IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Лица што пелтечат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лица што пелтечат

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
AlisaMM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlisaMM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Лица што пелтечат
    Испратена: 17.Јули.2007 во 12:36
Ме интересира вашето мислење за овие лица, како ги прифаќате, дали гледате на овој недостаток како на голем хендикеп, колку тие ќе го имаат проблемот со вклопување во средината во различни ситуации во животот, конкретно кога станува збор за деца од предучилишна и рана училишна возраст, кога другите деца, па има ситуации и возрасни кога се подбиваат на оваа говорна мана

Изменето од AlisaMM - 17.Јули.2007 во 15:27
Alisa
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2007 во 13:43

Јас гледам недостаток со тоа што не можат да работат некои јавни функции, како што е овој на пример во здравство сега, не можат да работат со деца во развој заради тоа што децата ќе научат да пелтечат, телефонски оператор итн. но затоа може да бидат прекрасни пеачи Smile.

Секој човек има некаков недостаток. Недостатокот се јавува само во ситуација кога од лицето се бара нешто што директно е поврзано со него и неговиот проблем. Значи недостаток е и што некој човек е дебел кога не може да се протне низ тесна дупка Smile
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2007 во 09:51
лицата што пелтечат имаат психолошки проблем.
тоа е променлива работа и со подолготраен третман тоа може да се промени. познавам човек кој сам си има излечено сличен проблем. со подолготрајно и макотрпно работење над материјали од психологија, астрологија, филозофија и слично.
пелтечењето е само проблем на изговор. тие лица имаат брза мисла и тешко им е тоа да го изговорат со таа брзина со која го мислат.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2007 во 10:00
lichno se pravam deka ne zabelezuvam deka liceto peltechi pa si prodolzuvam normalna konverzacija...koga stanuva zbor za dete-toa sigurno nema moznost i sila da go nadmine samo toj problem,a mnogu pati i posetite kaj logopedi vo institutot za razvoj na glas,govor i sluh ne davaat rezultati.Mislam vo takov sluchaj treba na deteto da mu se objasni deka site sme razlichni i site imame nekakov problem.Nekoj e podebel,nekoj nosi ochila,nekoj nezboruva jasno nekoj peltechi i slichno....znachi treba da se raboti na samodoberba na deteto,da ne se zatvori vo sebe,da sfati deka ima drugi vredni raboti koi moze da gi istakne i so toa da predizvika vosh*t kaj drugite deca...primer sport,slikanje,peenje,matematichki disciplini i slichno.Znachi mnogu ukazuvanje deka site imame mani i nedostatoci no toa ne ne pravci pomalku vredni od drugite
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2007 во 11:29
Лицата што пелтечат, доколку немаат некој проблем на централно ниво (оштетување на мозокот) проблемот им е емоционален. Под наплиц на емоции не можат така лесно да ја контролираат моториката на говорниот апарат и тоа во ситуација кога сакаат да изразат нешто лично. Кога изразуваат туѓи зборови и мисли никогаш не пелтечат и затоа ви напишав дека можат да бидат одлични пеачи. Smile
Дали може да се отстрани? Кај возрасни потешко, треба многу работа и при секој момент на висок наплив на емоции ќе мора да има голема способост за самоконтрола, а кај деца лесно се отстранува посебно од 5-7 години доколку нема некои дополнителни проблеми.


Изменето од jasminaiva - 18.Јули.2007 во 11:35
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.