IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - PRINT prasanja (format, rezolucija ...)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PRINT prasanja (format, rezolucija ...)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 18:20
Nema vekje vo upotreba analogni masini. Tie sto gi ima se stari i vo raspad, ili prepraveni so digitalni maski. Sekogas od filmot se pravi intermedijalen digitalen fajl pa potoa se pechati od toj fajl.
No ima bitni razliki.
Ako im dades negativ ili slajd i pobaras 30x45 fotografija, togas masinata kje si go skenira i izostri vo rezolucija koja e najoptimalna za 30x45, i kje izgleda daleku podobro odkolku digitalen fajl od 10MP.
Za golemi printovi do 1x1m gi pravam rachno na Durst zgolemuvach. Od Medium Format izgledaat Fenomenalno, a od 35mm imam printano do 60x40cm i e Ludilo.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 19:27
Ah be Tegla, sega me otepa vo poim. Demek ne znam jas kako pravam printovi od moite filmovi, pa ...

Eve, ke povtoram ushte ednash, za da nema zabuni: jas printovi od moite filmovi pravam na moderni (kolku sto mozhe denes takva tehnologija da se nareche moderna) analogni mashini so video analiza na negativot. Mashinite mislam deka se italijanski i ako tolku ve interesira ke go najdam i nivnoto ime.

Ne sum se rasprashuvall niz Toronto uste kolku profesionalni laboratorii imaat vakvi ili slichni mashini, no znam od eden moj kolega za ushte edna takva.

Inaku tochno e onoa sto go velish za izborot na kvalitetot na skeniranjeto imajki ja vo predvid goleminata na printot.

Изменето од Zoran K - 17.Февруари.2008 во 19:29
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:08
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Mene mi stana praksa pred pecatenje da napravam up-rez na 300 dpi vo goleminata koja ja pecatam so genuine fractals i potoa so photokit sharpner da projdam output sharpening. Na 100% gledano na monitor izgleda preostro, t.e. previse sharpening, no na print izgleda odlicno. Najrealno e preview na 50%, dava priblizen rezultat na toa kako izgleda printot.


genuine fractals A?
dali realno ima potreba od takvo neshto, potochno dali se isplati ushte edno softversko reshenie na ovoj tromav windows?

A za sharpening si znaeme koj ima loshi leki neka se machi :) hahaha
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:09
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Nema vekje vo upotreba analogni masini. Tie sto gi ima se stari i vo raspad, ili prepraveni so digitalni maski. Sekogas od filmot se pravi intermedijalen digitalen fajl pa potoa se pechati od toj fajl.No ima bitni razliki.Ako im dades negativ ili slajd i pobaras 30x45 fotografija, togas masinata kje si go skenira i izostri vo rezolucija koja e najoptimalna za 30x45, i kje izgleda daleku podobro odkolku digitalen fajl od 10MP.Za golemi printovi do 1x1m gi pravam rachno na Durst zgolemuvach. Od Medium Format izgledaat Fenomenalno, a od 35mm imam printano do 60x40cm i e Ludilo.


TEGLA GRESKA SI ima digitalni masini sto printaat direkno od film i so podobar kvalitet od starite analogni.
ne zboruvam za prepraveni masini so digitalni maski.
barem vo Skopje gi ima polno.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:11
Zoran, jas kazuvav za masinite vo Skopje. Koga idam kaj Branko koj pecati racno golemi formati, mu nosam mali printovi za reper. I sekogas mi veli: "Tuuu da bese na analogna vistinki kje gi videse boite"
Skopje e ova, ne e Toronto. намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:23
Pa dobro, ti vo tvojot komentar ne spomna deka zboruvash za Skopje, tuku taka opshto velish deka poveke nema vo upotreba analogni mashini.

Ajde, ne e vazhno... vazhno je da se dechica vole!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:47
Zoran vo golemite centri moze da se najdat sekakvi funkcionalni budalashtini od sekoja sfera (foto, muzika, film - seuste po svetov snimaat i se proizveduvaat color i B&W 8mm filmovi намигнување)

@Caki, prvpat slusam deka digitalna masina printa direktno od film. Toa e samo na analogna. Frontier i Noritsu digitalnite exportiraat fajlovi zatoa sto printaat od digitalen format koj potoa se konvertira vo jpg ili bmp za da se snimi na CD. 
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 23:41
Tegla, aj te molam pusti 100% crop od scanovi od filmovi 100,200,400 ASA (dali e 4800 dpi dovolno? ima li smisla da se odi povisoko?).
Bas bi sakal da vidam kako izgleda.

Vielen Dank im Voraus :-)
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 00:36
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:



Vielen Dank im Voraus :-)


Mnogu blagodaram od napred.

голема%20насмевка


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 01:17
Eve ovaa e skenirana na Scitex Eversmart Scanner. JPEG-ot e namalen od originalniot 16-bit TIFF koj e 15000x15000 i 300dpi. Skenirano e so maximalno zgolemuvanje (2000 pati) na 300dpi. Skenerot mozese do 1200dpi da ide, ama faklot kje bese pregolem za rabota, a nema da se printa so rezolucija pogolema od 300 dpi, pa go skeniraa na toj nacin.

Eve go fajlot, normalno namalen za ovde



Eve gi 100% krop




That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 01:37
Inaku generalno nema smisla da se odi povekje od 2400 - 3200 dpi vo zavisnost od skenerot.
Eve denovive chekam da mi stigne skenerot - EPSON V700, koj e momentalno best buy za skeniranje na Medium i Large Format. Na site testovi pokazuva deka iako e 6400 na specifikacija sepak realno e 3200 dpi.
Od nego podobar e Nikon Coolscan 9000 koj chini neverojatni 2500 evra, a od Nikonot podobri se Drum Scanner koi se so cifri od desetici illjadi evra.
Generalno za 35mm rabota nema potreba od kupuvanje na skener. Vo Color 1000 za 100 denari go skeniraat cel negativ so max rezolucija od koja bez problem se pechati 20x30cm i izgledaat neverojatno dobro. Ako nekoja fotografija sakate i pogolema rezolucija za 1000 denari po fotka mozat da napravat ogromen fajl. No toa e vekje po zelba.
Za MF nema izbor osven kupuvanje skener deka e pain i the ass намигнување. Samo na edno mesto vo Skopje imam dobra cena za pechatenje na masina. Golemi printovi - Racno, a profi skenovi na Scitex (i tamo imam golem popust po fotka).
Ne znam kako e vo Germanija no ako moze nekoj da ti go iskenira cel negativ za 2 evra vo 3000x2000 minimum rezolucija, ne vredi da se kupuva 35mm skener.
35mm e uste ponezgoden od golemite formati za skeniranje na flatbed. Treba da se vidi dedicated film scanner od tipot na Nikon, Pacific Image i slicni. Ako e samo za 35mm togas ne se mnogu skapi.
Najgolemiot problem e vitkanjeto na negativot. Zatoa od razvivanje, direktno nozhici i pravo vo PVC holderi za arhiva - da ne se vitka.

A, da si kupev eden Nikon D3? збунетостзбунетостзбунетостзбунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 02:01

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 02:10
Mdeni, ova scen od negativ e?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 00:13
Дигитален грб.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.