IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фотографски и видео услуги (Цени)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фотографски и видео услуги (Цени)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Прашање: Колку се спремни идните младоженци да платат за овој вид услуга?
Одговор Гласови Статистика
0 [0,00%]
1 [12,50%]
5 [62,50%]
0 [0,00%]
2 [25,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фотографски и видео услуги (Цени)
    Испратена: 16.Јули.2007 во 13:40
Ме интересира што мислите за оваа проблематика.
 
Од мое лично искуство мислам дека луѓето трошат од 150 до 200 евра, кое им се извлечени "силом приликa".
А она што го имат добиено за тие пари, мислам дека невреди ни да се коментира.Cry


Изменето од Александар_А - 17.Јули.2007 во 12:12
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 13:52
pa nekogas i vredi
no toa e zaednicki formirana cena megu esnafot i mladite
i taka nekogas dobivaat i premalku a nekogas i premnogu... koj kako gleda
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 13:53
Ace ne gi znam tocno rabotive i ne glasav, ama eve ke dadam edno moe mislenje. Ako od svadba fotografot zeme 200 evra minimum kako honorar (znaci da mu se pokrieni site ostanati trosoci), mislam deka e pristoen minimum za nasi uslovi, pod toa mislam deka nema kejf, ako nema kejf, nema inspiracija itn, itn.... Ne znam kolku e realna, poveke moze da kaze nekoj koj go raboti toa. Sekako Zoran i Zatko imaat drugi cifri za drug pazar, no i drugi trosoci.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 14:01
Далтон двеста евра ако излезе и за фотографот и за снимателот заедно (мислам чисти) е сосема солидно но најчесто едвај се стига до таква бројка.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 14:02
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

pa nekogas i vredi
no toa e zaednicki formirana cena megu esnafot i mladite
i taka nekogas dobivaat i premalku a nekogas i premnogu... koj kako gleda
 
Јане најчесто испаѓа дека е она што го подвлеков во твојот коментар. Wink
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 14:17
bas taka i zatoa se cenite takvi kako sto se. mislam deka vie tuka gi kalkulirate i parite zaraboteni od expresot, no ne bi trebalo
zatoa sto toa e nus pojava.
zboruvame za cena koja ja plakaat mladite i sto ocekuvaa t i sto dobivaat za tie pari. sto bi rekol sir Oliver: se sto e dzabe vredi za sekoj dinar daden za nego...
taka nekako mi odi i logikata na nasite luge, za najsvetlite momenti od zivotot da gledaat da zastedat na spomenite
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 14:36
Jasno mi e toa. No ima kaj nas eden drug problem. Najveke pari idat za expresot i za samite fotografii, taka sto 80% od sumata dadena ide vo foto studioto, a samo 20% ide kaj lugjeto koi bi trebalo kreativno da srabotat. Tuka ima eden problem sto jas go osetiv na moja koza.
Posle mojata svadba svativ deka site onie fotografii so gostite pokraj masa ili na vleguvanje - ednostavno idat vo gjubre. Ne deka ne gi biva, tuku deka ne mi trebaat. Koga idam na svadba i koga ke platam expres posle toa ne znam kaj mi se, taka e zborot. Zatoa mislam deka treba pomalku, no kvalitetni fotografii. Sepak treba da se izboris za status i dobra klientela koja e spremna da plati i poveke, a da ima i zasto plakja.
Eve edna fotka od mojot omilen fotograf na svadbi od flickr
http://www.flickr.com/photos/edwardolive/821346676/

Ima on i podobri ama ovaa zaradi komentarite na fotkata
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 16:04
Ne sum zapoznaen so detalite na vashiot pazar, no vamu, vo mojot svet se smeta deka foto uslugite treba da bidat okolu 8% od sevkupniot troshok na svadbata. Znachi ako svadbata chini $30.000, togash foto servisot bi trebalo da e okolu $2.400. Se razbira ima tolerancii koi gi vkluchuvaat goleminite na paketite so brojot i velichinite na slikite.

Onoa sto vie go velite "ekspres" pretpostavuvam se fotografii napraveni preku denot koi im se prodavaat na gostite i domakinite istata vecher i koi ne spagjaat vo paketot na uslugi prvichno dogovoren so zetot i nevestata. Neshto kako polaroid fotografiite vo minatoto, neli? Isto taka , pretpostavuvam deka toa go pravite za da zarabotite neshto poveke od dogovorenata suma pari. Prvo, kaj mene toa ne bi bilo pozhelno zatoa sto fotografot e najmen od mladite da gi slika niv so nivnite familii, a ne da go gubi vremeto so gostite i kako vtoro tie nema nikogash da dozvolat nivnata svadba da bide koristena kako event za trgovija i potkusuruvanje na nivnite gosti.

Drugo sto mislam deka e mnogu vazhno, a ne go sogleduvate vo momentov, e faktot deka vie na toj nachin im davate shansa na mladite ushte poveke da vi ja simnuvaat cenata. Vie samite direktno prakate signal deka ste spremni troshocite od svadbata da gi transferirate na gostite. Stom e taka, togas ochekuvajte mladite da baraat od vas se pomalo naplakanje kon niv i se pogolem substitut od strana na gostite. Na krajot ke vi rechat "te zemam da rabotis na mojata svadba ako toa go napravish bez pari, a ti napravi kolku sto sakash profiti od gostite."

So drugi zborovi, sakam da vi kazham deka taka samite si pravite dupka vo zemjata, vo koja se zakopuvate kako robovi na rabotata, ne zarabotuvajki nikogas kolku sto zasluzhuvate, proizveduvajki ednolichni grupni sliki i sekogas ostanuvajki nezadovolni od svojata sostojba.

Za da go smenite seto toa, treba prvo da go smenite svojot pogled i svojot stav prema vashata rabota. Toa podocna ke se reflektira i na klientite. Nudenje na bilo kakvi uslugi besplatno e kupuvanje nepovratna karta za nikade i pravenje ogromna shteta na celiot esnaf i na site onie koi go hranat svoeto semejstvo so svojata rabota.

Изменето од Zoran K - 16.Јули.2007 во 16:06
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 16:06
eee tokmu toa mi bese muabetot

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 16:43
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Ne sum zapoznaen so detalite na vashiot pazar, no vamu, vo mojot svet se smeta deka foto uslugite treba da bidat okolu 8% od sevkupniot troshok na svadbata. Znachi ako svadbata chini $30.000, togash foto servisot bi trebalo da e okolu $2.400. Se razbira ima tolerancii koi gi vkluchuvaat goleminite na paketite so brojot i velichinite na slikite.

Onoa sto vie go velite "ekspres" pretpostavuvam se fotografii napraveni preku denot koi im se prodavaat na gostite i domakinite istata vecher i koi ne spagjaat vo paketot na uslugi prvichno dogovoren so zetot i nevestata. Neshto kako polaroid fotografiite vo minatoto, neli? Isto taka , pretpostavuvam deka toa go pravite za da zarabotite neshto poveke od dogovorenata suma pari. Prvo, kaj mene toa ne bi bilo pozhelno zatoa sto fotografot e najmen od mladite da gi slika niv so nivnite familii, a ne da go gubi vremeto so gostite i kako vtoro tie nema nikogash da dozvolat nivnata svadba da bide koristena kako event za trgovija i potkusuruvanje na nivnite gosti.

Drugo sto mislam deka e mnogu vazhno, a ne go sogleduvate vo momentov, e faktot deka vie na toj nachin im davate shansa na mladite ushte poveke da vi ja simnuvaat cenata. Vie samite direktno prakate signal deka ste spremni troshocite od svadbata da gi transferirate na gostite. Stom e taka, togas ochekuvajte mladite da baraat od vas se pomalo naplakanje kon niv i se pogolem substitut od strana na gostite. Na krajot ke vi rechat "te zemam da rabotis na mojata svadba ako toa go napravish bez pari, a ti napravi kolku sto sakash profiti od gostite."

So drugi zborovi, sakam da vi kazham deka taka samite si pravite dupka vo zemjata, vo koja se zakopuvate kako robovi na rabotata, ne zarabotuvajki nikogas kolku sto zasluzhuvate, proizveduvajki ednolichni grupni sliki i sekogas ostanuvajki nezadovolni od svojata sostojba.

Za da go smenite seto toa, treba prvo da go smenite svojot pogled i svojot stav prema vashata rabota. Toa podocna ke se reflektira i na klientite. Nudenje na bilo kakvi uslugi besplatno e kupuvanje nepovratna karta za nikade i pravenje ogromna shteta na celiot esnaf i na site onie koi go hranat svoeto semejstvo so svojata rabota.
 
 
Зоран, за жал она што го кажа се исполнува кај нас. Баш еснафот го нуди тоа. Земете не нас и ние се ќе ви дадеме гратис.
Разговарав со еден пријател и кој скоро правеше свадба, и баш од дуќан т.е. еснаф му било понудено 30 ден. од фотографија и 50 евра за дигитална камера, а гратис добил кола,  китење на истата и свадбени покани.
Е после се жалеше дека, она што му го направиле т.е. дале како финален производ не го бивало, и да знаел ќе барал други.
Но и другите горе доле би му го дале истото.
Тоа е трагедијата што се случува кај нас.
Нема квалитет, но и неможе да има со такви цени и тој начин на работа.
Нас не бараат (како тим) за сервис само преку некои кои веќе го користеле нашиот сервис, и можат да направат споредба на истиот и тоа е тоа.
Кога јас лично ќе кажам цена која отскокнува од останатите за 50 до 100 евра, а притоа користење на расвета, стедикам и втора камера, тоа го сметаат за скапо. Не им е скапо само на оние кои веќе ги виделе фотографиите на младите како и видео материјалот, зошто тоа им е опипливо, но за се останато OuchConfusedCry.
Не можеме да договориме за сервис.
Јас имам впечаток дека на луѓево овде кај нас се што е повеќе од 150 евра им е неприфатливо, без оглед на тоа што би добиле.
Работава е: нека нечинат фотографиите, нека нечини видео материјалот, само да биде по можност гратис.
Ми се чини како тргнала работава дека наместо младиве, ќе почнат сервисите да плаќаат за да дојдат и да работат.
 
Ајмо, ние ќе ви дадеме фотографии без пари, камера и монтажа без пари, и башка ќе ви платиме 50 евра, само викнете не нас да сликаме.
 
Трагедија
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 16:46
a moze i pijacka po edna na svadbata od nas da piete, pod uslov da se zemete za vreme na naseto nimanje i fotografiranjeLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 17:30
Drug problem e toa sto svadbite gi rabotat lugje koi fotografijata i snimanjeto im e dopolnitelna rabota. Preku nedela se bilo sto, vikendi se fotografi i snimateli (znam taxist, vraboten vo stomatologija, itn, itn). Ne velam deka ne gi biva ili nemaat talent, no kvalitetot sekogas doagja samo i samo koga ke se posvetis 100% i koga ke dades se od sebe. Koga ke ucis novi tehniki, ke ja pratis tehnologijata, se dousovrsuvas, samo taka ima kvalitet. Ne sakam da bidam pograsno razbran, no kaj nas samiot esnaf si ja zasluzi etiketata "svadbar", a koga ke vidis svadbite globalno go dvizat bisnisot so foto i video tehnologijata. Nikon, Canon, Mamiya, Kodak, Fuji, Sony, Panasonic itn, itn. razvivaat proizvodi koi se specijalno nameneti za niv. Toa e ogromen biznis koj kaj nas e padnat mnogu nisko. Samiot esnaf si e kriv.
A, jas bi sakal da fotografiram svadbi. Ubavo e da gledas srekni i veseli lugje.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 17:33
Eve za temava koj saka da si kupi DVD "Masters of wedding photography" Ne znam kolku e dobro Wink, ama ima malo klipce na sajtot
http://www.mastersofweddingphotography.com/mowp/index.htm
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 18:28
Ne sum fotograf, no sum potrosuvac pa mi stana interesno citajki ve. Pa...
u princip ok e se sto kazuvate. No ima nekolku problemi. Sve toa ubavo sto treba da se naplaka poveke i da ima kvalitet, no za sekoja rabota sto nekoj ja raboti i sto investira vo nea, treba da go sogleda pazarot, znaci ne se raboti nekoj dali ke dade 200 eu , ili 500 za svadba. Nego opstata finansiska situacija na narodot koga ke ja sogledas, ke napravis cenovnik, a toj e toj vo Mk - 150-200 eu-svadba, i ako imas rabota so toj cenovnik na koj ti si se slozil znaci e dobro,ako ne znaci ne treba da otvoras fotostudio. E sega od posle ako se razgovara za pokacuvanje na cenite na uslugite, moze da se zboruva i za mnogu raboti, kako za investicijata koja sto si ja napravil za da nudis podobar kvalitet od prethodnoto i da pokacis cena, dokolku ne si napravil investicija - nema potreba od pokacuvanje na cena, konk*rencijata se pravi so nudenje na podobar kvalitet pokacuvanje cena. Dokolku nekoj raboti taxi i foto uslugi, toj ne moze da nudi dobar kvalitet i neka ima poniski ceni ne e problem, a toj sto go raboti toa profesionalno treba da si drzi malku povisoki ceni, i ne samo radi pogolemite trosoci, nego so povisoka cena se gradi podobar ugled, toj sto saka kvalitet ( a ima takvi ) ke si plati. Toj sto saka nekvalitetno neka odi kaj taksistot- toj ne ni vi treba.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.