IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Железо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Железо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 14:20
ZELEZOTO MI E 3.A HB MI E 129.MI DADOA PRIRODNI KAPSULI I NE SE VRATIV POVEKE NA DOKTOR.AMAN VEKE
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:13
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



А знаете ли дека секогаш железото и витаминот Ц одат рака под рака?

И да јадеш доволно храна која содржи железо, ако немаш доволно витамин Ц.......ништо не си направил.......


Da sum cula od lekari deka e mnogu dobro koga ke se svrzat vitamin C i zelezo..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:28
Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:



А знаете ли дека секогаш железото и витаминот Ц одат рака под рака?

И да јадеш доволно храна која содржи железо, ако немаш доволно витамин Ц.......ништо не си направил.......


Da sum cula od lekari deka e mnogu dobro koga ke se svrzat vitamin C i zelezo..



Ц витаминот му помага на организмот така што ја потикнува апсорпцијата на железо во цревата, преку претворање на железото во ресорбилен облик...среќа
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 13:30
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:


Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:



А знаете ли дека секогаш железото и витаминот Ц одат рака под рака?

И да јадеш доволно храна која содржи железо, ако немаш доволно витамин Ц.......ништо не си направил.......


Da sum cula od lekari deka e mnogu dobro koga ke se svrzat vitamin C i zelezo..
Ц витаминот му помага на организмот така што ја потикнува <span>апсорпцијата на железо во цревата, преку претворање на железото во ресорбилен облик...среќа</span>


Ubavo e da se znae..thanks
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 12:34
aj poslusajte probajte ferro sanol




slusaj patalec a ne gatalec
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 22:24
mene FE mi bese 1.8 a HB mi bese 86

i posle TOTHEMA ampuli 2/2 na den i mnogu vitamin C i FOLAN bez efekt careto mi e samo FERRO SANOL

so nego efektite se gledaat posle 1 mesec

sega e 3.5 FE i HB 110

probajte nema da pogresite (ferro sanolot e 20~evra 50 kapsuli se pie ednas do dva pati dnevno po edna kapsula)

blagodarnost primam na LP

Ferrosanol duodenal Caps. 100 mg 50 Caps.

upatstvo na germanski

za tie sto razbiraat germanski

ako nesto ve interesira prasajte slobodno
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 19:11
isto taka i tiroidnata moze da pravi problem vo vrzuvanjeto na zelezoto

taka da ubavo e da se pregledate i za toa

problem:

ima eritrociti(crveni krvni zrnca) ama se "prazni"




Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 19:29
Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

isto taka i tiroidnata moze da pravi problem vo vrzuvanjeto na zelezoto

taka da ubavo e da se pregledate i za toa

problem:

ima eritrociti(crveni krvni zrnca) ama se "prazni"







Zatoa kupi si Ferum Lek
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 10:40
prvo se odi na pregled pa potoa se resava dali treba ferum lekovi ili terapija na tiroidnata
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 10:46
jas nemam problemi so hemoglobinot tuku samo so zelezoto. taka da ovie od Swanson mi se top. Edno pakuvanje sodrzi terapija za 6 meseci. uste odma osetiv podobruvanje.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 17:12

Блу со таков начин на исхрана како твојот, не е ни чудо што имаш ниско железо........

смоки и јогурт беше...така?????
МИР со сите
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 16:48
sonce izvini ama jas imam nedostatok na zelezo od dete. znaci use od koga moite doma vodele racun kako se ishranuvam...mi bilo zaebano toa cudo. a eve nedela dena jadam duri i poveke od sto treba...no toa ne znaci deka ke mi se podobri. zasto ednostavno ne e samo do ishranata. i pls ne zborete na pamet ako ne znaete.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 15:31

Ok.....sorry........забелешката беше добронамерна.....

Не викам дека исхраната би ти ја решила анемијата, но сигурно би помогнала...СИГУРНО.....

цвекленце, леќа, зелка, какао.....зошто да не ти се дел од менито? Не се месо.......

Се е добронамерно не ме сфаќај погрешно.....
МИР со сите
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 15:33
Блу пробај со семе од коприва и мед.
Во една тегла мед стави неколку лажици од семето и јади од тоа.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.