IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Нострадамус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нострадамус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 21:31
http://www.youtube.com/watch?v=V5MS5Odp2qQ&feature=related
 
      

The 2012 Theory - Short Documentary

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 09:31
  Vo edna emisija va koja se zboruvase za Nostardamus ustvari svativ deka toj nikogas nisto konkretno i precizno ne predvidel..Vo svoite zapisi sto gi pravel toj zapisuval raboti koi sto podocna nekoi luge gi proucuvaa i sto zaklucija od toa?Nostardamus nikogas ne predvidel nitu tocno mesto nitu tocno vreme na nekoj nastan.Lugeto koi sto gi preveduvale i proucuvale negovite zapisi po svoja logika si gi svrzuvaa predviduvanjata i spored toa nie site si mislevme leeeeelleeeee koj znae so ke se sluci sega,leleleeee kraj na svetot i red drugi raboti...
Sepak skoro nisto od toa sto bese predvideno ne se sluci osven pred mnogu godini vojnata vo Francija i osvojuvanjata na Napoleon,megu toa i samiot Nostardamus poteknuval od Francija..Zatoa dali i ova se smeta za predviduvanje e ?????????

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 23:25
Smak na svetot - 21. Dekemvri 2012 god
 
Sprema veruvanjata na drevnite Maji, na 21.12.2012 se zavrsuva odbrojuvanje na golem vremenski ciklus i ke nastapi smak na svetot.
 
Maite protokot na vremeto go pratea vo ciklusi, a ne pravoliniski.Veruvaa deka upravo sega eden ciklus pd 26.000 godini istekuva.
 
Taka da od 2012 vremeto povtorno ke pocne da se broji od nula., i deka togas pocnuva sestiot ciklus. 
Datumot na krajot na svetot kaj Maite se poklopuva so retka stronomska pojava , koja se slucuva ednas vo 230 milioni godini.
Togas, linijata na Sonceviot sistem ke se izednaci so linijata na Mlecnito pat, a sprema nekoi istrazuvanja uste dve galaksii ke se izravnaat so nasata....
 Rimsko, Grcko prorocanstvo  isto taka zboruvaat za kraj na svetot na pocetokot na 21 vek.,....Asteski kalendar zavrsuva (isto kako kaj Maite) na
21.12.2012 godina.....Nostradamus isto taka zboruva za nevoobicaeni kosmicki pojavi (asteorid)  koi ke doprinese da se smeni magnetno pole na zemjata (juzen ke se zameni so severen) - ke dojde do erupcija na site vulkani na zemjata, cunamija,tornada, zemjotresi itn.....
 
so promena na polovite , zemjinata topka bi zastanala i bi pocnala da se vrti na drugata strana okolu svojata oska, sto ke doprinese sonceto da izleguva na zapad a zaoga na istok....istoto go zboruvase i Anstajn...deka e mozna promena na polovite....vo k*ranot pisuva deka krajot na svetot ke nastapi koga sonceto ke izleze na zapad mesto na istok....
slucajno li e ova?
sto mislite?
 

 
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
гјувеза Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гјувеза Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 05:26
Сепак предвидуваат дека ќе има промени но никој ни Маите ни Нострадамус нигде нема запис за крај на светот ,библијата тоа најубаво го опишува
Ако некој прави чекор назад ....не се радувај ...можеби зема залет....


Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 23:16
ја викам дека утре ќе биде крај на светот
ми верува некој? намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 14:07
Ја читам сега деновиве “Пророштвата на Нострадамус“. Убаво е објаснето во книгата дека стиховите се навистина тешки за објаснување, дури и не може да се сфати што Нострадамус сакал точно да каже. Човекот никогаш и никаде не споменал дати и години. Само еднаш ја споменал годината 1999.
Исто така и точно ја предвидел неговата смрт, само не датумот и годината.
Го предвидел големиот пожар во Англија и некои војни. Интересно ми е што во книгава има напишано објаснувања само до 2012 година, понатаму нема, завршува тага
Е, во 2012 пишува дека ќе заврши тешката војна во Франција што ќе почне во 2010 ( оваа година ) тага
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 14:47
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ја читам сега деновиве “Пророштвата на Нострадамус“. Убаво е објаснето во книгата дека стиховите се навистина тешки за објаснување, дури и не може да се сфати што Нострадамус сакал точно да каже. Човекот никогаш и никаде не споменал дати и години. Само еднаш ја споменал годината 1999.
Исто така и точно ја предвидел неговата смрт, само не датумот и годината.
Го предвидел големиот пожар во Англија и некои војни. Интересно ми е што во книгава има напишано објаснувања само до 2012 година, понатаму нема, завршува тага
Е, во 2012 пишува дека ќе заврши тешката војна во Франција што ќе почне во 2010 ( оваа година )
 тага



Vikas nema pisano dati, a 2012 posledna godina???не%20знам
Ti veruvas deka toa e taka??? Nostradamus vo knigata sto jas ja imam citano NIKOGAS ne pisuval dati radi edna cel, BOGATITE ke se spasat, a SIROMASITE ke stradaat...намигнување
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 15:22
маите предвиделе дека на оваа дата 21.12.2012 ќе се случат климатски промени.
каква врскаима тоа кога секој човек знае дека уште сега сме сведоци на климатски промени.
значи во 2012 ќе ја дочекаме 2013 и ќе си речиме среќнанова 2013...
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 13:44
Originally posted by Omar Omar напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ја читам сега деновиве “Пророштвата на Нострадамус“. Убаво е објаснето во книгата дека стиховите се навистина тешки за објаснување, дури и не може да се сфати што Нострадамус сакал точно да каже. Човекот никогаш и никаде не споменал дати и години. Само еднаш ја споменал годината 1999.
Исто така и точно ја предвидел неговата смрт, само не датумот и годината.
Го предвидел големиот пожар во Англија и некои војни. Интересно ми е што во книгава има напишано објаснувања само до 2012 година, понатаму нема, завршува тага
Е, во 2012 пишува дека ќе заврши тешката војна во Франција што ќе почне во 2010 ( оваа година )
 тага



Vikas nema pisano dati, a 2012 posledna godina???не%20знам
Ti veruvas deka toa e taka??? Nostradamus vo knigata sto jas ja imam citano NIKOGAS ne pisuval dati radi edna cel, BOGATITE ke se spasat, a SIROMASITE ke stradaat...намигнување



Книгата е на српски јазик и всушност повеќе е како толкување на стиховите од Нострадамус од страна на некои научници.
Пишува во книгата дека никаде во стиховите нема споменато дати и години, само како што кажав еднаш 1999 не%20знам
И сега научнициве сметаат дека и стиховите не се хронолошки распределени. По некоја нивна логика се обидувале да ги распределат и на крај има коментари за неколку стихови кои наводно се напишани за 2012 година. не%20знам

Јас не знам дали навистина сето ова е точно, не знам ни дали да верувам. Ама кога ќе ми текне и на календарот на Маите кој наводно завршува во 2012 год, ме тера да се подзамислам малку размислување

You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 13:52
Како што имам чуено и прочитано, Нострадамус, со цел да ги зачува своите списи од непријателите, тој своите пророштва ги  “облекол“во таинствени симболизми наречени „кватрени“голема%20насмевка
Во своите стихови тој, освен француски, употребувал и латински зборови, нумеролошки ознаки...вртење%20со%20очи

Меѓутоа овие пораки, ретко кој од обичните луѓе можел да ги разбере, со исклучок на упатените во нумерологијата и кабалатадоста%20е
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:16
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

Smak na svetot - 21. Dekemvri 2012 god
 
Sprema veruvanjata na drevnite Maji, na 21.12.2012 se zavrsuva odbrojuvanje na golem vremenski ciklus i ke nastapi smak na svetot.
 
Maite protokot na vremeto go pratea vo ciklusi, a ne pravoliniski.Veruvaa deka upravo sega eden ciklus pd 26.000 godini istekuva.
 
Taka da od 2012 vremeto povtorno ke pocne da se broji od nula., i deka togas pocnuva sestiot ciklus. 
Datumot na krajot na svetot kaj Maite se poklopuva so retka stronomska pojava , koja se slucuva ednas vo 230 milioni godini.
Togas, linijata na Sonceviot sistem ke se izednaci so linijata na Mlecnito pat, a sprema nekoi istrazuvanja uste dve galaksii ke se izravnaat so nasata....
 Rimsko, Grcko prorocanstvo  isto taka zboruvaat za kraj na svetot na pocetokot na 21 vek.,....Asteski kalendar zavrsuva (isto kako kaj Maite) na
21.12.2012 godina.....Nostradamus isto taka zboruva za nevoobicaeni kosmicki pojavi (asteorid)  koi ke doprinese da se smeni magnetno pole na zemjata (juzen ke se zameni so severen) - ke dojde do erupcija na site vulkani na zemjata, cunamija,tornada, zemjotresi itn.....
 
so promena na polovite , zemjinata topka bi zastanala i bi pocnala da se vrti na drugata strana okolu svojata oska, sto ke doprinese sonceto da izleguva na zapad a zaoga na istok....istoto go zboruvase i Anstajn...deka e mozna promena na polovite....vo k*ranot pisuva deka krajot na svetot ke nastapi koga sonceto ke izleze na zapad mesto na istok....
slucajno li e ova?
sto mislite?


 ... размислување ... me zainteresira kaj toa Ajnstajn go zboruval збунетост Jas nikade toj podatok ne mozam da go najdam збунетост

Za magnetnite polovi ... toa ne go kazal Ajnstajn, toa e kazano mnogu pred nego, tie postojano se menuvaat, normalno vremenskiot ciklus e pogolem, no se menuvaat. Denes magnetniot severen pol se naoga vo blizina ja Zemjiniot geografski juzen pol.

Zemjiniot magneten pol se "pomsetuva" za 3' godisno kon severo-zapad (magnetna deklinacija). Sto znaci polovite mnogu pati se zamenile do sega, ama niti ednas ne izgrea Sonceto od zapad.   збунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:27
Јас нешто читав некаде ( не знам баш точно ) дека планетата Нибуру треба да се појави во 2012 година и тогаш ќе се најде помеѓу Земјата и Сонцето. Земјата ќе престане да се врти и поради тоа морињата и океаните едноставно ќе се “излеат“ и ќе поплават се`.
На едната полутопка ќе биде само ден, а на другата само ноќ.не%20знам
Таа планета се појавила и пред не знам колку точно години, и сега следниот пат кога ќе се појави е 2012.
Дали планетата Нибуру може да се поврзе со потопот што се случил пред многу години? размислување
Ако планетата Нибуру се појави 2012 година зошто научниците сеуште не можат да ја видат размислување Еве 2012 година кај е, уште 2 години....
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:31
a togas ko se pojavila Nibiru ... i togas gi imalo istite posledici ko ovie sto ke se sega? збунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 15:41
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Јас нешто читав некаде ( не знам баш точно ) дека планетата Нибуру треба да се појави во 2012 година и тогаш ќе се најде помеѓу Земјата и Сонцето. Земјата ќе престане да се врти и поради тоа морињата и океаните едноставно ќе се “излеат“ и ќе поплават се`.На едната полутопка ќе биде само ден, а на другата само ноќ.не%20знамТаа планета се појавила и пред не знам колку точно години, и сега следниот пат кога ќе се појави е 2012.Дали планетата Нибуру може да се поврзе со потопот што се случил пред многу години? размислувањеАко планетата Нибуру се појави 2012 година зошто научниците сеуште не можат да ја видат размислување Еве 2012 година кај е, уште 2 години....

епа вака: планета како нибуру не постои, да постоеше ќе имавме слушнато од наса но не постои. читај те на страната од наса и ќе видите дека нибуру не постои
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.