IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Железо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Железо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2007 во 01:13

Железо има најмногу во: какаото, чај или семе од коприва, урми, киви итн.

За големо изненадување можеби за повеќето во спањакот има 10 пати помалку железо од она што не учеле во основно/средно. Се работело за систематско повторување на една иста грешка. Информацијата ми ја кажа доктор по хемија. Доколку не ми верувате прашајте некој хемичар или нутриционист или посетете ја следнава веб страна
 
 
Сепак најмогу железо има во ампулите Tott Hema и доколку итно ви треба железо во крвта, тоа е правиот избор. Ги има скоро во сите аптеки, околу 15ден е една.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 17:18
Tochno ...spanakjot sodrzi najmalku zelezo,pogotovo so termichka obrabotka rechisi i da go nema,konzumirajte crveni i zeleni plodovi i sekako zrnesti vo niv go ima najmnogu.
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 23:29
Има случаеви кога хемоглобинот e 14, a железото е 2 и тоа не значи дека си анемичен, меѓутоа ако константно продолжи ваквиот соодност ќе се намали хемоглобинот и тогаш доаѓа до анемија.
Најчесто зголеменото железо во крвта доведува до стварање на камен или песок во бубрезите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 23:44


А знаете ли дека секогаш железото и витаминот Ц одат рака под рака?

И да јадеш доволно храна која содржи железо, ако немаш доволно витамин Ц.......ништо не си направил.......
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 08:50
Ima povekje vidovi na anemija...koga Hb-not e 14 ,a zelezoto 2 toa e isto taka anemija(sideropenichna)i sekako deka se tretita so preparati na zelezo sekako kako shto kaza polzavche zaedno so vit.C koj pomaga da zelezoto podobro se vrze. Ako nekoj ima anemija od poblag tip vi preporachuvam da go probate noviot preparat Feroglobin koj osven zelezo sodrzi edna mnogu dobra formula na vitamini i minerali i veruvajte so samo 1 pakuvanje kje se chuvstvuvate kako preporodeni...lichno isprobano
Кон врв
KING35 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
shadow...

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7624
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KING35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 08:55
Originally posted by renatax renatax напиша:

Ima povekje vidovi na anemija...koga Hb-not e 14 ,a zelezoto 2 toa e isto taka anemija(sideropenichna)i sekako deka se tretita so preparati na zelezo sekako kako shto kaza polzavche zaedno so vit.C koj pomaga da zelezoto podobro se vrze. Ako nekoj ima anemija od poblag tip vi preporachuvam da go probate noviot preparat Feroglobin koj osven zelezo sodrzi edna mnogu dobra formula na vitamini i minerali i veruvajte so samo 1 pakuvanje kje se chuvstvuvate kako preporodeni...lichno isprobano

Dali ova moze za deca od 7-12 godini?

Изменето од KING35 - 11.Јануари.2009 во 08:55
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 09:00
FEROSANOL

od grcka ( nasiot mil juzen sosed )
ama deluvaat, sekoja cest
moze za trudnici pa predpostavuvam deka moze i za deca
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 09:01
da namali na testenini i mleko i mlecni proizvodi posto tie ne mu dozvoluvaat na zelezoto da se vrze so krvta
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 09:17
Feroglobin se vika lekot go ima vo nash*te apteki ,za deca od 7-12 godini se praporachuva sirupot,za vozrasni kapsulite.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 14:27

За децата особено покрај лекарствата потрудете се да ги научите да го засакаат сокот од цвекло, морков и лимон........

Знам дека сум досадна со овој сок, ама јас верувајте се препородив откако почнав редовно да го пијам........

Секое добро.........
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 14:43
Originally posted by Dimon Dimon напиша:

Има случаеви кога хемоглобинот e 14, a железото е 2 и тоа не значи дека си анемичен, меѓутоа ако константно продолжи ваквиот соодност ќе се намали хемоглобинот и тогаш доаѓа до анемија.
 
Нешто вака ми најдоа мене во крвта. Плус намален глобулин, уреа, индир. уреа, креатинин и ред други ствари. Најнамалено ми беше железото. Според матичната докторка и докторката на реуматологија железото ми било слабо поради обилен циклус, но кога подобро размислив, тој месец циклусот ми беше околу 3ти а испитувањата ги правев околу 25ти. Што според мене мислам дека имало време крвта да се оправи до тогаш ако било тоа недостаток од циклусот. Сега слушнав за некои ампули за железо но прво ке морам да се консултирам со докторката затоа што во исто време ми најдоа и некакви прекиноци во циркулација и веке стварно не знам што попрво да лечам.


Изменето од blueprayer - 11.Јануари.2009 во 14:43
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 14:50
Samo edna chasha svezo isceden sok od edno cveklo ,eden morkov ,edno jabolko i eden limon e neverovaten priroden preparat koj kje ja podobri vashata krvna slika.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 15:01
те свакам ама не се работи само за железо среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 15:06
Kako i da e mora prvo da se popravi krvnata slika ,pa posle kje se reshavaat etapno drugite problemi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.