IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2007 во 18:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Matej 1,22
"Sve se to dogodilo da se ispuni što Gospodin reče po proroku: (23) Evo, Djevica će začeti i roditi sina i nadjenut će mu se ime Emanuel - što znači: S nama Bog!
 
Мило ми е што го наведе и ова пророштво Мирко, од каде јасно се гледа дека Исус е Бог! големо%20гушкање
 
Evangelce,go citame nie toa i toa sto go pisuva go pisuvame i ne go menuvame,ne se plasime nie od predrasudi.... Kade e dokazot za toa. Ako citase ke videse deka ne se odnesuva na Isus намигнување 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2007 во 19:00
Originally posted by the king the king напиша:

evangelose ne se toa prorostva, pravi prorostva se tie koi jas ti gi navedov za k*ranot i nema potreba povtorno da gi kazuvame no ako sakas mozeme da ti navedeme uste nekoja no ne tuka da ne ti ja rasipeme temava "mnogu e posetena" i ima "mnogu komentari" gledam gledam.
 
Да the king, навистина би сакал да наведете "уште некое пророштво" од Коранот. Искрено не се сеќавам дека некогаш си навел некое пророшво од Коранот, но не ми замерувај, постар сум од тебе, па можеби и заборавам.
 
Но еве, супер ти е идејата да не ја расипуваме оваа тема, затоа повели биди храбар (истакни се над твоите браќа тука) и отвори тема Корански Пророштва и почни таму да ги редиш "пророштвата" од Коранот.. доколку ги има нели? среќа
 
п.с. Се надевам браќата нема веднаш да ти запретат по ЛП да не отвараш таква тема трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 19:37

Ne krevaj Buka,,, da ne ti pisuvam za site do edno LAZNO prorostvo od biblijata.

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 22:07
Ova Miralemovci se klonirale, nasekade se, ko lebarki se, panika da te fati, klon do klon.
Miralem, Miralem 1, Miralem2.................
Кон врв
Miralem2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 22:26
Originally posted by moira moira напиша:

Ova Miralemovci se klonirale, nasekade se, ko lebarki se, panika da te fati, klon do klon.
Miralem, Miralem 1, Miralem2.................
 
So mislese ti,ako me sospendirate ke me sprecite da pisuvam ? Se dodeka me banirate,samo zatoa sto vi ODGOVARAM NA PRASANJATA i samo zatoa STO VI POSTAVUVAM PRASANJA NA KOI NEMOZETE DA MI ODGOVORITE,ke se klonira imevo do bezkonecno намигнување 
Da znaete deka ne e se desen klick i ban,ili delete...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 22:52
Jas da ti kazam najiskreno VO VRSKA SO TEBE AMA BAS NISTO NE MISLAM, samo KOMENTIRAM!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 03:30
Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 19:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

LAZNO Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
LAZNO PROROSTVO.
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom.... I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Dali ova prorostvo e deka Isus ke se rodi vo Betlehem ???
Nemoze da bide zatoa sto i tuka Matej pokusava da ne podvali,ja izmenil ovaa recenica kako bi ufrlil nekoe prorostvo.
 
Go odbacuva zborot "Efrato" i dodava "Zemja Judina" kako od covek/klan po ime Efrato nastanuva "Judejski grad".
Go menuva i zborot "vladati" so Izrael namesto toa dodava "koji ce pasti narod moj-Izraela",zatoa sto Isus nikogas ne vladeel so Izrael.
 
Ova e LAZNA Mateeva prepravka:
" A ti, Betleheme, zemljo Judina! Nipošto nisi najmanji među kneževstvima Judinim jer iz tebe će izaći vladalac koji će pasti narod moj - Izraela! "
 
Malku Hristijani znaat deka postoi osoba pod ime Betlehem  (1 Kronike 4,4). Zboruva li Mihej za osoba/klan ili mesto ?????
 
Videte vo Hebrejski prevod.Site gradovi i sela se vo zenski rod na hebrejski. Maskite naravno se vo maski rod. Ako stihot koristi zenski rod,se raboti za mesto Betlehem,ako koristi maski rod,toa e Covek (ili klan) koj se vika Betlehem Efrata.
 
Veatah beit lekhem efratah
I ti (maski) Betleheme Efrata.
 
Vo prodolzenie na "prorostvoto" se zboruva deka Istata osoba ke gi spasi Evreite od Asircite,ako provalat vo nivnata zemja. Dali Isus bi gi zastitil Evreiteod Asircite koga bi gi napadnale ???  Toa e nevozmozno,zatoa sto Asirija propadnala vo 608 p.n.e
 
 
ACELERA... Ne e vazno,koga god da me suspendirate nov nick ke imam i kepisuvam.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Sektas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sektas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 20:30
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

LAZNO Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
LAZNO PROROSTVO.
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom.... I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Dali ova prorostvo e deka Isus ke se rodi vo Betlehem ???
Nemoze da bide zatoa sto i tuka Matej pokusava da ne podvali,ja izmenil ovaa recenica kako bi ufrlil nekoe prorostvo.
  
 
Miraleme ne gledas li deka citatot sto ti go posoci evangelos e od prorokot mihej a ne od apostol matej.забава
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 21:40
Originally posted by Sektas Sektas напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

LAZNO Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
LAZNO PROROSTVO.
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom.... I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Dali ova prorostvo e deka Isus ke se rodi vo Betlehem ???
Nemoze da bide zatoa sto i tuka Matej pokusava da ne podvali,ja izmenil ovaa recenica kako bi ufrlil nekoe prorostvo.
  
 
Miraleme ne gledas li deka citatot sto ti go posoci evangelos e od prorokot mihej a ne od apostol matej.забава
Gledam,gledas li ti sto pisuva Mihej ?? Gledas li ti sto voopsto napisav jas ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 21:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Пророштво: Местото на раѓање ќе биде Витлеем
 
 „А ти, Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2)
 
 
Мирко, што не ти е јасно со ова пророштво?
Зарем Исус не се родил во Витлеем?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 22:26

Pa mene od citatot mnogu poveke mi e jasno nego tebe.

Isus e roden vo Vitleem,no "prorostvoto" ne e prorostvo koe zboruva za Isus.
Sto tebe ne ti e jasno neznam ?
 
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom....
 
Znaci se raboti za LICNOST (ili klan) koj se vika Vetleem Efrato. Sto tebe ne ti e jasno ?
Vo prodolzenie na citatot se zboruva za Istata osoba koja ke izleze od (LICNOSTA) Vetleem,deka ke gi spasi Evreite od Asirijancite.... Znaci NE SE ODNESUVA NA ISUS.Isus Mozebi roden e vo Vetleem,no ova prorostvo samo ste go izmislile i LAZNO E. Zatoa sto Asirija PROPADNALA VO 608 p.n.e.
I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "
 
Znaci "prorostvoto" ne e prorostvo za Isus.
Ete.


Изменето од Miralem1 - 29.Август.2007 во 22:27
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 22:51
Грешка си Мирко. Се работи за местото Витлеем. А таму стои "Ефрато", затоа што во Израел постојат 2 градчиња под името Витлеем. Едното е ова, а другото е малку на југ (под Ерусалим).
Види само колку е прецизен Бог во библиските пророштва, што не само го кажува местото каде што ќе се роди Месијата, туку и кажува точно во кој Витлеем ќе се роди, за да нема забуна.
 
Така почина Рахила. Ја погребаа покрај патот за Ефрат, односно Витлеем. (Битие 35:19)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2007 во 17:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Грешка си Мирко. Се работи за местото Витлеем. А таму стои "Ефрато", затоа што во Израел постојат 2 градчиња под името Витлеем. Едното е ова, а другото е малку на југ (под Ерусалим).
Види само колку е прецизен Бог во библиските пророштва, што не само го кажува местото каде што ќе се роди Месијата, туку и кажува точно во кој Витлеем ќе се роди, за да нема забуна.
 
Така почина Рахила. Ја погребаа покрај патот за Ефрат, односно Витлеем. (Битие 35:19)
 
 
Neka ti stoi EvAngelco,,, jas go kazav ona sto e VISTINA,lazi se ti sam sebesi намигнување
Imas li nekoe drugo,da ti podobjasnam malce ?? голема%20насмевка 
 
PS: Vo prodolzenie na Istoto "prorostvo" ke vidis deka Istata osoba ke gi spasi Evreite od Asirijanite..... ete deka ne se odnesuva na Isus. Asirija propadnala 608 p.n.e !
 
Sedi mi so zdravje.


Изменето од Miralem1 - 30.Август.2007 во 17:44
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,703 секунди.