IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 17:27
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

E pa Adzo,sto ne ja napisa i replikata moja na toj text ???



не ја напишав, затоа што верувале или не, ЈА НЕМА! газење%20од%20смеење
 
E pa bUJRUMTE SITE TAMU:
 
Pa Bujrum site tamu,pa videte ja ima ili ja nema газење%20од%20смеење
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 17:30
ne be druze, neka ne se macat

eve ja tvojata rplika

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Apeliram do site koi citaat na forumot.Da gi procitaat prvite dva posta od temava i da vidat sto i kako e odgovoreno.Samo tolku.



затната муцка по којзнае кој пат...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 17:30
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Kolku za primer,da vidite sto se veli vo Evangelieto po Barnabi
 
газење%20од%20смеење
Мирко Мирко, откако твоите аргументи не најдоа место во Библијата и не го издржаа мечот на Словото, фати кривини по апокрифни евангелија а? газење%20од%20смеење
 
Со апокрифни евангелија, еретички списи, корани, морани и слични бабини деветини можеби и ќе докажеш дека Мухамед е пророк, но не и со Библијата намигнување А да те потсетам: Темава е "Библиски Пророштва", а не "Апокрифни пророштва".
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 17:32
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

KOJ E SLICEN NA MOJSIE,MUHAMMED ILI ISUS ???
 
Исус е сличен на Мојсеј. Зошто? Еве ти го одговорот на Krale намигнување
 
1. Мојсије излезе од Египет - Исус излезе од Египет

2. Мојсеј беше во пустината 40 години, Христос симболично го обележа тоа со 40  дена пост и искушение во пустината

3. Кога Мојсеј се роди Фараонот нареди убиство на сите новореднчина, кога Христос се роди Царот нареди убиство на сите новороденчиња

4. Мојсеј е на чудотворен начин спасен од убиството, Исус е на чудотворен начин спасен од убиството

5. Двајцата беа Евреи (Самиот Мојсеј пророкуваше дека тој ќе биде Евреин: „Господ вашиот Бог ќе подигне за вас пророк како мене, помеѓу вас, од вашите ЗЕМЈАЦИ, Него слушајте Го“ 5 Мојс. 18:15, а истото го пророкува и самиот Господ Бог во 18:18) Мохамед бил Евреин? Не сум знаел

6. Мојсеевото лице светеше кога слезе од Гората (планината), Исусовото лице светеше по Гората на Преображението

7. Мојсеј воспостави завет на Бога со луѓето, Исус воспостави НОВ завет на Бога со луѓето

8. Мојсеј го прими откровението на Планина, Исус го даде на Планина (Проповедта на Гората)

9. Двајцата извршуваа чуда, знаци и лечења

10. Мојсеј постави 70 владетели над Израел, Исус постави 70 ученици да ги поучуваат народите

11. Мојсеј испрати 12 шпиони за да ја освои Ветената Земја, Исус испрати 12 Апостоли за да ја освојата Земјата

12. Ни едниот ни другиот немаат гроб.

13. Мојсеј владееше над Црвеното Море, Исус над Галилејското

14. Мојсеј подигна дрво со змија за да ги излекува луѓето, Исус САМИОТ беше подигнат на дрво на крстот како духовно лекување на луѓето.

15. Двајцата беа водачи, законодавци, лекувачи, спасители, учители, свештеници и посредници.

16. 400 години Израелците беа во ропство пред Мојсеј, 400 години беше молкот од Стариот завет до Христа.

17. И двајцата се родени во ропство

18. Мојсеј отфрли власта на овој свет ( да стане следниот фараон), Исус отфрли да стане цар (за разлика од Мохамед)

19. И двајцата на народот му дадоа леб од небото

20. Обајцата беа спасители на Израел: Мојсеј од египетското ропство, Исус од Сотонското владение

21. Мојсеј ја воспостави Пасхата, Исус СТАНА новата Пасха на празникот Пасха

22. Тората му беше дадена на Мојсеј 50 дена по излезот од Египет, Светиот Дух и беше пратен на црквата 50 дена по Христовото воскресение

23. Пророштвото е ИСПОЛНЕТО и ПОТВРДЕНО во Новиот завет дека Исус беше тој пророк. Читај ги Јован 1:45, 6:14, Дела 7:37-38.
    „Филип го најде Натанаил и му рече: „Го најдовме Оној за Кого пишуваа Мојсеј во Законот и пророците, Исус, синот на Јосиф од Назарет.“
    14 Луѓето, кога го видоа чудотворниот знак што го направи, рекоа: „Овој е навистина Пророкот Кој требаше да дојде на светот.“
    Прочитај ја прекрасната проповед на првиот маченик Стефан во Дела 7, и ќе видиш колку прекрасно објаснува дека Исус е тој за кого што зборуваше Мојсеј.

намигнување




Изменето од EvAngelos - 31.Август.2007 во 23:38
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 17:35

EvAndzelco Evandzelco... moite ARGUMENTI kako sto moze da se zabelezi ostanaa bez odgovor намигнување I taka ke ostanat,kako i na temata za Biblijata i Astronomijata i temata Falsifikati....

 
Slicnosti sekako deka mozes da najdes. Isus imal 2 oci i mojsie imal 2 oci. Isus imal nos i mojsie imal nos.....  Ne se bara toa, Sto e so OGROMNITE RAZLIKI. Isus e (spored vas) Bog mojsie Obicen covek,prorok ??????????????? Dali se ISTI ?????? Togas i Mojsie e Bog !!!
 



Изменето од ACELERA - 31.Август.2007 во 17:42
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 17:46
Абе и Мухамед имал 2 очи и Мојсеј имал 2 очи, и двајцата имале по 10 прсти на рацете и на нозете, и двајцата спиеле со затворени очи итн итн... и јас можам вака да одам до бескрај...
а за ОГРОМНИТЕ РАЗЛИКИ ти не си компетентен да даваш суд што е големо, а што мало, бидејќи Библијата не е Света Книга за тебе и ти неможеш да ја разбереш нејзината духовна суштина, така да твојата "критика" најмалку зборува за ОГРОМНИТЕ РАЗЛИКИ.
 
Ако те итнересираат сличностите помеѓу Мојсеј и Исус повели прочитај го горниот мој пост.
 
А ако те интересираат разликите помеѓу Мојсеј и Мухамед (т.е. зошто тие не можат да бидат слични) еве ти го одговорот на Аџија...
 
---------- Ориџинали поустед бај Аџија голема%20насмевка -----------
 
Еве ти неколку показатели зошто Мохамед не може да биде пророкуваниот пророк „сличен на Мојсеј“...

1. Не е Евреин (текстот јасно укажува на тоа дека ќе биде Евреин. Ти свесно го цитираш само 18 стих, а го занемаруваш тој 3 стиха претходно кој УШТЕ ПОЈАСНО вели: Ќе ви издигне Бог, ОД ТВОЈАТА СРЕДИНА, ОД ТВОИТЕ БРАЌА, Пророк каков што сум јас“. Појасно здравје... LOLLOLLOLLOL

2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус

3. Не зборувал директно со Бог, како што тоа го правеле Мојсеј и Христос

4. Не е воспоставувач на завет (Мојсеј Стар, Исус Нов)

5. Не избрал 12 луѓе кои ќе управуваат во негово име (како што избраа Мојсеј и Исус)

6. Не го изведе својот народ од ропство (Мојсеј и Исус го направија тоа)

7. Не избра живот на откажување од политички функции заради доброто на својот народ и искрените верници (Мојсеј и Исус го направија тоа)

8. Нема знаци дека Мохамед се сметал за наследник на Мојсеј, додека СИТЕ ВО ХРИСТОВА БЛИЗИНА препознавале дека тој е тој пророк (читај Дела 7, Евреите 3:1-2)

9. Мохамед не се обиделе да го убијат царевите додека бил бебе (Фараонот се обиде со Мојсеј, Ирод со Исус, но и двајцата се на чудесен начин спасени)

10. Мохамед не издигна никаков знак (Мојсеј издигна лековита распната на дрво, како што Исус го издигна својот крст за лечење на сите кои со вера гледаат во него)

11. Мохамед не им даде чудотворен небесен леб на следбенците (како што Мојсеј им даде мана, и Христос направи чудо и ги нахранија присутните)

12.  Ликот на Мохамед никогаш не светел (Мојсеевиот лик, и Христовиот лик светеле по средбите со Отецот на планините)

13. Мохамед не се жртвувал за својот народ, туку може да се каже дека ГО ЖРТВУВАЛ својот народ (Мојсеј бараше да биде жртва, за народот да се спаси, а истото го стори и Исус)

14. Мојсеј и Исус беа посредници со Бога, Мохамед обично кнезче...

И уште десетици други примери, но за искрените трагачи доволна е и оваа ризница на ДЕТАЛНИ паралели... А не некои општи како што ти викаш „па можда биле братучеди“ LOLLOLLOL

Ау да, уште едно може да додам...
15. Мохамед завршил ТРАЈНО во гроб (Мојсеј и Исус биле вознесени)

После ова може со сигурност да се каже: Операција успешна, пацијент (мохамед) мртав... LOLLOLLOLLOL
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 17:59

Eteti gi slicnostite pomegju Isus i Mojsie газење%20од%20смеење Tragi komicno bratce.

Цитирај 2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус
Vakva slicnost Greota e da spomnuvas pokraj OGROMNITE RAZLIKI ! Toa prorostvo,NA SEKOJ MOZE DA SE ODNESUVA OSVEN NA ISUS. I ne stanuva zbor samo za slicnostite,tuku potekloto,objavata koja ja primile,kako ja primile........ Ne se zamaraj dzaba.Pogledni,objasneto ti e za merak големо%20гушкање A ti pukni si od maka голема%20насмевка
 
Mojsie imal Tatko i Majka,Isus NE ! Toa e OGROMNA RAZLIKA !
Spored vas,Isus e Bog,Mojsie NE E. Toa e OGROMNA RAZLIKA !
Mojsie umrel so prirodna smrt,Isus e UBIEN. Toa e OGROMNA RAZLIKA !
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 18:12
Мирко:

Eteti gi slicnostite pomegj

 
Mojsie imal Tatko i Majka,Isus NE ! Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот имал.
Spored vas,Isus e Bog,Mojsie NE E. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот не е Бог.
Mojsie umrel so prirodna smrt,Isus e UBIEN. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според исламот не е убиен.


Значи според исламот, Исус Е СЛИЧЕН на Мојсеј.

какво самоубиствено салто само направи сега мирко... газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
 

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 18:16

Не мислам да се вртам во круг со тебе мирко. Секој може да ги види сличностите и разликите меѓу Мојсеј, Исус и Мухамед кои ги наведовме јас, ти и Аџија, па секој нека си пресуди со својот разум.

Она што е слично за тебе, за мене не е суштинско. Она пак што е различно за мене, за тебе не е важно. Затоа секој сам со сопствен разум нека си прочита и одлучи за кого е тоа пророштво, дали за Исус или за Мухамед.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 18:19
Originally posted by аџија аџија напиша:

Мирко:

Eteti gi slicnostite pomegj

 
Mojsie imal Tatko i Majka,Isus NE ! Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот NEMAL
Spored vas,Isus e Bog,Mojsie NE E. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот не е Бог.
Mojsie umrel so prirodna smrt,Isus e UBIEN. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според исламот не е убиен.


Значи според исламот, Исус Е СЛИЧЕН на Мојсеј.

какво самоубиствено салто само направи сега мирко... газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
 

 
Pa ne e slicen,od mnogu pricini kako spored Bibliujata taka i spored Qur'anot. Isus e Vozdignat na nebo i uste nema ukuseno smrt a Mojsie zakopan e. Mojsie i Muhammed imale Tatko i Majka ISUS nemal tatko.
Mojsie i Muhammed se rodeni na priroden nacin Isus e so posebno cudo.
 
Цитирај какво самоубиствено салто само направи сега мирко... газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
  Kako ne primetuvas deka ti takvo salto napravi. Vo Ovoj slucaj PRIZNAVAS DEKA ISUS NE E BOG. Ako mislis deka jas napraviv samoubistveno salto газење%20од%20смеење
 
I ne e samo toa vo prorostvoto te. slicnosta... ima objasneto poveke голема%20насмевка 
 
Nazdravie neka vi e,samo tolku намигнување
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 18:20
Постои доза на субјективизам. Но едно е јасно: Мухамед не е Евреј.

Крај на сказната. голема%20насмевка
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 18:22
Originally posted by аџија аџија напиша:

Постои доза на субјективизам. Но едно е јасно: Мухамед не е Евреј.

Крај на сказната. голема%20насмевка
 
Etego sega... газење%20од%20смеење ako ti go pajstiram uste ednas objasnuvanjeto,ke me kritikuvate za spamiranje голема%20насмевка Zatoa vrati se nazad.
 
Prorostvoto zboruva za Muhammed a.s. I TOCKA. голема%20насмевка
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 18:23
Дали е Мухамед Евреј?

доволно е ова да го одговориш, не мора ништо друго да се трудиш.

И не пукнувај од мака што Муха не е Мојсеј Втори... газење%20од%20смеење
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2007 во 18:27
Originally posted by аџија аџија напиша:

Дали е Мухамед Евреј?

доволно е ова да го одговориш, не мора ништо друго да се трудиш.

И не пукнувај од мака што Муха не е Мојсеј Втори... газење%20од%20смеење
 
Boga mi moze da se zabelezi jasno koj puka od maka.... голема%20насмевка Ama tolku ti vredi i da provociras i navreduvas.
Sekoe prorostvo koe go prepisuvate za ISUS E LAZNO.
 
Eve ti:
Цитирај
Odime ponataka... "PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Sega naglasokot e vo zborovite "izmegju njihova sabraca" Mojsie i negoviot narod ovde se nasloveni kako Rasen entitet i kako takvi nivnite "sabraca" bez somnenie se ARAPITE.
 
Vidite,svetata biblija zboruva za Ibrahim a.s (Abraham) kako Bozji prijatel. Ibrahim imal dve zeni-Sara i Hadzera. Hadzera (hagara) mu rodila na Ibrahim sin-negoviot prvenec. "...A Abram (11) SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL." (Ismail, alejhisselam)" (Postanak, 16:15) "Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela..." (Postanak, 17:23) "A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza." (Postanak, 17:25) Se do dobata od 13 godini Ismail a.s bil EDINSTVEN sin,seme Ibrahimovo.Bog mu podaruva na na Ibrahim a.s drugi sin so SARA po ime Isak a.s (Ishak) koi bil mnogu pomlad od negoviot brat Ismail a.s. ARAPI I EVREI. Ako Ismail i Isak se sinovi na eden tatko,tie se brakja. Taka decata na edniot brat se "SABRACE" na drugiot brat. "I pred licem drugih on ce stan podici." (Postanak, 16:12) "Zatim izdahnu; umrije i bi pridruzen svojim precima." (Postanak, 25:17) Isakovite deca se bratucedi na Ismailovite. Na slicen nacen Muhammed a.s poteknuva od Izraelcanskite bratucedi,zatoa sto toj e poteklo na Ismail a.s sin Ibrahimov a.s. "PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEU NJIHOVE BRACE" (Pon. zakon, 18:18)
намигнување
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.