвижен имот, буквално ги имам сите права кои ги имаш и ти.

Покрај правата што ги поседувам како државјанин на Македонија, имам и свои должности, да плаќам данок за  имотот кој го поседувам, и сите останати должности кои ги има секој еден граѓанин на Македонија.

Ти не можеш да ми одредуваш што и како имам право, ниту мене, ниту на било кој друг, кога моите права се одредени со закон.
Или ти си над законот, над уставот???? 

Со самото тоа што воопшто се осмелуваш да пишуваш вакви будалаштини можам само да заклучам дека си имам работа со несериозен и неук човек со диктаторски афинитети.




Човече ти неможеш да ми/ни кажуваш од таму што за мене/нас овде е добро или не ! Можеш да коментираш за себе , да го изнесеш сопственото мислење , убедување но неможеш да им се уфрлуваш на другите и да им кажуваш ова прави го и слави го тоа не !
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 05:36
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

 
Човече ти неможеш да ми/ни кажуваш од таму што за мене/нас овде е добро или не ! Можеш да коментираш за себе , да го изнесеш сопственото мислење , убедување но неможеш да им се уфрлуваш на другите и да им кажуваш ова прави го и слави го тоа не !


Не е лошо да го прочиташ уставот на РМ,  да поднаучиш нешто ново, па вероватно ќе ти бидат појасни некои работи.

Ова што овде го протежираш, односно на одредена категорија граѓани на Македонија да им забрануваш слободно изразување односно да си кажат што мислат, не само што не е законски, туку е и неморално и примитивно.

Не знам на што години си, ама забрани на слободно изразување беа одлика на некои минати времиња.

И кај јас тоа сум рекол на некого да прави вака или онака, секогаш го кажувам мојот став, кој не е обврзувачки за никого.
Искажувањето на став не е спротивно на законите на РМ!!!! ( или е според тебе и твоите закони ) 




"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 07:34
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Што ви пречат црквите бе, до сега не сум слушнал некој Албанец да се жали зошто се градело џамија некаде.

Zeksi, vo zemja kakva shto e Republika Makedonija, so mala kupovna mokj, so nizok standard i so golem broj nevraboteni, najmalku shto i treba na ovaa drzava se crkvite. Nema Skopje da go pravime Ohrid 2 kade shto za sekoj den ima po edna. Shto znam, kako shto trgnalo vo Skopje mozebi kje ima ushte povekje. 

Crkvite ne treba da bidat predmet na diskusija. Tie se verski objekti i se dodeka se gradat so pari na MPC, donacii od organizacii, biznismeni i slichno, nema zoshto da smetaat. 
No, tuka zboruvam za verski objekti izgradeni na privatno zemjishte ili zemjishte na MPC. A ne za taa namena da se otstapuvaat parkovi i placovi na drzavata ili edinicite na lokalnata samouprava.


Od druga strana pak, bi sakala da te zaprasham zoshto spored tebe ni se crkvite na nas?
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Сум за тоа што повеќе цркви да се изградат насекаде по Македонија.

Od edna replika na chlen razbrav deka ne ziveesh vo Makedonija. Me zachuduva faktot shto i pokraj toa shto najverojatno (po tvoeto kazuvanje) si Makedonski drzavjanin i kako shto se iskaza nekade plakjash danok na imotot (shto mozebi go imash, a mozebi go nemash) vo RM, seushte se osmeluvash da ja nametnesh izgradbata na crkvite kako dobra rabota?!

Jas ne velam deka ne e dobra, velam deka e nepotrebna. 
Ajde sega objasni ni na nas (bidejkji gledam deka se sporish so odredeni chlenovi) koe e dobroto od tvoeto nametnuvanje na crkvite? 
Jas sum od onie koi imaat sopstven stav i ne sum partiski opredelena. Bez razlika na toa, ima raboti koi shto gi napravile chlenovite na aktuelnata vlast koi gi mrazam, a ima i raboti koi me impresioniraat. 

Vo toj kontekst, bi te prashala zoshto ja meshash aktuelnata vlast vo nametnatoto prashanje so crkvata? (citatot ne se odnesuva na moeto pishuvanje, no go koristam istoto za da se razjasnat nekoi raboti)

 
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Забораваш дека оваа влада доби доверба од народот да ја води државата а согласно со тоа и да троши пари односно има ингеренции да одлучи дали и што ќе подржи во изградба или не.

Тоа дали мнозинството народ одобрува вакви потези на владата беше кажано на 5 јуни.

Zoshto treba crkovnite raboti da se prepishuvaat na vlasta ili opozicijata? Neli se toa potezi koi shto treba da gi pravi MPC? Neli vo 8miot Amandman od Ustavot na RM stoi deka MPC, IVZ, Katolichkata crkva i site drugi verski zaednici i religiozni grupi se odvoeni od drzavata i se ednakvi pred zakonot? 

So toa celiot muabet ti nema osnova. Povekje od ochigledno e deka ne si vo pravo so toa shto go pishuvash i sekoe tvoe razmisluvanje e politichki povrzano. 

Treba da ti e jasno deka bez razlika shto ti plakjash danok na imot vo RM a ziveesh vo stransto, ne ti dava za pravo da ja poddrzuvash vlasta vo gradenjeto na verski objekti, samo od edna edinstvena prichina - Drzavata ne moze da gradi. 
Ti mozesh da gi uzivash blagodetite na zagadeniot skopski vozduh, na site prirodni ubavini vo Makedonija, mozesh da uzivash dodeka vozish po patishtata niz Makedonija, mozesh da gi donesesh tvoite deca (pod pretpostavka deka gi imash) vo Makedonija i da gi zapisheh besplatno vo osnovno i sredno uchilishte, mozat da go koristat gradskiot prevoz besplatno i red drugi beneficii poradi toa shto ti plakjash danok. 

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 11:04
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Па колку пати треба да објаснувам на форумов, дека секој еден човек кој има македонско државјанство, без разлика  каде живее, во матичната држава ги има истите права како и оној кој перманентно живее во истата.
Види сега, тоа не е баш точно...
еве на пропаднатиот попис, оние кои се една година надвор од државата...
не требаше да се водат како жители на државата...
тебе тоа ти личи на еднакви права...?збунетост

Ај пак да ти повторам ( слабо цртам, да можев и ќе ти нацртав ), имам право да учествувам на избори од секаков вид, имам право на глас, да бирам и да бидам избран. Имам право да го кажам мојот став за секое прашање од општествен карактер, да учествувам на референдуми. Имам право да поседувам движен и недвижен имот, буквално ги имам сите права кои ги имаш и ти.
Покрај правата што ги поседувам како државјанин на Македонија, имам и свои должности, да плаќам данок за  имотот кој го поседувам, и сите останати должности кои ги има секој еден граѓанин на Македонија.

Тоа дека имаш право, имаш...
ама...
ти може
и да немаш никаков имот, ни движен ни недвижен во нашата ни прекрасна држава Република Македонија...
па следствено и да не плаќаш никаков данок на државата...
значи не го полниш буџетот преку никаков данок, ниту чуваш пари во наши банки...
ниту било како придонесуваш за подобрување на живечката во државата...
ама ти дале право да одлучуваш за оние кои сите тие обврски ги исполнуваат...
и да им ја кроиш капата како ќе живеат...збунетост
море ајде...
некој што не дошол во РМ 20 години, ќе донесува одлуки за тоа како јас треба да живеам...

а да им се даде услов на пример сета своја заштеда да ја префрлат во нашите банки...
ова "нашите" условно сфати го...
па дел од платата која ја земаат таму некаде да одвојат за некаков си пероснален данок за нашата држава...
ќе се прашаме колку од нив ќе го задржат Македонското државјанство...
инаку која корист бре од вас...?збунетост
освен што им служите на политичарите да дојдат на власт со вашите гласови...

Ти не можеш да ми одредуваш што и како имам право, ниту мене, ниту на било кој друг, кога моите права се одредени со закон.
Или ти си над законот, над уставот???? 

Со самото тоа што воопшто се осмелуваш да пишуваш вакви будалаштини можам само да заклучам дека си имам работа со несериозен и неук човек со диктаторски афинитети.


Инаку за познавањето на состојбата во РМ од страна на оние кои не живеат тука...
то е исто како јас да кажам дека Обама нема поим како да го реформира здравствениот систем во САД...
или Меркел не знае дека патиштата во нејзината Шпанија не се на задоволително ниво...
ако речеш дека Меркел нема врска со Шпанија...
то е исто ко јас да ти речам дека Марјан Ѓорчев нема врска со општина Кисела Вода...
и дека прасињата од Вол Стрит за Нова Година избегале во сомнителен правец...
најверојатно некаде накај општинските функционери...
ама тебе те заболе за тоа...
исто како мене за ланскиот снег во Канада...

П.С. Постот на Zeksi71 го искористив за да го изнесам или истресамнамигнување, моето мислење...
окулу даденото право за гласање од страна на дијаспората...
немам ништо лично против Zeksi71, иако нему му се обраќам...
само така ми се наместија коцките...

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 15:52
Ajde sega vratete se na temata.

Ako sakate da prodolzhite vo ovaa nasoka pojdete na podforumot Македонци ширум светот.

P.S. kojsumjas, ne si 100% vo pravo.


Изменето од Messenger - 15.Јануари.2012 во 15:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 18:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde sega vratete se na temata.

Ako sakate da prodolzhite vo ovaa nasoka pojdete na podforumot Македонци ширум светот.

P.S. kojsumjas, ne si 100% vo pravo.
Оваа влада им даде право на глас...
на Македонците од дијаспората...
па затоа и тука продискутирав, иако и на друга тема истото го имам кажано...

П.С. Меси, никој не е 100% во право...

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 01:02
Natamoshnite komentari vo vrska so pravata i dolzhnostite na iselenicite prefrleni se vo temata

Каква е користа од Македонците во странстbo ( Македонци ширум светот)




Изменето од Messenger - 16.Јануари.2012 во 01:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 21:59
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 11:56
Се надевам дека ова и практично ќе се реализира

Немилосрдна борба против вработувањата на црно
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2012 во 00:10
nemilosrdnata borba protiv vrabotuvanjeto na crno e dobra borba dokolku ima kontra borba za zajaknuvanje i potiknuvanje na vrabotuvanjeto na nevrabotenite.no dokolku toa ostane samo ednostrano so sprechuvanje na posledniot nachin na egzistencija pri tolkav procent na nevrabotenost, e toa ke ima losi posledici vo odnos na kriminalitetot.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 14:09
Пааа владата ќе прави нова фасада!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 21:11
Ветува покачување по неполна година (за нив имаше веднаш оти им се троа мали). Не се криви тие-ние кои не гласање во декември- а не на денот на изборите.Живи били-на наредните избори и ние ЌЕ

Владата останува на ветувањата за зголемување на платите и пензиите




Изменето од mamamd - 21.Јануари.2012 во 21:12
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 00:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ветува покачување по неполна година (за нив имаше веднаш оти им се троа мали). Не се криви тие-ние кои не гласање во декември- а не на денот на изборите.Живи били-на наредните избори и ние ЌЕ

Владата останува на ветувањата за зголемување на платите и пензиите



ОВА Е НАВИСТИНА СТРАМНО АЈ МАЛКУ ПРЕИСПИТАЈ ЈА ГРУЈО ОДЛУКАВА ЌЕ НИ ДАДЕШ ПОКАЧУВАЊЕ НА ГОДИШНО НИВО ОД 750, ДЕНАРИ НЕЛИ Е ПОМАЛКУ СМЕШНО, ДРСКО И БИЗАРНО Г- НЕ ГРУЕВСКИ?
КОГА НЕКОЈ ГО ВЕЛИ ОВА А Е ОД ТВОЈОТ ТАБОР НАВИСТИНА ВРЕДИ ДА СЕ РАЗМИСЛИ..............
ДАЛИ ДА ГИ ДАДАМ ЗА ПОКАЧУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА ИЛИ МОЖЕБИ ЗА СМЕТКАТА ЗА ПАРНО?!изненадување
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 00:03
ИЛИ МОЖЕБИ ЗА 33% ЗА МОЌНОСТ ВО СМЕТКАТА НА ЕВН ЧТО ГИ ДАВАМЕ ЦЕЛ ЖИВОТ НА ЕВН БЕЗ НИКОЈ ДА ПОВЕДЕ СМЕТКА ЗА ТОА
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 112113114115116 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.