IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - САИ БАБА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САИ БАБА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: САИ БАБА
    Испратена: 02.Јули.2007 во 16:22

“Јас дојдов за да ја запалам светилката на љубовта во вашите срца за да станува се посветла и посветла со секој нов ден; не дојдов да ширам некоја посебна религија заради придобивање популарност или пак за да основам нова секта или вера. Исто така не дојдов за да собирам верници на ново верско учење. Немам намера да собирам ученици, поклоници во некое следбеничко учење. Јас дојдов за да го подучувам човештвото за духовниот принцип на единството, а со тоа за патот на љубовта, големината на љубовта, задачата на љубовта и за давањето на љубов“

- Сатја Саи Баба, 4 Јули 1968 -

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 16:23
и Баба за повеќе милиони луѓе во светот, коишто дошле во контакт со него, е Аватарот на нашето време. „Аватар“ е санскритски термин и значи „инкарнација на Божествената свесност на Земјата“. Тој е обожуван како инкарнација на потполната Божественост. Тој е дојден како духовен учител за да ја издигне свеста на човештвото во овој критичен период во историјата.
Исто како што не може со зборови да се објасни и долови сладоста на шекерот, исто така не е можно со зборови да се објасни Саи-феноменот. Неговата Вистина може да се долови само преку целосно применување на неговата порака во мислите, зборовите и делата во секојдневниот живот. Преку промената на начинот на живеење, полека ја разоткриваме нашата вистинска природа. Тоа е највредното нешто, што ни го дава Аватарот. Подлабокото ниво на неговата порака е дека Божественоста се инкарнирала меѓу луѓето за да ги потсети на нивната божествена природа.
Во основа ние не се разликуваме од него. И ние сме божествени инкарнации. Ова е најважната поука од Багавад Гита (Божествен пев, најважната книга на мудроста од индиската духовна традиција). Саи дојде како духовен учител за да ни помогне да ја препознаеме вистината и човештвото да го вратиме на изворот на Божественоста.
Трите инкарнации на Саи

Исто како Алах за муслиманите, Таткото, Синот и Светиот Дух за христијаните, Јехова за Евреите, Буда-природата за будистите, Ахура Мазда за Парсите, Врвното Себство за приврзенците на Ведантата или Големиот Дух за американските Индијанци, Саи Баба е име за сеприсутна, највозвишена реалност, којашто во повеќе религии се означува како „Бог“. Едната и единствена Божественост зема многубројни имиња и се манифестира во многубројни форми. 250годишниот период на аватарството на Саи започна во 19 век и опфаќа три инкарнации на овој Аватар на Кали добата (според индиската космологија - мрачната доба); целта на неговото доаѓање е повторното воспоставување на правилното дејствување. Сите три инкарнации се нарекуваат Саи Баба, што значи Божествени Мајка и Татко.

Сатја Саи Баба

Сегашниот Саи Баба е роден во1926 година и е втора од трите последователни инкарнации на Саи. Првата инкарнација беше Ширди Саи Баба, којшто го напушти неговото тело осум години пред раѓањето на Сатја Саи Баба. Ширди Саи Баба за време на животот на Земјата поучуваше за Божјото татковство и за братството меѓу луѓето. Тој им служеше на муслиманите и хиндусите во центрлана Индија и долги години живееше во хиндуистички храм и муслиманска џамија. И двете религии го почитуваат името на Саи.

Ширди Саи Баба

Саи во сегашното тело како Сатја Саи Баба живее и во 21 век. Повторно осум години по напуштањето на телото ќе се роди во јужна Индија како третата Саи-инкарнација. Ќе се вика Према Саи Баба и ќе ја заврши мисијата на Саи Аватарот во Кали-периодот, а човештвото ќе го поведе во златното време.

Саи Баба, човек и богочовек

Центарот на сите активности е Сатја Саи Баба, кој уште од рани години на многумина им ја има покажано неговата вистинска природа. Него можеме да го означиме како чиста, целосна љубов, како отелотворување на врвниот мир и среќа, како суштество коешто ја манифестира Божественоста. Тој ја отелотворува секоја благородна човечка особина, а истовремено покажува божествени аспекти, својствени на еден Аватар. Тој во неговата рака ја има моќта за управување со природата. Тој го поседува целото знаење и ги знае минатото, сегашноста и иднината на секој оној, којшто доаѓа кај него. Овие карактеристики на семоќност, сезнајност и сеприсустност се знаци за целосно отелотворување на Божественоста.
Во неговата порака Саи ги поддржува сите вери и ја нагласува единственоста на сите религии и единственоста на Божественоста. Саи Баба живее во ашрамот во Путапарти во мала и едноствна соба, а од утро до вечер им е посветен на посетителите. Тој не е ограничен на неговиот физички облик. Тој дејствува во сите димензии, во грубото и суптилното, се појавува во сонови и визии, во внатрешни искуства и се појавува во неговиот физички облик. Тој е божествен учител, кој ги води неговите поклоници, ги инспирира однатре и им дава надворешни упатства. Тој ги просветлува срцата, ја буди божествената љубов во луѓето и го открива најголемото богатство, бессмртниот Атман, универзалното Себство, присутно во сечие срце.

Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 16:28
Е овој човек го имам гледано на телевизија, и стварно е нешто што секој може да го види, а никој да го објасни... Дефинтивно неговата моќ до ден денеска е мистерија пред нашите очи...
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 16:31
i,...i za nego ednash imashe objasnuvanje,...kako, shto pravi,...ne s e sekavam,....od nishto (od vozduh!!) ,..."stvarashe" nekakov prashok,...i gi posipuvashe lugeto,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 16:34
За да допатувате кај Саи Баба и да се сместите во неговиот ашрам „Прашанти Нилајам“ (Пребивалиште на врвниот мир) не е потребно претходно најавување. Не е можно да се резервира соба. Сместувањето го координира Канцеларијата за сместување (Accomodation Office) во самиот ашрам.

 

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 16:35

Најголемиот дел од годината Багаван Шри Сатја Саи Баба го минува во неговиот ашрам во Путапарти. Од време на време Саи Баба го напушта ашрамот на неколку денови или недели. Тој се сели во Вајтфилд или посетува други градови во Индија. Овие патувања се спонтани и поклониците не добиваат претходно информации за патувањата на Саи Баба.

Саи Баба за време на летните к*рсеви, почетокот на мај, Саи Баба најчесто се наоѓа во Вајтфилд. Од почетокот до средината на јуни повторно се враќа во Путапарти. Сместувањето во ашрамот во отсуство на Саи Баба е дозволено само за најмногу три дена (регулатива од 1999 година). Актулени информации за тоа каде се наоѓа Свами можете да добиете и на Интернет: Where is Swami?

Кон врв
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2007 во 23:54
еве што напраил овој-
може од ништо да напраи нешто, од граниТ напраил лижавче, левитирал, си ја мењал бојата на облеката што ја носел, мултиплицирал храна, мењал вода у вино, си го мењал ликот, правел да врне кога сака
....ама НЕ СЕ СОГЛАСИЛ научници да го ‘прегледаат‘ во лабораторија под контролирани услови
така да, може е само некој илузионист и преварант


Изменето од ACELERA - 03.Август.2007 во 01:23
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2007 во 00:06
Prasajte go Monsi..toj bese tamu,vo negoviot ashram.

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2007 во 00:10
PRASAJTE ME MENE
OTI JAS TAMU NEBEV
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2007 во 01:24
ништо чудно, се знае дека ке се појават лажни чудотворци како овој голема%20насмевка
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2007 во 04:53
SE E LAGA, SAMO EDNA VISTINA E!

Изменето од moira - 03.Август.2007 во 04:53
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2007 во 12:32
da, da, prasanjeto e cija vistina e vistina
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2007 во 12:45
SAIT BABA
TIPCE VIKAT INDIJSKO ILI TAMU OD NEKOE PLEME

SHO USPEVA DA STVARA BOBONCINJA I NEKOJA PRASINA SO MAVNUVANJE NA RAKA PRED SEDNATA TOLPA NA NAIVNITE INDIJCI I DRUGI NACIONALNOSTI

VIKA DEKA NE GI MATERIALIZIRA NEGO SAMO GI TELEPORTIRA
OTI NA BOBONCINJA PISUVA bronhi

PA SE CUDAM IMA LI SMISLA BOMBONCINJATA DA IM GI KRADE OD DECATA KOI TAMAN SEDNALE DA SI KASNAT

SE MISLEV PONEKOGAS KAKO PO GRESKA NE TELEPORTIRA EDNA NUKLEARNA BOMBA I SITE NEVERNI TOMI NA 2 SEKUNDI DA SE UVERAT DEKA NAVISTINA TOA I GO PRAVI
A POSLE 2 SEKUNDI I CELIOT SVET KJE E UBEDEN DEKA BABA E VISTINSKI SVETEC OTI KRATEROT KJE SVEDOCESE NAREDNI 100 GODINI DEKA TUKA POSTOEL BABA I NEGOVOTO TELEPORTIRANJE
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2007 во 00:59
Originally posted by moira moira напиша:

SE E LAGA, SAMO EDNA VISTINA E!
e,pa,..tuka i vi e problemot,...vashata vistina e,...totalna laga!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.