IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - PhotoShop for Photographers
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PhotoShop for Photographers

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 14:20
AngrySto imate protiv akciite,se e serviranoLOL
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 14:22
Za poveketo PS akcii nema nikoj nishto protiv.
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 14:26
Da ne ja rasipuvame temata . Ke ne pratat na forumot semejstvo . Ne mi bese toa poentata . Nemam background da zboruvam , me luti photoshop-ot vo fotografijata . Toa e se . 
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 14:30
Mene mnogu me saka,ne me luti voopsto LOLBig%20smileBig%20smileBig%20smile
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 14:34
I jas flertuvam so nego ponekogas...ete priznav
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 14:37
Aj ke go prevedeme za da bide vo zenski rod LOL
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 14:51
aj photoshopka ke go vikameLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 06:08
Originally posted by NINA_SK NINA_SK напиша:

Da ne ja rasipuvame temata . Ke ne pratat na forumot semejstvo . Ne mi bese toa poentata . Nemam background da zboruvam , me luti photoshop-ot vo fotografijata . Toa e se . 


Zosto bi te lutel photoshopot vo fotografijata Nina?
Ne znaci deka ako e upotreben PS, fotografijata mora da bide kompletno promeneta. Normalniot digitalen workflow podrazbira diskretni promeni:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1689

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2062


Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 09:14
Mire , go pocituvam photoshop , no kako photoshop art .  Vo nastojuvanje da napravam tehnicki dobra fotografija , ako znam deka mozam da gi koregiram moite nesovrsenosti koja e poentata da se stremam kon usovsuvanje na tehnikata . Diskretnite promeni za koi zboruvas stom pravat promeni vo kompozicijata , wb , kontrastot , izostuvanjeto , bojata na fotografijata ,  i ne se taka diskretni . Procitav se sto e na forumov , gi gledam i analiziram objavenite fotofrafii , a posebno mi znacat komentarite i ocenkite . Vpecatok na laik fotografiite ( poveketo ) se plasticni , so vpecatlivi neprirodni boi . Komentarite se sveduvaat na koristena alatka vo photoshop cest na isklucocite no malku se komentira kompozicijata , svetloto i ostanatite elementi na fotografijata . Toa e mojot stav vo momentov . Ne znaci deka sum vo pravo . Imav diskusuja na ovaa tema so Rade , i Jane vo sredata . I dvajcata se slozija deka obrabotkata e "nuzno zlo" no bea nostalgicni kon starite tehniki kade spored moe mislenje doaga do izraz okoto na fotografot . Pozdrav
 P.S. bi sakala da mozam da vidam neobrabotena fotografija , i istata posle diskretnite promeni .
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 09:36
Nina, kako sto gledam kakvi ortodoksni stavovi zazemas vo odnos na PS, da ti kazam nesto - slikaj na film. Eve jas toa go pravam i na skenovite ne im treba PS zatoa sto tonalitetot i dinamikata se perfektni, da ne zboram deka ne posti kopce WB LOL.
Inaku PS kako alatka go koristam sekoj den, kako i site drugi Adobe alatki. Digitalnata fotografija ednostavo ide vo komplet so PS. Nemoze edno bez drugo. Sekoj sto poseriozno si igra so digitalen fotoaparat kako site ovde na forumov, koristi PS. Jas ne gledam nisto strasno vo toa. Toa mu doagja isto kako koga ke otidam vo foto studio da gi printam negativite, pa mu vikam "posvetlo, potemno, daj ovaa, daj taa boja", e sega so PS toa si go pravis doma. I tehnicki najdobrite fotografii pominuvaat niz edna raka PS, i tehnicki najdobriot video i filmski materijal pominuva niz kolor korekcija. I sama da si razvivas crno bela fotografija, imas 1001 nacin za manipulacija.
Ti samo opusti se, slikaj perfektno, a PS si e samo alatka koja mnogu ke ti pomogne.
Inaku i so digitalnata tehnika mnogu doagja do izraz okoto na fotografot, i nudi se sto treba kreativno da se iskazes. Razlikata e sto nema magija, demistificirano e. I ako sakas poveke da si gi printas fotografiite togas filmot e podobra opcija spored mene, tamo ne ti treba PS Wink. A tek medium format da probas kako jas pred edna nedela, BREJJJJJJ

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 09:46
Originally posted by NINA_SK NINA_SK напиша:

Da ne ja rasipuvame temata . Ke ne pratat na forumot semejstvo . Ne mi bese toa poentata . Nemam background da zboruvam , me luti photoshop-ot vo fotografijata . Toa e se . 


a zasto?
postojat dve vizii na edna slika
prvata taa koga kje se namestis i od noga. nekogas na ivica na provalija nekogas vo kalta i vodata napragvis chklljoc
a vtorata viziija koga istata slika taka dobiena ja gledas sirum zatvoreni oci
za nisto na svetot nebi se otkazal od sirum zatvoreni oci

( ima vo svetot barem saka lugje so sakat da vidat toa sto ti nemozes da
fotografiras)
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 09:53
wb=white balance 
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:08
Big%20smile
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:09
WB = white balance
Toa e boljkata od koja patat site elektronski senzori. CCD, CMOS ili bilo kako.
E, ako ne ti e dobar balansot na fotografijata. Chare? Photoshop Wink
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.