Испечати | Затвори го прозорот

Дали е поважно семејството или кариерата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8727
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 01:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали е поважно семејството или кариерата
Постирано од: NiNa1
Наслов: Дали е поважно семејството или кариерата
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 15:48

Во минатото најчесто мажот заработувал,а жената се грижела за домот и семејството.Во денешно време нема разлики меѓу мажите и жените така што и жената може да заработува исто  како и мажот.Дали во трката по пари луѓето меѓусебе се отуѓуваат и забораваат и на сопственото семејство.Дали на моменти кариерата станува побитна од домот и семејството.Факт е дека за подобар живот мора повеќе да се работи,но дали понекогаш е потребно за подобар живот да се жртвува и сопственото семејство.Што може да ги замени семејните ручеци во недела,вечерните излегувања или прошетките во парк.Свесни сме дека мора да работиме и нормално дека никој не бега од работа,но сепак да им посветиме време и на нашите најблиски и најмили.Ако се сака може да се усогласи и работата и слободното време.            




Коментари:
Постирано од: moira
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 15:52
EH, SEGA OTKAKO DECATA PORASNAA SITE GORENAVEDENI RABOTI MI NEDOSTIGAAT. NO PORANO NE RAZMISLUVAV TAKA I MNOGU MI E ZAL ZA MOJOT PROPUST, AMA MINATOTO NE SE POPRAVA I NADOPOLNUVA, NELI?


Постирано од: moira
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 15:53
Originally posted by moira moira напиша:

EH, SEGA OTKAKO DECATA PORASNAA SITE GORENAVEDENI RABOTI MI NEDOSTIGAAT. NO PORANO NE RAZMISLUVAV TAKA I MNOGU MI E ZAL ZA MOJOT PROPUST, AMA MINATOTO NE SE POPRAVA I NADOPOLNUVA, NELI?
A KARIERA I SLOBODNO VREME, TAKVA KOMBINACIJA NE POSTOI.


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 23:47
Интересна е темата, ама малку чудно поставена... тешко дека некој ќе ти каже дека кариерата му е поважна од семејството. Ама никој не не тера да бираме само едното или само другото. 99% од случаите (ако нема тешко болно дете или некаква друга голема причина да не се работи воопшто) со добра организација може да се имаат и двете.

Мене ми се многу важни и двете и не би се откажала од работа за да бидам домаќинка. Дури и да не направам којзнае колку успешна кариера, сепак би се реализирала повеќе отколку седејќи дома. Да, реализација е и да се биде мајка, ама не верувам дека мајките што не одат на работа се повеќе мајки од другите - многу често 24часа на ден со децата им се премногу и на нив самите.

Може сум станала поголема материјалистка во последно време, ама навистина не гледам како може едно семејство, макар и да имаат членовите многу време еден за друг, да си дозволи семејни ручеци, вечерни излегувања, одмор, кола, итн ако нема пари. Немањето пари ги прави луѓето нервозни и несреќни, а  тоа сакале или не се пренесува и на односите во семејството.

А неделните ручеци - па во недела се... (а во недела не се работи намигнување). Ако ни значи семејството, ќе најдеме време и за него. Може помалку како квантитет, ама повеќе како квалитет (чувствата со пари не се купуваат, ама и не може само да седиме дома и да се гледаме во очи, а во денешно време се се плаќа).

   


-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 22:43
и двете се важни


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 00:29
semejstvoto, bidejki kolku i da si uspeshen sepak treba da go spodelis so nekogo toj uspeh. Da bides uspesen vo karierata i da nemas semejstvo e isto kako...kako....da si vejka na vetrot (momentalno ne mi teknuva nesto popametno)

-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 15:27
за се треба да се има време. посебно кога си родител.



-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: engie
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 15:39
balans od dvete e najvazen, samo pak semejstvoto e malku povazno.намигнување

-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 11:55
секако семејството во еден момент доаѓа на прво место. всушност дилемава е глупава.

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 02.Мај.2011 во 21:21
Originally posted by NiNa1 NiNa1 напиша:

Во минатото најчесто мажот заработувал,а жената се грижела за домот и семејството.Во денешно време нема разлики меѓу мажите и жените така што и жената може да заработува исто  како и мажот.Дали во трката по пари луѓето меѓусебе се отуѓуваат и забораваат и на сопственото семејство.Дали на моменти кариерата станува побитна од домот и семејството.Факт е дека за подобар живот мора повеќе да се работи,но дали понекогаш е потребно за подобар живот да се жртвува и сопственото семејство.Што може да ги замени семејните ручеци во недела,вечерните излегувања или прошетките во парк.Свесни сме дека мора да работиме и нормално дека никој не бега од работа,но сепак да им посветиме време и на нашите најблиски и најмили.Ако се сака може да се усогласи и работата и слободното време.            

 
 
Колку сериозна тема од толку мало (?!?) девојче.ма%20ајде
 
Дали е поважно семејството или кариерата?
 
Е дали е поважно?
Што има поважно од семејството?
Лично за мене можам да зборам ... Скоро секоја жена сака да биде успешна на секој план. Убаво е да имаш успешна кариера, но зарем може да се смени убавината и семејната хармонија со кариерата? Зарем може да се откажеме од тоа поради кариерата?
Јас не можам. Попрво би се посветила на семејството отколку да градам кариера што и една мала ситница може да ја уништи. За разлика од тоа, семејната потпора тешко дека можеме да ја изгубиме преку ноќсреќа


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 01:18
semejstvoto pred rabotata znaci sekogas ovaдаma da najcesto ne e taka ali otkoga ke se izgubi nesto otposlem sfakame kolku e vredno toa

-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 02:06
pred site raboti ,pred se...najvazno mi e moeto slatko semejstvo ,na 1 mesto toa sekogash.

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 08:39
 sekogash semejstvoto-neshto najvrednoto., ., ne deka vi solam neshto pamet gledajte dodeka go imate vremeto na raspolaganje iskoristete go so najbliskite., koga ., ke osetite deka vi se potrebni znajte deka ste go propushtile najvazhnoto., a tie veke porasnale i svoj zhivot fanale., zatoa sekoj moment  so semejstvoto., prostete ushte ednash ama vaka neshto malku kako postar.,големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање za site


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 08:50
не сте искрени!

трчаме ко луди да ги оствариме своите амбиции, правдајќи се дека е тоа за нивно добро
зборувате декларативно само - Мене семејството ми е најважно!
а колку пати ви се случило ќерка ви да сака да седнете со неа да си поиграте со барбиките, а вие нервозно сте ја откачиле, - Остави ме мамице, оваа работа ми е многу важна!
и тогаш таа се повлекува


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 08:58
taka e kejt
vazni ste vie samite kako licnost....vo vas samite e semejstvoto i karierata i druzenjeto i karanejto i sakanjeto, pogledot kon samite sebe ke otkrie kade poveke... 


-------------
vivi


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 15:46
Кејти ќе помини, ќе не боцни само и сите ќе се запалиме наеднаш... ко и стално смеење

Ако некој смета дека нема да има доволно време за деца, не мора да ги прави. Ако некој нема 4 сати од денот да издвои за да ги помини дома ,тој /таа џабе е во брак ко живее в канцеларија.

Имам еден познаник, повозрасен (40тина) ... Човеков е генијалец. Реставратор досега каков што нема, прави нешто од ништо и од распадната кола прави новa.  Е секако , си бара жртва... најголема е времето и приватниот живот. Троши по 13-14 часа на работата...изненадување  Тоа не ти дозволува ни да создадеш ни да одржуваш семејство.
И ете ,тој си се одлучи дека најмногу си ја сака работата (иако не е некоја во која што може да градиш некоја кариера), дека тоа го исполнува и му е доволно.

Ако ти е доволна работата за да бидиш исполнет целосно и не гледаш потреба за семејсто, подобро не го основај отколку да страдаат децата за времето на мама и тато и да пораснат покрај баба му или по целодневни престои со воспитувачки.

За моиве глувци (така си ги викам домашниве) семејството беше и е најглавното нешто во животот и си се откажаа од градење некаква голема кариера трепкање.
Е , сега сваќам колку ми значи тоа што секогаш биле полни со трпение и што работниот ден нивни завршувал точно во 3 и после тоа работата немала никакво мешание ( сеа ок, некогаш ќе си донесиш нервоза од таму, ама не и материјал за работење), што длабоко се одрази и на моето созревање како личностсреќа.  Многу повеќе ми значи тоа од колку што би ми значел Honda Shadow или што знам какви ти други тракатанци. И така...

Ааа.... за мене...   има време, ќе се одлучува допрва што ќе се случува понатаму


-------------


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 11:03
да volksi., dobro e dte shtom priznavash chesno od tebe., dodushe i nie ponekogash ve narekuvame domashni milenichinja смеење ama aj neise намигнување

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 11:30
semejstvoto pred se

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 16:33
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

semejstvoto pred se
i pred meneизненадување
istoto i jas bi go rekol ...semejstvoto ama bas pred se...да


-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 30.Мај.2011 во 21:36
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:


Originally posted by NiNa1 NiNa1 напиша:

Во минатото најчесто мажот заработувал,а жената се грижела за домот и семејството.Во денешно време нема разлики меѓу мажите и жените така што и жената може да заработува исто  како и мажот.Дали во трката по пари луѓето меѓусебе се отуѓуваат и забораваат и на сопственото семејство.Дали на моменти кариерата станува побитна од домот и семејството.Факт е дека за подобар живот мора повеќе да се работи,но дали понекогаш е потребно за подобар живот да се жртвува и сопственото семејство.Што може да ги замени семејните ручеци во недела,вечерните излегувања или прошетките во парк.Свесни сме дека мора да работиме и нормално дека никој не бега од работа,но сепак да им посветиме време и на нашите најблиски и најмили.Ако се сака може да се усогласи и работата и слободното време.            


 
 
Колку сериозна тема од толку мало (?!?) девојче.ма%20ајде
 
Дали е поважно семејството или кариерата?
 
Е дали е поважно?
Што има поважно од семејството?
Лично за мене можам да зборам ... Скоро секоја жена сака да биде успешна на секој план. Убаво е да имаш успешна кариера, но зарем може да се смени убавината и семејната хармонија со кариерата? Зарем може да се откажеме од тоа поради кариерата?
Јас не можам. Попрво би се посветила на семејството отколку да градам кариера што и една мала ситница може да ја уништи. За разлика од тоа, семејната потпора тешко дека можеме да ја изгубиме преку ноќсреќа

haha sea sum povozrasna imam 13.5 god a ne ko togash 10.5

-------------


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 11.Август.2011 во 21:33
 semejstvoto na prvo mesto .........zdravi semejni relacii >>>>>>>>>>>uspeshna kariera 

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 30.Август.2011 во 01:25
Postojat luge na koi ne im e bitno ni ednoto ni drugoto... i si lokaat rakiice ili pivo pred koperacija


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 29.Октомври.2017 во 03:58
i dvete



Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 30.Октомври.2017 во 14:04
Semejstvoto e najvazno! No, uspesnata kariera doprinesuva semejstvoto da ima podobri uslovi za ziveenje. 

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 31.Октомври.2017 во 09:59
,,,i dvete ,,,nema kariera bez semejstvo,,,
,,,lichnata kariera kako prodolzhena raka na semejnata kariera,,,duri i samootkazhuvanjeto e uspeshnost na sopstven vlog vo lichnata kariera,,,
,,,lichna kariera>vlog vo semejnata kariera=uspeh,,,
,,,no edno ne zaboravajte,,,ke bidete del od semejstvoto no toa nema da bide del od vas,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: SVOJA
Датум на внесување: 10.Ноември.2017 во 08:50
Сето зависи за каква кариера станува збор.Постојат амбиции и желби за достигнување на целта каде мора да трпи семејството,значи мора да отпатуваш ,мора да си отсутен на недела дена мора во исто време да си и таму и ваму .Со еден збор многу очекувања на работен план зависат од тебе и се концентрираш исклучиво на работата е тогаш кариерата е на вистински пат но семејството трпи.И постојат работни места(кариера) која лесно може да се граде во тие 8 работни саати а потоа му обрнуваш внимание на децата на семејството е тогаш е полесно.

-------------
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk