IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Каков треба да биде наставникот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каков треба да биде наставникот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 20>
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 00:06
Originally posted by IQ IQ напиша:

e aj dobro


Еј, не мораш ако не сакаш...Да не биде дека јас те излагав, па да те носам на совес...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 00:06
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by IQ IQ напиша:

e aj dobro


Еј, не мораш ако не сакаш...Да не биде дека јас те излагав, па да те носам на совес...


shto ne moram?

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 03:24
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Се што прави наставникот во својата професија треба да биде во полза на ученикот, никако заради задоволување на некои свои амбици, кариера или да очекува награда поради тоа.Ако наставникот го носи епитетот втор родител, така треба да се однесува - како родител во вистинската смисла. Во никој случај не смее да го мрази ученикот, без разлика на грешката што ја направил кон него. Секогаш треба да простува и да го пофалува вредното кај ученикот, а на негативноста да укажува и со личен пример да настојува да ја елеминира од профилот на ученикот.
Ете таков треба да биде наставникот. Кој не се согласува нека си бара работа во свињарска фарма.
 
Добро е, те разбравме работнику од Свињарската фарма.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 08:06


Nastavnikot treba da bide covek koj sto znae da prenese znaenje ...

no sepak treba da bideme svesni deka vo eden klas ...
ima hi-kvadrat raspredelba ...

eden del od ucenicite ke imaat 5-ki
drugi 4,3,2 ....

a edinicite se kako na ucenicite ...
taka i na nastavnicite ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 16:06
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Се што прави наставникот во својата професија треба да биде во полза на ученикот, никако заради задоволување на некои свои амбици, кариера или да очекува награда поради тоа.Ако наставникот го носи епитетот втор родител, така треба да се однесува - како родител во вистинската смисла. Во никој случај не смее да го мрази ученикот, без разлика на грешката што ја направил кон него. Секогаш треба да простува и да го пофалува вредното кај ученикот, а на негативноста да укажува и со личен пример да настојува да ја елеминира од профилот на ученикот. Ете таков треба да биде наставникот. Кој не се согласува нека си бара работа во свињарска фарма.

 

Добро е, те разбравме работнику од Свињарската фарма.


Најпосле и свињата да разбере нешто.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 19:36
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

ТЕМАВА Е ИНТЕРЕСНА, А ЈАС ПОБРЗАВ ВЕДНАШ НА ПОСЛЕДНАТА СТРАНИЦА, БЕЗ ДА ГИ ПРОЧИТАМ ПРЕТХОДНИТЕ...НЕКА МИ ПРОСТАТ ОНИЕ ФОРУМЏИИ СО ЧИЕ МИСЛЕЊЕ МОЕТО СЛУЧАЈНО СЕ СОВПАЃА, А НЕ ГИ ЦИТИРАМ.СЛУЧАЈНО СУМ НАСТАВНИК, МНОГУ РАБОТИ СЕ ИЗМЕНИЈА ОД ВРЕМЕТО КОГА БЕВ УЧЕНИК,(ВО КОМУНИЗМОТ) КОГА БЕВ СТУДЕНТ, И СЕГА КОГА СУМ НАСТАВНИК. НЕКОИ МОИ КОЛЕГИ УСПЕШНО СЕ ВКЛОПИЈА ВО НОВИТЕ ТЕКОВИ, НО ОГРОМЕН БРОЈ НЕ МОЖАТ ДА СЕ ПОМИРАТ СО НОВОНАСТАНАТИТЕ УСЛОВИ. УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА НАСТАВНИЦИТЕ БЕА НЕПРИКОСНОВЕНИ, ПОЛУБОГОВИ, СЕЗНАЈОВЦИ...КОГА МОЖЕА ДА СЕ ИЗЖИВУВААТ БЕЗ НИКОМУ ДА ПОЛАГААТ СМЕТКА.И ТОГАШ НАСТАВНИЦИТЕ ВЕЛЕА ДЕКА СЕ ТУКА ЗАРАДИ НАС, ДЕКА НИЕ СМЕ НАЈВАЖНИ...НО ТОА БЕА САМО ФРАЗИ,ЧИЕ ВИСТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ МОЖЕБИ НИ САМИТЕ НЕ ГО ЗНАЕЈА.ТЕПАА ЗА НЕМАЊЕ ДОМАШНО, ЗА НЕЗНАЕЊЕ,А ДАЛИ СИТЕ ДЕЦА СЕ РАЃААТ СО ЕДНАКВИ ПРЕДИСПОЗИЦИИ? СЕ ЗАНЕСУВАА СО УТОПИСТИЧКИТЕ ИДЕИ НА РУСО, ДЕКА ДЕТЕТО СЕ РАЃА TABULA RASA.ДАЛИ СИТЕ ДЕЦА ИМАА ИСТИ СОЦИЈАЛНИ УСЛОВИ, А НЕ УЧЕА, ПА ДУРИ ОНИЕ ПОБОГАТИТЕ БЕА УБЕДЕНИ,ДЕКА СИТЕ СМЕ ЕДНАКВИ. НА ФАКУЛТЕТ НЕ УЧЕА ДЕКА НАСТАВНИКОТ ТРЕБА ДА БИДЕ ВО КОСТУМ, ДЕКА НЕ СМЕЕ ДА КАЖЕ - НЕ ЗНАМ. ПА МЕНЕ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР НЕ ЗНАЕЛ ДА МИ ОДГОВОРИ НА ЕДНО ПРАШАЊЕ.СЕ МАЧЕШЕ,А МОЖЕШЕ ПОШТЕНО ДА СИ ПРИЗНАЕ ДЕКА НЕ ЗНАЕ. А ЗАРЕМ МОРА СЕ ДА ЗНАЕ? НЕКОГАШ,НЕКОЈ ПОДАТОК МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТА УЧЕНИК, А НАСТАВНИКОТ ДА НЕ ГО ЗНАЕ, ИЛИ КНИГА...ЗАРЕМ НЕКОЈ МОЖЕ ДА ГИ ПРОЧИТА СИТЕ КНИГИ? ЗАШТО ДА НОСАМ КОСТУМ ПО СЕКОЈА ЦЕНА, КОГА ВО НЕГО НЕ СЕ ЧУВСТВУВАМ СВОЈ, СЛОБОДЕН...ДЕЦАТА САКААТ,СО ПРАВО-НАСТАВНИК ШТО НАВРЕМЕ ЌЕ ВЛЕЗЕ НА ЧАС И СО НИВ ЌЕ РАБОТИ 40 МИН.САКААТ ТОЛЕРАНТЕН НАСТАВНИК,КОЈ ЌЕ ИМА РАЗБИРАЊЕ И ЗА НИВНИТЕ ПРОБЛЕМИ.САКААТ ВЕДАР НАСТАВНИК КОЈ УМЕЕ И ВИЦ ДА КАЖЕ И ДА СЕ НАСМЕЕ. ТОА НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ГИ ЦЕНАТ И ПОЧИТУВААТ ОНИЕ НАСТАВНИЦИ ЧИИ ЧАСОВИ ПОМИНУВААТ ВО- ХИХИХИ-ХАХАХА.ПОНЕКОГАШ ОВИЕ АТРИБУТИ МОЖАТ ДА ГИ НАЈДАТ РАСФРЛАНИ КАЈ ПОВЕЌЕ НАСТАВНИЦИ, МНОГУ РЕТКО НА ЕДНО МЕСТО.




...ЈАС НЕ РАЗБРАВ НИШТОизненадување,А СИГУРЕН СУМ ДЕКА НИ ДЕЦАТА ШТО ГИ УЧИШ...ШТО САКАШ ДА КАЖЕШ?
ЌЕ ПИШУВАМ ПОЛЕКА, ЗАШТО ТИ БАВНО СФАЌАШ...
НА ТАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ ГРЕОТА Е ДА ИМ СЕ РЕПЛИЦИРА, АМА СЕПАК ЌЕ СЕ ОБИДАМ ДА ТИ ОБЈАСНАМ, МОЖЕБИ СПАЃАШ ВО КАТЕГОРИЈАТА НА СПОРОМИСЛЕЧКИ ЛИЧНОСТИ...МОЖЕБИ НЕ СИ БЕЗНАДЕЖЕН СЛУЧАЈ.СО ТОА ДЕКА НЕ СИ РАЗБРАЛ НЕ СЕ ОПТЕРЕТУВАЈ МНОГУ, ТАКВИ КАКО ТЕБЕ ИМА... НЕ МНОГУ-АМА ГИ ИМА.СИТЕ НЕ РАЗБИРААТ. ДА ТИ ОБЈАСНАМ ПОСЛИКОВИТО ЗА ДА МЕ РАЗБЕРЕШ: ТОА ТИ Е КАКО ВО ЕДНА НИВА ДА САДИШ БОСТАН. СЕМЕТО-ИСТО,ЗЕМЈАТА-ИСТА,ИСТО СОНЦЕ ГИ ГРЕЕ,ИСТА ВОДА ГИ НАВОДНУВА...А ПЛОДОВИТЕ НЕ СЕ ИСТИ?!НЕКОИ ГОЛЕМИ И ЗРЕЛИ, ДРУГИ МАЛЕЧКИ,ТРЕТИ „ЧИКРЛИИ“... ПА И УЧЕНИЦИТЕ , СИТЕ НЕ СФАЌААТ. ЧИТАЈ И ПОНАТАМУ ЗАГОР И БЛЕК СТЕНА,И ГЛЕДАЈ САПУНИЦИ...ТАМУ НЕМА НИШТО ЗА СФАЌАЊЕ...СЕ ТИ Е НАЦРТАНО.СОВЕТ- НЕ ПИКАЈ СИ ГО ГАЗОТ ТАМУ КАЈ ШТО СИ ГИ МЕРАТ МАГАРИЊАТА.

Изменето од lpartik - 04.Февруари.2008 во 21:56
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 00:16
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Се што прави наставникот во својата професија треба да биде во полза на ученикот, никако заради задоволување на некои свои амбици, кариера или да очекува награда поради тоа.Ако наставникот го носи епитетот втор родител, така треба да се однесува - како родител во вистинската смисла. Во никој случај не смее да го мрази ученикот, без разлика на грешката што ја направил кон него. Секогаш треба да простува и да го пофалува вредното кај ученикот, а на негативноста да укажува и со личен пример да настојува да ја елеминира од профилот на ученикот. Ете таков треба да биде наставникот. Кој не се согласува нека си бара работа во свињарска фарма.

 

Добро е, те разбравме работнику од Свињарската фарма.


Најпосле и свињата да разбере нешто.
 

Работникот од Свињарската фарма и

Мајсторот на церемонијата Мајсторче 62 
 
                    HzQ2q7zU.jpg%20image%20by%20Palestinec
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 00:25
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

ТЕМАВА Е ИНТЕРЕСНА, А ЈАС ПОБРЗАВ ВЕДНАШ НА ПОСЛЕДНАТА СТРАНИЦА, БЕЗ ДА ГИ ПРОЧИТАМ ПРЕТХОДНИТЕ...НЕКА МИ ПРОСТАТ ОНИЕ ФОРУМЏИИ СО ЧИЕ МИСЛЕЊЕ МОЕТО СЛУЧАЈНО СЕ СОВПАЃА, А НЕ ГИ ЦИТИРАМ.СЛУЧАЈНО СУМ НАСТАВНИК, МНОГУ РАБОТИ СЕ ИЗМЕНИЈА ОД ВРЕМЕТО КОГА БЕВ УЧЕНИК,(ВО КОМУНИЗМОТ) КОГА БЕВ СТУДЕНТ, И СЕГА КОГА СУМ НАСТАВНИК. НЕКОИ МОИ КОЛЕГИ УСПЕШНО СЕ ВКЛОПИЈА ВО НОВИТЕ ТЕКОВИ, НО ОГРОМЕН БРОЈ НЕ МОЖАТ ДА СЕ ПОМИРАТ СО НОВОНАСТАНАТИТЕ УСЛОВИ. УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА НАСТАВНИЦИТЕ БЕА НЕПРИКОСНОВЕНИ, ПОЛУБОГОВИ, СЕЗНАЈОВЦИ...КОГА МОЖЕА ДА СЕ ИЗЖИВУВААТ БЕЗ НИКОМУ ДА ПОЛАГААТ СМЕТКА.И ТОГАШ НАСТАВНИЦИТЕ ВЕЛЕА ДЕКА СЕ ТУКА ЗАРАДИ НАС, ДЕКА НИЕ СМЕ НАЈВАЖНИ...НО ТОА БЕА САМО ФРАЗИ,ЧИЕ ВИСТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ МОЖЕБИ НИ САМИТЕ НЕ ГО ЗНАЕЈА.ТЕПАА ЗА НЕМАЊЕ ДОМАШНО, ЗА НЕЗНАЕЊЕ,А ДАЛИ СИТЕ ДЕЦА СЕ РАЃААТ СО ЕДНАКВИ ПРЕДИСПОЗИЦИИ? СЕ ЗАНЕСУВАА СО УТОПИСТИЧКИТЕ ИДЕИ НА РУСО, ДЕКА ДЕТЕТО СЕ РАЃА TABULA RASA.ДАЛИ СИТЕ ДЕЦА ИМАА ИСТИ СОЦИЈАЛНИ УСЛОВИ, А НЕ УЧЕА, ПА ДУРИ ОНИЕ ПОБОГАТИТЕ БЕА УБЕДЕНИ,ДЕКА СИТЕ СМЕ ЕДНАКВИ. НА ФАКУЛТЕТ НЕ УЧЕА ДЕКА НАСТАВНИКОТ ТРЕБА ДА БИДЕ ВО КОСТУМ, ДЕКА НЕ СМЕЕ ДА КАЖЕ - НЕ ЗНАМ. ПА МЕНЕ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР НЕ ЗНАЕЛ ДА МИ ОДГОВОРИ НА ЕДНО ПРАШАЊЕ.СЕ МАЧЕШЕ,А МОЖЕШЕ ПОШТЕНО ДА СИ ПРИЗНАЕ ДЕКА НЕ ЗНАЕ. А ЗАРЕМ МОРА СЕ ДА ЗНАЕ? НЕКОГАШ,НЕКОЈ ПОДАТОК МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТА УЧЕНИК, А НАСТАВНИКОТ ДА НЕ ГО ЗНАЕ, ИЛИ КНИГА...ЗАРЕМ НЕКОЈ МОЖЕ ДА ГИ ПРОЧИТА СИТЕ КНИГИ? ЗАШТО ДА НОСАМ КОСТУМ ПО СЕКОЈА ЦЕНА, КОГА ВО НЕГО НЕ СЕ ЧУВСТВУВАМ СВОЈ, СЛОБОДЕН...ДЕЦАТА САКААТ,СО ПРАВО-НАСТАВНИК ШТО НАВРЕМЕ ЌЕ ВЛЕЗЕ НА ЧАС И СО НИВ ЌЕ РАБОТИ 40 МИН.САКААТ ТОЛЕРАНТЕН НАСТАВНИК,КОЈ ЌЕ ИМА РАЗБИРАЊЕ И ЗА НИВНИТЕ ПРОБЛЕМИ.САКААТ ВЕДАР НАСТАВНИК КОЈ УМЕЕ И ВИЦ ДА КАЖЕ И ДА СЕ НАСМЕЕ. ТОА НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ГИ ЦЕНАТ И ПОЧИТУВААТ ОНИЕ НАСТАВНИЦИ ЧИИ ЧАСОВИ ПОМИНУВААТ ВО- ХИХИХИ-ХАХАХА.ПОНЕКОГАШ ОВИЕ АТРИБУТИ МОЖАТ ДА ГИ НАЈДАТ РАСФРЛАНИ КАЈ ПОВЕЌЕ НАСТАВНИЦИ, МНОГУ РЕТКО НА ЕДНО МЕСТО.




...ЈАС НЕ РАЗБРАВ НИШТОизненадување,А СИГУРЕН СУМ ДЕКА НИ ДЕЦАТА ШТО ГИ УЧИШ...ШТО САКАШ ДА КАЖЕШ?
ЌЕ ПИШУВАМ ПОЛЕКА, ЗАШТО ТИ БАВНО СФАЌАШ...
НА ТАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ ГРЕОТА Е ДА ИМ СЕ РЕПЛИЦИРА, АМА СЕПАК ЌЕ СЕ ОБИДАМ ДА ТИ ОБЈАСНАМ, МОЖЕБИ СПАЃАШ ВО КАТЕГОРИЈАТА НА СПОРОМИСЛЕЧКИ ЛИЧНОСТИ...МОЖЕБИ НЕ СИ БЕЗНАДЕЖЕН СЛУЧАЈ.СО ТОА ДЕКА НЕ СИ РАЗБРАЛ НЕ СЕ ОПТЕРЕТУВАЈ МНОГУ, ТАКВИ КАКО ТЕБЕ ИМА... НЕ МНОГУ-АМА ГИ ИМА.СИТЕ НЕ РАЗБИРААТ. ДА ТИ ОБЈАСНАМ ПОСЛИКОВИТО ЗА ДА МЕ РАЗБЕРЕШ: ТОА ТИ Е КАКО ВО ЕДНА НИВА ДА САДИШ БОСТАН. СЕМЕТО-ИСТО,ЗЕМЈАТА-ИСТА,ИСТО СОНЦЕ ГИ ГРЕЕ,ИСТА ВОДА ГИ НАВОДНУВА...А ПЛОДОВИТЕ НЕ СЕ ИСТИ?!НЕКОИ ГОЛЕМИ И ЗРЕЛИ, ДРУГИ МАЛЕЧКИ,ТРЕТИ „ЧИКРЛИИ“... ПА И УЧЕНИЦИТЕ , СИТЕ НЕ СФАЌААТ. ЧИТАЈ И ПОНАТАМУ ЗАГОР И БЛЕК СТЕНА,И ГЛЕДАЈ САПУНИЦИ...ТАМУ НЕМА НИШТО ЗА СФАЌАЊЕ...СЕ ТИ Е НАЦРТАНО.СОВЕТ- НЕ ПИКАЈ СИ ГО ГАЗОТ ТАМУ КАЈ ШТО СИ ГИ МЕРАТ МАГАРИЊАТА.



ПО ОВА ШТО ГО НАПИША НА МНОГУМИНА ЌЕ ИМ БИДАТ ЈАСНИ МНОГУ РАБОТИ!МЕНЕ МЕ ЗНААТ ШТО СЛИКА СУМ..АМА ТЕБЕ НАСТАВНИЧЕ ,ШТО ГИ УЧИШ ДЕЦАТА НА МОЖЕБИ ОВДЕКА НЕКОИ РОДИТЕЛИ...АКО ВООПШТО ГИ УЧИШ, ПО ПРОГРАМА,МА КАКВА И ДА Е ОД МО,А НЕ СО ОВАА НА КОЈ НАЧИН ПИШУВАШ И СЕ ОБРАЌАШ...ТОГАШ ВООПШТО НЕ ДОЛИКУВА НА ПРОСВЕТЕН РАБОТНИК,АКО ВООПШТО СИ...КОЈ ГИ ТРОШИ ПАРИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ КОЈ ЕДВА СКРПУВААТ КРАЈ СО КРАЈ...!
НЕ ТИ СЕ ПРАВДАМ ШТО ЧИТАМ И ДАЛИ НЕШТО ГЛЕДАМ,АМА ТИ СИ ДАЛЕКУ ПОИНФОРМИРАН ОД МЕНЕ ШТО СЕ МОЖЕ ДА СЕ НАУЧИ..!

..А ТОА ЗА БОСТАНОТ И ЗА МАГАРИЊАТА..КАЖИ ИМ ГО НА ТИЕ ВО ТВОЕТО МИНИСТЕРСТВО..ПА ДА ВИДИМЕ!
...А ,АКО НЕ СИ НАСТАВНИК..ИМА ЕДНО ДРУГО МИНИСТЕРСТВО,ТАМУ НЕ СЕ ЧУКА НА ВРАТАТА...

Изменето од zagor - 05.Февруари.2008 во 00:29
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 07:28
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Се што прави наставникот во својата професија треба да биде во полза на ученикот, никако заради задоволување на некои свои амбици, кариера или да очекува награда поради тоа.Ако наставникот го носи епитетот втор родител, така треба да се однесува - како родител во вистинската смисла. Во никој случај не смее да го мрази ученикот, без разлика на грешката што ја направил кон него. Секогаш треба да простува и да го пофалува вредното кај ученикот, а на негативноста да укажува и со личен пример да настојува да ја елеминира од профилот на ученикот. Ете таков треба да биде наставникот. Кој не се согласува нека си бара работа во свињарска фарма.


Добро е, те разбравме работнику од Свињарската фарма.
Најпосле и свињата да разбере нешто.



Работникот од Свињарската фарма и


Мајсторот на церемонијата Мајсторче 62


                    HzQ2q7zU.jpg%20image%20by%20Palestinec

Во природно издание сигурно си многу погрд отколку на автопортретот. Имам видено слика на еден твој предок Неандреталец во Историскиот музеј во Сараево. Ама ако, убаво што си се сетил да извршиш блага естетизација на твоето лице, има и деца на форумов, па да не се плашат пред спиење.
И едно извинување до сите свињи во мојата фарма - сум ги навредил кога те нареков свиња, бидејќи имале повеќе мозок од еден Неандреталец.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 07:53


TEMATA E KAKOV TREBA DA E NASTAVNIKOT ...

POLESNO E KAKOV NE-TREBA DA BIDE !!!

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 17:50
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

ТЕМАВА Е ИНТЕРЕСНА, А ЈАС ПОБРЗАВ ВЕДНАШ НА ПОСЛЕДНАТА СТРАНИЦА, БЕЗ ДА ГИ ПРОЧИТАМ ПРЕТХОДНИТЕ...НЕКА МИ ПРОСТАТ ОНИЕ ФОРУМЏИИ СО ЧИЕ МИСЛЕЊЕ МОЕТО СЛУЧАЈНО СЕ СОВПАЃА, А НЕ ГИ ЦИТИРАМ.СЛУЧАЈНО СУМ НАСТАВНИК, МНОГУ РАБОТИ СЕ ИЗМЕНИЈА ОД ВРЕМЕТО КОГА БЕВ УЧЕНИК,(ВО КОМУНИЗМОТ) КОГА БЕВ СТУДЕНТ, И СЕГА КОГА СУМ НАСТАВНИК. НЕКОИ МОИ КОЛЕГИ УСПЕШНО СЕ ВКЛОПИЈА ВО НОВИТЕ ТЕКОВИ, НО ОГРОМЕН БРОЈ НЕ МОЖАТ ДА СЕ ПОМИРАТ СО НОВОНАСТАНАТИТЕ УСЛОВИ. УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА НАСТАВНИЦИТЕ БЕА НЕПРИКОСНОВЕНИ, ПОЛУБОГОВИ, СЕЗНАЈОВЦИ...КОГА МОЖЕА ДА СЕ ИЗЖИВУВААТ БЕЗ НИКОМУ ДА ПОЛАГААТ СМЕТКА.И ТОГАШ НАСТАВНИЦИТЕ ВЕЛЕА ДЕКА СЕ ТУКА ЗАРАДИ НАС, ДЕКА НИЕ СМЕ НАЈВАЖНИ...НО ТОА БЕА САМО ФРАЗИ,ЧИЕ ВИСТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ МОЖЕБИ НИ САМИТЕ НЕ ГО ЗНАЕЈА.ТЕПАА ЗА НЕМАЊЕ ДОМАШНО, ЗА НЕЗНАЕЊЕ,А ДАЛИ СИТЕ ДЕЦА СЕ РАЃААТ СО ЕДНАКВИ ПРЕДИСПОЗИЦИИ? СЕ ЗАНЕСУВАА СО УТОПИСТИЧКИТЕ ИДЕИ НА РУСО, ДЕКА ДЕТЕТО СЕ РАЃА TABULA RASA.ДАЛИ СИТЕ ДЕЦА ИМАА ИСТИ СОЦИЈАЛНИ УСЛОВИ, А НЕ УЧЕА, ПА ДУРИ ОНИЕ ПОБОГАТИТЕ БЕА УБЕДЕНИ,ДЕКА СИТЕ СМЕ ЕДНАКВИ. НА ФАКУЛТЕТ НЕ УЧЕА ДЕКА НАСТАВНИКОТ ТРЕБА ДА БИДЕ ВО КОСТУМ, ДЕКА НЕ СМЕЕ ДА КАЖЕ - НЕ ЗНАМ. ПА МЕНЕ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР НЕ ЗНАЕЛ ДА МИ ОДГОВОРИ НА ЕДНО ПРАШАЊЕ.СЕ МАЧЕШЕ,А МОЖЕШЕ ПОШТЕНО ДА СИ ПРИЗНАЕ ДЕКА НЕ ЗНАЕ. А ЗАРЕМ МОРА СЕ ДА ЗНАЕ? НЕКОГАШ,НЕКОЈ ПОДАТОК МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТА УЧЕНИК, А НАСТАВНИКОТ ДА НЕ ГО ЗНАЕ, ИЛИ КНИГА...ЗАРЕМ НЕКОЈ МОЖЕ ДА ГИ ПРОЧИТА СИТЕ КНИГИ? ЗАШТО ДА НОСАМ КОСТУМ ПО СЕКОЈА ЦЕНА, КОГА ВО НЕГО НЕ СЕ ЧУВСТВУВАМ СВОЈ, СЛОБОДЕН...ДЕЦАТА САКААТ,СО ПРАВО-НАСТАВНИК ШТО НАВРЕМЕ ЌЕ ВЛЕЗЕ НА ЧАС И СО НИВ ЌЕ РАБОТИ 40 МИН.САКААТ ТОЛЕРАНТЕН НАСТАВНИК,КОЈ ЌЕ ИМА РАЗБИРАЊЕ И ЗА НИВНИТЕ ПРОБЛЕМИ.САКААТ ВЕДАР НАСТАВНИК КОЈ УМЕЕ И ВИЦ ДА КАЖЕ И ДА СЕ НАСМЕЕ. ТОА НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ГИ ЦЕНАТ И ПОЧИТУВААТ ОНИЕ НАСТАВНИЦИ ЧИИ ЧАСОВИ ПОМИНУВААТ ВО- ХИХИХИ-ХАХАХА.ПОНЕКОГАШ ОВИЕ АТРИБУТИ МОЖАТ ДА ГИ НАЈДАТ РАСФРЛАНИ КАЈ ПОВЕЌЕ НАСТАВНИЦИ, МНОГУ РЕТКО НА ЕДНО МЕСТО.




...ЈАС НЕ РАЗБРАВ НИШТОизненадување,А СИГУРЕН СУМ ДЕКА НИ ДЕЦАТА ШТО ГИ УЧИШ...ШТО САКАШ ДА КАЖЕШ?
ЌЕ ПИШУВАМ ПОЛЕКА, ЗАШТО ТИ БАВНО СФАЌАШ...
НА ТАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ ГРЕОТА Е ДА ИМ СЕ РЕПЛИЦИРА, АМА СЕПАК ЌЕ СЕ ОБИДАМ ДА ТИ ОБЈАСНАМ, МОЖЕБИ СПАЃАШ ВО КАТЕГОРИЈАТА НА СПОРОМИСЛЕЧКИ ЛИЧНОСТИ...МОЖЕБИ НЕ СИ БЕЗНАДЕЖЕН СЛУЧАЈ.СО ТОА ДЕКА НЕ СИ РАЗБРАЛ НЕ СЕ ОПТЕРЕТУВАЈ МНОГУ, ТАКВИ КАКО ТЕБЕ ИМА... НЕ МНОГУ-АМА ГИ ИМА.СИТЕ НЕ РАЗБИРААТ. ДА ТИ ОБЈАСНАМ ПОСЛИКОВИТО ЗА ДА МЕ РАЗБЕРЕШ: ТОА ТИ Е КАКО ВО ЕДНА НИВА ДА САДИШ БОСТАН. СЕМЕТО-ИСТО,ЗЕМЈАТА-ИСТА,ИСТО СОНЦЕ ГИ ГРЕЕ,ИСТА ВОДА ГИ НАВОДНУВА...А ПЛОДОВИТЕ НЕ СЕ ИСТИ?!НЕКОИ ГОЛЕМИ И ЗРЕЛИ, ДРУГИ МАЛЕЧКИ,ТРЕТИ „ЧИКРЛИИ“... ПА И УЧЕНИЦИТЕ , СИТЕ НЕ СФАЌААТ. ЧИТАЈ И ПОНАТАМУ ЗАГОР И БЛЕК СТЕНА,И ГЛЕДАЈ САПУНИЦИ...ТАМУ НЕМА НИШТО ЗА СФАЌАЊЕ...СЕ ТИ Е НАЦРТАНО.СОВЕТ- НЕ ПИКАЈ СИ ГО ГАЗОТ ТАМУ КАЈ ШТО СИ ГИ МЕРАТ МАГАРИЊАТА.
ЗАГОРЕ,ЗАГОРЕ...ТИ НАВИСТИНА БАВНО УЧИШ.ЗОШТО НЕ ГО ПОСЛУША СОВЕТОТ? КАКО ДА СЕ ЗАКАНУВАШ... ДУШАТА ТИ СМРДИ НА НЕЧОВЕК...ЌЕ БИДЕШ,(ИЛИ СИ) КОДОШ. ДА БИДАМ ПОСЛИКОВИТ-ЌЕ ТИ КАЖАМ ЕДЕН ВИЦ...ЌЕ ГЛЕДАМ ДА Е КРАТОК,ЗАШТО ПОДОЛГИТЕ ТИ НЕ МОЖЕШ ДА ГИ ЗАПАМЕТИШ, А КАМОЛИ ДА ГИ СФАТИШ .- ЕДЕН ЦИГАН ГО ОДНЕСОЛ СИНА СИ НА КОНДУРАЏИЈА, ДА МУ ЗЕМЕ МЕРКА ЗА НОВИ КОНДУРИ. (ДЕЈСТВОТО СЕ СЛУЧУВА МНОГУ ОДАМНА, КОГА НА ОВИЕ ПРОСТОРИ ГО НЕМАЛО -BATA BOROVO )ДЕТЕТО ИМАЛО ЗОРТ, ПА КОГА ЈА КРЕНАЛО НОГАТА ИСПУШТИЛО ГАС СЛИЧЕН НА МЕТАН (ЗА ДА МЕ РАЗБЕРЕШ ТИ - ПРДНАЛО). ТАТКОТО, САКАЛ ДА ГО ПРЕКОРИ ДЕТЕТО, НО ДА НЕ ГО ЗАСРАМИ ПРЕД МАЈСТОРОТ МУ РЕКОЛ:
„СИНЕ МИКО, ДУШАТА ТИ СМРДИ НА БАРУТ. ЌЕ БИДЕШ АРТИЛЕРЕЦ“. АКО СУДАМ ПО РЕАТА ШТО ДОАЃА ОД ТВОЈАТА ПОСЛЕДНА РЕЧЕНИЦА, ТИ ИМАШ АМБИЦИИ ДА БИДЕШ СОРАБОТНИК НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО СООДВЕТНОТО МИНИСТЕРСТВО КАДЕ ШТО МЕ ПРАЌАШ, ИЛИ КАКО ШТО НАРОДОТ МИЛУВА ДА КАЖЕ- КОДОШ. ЗАГОРЕ, СИ ЗАДОЦНИЛ... УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА КОДОШИТЕ ПРАВЕА КАРИЕРА И ЖИВЕЕЈА КАКО БУБРЕГ ВО ЛОЈ,И СЕ КАПЕА ВО КРВТА НА ОНИЕ ШТО ГИ КОДОШЕА.
КОНСТАТАЦИЈА: НЕМУ(НА ЗАГОР) АНУСОТ МУ Е ТЕСЕН,
              А ТОЈ -НА ПЕНИСОТ МУ Е БЕСЕН.
(ПОВТОРЕН) СОВЕТ : НЕ ПИКАЈ СИ ГО ЗАДНИКОТ ТАМУ КАЈШТО СИ ГИ МЕРАТ МАГАРИЊАТА.
П.С. АКО ПАК СЕ ЈАВИШ ЌЕ ПОМИСЛАМ ДЕКА СИ МАЗОХИСТ.

Изменето од lpartik - 05.Февруари.2008 во 23:46
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 18:05
....ТИ ЗА МЕНЕ МИСЛИ ШТО САКАШ ИЧ к*р НЕ МЕ БОЛИ!!!...ОВОЈ ЗБОР ЕДНАШ -ДВАПАТИ ГО УПОТРЕБУВАМ ВО ГОДИНАТА,И НЕ МИ ДОЛИКУВА ,АМА ЈАС НЕ СУМ ДОВОЛНО ОБРАЗОВАН ДА БИРАМ ШТО КАЖУВАМ...ПРЕДНОСТ МОЈА ЗА РАЗЛИКА ОД ТЕБЕ...НАСТАВНИЧЕ!
  ZAGOR НЕ Е КОДОШ...НЕЗНАМ КОЈ КУПУВАШЕ ЦРВЕНИ КНИШКИ ЗА ДА МОЖЕ СЕГА ДА ДЕЛИ ПАМЕТ НА СЕКОГО ,А НАЈМАЛКУ ТАМУ КАДЕ ШТО ТРЕБА.....И СЕГА ДА ПЛУКА ПО МИНАТАТА ВЛАСТ...СОЈУЗНА,НА ТАА МИСЛАМ...!
 ....И УШТЕ НЕШТО..АКО РАБОТИШ СТВАРНО ПО ПРОФЕСИЈАТА(СЛУЧАЈНО... САМИОТ СИ КАЖА)ВО НЕКОЕ ПРИВАТНО УЧИЛИШТЕ ...ТОГАШ ВО РЕД,АМА АКО ВАКВИ КАДРИ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ВО ДРЖАВНИТЕ УЧИЛИШТА ...ТОГАШ НАЛЕТ НЕКА Е СЕ...
  ....ЗА ДРУГОТО..СЕКОЈ МОЈ КОМЕНТАР ЌЕ БИДЕ ИЗЛИШЕН....
 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 19:38
ДА ТИ ПРЕДАВАВ, ЌЕ ТИ БЕВ ИДОЛ,ТИЕ КАКО ТЕБЕ НАЈМНОГУ МЕ САКААТ...ЗАШТО НА МОИТЕ ЧАСОВИ Е ЗАБАВНО,НЕ Е ДОСАДНО, А И МОЖЕ МНОГУ ДА СЕ НАУЧИ(СЕ РАЗБИРА АКО СЕ САКА). ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО ЦРВЕННАТА КНИШКА-НИКОГАШ НЕ СУМ ЈА ИМАЛ,ЗА МОЕТО ВРАБОТУВАЊЕ НЕ БЕА ПОТРЕБНИ, ДА ТЕ ИНФОРМИРАМ-ТИЕ ТРЕБАА ЗА ОНИЕ ШТО САКАА ДА НАПРЕДУВААТ,(ДИРЕКТОРИ). А ЗА СОЈУЗНАТА ВЛАСТ НЕМОЈ МНОГУ ДА ЖАЛИШ... ГЛУПАВО Е ДА СЕ ПЛАЧЕ ПО МИНАТОТО, ГЛЕДАЈ НАПРЕД И ИЧ ОВА МЕЃУ НОЗЕТЕ ДА НЕ ТЕ БОЛИ КОЈ ГИ УЧИ ДЕЦАТА. НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА ПРОФЕСОРИ СЕ ПОДОБРИ ОД ПРЕТХОДНИТЕ. ПРОГРЕСОТ НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГО ЗАПРЕ.НЕМОЈ ДА МИСЛИШ ДЕКА НАСТАВНИЦИТЕ СЕ БЕСТЕЛЕСНИ АНГЕЛИ...И ТИЕ ИМААТ ЧУВСТВА, ДОСТОИНСТВО, ПАРИ-НЕ,НО ДОСТОИНСТВО ИМААТ...И НЕ ДОЗВОЛУВААТ ПОЛУОБРАЗУВАНИ ПЕРСОНИ ДА ИМ СОЛАТ ПАМЕТ. КАЈ НАС СЕ Е ПРЕВРТЕНО...СИТЕ МИСЛАТ ДЕКА ПОДОБРО ЈА ЗНААТ ПЕДАГОГИЈАТА ОД ТИЕ ШТО ЗА ТОА СЕ ПЛАТЕНИ, ДЕКА ПОДОБРО ГО ПОЗНАВААТ ЗАКОНОТ ОД СУДИИТЕ, МЕДИЦИНАТА ОД ДОКТОРИТЕ... ГЛЕДАЈ СИ ЈА СВОЈАТА РАБОТА И НЕ ПЛУКАЈ СПРОТИ ВЕТЕР, ЌЕ ТИ СЕ ВРАТИ В ЛИЦЕ.
ОСТАНИ МИ СО ЗДРАВЈЕ... ИСКРЕНО ТВОЈ-LPARTIK

Изменето од lpartik - 05.Февруари.2008 во 19:40
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 20:02
...ZAGOR НЕМА ИДОЛ НИ НА ЗЕМЈАВА ,НИ НА НЕБОТО,А ВО ПРОСВЕТНИ РАБОТНИЦИ..МОЖЕ ВО ПРОФЕСОРКАТА ПО ФИЗИЧКО ИЛИ ЈАЗИК...!ЗА НЕКОЈ РАБОТИ НЕ СИ ВО ПРАВО..ПОГОТОВО ЗА СТАРИОТ СИСТЕМ(ЗА КОЈ ЈАС НЕ ЖАЛАМ,АМА ОВОЈ НОВИОТ НЕ ТРЕБА ДА Е КАКОВ Е...ЈАС НАЈМАЛКУ ИМАВ УДЕЛ ВО ТОА)...ЗА ПОЕДИНЦИ ВО ВАШИТЕ РЕДОВИ(ПЕДОФИЛИ...)...И ДРУГО,НО ПРЕТСТАВКИТЕ СО ТЕБЕ НЕМААТ КРАЈ И НЕ САКАМ ДА ТИ РЕПЛИЦИРАМ И ДА МИСЛАМ МНОГУ....!ЗА НИШТО НЕ МИ Е ГАЈЛЕ..ТЕРАЈТЕ ПО СВОЕ...!ПОВЕЌЕ САКАМ ДА СЕ СМЕАМ,АМА И ТОА ЗАДОВОЛСТВО НЕКОГАШ МИ Е УСКРАТЕНО....!НЕПРАВДА ВЛАДЕЕ..ТРЕБА ДА ГИ УЧИТЕ ДЕЦАТА ДА СЕ БОРАТ ПРОТИВ ТОА ЗЛО.....ПОЧИТУВАН КОЛЕГА ПО ПРОФЕСИЈА!

Изменето од zagor - 05.Февруари.2008 во 20:06
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.