Испечати | Затвори го прозорот

БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8980
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 12:04
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА
Постирано од: EvAngelos
Наслов: БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 14:36

Библиските Пророштва

 
 
Библијата е уникат меѓу "светите книги" и по тоа што, додека во к*ранот, Ведата, исказите на Буда и на Конфучие воопшто нема пророштва, речиси 30% од Библијата се пророштва. Нивните исполнувања се силен доказ за веродостојноста на она што е запишано во Библијата.
Имено ако она што Бог ни го ветил завчера се исполнило вчера, и ако она што ни го ветил вчера се случува денес, ни можеме со полна доверба да Му веруваме дека Он истото ќе го направи и за утре.

Јас ќе наведам само неколку пророштва, а верувам дека и вие ќе се вклучите со по некое пророштво.

Еве само неколку примери:

Детали за Христос 800-1000 години пред Христос, во Старозаветните библиски книги (Исаија, Михеј, Псалми, Еремија, Езекил, Даниел и др.) се претскажани многу детали за Христос, вклучувајќи ги:

  • Местото на неговото раѓање
  • Раѓањето од девица
  • Предавството од негов ближен
  • Предаден за 30 сребреници
  • Распнувањето меѓу злосторници
  • Погребувањето меѓу богатите
  • Фрлањето жрепка за Неговата облека
  • Неговото воскресение
  • Времето на Неговото триумфално влегување во Ерусалим
  • Неговото бегство во Египет
 
Итн итн, оставам на вас да ги најдете соодветните пророштва за Исус во Стариот Завет и да ги постирате на темава.

Пророштво:
Распрснувањето на Евреите меѓу сите народи (Книга на пророкот Еремија, глава 24:9; Ев. Лука 21:24)

Историја:
-се случи многу одамна (при разурнувањето на Ерусалим 70 год.) и сеуште е присутно.


Пророштво:
Повторното враќање на Евреите во нивната земја(Еремија 30:3 и други цитати)

Историја:
-се случи во 1948г. кога Израел оформи држава, по 2 милениуми откако ја загуби државноста и земјата.


Пророштво:
Губењето на Ерусалим и повторното заземање(Ев. Лука 21:24; Исаија 44:26-28 и др.
Разурнувањето беше претскажано и од многу други библиски пророци, дури и од Исус:

"Кога и ти би узнал, дури барем во овој твој ден, што е за твојот мир! Но сега е сокриено од твоите очи. Зашто ќе дојдат денови за тебе, кога твоите непријатели ќе те опкружат со опкопи, ќе те опколат и ќе те притеснат од сите страни и ќе те срамнат со земјата тебе, и твоите деца во тебе; не ќе остане, во тебе, ни камен на камен, зашто не го позна времето кога беше посетен! "
(Лука 19:42-44)

Историја:
-разурнувањето на Ерусалим се исполни во 70 г.
-повторното заземање се исполни во 1973 г.


Пророштво: Паѓањето на градот Вавилон.


Исаија неколку века пред да се случи напишал:
"Вавилон, украсот на царствата, годрост на Халдејците, ќе биде соборен од Бога, како Содом и Гомор, нема да се насели никогаш, во него нема да има жители од род во род"
(Исаија 13:19-20 и глава 47)

Историја:
Со векови подоцна откако Библијата го прорекла тоа, Моќниот Вавилон станал пуста урнатина и таков останал до денешен ден.


Пророштво: Паѓањето на градот Тир

Многу одамна пред да се случи, Бог прорекол бурна иднина за градт Тир. Тој рекол:

"Еве ме Тире, против тебе, ќе подигнам против тебе силни народи,
...ќе ги разурнам тирските ѕидови, и ќе ги разурнат сите неговите стражарнии."
Исто така, претскажан е дека самото место на кое овој славен град бил изграден, ќе биде расчистено до гол камен. Дури и повеќе од тоа, проречено е дека тие...
"...Камењата, дрвото, твојот прав ќе ги фрлат во морето!"
Но неверојатните детали на овие пророштва не завршуваат со тоа. Бог рекол за древниот Тир:
"...ќе станеш сушилница за мрежи "
(Езекиел 26:3,4,12,14)

Историја:
Кога ги читаш историските записи, ќе се потврди дека кога Навуходоносор го уништил стариот (копнен) град Тир, тој навистина ги  урнал ѕидините и стражарниците како што било проречено: "...ќе ги разурнам тирските ѕидови, и ќе ги разурнат сите неговите стражарнии." А подоцна конструкторите на Александар Македонски го расчистиле древниот град Тир и го оставиле налик на гола карпа.

Но древниот град Тир се протегал и со еден мал дел (остров) и на морето. Бидејќи е тешко да се војува од море на копно, Александар решил да направи насип до морето. Така тој ги искористил рушевините од копнениот дел на градот Тир и со помош на нив направил насип до островот, со што потоа лесно го освоил.Тоа било точно според пророштвото: "...Камењата, дрвото, твојот прав ќе ги фрлат во морето!"
Да, до денешен ден рушевините на античкиот Тир се покриени со морските води. Бог рекол дека тоа ќе се случи и тоа се случило.

Иако денес постои добро познат град наречен Тир на Средниот Исток, тоа не е античкиот град Тир кој конечно бил уништен во 1291.
Ако имаш можност да го посетиш местото на античкиот град Тир ќе видиш дури поневеројатно исполнување на овие пророштва. Таму ќе видиш мало село од неколку збиени рибарски колиби, каде ќе забележиш рибарски кајчиња како пловат по морето и рибарски мрежи кои се сушат на голите карпи! "...ќе станеш сушилница за мрежи ".

Како можела човечката мудрост да предвиди таква несоодветна иднина за така успешен трговски град како што бил древниот Тир?

Питер Стонер споредил седум пророштва за античкиот Тир со историските записи. По пресметките на математичката веројатност за исполнувањето на пророштвата според Езекеил, тој забележал:
"Ако Езекеил го погледнел Тир во свое време и ги направел овие седум пророштва со човекова мудрост, овие пресметки на веројатноста значат дека има една можност од 75 милиони за нивно целосно остварување. Сепак тие се обистиниле до најситни детали. "

Оваа веројатност се однесува само на пророштвото за древниот Тир, а како што забележавме скоро 30% од целата Библија се пророштва.
Тогаш како е тоа можно, кој кажува однапред за она што ќе биде?
Во Библијата читаме дека Бог преку пророкот Исаија изјавил:

"Оној Сум, Кој од почетокот го открива свршетокот и јавува однапред за она што уште не се збиднало! Јас велам: Мојата одлука ќе се исполни, ќе извршам се што Ми е по волја!" (Исаија 46:10)

"Минатите настани ги навестив одамна, излегоа од Мојата уста и јас ги објавив; Направив брзо и се збидна...Затоа веќе тогаш ти навестив, ти јавив пред да се збидне, за да не речеш: Мојот кип го направи тоа, мојот делкан лик и одлеаниот идол заповедаа така! " (Исаија 48:3-5)

 



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 03:13
Еве неколку старозаветни пророштва кои пророците ги претскажале за Христос неколку века пред тој да се роди...
 
  • Продаден за триесет сребреници
 
Пророштво:
"Тогаш им реков: „Ако ви е добро тоа, дајте ми плата; ако не е, не давајте.” Тие ми ја одмерија платата триесет сребреници."
(Захарија 11:12)
 
Исполнување:
”Што ќе ми дадете, за да ви Го предадам?” А тие му предложија триесет сребреници."
(Матеј 26:15)
 
  • Парите се вратени во храмот
 
Пророштво:
А Господ ми рече: „Фрли ја во ризницата таа убава цена со која ме оценија!” Јас ги зедов триесетте сребреници и ги фрлив во ризницата на Господовиот Дом.
(Захарија 11:13)
 
Исполнување:
Тогаш ги фрли сребрениците во Храмот, излезе и отиде и се обеси.
(Матеј 27:5)
 
Продолжува...


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 03:18


Постирано од: vd
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 15:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Библијата е уникат меѓу "светите книги"
 
уникат? среќа хехехехехехехех
 
газење%20од%20смеење
 
супер што ја имаш отворено темава, навистина ме израдува голема%20насмевка
 
дури и за Јуда и сребрениците кажуваш ... среќа
 
 


Постирано од: the king
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 17:33
dali so sigurnost znaes deka toj navistina frlil pari tamu i deka bile tokmu taka????

kazi primeri koi naukata dokazuva deka se vistina ako ima tuku site takvi dokazuvaat deka ne e vistina kako primerot so zamjata e ploca .   hehehehehe.

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 18:51
Ние имаме пророштва 1200 години кои се исполниле во животот на Исус.

Што имате вие? Една книга, од која засега, не се исполнило ниедно пророштво.



-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:11
Originally posted by аџија аџија напиша:

Ние имаме пророштва 1200 години кои се исполниле во животот на Исус.

Што имате вие? Една книга, од која засега, не се исполнило ниедно пророштво.

 
голема%20насмевка колку не си знаеш некои работи.
 
Кои се тие пророштва кои се "исполниле".. ај продолжи ја листата те молам ... ЕвАнгелос почна да пишува "исполнети" пророштва.. продолжи ти . А што ако некое пророштво нее исполнето? среќа тогаш што праиме?
 
Може со пророштвата ќе се зачуди некој и ќе конверитра .. што знаеш голема%20насмевка може ќе се фрлам во езеро ... да се освежам од топлово голема%20насмевка
 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:18
Има и пророштва што допрва се исполнуваат.

Евангелос посочи едно такво. 1300 години муслиманите се исмеваа на Библиското пророштво дека Евреите повторно ќе имаат своја земја, и дека ќе се приберат од сите краишта на светот.

Ама кој последен се смее... најслатко се смее...голема%20насмевка


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:26
Распрснувањето на Евреите меѓу сите народи
(воедно и Холокаустот на евреите)
 
Пророштво (7 век пред Христос):
"Ќе направам да им бидат за ужас на сите земни царства, за срам и потсмев, за укор и за клетва насекаде каде што ќе ги изгонам. И ќе испратам врз нив меч, глад и помор, додека не се истребат од земјата што им ја дадов ним и на нивните татковци."
(Еремија 24:9,10)
 
Пророштво (1 век пред Христос):
"Ќе паѓаат од сечилото на мечот, и ќе ги одведуваат во ропство меѓу сите народи; а народите ќе го газат Ерусалим, додека не се исполнат времињата на народите.”
(Лука 21:24)
 
Историја:
Се исполни многу одамна (при разурнувањето на Ерусалим 70 год.), најакцентирано беше при втората светска војна и сеуште е присутно.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:31
Точно така Аџија, еве го пророштвото во целост...
 
Враќањето на Евреите во нивната земја
 
Пророштво:
"Зашто еве доаѓаат денови - зборува Господ - и ќе ја изменам судбината на Својот народ во Израел, во Јудеја - зборува Господ - и ќе ги вратам во земјата што им ја дадов во наследство на нивните татковци."
(Еремија 30:3)
 
Историја:
Се исполни  на 13 Мај 1948г. кога Израел оформи држава, по 2 милениуми откако ја загуби државноста и земјата.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:31
Originally posted by аџија аџија напиша:

Има и пророштва што допрва се исполнуваат.
Ајде аџија, кои се исполнети, а кои допрва ќе се исполнуваат. Повели, продолжи ја листата, баш сакам да прочитам, нема да ти ги побивам одма .. за тоа ќе почекам друг пат ... ќе ти дадам време да се доискажеш среќа

Originally posted by аџија аџија напиша:

Евангелос посочи едно такво. 1300 години муслиманите се исмеваа на Библиското пророштво дека Евреите повторно ќе имаат своја земја, и дека ќе се приберат од сите краишта на светот.
 
Христијаните ми велат имало илјадници, ти сега се реферираш на тоа ЕДНО од ЕвАнгелос, на тоа едно нешто што го посочил, едно "пророштво".. ајде, би требало да биде ова најбогата тема .. тука би требало највеќе да пишувате.. незнам јас што ви е...или само онака викате над илјада пророштва .. а на дело давате само ЕДНО! среќа
Ајде, сакам да ги прочитам, зарем блефирате кога викате НАД ИЛЈАДА?
Originally posted by аџија аџија напиша:


Ама кој последен се смее... најслатко се смее...голема%20насмевка
е со ова се сложувам 100% голема%20насмевка баш си се смеев, се смеам, и ќе се смеам, навистина е најслатко кога ви се смеам .. како последен кој се смее.
 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:37
Само во една книга (Исаија) за ЕДНА ЛИЧНОСТ (Исус Христос) има 59 исполнети пророштва. Па сега цел форум ли да го преплавувам? голема%20насмевка

-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:45
Originally posted by аџија аџија напиша:

Само во една книга (Исаија) за ЕДНА ЛИЧНОСТ (Исус Христос) има 59 исполнети пророштва. Па сега цел форум ли да го преплавувам? голема%20насмевка
 
За Исус Христос, а никаде не пишува ИСУС туку самите ги препишувате кобајаги биле пророштва за Исус.
Нејсе, продолжи си ти, ако пророштвата ти докажуваат нешто за Библијата, ако пророштвата ти докажуваат дека Библијата е Божја книга, тогаш .. зошто да не продолжиш? барем за ова како што реков треба да пишувате ЕПТЕН! секој христијанин се фали за над илјада пророштва, па сакам да ги набројам НАД ИЛЈАДА среќа или да дојдам до заклучок дека тоа НАД ИЛЈАДА само така го изговарате!
ако знаете над илјада, повелете ... баш со ќејф ќе ги прочитам сите.
 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:49
Па многу глупаво би било да пишува Исус, затоа што тогаш секој можел да си даде име Исус, и да тврди дека ТОЈ Е ПРОРОКУВАНИТО ВО ИСАИЈА (тоа можел да го направи и паганот мухамед).

А вака, треба на дело да се случат тие работи, кои се случиле.


-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 19:54

Ајде де, или ги нема над 1000? илјада? среќа
а вака треба така да си се измислат работите дека се случиле ... нели?
нејсе, хај, мир.



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 20:10
Стрпи се бе мист, полека, па вчера ја отворивме темава, а веќе има над десет пророштва...
ајде за тоа време отвори и ти тема "Корански Пророштва" голема%20насмевка и почни и ти да редиш пророштва од Коранот.. па да видиме кој прв ќе стигне до 1000 голема%20насмевка
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 15:49
Имам трпение ЕвАнгелос, ехе ... кога ќе избројам над 1000 пророштва Библиски .. тогаш ќе прочиташ нешто поголемо и посериозно од моја страна. Засега, чекам... .. Еј, а ако нема над 10 досега? што праиме?голема%20насмевка
ЕвАнгелос, ајде за "пророштвото" со магарињата ... "пророштвото" за раѓањето од девица .... ај да не ги кажувам јас сега "ПРОРОШТВАТА" Библиски голема%20насмевка

 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 22:47
од кога тоа да се нарече паган - паган, е навреда?

Зарем има уште луѓе што не знаат дека исламот е мешавина од паганските обичаи на арапските народи и христијанските еретички движења (аријанизам итн.)???


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 23:03
Originally posted by mist mist напиша:

 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Стрпи се бе мист, полека, па вчера ја отворивме темава, а веќе има над десет пророштва...
ајде за тоа време отвори и ти тема "Корански Пророштва" голема%20насмевка и почни и ти да редиш пророштва од Коранот.. па да видиме кој прв ќе стигне до 1000 голема%20насмевка
 
 
Имам трпение ЕвАнгелос, ехе ... кога ќе избројам над 1000 пророштва Библиски .. тогаш ќе прочиташ нешто поголемо и посериозно од моја страна. Засега, чекам... .. Еј, а ако нема над 10 досега? што праиме?голема%20насмевка
 
Како бе нема над 10? Ајде заедно да броиме...
  • 1. Местото на неговото раѓање
  • 2. Раѓањето од девица
  • 3. Предавството од негов ближен
  • 4. Предаден за 30 сребреници
  • 5. Парите се вратени во Храмот
  • 6. Распнувањето меѓу злосторници
  • 7. Погребувањето меѓу богатите
  • 8. Фрлањето жрепка за Неговата облека
  • 9. Неговото воскресение
  • 10. Времето на Неговото триумфално влегување во Ерусалим
  • 11. Неговото бегство во Египет

Опсс.. само 11 има до тука среќа Проролжуваме...

12. Распрснувањето на Евреите меѓу сите народи
13. Холокаустот на Евреите
14. Повторното враќање на Евреите во нивната земја
15. Губењето на Ерусалим
16. Повторното заземање на Ерусалим
17. Паѓањето на градот Вавилон
18. Паѓањето на градот Тир
 
Изгледа сепак имало над 10 намигнување
А темата Корански Пророштва сеуште не е ни отворена тага
 
Значи резултатот е 18:0 за Библиските Пророштва танцување
 
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Sektas
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 23:18
Smrta na apostol Petar. znaci 19:0 голема%20насмевка

-------------
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: moira
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 01:19
Ima uste............
To be continued


Постирано од: vd
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 14:31

ЕвАнгелос продолжи со пророштвата, за она со магарињата....
чекам да бидат над 1000 среќа
а за к*ранот и пророштвата, ги има и тамо, секако, но пророштвата во к*ранот се исполнети за разлика од овие во Библијата кои "се исполнети" само според некого кој е програмиран (да не речам со испран мозок). И да, има многу други работи кои докажуваат дека к*ранот е Божја Книга, а вие сте запнале за Пророштвата, па со пророштвата сакате да докажете дека Библијата е Божја книга. Немате ли нешто друго?
 
 
 
 


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 15:48

mist, ова ти е 7ми пост на оваа тема, а сеуште не си кажал ништо за Библиските пророштва. До кога ќе ги расипуваш темите?

Зошто досадуваш со тоа "илјада 1000 илјада 1000"? Зарем некој од нас спомна дека знае 1000 пророштва од Библијата?
 
Ако некој му се пофалил на Ахмед Дидат дека знае 1000 пророштва од Библијата, никој не е должен овде да ја чита неговата реплика од неговата трагикомична брошурка "Што вели Библијата за Мухамед" среќа
 
Ако имаш нешто да додадеш на темава бујрум, а ако не, заобиколија, или пак отвори тема Коранските Пророштва па да видиме што пророштва има во Коранот.
Да, баш би било добро да има и таква тема, таман ќе се поттикнуваме едни со други кој повеќе пророштва ќе наведе од својата Света Книга. Ќе има натпреварувачки дух.
Само гледај побрзо да ја отвориш таа тема, да не ви избегаме премногу напред.
Сега за сега резултатот е 19:0 намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 16:31
evangelose ne se toa prorostva pravi prorostva se tie koi jas ti gi navedov za k*ranot i nema potreba povtorno da gi kazuvame no ako sakas mozeme da ti navedeme uste nekoja no ne tuka da ne ti ja rasipeme temava "mnogu e posetena" i ima "mnogu komentari" gledam gledam.



-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 16:52

Samo na Edno LAZNO PROROSTVO da ti ukazam.

Novozavetnite prorostva se izmisleni i dodavani,samo za da se ispolni nekoe od starozavetnite. Primer Ragjanjeto od "devica"
 
Matej 1,22
"Sve se to dogodilo da se ispuni što Gospodin reče po proroku: (23) Evo, Djevica će začeti i roditi sina i nadjenut će mu se ime Emanuel - što znači: S nama Bog!
 
Zborot preveden kako Devica e "aalmah" megjutoa "aalmah" ne znaci Devica. Toj zbor e hebrejski koj oznacuva mlada devojka,togas mazena,no ne uste trudna so svoeto prvo dete.
 
Zenskiot rod se dobiva so dodatokot heh (-ah):
Yeled (dete) Yaldah (devojce)
Kelev (kuce) Kalbah (kucka)
Eved (sluga) Avdah (sluginka)
Melekh (kral) Malkah (kralica)
Elem (decko) Aalmah (devojka)
 
'Betulah' znaci Devica i kako takva se upotrebuva na poveke mesta vo Biblijata.
'Aalmah' znaci devojka.
 
Za da na ispadne buka i da ne se prepetelkate,da vi objasnam jas nekoi raboti.
 
Pogledajte go stariot prevod od stariot zavet (zapravo Tanakha) na grcki Septuagintu. Apologetite sakaat da se izvlekuvaat na grckiot prevod na zborot almaha-parthenos vo Izaija 7,14 i velat deka toa znaci "Devica". Vistina e deka toj preveden zbor moze da se odnesuva i na devica (kako sto zborot devojka moze da se odnesuva i na kuvarka i na pejacka....); megjutoa,kako ni almah,ne oznacuva nuzno "devica". Na primer vo Postanokot 34,2 citame deka Sekem ja siloval Dina. Megjutoa,sledniot stih Septuaginta pise 2x za Dina kako za Perthenos,PREMDA OCIGLEDNO POVEKE NE BILA DEVICA.
 
Da zaklucime,hebrejskiot zbor "almah"ne znaci nuzno "devica",zatoa sto se koristi za opis ne-djevica (Vidi Izreki 30,19,ili Septuaginta-Postanok 34,3). Homer i Sofokle isto taka toj zbor go upotrebuvaat za ne-devica (Iljada knigi 2; Tretina od Illoe e narecena "parthenos" namon sto imala sexualen odnos so Herkul). Vo starite vreminja devicite se mazele mnogu mladi i se podrazbiralo deka se "devici". Kako god da bilo,nikoj pred Matej ne videl prorostvo (vo ednostavniot Izajinin stih za normalno zatrudnuvanje na devica) za cudesen plod na vecnata devica so Tretata Bozanska osoba.
 
Megjudrugoto,go propustiv glavniot del na razgovorot kade sto Matej DVOSTRUKO SAKA DA NE PRELAZE.Sto ustvari veli Izaija;Toj mu prorokuva na Kralot Ahaz deka nema da go pobedat dva neprijateli,i toa go potvrduva so znak:
" Evo, začela je djevojka i rodit će sina i nadjenut će mu ime Emanuel! (15) Vrhnjem i medom on će se hraniti dok ne nauči odbacivat' zlo i birati dobro. (16) Jer prije nego dječak nauči odbacivat' zlo i birati dobro, opustjet će zemlja, zbog koje strepiš, od dvaju kraljeva. "
Izaija 7,14
 
Ovoj prevod veli: " Evo, začet će djevica i roditi sina i nadjenut će mu se ime Emanuel " No se raboti za segasno vreme i devojka.
Imeto Emanuel,bukvalno znaci "bog je sa nama" i apologetite krevaat golema buka okolu toa.
Megjutoa,takvi Bogovi i Bogoljubi ima na sekade po Evrejskite iminja.
Zapazite go i ovoj detal. Matej pisuva deka Emanuel znaci "Bog so nas" megjutoa go ispusta SEGASNOTO VREME,zatoa sto imeto znaci "so nas e (sega)bog". Imeto ke mu go dade majkata a ne,kako Hristijanite prevedile "ke mu se nadene ime". Ovaa povekestruka Mateeva muljaza,sekako,saka da pridonese na Hristijanskoto tumacenje deka se raboti za vreme posle 750 godini a ne deka se odnesuva na nesto ISKLUCIVO za vremeto na Izaija.
Potoa se dodava deka se raboti za negoviot (drug?)sin Maher Salal Has Baz (Za Emanuel i Isus nitu traga).
" Približih se proročici te ona zače i rodi sina. Jahve mi reče: "Nazovi ga Maher Šalal Haš Baz, (4) jer prije no što dijete počne tepati 'tata' i 'mama', nosit će se pred kralja asirskog sve bogatstvo Damaska i plijen Samarije."
 
DA TI OBJASNUVAM LI USTE ????
 
Da pisuvam li deka e LAZNO i prorostvoto za Ragjanjeto ??????



 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 18:17
Еврејскиот збор "aalmah" значи млада девојка, немажена и значи апсолутно исто што и девица. Ниту еден пат, зборот "aalmah" во Стариот Завет не се однесува на веќе омажена жена, а знаеме дека млада девојка, која не е омажена во умот на тогашниот човек е чиста девица, освен ако не се каже директно дека е блудница.
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 18:20
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Matej 1,22
"Sve se to dogodilo da se ispuni što Gospodin reče po proroku: (23) Evo, Djevica će začeti i roditi sina i nadjenut će mu se ime Emanuel - što znači: S nama Bog!
 
Мило ми е што го наведе и ова пророштво Мирко, од каде јасно се гледа дека Исус е Бог! големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 18:20

Ete kolku samo da znaes deka i nie citame po nesto od Hristijanskite knigi.

Sakas poedinecno za site prorostva sto gi nabroi da ti kazam deka se LAZNI ????


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 18:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Matej 1,22
"Sve se to dogodilo da se ispuni što Gospodin reče po proroku: (23) Evo, Djevica će začeti i roditi sina i nadjenut će mu se ime Emanuel - što znači: S nama Bog!
 
Мило ми е што го наведе и ова пророштво Мирко, од каде јасно се гледа дека Исус е Бог! големо%20гушкање
 
Evangelce,go citame nie toa i toa sto go pisuva go pisuvame i ne go menuvame,ne se plasime nie od predrasudi.... Kade e dokazot za toa. Ako citase ke videse deka ne se odnesuva na Isus намигнување 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 19:00
Originally posted by the king the king напиша:

evangelose ne se toa prorostva, pravi prorostva se tie koi jas ti gi navedov za k*ranot i nema potreba povtorno da gi kazuvame no ako sakas mozeme da ti navedeme uste nekoja no ne tuka da ne ti ja rasipeme temava "mnogu e posetena" i ima "mnogu komentari" gledam gledam.
 
Да the king, навистина би сакал да наведете "уште некое пророштво" од Коранот. Искрено не се сеќавам дека некогаш си навел некое пророшво од Коранот, но не ми замерувај, постар сум од тебе, па можеби и заборавам.
 
Но еве, супер ти е идејата да не ја расипуваме оваа тема, затоа повели биди храбар (истакни се над твоите браќа тука) и отвори тема Корански Пророштва и почни таму да ги редиш "пророштвата" од Коранот.. доколку ги има нели? среќа
 
п.с. Се надевам браќата нема веднаш да ти запретат по ЛП да не отвараш таква тема трепкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem2
Датум на внесување: 28.Август.2007 во 19:37

Ne krevaj Buka,,, da ne ti pisuvam za site do edno LAZNO prorostvo od biblijata.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 28.Август.2007 во 22:07
Ova Miralemovci se klonirale, nasekade se, ko lebarki se, panika da te fati, klon do klon.
Miralem, Miralem 1, Miralem2.................


Постирано од: Miralem2
Датум на внесување: 28.Август.2007 во 22:26
Originally posted by moira moira напиша:

Ova Miralemovci se klonirale, nasekade se, ko lebarki se, panika da te fati, klon do klon.
Miralem, Miralem 1, Miralem2.................
 
So mislese ti,ako me sospendirate ke me sprecite da pisuvam ? Se dodeka me banirate,samo zatoa sto vi ODGOVARAM NA PRASANJATA i samo zatoa STO VI POSTAVUVAM PRASANJA NA KOI NEMOZETE DA MI ODGOVORITE,ke se klonira imevo do bezkonecno намигнување 
Da znaete deka ne e se desen klick i ban,ili delete...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 28.Август.2007 во 22:52
Jas da ti kazam najiskreno VO VRSKA SO TEBE AMA BAS NISTO NE MISLAM, samo KOMENTIRAM!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 03:30
Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 19:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

LAZNO Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
LAZNO PROROSTVO.
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom.... I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Dali ova prorostvo e deka Isus ke se rodi vo Betlehem ???
Nemoze da bide zatoa sto i tuka Matej pokusava da ne podvali,ja izmenil ovaa recenica kako bi ufrlil nekoe prorostvo.
 
Go odbacuva zborot "Efrato" i dodava "Zemja Judina" kako od covek/klan po ime Efrato nastanuva "Judejski grad".
Go menuva i zborot "vladati" so Izrael namesto toa dodava "koji ce pasti narod moj-Izraela",zatoa sto Isus nikogas ne vladeel so Izrael.
 
Ova e LAZNA Mateeva prepravka:
" A ti, Betleheme, zemljo Judina! Nipošto nisi najmanji među kneževstvima Judinim jer iz tebe će izaći vladalac koji će pasti narod moj - Izraela! "
 
Malku Hristijani znaat deka postoi osoba pod ime Betlehem  (1 Kronike 4,4). Zboruva li Mihej za osoba/klan ili mesto ?????
 
Videte vo Hebrejski prevod.Site gradovi i sela se vo zenski rod na hebrejski. Maskite naravno se vo maski rod. Ako stihot koristi zenski rod,se raboti za mesto Betlehem,ako koristi maski rod,toa e Covek (ili klan) koj se vika Betlehem Efrata.
 
Veatah beit lekhem efratah
I ti (maski) Betleheme Efrata.
 
Vo prodolzenie na "prorostvoto" se zboruva deka Istata osoba ke gi spasi Evreite od Asircite,ako provalat vo nivnata zemja. Dali Isus bi gi zastitil Evreiteod Asircite koga bi gi napadnale ???  Toa e nevozmozno,zatoa sto Asirija propadnala vo 608 p.n.e
 
 
ACELERA... Ne e vazno,koga god da me suspendirate nov nick ke imam i kepisuvam.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Sektas
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 20:30
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

LAZNO Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
LAZNO PROROSTVO.
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom.... I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Dali ova prorostvo e deka Isus ke se rodi vo Betlehem ???
Nemoze da bide zatoa sto i tuka Matej pokusava da ne podvali,ja izmenil ovaa recenica kako bi ufrlil nekoe prorostvo.
  
 
Miraleme ne gledas li deka citatot sto ti go posoci evangelos e od prorokot mihej a ne od apostol matej.забава


-------------
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 21:40
Originally posted by Sektas Sektas напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

LAZNO Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
LAZNO PROROSTVO.
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom.... I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Dali ova prorostvo e deka Isus ke se rodi vo Betlehem ???
Nemoze da bide zatoa sto i tuka Matej pokusava da ne podvali,ja izmenil ovaa recenica kako bi ufrlil nekoe prorostvo.
  
 
Miraleme ne gledas li deka citatot sto ti go posoci evangelos e od prorokot mihej a ne od apostol matej.забава
Gledam,gledas li ti sto pisuva Mihej ?? Gledas li ti sto voopsto napisav jas ?


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 21:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
Мирко, што не ти е јасно со ова пророштво?
Зарем Исус не се родил во Витлеем?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 22:26

Pa mene od citatot mnogu poveke mi e jasno nego tebe.

Isus e roden vo Vitleem,no "prorostvoto" ne e prorostvo koe zboruva za Isus.
Sto tebe ne ti e jasno neznam ?
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom....
 
Znaci se raboti za LICNOST (ili klan) koj se vika Vetleem Efrato. Sto tebe ne ti e jasno ?
Vo prodolzenie na citatot se zboruva za Istata osoba koja ke izleze od (LICNOSTA) Vetleem,deka ke gi spasi Evreite od Asirijancite.... Znaci NE SE ODNESUVA NA ISUS.Isus Mozebi roden e vo Vetleem,no ova prorostvo samo ste go izmislile i LAZNO E. Zatoa sto Asirija PROPADNALA VO 608 p.n.e.
I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Znaci "prorostvoto" ne e prorostvo za Isus.
Ete.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 22:51
Грешка си Мирко. Се работи за местото Витлеем. А таму стои "Ефрато", затоа што во Израел постојат 2 градчиња под името Витлеем. Едното е ова, а другото е малку на југ (под Ерусалим).
Види само колку е прецизен Бог во библиските пророштва, што не само го кажува местото каде што ќе се роди Месијата, туку и кажува точно во кој Витлеем ќе се роди, за да нема забуна.
 
Така почина Рахила. Ја погребаа покрај патот за Ефрат, односно Витлеем. (Битие 35:19)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 17:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Грешка си Мирко. Се работи за местото Витлеем. А таму стои "Ефрато", затоа што во Израел постојат 2 градчиња под името Витлеем. Едното е ова, а другото е малку на југ (под Ерусалим).
Види само колку е прецизен Бог во библиските пророштва, што не само го кажува местото каде што ќе се роди Месијата, туку и кажува точно во кој Витлеем ќе се роди, за да нема забуна.
 
Така почина Рахила. Ја погребаа покрај патот за Ефрат, односно Витлеем. (Битие 35:19)
 
 
Neka ti stoi EvAngelco,,, jas go kazav ona sto e VISTINA,lazi se ti sam sebesi намигнување
Imas li nekoe drugo,da ti podobjasnam malce ?? голема%20насмевка 
 
PS: Vo prodolzenie na Istoto "prorostvo" ke vidis deka Istata osoba ke gi spasi Evreite od Asirijanite..... ete deka ne se odnesuva na Isus. Asirija propadnala 608 p.n.e !
 
Sedi mi so zdravje.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 18:19
Miralem tuka Evangelos ti citira delovi od stariot zavet koi se napisani barem 500 god pred Hrista.
a tvojot bosanski prevod me cudi od kade ti e i tie Asirci bile samo mal problem vo odnos na ogromnite sili kako sto se rimjanite makedoncite i mn drugi na primer muslimanskite prodiranja, za koi se zboruva vo mnogu prorostva.
on rece:" cuvajte se, da ne ve prelazat;zosto mnozina ke dojdat vo Moe ime i ke zboruvaat deka Sum Jas i deka vremeto se priblizi. No ne odete po niv.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 20:30
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Miralem tuka Evangelos ti citira delovi od stariot zavet koi se napisani barem 500 god pred Hrista.
a tvojot bosanski prevod me cudi od kade ti e i tie Asirci bile samo mal problem vo odnos na ogromnite sili kako sto se rimjanite makedoncite i mn drugi na primer muslimanskite prodiranja, za koi se zboruva vo mnogu prorostva.
on rece:" cuvajte se, da ne ve prelazat;zosto mnozina ke dojdat vo Moe ime i ke zboruvaat deka Sum Jas i deka vremeto se priblizi. No ne odete po niv.
 
E kolku sto se odnesuva tvoeto prorostvo na Muslimanite tolku ona na Evangelceta se odnesuva na Isus.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 15:12

Dali e spremen nekoj,kako sto jas nekoi prorostva ke gi objasnam (mora da priznam,ke se posluzam i so nekoi literaturi) da mi gi objasni istite prorostva deka ne se odnesuvaat na Muhammed a.s. ????

Ako ne ste spremni da go dokazete toa,so obrazlozenie i so dokaz,deka prorostvata koi ke gi napisam ne se odnesuvaat na Muhammed a.s ve molam ne treskajte gluposti.
 
Povtoren zakon 18-18: "Podignut cu im proroka izmedju njihove brace, kao sto si ti. Stavicu svoje rijeci u njegova usta, da im kaze sve sto im zapovijedim." 
 
Na kogo se odnesuva ova prorostvo ??? Ne,ne se odnesuva na Isus...
Dali e spomnat nekade Isus ? Vo ova prorostvo naj vazen zbor e "KAO STO SI TI" znaci "KAKO STO SI TI" t.e "KAKO MOJSIE"
Dali e Isus kako Mojsie ???????? Svestenici na ova prasanje odgovaraat: Isus bil Evrein i Mojsie bil Evrein,Isus bil Prorok i Mojsie bil prorok. Ima li uste nekakva slicnost pomegju Isus i Mojsie ??? Nema.
Ako ovie dva kriteriumi se edinstveni za opravduvanje na ova prorostvo deka se odnesuva na Isus togas moze da se odnesuvaat na bilo koj od slednive bibliski licnosti posle Mojsie:
Samuel,Izaija,Ezekija,Daniel,Hosea,Joel,Malahija,Ivan krstitel itn.  Zatoa sto site bile Evrei i site bile Proroci.  Zaklucokot e deka Isus naj malku bil kako Mojsije,ako gresam,koregirajte me.
 
Tri Razliki (ogromni):
Kako prvo,Isus ne e slicen na Mojsije,zatoa sto spored vas Isus e bog a Mojsije ne bil. DALI E TOCNO ?
 

2.Isus,spored vas,umrel za otkup na coveckite grevovi no Mojsije nemal potreba da se maci za grevovite na narodot. DALI E TOCNO ?

3.Isus bil vo pekolot na 3 dena,Mojsie nemal potreba tamu da odi. DALI E TOCNO ?
 
Ova ne e se,ovie raboti se raboti na uveruvanje,koi i malite deca bi gi razbrale.
 
Tatko i Majka:
1.Mojsije imal tatko i majka i Muhammed a.s isto taka imal tatko i majka,no Isus imal samo majka a ne i tatko covek. DALI E TOCNO ?
 
2.Mojsije i Muhammed se rodile na normalen,priroden nacin tj. od fizikalna vrska pomegju covek i zena.Isus e stvoren so posebno cudo. DALI E TOCNO ?
 
3.Mojsije i Muhammed bile ozeneti i imale deca.No Isus nemal zena nitu deca. DALI E TAKA ?
 
4. Dvajcata... i Mojsije i Muhammed,umrele so prirodna smrt,a po hristijanski izvori Isus e ubien nasilno.  DALI E TOCNO ?
 
5.Mojsije i Muhammed se zakopani vo zemja a spored vas Isus se odmara na neboto. DALI E TOCNO ?
 
KOJ E SLICEN NA MOJSIE,MUHAMMED ILI ISUS ???
 
Odime ponataka... "PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Sega naglasokot e vo zborovite "izmegju njihova sabraca" Mojsie i negoviot narod ovde se nasloveni kako Rasen entitet i kako takvi nivnite "sabraca" bez somnenie se ARAPITE.
 
Vidite,svetata biblija zboruva za Ibrahim a.s (Abraham) kako Bozji prijatel. Ibrahim imal dve zeni-Sara i Hadzera. Hadzera (hagara) mu rodila na Ibrahim sin-negoviot prvenec. "...A Abram (11) SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL." (Ismail, alejhisselam)" (Postanak, 16:15) "Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela..." (Postanak, 17:23) "A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza." (Postanak, 17:25) Se do dobata od 13 godini Ismail a.s bil EDINSTVEN sin,seme Ibrahimovo.Bog mu podaruva na na Ibrahim a.s drugi sin so SARA po ime Isak a.s (Ishak) koi bil mnogu pomlad od negoviot brat Ismail a.s. ARAPI I EVREI. Ako Ismail i Isak se sinovi na eden tatko,tie se brakja. Taka decata na edniot brat se "SABRACE" na drugiot brat. "I pred licem drugih on ce stan podici." (Postanak, 16:12) "Zatim izdahnu; umrije i bi pridruzen svojim precima." (Postanak, 25:17) Isakovite deca se bratucedi na Ismailovite. Na slicen nacen Muhammed a.s poteknuva od Izraelcanskite bratucedi,zatoa sto toj e poteklo na Ismail a.s sin Ibrahimov a.s. "PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEU NJIHOVE BRACE" (Pon. zakon, 18:18)
 

"...I STAVICU SVOJE RIJEcI U NJEGOVA USTA..."

Sto znaci da se stavat moite zborovi vo necija usta ? Koga bi ve ucel jas Arapski jazik koj vam ne vi e poznat i ako vi velam da gi povtoruvate zborovite odkako ke gi izgovoram jas na primer:

Kul huvallahu ehad.Allahus-Samed.lem jelid ve lem juled,ve lem jekun lehu kufuven ehad.
 
Neli na ovoj nacin bi gi stavil moite zborovi vo vasata usta ?  OVDEKA PATEM I ZA ONIE KOI NE JA ZNAAT ISTORIJATA KAKO NASTANAL ISLAMOT. 
 
Istorijata ni kazuva deka Muhammed a.s imal 40 godini. Bil vo pesterata,tri milji severno od gradot Mekka.Toa bila 27 nok od Muslimanskiot verski praznik ramazan.Vo pesterata melekot Dzibril mu naredil na negoviot majcin jazik: "IKRE"-Sto znaci "UCI" ili "CITAJ" ili "PROGLASI" ili "RECITIRAJ" Muhammed a.s preplasen i vo svojata zbunetost odgovoril: "Me ene bi kari'in." Sto znaci: "Ja ne znam da citam!" (OVA IMA VAZNOST ZA EDNO DRUGO PROROSTVO) Melekot mu nareduva po drug pat.So isti rezultat. Po tretiot pat Melekot (Angelot)prodolzil:"Ikre' bismi Rabbikellezi halek." Sega Muhammed s.a.w.s svakja ona sto se bara od nego,da povtoruva. I toj gi povtoruval zborovite,onaka,kako sto mu bile staveni vo negovata usta.
Ikre' bismi Rabbikellezi halek.
1. citaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara,
Halekal-insane min 'alek.
2. Stvara covjeka od ugruska!
Ikre' ve Rabbukel-Ekrem.
3, citaj, plemenit je Gospodar tvoj,
Ellezi 'alleme bil kalem.
4. koji poucava peru,
'Allemel-insane ma lem ja'lem.
5. koji covjeka poucava onome sto ne zna."  
 
Ova se prvite 5 aeti koi se objaveni do Muhammed s.a.w.s. Odma posle zaminuvanjeto na Melekot,Muhammed s.a.w.s se upatil kon negoviot dom,preplasen i celiot naznoen. Pobaral od negovata zena Hatidza da go pokrie. Koga se smiril,mu objasnal na svojata zena sto mu se slucilo,taka go uverila taa za negovoto pratenistvo koe bilo veke najaveno. Da ne ja dolzam,prodolzuvajki go ovoj razgovor bi ja videle reakcijata na Poslanikot s.a.w.s i negovata naj mala potreba za lazenje.
 
DRUGO PROROSTVO:
 

Da prodolzam so drugo prorocanstvo. I vaka da mi objasnis i ti so dokaz i argument.

Muhammedovoto Iskustvo vo pesterata Hira,poznata kako Dzebelun-nur - Planina na Svetlosta,i negovoto reagiranje na prvata objava,tocno go Ispolnuva drugoto Biblisko prorocanstvo:

"ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE CO-VJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVORECI: CITAJ OVO, JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM UCEN" I
li po hrvatski prevod na biblija:
A dade li se kome ko ne zna citati govoreci: "citaj to!" - On ce odvratiti: "Ne znam citati." (Izaija 29:12)
 
Znaci,Muhammedovoto sallallahu alejhi ve sellem iskustvo vo pesterata Hira,pokasno poznata kako Dzebedulun Nur (Planina na svetlosta) i negovoto reagiranje na Prvata objava e tocno ispolnuvanje na drugoto Biblisko prorostvo. Vo knigata na Izaija,poglavje 29.stih 12 pisuva: "KNIGA (El Kitab.El Qur'an,Citanje,Recitiranje) KOJA MU SE DAVA NA COVEK KOJ NEZNAE DA CITA" ."En-Nebijjil-Umijj" sto znaci: "...Bozji pratenik koj neznae da cita i pisuva..." A'raf 158 VELEJKI,CITAJ GO OVA,TI SE MOLAM" (Zborot "te molam" (ja te molim) ne se naogja vo hebrejskite manuskripti: sporedigi so rimokatolickite "Douay Version" isto taka i so "Revised standard Version" ) "I TOJ KE RECE: JAS NE SUM UCEN." Zborovite JAS NE SUM UCEN se tocen prevod na zborovite MA ENE BI KARI'IN  (t.e Jas neznam da citam nitu da pisuvam a toa se zborovite koi Muhammed s.a.w.s. gi povtoril dva pati koga Melekot Dzibril a.s mu komandoval: "IKRE-CITAJ" !

Treba da zaprimetime deka nemalo Arapska biblija vo sestiot vek po hristijanska era,koga Muhammed s.a.w.s propoveduval. Osven toa,toj bil nepismen,neobrazovan. Nitui edno covecko bitie nego poducilo.Nego go ucel STVORITELOT. Ve ma jentiku 'anil-heva. 3. On ne govori po hiru svome- in huve illa vahjun juha. 4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje, 'allemehu sedidul-kuva. 5. uci ga jedan ogromne snage." (casni k*r'an 53: 3-5)

 
Uste edno prorocanstvo: "A ne bude li tko poslusao mojih rijeci, sto ih prorok bude govorio u moje ime, taj ce odgovarati predamnom."

Zarem ne ve plasi ova strasna opomena. TAJ CE ODGOVARATI PRED MNOM. Allah znael deka ke ima luge,koi lesnoumno ke go izmenat noviot zavet (evangelieto) pa mudro se posluzil i vo stariot zavet.

Otvori bilo koe Qur'ansko sure (poglavje) od Qur'anot. Sekoe pocnuva so zborovite: "Bismillahir Rahmanir Rahim" "Vo imeto na Boga,Milostiviot,Somilosen" " ... MOJIH RIJEcI, STO IH PROROK BUDE GOVORIO U MOJE IME." Vo cie ime se molat Hristijanite: Vo imeto na otecot,sinot i s.duh.Vo imeto na trojca.

IMA LI NEKOJ STO MOZE NA DRUG DA IM GI PREPISE GORNITE CITATI (PROROCANSTVA) ?? SIMEON ???

Na kogo se odnesuva ova: "POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROZDJE, ILI S DRAcA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RADJA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RADJA DOBRIM RODOM, SIJEcE SE I BACA U OGANJ. DAKLE: PREPOZNAT CETE IH PO NJIHO-VIM RODOVIMA." (Matej, 7:16-20) ?

Ova: "Ako me volite drzat cete se mojih naredbi, a ja cu se moliti Ocu i On ce vam dati drugog Utjesitelja koji ce biti s vama zauvijek." (14:15-16).

Ova:   "Ali Utjesitelj, koji je duh istine, koga ce Otac poslati u moje ime, potsjetit ce vas svemu sto sam vam govorio" (14:26).

Ova: "Kad vam on, duh istine dodje, vodit ce vas prema potpunoj istini, posto on ne govori od sebe, nego govori ono sto cuje, i reci ce vam o stvarima koje tek trebaju da dodju.'(16:13). 

Na kogo se odnesuvaat ovie citati ?



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 16:07
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Povtoren zakon 18-18: "Podignut cu im proroka izmedju njihove brace, kao sto si ti. Stavicu svoje rijeci u njegova usta, da im kaze sve sto im zapovijedim." 
 



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 16:12
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Povtoren zakon 18-18: "Podignut cu im proroka izmedju njihove brace, kao sto si ti. Stavicu svoje rijeci u njegova usta, da im kaze sve sto im zapovijedim." 
 

 
Pa... sto ne e jasno tuka ?


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 16:45
мене се ми е јасно, пошто Исус бил Евреин, т.е.од нивните БРАЌА, а Мухамед не бил, т.е. НЕ БИЛ од нивниот род.


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 16:56
Originally posted by аџија аџија напиша:

мене се ми е јасно, пошто Исус бил Евреин, т.е.од нивните БРАЌА, а Мухамед не бил, т.е. НЕ БИЛ од нивниот род.
 
Ne drzi mesto takov odgovor. Pogore vo detali objasniv koj e od Nivnite Brakja намигнување 
Evomi ti uste edno Prorostvo:
 

Izaija 21:6-7

(6) Jer Gospod mi ovako reče: "Idi, postavi strazara! Što vidi, nek" javi.

(7) Vidi li konjanike, jahače udvojene, jahače na magarcima, jahače na devama, neka dobro pazi s pažnjom napetom!"

Koi se JAVACI NA KAMILI... ?
Vo prodolzenie veli: Izaija 21:8-9
(8) A stražar viknu: "Povazdan, Gospodaru, stojim na stražarnici, čitavu noć na straži  prostojim."

(9) I gle, dolaze konjanici, jahači udvojeni. Oni mi viknuše, oni rekoše: "Pade, pade Babilon! Svi kipovi njegovih bogova o zemlju se razbiše."

(10) Omlaćeno žito, čedo gumna moga, što čuh od Jahve nad Vojskama, Boga Izraelova, objavih vam!

Nie znaeme deka Babilon padnal pred Islamot... No isto taka znaeme deka Muslimanite se edinstveni koi uspeaa da gi otstranat site kipovi na bogovi od veruvanje.


(11) Prorocanstvo o Edom. Viču mi iz Seira: "Stražaru, koje je doba noći? Stražaru, koje je doba noći?" (12) Stražar odgovori: "Dolazi jutro, a zatim opet noć. Hoćete li pitati, pitajte, vratite se, dođite

(13) Proroštvo o Arapima. U šikarama pustinjskim počivate, dedanske karavane.
(14) Vodu iznesite pred žedne, stanovnici zemlje temske, iziđite s kruhom pred bjegunca.
(15) Pred mačevima bježe oni, pred mačem trgnutim, pred lukom zapetim, pred bojem žestokim.
sto e TEMSKA ZEMJA ? Tem-a e devettiot Ismailov sin (Prva mojsieva 25:13-15)
od kogo poteknuvaat arapite,a ako imate Bibliska mapa (vie biblija nemate a kamo li toa) ke vidite deka,Tema e mesto na sred Arabija,blizu medina ,,koj se ziteli na Tema (te. al-medina)koi gi primile Muhadzirite (emigranti od Mekka) i im davale voda i hrana,gi primile,,zarem toa ne zboruva jasno za Migracijata (HIDZRA) na Muhammed s.a.w.s od Mekka vo Medina... a ako toa prorocanstvo ne se ispolnilo.. da ne zaboravime deka tamu (vo Tema) nema bas Hristijani.

(16) Da, ovako mi reče Gospod: "Još jedna godina, godina nadničarska, i nestat će sve
slave Kedrove. (17) A od mnogobrojnih strijelaca među hrabrim sinovima Kedrovim malo
će ih ostati." Tako je govorio Jahve, Bog Izraelov.

Koj e Kadar ? ...Vtori Ismailov sin,od kogo poteknuvaat Arapite,Arapite,ziteli na Kadarovoto selo (Mekka) poglednete vo mapata.Bog rece,deka,posle godina dena,Nevernicite od Mekka,ke go izgubat ratot i od togas verata Bozja ke pocne da se siri.I taka bi. Drugata godina,posle Hidzra,Ansari (Muslimanite od Medina) gi pobedile nevernicite od Mekka i Islamot pocna da se siri.

Evreite znaele deka obekjaniot prorok ke dojde vo Arabija,pa zatoa mnogu i Emigrirale vo toa mesto od tribe LEVI cekajki go toj prorok,no ne ocekuvale deka toj prorok nema da bide Evrein... i zatoa se razocarale i ne mozele toa da go prifatat.

PS: Nemate li podobro objasnuvanje,ne treskajte gluposti.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 16:57
http://www.forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=9443 - Miralem1 Денес во 16:47 20 минути Windows XP IE 6 Viewing Topic
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2736&PN=1 - Што зборува Библијата за Мухамед?
 
Спремете се за еден спам од Мирко газење%20од%20смеење
 
Опссс... ме претркал голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 16:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

http://www.forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=9443 - Miralem1 Денес во 16:47 20 минути Windows XP IE 6 Viewing Topic
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2736&PN=1 - Што зборува Библијата за Мухамед?
 
Спремете се за еден спам од Мирко газење%20од%20смеење
 
Опссс... ме претркал голема%20насмевка
 
Vidi go me Tuzi... namesto da napise nesto pametno газење%20од%20смеење


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:05

Како да напишам нешто паметно на толку глупавата споредба што ја наведе... Мухамед бил сличен на Мојсеј, а  Исус не бил сличен голема%20насмевка

Не знам зошто воопшто се замарате со ова, уште на почетокот пророштвото јасно си кажува дека тој Пророк ќе биде Евреин - од нивните браќа. Мухамед е арап, а Исус е евреин.
Точка на дискусијата.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:18
READ AND WEEP:

Originally posted by SimeonNT SimeonNT напиша:

Поздрав Миралем,

 

Еве ќе се обидам да ти прокоментирам на прашањето на кого се однесуват стиховите од Стариот Завет во Петта Книга Мојсеева 18:18...

 

Tri razliki:

Kako prvo,Isus ne e slicen na Mojsije,zatoa sto spored vas Isus e bog a Mojsije ne bil. DALI E TOCNO ?

2.Isus,spored vas,umrel za otkup na coveckite grevovi no Mojsije nemal potreba da se maci za grevovite na narodot. DALI E TOCNO ?

3.Isus bil vo pekolot na 3 dena,Mojsie nemal potreba tamu da odi. DALI E TOCNO ?

No,ova ne e celata vistina vo prorocanstvoto,ovie se raboti na uveruvanje,na koe i decata mozes da gi uveris.

Tatko i Majka.

1.Mojsije imal tatko i majka i Muhammed a.s isto taka imal tatko i majka,no Isus imal samo majka a ne i tatko covek. DALI E TOCNO ?

2.Mojsije i Muhammed se rodile na normalen,priroden nacin tj. od fizikalna vrska pomegju covek i zena.Isus e stvoren so posebno cudo. DALI E TOCNO ?

3.Mojsije i Muhammed bile ozeneti i imale deca.No Isus nemal zena nitu deca. DALI E TAKA ?

4. Dvajcata... i Mojsije i Muhammed,umrele so prirodna smrt,a po hristijanski izvori Isus e ubien nasilno.  DALI E TOCNO ?

5.Mojsije i Muhammed se zakopani vo zemja a spored vas Isus se odmara na neboto. DALI E TOCNO ?

 

Ова што го напиша сето е точно (освен дека Исус се „одмара“ на Небото), само што заклучокот ти е погрешен а ќе ти покажам и зошто.Јас се сложувам со сите тие работи кои ги кажа, ама не ја дополни листата, и не ја кажа вистинската причина за цитатот.

 

Викаш дека Мухамед е ист со Мојсеј, но јас ќе ти покажам дека ни оддалеку не наликува на него:

 

  1. Навистина Мојсеј бил женет исто како и Мухамед, но за разлика од него имал една, а не многу жени, меѓу кои и малолетно девојче. Едниот е скромен и ги контролира своите страсти а другиот не.
  2. Божјата мисија и заповед од Господ до Мојсеј била да ги ослободи израелците – да ги изведе од Египед, земјата на ропството. Мухамед од друга страна, никого не ослободил, напротив, завладеал и воспоставил царство. Едниот е ослободител, другиот освојувач и владетел.
  3. Мојсеј направил многу чуда (го раздвоил морето, лечел-исцелувал, преку молитва им обезбедувал храна и вода)... додека Мухамед не направил ниту едно чудо (затоа морал да каже дека Коранот е единственото „чудо“ – но за ова веќе разговаравме во друга тема). Едниот прави чуда а другиот не.

 

Значи, по твојата логика од погоре... овие двајца (Мојсеј и Мухамед), ни оддалеку не можат да бидат исти, ниту слични... ниту пак пророштвото да се однесува на Мухамед.

 

Сега ќе ти кажам како вистински треба да ги читаш стиховите. Централната теолошка тема на Стариот Завет е ОСЛОБОДУВАЊЕ ОД РОПСТВО. Мојсеј ги изведе од земјата на ропството – Египед. Ако нешто сака да ни порача Стариот Завет – тогаш ни порачува дека БОГ СЕ ГРИЖИ ЗА СВОЈОТ НАРОД И ГО ОСЛОБОДУВА ОД РОПСТВО.

          Како што веќе ти кажав еднаш, Вечниот Логос во личноста на Исус Христос е конечното исполнување на сите знаци од Стариот Завет. Исус Христос е новиот Мојсеј заради тоа што ГО ОСЛОБОДИ ЧОВЕШТВОТО ОД РОПСТВОТО НА ГРЕВОТ. Со тоа што Исус Умре на Крстот, го ослободи човекот од ропството на гревот. Стариот Завет е слика на она што подоцна се случи - Исус Христос, полнотата на Божјото Откровение. (да не зборувам дека и Исус правеше чуда како и Мојсеј, исцелуваше, и најважно од се проповедаше ОСЛОБОДУВАЊЕ).

 

Ете токму заради тоа, Исус е новиот Мојсеј, а не Мухамед. Ако сеуште сакаш да држиш до своите изјави од погоре, мора да ги земеш и овие од подолу J

 

 

Исто така викаш:

"PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Naglasokot e "Izmedju njihove sabrace." 

Апсолутно... Исус потекнува од Израилот – Евреин е, и потполно може на него да се однесува (итоа ако гледаме по крв, повеќе отколку Мухамед...)

 

"...I STAVICU SVOJE RIJEcI U NJEGOVA USTA..."

Апсолутно... Исус никогаш некажал нешто поразлично од Не*ескиот Отец, дури и многу често тоа го нагласува дека ЗБОРОВИТЕ КОИ ШТО ГИ КАЖУВА НЕ СЕ НЕГОВИ ТУКУ НА НЕГОВИОТ ОТЕЦ КОЈ Е НА Не*еСАТА.

 

 

 

Второто пророштво... од Исаија 29:12... тотална утка... убаво ти кажа Крале... си го извадил од Контекст. Тука не станува збор за пророштво туку за укор... Прочитај ја целата глава и ќе видиш... Бог преку овие зборови укорува човек кој наоѓа изговори... демек книгата била запечатена, и тој не знаел да чита и затоа не можел да прочита... Случката со Мухамед е сосем друга и ова не се применува на него. Прочитај ја цела глава и ќе ти стане јасно.

 

Uste edno prorocanstvo: "A ne bude li tko poslusao mojih rijeci, sto ih prorok bude govorio u moje ime, taj ce odgovarati predamnom."

Ова не знам од каде ти е, но и тоа во потполност може да се примени на Исус... а ако го примениме на Исус, прашањето што ни го постави важи исто и за те*е/вас Zarem ne ve plasi ova strasna opomena. TAJ CE ODGOVARATI PRED MNOM

 

Na kogo se odnesuva ova: "POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROZDJE, ILI S DRAcA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RADJA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RADJA DOBRIM RODOM, SIJEcE SE I BACA U OGANJ. DAKLE: PREPOZNAT CETE IH PO NJIHO-VIM RODOVIMA." (Matej, 7:16-20) ?

Ова се однесува на верните Христијани кои се познаваат по плодот на Светиот Дух и е во голема поврзаност со Посланието на Св. Апостол Павле до Галатјаните 5

 

22 А плодот на Духот е: љубов, радост, мир, долготрпеливост, љубезност, добрина, верност, кроткост, воздржливост; 23 против овие нешта нема закон. 24 А оние кои се Христови го распнаа своето тело со неговите страсти и похоти. 25 Ако живееме по Духот, и да одиме според Духот! 26 Да не бидеме полни со суетно славољубие, да не се предизвикуваме еден со друг и да не си завидуваме еден на друг!

 

 

Ova: "Ako me volite drzat cete se mojih naredbi, a ja cu se moliti Ocu i On ce vam dati drugog Utjesitelja koji ce biti s vama zauvijek." (14:15-16).

Ova:   "Ali Utjesitelj, koji je duh istine, koga ce Otac poslati u moje ime, potsjetit ce vas svemu sto sam vam govorio" (14:26).

Ova: "Kad vam on, duh istine dodje, vodit ce vas prema potpunoj istini, posto on ne govori od sebe, nego govori ono sto cuje, i reci ce vam o stvarima koje tek trebaju da dodju.'(16:13). 

 

Ова се стихови кои се однесуваат на Светиот Дух. Ниту во писмата на Стариот Завет ниту во писмата на Новиот Завет – терминот Дух на Вистината, Дух Божји (Руах Јахве), не се однесуваат на човек, ниту можат да се однесуваат на човек. Единствено Божјиот Дух е Дух на вистина...

          Побарај во Целото Свето Писмо и ќе видиш дека тој термин се однесува само и исклучиво на Бога – никако на човек.

 

          Овде, само во еден стих имаш прекрасна слика и за Тројството... J Светиот Дух е третата личност од Тројството и како што можеш да видиш во Јован 14:26 се спомнуваат: Утешителот – Духот на вистината и Отецот кој праќа и Оној во чие име е пратен Исус Христос.

 

 

За последните стихови и пророштвата за арапите нема многу да коментирам (веќе доволно напишав)... ама препрочитај ги пак, и внимавај на годините... Крале веќе ти објасни... препрочитај ја пораката и види за колку години точно треба да се исполни пророштвото.

 

Како што гледаш Миралем, во Библијата нема стихови кои пророкуваат за Мухамед... Вие сакате да има... но единствено преку вадење на стихови од контекст... (а ова е всушност апсурд затоа што Библијата ја напаѓате како Изменета Книга, но, кога вас ви одговара – само тогаш точно зборува за Мухамед J) Реално за Мухамед нема ништо, но затоа во Библијата имаме предупредување да се пазиме од лажни пророци – види кај Крале J

 

П. С. Terminot Mesija,preveden kako Hrist,ne e ime,tuku e nadimak.

Терминот Месија ниту е Име, ниту е надимак, туку ТИТУЛА, НАНЗАКА... а значи помазаник Божји – оној кој е помазан со Миро (со масло, како симбол на Светиот Дух) за да изврши одредена функција – во овој случај, спасение на човештвото.

 

 

 

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Originally posted by krale krale напиша:



Дали Мојсије бил сличен на Исус? Апсолутно.

1. Мојсије излезе од Египет - Исус излезе од Египет
2. Мојсеј беше во пустината 40 години, Христос симболично го обележа тоа со 40  дена пост и искушение во пустината
3. Кога Мојсеј се роди Фараонот нареди убиство на сите новореднчина, кога Христос се роди Царот нареди убиство на сите новороденчиња
4. Мојсеј е на чудотворен начин спасен од убиството, Исус е на чудотворен начин спасен од убиството
5. Двајцата беа Евреи (Самиот Мојсеј пророкуваше дека тој ќе биде Евреин: „Господ вашиот Бог ќе подигне за вас пророк како мене, помеѓу вас, од вашите ЗЕМЈАЦИ, Него слушајте Го“ 5 Мојс. 18:15, а истото го пророкува и самиот Господ Бог во 18:18) Мохамед бил Евреин? Не сум знаел
6. Мојсеевото лице светеше кога слезе од Гората (планината), Исусовото лице светеше по Гората на Преображението
7. Мојсеј воспостави завет на Бога со луѓето, Исус воспостави НОВ завет на Бога со луѓето
8. Мојсеј го прими откровението на Планина, Исус го даде на Планина (Проповедта на Гората)
9. Двајцата извршуваа чуда, знаци и лечења
10. Мојсеј постави 70 владетели над Израел, Исус постави 70 ученици да ги поучуваат народите
11. Мојсеј испрати 12 шпиони за да ја освои Ветената Земја, Исус испрати 12 Апостоли за да ја освојата Земјата
12. Ни едниот ни другиот немаат гроб.
13. Мојсеј владееше над Црвеното Море, Исус над Галилејското
14. Мојсеј подигна дрво со змија за да ги излекува луѓето, Исус САМИОТ беше подигнат на дрво на крстот како духовно лекување на луѓето.
15. Двајцата беа водачи, законодавци, лекувачи, спасители, учители, свештеници и посредници.
16. 400 години Израелците беа во ропство пред Мојсеј, 400 години беше молкот од Стариот завет до Христа.
17. И двајцата се родени во ропство
18. Мојсеј отфрли власта на овој свет ( да стане следниот фараон), Исус отфрли да стане цар (за разлика од Мохамед)
19. И двајцата на народот му дадоа леб од небото
20. Обајцата беа спасители на Израел: Мојсеј од египетското ропство, Исус од Сотонското владение
21. Мојсеј ја воспостави Пасхата, Исус СТАНА новата Пасха на празникот Пасха
22. Тората му беше дадена на Мојсеј 50 дена по излезот од Египет, Светиот Дух и беше пратен на црквата 50 дена по Христовото воскресение
23. Пророштвото е ИСПОЛНЕТО и ПОТВРДЕНО во Новиот завет дека Исус беше тој пророк. Читај ги Јован 1:45, 6:14, Дела 7:37-38.
    „Филип го најде Натанаил и му рече: „Го најдовме Оној за Кого пишуваа Мојсеј во Законот и пророците, Исус, синот на Јосиф од Назарет.“
    14 Луѓето, кога го видоа чудотворниот знак што го направи, рекоа: „Овој е навистина Пророкот Кој требаше да дојде на светот.“
    Прочитај ја прекрасната проповед на првиот маченик Стефан во Дела 7, и ќе видиш колку прекрасно објаснува дека Исус е тој за кого што зборуваше Мојсеј.

Уф, се уморив. Задоволен? Ако после ова не признаеш дека навистина си бил во криво, тогаш не знам што те*е ќе ти помогне. Навистина се молам Бог да ти даде милост и со искрено срце да се запрашаш дали навистина Мохамед е тој, или те заведува во крив пат. Еве, ПОГЛЕДНИ, толку е очигледно дека Исус е пророкот како Мојсије. И ова не е целосна листа, ама доволно ти напишав да ако си искрен тоа го признаеш. Јас не ти спорам дека ти можеш и понатаму да веруваш во Мохамед како пророк, но да тврдиш дека Мојсеј тоа го пророкувал, Миралеме, е рамно на чиста стопроцентна лага.



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:20

Bujrun,objasnini,jas uste na pocetokot napisav,nema li nekoj koj ke napise i ke objasni onaka kako sto jas objasnuvam,neka ne se pojavuva,dzaba ke se srami i bruka.

 
Koga sum veke tuka.

Kolku za primer,da vidite sto se veli vo Evangelieto po Barnabi (ete,apokrifno e,no nebi bilo loso da napiseme nekoj stih i od nego) 72 poglavje:
 
Tad reće Andrija: "Gospodaru, reci nam neki znak, da bi ga mi znali".
Isus odgovori: "On neće doći u vaše vrijeme, nego će doći izvjestan broj godina poslije vas, kad moje Evanđelje bude poništeno tako da će biti jeva trideset vjernika. U to vrijeme će Bog imati milosti nad svijetom i tako će On poslati svog Poslanika, nad čijom glavom će počivati bijeli oblak, na osnovu čega će on biti poznat kao jedan od odabranika Božjih, i pomoću njega će se manifestovati svijetu. On će doći sa velikom moći protiv bezbožnika, i uništiće idolopoklonstvo na zemlji. To me raduje što će kroz njega naš Bog biti poznat i slavljen, i pokazaće se da sam ja bio istina; i on će izvršiti osvetu nad onima koji budu rekli da sam ja više od čovjeka. Uistinu, kažem vam da će Mjesec bdjeti nad snom njegovim u njegovom djetinjstvu, a kad on odraste, on će ga uzeti u svoje ruke. Neka se svijet pripazi da ga ne odbaci, jer on će pobiti idolopoklonike, jer mnogo ih je pobio Mojsije sluga Božiji i Jošua, koji nije poštedio gradove koje su spalili i poklali djecu; jer na staru ranu neko stavlja vatru.

Tokmu toa i bil znak na prepoznavanjeto na Poisledniot Bozji pratenik od strana na togasnite svestenici,koi koga zabelezale kako oblak odi nad negovata glava,go prepoznavale i go prifakjale.
 
Eve ti uste edno od stariot zavet:
"Ništavnim me bogom na Ijubomoru potaknuše, razdražiše me ništavilima svojim, i ja ću njih ljubomornim učiniti, pukom ništavnim, razdražit ću ih glupim nekim narodom!",
 
PA PUKNI AKO TI E KRIVO голема%20насмевка


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:25

E pa Adzo,sto ne ja napisa i replikata moja na toj text ???

Muhammed ne bil slicen na Mojsie zatoa sto Mojsie imal kukja na dva ulazi a Mojsie imal na tri ulazi... Dali e toa razlika.Ete kakvi se tie na SimeonNt.
 
A toa sto za vas Isus e Bog a Mojsie covek,ne e nekoja razlika.. газење%20од%20смеење


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:25
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

E pa Adzo,sto ne ja napisa i replikata moja na toj text ???



не ја напишав, затоа што верувале или не, ЈА НЕМА! газење%20од%20смеење


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:27
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

E pa Adzo,sto ne ja napisa i replikata moja na toj text ???



не ја напишав, затоа што верувале или не, ЈА НЕМА! газење%20од%20смеење
 
E pa bUJRUMTE SITE TAMU:
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2736&PN=1 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2736&PN=1
 
Pa Bujrum site tamu,pa videte ja ima ili ja nema газење%20од%20смеење


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:30
ne be druze, neka ne se macat

eve ja tvojata rplika

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Apeliram do site koi citaat na forumot.Da gi procitaat prvite dva posta od temava i da vidat sto i kako e odgovoreno.Samo tolku.



затната муцка по којзнае кој пат...


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:30
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Kolku za primer,da vidite sto se veli vo Evangelieto po Barnabi
 
газење%20од%20смеење
Мирко Мирко, откако твоите аргументи не најдоа место во Библијата и не го издржаа мечот на Словото, фати кривини по апокрифни евангелија а? газење%20од%20смеење
 
Со апокрифни евангелија, еретички списи, корани, морани и слични бабини деветини можеби и ќе докажеш дека Мухамед е пророк, но не и со Библијата намигнување А да те потсетам: Темава е "Библиски Пророштва", а не "Апокрифни пророштва".


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:32
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

KOJ E SLICEN NA MOJSIE,MUHAMMED ILI ISUS ???
 
Исус е сличен на Мојсеј. Зошто? Еве ти го одговорот на Krale намигнување
 
1. Мојсије излезе од Египет - Исус излезе од Египет

2. Мојсеј беше во пустината 40 години, Христос симболично го обележа тоа со 40  дена пост и искушение во пустината

3. Кога Мојсеј се роди Фараонот нареди убиство на сите новореднчина, кога Христос се роди Царот нареди убиство на сите новороденчиња

4. Мојсеј е на чудотворен начин спасен од убиството, Исус е на чудотворен начин спасен од убиството

5. Двајцата беа Евреи (Самиот Мојсеј пророкуваше дека тој ќе биде Евреин: „Господ вашиот Бог ќе подигне за вас пророк како мене, помеѓу вас, од вашите ЗЕМЈАЦИ, Него слушајте Го“ 5 Мојс. 18:15, а истото го пророкува и самиот Господ Бог во 18:18) Мохамед бил Евреин? Не сум знаел

6. Мојсеевото лице светеше кога слезе од Гората (планината), Исусовото лице светеше по Гората на Преображението

7. Мојсеј воспостави завет на Бога со луѓето, Исус воспостави НОВ завет на Бога со луѓето

8. Мојсеј го прими откровението на Планина, Исус го даде на Планина (Проповедта на Гората)

9. Двајцата извршуваа чуда, знаци и лечења

10. Мојсеј постави 70 владетели над Израел, Исус постави 70 ученици да ги поучуваат народите

11. Мојсеј испрати 12 шпиони за да ја освои Ветената Земја, Исус испрати 12 Апостоли за да ја освојата Земјата

12. Ни едниот ни другиот немаат гроб.

13. Мојсеј владееше над Црвеното Море, Исус над Галилејското

14. Мојсеј подигна дрво со змија за да ги излекува луѓето, Исус САМИОТ беше подигнат на дрво на крстот како духовно лекување на луѓето.

15. Двајцата беа водачи, законодавци, лекувачи, спасители, учители, свештеници и посредници.

16. 400 години Израелците беа во ропство пред Мојсеј, 400 години беше молкот од Стариот завет до Христа.

17. И двајцата се родени во ропство

18. Мојсеј отфрли власта на овој свет ( да стане следниот фараон), Исус отфрли да стане цар (за разлика од Мохамед)

19. И двајцата на народот му дадоа леб од небото

20. Обајцата беа спасители на Израел: Мојсеј од египетското ропство, Исус од Сотонското владение

21. Мојсеј ја воспостави Пасхата, Исус СТАНА новата Пасха на празникот Пасха

22. Тората му беше дадена на Мојсеј 50 дена по излезот од Египет, Светиот Дух и беше пратен на црквата 50 дена по Христовото воскресение

23. Пророштвото е ИСПОЛНЕТО и ПОТВРДЕНО во Новиот завет дека Исус беше тој пророк. Читај ги Јован 1:45, 6:14, Дела 7:37-38.
    „Филип го најде Натанаил и му рече: „Го најдовме Оној за Кого пишуваа Мојсеј во Законот и пророците, Исус, синот на Јосиф од Назарет.“
    14 Луѓето, кога го видоа чудотворниот знак што го направи, рекоа: „Овој е навистина Пророкот Кој требаше да дојде на светот.“
    Прочитај ја прекрасната проповед на првиот маченик Стефан во Дела 7, и ќе видиш колку прекрасно објаснува дека Исус е тој за кого што зборуваше Мојсеј.

намигнување




-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:35

EvAndzelco Evandzelco... moite ARGUMENTI kako sto moze da se zabelezi ostanaa bez odgovor намигнување I taka ke ostanat,kako i na temata za Biblijata i Astronomijata i temata Falsifikati....

 
Slicnosti sekako deka mozes da najdes. Isus imal 2 oci i mojsie imal 2 oci. Isus imal nos i mojsie imal nos.....  Ne se bara toa, Sto e so OGROMNITE RAZLIKI. Isus e (spored vas) Bog mojsie Obicen covek,prorok ??????????????? Dali se ISTI ?????? Togas i Mojsie e Bog !!!
 



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:46
Абе и Мухамед имал 2 очи и Мојсеј имал 2 очи, и двајцата имале по 10 прсти на рацете и на нозете, и двајцата спиеле со затворени очи итн итн... и јас можам вака да одам до бескрај...
а за ОГРОМНИТЕ РАЗЛИКИ ти не си компетентен да даваш суд што е големо, а што мало, бидејќи Библијата не е Света Книга за тебе и ти неможеш да ја разбереш нејзината духовна суштина, така да твојата "критика" најмалку зборува за ОГРОМНИТЕ РАЗЛИКИ.
 
Ако те итнересираат сличностите помеѓу Мојсеј и Исус повели прочитај го горниот мој пост.
 
А ако те интересираат разликите помеѓу Мојсеј и Мухамед (т.е. зошто тие не можат да бидат слични) еве ти го одговорот на Аџија...
 
---------- Ориџинали поустед бај Аџија голема%20насмевка -----------
 
Еве ти неколку показатели зошто Мохамед не може да биде пророкуваниот пророк „сличен на Мојсеј“...

1. Не е Евреин (текстот јасно укажува на тоа дека ќе биде Евреин. Ти свесно го цитираш само 18 стих, а го занемаруваш тој 3 стиха претходно кој УШТЕ ПОЈАСНО вели: Ќе ви издигне Бог, ОД ТВОЈАТА СРЕДИНА, ОД ТВОИТЕ БРАЌА, Пророк каков што сум јас“. Појасно здравје... LOLLOLLOLLOL

2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус

3. Не зборувал директно со Бог, како што тоа го правеле Мојсеј и Христос

4. Не е воспоставувач на завет (Мојсеј Стар, Исус Нов)

5. Не избрал 12 луѓе кои ќе управуваат во негово име (како што избраа Мојсеј и Исус)

6. Не го изведе својот народ од ропство (Мојсеј и Исус го направија тоа)

7. Не избра живот на откажување од политички функции заради доброто на својот народ и искрените верници (Мојсеј и Исус го направија тоа)

8. Нема знаци дека Мохамед се сметал за наследник на Мојсеј, додека СИТЕ ВО ХРИСТОВА БЛИЗИНА препознавале дека тој е тој пророк (читај Дела 7, Евреите 3:1-2)

9. Мохамед не се обиделе да го убијат царевите додека бил бебе (Фараонот се обиде со Мојсеј, Ирод со Исус, но и двајцата се на чудесен начин спасени)

10. Мохамед не издигна никаков знак (Мојсеј издигна лековита распната на дрво, како што Исус го издигна својот крст за лечење на сите кои со вера гледаат во него)

11. Мохамед не им даде чудотворен небесен леб на следбенците (како што Мојсеј им даде мана, и Христос направи чудо и ги нахранија присутните)

12.  Ликот на Мохамед никогаш не светел (Мојсеевиот лик, и Христовиот лик светеле по средбите со Отецот на планините)

13. Мохамед не се жртвувал за својот народ, туку може да се каже дека ГО ЖРТВУВАЛ својот народ (Мојсеј бараше да биде жртва, за народот да се спаси, а истото го стори и Исус)

14. Мојсеј и Исус беа посредници со Бога, Мохамед обично кнезче...

И уште десетици други примери, но за искрените трагачи доволна е и оваа ризница на ДЕТАЛНИ паралели... А не некои општи како што ти викаш „па можда биле братучеди“ LOLLOLLOL

Ау да, уште едно може да додам...
15. Мохамед завршил ТРАЈНО во гроб (Мојсеј и Исус биле вознесени)

После ова може со сигурност да се каже: Операција успешна, пацијент (мохамед) мртав... LOLLOLLOLLOL
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 17:59

Eteti gi slicnostite pomegju Isus i Mojsie газење%20од%20смеење Tragi komicno bratce.

Цитирај 2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус
Vakva slicnost Greota e da spomnuvas pokraj OGROMNITE RAZLIKI ! Toa prorostvo,NA SEKOJ MOZE DA SE ODNESUVA OSVEN NA ISUS. I ne stanuva zbor samo za slicnostite,tuku potekloto,objavata koja ja primile,kako ja primile........ Ne se zamaraj dzaba.Pogledni,objasneto ti e za merak големо%20гушкање A ti pukni si od maka голема%20насмевка
 
Mojsie imal Tatko i Majka,Isus NE ! Toa e OGROMNA RAZLIKA !
Spored vas,Isus e Bog,Mojsie NE E. Toa e OGROMNA RAZLIKA !
Mojsie umrel so prirodna smrt,Isus e UBIEN. Toa e OGROMNA RAZLIKA !
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:12
Мирко:

Eteti gi slicnostite pomegj

 
Mojsie imal Tatko i Majka,Isus NE ! Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот имал.
Spored vas,Isus e Bog,Mojsie NE E. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот не е Бог.
Mojsie umrel so prirodna smrt,Isus e UBIEN. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според исламот не е убиен.


Значи според исламот, Исус Е СЛИЧЕН на Мојсеј.

какво самоубиствено салто само направи сега мирко... газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
 



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:16

Не мислам да се вртам во круг со тебе мирко. Секој може да ги види сличностите и разликите меѓу Мојсеј, Исус и Мухамед кои ги наведовме јас, ти и Аџија, па секој нека си пресуди со својот разум.

Она што е слично за тебе, за мене не е суштинско. Она пак што е различно за мене, за тебе не е важно. Затоа секој сам со сопствен разум нека си прочита и одлучи за кого е тоа пророштво, дали за Исус или за Мухамед.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:19
Originally posted by аџија аџија напиша:

Мирко:

Eteti gi slicnostite pomegj

 
Mojsie imal Tatko i Majka,Isus NE ! Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот NEMAL
Spored vas,Isus e Bog,Mojsie NE E. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според Исламот не е Бог.
Mojsie umrel so prirodna smrt,Isus e UBIEN. Toa e OGROMNA RAZLIKA ! Според исламот не е убиен.


Значи според исламот, Исус Е СЛИЧЕН на Мојсеј.

какво самоубиствено салто само направи сега мирко... газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
 

 
Pa ne e slicen,od mnogu pricini kako spored Bibliujata taka i spored Qur'anot. Isus e Vozdignat na nebo i uste nema ukuseno smrt a Mojsie zakopan e. Mojsie i Muhammed imale Tatko i Majka ISUS nemal tatko.
Mojsie i Muhammed se rodeni na priroden nacin Isus e so posebno cudo.
 
Цитирај какво самоубиствено салто само направи сега мирко... газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
  Kako ne primetuvas deka ti takvo salto napravi. Vo Ovoj slucaj PRIZNAVAS DEKA ISUS NE E BOG. Ako mislis deka jas napraviv samoubistveno salto газење%20од%20смеење
 
I ne e samo toa vo prorostvoto te. slicnosta... ima objasneto poveke голема%20насмевка 
 
Nazdravie neka vi e,samo tolku намигнување


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:20
Постои доза на субјективизам. Но едно е јасно: Мухамед не е Евреј.

Крај на сказната. голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:22
Originally posted by аџија аџија напиша:

Постои доза на субјективизам. Но едно е јасно: Мухамед не е Евреј.

Крај на сказната. голема%20насмевка
 
Etego sega... газење%20од%20смеење ako ti go pajstiram uste ednas objasnuvanjeto,ke me kritikuvate za spamiranje голема%20насмевка Zatoa vrati se nazad.
 
Prorostvoto zboruva za Muhammed a.s. I TOCKA. голема%20насмевка


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:23
Дали е Мухамед Евреј?

доволно е ова да го одговориш, не мора ништо друго да се трудиш.

И не пукнувај од мака што Муха не е Мојсеј Втори... газење%20од%20смеење


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:27
Originally posted by аџија аџија напиша:

Дали е Мухамед Евреј?

доволно е ова да го одговориш, не мора ништо друго да се трудиш.

И не пукнувај од мака што Муха не е Мојсеј Втори... газење%20од%20смеење
 
Boga mi moze da se zabelezi jasno koj puka od maka.... голема%20насмевка Ama tolku ti vredi i da provociras i navreduvas.
Sekoe prorostvo koe go prepisuvate za ISUS E LAZNO.
 
Eve ti:
Цитирај
Odime ponataka... "PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Sega naglasokot e vo zborovite "izmegju njihova sabraca" Mojsie i negoviot narod ovde se nasloveni kako Rasen entitet i kako takvi nivnite "sabraca" bez somnenie se ARAPITE.
 
Vidite,svetata biblija zboruva za Ibrahim a.s (Abraham) kako Bozji prijatel. Ibrahim imal dve zeni-Sara i Hadzera. Hadzera (hagara) mu rodila na Ibrahim sin-negoviot prvenec. "...A Abram (11) SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL." (Ismail, alejhisselam)" (Postanak, 16:15) "Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela..." (Postanak, 17:23) "A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza." (Postanak, 17:25) Se do dobata od 13 godini Ismail a.s bil EDINSTVEN sin,seme Ibrahimovo.Bog mu podaruva na na Ibrahim a.s drugi sin so SARA po ime Isak a.s (Ishak) koi bil mnogu pomlad od negoviot brat Ismail a.s. ARAPI I EVREI. Ako Ismail i Isak se sinovi na eden tatko,tie se brakja. Taka decata na edniot brat se "SABRACE" na drugiot brat. "I pred licem drugih on ce stan podici." (Postanak, 16:12) "Zatim izdahnu; umrije i bi pridruzen svojim precima." (Postanak, 25:17) Isakovite deca se bratucedi na Ismailovite. Na slicen nacen Muhammed a.s poteknuva od Izraelcanskite bratucedi,zatoa sto toj e poteklo na Ismail a.s sin Ibrahimov a.s. "PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEU NJIHOVE BRACE" (Pon. zakon, 18:18)
намигнување


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:28
Ти си слеп, неписмен или намерно бегаш од прашањето?

Кратко, со да или со не:

ДАЛИ МОХАМЕД БИЛ ЕВРЕИН?


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:30

Verovatno ti si slep i nepismen... nad glavata ti stoi ! голема%20насмевка I toa ubavo objasneto голема%20насмевка E pa otvori gi ocite намигнување 



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:31
еве неписмен сум, не разбирам комплицирани одговори, лавиринти, плеткања, препелкања, салто моратлиња, итн.

Затоа ако може со ДА или со НЕ.

ДАЛИ МОХАМЕД БИЛ ЕВРЕИН?


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:35

Zosto nemoze da go prifatis ODGOVOROV koj e TOLKU JASEN deka Zboruva za Muhammed s.a.w.s.

Ako si nepismen vrakjaj se vo osnovno od prvo,jas ne sum dolzen da te opismenam.
Koga ke se opismenis tamu,togas dojdi ovde i procitaj go ova:
Цитирај
Odime ponataka... "PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Sega naglasokot e vo zborovite "izmegju njihova sabraca" Mojsie i negoviot narod ovde se nasloveni kako Rasen entitet i kako takvi nivnite "sabraca" bez somnenie se ARAPITE.
 
Vidite,svetata biblija zboruva za Ibrahim a.s (Abraham) kako Bozji prijatel. Ibrahim imal dve zeni-Sara i Hadzera. Hadzera (hagara) mu rodila na Ibrahim sin-negoviot prvenec. "...A Abram (11) SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL." (Ismail, alejhisselam)" (Postanak, 16:15) "Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela..." (Postanak, 17:23) "A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza." (Postanak, 17:25) Se do dobata od 13 godini Ismail a.s bil EDINSTVEN sin,seme Ibrahimovo.Bog mu podaruva na na Ibrahim a.s drugi sin so SARA po ime Isak a.s (Ishak) koi bil mnogu pomlad od negoviot brat Ismail a.s. ARAPI I EVREI. Ako Ismail i Isak se sinovi na eden tatko,tie se brakja. Taka decata na edniot brat se "SABRACE" na drugiot brat. "I pred licem drugih on ce stan podici." (Postanak, 16:12) "Zatim izdahnu; umrije i bi pridruzen svojim precima." (Postanak, 25:17) Isakovite deca se bratucedi na Ismailovite. Na slicen nacen Muhammed a.s poteknuva od Izraelcanskite bratucedi,zatoa sto toj e poteklo na Ismail a.s sin Ibrahimov a.s. "PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEU NJIHOVE BRACE" (Pon. zakon, 18:18)
 
Posto kaza deka si nepismen,dobro e,nema sto da se sekiram.... problem bilo vo tvojata nepismenost.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:35
Аџија, памти го денешниов датум (31 август) и не очекувај одговор од Мирко најмалку 5 месеци голема%20насмевка Многу му се тешки ова прашањава со ДА или НЕ, па му треба пола година да размисли...
 
А ако му инсистираш на одговорот, како што гледаш, само ќе ти спамира голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:36
Ќе треба изгледа и 31 Август да ти го запамтиме.... смеењесмеење

ДА ИЛИ НЕ?


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:36
леле, ев, си ме претркал... намигнување

-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:43
Originally posted by аџија аџија напиша:

леле, ев, си ме претркал... намигнување
 
Taka,najdete drug izgovor.
Me poslusa Evangelos koga mu rekov deka sramota e vise so ist izgovor,mu treba drug газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење A ustvari problem bila nivnata nepismenost:
 
Originally posted by аџија аџија напиша:

еве неписмен сум, не разбирам
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:45
ДА или НЕ?

ако на ова просто прашање не знаеш да одговориш, што мајка бараш бе изгубен ниеден на подфорум Вероисповед?


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:49
Originally posted by аџија аџија напиша:

ДА или НЕ?

ако на ова просто прашање не знаеш да одговориш, што мајка бараш бе изгубен ниеден на подфорум Вероисповед?
 
газење%20од%20смеење I posle mi veli deka sum pukal od maka газење%20од%20смеење Gotov si odi leci se ili popusti. Jasen odgovor ti dadov i molci ako nemas pametno da kazes ! Ajde pst !ма%20ајде


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:50

Da puknis oti ne mi kaza porano deka si nepismen,da ne se macam da ti objasnuvam. газење%20од%20смеење



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:51

jokголема%20насмевка


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:51
Уште еден датум, во плејадата на порази на Мирко. Нека ни е честит 31 Август, денот кога Мирко не знаеше да каже дали Мухамед неговиот честит пророк, бил Евреин или не. И се што после ова ќе кажеш за верата, ПАЃА во вода мираленко.... 

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:52
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

ДАЛИ МОХАМЕД БИЛ ЕВРЕИН?
jokголема%20насмевка


ама дали мирко знае? голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:55
znae ama ne kazuva.
намигнување ako kaze NE....znaci Muhamed NE E  IZBRANIOT газење%20од%20смеење
ako kaze da ke izlaze (a spored islam ne smee) црвенеење


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:56
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

znae ama ne kazuva.
намигнување ako kaze NE....znaci Muhamed NE E  IZBRANIOT газење%20од%20смеење
ako kaze da ke izlaze (a spored islam ne smee) црвенеење


ја мислам дека не знае... голема%20насмевка



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 18:56
Originally posted by аџија аџија напиша:

Уште еден датум, во плејадата на порази на Мирко. Нека ни е честит 31 Август, денот кога Мирко не знаеше да каже дали Мухамед неговиот честит пророк, бил Евреин или не. И се што после ова ќе кажеш за верата, ПАЃА во вода мираленко.... 
 
забава забава забава


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 02:08

Prva kniga Mojseeva 16

10.I angelot Bozji uste rece:"Ke go umnozam mnogu potomstvoto tvoe, sto ne ke moze da se izbroi od mnozestvo."
   11. I pak i rece angelot Gospoden:"Ete ti si bremena i ke rodis sin, i ke go nareces so imeto Ismail; oti Gospod ja cu makata tvoja.
   12. Toj ke bide silen covek: rakata negova ke se kreva protiv sekogo, i secija protiv nego; i ke zivee pred liceto na site brakja svoi"
 
Eto toa ako e pra predokot na Muhamed znaci uste togas se znaelo deka toj i negovoto potomstvo ke bidat mnogubrojni i voinstveni. i tolku ne se spomnuva deka od negovoto pokolenie ke se rodi mesija ili spasitel
 
On the other hand
 
Prva kniga Mijseeva 17
   Slednovo se odnesuva na Sara
   16. I Jas ke ja blagoslovam i ke ti dadam Sin od nea; ke ja blagoslovam, i narodi ke poteknuvaat od nea, i carevi na narodi ke izlezat od nea
   18. I Avraam mu rece na Boga: O, barem Ismail da bide ziv pred liceto Tvoe!" 
   19. A Bog mu rece na Avraama: "Navistina Sara, zenata tvoja ke ti rodi sin i ke go nareces so imeto Isak; i ke napravam zavetot Moj so nego da bide zavet vecen i da mu bidam Bog na potomstvoto negovo po nego.
   20 A i za Ismaila te poslusav; eve go blagoslovuvam i ke go napravam ploden, i i mnogu ke go umnozam, mnogu; i ke rodi dvanaeset knezovi, i od nego ke proizleze golem narod 
i tolku sekogas koga se spomnuva Ismail se kazuva kako za hiper ploden isto taka i za potomstvoto negovo i deka ke izleze od nego golem narod no najverojatno se misli za brojcano bidejki nikade ne se spomnuva drugo, poprecizno objasnuvanje kako sto ima za Isak
"i ke napravam zavetot Moj so nego da bide zavet vecen i da mu bidam Bog na potomstvoto negovo po nego."
Koga pak sara mu rekla da ja izbrkaAgara, so deteto Ismail Bog samo rekol
 
  Prva kniga Mojseeva 21
No Bog mu rece na Avraama: " neka ne ti e krivo zaradi deteto i robinkata! Se sto ke ti rece Sara poslusaj go glasot nejzin, zosto po Isaka ke se narece potomstvoto tvoe."
   Podocna sledi zrtvuvanjeto na Isaka, a ne na Ismail, ama za toa Miralem 1, 2 i itn, sigurno podobro znae.
 
A za kraj eve sto mu vetuva bog na Isak
 
Prva kniga mojseeva 26
 
  4. I ke go umnozam potomstvoto tvoe kako zvezdite na neboto, i ke mu ja dadam na potomstvoto tvoe seta taa zemja i ke se blagoslovat preku potomstvoto tvoe site narodi zemni
za kraj samo procitaj go mojot potpis
 
(Модераторот: Постар брате, морав да го ажурирам твојот текст. Те молам во иднина не користи толку големи букви, многу бодат очи и не се практични. Доколку сакаш да потенцираш некоја реченица, користи ги опциите bold или underline, или ако веќе зголемуваш, зголемувај до 3ка. Ова нека важи и за сите останати)


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:00

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

znae ama ne kazuva.
 ako kaze NE....znaci Muhamed NE E  IZBRANIOT
ako kaze da ke izlaze (a spored islam ne smee)

I ti li si nepismena  Pa pisuva jasno sto bil Muhammed a.s :

Odime ponataka... "PODIGNUCU IM PROROKA IZMEU NJIHOVE SABRACE, KAO STO SI TI...." Sega naglasokot e vo zborovite "izmegju njihova sabraca" Mojsie i negoviot narod ovde se nasloveni kako Rasen entitet i kako takvi nivnite "sabraca" bez somnenie se ARAPITE.
 
Vidite,svetata biblija zboruva za Ibrahim a.s (Abraham) kako Bozji prijatel. Ibrahim imal dve zeni-Sara i Hadzera. Hadzera (hagara) mu rodila na Ibrahim sin-negoviot prvenec. "...A Abram (11) SINU STO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL." (Ismail, alejhisselam)" (Postanak, 16:15) "Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela..." (Postanak, 17:23) "A NJEGOVU SINU Jismaelu bijase trinaest godina kad ga obreza." (Postanak, 17:25) Se do dobata od 13 godini Ismail a.s bil EDINSTVEN sin,seme Ibrahimovo.Bog mu podaruva na na Ibrahim a.s drugi sin so SARA po ime Isak a.s (Ishak) koi bil mnogu pomlad od negoviot brat Ismail a.s. ARAPI I EVREI. Ako Ismail i Isak se sinovi na eden tatko,tie se brakja. Taka decata na edniot brat se "SABRACE" na drugiot brat. "I pred licem drugih on ce stan podici." (Postanak, 16:12) "Zatim izdahnu; umrije i bi pridruzen svojim precima." (Postanak, 25:17) Isakovite deca se bratucedi na Ismailovite. Na slicen nacen Muhammed a.s poteknuva od Izraelcanskite bratucedi,zatoa sto toj e poteklo na Ismail a.s sin Ibrahimov a.s. "PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEU NJIHOVE BRACE" (Pon. zakon, 18:18)
 

A dokolku i ti ne gledas koj bil i sto bil Muhammed vo pogore objasnetoto,mozes i ti vo osnovno SLOBODNO da se zapises.... Jasno kako den pisuva na KOGO SE ODNESUVA PROROSTVOTO.
Ako vi e krivo imate tableti,smirete se.Ako ste nepismeni odete skola.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

Уште еден датум, во плејадата на порази на Мирко. Нека ни е честит 31 Август, денот кога Мирко не знаеше да каже дали Мухамед неговиот честит пророк, бил Евреин или не. И се што после ова ќе кажеш за верата, ПАЃА во вода мираленко.... 
 
забава забава забава
 
Pa vidi kade bil problemot :
Цитирај
Originally posted by аџија

еве неписмен сум, не разбирам
 
E taka moze da si racunate... ehuheee.... газење%20од%20смеење Barem porano da mi kazevte deka ste nepismeni.
 
Nego,skokni do tuka :
  http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8936&PN=1 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8936&PN=1
 
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7656&PN=1 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7656&PN=1
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Ziva sramota


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:12

I dobro,ne se prefrlate na nekoe od drugite prorostva ? голема%20насмевка



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: rice
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:14

SAMO STO MUAMED NIKAKO NI ODBLISKU NE NALIKUVA NA PROROCITE

DODEKA TIE BILE SKROMNI, SIROMASNI

TOJ BIL BOGAT SO PARFEMI I SEKAKVA SLAVA I VOJSKOVODEC I SI IMAL 3-4000 ZENI I ITN...


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:24
Originally posted by rice rice напиша:


SAMO STO MUAMED NIKAKO NI ODBLISKU NE NALIKUVA NA PROROCITE

DODEKA TIE BILE SKROMNI, SIROMASNI

TOJ BIL BOGAT SO PARFEMI I SEKAKVA SLAVA I VOJSKOVODEC I SI IMAL 3-4000 ZENI I ITN...
 
Toa sto bil so parfemi e negovata licna higiena i cistota.
A deka bil Bogat.... odi citaj.
Ednostavno,vrska nemas od religija.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:32
Битие 17 -21 Но ќе го држам Својот Завет со Исак, кого ќе ти го роди Сара, догодина во ова време.

Битие 21-12
Но Бог му рече на Авраама: „Да не ти е тешко заради детето и заради својата слугинка; послушај си што ти вели Сбра, зашто Исаковото семе ќе го овековечи твоето име.

Галатите 4
30 А што вели Писмото? „Истерај ја робинката и нејзиниот син, зашто синот на робинката нема да наследи со синот на слободната!”

31 Затоа, браќа, ние не сме деца на робинката, туку на слободната.

на кратко да кажам дека Мохамед не може да биде Избраниот





-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:43
Acelera... kolku god trud da vlozuvate za da go prepisete prorostvoto na drug,mislam deka zaludno e,zatoa sto nemate podobro objasnuvanje.Dokolku JASNO zboruva,kako sto toa go objasnile SVESTENICI (nekogasni) deka se odnesuva na Muhammed a.s.
Zatoa sto prorostvoto e od 4 recenici i site se odnesuvaat na Muhammed s.a.w.s i na Nego odgovaraat.
 
I ne dadov edno prorostvo koje se odnesuva na Muhammed a.s tuku NEKOLKU.
Samo neise... neka vi stoi i toa намигнување 
Bitno kazav jasno deka onie koi EvAngelos za Isus gi navede se LAZNI i za sto moze samo da mi se prepetelka... Isto JASNI dadov koi se odnesuvaat na Muhammed s.a.w.s i na tie isto moze samo da se prepetelkate.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 14:39
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Acelera... kolku god trud da vlozuvate za da go prepisete prorostvoto na drug,mislam deka zaludno e,zatoa sto nemate podobro objasnuvanje.Dokolku JASNO zboruva,kako sto toa go objasnile SVESTENICI (nekogasni) deka se odnesuva na Muhammed a.s.
Zatoa sto prorostvoto e od 4 recenici i site se odnesuvaat na Muhammed s.a.w.s i na Nego odgovaraat.
 
I ne dadov edno prorostvo koje se odnesuva na Muhammed a.s tuku NEKOLKU.
Samo neise... neka vi stoi i toa намигнување 
Bitno kazav jasno deka onie koi EvAngelos za Isus gi navede se LAZNI i za sto moze samo da mi se prepetelka... Isto JASNI dadov koi se odnesuvaat na Muhammed s.a.w.s i na tie isto moze samo da se prepetelkate.
 


miralenko,

поголеми шанси има ти да си избраниот, отколку Муха... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 16:37

Odi Adzo,sutiraj kamenja.... голема%20насмевка



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 16:51
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Odi Adzo,sutiraj kamenja.... голема%20насмевка



вие сте по тие спортови, таму на аџилак кога се глупирате памтиш?



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 17:00

Ja ću umnožiti tvoje potomstvo silno, tako da se neće moći izbrojati. I anđeo Gospodnji joj reče: "Gle, ti si noseća i radićeš sina i daćeš mu ime Ismail: jer Gospod je čuo tvoj jad." (Postanak 16:10,12)

(Postanak 17:20,21)
"I za Jišmaela te uslišah; gle blagoslovio sam ga i učinio rodnim i silno ću ga razmnožiti, dvanaest prinčeva će poroditi i Ja ću ga učiniti velikim narodom".
(Pon. Zakon 21:15 do 17)
"Ako čovjek ima dvije žene: jednu koja mu je draga, a drugu koja mu je mrska, i ako prvorođenac bude od one koja mu je mrska, onda kad trebadne podijeliti svoju imovinu među svoje sinove, ne smije postupati prema prvorođencu od drage na štetu sina od mrske, koji je doista prvi rođen, nego mora za prvorođenca priznati sina od mrske i njemu dati dvostruk dio od svega što ima. jer on je prvina njegove snage - njemu pripada pravo prvorodstva.
 
(ISMAIL IMAL 14 GOD. KOGA SE RODIL ISHAK)
 
GODINE MIRA (Postanak 49:1 do 11)
Jakov sazva sinove i reče: "Sakupite se da vam kažem šta će vam se desiti u zadnjim danima.
Judo! Tvoja braća slaviće te,
Tvoja ruka biće na vratu tvojih dušmana,
Djeca oca tvog će se klanjati pred tobom,
Juda je lavlje mladunče,
Žezlo se od Jude odvojiti neće,
Ni zakonodavac od nogu njegovih dok ŠILOH ne dođe..."
 
(SILOH=MIR=ISLAM)
 
(Ivan 14:15-18,25 i 26, 29 i 30)
PROCLETE ILI PROCLYTOS
"Ako me volite vršite moje zapovjesti i ja ću moliti Oca i On će vam dati drugog Branitelja, koji će ostati s vama zauvjek. ...Ove stvari sam vam govorio dok sam bio s vama. Ali Branitelj,(AHMED) koji je Sveti Duh, kojeg će Otac poslati u moje ime, on će vas poučiti sve stvari i da bi vas podsjetio svega šta sam vam rekao. Otac je veći od mene. I sad sam vam rekao, prije nego se desi, da vjerujete. Odsad s vama više neću mnogo govoriti jer princ ovog svijeta dolazi i nema ništa u meni.
 
5:16 Pesna nad pesnite:
"HIKKO MAMITTADIM VIKULLO MAHAMADIM ZEHDUDI VEZEM RAAI BENUTE YAPUS HALAM",
 
Na makedonski vaka ide: Negovata usta e naj slatka;da,toa e Muhammed,celiot od Ljubov.Ova e sakaniot moj ova e prijatelot moj o kerko erusalimska.
 
Kralot Solomon (Sulejman a.s ) mu go dava imeto na pratenikot koj ke dojde "Muhammadim" Na hebrejski "la" se koristi da se izrazi respekt kako Izrazot "Eloha" koj znaci "Bog" spomnat vo biblijata kako "ElohIM" Pokraj se,ocigledno e deka Solomon jasno go spomnuva imeto na pratenikot koj ke dojde: Muhammed.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 17:38
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Odi Adzo,sutiraj kamenja.... голема%20насмевка



вие сте по тие спортови, таму на аџилак кога се глупирате памтиш?



памтиш ли не ми одговори?


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk