IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е поважно семејството или кариерата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е поважно семејството или кариерата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали е поважно семејството или кариерата
    Испратена: 07.Август.2007 во 15:48

Во минатото најчесто мажот заработувал,а жената се грижела за домот и семејството.Во денешно време нема разлики меѓу мажите и жените така што и жената може да заработува исто  како и мажот.Дали во трката по пари луѓето меѓусебе се отуѓуваат и забораваат и на сопственото семејство.Дали на моменти кариерата станува побитна од домот и семејството.Факт е дека за подобар живот мора повеќе да се работи,но дали понекогаш е потребно за подобар живот да се жртвува и сопственото семејство.Што може да ги замени семејните ручеци во недела,вечерните излегувања или прошетките во парк.Свесни сме дека мора да работиме и нормално дека никој не бега од работа,но сепак да им посветиме време и на нашите најблиски и најмили.Ако се сака може да се усогласи и работата и слободното време.            

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2007 во 15:52
EH, SEGA OTKAKO DECATA PORASNAA SITE GORENAVEDENI RABOTI MI NEDOSTIGAAT. NO PORANO NE RAZMISLUVAV TAKA I MNOGU MI E ZAL ZA MOJOT PROPUST, AMA MINATOTO NE SE POPRAVA I NADOPOLNUVA, NELI?
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2007 во 15:53
Originally posted by moira moira напиша:

EH, SEGA OTKAKO DECATA PORASNAA SITE GORENAVEDENI RABOTI MI NEDOSTIGAAT. NO PORANO NE RAZMISLUVAV TAKA I MNOGU MI E ZAL ZA MOJOT PROPUST, AMA MINATOTO NE SE POPRAVA I NADOPOLNUVA, NELI?
A KARIERA I SLOBODNO VREME, TAKVA KOMBINACIJA NE POSTOI.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2007 во 23:47
Интересна е темата, ама малку чудно поставена... тешко дека некој ќе ти каже дека кариерата му е поважна од семејството. Ама никој не не тера да бираме само едното или само другото. 99% од случаите (ако нема тешко болно дете или некаква друга голема причина да не се работи воопшто) со добра организација може да се имаат и двете.

Мене ми се многу важни и двете и не би се откажала од работа за да бидам домаќинка. Дури и да не направам којзнае колку успешна кариера, сепак би се реализирала повеќе отколку седејќи дома. Да, реализација е и да се биде мајка, ама не верувам дека мајките што не одат на работа се повеќе мајки од другите - многу често 24часа на ден со децата им се премногу и на нив самите.

Може сум станала поголема материјалистка во последно време, ама навистина не гледам како може едно семејство, макар и да имаат членовите многу време еден за друг, да си дозволи семејни ручеци, вечерни излегувања, одмор, кола, итн ако нема пари. Немањето пари ги прави луѓето нервозни и несреќни, а  тоа сакале или не се пренесува и на односите во семејството.

А неделните ручеци - па во недела се... (а во недела не се работи намигнување). Ако ни значи семејството, ќе најдеме време и за него. Може помалку како квантитет, ама повеќе како квалитет (чувствата со пари не се купуваат, ама и не може само да седиме дома и да се гледаме во очи, а во денешно време се се плаќа).

   


Изменето од Miriam - 07.Август.2007 во 23:49
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Mr.Trump Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mr.Trump Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:43
и двете се важни
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 00:29
semejstvoto, bidejki kolku i da si uspeshen sepak treba da go spodelis so nekogo toj uspeh. Da bides uspesen vo karierata i da nemas semejstvo e isto kako...kako....da si vejka na vetrot (momentalno ne mi teknuva nesto popametno)
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 15:27
за се треба да се има време. посебно кога си родител.

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 15:39
balans od dvete e najvazen, samo pak semejstvoto e malku povazno.намигнување
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2007 во 11:55
секако семејството во еден момент доаѓа на прво место. всушност дилемава е глупава.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 21:21
Originally posted by NiNa1 NiNa1 напиша:

Во минатото најчесто мажот заработувал,а жената се грижела за домот и семејството.Во денешно време нема разлики меѓу мажите и жените така што и жената може да заработува исто  како и мажот.Дали во трката по пари луѓето меѓусебе се отуѓуваат и забораваат и на сопственото семејство.Дали на моменти кариерата станува побитна од домот и семејството.Факт е дека за подобар живот мора повеќе да се работи,но дали понекогаш е потребно за подобар живот да се жртвува и сопственото семејство.Што може да ги замени семејните ручеци во недела,вечерните излегувања или прошетките во парк.Свесни сме дека мора да работиме и нормално дека никој не бега од работа,но сепак да им посветиме време и на нашите најблиски и најмили.Ако се сака може да се усогласи и работата и слободното време.            

 
 
Колку сериозна тема од толку мало (?!?) девојче.ма%20ајде
 
Дали е поважно семејството или кариерата?
 
Е дали е поважно?
Што има поважно од семејството?
Лично за мене можам да зборам ... Скоро секоја жена сака да биде успешна на секој план. Убаво е да имаш успешна кариера, но зарем може да се смени убавината и семејната хармонија со кариерата? Зарем може да се откажеме од тоа поради кариерата?
Јас не можам. Попрво би се посветила на семејството отколку да градам кариера што и една мала ситница може да ја уништи. За разлика од тоа, семејната потпора тешко дека можеме да ја изгубиме преку ноќсреќа
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 01:18
semejstvoto pred rabotata znaci sekogas ovaдаma da najcesto ne e taka ali otkoga ke se izgubi nesto otposlem sfakame kolku e vredno toa
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 02:06
pred site raboti ,pred se...najvazno mi e moeto slatko semejstvo ,na 1 mesto toa sekogash.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 08:39
 sekogash semejstvoto-neshto najvrednoto., ., ne deka vi solam neshto pamet gledajte dodeka go imate vremeto na raspolaganje iskoristete go so najbliskite., koga ., ke osetite deka vi se potrebni znajte deka ste go propushtile najvazhnoto., a tie veke porasnale i svoj zhivot fanale., zatoa sekoj moment  so semejstvoto., prostete ushte ednash ama vaka neshto malku kako postar.,големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање za site
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 08:50
не сте искрени!

трчаме ко луди да ги оствариме своите амбиции, правдајќи се дека е тоа за нивно добро
зборувате декларативно само - Мене семејството ми е најважно!
а колку пати ви се случило ќерка ви да сака да седнете со неа да си поиграте со барбиките, а вие нервозно сте ја откачиле, - Остави ме мамице, оваа работа ми е многу важна!
и тогаш таа се повлекува
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.