Испечати | Затвори го прозорот

Фотографски и видео услуги (Цени)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Камери и видео
Опис на форумот: Дознајте нешто повеќе и разменете искуства
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8470
Датум на принтање: 03.Мај.2024 во 09:28
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Фотографски и видео услуги (Цени)
Постирано од: Александар_А
Наслов: Фотографски и видео услуги (Цени)
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 13:40
Ме интересира што мислите за оваа проблематика.
 
Од мое лично искуство мислам дека луѓето трошат од 150 до 200 евра, кое им се извлечени "силом приликa".
А она што го имат добиено за тие пари, мислам дека невреди ни да се коментира.Cry


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео




Коментари:
Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 13:52
pa nekogas i vredi
no toa e zaednicki formirana cena megu esnafot i mladite
i taka nekogas dobivaat i premalku a nekogas i premnogu... koj kako gleda


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 13:53
Ace ne gi znam tocno rabotive i ne glasav, ama eve ke dadam edno moe mislenje. Ako od svadba fotografot zeme 200 evra minimum kako honorar (znaci da mu se pokrieni site ostanati trosoci), mislam deka e pristoen minimum za nasi uslovi, pod toa mislam deka nema kejf, ako nema kejf, nema inspiracija itn, itn.... Ne znam kolku e realna, poveke moze da kaze nekoj koj go raboti toa. Sekako Zoran i Zatko imaat drugi cifri za drug pazar, no i drugi trosoci.

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 14:01
Далтон двеста евра ако излезе и за фотографот и за снимателот заедно (мислам чисти) е сосема солидно но најчесто едвај се стига до таква бројка.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 14:02
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

pa nekogas i vredi
no toa e zaednicki formirana cena megu esnafot i mladite
i taka nekogas dobivaat i premalku a nekogas i premnogu... koj kako gleda
 
Јане најчесто испаѓа дека е она што го подвлеков во твојот коментар. Wink


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 14:17
bas taka i zatoa se cenite takvi kako sto se. mislam deka vie tuka gi kalkulirate i parite zaraboteni od expresot, no ne bi trebalo
zatoa sto toa e nus pojava.
zboruvame za cena koja ja plakaat mladite i sto ocekuvaa t i sto dobivaat za tie pari. sto bi rekol sir Oliver: se sto e dzabe vredi za sekoj dinar daden za nego...
taka nekako mi odi i logikata na nasite luge, za najsvetlite momenti od zivotot da gledaat da zastedat na spomenite


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 14:36
Jasno mi e toa. No ima kaj nas eden drug problem. Najveke pari idat za expresot i za samite fotografii, taka sto 80% od sumata dadena ide vo foto studioto, a samo 20% ide kaj lugjeto koi bi trebalo kreativno da srabotat. Tuka ima eden problem sto jas go osetiv na moja koza.
Posle mojata svadba svativ deka site onie fotografii so gostite pokraj masa ili na vleguvanje - ednostavno idat vo gjubre. Ne deka ne gi biva, tuku deka ne mi trebaat. Koga idam na svadba i koga ke platam expres posle toa ne znam kaj mi se, taka e zborot. Zatoa mislam deka treba pomalku, no kvalitetni fotografii. Sepak treba da se izboris za status i dobra klientela koja e spremna da plati i poveke, a da ima i zasto plakja.
Eve edna fotka od mojot omilen fotograf na svadbi od flickr http://www.flickr.com/photos/edwardolive/821346676/ -
http://www.flickr.com/photos/edwardolive/821346676/
Ima on i podobri ama ovaa zaradi komentarite na fotkata


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 16:04
Ne sum zapoznaen so detalite na vashiot pazar, no vamu, vo mojot svet se smeta deka foto uslugite treba da bidat okolu 8% od sevkupniot troshok na svadbata. Znachi ako svadbata chini $30.000, togash foto servisot bi trebalo da e okolu $2.400. Se razbira ima tolerancii koi gi vkluchuvaat goleminite na paketite so brojot i velichinite na slikite.

Onoa sto vie go velite "ekspres" pretpostavuvam se fotografii napraveni preku denot koi im se prodavaat na gostite i domakinite istata vecher i koi ne spagjaat vo paketot na uslugi prvichno dogovoren so zetot i nevestata. Neshto kako polaroid fotografiite vo minatoto, neli? Isto taka , pretpostavuvam deka toa go pravite za da zarabotite neshto poveke od dogovorenata suma pari. Prvo, kaj mene toa ne bi bilo pozhelno zatoa sto fotografot e najmen od mladite da gi slika niv so nivnite familii, a ne da go gubi vremeto so gostite i kako vtoro tie nema nikogash da dozvolat nivnata svadba da bide koristena kako event za trgovija i potkusuruvanje na nivnite gosti.

Drugo sto mislam deka e mnogu vazhno, a ne go sogleduvate vo momentov, e faktot deka vie na toj nachin im davate shansa na mladite ushte poveke da vi ja simnuvaat cenata. Vie samite direktno prakate signal deka ste spremni troshocite od svadbata da gi transferirate na gostite. Stom e taka, togas ochekuvajte mladite da baraat od vas se pomalo naplakanje kon niv i se pogolem substitut od strana na gostite. Na krajot ke vi rechat "te zemam da rabotis na mojata svadba ako toa go napravish bez pari, a ti napravi kolku sto sakash profiti od gostite."

So drugi zborovi, sakam da vi kazham deka taka samite si pravite dupka vo zemjata, vo koja se zakopuvate kako robovi na rabotata, ne zarabotuvajki nikogas kolku sto zasluzhuvate, proizveduvajki ednolichni grupni sliki i sekogas ostanuvajki nezadovolni od svojata sostojba.

Za da go smenite seto toa, treba prvo da go smenite svojot pogled i svojot stav prema vashata rabota. Toa podocna ke se reflektira i na klientite. Nudenje na bilo kakvi uslugi besplatno e kupuvanje nepovratna karta za nikade i pravenje ogromna shteta na celiot esnaf i na site onie koi go hranat svoeto semejstvo so svojata rabota.

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 16:06
eee tokmu toa mi bese muabetot



-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 16:43
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Ne sum zapoznaen so detalite na vashiot pazar, no vamu, vo mojot svet se smeta deka foto uslugite treba da bidat okolu 8% od sevkupniot troshok na svadbata. Znachi ako svadbata chini $30.000, togash foto servisot bi trebalo da e okolu $2.400. Se razbira ima tolerancii koi gi vkluchuvaat goleminite na paketite so brojot i velichinite na slikite.

Onoa sto vie go velite "ekspres" pretpostavuvam se fotografii napraveni preku denot koi im se prodavaat na gostite i domakinite istata vecher i koi ne spagjaat vo paketot na uslugi prvichno dogovoren so zetot i nevestata. Neshto kako polaroid fotografiite vo minatoto, neli? Isto taka , pretpostavuvam deka toa go pravite za da zarabotite neshto poveke od dogovorenata suma pari. Prvo, kaj mene toa ne bi bilo pozhelno zatoa sto fotografot e najmen od mladite da gi slika niv so nivnite familii, a ne da go gubi vremeto so gostite i kako vtoro tie nema nikogash da dozvolat nivnata svadba da bide koristena kako event za trgovija i potkusuruvanje na nivnite gosti.

Drugo sto mislam deka e mnogu vazhno, a ne go sogleduvate vo momentov, e faktot deka vie na toj nachin im davate shansa na mladite ushte poveke da vi ja simnuvaat cenata. Vie samite direktno prakate signal deka ste spremni troshocite od svadbata da gi transferirate na gostite. Stom e taka, togas ochekuvajte mladite da baraat od vas se pomalo naplakanje kon niv i se pogolem substitut od strana na gostite. Na krajot ke vi rechat "te zemam da rabotis na mojata svadba ako toa go napravish bez pari, a ti napravi kolku sto sakash profiti od gostite."

So drugi zborovi, sakam da vi kazham deka taka samite si pravite dupka vo zemjata, vo koja se zakopuvate kako robovi na rabotata, ne zarabotuvajki nikogas kolku sto zasluzhuvate, proizveduvajki ednolichni grupni sliki i sekogas ostanuvajki nezadovolni od svojata sostojba.

Za da go smenite seto toa, treba prvo da go smenite svojot pogled i svojot stav prema vashata rabota. Toa podocna ke se reflektira i na klientite. Nudenje na bilo kakvi uslugi besplatno e kupuvanje nepovratna karta za nikade i pravenje ogromna shteta na celiot esnaf i na site onie koi go hranat svoeto semejstvo so svojata rabota.
 
 
Зоран, за жал она што го кажа се исполнува кај нас. Баш еснафот го нуди тоа. Земете не нас и ние се ќе ви дадеме гратис.
Разговарав со еден пријател и кој скоро правеше свадба, и баш од дуќан т.е. еснаф му било понудено 30 ден. од фотографија и 50 евра за дигитална камера, а гратис добил кола,  китење на истата и свадбени покани.
Е после се жалеше дека, она што му го направиле т.е. дале како финален производ не го бивало, и да знаел ќе барал други.
Но и другите горе доле би му го дале истото.
Тоа е трагедијата што се случува кај нас.
Нема квалитет, но и неможе да има со такви цени и тој начин на работа.
Нас не бараат (како тим) за сервис само преку некои кои веќе го користеле нашиот сервис, и можат да направат споредба на истиот и тоа е тоа.
Кога јас лично ќе кажам цена која отскокнува од останатите за 50 до 100 евра, а притоа користење на расвета, стедикам и втора камера, тоа го сметаат за скапо. Не им е скапо само на оние кои веќе ги виделе фотографиите на младите како и видео материјалот, зошто тоа им е опипливо, но за се останато OuchConfusedCry.
Не можеме да договориме за сервис.
Јас имам впечаток дека на луѓево овде кај нас се што е повеќе од 150 евра им е неприфатливо, без оглед на тоа што би добиле.
Работава е: нека нечинат фотографиите, нека нечини видео материјалот, само да биде по можност гратис.
Ми се чини како тргнала работава дека наместо младиве, ќе почнат сервисите да плаќаат за да дојдат и да работат.
 
Ајмо, ние ќе ви дадеме фотографии без пари, камера и монтажа без пари, и башка ќе ви платиме 50 евра, само викнете не нас да сликаме.
 
Трагедија


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 16:46
a moze i pijacka po edna na svadbata od nas da piete, pod uslov da se zemete za vreme na naseto nimanje i fotografiranjeLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 17:30
Drug problem e toa sto svadbite gi rabotat lugje koi fotografijata i snimanjeto im e dopolnitelna rabota. Preku nedela se bilo sto, vikendi se fotografi i snimateli (znam taxist, vraboten vo stomatologija, itn, itn). Ne velam deka ne gi biva ili nemaat talent, no kvalitetot sekogas doagja samo i samo koga ke se posvetis 100% i koga ke dades se od sebe. Koga ke ucis novi tehniki, ke ja pratis tehnologijata, se dousovrsuvas, samo taka ima kvalitet. Ne sakam da bidam pograsno razbran, no kaj nas samiot esnaf si ja zasluzi etiketata "svadbar", a koga ke vidis svadbite globalno go dvizat bisnisot so foto i video tehnologijata. Nikon, Canon, Mamiya, Kodak, Fuji, Sony, Panasonic itn, itn. razvivaat proizvodi koi se specijalno nameneti za niv. Toa e ogromen biznis koj kaj nas e padnat mnogu nisko. Samiot esnaf si e kriv.
A, jas bi sakal da fotografiram svadbi. Ubavo e da gledas srekni i veseli lugje.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 17:33
Eve za temava koj saka da si kupi DVD "Masters of wedding photography" Ne znam kolku e dobro Wink, ama ima malo klipce na sajtot
http://www.mastersofweddingphotography.com/mowp/index.htm - http://www.mastersofweddingphotography.com/mowp/index.htm


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 18:28
Ne sum fotograf, no sum potrosuvac pa mi stana interesno citajki ve. Pa...
u princip ok e se sto kazuvate. No ima nekolku problemi. Sve toa ubavo sto treba da se naplaka poveke i da ima kvalitet, no za sekoja rabota sto nekoj ja raboti i sto investira vo nea, treba da go sogleda pazarot, znaci ne se raboti nekoj dali ke dade 200 eu , ili 500 za svadba. Nego opstata finansiska situacija na narodot koga ke ja sogledas, ke napravis cenovnik, a toj e toj vo Mk - 150-200 eu-svadba, i ako imas rabota so toj cenovnik na koj ti si se slozil znaci e dobro,ako ne znaci ne treba da otvoras fotostudio. E sega od posle ako se razgovara za pokacuvanje na cenite na uslugite, moze da se zboruva i za mnogu raboti, kako za investicijata koja sto si ja napravil za da nudis podobar kvalitet od prethodnoto i da pokacis cena, dokolku ne si napravil investicija - nema potreba od pokacuvanje na cena, konk*rencijata se pravi so nudenje na podobar kvalitet pokacuvanje cena. Dokolku nekoj raboti taxi i foto uslugi, toj ne moze da nudi dobar kvalitet i neka ima poniski ceni ne e problem, a toj sto go raboti toa profesionalno treba da si drzi malku povisoki ceni, i ne samo radi pogolemite trosoci, nego so povisoka cena se gradi podobar ugled, toj sto saka kvalitet ( a ima takvi ) ke si plati. Toj sto saka nekvalitetno neka odi kaj taksistot- toj ne ni vi treba.


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 23:25
Vo sushtina imash pravo. Ne mozhe da se kontrolira sto pravat drugite lugje. Ke se najdat nekoi koi ke rabotat bukvaklno besplatno. Edinstvenoto sto mozhe da se napravi e da se krene kvalitetot na sopstveniot servis na ushte povisoko nivo i na toj nachin da se nateraat lugjeto da pochnat da plakaat za pokvalitetnite uslugi. Sekogash ke ima i onakvi koi ke odat da se dogovaraat za bezpari, no takvite klienti ne treba da ve interesiraat bidejki tie nikogash nema nitu da dojdat kaj vas.

Verojatno se sekavate na onoj novodojden makedonec kaj mene vo Toronto, koj sekoja nedela viseshe vo crkva i im se nudeshe na lugjeto na lice mesto da im ja snima krshtevkata ili svadbata za 100 dolari, davajki im ja VHS kasetata direktno od kamera na krajot od ceremonijata. Jas imav izbor ili da se spushtam na negovoto nivo ili da ja zgolemam ushte poveke vrednosta na mojata produkcija i taka indirektno da gi napravam potencijalnite klienti ushte pozainteresirani za mene. Se razbira, jas ja odbrav vtorava alternativa i denes toj chovek poveke ne mozhe da se vidi vo crkvata. Ednostavno nikoj poveke ne se interesira za negovata "Miki Maus" produkcija i nikoj poveke ne si dozvoluva da bide ismejuvan od rodninite i prijatelite pri eventualnoto prikazhuvanje na taa kaseta.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 23:58
Samo sto prochitav edno tugjo iskustvo za besplatno slikanje... ne mozhev da se vozdrzham, a da ne go postiram tuka... Go stavam vo original i se nadevam deka nema toa da vi prechi.

A local guy got some calls like this. He thought he would have some
fun and had the time on his hands.

The (ahem) client had all the same line of 'free'... good for portfolio etc.

The set up a shoot, along came the MUA and crew from the client. The
friend make no written contract and verbal was for "a free shoot" only.

It all went well, the client paid his crew, we assume, and it was in the
can. Then came the call....... "Where are my photos" ?????

Reply: "Got em all on my compute and in my portfolio"   

Client: "When can I see them"

Pro: As soon as we come up with my day rate of $1200 plus license fees


for your use and the overhead costs. Did you want to send over a list of your usage?
Client: What the H*LL?    

Pro: We did the free part, now we should talk about the cost of delivery.

Well, "client" was a little miffed, but had no place to go other than
his loss for the cost of model, MUA and crew as well as time.

Good lesson, get a scope of work contract and don't ask for free work
from a pro.




Super anegdota!

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 00:10
MI SE DOPADNA, ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap



-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 00:18
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

don't ask for free work
from a pro.


Ova e glavniot moment ClapClapClapClapClap


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 02:50
Sea kje vi kazham...

Pred 2 meseca moj bratuched od Avstralija
dojde za na 30 godini maturska da slavi.
Ne si beshe doagjal 8 godini.

Nedela pred da dojde pravel
svadba na pogolemata kerka.

Gledame DVD, snimeno so handycam od moja snaa,
onaa oficijalnoto ushe ne bilo gotovo.
Gledame i op se pojavuva fotograferot
ja slika nevestata, gostite itn i bratuchedot kazhuva:

3000 Dollars (AUS) chineshe fotograferot.
I toa e so popust. I photografiral neshto na firmata
kade raboti nevestata, i zatoa discount.

A kolku li charge-a "normalno"? LOL

---

Tipot bil od Kanada.

Toa e cena samo za photograferot.
Videoto bashka - drug chovek za toa...

---

Chekame oficijalni fotografii da videme.
Konechno aber/mail dobivme kade da
gi pogledame online.

Photograferot gi postal online,
dovolno golemi za gledanje,
a dovolno mali i so wattermark
da ne ispadne nishto od print.

Gore cena na printovi i super.


Pred da go otvorime sajtot,
bratuchedot veli "They (photos) better be good!!!"

Gi otvarame, gledame..

I?

I si chine chovekot parite.
Mene me bendisaa.
Se gleda deka ima shmek i oset.
Otkako mu go kazhav moeto profesionalno
mislenje na bratuchedot mu olekna.
Money well spent.

Vidov interesni momenti slikani,
kosi aglovi, detali ( prsteni, sandali, drugi accessories), neshta shto tuka kaj nas
ne go gledam i shto mislam deka nemaat
hrabrost da go slikaat.


===

Iako imam nekolku prijateli koi
slikaat svadbi, neshto ne sum na kjef
da im gi pokazham fotografiite.

Se plasham deka kje implementiraat
nekoja ideja - za istite 30den/13x18mm za
mladencite i 50 den za ostanati i express....


Ehhh....


Pozdrav

Igor


PS: "Stravot" mozhebi mi e neosnovan.
Vo nedelata na svadba bev kako gostin,
a foto i video beshe moj zet (imaat dukjan).

Kolegata mu za kratko otide nekade i jas
vo crkvata zemaj aparatot da go pokrivam.
Zetot snima, jas shtrak - shtrak...

Me gleda sho kadriram,
a jas megju drugoto fakjam "detali":
prsteni na race, preden plan - zaden plan,
edno drugo...

On mi veli slikaj poshiroshko,
da (gi) ima lugje(to).
Toa se prodava.

Si imaat, kako da kazham, agenda shto i kako
treba se slika. T.e shto vrvi tuka.
I shto ima da se pravi neshto extra?

Edvaj dochekav da mu dojde kolegata
i da si tera rabotata.

Od edna strana na niv da im ugodam,
da teram kako sho si pravat regularno,
a do druga strana me mava
photografskoto, da fakjam neobichni agli,
momenti, da vadam flash i go drzham vo raka ili postavam nekade (remote wireless mode)...

So pantomima mu kazhuvam na zetot:
Sea kje go izvadam fleshot!
Vo raka kje go drzham od strana, i kje slikam...
ama nema oti znam deka kje se karash!
LOL

Me gleda i se smee oti
tochno znae shto kerefek ja bi pravil
i on kako bi reagiral...

Dusha nema koga kje mu upadnam vo dukjanot.
Nesho kje "oneduvan" nestandardno so foto kamerite.

PPS: Mu odam rechisi sekoj den.Big%20smileBig%20smileBig%20smile

PPPS: Ama me znae vekje. Nema problem.
Super e zetot. I ne mu "chachkam" sekoj den
po Nikon-ite.




-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 02:57
Fakt e deka treba da go rabotis toa sto se prodava na pazarot, ako tuka se prodava na sirok plan...slikaj si site na siroko, kade sto se prodavaat detali - slikaj detali, sepak fotograferot e pro koga znae sam da oceni sto se prodava i musterijata da e zadovolen, a mislenjeto i zelbata na fotograferot ne se bitni, bitno e musterijata da e zadovolen kako sto kazav.... A u tekot na celoto toa, mozes da mu vnesuvas na musterijata po nekoja sitnica novitet, sto bi ja prifatile so tekot na vremeto, za da stane navika a i ti kako fotografer da si go prosiris biznisot i da e potraen, no ako mu gi prikazes novitetite odma naednas, musterijata nema da e zadovolen zato sto navikata mu e razlicna iako novitetot bi bil odlicen, zato novitetite idat poleka poleka ...da gi naviknes po malku, pa im zemas pari podolgo vreme ... i taka natamu....


-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 03:04
Ova vaka ke me naterate da begam tugjina - jabana LOLLOLLOLLOL

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 03:11
Ako odis tuguna jabana... ke zimas poveke pari, ama nema svadbi kako nasite...nema prase, nema sofra , ke bides kako robot LOL...ti si resavas sto sakas :))), sepak tuka da ti e merak da slikas i snimas..realno kazano, se dodeka ne dojde red za plakanje koga ke ti recat...a moze li na rati :)) e togas ti se odmiluva LOL

-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 09:17

Ме ставивте на мисла.

Да не се плашат луѓето од мојот steadycamQuestionLOL
Сепак тоа е голем новитет овде кај нас.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 09:18
Него луѓе, зошто не гласате?????

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 00:37

Abe Ace...

Oti praesh vakvi marifeti?
So SteadyCam na svadba?

Ne deka e losho, ama treba
toa eXtra da se naplakja.

Sakate SteadyCam? - > Doplata: xy(z) euros.

Qvalitetot da povleche i  "Qvantitet".

Smile


Pozdrav

Igor


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 01:08
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Ме ставивте на мисла.

Да не се плашат луѓето од мојот steadycamQuestionLOL
Сепак тоа е голем новитет овде кај нас.


Ace Steadycam e odlicna alatka, ama mislam deka e premnogu za domasna veselba. Iskreno jas na mojata svadba ne bi sakal nekoj da mi se sheta okolu so stedikem i ostanata teska artilerija (kranovi, farovi chuda vragoi). Mislam deka treba da go rentas na lugje i produkcii koi snimaat muzicki, reklamni videa, emisii, dokumentarci, tv film, tamo ima pogolema potreba. Eve jas odma ke ti se javam da go rentam koga ke i treba.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 04:37
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Ме ставивте на мисла.


Да не се плашат луѓето од мојот steadycamQuestionLOL

Сепак тоа е голем новитет овде кај нас.
Ace Steadycam e odlicna alatka, ama mislam deka e premnogu za domasna veselba. Iskreno jas na mojata svadba ne bi sakal nekoj da mi se sheta okolu so stedikem i ostanata teska artilerija (kranovi, farovi chuda vragoi). Mislam deka treba da go rentas na lugje i produkcii koi snimaat muzicki, reklamni videa, emisii, dokumentarci, tv film, tamo ima pogolema potreba. Eve jas odma ke ti se javam da go rentam koga ke i treba.


Jas sum apsolutno soglasen so ova mislenje!

Patem, se soglasuvam i so onoa predhodnoto na Igor-T    
koj so drugi zborovi veli deka ako ne stavish monetarna vrednost na stadycamot kako opcija, togas toj faktichki - nema vrednost!

I dvete raboti se del od marketingot, neshto sto najmnogu vi nedostasuva tamu vo Makedonija.

-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 09:24
Нееееееее!
Нормално дека steadycam-от не го давам гратис, туку оди како плус доплата од основната цена, исто како што оди и плус доплата втората камера. Гратис може да дојде некое фоткиче или евентуално скратена верзија, ама да работам со steadycam за истите пари. Не сум до толку луд. LOL
Едно, ја знам убавината која што се добива од работата со него, а друго си ја знам и јас маката кога наместо 4 морам да носам плус 10-ина кг.
Самата  работа со него (барем мене) бајаги е тешка. Друго е да кренеш 10-тина килограми за минутка две, друго е да ги носиш повеќе од половина час.
Искрено јас не сметам дека има зијан да го нудам, па дури и за семејни веселби, ако луѓето го ценат и го плаќаат. Но од ова досега, го  бараат оние кои што не морам да им објаснувам што е тоа туку веќе знаат, но такви има многу маааалцеееееееConfusedBig%20smile.
 
Обично оние кои не знаат, отпосле коментираат кога веќе е завршена свадбата и некој друг им го завршил сервисот, нели поради тоа што ова им се видело поскапо, (а веќе го виделе нашето портфолио)
* требаше дечкине да ги земеме *.  Оваа информација стига до нас, затоа што сепак преку некој кој што не знае (т.е. некој што и ние го знаеме) контактирале со нас.
 
Тоа е тоа, и тоа е нашиот пазар.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 09:38
Инаку сега скоро изгубив една тезга, затоа што понудата ми беше со малце повисока цена, од она што овде просечно се наплаќа. но сепак спуштив од цената затоа што требаше да ја работиме веселбата со пријател кој е пријател со младите. Знам дека ќе бидат изненадени од она што ќе го добијат, после прегледан 1 час материјал од она како тоа ние сме го сработиле но.....  кој колку цени и заслужува толку и си добива.
Во принцип ако некој го гледам дека му е мерак да има такво нешто, а од друга страна нема можност соодветно да го плати, не ми е воопшто проблем да му спуштам. Во принцип тие ми навртуваат други да им пружиме услуга така да не се осеќам дека сум во зијан.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Mire
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 10:56
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Него луѓе, зошто не гласате?????

Pa nemam pojma, zatoa. Nikakva orientacija nemam po toa prasanje :(


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 11:15
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Него луѓе, зошто не гласате?????

Pa nemam pojma, zatoa. Nikakva orientacija nemam po toa prasanje :(
 
Мире одамна си правел свадба.LOLLOLLOL
А изгледа и одамна не си бил на свадба на некој близокConfused.
Тоа значи, тенка работа за нашиот наталитет.Cry


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 11:18
natalitetot nema vrska so svadbite , narodov si se onadi ama se pazi
 Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 13:38
Ace probaj stedikemot da si go izreklamiras. Vo Mk vrie od produkcii so mali kameri, a nemaat stedikem. Tie ti se klientite na stedikemot, zakaci dobra cena i so srekja SmileSmile

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 14:57

Фала Далтон!

Јане, штом нема бебиња нема наталитет.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk