IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е поважно семејството или кариерата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е поважно семејството или кариерата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18908
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 08:58
taka e kejt
vazni ste vie samite kako licnost....vo vas samite e semejstvoto i karierata i druzenjeto i karanejto i sakanjeto, pogledot kon samite sebe ke otkrie kade poveke... 
vivi
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 15:46
Кејти ќе помини, ќе не боцни само и сите ќе се запалиме наеднаш... ко и стално смеење

Ако некој смета дека нема да има доволно време за деца, не мора да ги прави. Ако некој нема 4 сати од денот да издвои за да ги помини дома ,тој /таа џабе е во брак ко живее в канцеларија.

Имам еден познаник, повозрасен (40тина) ... Човеков е генијалец. Реставратор досега каков што нема, прави нешто од ништо и од распадната кола прави новa.  Е секако , си бара жртва... најголема е времето и приватниот живот. Троши по 13-14 часа на работата...изненадување  Тоа не ти дозволува ни да создадеш ни да одржуваш семејство.
И ете ,тој си се одлучи дека најмногу си ја сака работата (иако не е некоја во која што може да градиш некоја кариера), дека тоа го исполнува и му е доволно.

Ако ти е доволна работата за да бидиш исполнет целосно и не гледаш потреба за семејсто, подобро не го основај отколку да страдаат децата за времето на мама и тато и да пораснат покрај баба му или по целодневни престои со воспитувачки.

За моиве глувци (така си ги викам домашниве) семејството беше и е најглавното нешто во животот и си се откажаа од градење некаква голема кариера трепкање.
Е , сега сваќам колку ми значи тоа што секогаш биле полни со трпение и што работниот ден нивни завршувал точно во 3 и после тоа работата немала никакво мешание ( сеа ок, некогаш ќе си донесиш нервоза од таму, ама не и материјал за работење), што длабоко се одрази и на моето созревање како личностсреќа.  Многу повеќе ми значи тоа од колку што би ми значел Honda Shadow или што знам какви ти други тракатанци. И така...

Ааа.... за мене...   има време, ќе се одлучува допрва што ќе се случува понатаму
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 11:03
да volksi., dobro e dte shtom priznavash chesno od tebe., dodushe i nie ponekogash ve narekuvame domashni milenichinja смеење ama aj neise намигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 11:30
semejstvoto pred se
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 16:33
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

semejstvoto pred se
i pred meneизненадување
istoto i jas bi go rekol ...semejstvoto ama bas pred se...да
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 21:36
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:


Originally posted by NiNa1 NiNa1 напиша:

Во минатото најчесто мажот заработувал,а жената се грижела за домот и семејството.Во денешно време нема разлики меѓу мажите и жените така што и жената може да заработува исто  како и мажот.Дали во трката по пари луѓето меѓусебе се отуѓуваат и забораваат и на сопственото семејство.Дали на моменти кариерата станува побитна од домот и семејството.Факт е дека за подобар живот мора повеќе да се работи,но дали понекогаш е потребно за подобар живот да се жртвува и сопственото семејство.Што може да ги замени семејните ручеци во недела,вечерните излегувања или прошетките во парк.Свесни сме дека мора да работиме и нормално дека никој не бега од работа,но сепак да им посветиме време и на нашите најблиски и најмили.Ако се сака може да се усогласи и работата и слободното време.            


 
 
Колку сериозна тема од толку мало (?!?) девојче.ма%20ајде
 
Дали е поважно семејството или кариерата?
 
Е дали е поважно?
Што има поважно од семејството?
Лично за мене можам да зборам ... Скоро секоја жена сака да биде успешна на секој план. Убаво е да имаш успешна кариера, но зарем може да се смени убавината и семејната хармонија со кариерата? Зарем може да се откажеме од тоа поради кариерата?
Јас не можам. Попрво би се посветила на семејството отколку да градам кариера што и една мала ситница може да ја уништи. За разлика од тоа, семејната потпора тешко дека можеме да ја изгубиме преку ноќсреќа

haha sea sum povozrasna imam 13.5 god a ne ko togash 10.5
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2011 во 21:33
 semejstvoto na prvo mesto .........zdravi semejni relacii >>>>>>>>>>>uspeshna kariera 
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 01:25
Postojat luge na koi ne im e bitno ni ednoto ni drugoto... i si lokaat rakiice ili pivo pred koperacija
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2017 во 03:58
i dveteИзменето од lotus flower - 20.Август.2018 во 00:09
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19181
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2017 во 14:04
Semejstvoto e najvazno! No, uspesnata kariera doprinesuva semejstvoto da ima podobri uslovi za ziveenje. 
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2017 во 09:59
,,,i dvete ,,,nema kariera bez semejstvo,,,
,,,lichnata kariera kako prodolzhena raka na semejnata kariera,,,duri i samootkazhuvanjeto e uspeshnost na sopstven vlog vo lichnata kariera,,,
,,,lichna kariera>vlog vo semejnata kariera=uspeh,,,
,,,no edno ne zaboravajte,,,ke bidete del od semejstvoto no toa nema da bide del od vas,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2017 во 08:50
Сето зависи за каква кариера станува збор.Постојат амбиции и желби за достигнување на целта каде мора да трпи семејството,значи мора да отпатуваш ,мора да си отсутен на недела дена мора во исто време да си и таму и ваму .Со еден збор многу очекувања на работен план зависат од тебе и се концентрираш исклучиво на работата е тогаш кариерата е на вистински пат но семејството трпи.И постојат работни места(кариера) која лесно може да се граде во тие 8 работни саати а потоа му обрнуваш внимание на децата на семејството е тогаш е полесно.
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.