IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - PRINT prasanja (format, rezolucija ...)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PRINT prasanja (format, rezolucija ...)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 13:03
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Imas li color profili za razni filmovi? Epsonot dojde 'gol', ima samo eden 'univerzalen' profil so SW-ot. Kako ti  licat 100% primerocite (400 ASA), dali se zadovolitelni, zemajki go tvoeto iskusvo vo predvid?


Kropovite se solidni намигнување. Probaj so VueScan. Ima poddrska za preku 750 modeli na skeneri i skoro site profili na filmovi (znam deka Superia nema, pa se koristi Reala). I jas mislam da go koristam VueScan so V700. Ima multi pass, multi exposure, taka sto se dobiva pogolem kvalitet na smetka na vremeto za skeniranje.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:11
Probav, nesto ne odi, zaglavuva na sredina od scan procesot.
A, trial-verzijata , e fully functional, ili taka, samo za da se vidi sto se' ima vo SW?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 18:38
Ne bi sakal da bidam pogreshno razbran, no ako koristite "affordable, all-purpose scanner" ochekuvajte da dobiete affordable scans. Mislejki deka odlichen flatbad scener bi bil i mnogu dobar-odlichen film scener, jas go kupiv mnogu cenetiot Epson Perfection 3170 Photo. Demek, spored informaciite do koi mozhev da dojdam po internetot, ova bil odlichen skener koj e posebno dizajniran i za kvalitetno skeniranje na negativ i pozitiv filmovi.

Posle samo nekolku skeniranja mi stana jasno deka skenerot e odlichen za sliki i ne e nikakva zamena za dediciran filmski skener. Naravouchenieto od toa mi beshe, dokolku sakam eftin sken na film so kvalitet koj ne e za nekoja kritichka analiza, togash e OK takvoto skeniranje, no dokolku mi e potrebno neshto poveke, togash treba da si pobaram soodveten alat.

Изменето од Zoran K - 01.Март.2008 во 19:03
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 19:12
Skeniranjeto na film e cela nauka. Jas eve vo ponedelnik kje go zemam Epson V700 koj vazi za najdobar filmski skener za tie pari. Od nego e podobar Nikon 9000 koj e 4 pati poskap, a minorno podobar. A, nad Nikonot se vekje Imacon i drum skeneri. Jas kupiv V700 deka e dobar za printovi do 60x60. Za pogolemi rezolucii sekogas mozam da si go odnesam negativot na drum i da si platam za skeniranje po parce. Ili racni printovi. Taka sto krugot mi e zavrten vo odnos na filmot. Kameri, film, razvivanje, skeniranje, pecatenje. Sve si imam намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 12:34
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Kropovite se solidni намигнување. Probaj so VueScan. Ima poddrska za preku 750 modeli na skeneri i skoro site profili na filmovi (znam deka Superia nema, pa se koristi Reala). I jas mislam da go koristam VueScan so V700. Ima multi pass, multi exposure, taka sto se dobiva pogolem kvalitet na smetka na vremeto za skeniranje.


@Tegla
Probav so Film 100 ASA, izgleda sosema poinaku, mnogu podobro. намигнување

@Zoki
Za domasna amaterska upotreba epsonite od perfection serijata se odlicni (barem od ona sto go procitav na forumi).
Vprocem, mnogu e diskutabilna (od ekonomski pricini) nabavkata na profi - ured dokolku ponatamu ne se iznajmuva i zarabotuva od nego.
Nie entuzijastite nemame potreba od poseduvanje na profi ured isklucivo za domasna upotreba. Sekogas moze da se plati nekade nastrana za hi-Q sken na poedinecni snimki.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 17:40
Jas morav da zemam V700 skener zaradi Medium Format filmot. Taman e za domasna upotreba i pecatenje do 60x60cm za galeriski kvalitet. Za 35mm vo Skopje moeto mislenje e deka nema potreba od kupuvanje na skener, deka za 100 denari vo Color1000 ti go skeniraat na 3000x2000 sto e dovolno za 20x30 print, a super za pomali. Za pogolemi printovi naplakjaat 1000 denari od fotka ama so ogromna rezolucija. Ili vo Totem na Drum skener, ili racni printovi. Sepak MF si bara skener doma. Ednostavno morav da go kupam трепкање. Taka da koj se zafrkava so MF neka si izracuna vo budgetot i skener намигнување. Deka za drugi bi me mrzelo da skeniram, sporo ide, ama srekja sto se malku fotografii намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.