IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - PRINT prasanja (format, rezolucija ...)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PRINT prasanja (format, rezolucija ...)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака Обратен редослед
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:23
Pa dobro, ti vo tvojot komentar ne spomna deka zboruvash za Skopje, tuku taka opshto velish deka poveke nema vo upotreba analogni mashini.

Ajde, ne e vazhno... vazhno je da se dechica vole!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:11
Zoran, jas kazuvav za masinite vo Skopje. Koga idam kaj Branko koj pecati racno golemi formati, mu nosam mali printovi za reper. I sekogas mi veli: "Tuuu da bese na analogna vistinki kje gi videse boite"
Skopje e ova, ne e Toronto. намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:09
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Nema vekje vo upotreba analogni masini. Tie sto gi ima se stari i vo raspad, ili prepraveni so digitalni maski. Sekogas od filmot se pravi intermedijalen digitalen fajl pa potoa se pechati od toj fajl.No ima bitni razliki.Ako im dades negativ ili slajd i pobaras 30x45 fotografija, togas masinata kje si go skenira i izostri vo rezolucija koja e najoptimalna za 30x45, i kje izgleda daleku podobro odkolku digitalen fajl od 10MP.Za golemi printovi do 1x1m gi pravam rachno na Durst zgolemuvach. Od Medium Format izgledaat Fenomenalno, a od 35mm imam printano do 60x40cm i e Ludilo.


TEGLA GRESKA SI ima digitalni masini sto printaat direkno od film i so podobar kvalitet od starite analogni.
ne zboruvam za prepraveni masini so digitalni maski.
barem vo Skopje gi ima polno.
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:08
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Mene mi stana praksa pred pecatenje da napravam up-rez na 300 dpi vo goleminata koja ja pecatam so genuine fractals i potoa so photokit sharpner da projdam output sharpening. Na 100% gledano na monitor izgleda preostro, t.e. previse sharpening, no na print izgleda odlicno. Najrealno e preview na 50%, dava priblizen rezultat na toa kako izgleda printot.


genuine fractals A?
dali realno ima potreba od takvo neshto, potochno dali se isplati ushte edno softversko reshenie na ovoj tromav windows?

A za sharpening si znaeme koj ima loshi leki neka se machi :) hahaha
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 19:27
Ah be Tegla, sega me otepa vo poim. Demek ne znam jas kako pravam printovi od moite filmovi, pa ...

Eve, ke povtoram ushte ednash, za da nema zabuni: jas printovi od moite filmovi pravam na moderni (kolku sto mozhe denes takva tehnologija da se nareche moderna) analogni mashini so video analiza na negativot. Mashinite mislam deka se italijanski i ako tolku ve interesira ke go najdam i nivnoto ime.

Ne sum se rasprashuvall niz Toronto uste kolku profesionalni laboratorii imaat vakvi ili slichni mashini, no znam od eden moj kolega za ushte edna takva.

Inaku tochno e onoa sto go velish za izborot na kvalitetot na skeniranjeto imajki ja vo predvid goleminata na printot.

Изменето од Zoran K - 17.Февруари.2008 во 19:29
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 18:20
Nema vekje vo upotreba analogni masini. Tie sto gi ima se stari i vo raspad, ili prepraveni so digitalni maski. Sekogas od filmot se pravi intermedijalen digitalen fajl pa potoa se pechati od toj fajl.
No ima bitni razliki.
Ako im dades negativ ili slajd i pobaras 30x45 fotografija, togas masinata kje si go skenira i izostri vo rezolucija koja e najoptimalna za 30x45, i kje izgleda daleku podobro odkolku digitalen fajl od 10MP.
Za golemi printovi do 1x1m gi pravam rachno na Durst zgolemuvach. Od Medium Format izgledaat Fenomenalno, a od 35mm imam printano do 60x40cm i e Ludilo.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 17:50
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


posle nekoj ke mi rece: "jas vadam slika od film kamera, ne upotrebuvam PS, mrazam vestacki sliki" газење%20од%20смеење


Angel, zavisi vo kakva laboratorija gi nosish svoite filmovi. Spored onoa sto go komentirash zakluchuvam deka tvojata laboratorija raboti so skenovi. Za nekoi moi potrebi i jas koristam takov nachin na pechatenje fotografii, osobeno koga treba od kolor film da izvadam crno bela ili sepija fotografija.

Inaku, koga upotrebuvam film koristam uslugi na laboratorija kade sto filtriranjeto i pechatenjeto se pravi deirektno od filmot, a ne preku kreiranje na intermedijanten digitalen fajl so skeniranje na negativot.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 13:38
Originally posted by Mire Mire напиша:


Rule of thumb e deka ona sto na monitor ce go vidis kako ostrina pri 50% view, e ona sto ce go vidis na isprintano ;)


Zavisi od goleminata i rezolucijata na monitorot, od goleminata na fajlot vo Mpix i od goleminata na printot.
Pretpostavuvam deka Mire zboruvase za negoviot najcest slucaj.

Jas vekje nekolku godini naracuvam online i imam opcija da ja isklucam 'autocorrection' opcijata (normalno, go pravam toa).
Izostruvam so 'smart sharpen' i toa so parametri 50 & 1,2 pix. Izgleda malku, no mene taka mi se dopagja.

Preporaka: najdi si nekoj servis kade sto redovno ke printas, probaj razlicni izostruvanja i razlicni golemini na print. Dokolku ima opcija za isklucuvanje na autocorrection - uste podobro, togas ostanuva samo na tebe. I koga ednas ke najdes - ne menuvaj!

PS
Filmovite gi davam vo filijala i tamu nema 'autocorrection' opcija, no zatoa pak imam film-scaner. Nema da veruvas sto se' pravi 'autoenhancement' vo foto lab. Grozno!
I posle nekoj ke mi rece: "jas vadam slika od film kamera, ne upotrebuvam PS, mrazam vestacki sliki" газење%20од%20смеење
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 21:14
Бев во студиото денес и ги земав фотографиите. Многу сум задоволен.
Мире беше во право за артефактите. На 2-3 фотки се гледа хало, посебно на места со висок контраст (и апаратот знае да направи мало хало, ама ова беше мое масло).

Не им треба многу острење. Можеби поголем формат, но со моево апартче максимум на 300дпи е 24х18цм. На овој формат ќе ги испринтам сите кои сум ги спремил за принт, а после некои од нив може и  во поголем формат.

Неколку зголемив за 20х20цм формат и излегоа одлично. А една ја пуштив пробна на 30х30 и исто излезе одлично. Само, ако се земе предвид дека немам искуство со принт, ќе морам да побарам второ мислење за овие што ги зголемувам. Ваќно, сега за сега, ептен ми прават мерак.

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 20:34
vojkan, na frontier i noritcu labaratoriski masinai vo sofverskiot del gi ima ovie raboti,sarp kontras i slicno,samo i zavisi koja labaratorija koj sovfver go ima,i da ne ja cepnes slikata kaj niv toa moze da se napravi,za sreka ovde kaj nas imame bogolem kontak so printeristitite.
zaboraviv deka si vo ceska
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 00:24
Vojkan, da ne e obratno ova so ostrenjeto?
Imeno del od percepcijata na ostrinata e i kontrastot. Generalno site print hartii se pokontrastni od monitorot pa zatoa i ima pomalku potreba od ostrenje.

Ako ja doteras do artefakti, ce se gledaat na print artefaktite ... osobeno USM halo ako mu napravis.


Rule of thumb e deka ona sto na monitor ce go vidis kako ostrina pri 50% view, e ona sto ce go vidis na isprintano ;)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 22:49
Цаки99, досега овде (Прага) се` што сум печател, било исто како што го гледам на монитор (боја, контраст...). А и тешко е да се видиш со принтеристотза да му кажеш нешто. Имаат поинаков систем од кај нас и обично за големина и избор на фотка се прави муабет. Едно е сигурно - не пробуваат на своја рака да поправаат фотки.
Првпат слушам дека на принт се зголемува контраст и острина (мислиш на самата машина дека може да покачи, така?). Ова ќе го запомнам.

Читав дека за принт кога се подготвува фотка треба да се остри повеќе од вообичаено, т.е. до тој степен се иде со острење што се гледаат артефакти, но на принт не се приметуваат истите. И ме интересира совет, искуство итн.
Треба како што вика Тегла, од неколку фотки да се направат неколку верзии и врз основа на тоа да се види како е најдобро.


Изменето од Vojkan - 15.Февруари.2008 во 22:49
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 22:35
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:

Фала. И јас го мислев истото.среќаДенес оставив неколку за принтање, па утре ќе ги видам како испаднале. Некои од нив ќе ги испринтам по втор пат со екстра острење, па ќе ги споредам.

Ako si gi ostavil vo nekoe studio trba da zanaes deka itamu moze da se digne sarpnesot na tri nivoa mislam a i kontras taka so edna slika mozes tamu da si napravis proba i bi trbalo da bide se gotovo za nekolku minuti samo treba na printeristot da mu kazes sto sakas
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 21:21
Фала. И јас го мислев истото.среќа
Денес оставив неколку за принтање, па утре ќе ги видам како испаднале. Некои од нив ќе ги испринтам по втор пат со екстра острење, па ќе ги споредам.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.