Испечати | Затвори го прозорот

PRINT prasanja (format, rezolucija ...)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8492
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 01:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: PRINT prasanja (format, rezolucija ...)
Постирано од: janevskiR
Наслов: PRINT prasanja (format, rezolucija ...)
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 17:45
1. Сакам да испечатам неколку фотографии и да ги закачам на ѕид. Дали некој знае со која максимална големина можам да испечатам фотографија со димензии 3264х1816 pixels? Toa e 27х15см со 300dpi.  Е сега знам дека се` што е над таа димензија ќе трпи на квалитет, но сепак до каде можам да одам? Може ли нешто да компензирам со дополнителна обработка во фотошоп?

2. Каде печатите фотографии од ваков тип и колку пари се?

3. Каде би можел да испечатам постер и слично со димензии над 50см?



Коментари:
Постирано од: loser
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 18:49

Najgolemata  fotografija sto sum ja  ispecatil od 8mp e 60cm 40cm i kvalitetot bese odlicen. Krajniot kvalitet zavisi od povise raboti.

1. Kvalitetot na samiot fajl

2.Kolku ke se interpolira fotografijata

3.Vidot na masina i hartija na koja ke se printa

Printot cinese nekade okolu 600 den na najskapata hartija i bese printan na epson printer vo studio krug.

Pisi mi LP pa ke ti dadam telefon od tamu.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 19:26
Od mojov del na svetot znam deka redovno se pechetat pogolemi formati sliki so 200dpi bez interpolacija koi imaat poveke od zadovoluvachki kvalitet.


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 26.Февруари.2007 во 20:26
EDNO VREME I DIGIPRINT RABOTESE KVALITETNO I SKEN I PRINT NA GOLEMI FORMATI. POTOA TUKA TI E I MAGNASKEN, PA KOKI212 I DOSTA DRUGI. SE E DO ZELBITE I MOZNOSTITE (PARITE) Smile, A BOGAMI I KOLICINATA

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: AniQ
Датум на внесување: 28.Февруари.2007 во 00:33
Jas golemite formati gi pecatam vo Iva copy  Smile
Toa e karshi Soborna crkva, poveli telefon deckite ke ti objasnat poubavo od meneLOL 3224-034
pozdrav


-------------
http://www.foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3486 - http://www.foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3486


Постирано од: AniQ
Датум на внесување: 28.Февруари.2007 во 00:34
P.S. ne e skapoThumbs%20Up

-------------
http://www.foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3486 - http://www.foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3486


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 18:35
Ne znam sto podrazbirate pod golem format, no kolku za informacija (ceni vo Germanija):

Preise

Foto 9x13      0,08 €
Foto 10x15      0,09 €
Foto 11x17      0,11 €
Foto 13x18      0,15 €


Fotoposter 20x30      0,54 €
Fotoposter 30x45      1,48 €
Fotoposter 40x60      5,88 €
Fotoposter 50x75      7,48 €

http://www.snapfish.de - tuka

-------------


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 18:36
A, za golemi formati:

http://www.posterxxl.com/cgi-bin/xxl.cgi?c=de&s=kargooxxlposter - tuka

-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 00:37
STO E TOA "LAMBDA PRINT" ODNOSNO "C-PRINT"???


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 00:49
moz pos, ne sum siguren deka Lambda print i c-print e edno isto.
 
Tuku pojdi na internet i prashaj go Gooogle...toj znae se.


-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 00:50

Lambda or LightJet printing is the latest in state-of-the-art digital technology for producing high quality photographic output from disk. Whether it be printed onto photographic paper, film or duratrans, Lambda printing gives sharp photo images, continuous tone and high-impact colour graphic prints. Lambda is the name and common reference to the process, equipment and product which has taken over from the traditional photographic process.

The most visually spectacular images and graphics on the market today for high-impact trade show, exhibition and retail displays. Using continuous tone digital technology, Lambda prints, panels and murals are produced by transferring images directly from computer generated digital files to reflective or backlit photographic materials without the need of a negative. Within the equipment, three lasers-one each for red, green and blue are merged into a single beam that simultaneously exposes the photographic material, producing the image in a single pass. The photo material is then processed in the same manner as traditional photography by developing the photographic material in a "wet" film processor. By using the lasers, the total image is crisp and precise edge to edge, with no distortion. All of this means that the quality of a Lambda print will be much better in terms of clarity, sharpness and in colour saturation than other print processes.



Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 00:53
Prasanjeto se odnesuva na tie sto vekje go iskusile ovoj produkat..i mozebi da spodelat impresii...

ako ne postojat takvi fotografi...site nie moze da tra4ame za toa kolku dobro bi bilo da printame so ovaa tehnologija:))



Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 00:56
na wikipedia mi dade deka e isto :(

http://en.wikipedia.org/wiki/Type_C_print - http://en.wikipedia.org/wiki/Type_C_print


Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 16:17
Дечки,
какво е вашето искуство со вадење на фотографии во формат 30х40?

Каде и по колку пари ги вадите?

Дали ќе добијам добар квалитет на фотографии направени со мојот Nikon coolpix 8800 so 8MP?



Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 16:36
dobar kvalitet samo od dobra fotografija, 8mp sami po sebe ne znacat nisto. jas imam edno cudo sliki so 12,8mp a ne bi gi stavil ni na 9x13.SmileSmileSmile
inaku jas si printam a4 format, a za 30x40 od film edno vreme pravea kaj radojca vo fotouspomena kaj grcka ambasada, mada znam deka bi trebalo da go kontaktiras rade lukovic koj ke ti kaze mnogu porelevantni podatoci od mene.
ako i ovaa informacija ne ti brka rabota, togas neznam sto da ti kazam
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 16:42

Роберт, тој формат го принтаат во Колор 1000.

Инаку јас имам вадено фотки 30х40 од 3.2 Мр и фотките се бомбона.
Ако се друго е како што треба.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 17:06
а цени? како идат отприлика?


Постирано од: hypertech
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 17:07
За да не настане недоразбирање, за МЕНЕ, квалитетен принт е оној на кој колку и да се доближиш блиску до фотографијата сеуште од неа ќе излегува детал, значи, детално дури и кога ја гледаш од 5цм.
Според моите лаички верувања, за да добијам таков квалитет потребни се околу 300 пиксели на еден инч (120пиксели на сантиметар) линиска резолуција. ЗНАЧИ! Ако принташ 30x40цм формат тогаш таков квалитет добиваш од 4800x3600 пиксела фајл (резолуцијата на 1DsMK2)
Ама нормално дека на толкава хартија никој не застанува да ја гледа од 5 цм :)
Така да прашање е на окото на набљудувачот дали фотката принтана од 3мп фајл ќе биде бонбона или не, за мене се што е под 150ppi (пиксели на инч) е незадоволително...
Поздрав, и можеш да ја разгледаш опцијата да инвестираш во А3 фото принтер со екстерни бои. Малце е поскапо на почеток ама ако принташ многу, може да заштедиш и 3-4 кратно!



-------------
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 18:58
Za ova veke zboruvavme nashiroko na edna druga tema, koga vo prashanje beshe goleminata na senzorot i kvalitetot na pechatenjeto vo DPI.

Sega bi rekol samo edno... koga veke se fativme vo oroto so digitalnive kameri, ke treba da go igrame do kraj i zgora na toa da potcupnuvame i prashuvama dali ima ushte!

Edinstven izlez (ako ne odish so dopolnitelno softversko zgolemuvanje na rezolucijata) e da pechatish so namalena rezolucija od 200 DPI i da se nadevash deka slikata nema da sodrzhi mnogu fini detali i deka lugjeto ke ja gledaat od podaleku.

Eve nekolku brojki koi ke dadat nekakva orientacija okolu toa:

10MP - davaat slika od okolu 49 X 33 cm pri pechatenje so 200 DPI.
5,6MP - 37 X 25 cm
2,5MP - 24,6 X 16,5 cm

Dokolku faljot ti e kvaliteten imash dobri shansi da izvadish prifatliva slika vo formatot koj go barash.

-------------


Постирано од: zulu
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 05:23
na kraj na ulica makedonija, levo posle play cafe 15 m ima fotolab - ne im go znam imeto na dukjanot printaat 30x40 na mat i sjaj - za cena kje si prashah.


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 11:13
Robert, foto labot sto ti go kazuva Zulu, e ustvari Kolor1000 sto go spoman i Aleksandar.
Ako nesto ne e smeneto, 30x40 print e 500den (verojatno ce mozes da se iscenkas za 400den. Stampaat na Noritsu stampac i se OK, ako vnimavas da ne ti gi zeznat boite.
Vo osnova bi ti sovetuval, ako im nosis digitalen fajl, da ti go otvorat i da go poglednes na monitorot sto im e kaj masinata, a ne na ovoj sto e za musterii (ima golema razlika)


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 18:40
Epa vaka...

izvadiv edna fotografija setirana od mene na 13x18 so 300dpi bez gubitoki i interpolacii (zna4i kako shto realno e)....

Odkoga go dobiv printot mozam da zaprimetam deka kvalitetot ne mi se dopagja i deka ne e toa shto ocekuvav (od PS e primeneto samo konverzija vo BW)

istata fotografija ja imav predhodno izvadeno na 30x40 format (znaejki deka ima gubitok vo rezolucija izleze zadovolitelen rezultat).....

Problemot e vo toa shto ne sum siguren deka za maliot print ja dobiv maksimalnata rezolucija....

za na monitor fotografijata e bombona...duri gledano i pod 100%



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 18:58
Hmm...

Dali onaa predhodnata od 30X40 beshe napravena od istoto mesto ili od nekoe drugo? Dali se ushte ja imash taa fotogtafija za da ja sporedish so ovaa novata?

Odnesi go fajlot na drugo mesto i pobaraj uste edna fotografija od istiot format i togash sporedi gi dvete.

Patem, vistinskiot kvalitetot na slikata teshko deka ke go procenish samo na monitor. Tamu obichno sekogash izgleda podobro odkolku otpechatena.

-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 19:07
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Hmm...


Odnesi go fajlot na drugo mesto i pobaraj uste edna fotografija od istiot format i togash sporedi gi dvete.



Najverojatno toa i kje go napravam (ne e nekoj troshok)


od isto mesto se vadeni fotografiite ...30x40 beshe pred edna nedela i ja dadov poklon...


za toa so monitorot odi vaka...teksturata na granulite (zatoa shto e od film skenirana)  gledana na  200 % od monitor mozam so golo oko da ja primetam na printot od fotogafija :( , toa mi beshe i prvi4niot pottik da razmisluvam vaka ,a moeto nezadovolstvo se javi ushte koga ja vidov


ova e crop od 100 %









Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 21:20

Preise
Foto 9x13 0,08 €
Foto 10x15 0,09 €
Foto 11x17 0,11 €
Foto 13x18 0,15 €

Fotoposter 20x30 0,54 €
Fotoposter 30x45 1,48 €
Fotoposter 40x60 5,44 €
Fotoposter 50x75 7,48 €

Foto-Zaubertasse 15,99 €
Foto-Grillschürze 9,99 €
Foto-Plüschhase 9,99 €
Foto-Puzzle 20x30 8,99 €
Foto-Puzzle 30x45 11,99 €
Foto-Kissen 11,99 €
Foto-MousePad 8,99 €
Foto-Teddy 11,99 €
Foto-Tasse 8,99 €
Foto-Bierkrug 9,99 €
Foto-T-Shirt 8,79 €

Preise inkl. MwSt. zuzüglich Versandkosten

javascript:OpenPopup%28prices%29">   javascript:OpenPopup%28prices%29 - Alle Preise

Versandkosten
Bildersendung 2,85 €
Postersendung 3,95 €
Geschenkartikelsendung 3,95 €

Preise inkl. MwSt.



Znam deka ne vi znaci mnogu, no kolku za informacija:

Fotoposter 30x45 1,48 €

+ 3,95 za isporaka

Jas najcesto si stampam 20x30, i za cuvanje se najzgodni.

Ako imas pogolema kolicina, a ne ti se brza, mozebi bi mozel da ti naracam od tuka. Isporaka - zdravje, ne bi mozel da ti garantiram koga.




-------------


Постирано од: Igor Kostov
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 21:39
Originally posted by zulu zulu напиша:

na kraj na ulica makedonija, levo posle play cafe 15 m ima fotolab - ne im go znam imeto na dukjanot printaat 30x40 na mat i sjaj - za cena kje si prashah.


Баш прееска печатев 20x30 за 100 ден, ама 6 фотографии, регуларна цена 250 ден. А да ги замолиш, нема да биде проблем.
30x40 регуларна цена 400 ден, по договор - не прашав, ама сигурно поевтино


Постирано од: saskojos
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 08:36
Vi preporacuvam da investirate vo nekoj pristoen A3 (a2/a1 uste podobro)printer kako jas sto napraviv, i printanjeto na A3-foto so originalni boi (420x297 bruto) ke ve cini 250-300 denari. Dobivate poln kolor i celosna kontrola, jas isklucivo printam od NEF (raw) format, sto vo foto studijata e SF. Sami najdobro mozete da izvrsite korekcija na osvetlenosta i boite soglasno so odnesuvanjeto na printerot. Toa sto go dobivam e daleku podobro od toa na ekranot. Sum printal vo foto studija i golemi formati 100x70, 70x50 i sekogas imaat problemi so boite (odi na cijan) i kontrastot. Moj kraen doseg bi bil A1 printer so koj 90x60 teoretski bi izleguval 800 denari.

-------------
Nikon D80, Tokina 12-24, Nikkor 85/1.4, Nikkor 18-137, Sigma 30 1.4, Sigma 70-200 2.8, SB800


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 12:15
Sasko, na kakva hartija printas? Imas li problem so postojanosta na boite?
Imam videno fotografii koi bile printani pred 3 godini na odlicen kolor printer za toa vreme OKI (laserski) i sega istite printovi po 3 godini ednostavno se izbledeni. OKI printerot bas vo Duna kompjuteri go sporeduvavme so 50% poskapi Epson i HP, ednostavno gi izduva niz auspuh LOL (ova bese pred 3-4 godini koga im ja snimav reklamata so Dejan Lilic) Odtogas do sega ne ja pratam taa tehnologija i ne znam do kaj otisle rabotite, pa bi te zamolil da ni kazes poveke za tvoeto iskustvo. Bas me interesira od patalec. Generalno jas sakam poveke film taka sto foto studijata moram da gi posetuvam. Sepak tehnologijava tolku mnogu otide.............................


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 13:32
Ova e navistina se ushte problem na koj mu se pristapuva samo so pretpostavki bidejki nemame realno iskustvo okolu trajnosta na slikite napraveni na inkjet pechatari.

Proizvoditelite na ovie pechatari tvrdat deka nivnite specijalni boi i hartii mozhat da opstanat i do 200 godini (HP) bez da bidat poseriozno afektirani, no bidjeki se ushte nemame dveste godishno iskustvo so niv nikoj ne mozhe da gi fati za zbor. Znam deka poraneshnite printovi i pokraj vetuvanjata pokazhuvaat deka sigurno nema da ja prezhiveat pretpostavenata starost. Uste poveke, rabotite se tolku nesigurni sto vo mojov del na svetot skoro site svadbarski fotografi minaa iskluchivo na foto-print znaejki deka taa tehnologija ima odlichna dolgotrajnost...

... i zatoa sto nikoj ne saka da bide odgovoren za ischeznuvanjeto na najvazhnite familijarni zapisi i da bide eventualno TUZHEN za toa!

P.S. Ako site alati vo procesot na kreiranjeto na slikata (od fotografiranjeto, preku editiranjeto, pa do pechatenjeto) se korektno kalibrirani i ako so niv rabotat dobro trenirani i iskusni lugje, ne treba da postoi nikakov problem so finalniot produkt. Ako nema problem za pravenje sliki od film, ne treba da ima problem za pravenje sliki i od digitalni fajlovi, dokolku sekoj si ja znae svojata rabota i istata si ja izvrshuva korektno.

-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 13:44
Vaka odi....
Go napraviv eksperimentot....

OCIGLEDNO IMA RAZLIKA....


E sea odkoga ja izvadiv i vtorata fotografija ...nesomneno se pojavi zadovolstvo vo mojata dusha , a vo isto vreme i omraza za predhodniot print od istiot fajl....

Go izvadiv prviot print i se iskonsultirav so covekot shto mi go napravi vtoriot...

Dojdovme do zaedni4ki zaku4ok deka e dodadeno mnogu sharpness i malku plavkasta nijansa....

E sega vaka, za dvete fotografii beshe kazano da si ostanat MOITE SETINZI i da ne se cepka ....sekako toa beshe porvereno na lice mesto od mene na monitorot od mashinata....

Vo prviot slu4aj izgleda mashinata e 4udno setirana i nekalibrirana so nejziniot monitor....


Sega znam vo koe studio kje pe4atam zatoa shto sum prezadovolen, no nema da go spmnam za da ne izleze reklama ;)



Постирано од: saskojos
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 13:59
RE:D'Dalton,
Laserskite printeri se daleku od foto kvalitet.
Koristam HP Deskjet 1220c A3+, orihinalni kertridgi, hartija HP premium plus photo paper 280g/m2,
Confused zelba mi e :
HP Designjet 130 The most affordable A1/D multi-format printer delivers fade-resistant (approX. 70 yrs*), photo quality images with HP professional color technologies.
bi me cinel okolu 1600 E, kolku pristoen objektiv.
 
Slednite 1600 E bi gi investiral ili vo nekoj telefoto objektiv ili vo 130, no sekako kolku za keif dosta frliv, slednite investicii bi trebalo da se vrakaat ili nie ke postaneme promaseni investicii.Dead


-------------
Nikon D80, Tokina 12-24, Nikkor 85/1.4, Nikkor 18-137, Sigma 30 1.4, Sigma 70-200 2.8, SB800


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 14:31
member_profile.asp?PF=7975&FID=45 - @saskojos
Laserskite printeri se daleku od foto kvalitet.

Ova mislese podobri ili polosi, jas go razbiram kako polosi, ama da ne gresam WinkWink
I kolku denari ti izleguva eden print full color?
A, 1600 evra...........Hmmmm......
Mora profi da go rabotis toa, deka za dve godini ke izleze nov 2-3 pati podobar so boi koi stariot nema da moze da gi koristi itn, itn,....Taka sto ke sakas da go prodades, ama tesko ke ide......Taka e so digitalnata tehnologija davanje mnogu pari za digitalna alatka treba da se vrati za 6 meseci i vo naredni 1.5 godina da pravi profit, i posle go menjas bez glava da te boli. Aj dosta izlegov od tema Насмевка. Vo sekoj slucaj, ako ti pravi kejf i mozes da si go dozvolis, Lapaj Wink

P.S Kupuvanje skapa lekja, filtri, blic, stativ e druga rabota. Toa ke ti koristi i za vnuci LOLLOLLOL


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 20:25
Ne bi sakal da nametnuvam svoe mislenje no bi se drzel do fotografijata ko kjorav za stap uste nekoe vreme od prosta pricina sto i e potrajan kako zapis i polesno e da ja koregiras vo samiot proces na izrabotka. inaku imam loso iskustvo so printeri osobeno ink jet od pricina sto kako prvo e skapo pecatenjeto i zaradi toa se stedi. a stedejki na toner se zapusuvaat diznite na prinetrot zaradi susenje na tonerot i posle mozes da se slikasConfusedOuchAngry. taka mene mi otide eden hp jet a4+ i epson r800 a3+. ete gi dvata zbiraat prasina kako eksponati vo kjos zaradi zatnati dizni...

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 20:49
Jas imav eden Epson i toj zavrshi vo... gjubre. Postojano mu se zapushuvashe diznata, kako voobichaeno na site Epsoni. Veke skoro dve godini imam edno Canonche i560 za sitni raboti (ne fotografski) i i ne mozham da se pozhalam. Od koga vidov deka Canon ne se zapushuva iako ne gi koristam ponekogash i po mesec dena, si dadov amanet - nikogash poveke Epson, pa neka pravi ako saka i zlatni sliki.

P.S. Za printeri i fotokopiri Canon go shie Nikon . Ete priznav, da se znae deka go respektiram Canon.

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 21:11
ALELUJA, KONECNO EDNO ISKRENO ZBORCE VO KORIST NA CANON
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 21:16
Sekogas iskreni zborovi za Canon!

-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 22:29
http://www.dunacomp.com.mk/default.asp?ItemID=0928AC048F00BD43BD3B090D242D78D4 - http://www.dunacomp.com.mk/default.asp?ItemID=0928AC048F00BD43BD3B090D242D78D4
http://macedonia.oki.com/fcgi-bin/public.fcgi?cid=107&pid=5&hex=6A1A7B&hex2=C2A2C8&prid=590&prodname=C8600&pdflag=1 -
http://macedonia.oki.com/fcgi-bin/public.fcgi?cid=107&pid=5&hex=6A1A7B&hex2=C2A2C8&prid=590&prodname=C8600&pdflag=1

jas ova go imam videno na delo ....
prili4no zadovolitelni rezultati za pristojna cena...mozat i baneri da se pe4atat (super za landscape) ...

Znaci firmava shto go uvezuva produktov na OKI ima kancelarii vo Skopje


vo tek e promocija na neshto shto e vo vrska so fotografija



Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 23:23
Ova e za Mac korisnici, istata alatka za PC e Adobe Lightroom. Sosema ista rabota vrsat. Koj ima Mac neka ide, jas sum za sloboda na izbor pri kupuvanje znaci PC LOLLOLLOLLOL

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 16:15
Interesen softver. Ne sum go probal, ama na nekoj mozebi kje mu se najde. Dobar za izlozbi.

http://homokaasu.org/rasterbator/ - http://homokaasu.org/rasterbator/


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 17:58
Interesna tabela
http://www.design215.com/toolbox/megapixels.php - http://www.design215.com/toolbox/megapixels.php


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: mdeni
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 23:17
       




Во реалниот живот оваа табела важи во целост.

За сензори поголеми од 4/3 (поголема дијагонала од половина на 35мм), важи директно.

За сензори помали од 4/3 се смета првата редица над половина од бројот на пиксели. (пр. 7.1МП / 2 = 3.55 значи важи 4 МП)

Digital Camera Resolution Chart

Capture Resolution

Video Display*

Print Size***

2x3"

4x5"/4x6"

5x7"

8x10"

11x14"

16x20"

20x30"

320x240

Acceptable

Good

Acceptable

Poor

Poor

Poor

Poor

Poor

640x480 - 0.3 Megapixel

Good

Excellent

Good

Poor

Poor

Poor

Poor

Poor

800x600

Excellent

Photo Quality

Very Good

Acceptable

Poor

Poor

Poor

Poor

1024x768

Excellent

Photo Quality

Excellent

Good

Acceptable

Poor

Poor

Poor

1280x960 - 1 Megapixel

Excellent

Photo Quality

Photo Quality

Very Good

Good

Poor

Poor

Poor

1536x1180

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Excellent

Very Good

Acceptable

poor

poor

1600x1200 - 2 Megapixel

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Very Good

Acceptable

Acceptable

Poor

2048x1536 - 3 Megapixel

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Excellent

Good

Acceptable

Acceptable

2240x1680 - 4 Megapixel

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Very Good

Good

Acceptable

2560x1920 - 5 Megapixel

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Excellent

Very Good

Very Good

3032x2008 - 6 Megapixel

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Excellent

Very Good

3072x2304 - 7 Megapixel

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Excellent

Excellent

3264x2448 - 8 Megapixel

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Excellent

10 Megapixel +

Excellent**

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality

Photo Quality


Poor

Noticeably Grainy (pixelated)

Acceptable

Obviously not a real photo, but some details are visible

Good

Can tell it is not a photo but most details are discernable

Very Good

Can tell it is not a photo at normal distance, but good enough for many uses

Excellent

Difficult to tell from real photo at normal viewing distance

Photo Quality

On a photo-quality printer, the human eye should not be able to tell the difference at a normal viewing distance

* Either television or computer display (e.g. Web Page)
** Will produce an excessively large file size that would be inappropriate for web applications
*** Using a typical Photo Quality Desktop printer



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 23:24
Ne znam od kade ja izvadi ovaa tabela, ama ke im go razubavish denot na site od ovoj sajt.

Inaku, za onie koi ne znaat, merkite se dadeni vo inchi.

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 09.Декември.2007 во 01:06
Kako sto mi se gleda, ova e na dolnata granica na photo quality print (od prilika 240dpi).

Nesto sto vece sme go diskutirale. Zoran ako ne se lazam ti insistirase na 400dpi vo taa diskusija.

Elem, 240dpi e nesto sto funkcionira, no zavisi i od sto senzor.
Od APS-C da, od 1/2.5" senzor ... cisto se somnevam.

Vo ova ne gi zemam predvid eventualnite koristi od programi kako Genuine Fractal Pro i slicni.

Ne znam zosto uporno se insistira na linearna vrska pomedju pikselite i print size.

Kvalitetot na printot e isklucivo funkcija na na brojot na linii po milimetar pri finalnata golemina na print (voobicaeno 3lpm), a za toa da se presmeta sekogas e bitna i goleminatata na senzorot (za rezolucijata na objektivot i na senzorot muabet da ne pravime).






-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 09.Декември.2007 во 01:16
Mene mi stana praksa pred pecatenje da napravam up-rez na 300 dpi vo goleminata koja ja pecatam so genuine fractals i potoa so photokit sharpner da projdam output sharpening. Na 100% gledano na monitor izgleda preostro, t.e. previse sharpening, no na print izgleda odlicno. Najrealno e preview na 50%, dava priblizen rezultat na toa kako izgleda printot.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Декември.2007 во 05:05
Originally posted by Mire Mire напиша:

Kako sto mi se gleda, ova e na dolnata granica na photo quality print (od prilika 240dpi).Nesto sto vece sme go diskutirale. Zoran ako ne se lazam ti insistirase na 400dpi vo taa diskusija.Elem, 240dpi e nesto sto funkcionira, no zavisi i od sto senzor. Od APS-C da, od 1/2.5" senzor ... cisto se somnevam.Vo ova ne gi zemam predvid eventualnite koristi od programi kako Genuine Fractal Pro i slicni.Ne znam zosto uporno se insistira na linearna vrska pomedju pikselite i print size.Kvalitetot na printot e isklucivo funkcija na na brojot na linii po milimetar pri finalnata golemina na print (voobicaeno 3lpm), a za toa da se presmeta sekogas e bitna i goleminatata na senzorot (za rezolucijata na objektivot i na senzorot muabet da ne pravime).


Mire, jas velam deka standardot za pechatenje e 300DPI, kako neshto sto e utvrdeno so dolgogodishna praksa oti gi zadovoluva kriterijumite za kvalitetno pechatenje. Rekov deka sega kaj mene nekoi laboratorii pochnaa da pechatat sliki so 400DPI. I razlikata vo kvalitetot se gleda, kako sto mislam deka posochi i Aleksandar kazhuvajki ni go negovoto iskustvo.



-------------


Постирано од: mdeni
Датум на внесување: 09.Декември.2007 во 14:51
Originally posted by Mire Mire напиша:

Kako sto mi se gleda, ova e na dolnata granica na photo quality print (od prilika 240dpi).

Nesto sto vece sme go diskutirale. Zoran ako ne se lazam ti insistirase na 400dpi vo taa diskusija.

Elem, 240dpi e nesto sto funkcionira, no zavisi i od sto senzor.
Od APS-C da, od 1/2.5" senzor ... cisto se somnevam.

Vo ova ne gi zemam predvid eventualnite koristi od programi kako Genuine Fractal Pro i slicni.

Ne znam zosto uporno se insistira na linearna vrska pomedju pikselite i print size.

Kvalitetot na printot e isklucivo funkcija na na brojot na linii po milimetar pri finalnata golemina na print (voobicaeno 3lpm), a za toa da se presmeta sekogas e bitna i goleminatata na senzorot (za rezolucijata na objektivot i na senzorot muabet da ne pravime).

Мало недоразбирање. Ја поправив табелата. Таа важи искклучиво за големи сензори 4/3 и нагоре. За помалите пишува одма понатаму...


Постирано од: Vojkan
Датум на внесување: 15.Февруари.2008 во 20:29
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Mene mi stana praksa pred pecatenje da napravam up-rez na 300 dpi vo goleminata koja ja pecatam so genuine fractals i potoa so photokit sharpner da projdam output sharpening.


Што е тоа photokit sharpner и output sharpening?

Имам уште прашањa.
Колку ги острите фотките пред да ги принтате?
Зависи од големина?
Дали за 24х18цм е доволно (или премногу) radius 1, ammount 100% и treshold 3-4? (ги менувам од око, ама тука некаде се секогаш)
Подготвувам некои фотки за принт и скоро чув дека острење на нет и за принт не е исто. Па ме интересираат ваши совети и искуства.



-------------
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 15.Февруари.2008 во 20:49
Najdobro e da si napravis probi vo 2-3 varijanti na ostrenje, pa najubavo kje si vidis sto ti odgovara. Ne sekoja fotka trpi golema ostrina. Najubavo e so probi. Bidejki i pecatenjeto e del od kreativniot proces намигнување.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Vojkan
Датум на внесување: 15.Февруари.2008 во 21:21
Фала. И јас го мислев истото.среќа
Денес оставив неколку за принтање, па утре ќе ги видам како испаднале. Некои од нив ќе ги испринтам по втор пат со екстра острење, па ќе ги споредам.


-------------
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."


Постирано од: caki99
Датум на внесување: 15.Февруари.2008 во 22:35
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:

Фала. И јас го мислев истото.среќаДенес оставив неколку за принтање, па утре ќе ги видам како испаднале. Некои од нив ќе ги испринтам по втор пат со екстра острење, па ќе ги споредам.

Ako si gi ostavil vo nekoe studio trba da zanaes deka itamu moze da se digne sarpnesot na tri nivoa mislam a i kontras taka so edna slika mozes tamu da si napravis proba i bi trbalo da bide se gotovo za nekolku minuti samo treba na printeristot da mu kazes sto sakas

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=8665 - porfolio


Постирано од: Vojkan
Датум на внесување: 15.Февруари.2008 во 22:49
Цаки99, досега овде (Прага) се` што сум печател, било исто како што го гледам на монитор (боја, контраст...). А и тешко е да се видиш со принтеристотза да му кажеш нешто. Имаат поинаков систем од кај нас и обично за големина и избор на фотка се прави муабет. Едно е сигурно - не пробуваат на своја рака да поправаат фотки.
Првпат слушам дека на принт се зголемува контраст и острина (мислиш на самата машина дека може да покачи, така?). Ова ќе го запомнам.

Читав дека за принт кога се подготвува фотка треба да се остри повеќе од вообичаено, т.е. до тој степен се иде со острење што се гледаат артефакти, но на принт не се приметуваат истите. И ме интересира совет, искуство итн.
Треба како што вика Тегла, од неколку фотки да се направат неколку верзии и врз основа на тоа да се види како е најдобро.


-------------
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 16.Февруари.2008 во 00:24
Vojkan, da ne e obratno ova so ostrenjeto?
Imeno del od percepcijata na ostrinata e i kontrastot. Generalno site print hartii se pokontrastni od monitorot pa zatoa i ima pomalku potreba od ostrenje.

Ako ja doteras do artefakti, ce se gledaat na print artefaktite ... osobeno USM halo ako mu napravis.


Rule of thumb e deka ona sto na monitor ce go vidis kako ostrina pri 50% view, e ona sto ce go vidis na isprintano ;)


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: caki99
Датум на внесување: 16.Февруари.2008 во 20:34
vojkan, na frontier i noritcu labaratoriski masinai vo sofverskiot del gi ima ovie raboti,sarp kontras i slicno,samo i zavisi koja labaratorija koj sovfver go ima,i da ne ja cepnes slikata kaj niv toa moze da se napravi,za sreka ovde kaj nas imame bogolem kontak so printeristitite.
zaboraviv deka si vo ceska

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=8665 - porfolio


Постирано од: Vojkan
Датум на внесување: 16.Февруари.2008 во 21:14
Бев во студиото денес и ги земав фотографиите. Многу сум задоволен.
Мире беше во право за артефактите. На 2-3 фотки се гледа хало, посебно на места со висок контраст (и апаратот знае да направи мало хало, ама ова беше мое масло).

Не им треба многу острење. Можеби поголем формат, но со моево апартче максимум на 300дпи е 24х18цм. На овој формат ќе ги испринтам сите кои сум ги спремил за принт, а после некои од нив може и  во поголем формат.

Неколку зголемив за 20х20цм формат и излегоа одлично. А една ја пуштив пробна на 30х30 и исто излезе одлично. Само, ако се земе предвид дека немам искуство со принт, ќе морам да побарам второ мислење за овие што ги зголемувам. Ваќно, сега за сега, ептен ми прават мерак.

Поздрав


-------------
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 13:38
Originally posted by Mire Mire напиша:


Rule of thumb e deka ona sto na monitor ce go vidis kako ostrina pri 50% view, e ona sto ce go vidis na isprintano ;)


Zavisi od goleminata i rezolucijata na monitorot, od goleminata na fajlot vo Mpix i od goleminata na printot.
Pretpostavuvam deka Mire zboruvase za negoviot najcest slucaj.

Jas vekje nekolku godini naracuvam online i imam opcija da ja isklucam 'autocorrection' opcijata (normalno, go pravam toa).
Izostruvam so 'smart sharpen' i toa so parametri 50 & 1,2 pix. Izgleda malku, no mene taka mi se dopagja.

Preporaka: najdi si nekoj servis kade sto redovno ke printas, probaj razlicni izostruvanja i razlicni golemini na print. Dokolku ima opcija za isklucuvanje na autocorrection - uste podobro, togas ostanuva samo na tebe. I koga ednas ke najdes - ne menuvaj!

PS
Filmovite gi davam vo filijala i tamu nema 'autocorrection' opcija, no zatoa pak imam film-scaner. Nema da veruvas sto se' pravi 'autoenhancement' vo foto lab. Grozno!
I posle nekoj ke mi rece: "jas vadam slika od film kamera, ne upotrebuvam PS, mrazam vestacki sliki" газење%20од%20смеење


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 17:50
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


posle nekoj ke mi rece: "jas vadam slika od film kamera, ne upotrebuvam PS, mrazam vestacki sliki" газење%20од%20смеење


Angel, zavisi vo kakva laboratorija gi nosish svoite filmovi. Spored onoa sto go komentirash zakluchuvam deka tvojata laboratorija raboti so skenovi. Za nekoi moi potrebi i jas koristam takov nachin na pechatenje fotografii, osobeno koga treba od kolor film da izvadam crno bela ili sepija fotografija.

Inaku, koga upotrebuvam film koristam uslugi na laboratorija kade sto filtriranjeto i pechatenjeto se pravi deirektno od filmot, a ne preku kreiranje na intermedijanten digitalen fajl so skeniranje na negativot.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 18:20
Nema vekje vo upotreba analogni masini. Tie sto gi ima se stari i vo raspad, ili prepraveni so digitalni maski. Sekogas od filmot se pravi intermedijalen digitalen fajl pa potoa se pechati od toj fajl.
No ima bitni razliki.
Ako im dades negativ ili slajd i pobaras 30x45 fotografija, togas masinata kje si go skenira i izostri vo rezolucija koja e najoptimalna za 30x45, i kje izgleda daleku podobro odkolku digitalen fajl od 10MP.
Za golemi printovi do 1x1m gi pravam rachno na Durst zgolemuvach. Od Medium Format izgledaat Fenomenalno, a od 35mm imam printano do 60x40cm i e Ludilo.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 19:27
Ah be Tegla, sega me otepa vo poim. Demek ne znam jas kako pravam printovi od moite filmovi, pa ...

Eve, ke povtoram ushte ednash, za da nema zabuni: jas printovi od moite filmovi pravam na moderni (kolku sto mozhe denes takva tehnologija da se nareche moderna) analogni mashini so video analiza na negativot. Mashinite mislam deka se italijanski i ako tolku ve interesira ke go najdam i nivnoto ime.

Ne sum se rasprashuvall niz Toronto uste kolku profesionalni laboratorii imaat vakvi ili slichni mashini, no znam od eden moj kolega za ushte edna takva.

Inaku tochno e onoa sto go velish za izborot na kvalitetot na skeniranjeto imajki ja vo predvid goleminata na printot.

-------------


Постирано од: amanito
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 20:08
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Mene mi stana praksa pred pecatenje da napravam up-rez na 300 dpi vo goleminata koja ja pecatam so genuine fractals i potoa so photokit sharpner da projdam output sharpening. Na 100% gledano na monitor izgleda preostro, t.e. previse sharpening, no na print izgleda odlicno. Najrealno e preview na 50%, dava priblizen rezultat na toa kako izgleda printot.


genuine fractals A?
dali realno ima potreba od takvo neshto, potochno dali se isplati ushte edno softversko reshenie na ovoj tromav windows?

A za sharpening si znaeme koj ima loshi leki neka se machi :) hahaha


-------------
Cameras don't take pictures. People do!
http://www.flickr.com/photos/amanito - flickr       http://amanito.deviantart.com/ - deviantart


Постирано од: caki99
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 20:09
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Nema vekje vo upotreba analogni masini. Tie sto gi ima se stari i vo raspad, ili prepraveni so digitalni maski. Sekogas od filmot se pravi intermedijalen digitalen fajl pa potoa se pechati od toj fajl.No ima bitni razliki.Ako im dades negativ ili slajd i pobaras 30x45 fotografija, togas masinata kje si go skenira i izostri vo rezolucija koja e najoptimalna za 30x45, i kje izgleda daleku podobro odkolku digitalen fajl od 10MP.Za golemi printovi do 1x1m gi pravam rachno na Durst zgolemuvach. Od Medium Format izgledaat Fenomenalno, a od 35mm imam printano do 60x40cm i e Ludilo.


TEGLA GRESKA SI ima digitalni masini sto printaat direkno od film i so podobar kvalitet od starite analogni.
ne zboruvam za prepraveni masini so digitalni maski.
barem vo Skopje gi ima polno.

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=8665 - porfolio


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 20:11
Zoran, jas kazuvav za masinite vo Skopje. Koga idam kaj Branko koj pecati racno golemi formati, mu nosam mali printovi za reper. I sekogas mi veli: "Tuuu da bese na analogna vistinki kje gi videse boite"
Skopje e ova, ne e Toronto. намигнување


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 20:23
Pa dobro, ti vo tvojot komentar ne spomna deka zboruvash za Skopje, tuku taka opshto velish deka poveke nema vo upotreba analogni mashini.

Ajde, ne e vazhno... vazhno je da se dechica vole!

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 20:47
Zoran vo golemite centri moze da se najdat sekakvi funkcionalni budalashtini od sekoja sfera (foto, muzika, film - seuste po svetov snimaat i se proizveduvaat color i B&W 8mm filmovi намигнување)

@Caki, prvpat slusam deka digitalna masina printa direktno od film. Toa e samo na analogna. Frontier i Noritsu digitalnite exportiraat fajlovi zatoa sto printaat od digitalen format koj potoa se konvertira vo jpg ili bmp za da se snimi na CD. 

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 23:41
Tegla, aj te molam pusti 100% crop od scanovi od filmovi 100,200,400 ASA (dali e 4800 dpi dovolno? ima li smisla da se odi povisoko?).
Bas bi sakal da vidam kako izgleda.

Vielen Dank im Voraus :-)


-------------


Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 18.Февруари.2008 во 00:36
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:



Vielen Dank im Voraus :-)


Mnogu blagodaram od napred.

голема%20насмевка




-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Февруари.2008 во 01:17
Eve ovaa e skenirana na Scitex Eversmart Scanner. JPEG-ot e namalen od originalniot 16-bit TIFF koj e 15000x15000 i 300dpi. Skenirano e so maximalno zgolemuvanje (2000 pati) na 300dpi. Skenerot mozese do 1200dpi da ide, ama faklot kje bese pregolem za rabota, a nema da se printa so rezolucija pogolema od 300 dpi, pa go skeniraa na toj nacin.

Eve go fajlot, normalno namalen za ovde



Eve gi 100% krop






-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Февруари.2008 во 01:37
Inaku generalno nema smisla da se odi povekje od 2400 - 3200 dpi vo zavisnost od skenerot.
Eve denovive chekam da mi stigne skenerot - EPSON V700, koj e momentalno best buy za skeniranje na Medium i Large Format. Na site testovi pokazuva deka iako e 6400 na specifikacija sepak realno e 3200 dpi.
Od nego podobar e Nikon Coolscan 9000 koj chini neverojatni 2500 evra, a od Nikonot podobri se Drum Scanner koi se so cifri od desetici illjadi evra.
Generalno za 35mm rabota nema potreba od kupuvanje na skener. Vo Color 1000 za 100 denari go skeniraat cel negativ so max rezolucija od koja bez problem se pechati 20x30cm i izgledaat neverojatno dobro. Ako nekoja fotografija sakate i pogolema rezolucija za 1000 denari po fotka mozat da napravat ogromen fajl. No toa e vekje po zelba.
Za MF nema izbor osven kupuvanje skener deka e pain i the ass намигнување. Samo na edno mesto vo Skopje imam dobra cena za pechatenje na masina. Golemi printovi - Racno, a profi skenovi na Scitex (i tamo imam golem popust po fotka).
Ne znam kako e vo Germanija no ako moze nekoj da ti go iskenira cel negativ za 2 evra vo 3000x2000 minimum rezolucija, ne vredi da se kupuva 35mm skener.
35mm e uste ponezgoden od golemite formati za skeniranje na flatbed. Treba da se vidi dedicated film scanner od tipot na Nikon, Pacific Image i slicni. Ako e samo za 35mm togas ne se mnogu skapi.
Najgolemiot problem e vitkanjeto na negativot. Zatoa od razvivanje, direktno nozhici i pravo vo PVC holderi za arhiva - da ne se vitka.

A, da si kupev eden Nikon D3? збунетостзбунетостзбунетостзбунетост


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: mdeni
Датум на внесување: 18.Февруари.2008 во 02:01



-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=7450 - Неколку мои фотки. - Идивиди
It's not a camera. It's a Nikon.
http://dmalikovski.deviantart.com/gallery/ - dmalikovski - Deviant


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Февруари.2008 во 02:10
Mdeni, ova scen od negativ e?

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: mdeni
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 00:13
Дигитален грб.

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=7450 - Неколку мои фотки. - Идивиди
It's not a camera. It's a Nikon.
http://dmalikovski.deviantart.com/gallery/ - dmalikovski - Deviant


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 09:15
I ti imas digitalen grb? BRAVO не%20вреден

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Vojkan
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 15:37
Дали може некој да ми каже дали во Скопје може да се печатат 4:3 и 1:1 формат од дигитален фајл?
Кои се цените и форматите?

Тука цените се:
за 1:1
20х20 за 120 ден.
30х30 за 160 ден.

за 4:3
18х24 за 85 ден.
40:30 за 240 ден.

Има и други формати меѓу кои и 24х30 за 160 ден.

Претпоставувам дека кај различни студија се различни цените, но не верувам дека многу ќе се разликуваат меѓу себе. Тука се принта на Норицу, а има и едно место што има Мишубици, ама не знам колку се сигурни (може една пробна ќе испринтам).


-------------
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 16:49
20x30 = 100 denari mislam deka 20x25 e 80 denari, no ne sum siguren
30x40 = 200 denar toa ti e i 30x30
30x45 = 250 denari



-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 17:42
Od Medium Format pecatam 15x15 za 20 denari. Dovolno golemo za vo album i proof print za ako treba pogolema. Utre bas kje prasam kolku im e 20x20 deka tolku moze maksimum na Fuji masinata kaj sto pecatam.

Zatoa zemav skener za da mozam 30x30 na Noritsu ili pogolemi na HP ili Epson printeri, ama toa se posebni priliki.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Vojkan
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 19:22
Фала за информацииве. големо%20гушкање
Јас тргнав со идеја дека тука е поевтино (поголем пазар, поголема конк*ренција... бла, бла) и ги спремив сите фотки според моите потреби и нивната понуда, т.е. горенаведените големини. Плус немав време во Скопје да принтам, а и последен пат кога принтав не најдов 4:3 формат. А мојов апарат слика во 4:3, па логично ми беше да принтам тука.

Изгледа сум се прелажал околу цените и големините.

Ај, барем сега знам како идат цените кај нас и дека има можност за 4:3.


-------------
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 17:57
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Inaku generalno nema smisla da se odi povekje od 2400 - 3200 dpi vo zavisnost od skenerot.

Ne znam kako e vo Germanija no ako moze nekoj da ti go iskenira cel negativ za 2 evra vo 3000x2000 minimum rezolucija, ne vredi da se kupuva 35mm skener.
35mm e uste ponezgoden od golemite formati za skeniranje na flatbed. Treba da se vidi dedicated film scanner od tipot na Nikon, Pacific Image i slicni. Ako e samo za 35mm togas ne se mnogu skapi.
Najgolemiot problem e vitkanjeto na negativot. Zatoa od razvivanje, direktno nozhici i pravo vo PVC holderi za arhiva - da ne se vitka.

A, da si kupev eden Nikon D3? збунетостзбунетостзбунетостзбунетост


Fala za primerite. Jas imam V200 i dobivam slicni rezultati. Na pr. od sken na 4800 dpi dobivam 29Mpix, ama toa ne e kvalitet spored moite ocekuvanja, naviknat sum na digitalni snimki od DSLR, koi gledani na 100% imaat daleku pogolema rezolucija i bogatstvo na detali.
Realno, dokolku ovie 29Mpix gi 'smalam' na 10-16Mpix, ke dobijam kvalitet sporedliv so DSLR image.
No, toa i onaka ne mi e mnogu bitno, so film slikam poradi drugi pricini.
BTW, na pazarot veke ima DSLR-cinja od po 16Mpix za 700-800 evra.

Tuka (vo Germanija) se dobiva CD so skenovi za 5Evra. Filmovite gi secat (4 sceni po parce) vednas posle razvivanje. Jas gi dobivam 'ispeglani' vo koverta.
Sto se odnesuva do zabeleskata za D3, jas bi rekol: podobro kupi si eden Mark плазење
Sekako, ova vazi dokolku imas potreba za produkciska fotografija.
Dokolku se raboti cisto za uzivanje, za tie pari (4000-5000 Evra bez stakla) ima mnogu alternativni resenija. намигнување

Eve eden primer os Superia 400 X-tra, originalot e 29Mpix a crop-ovite se 100%.









-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 18:13
Ednash zboruvavme na ovaa tema... koga se sporeduvaat skenirani imigi od film vo igra doagjat mnogu varijabili. Tie pochnuvaat prvin so filmot i negovata osetlivost, rezolucija, kako bil chuvan do denot na upotrebata, potoa prodolzhuva so kvalitetot na skenerot i samiot sken. Na krajot treba da se razbere deka tuka se raboti za konvertiranje od eden medijum na drug. Toa e isto kako da zemete eden digitalen fajl, pa od nego da napravite film.

Za kvalitetot na koristenite objektivi, odbranata blenda, fokusiranjeto i osvetluvanjeto ne se ni zboruva, zatoa sto za da se zeme toa vo obzir treba da se fotografira ist objekt, vo isto vreme i da se upotrebat istite objektivi.

Taka da vakvite sporedbi ne kazhuvaat neshto konkluzivno.

Inaku za maksimalen kvalitet na digitalni imigi, koga se raboti za komercijalni potrebi, najdobriot izbor e digitalen medijum format.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 21:01
Zoran vo pravo si deka za komercijalna rabota digital MF e vrvot. Vo momentov Phase One imaat akcija na popust. Eve go dilot

  • SAVE BIG TIME THIS IS A DEAL

  • Only $29,990 for P 45+, Mamiya AFD II, 80 mm lens, 28 mm lens

  • Leverage Mamiya’s expertise in cameras and lenses combined with Phase One’s powerful and feature-rich digital back now

  • This terrific digital photography solution is available now with super savings. Save up to 25% on the complete solution!
Ete 25% popust. Fantasticen deal плазењеплазењеплазењеплазење

Fala im na Phase One, Leaf, Canon, Nikon, Sony... sto napravija filmskite MF kameri da se vo momentov tolku mnogu eftini i da mozeme da si igrame so niv. Pred 5 godini mozev samo na son da imam MF. Sega mozam i Hasselblad za 1000 evra da go zemam i toa so 2 lekji. Ama nejkam deka ima podobro намигнувањенамигнувањенамигнување


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 22:14
Hm..
Nemav namera da isporeduvam film so digital (pu,pu, skraja da e..).
Sakav samo da gi sporedam rezultatite na Tegla so moite, t.e. da vidam kako izgledaat negovite skenovi (dobar objektiv, dobar film, dobar skener), bidejki bev blago razocaran od moite.
No, mozam da primetam deka na 100% view ne se znacitelno podobri.
Primerot sto go gledate (dobar film, daleku pred istek na rokot na traenje)  e dobro eksponiran i fotografiran so istiot objektiv koj go koristam i na DSLR-ot (dodusa, 400ASA i od raka - pretpostavuvam 1/20 sec, F/4 ).


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 22:36
Za site onie koi rabotat komercijalna fotografija ima samo dve opcii za vrven kvalitet: digitalni beckovi so medijum format kameri ili medijum format kameri so film i skeniranje na drum skener.

Seto drugo e alternativa. Nitu eden dosegashen DSLR ne mozhe da gi stigne medijum format kamerite. Ostavete gi onie prikazni po internet (kako koga izleze Canon D30, Reichmann od Luminous Landscape tvrdeshe deka 3MP se isti ili podobri od 35mm film), tuku zboruvajte so profesionalci koi sekojdnevno si go zarabotuvaat lebot so komercijalna fotografija. DSLR kamerite si imaat druga namena, a tamu medijum formatot ne se snaogja kako sto treba ili voopshto ne e adekvaten.

Za sekoja potreba i sekoja rabota postoi soodveten alat i ne gi meshajte rabotite taka paushalno.

-------------


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 04:55
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:

Фала за информацииве. големо%20гушкањеЈас тргнав со идеја дека тука е поевтино (поголем пазар, поголема конк*ренција... бла, бла) и ги спремив сите фотки според моите потреби и нивната понуда, т.е. горенаведените големини. Плус немав време во Скопје да принтам, а и последен пат кога принтав не најдов 4:3 формат. А мојов апарат слика во 4:3, па логично ми беше да принтам тука.Изгледа сум се прелажал околу цените и големините.Ај, барем сега знам како идат цените кај нас и дека има можност за 4:3.

Skoro site novi digitalni foto mashini moze da printaat 1x1 ili 4x3, zavisi samo od znaenjeto na onoj koj printa i raboti na mashinata.Znaci na mashinata i e bitna samo shirinata na hartijata, a dolzinata moze da se odredi manuelno, vo cekor od eden milimetar. Dovolni se dva klika (zboruvam za Noritsu) i moze da odberesh koi proporcii ti trebaat. Osven ako mashinata ne ti ja setiral Marko od Zagreb, koj pojma nema od settinzi i ke ja podesi taka da mora za se neshto nego da go prashash i da go vikash. Inaku onie koi malku procitale od user manual ke znaat kako da printaat. Znaci samo da se rasprashash koj kolku znaenje ima od mashinata. Inaku mashinite printaat. Kolku jas shto znam, na Noritsu a i na Fuji vo Makedonija moze da se printa 30x90cm maximalno, zavisno od potrebata. Znaci fiksni se shirinite na hartijata, no ne i dolzinite


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 06:47
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Hm..
Nemav namera da isporeduvam film so digital (pu,pu, skraja da e..).
Sakav samo da gi sporedam rezultatite na Tegla so moite, t.e. da vidam kako izgledaat negovite skenovi (dobar objektiv, dobar film, dobar skener), bidejki bev blago razocaran od moite.
No, mozam da primetam deka na 100% view ne se znacitelno podobri.
Primerot sto go gledate (dobar film, daleku pred istek na rokot na traenje)  e dobro eksponiran i fotografiran so istiot objektiv koj go koristam i na DSLR-ot (dodusa, 400ASA i od raka - pretpostavuvam 1/20 sec, F/4 ).


Angel, skeniranite fajlovi na 100% znaat ponekogas da bidat razocaruvacki ako si naviknat na digitlni fotografii. No od istiot fajl idi i isprintaj fotografija vo pogolem format i kje vidis koja e razlikata na toa sto go gledas na monitor i toa sto go gledas na print намигнување. Fotografijata e printot намигнување.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 20:56
Nemam nekoe golemo iskustvo so printanje. Jas prakjam vo servis , i toa najcesto 13x18cm. Pomal del od fotografiite gi pecatam vo format 20x30cm.
Ovie najlesno se cuvaat vo kutii.
Ednas sum probal 40x60cm, ama toa bese panorama (30x60cm )od okolu 15Mpix, taka da super ispadna. Ne znam sto bi dobil od 6Mpix file.
Zdravje, ke probam sledniot pat so cropovi nagodeni za razni dimenzii.
Jas ovaka subjektivno konstatirav deka skenot ke treba znacitelno da go smalam za da gi dobijam istite detali kako od DSLR. Fakt e deka zrnoto od filmot ne izgleda taka grozno kako digitalniot sum ili artefakti od zgolemuvanje, ponekogas duri dava i poseben smek.

Imas li color profili za razni filmovi? Epsonot dojde 'gol', ima samo eden 'univerzalen' profil so SW-ot. Kako ti  licat 100% primerocite (400 ASA), dali se zadovolitelni, zemajki go tvoeto iskusvo vo predvid?


-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 12:59
Eve tuka se praese muabet za skener, pa ovde da se staam голема%20насмевка.

Eve full size kropovi od MF skenovi na Epson V700.
http://www.flickr.com/photos/hates_/2253228771/ - http://www.flickr.com/photos/hates_/2253228771/
http://www.flickr.com/photos/hates_/2276768201/ - http://www.flickr.com/photos/hates_/2276768201/

Denes mi se javi Janus deka mi stignal skenerot EPSON V700, pa kje ima so sto da si krsham glava vo narednite nedeli збунетост. Se falat deka idat do 1x1m printovi so super ostrina. Kje probame збунетост.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 13:03
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Imas li color profili za razni filmovi? Epsonot dojde 'gol', ima samo eden 'univerzalen' profil so SW-ot. Kako ti  licat 100% primerocite (400 ASA), dali se zadovolitelni, zemajki go tvoeto iskusvo vo predvid?


Kropovite se solidni намигнување. Probaj so VueScan. Ima poddrska za preku 750 modeli na skeneri i skoro site profili na filmovi (znam deka Superia nema, pa se koristi Reala). I jas mislam da go koristam VueScan so V700. Ima multi pass, multi exposure, taka sto se dobiva pogolem kvalitet na smetka na vremeto za skeniranje.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 01.Март.2008 во 14:11
Probav, nesto ne odi, zaglavuva na sredina od scan procesot.
A, trial-verzijata , e fully functional, ili taka, samo za da se vidi sto se' ima vo SW?


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 01.Март.2008 во 18:38
Ne bi sakal da bidam pogreshno razbran, no ako koristite "affordable, all-purpose scanner" ochekuvajte da dobiete affordable scans. Mislejki deka odlichen flatbad scener bi bil i mnogu dobar-odlichen film scener, jas go kupiv mnogu cenetiot Epson Perfection 3170 Photo. Demek, spored informaciite do koi mozhev da dojdam po internetot, ova bil odlichen skener koj e posebno dizajniran i za kvalitetno skeniranje na negativ i pozitiv filmovi.

Posle samo nekolku skeniranja mi stana jasno deka skenerot e odlichen za sliki i ne e nikakva zamena za dediciran filmski skener. Naravouchenieto od toa mi beshe, dokolku sakam eftin sken na film so kvalitet koj ne e za nekoja kritichka analiza, togash e OK takvoto skeniranje, no dokolku mi e potrebno neshto poveke, togash treba da si pobaram soodveten alat.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 01.Март.2008 во 19:12
Skeniranjeto na film e cela nauka. Jas eve vo ponedelnik kje go zemam Epson V700 koj vazi za najdobar filmski skener za tie pari. Od nego e podobar Nikon 9000 koj e 4 pati poskap, a minorno podobar. A, nad Nikonot se vekje Imacon i drum skeneri. Jas kupiv V700 deka e dobar za printovi do 60x60. Za pogolemi rezolucii sekogas mozam da si go odnesam negativot na drum i da si platam za skeniranje po parce. Ili racni printovi. Taka sto krugot mi e zavrten vo odnos na filmot. Kameri, film, razvivanje, skeniranje, pecatenje. Sve si imam намигнување

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 02.Март.2008 во 12:34
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Kropovite se solidni намигнување. Probaj so VueScan. Ima poddrska za preku 750 modeli na skeneri i skoro site profili na filmovi (znam deka Superia nema, pa se koristi Reala). I jas mislam da go koristam VueScan so V700. Ima multi pass, multi exposure, taka sto se dobiva pogolem kvalitet na smetka na vremeto za skeniranje.


@Tegla
Probav so Film 100 ASA, izgleda sosema poinaku, mnogu podobro. намигнување

@Zoki
Za domasna amaterska upotreba epsonite od perfection serijata se odlicni (barem od ona sto go procitav na forumi).
Vprocem, mnogu e diskutabilna (od ekonomski pricini) nabavkata na profi - ured dokolku ponatamu ne se iznajmuva i zarabotuva od nego.
Nie entuzijastite nemame potreba od poseduvanje na profi ured isklucivo za domasna upotreba. Sekogas moze da se plati nekade nastrana za hi-Q sken na poedinecni snimki.



-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 02.Март.2008 во 17:40
Jas morav da zemam V700 skener zaradi Medium Format filmot. Taman e za domasna upotreba i pecatenje do 60x60cm za galeriski kvalitet. Za 35mm vo Skopje moeto mislenje e deka nema potreba od kupuvanje na skener, deka za 100 denari vo Color1000 ti go skeniraat na 3000x2000 sto e dovolno za 20x30 print, a super za pomali. Za pogolemi printovi naplakjaat 1000 denari od fotka ama so ogromna rezolucija. Ili vo Totem na Drum skener, ili racni printovi. Sepak MF si bara skener doma. Ednostavno morav da go kupam трепкање. Taka da koj se zafrkava so MF neka si izracuna vo budgetot i skener намигнување. Deka za drugi bi me mrzelo da skeniram, sporo ide, ama srekja sto se malku fotografii намигнување

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk