IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Конвертор х0.5 (x0.7)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Конвертор х0.5 (x0.7)

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Конвертор х0.5 (x0.7)
    Испратена: 02.Јули.2007 во 13:30
Ај да си се пофалам (фала Богу), на вистинското место.
Си набавив широкоаглолен конвертор (х 0.5) 52мм навој.
Милина колку работи ми влегуваат во кадар со конверторов. Инаку камерата на максимално широк агол ми е 40мм екв на 35мм. Сега имам некои си 20-тина мм. Пробав малку да видам како изгледа сега нешто направено со steadycam, и мислам дека допрва ќе ја осетам убавината на движењето со steadycam со оваков агол на снимање.
Извинете на фалењето, радосен сум, па да споделам малце.Wink
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 13:33
Pa kade ako ne se pofalis ovde.
Aj so srekja snimanje Clap
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 13:35
Благодарам Владче!
Да ти се врати што си сакаш!
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 14:33
da dade gospod nikogas da ne ti stigaat lentite, sekogas da ti fali edna da se dosnimasLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 01:20

I od mene chestito!
razBirash....
LOL

=============

A sega voobichenoto...
Od kade go kupi, kolku E's, brand itn...

Mislam ako mojt.

Big%20smile


Pozdrav

Igor


PS: Aj post-aj (od 'to post' Smile) nekoj screengrab so max wide.
      Da videme kolku i kako izgleda distorzijata.







Изменето од Igor-T - 03.Јули.2007 во 04:36
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 09:15
Хе, хе, знаев дека ке ве интересира исто како и мене што ме интересираше. Направив вчера снимки да го пробам.
Моз пос ми посочи дека имаат вакви работи во Веро во тафталиџе и навистина имаа баш тоа што ми требаше. Не е некој бренд, (не е Canon) се работи за Cokin, но сосема сум задоволен со квалитетот. Што е најбитно не го ослабува квалитетот на сликата, не пречи на оптичкиот стабилизатор, дури напротив, фокусира во целото подрачје... Баш е ОК.
Е сега за примероци на слика... во моментов има проблем. Си го заборавив флешот, но здравје Боже утре, (ако не заборавам пак, се разбираLOL) ќе ги закачам и ќе се види што е како е.
Инаку направив баш она што кажа. Со максимално широк агол и со максимално тесен, со и без конвертор. По се изгледа (бидејќи неможев да приметам некои негативни ефекти од употреба на конверторот) нема ни да го вадам од камерата. Практично со негова употреба повеќе се добива отколку што се губи (на максимум зум) но кој практично работи со камера, знае колку често се употребува зум и тоа максимален.


Изменето од Александар_А - 03.Јули.2007 во 09:17
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 04:10
 - € -
  ???

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 09:49
Еве ги фотките.
Овие се снимени со мануелен WB 1.6 бленда. (брзината не ми текна да ја проверам или 1/25 или 1/50, но и не мења ногу бидејќи камерата е фиксна).
 
Со широкоаголен конвертор, максимален агол
 
 
Без широкоаголен конвертор, со максимален агол
 
 
Без конвертор минимален агол
 
 
Со конвертор, исто минимален агол.
 
 
Фоткиве се компресирани за да може да се закачат на сајтов.
Немојте сега да коментирате несреденост на собава. OuchLOL
Јас подсокрив нешто ама....
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 09:56
Сега незнам дали навистина конверторов е х0.5 бидеќи не мизгледа баш така. (можеби не е точно она што е дадено како спецификација за камерата, 40-400мм екв на 35мм) Можеби е толку но анака споредено со апарат по мое видување ми изгледа дека е 28мм екв на 35мм или можда нешто малце поситно. Што додуша за видео камера е одлично широк агол.
Дефинитивно конверторов ми прави ќеиф.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 02:35
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Сега незнам дали навистина конверторов е х0.5 бидеќи не мизгледа баш така. (можеби не е точно она што е дадено како спецификација за камерата, 40-400мм екв на 35мм) Можеби е толку но анака споредено со апарат по мое видување ми изгледа дека е 28мм екв на 35мм или можда нешто малце поситно. Што додуша за видео камера е одлично широк агол.
Дефинитивно конверторов ми прави ќеиф.


Se prashuvam da nema vrska toa shto koristesh
konverterot 52mm -> step down ring na 46 -> camera lens?

==========================================

BTW vidi shto najdov:

Canon GL1 Wide Angle Lens $40 Easy Do-it-yourself project

http://www.neilslade.com/lens.html


Pozdrav

Igor


Изменето од Igor-T - 05.Јули.2007 во 02:54
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 09:48

Игор, дефинитивно мислам дека нема врска користењето адаптер 46-52. Конверторот дава одреден фактор на конверзија и тоа е тоа.

Ако е помал, ќе прави сенка на сликата, што нечини, ако е ист, ОК, а ако е поголем, уште подобро, затоа што го користиш централниот дел кој е секогаш по остар, како кај објективите така и кај секоја друга леќа.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 09:29
Вака, и по некои проверки и компарации на конверторот, и на апарат, дефинитивно мислам дека е х0,7. Од исто растојание на камерата и апаратот до посматраните објекти за исто формиран кадар, ширината отчитана на апаратот е 28мм. (т.е. 18 х 1.6 фактор на чипот).
За да се добие истата ширина на видно поле кога широкоаголникот е пред објективот на апаратот, во однос на она кога не е (28мм т.е.18мм) треба да се зумира на 25мм т.е. 40мм.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 09:33
Едно надополнување. Конверторов со некои мали доработки навистина може да биде х0.5. Предната леќа навистина има фактор на корекција х0.5.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.