IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)
    Испратена: 21.Декември.2006 во 03:53
Posle chitanjeto na ovoj test neznam koj bi se odluchil da kupi digitalno idiotche koga za okolu $600 moze da kupi odlichen DSLR kit!

Chitaj tuka: http://www.dpreview.com/reviews/nikond40/



Изменето од bobicar1 - 21.Декември.2006 во 12:48
Кон врв
iceage Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Април.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iceage Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 12:21
Nekoj so saka aparatot da mu go sobira vo dzeb i da go koristi displeot pred da slika.

Изменето од IceAge - 21.Декември.2006 во 12:21
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 22:10
IceAge ne mislev na onie lugje na koi im treba digitalno idiotche za vo dzeb. Za dhebni potrebi i jas imam edno Canonche. Mislev na lugje, kako poveketo nashi chlenovi, koi vo potragata po "prosumer" kameri chesto kupuvaat taka narecheni "bridge" kameri, koi nitu mozat da se stavat vo dzeb, a ne se nitu mnogu poeftini.
Кон врв
iceage Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Април.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iceage Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2006 во 00:23
Taka e Zoran, no ne treba da se zaboravi faktot deka ovie "bridge" aparati doagaat so dosta podobra optika otkolku kitot na ovoj Nikon, taka da kupuvacot nema da ostane na tie 600$, tuku ke treba da oddeli barem uste tolku za da dobie soliden sistem. Vo sekoj slucaj interesno e sto ima variacii vo nadolna linija na cenite na DSLR aparatite.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2006 во 04:17
Ne sakam da vleguvam sega vo polemiki chij objektiv e podobar, dali na ovoj kit ili na onie plastichni aparatchinja, dokolku nemame islkustvo i so ednite i so drugite.

Zborejki na pamet za takvi nesta ne im pravi usluga na nasite chlenovi.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2006 во 09:42
Zoki, ke moram malku da te podispravam tuka... Sony R1 ima optika koja za mojot Canon kosta 2 pati poveke od cenata na canon-ot sose optikata... A i licno sum na mnenie deka kvalitetot (osobeno fizickiot) na kit objektivite e pod sekoja kritika...
Кон врв
iceage Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Април.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iceage Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2006 во 13:44
Epa Zoran vidi sega, neznam za tebe i za kakvi plasticni aparatcinja zboruvas, ama jas zboruvam od licno iskustvo.  Imam ti kako sto vikas bridge aparat a imam i DSLR (Canon 20D).Imav i 350D, koj e plasticen aparat iako e  DSLR. Taka da racunaj deka i Nikonot sto go spomnuvas e taa klasa. Za razlika od niv bridge aparatot Sony F828 ima magneziumsko telo i objektiv sto uopste ne se sporeduva so kitot na Canon 18-55 ( a siguren sum deka i Nikonot e  so slicni karekteristiki). Da dobies nesto so slicen kvalitet kako sto e Zeiss-ot na Sonito 828 i R1 sto go spomna Tose, ke platis uste mnogu pati puta teloto, a i pak moze da ne go dobies istiot kvalitet bidejki objektivite za F828 i R1 se optimizirani za nivnata matrica. Taka da toa ti e odgovorot, koj bi kupil bridge aparat a ne gore spomenatiot Nikon, nekoj sto saka odreden kvalitet bez ponatamu da vlozuva vo foto tehnika. Spored mene a zboruvam od licno iskustvo, prosumer aparatite se podobra varianta od niska klasa DSLR so kit objektiv, ako ponatamu ne se planira da se odi vo drugi trosoci.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2006 во 15:00
Go sfativ Zoran malku poinaku od vas dvajca, verojatno onaka kako sto i bi razmisluval vo dadenata situacija...
 
prvo slikav so SLR aparat, toj se zaeba pa se prefrliv na edno pozajmeno digitalno idiotce od Olympus.
koga go vrativ se nametna potrebata od nov aparat. se razbira zelbata mi bese DSLR zaradi iskustvoto sto go imam so 35mm SLR aparatite. sepak nemav dovolno pari i si kupiv Fujifilm s5600.
ako ja imav opcijata Nikon D40 DSLR za 600$ siguren sum deka ke go kupev toj aparat.
nemase da mi bide vazno dali e podobar objektivot na Fujito vo odnos na kit objektiovot bidejki ke dobiev DSLR aparat.
 
 
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2006 во 16:38
Lugje, sekoj znae sto si bara od kamerite spored svoite potrebi ili spored parite sto gi ima na raspolaganje.

Bez razlika na bilo sto, jas lichno za sebe, ne mozam da zamislam bilo kakvo poseriozno slikanje so kamera koja ima elektronski okular i dilej po pritiskanjeto na "okidachot" (shutter release) na kamerata...pa ako saka taa kamera neka go ima i Hubble teleskopot za objektiv, a ne Zeiss. Edno vreme se zanesuvav so idejata deka tokmu poradi dobriot objektiv ke mozam da ziveam so Sony R1...edno vreme, dodeka ne mi se ukaza shansa praktichno da porabotam so nego. Sega nekoj da mi ja dade taa kamera kako poklon, vednas ja prodavam ili ja zamenuvam so najeftiniot DSLR koj ke go najdam na pazarot.

Poentata e deka fotoaparatot sepak ne e samo objektiv, tuku i mnogu drugi raboti. I dodeka chovek nema lichno iskustvo so poveke razlichni kameri i objektivi, sekoe zborenje bazirano na pretpostavki ili nekogas prochitani tekstovi na internet ne znachat mnogu. Toa e samo generaliziranje koe e pojdovna tochka za poseriozna analiza, no ne i zakluchok koj treba da se vrezhi vo kamen.

P.S. Zaintrigiran za chinenjeto na kamerive, samo sto proveriv vo edna prodavnica i vidov deka D40 e poskap od Fujifilm Finepix S6000 nekade okolu $80, cenata mu e ista so Canon G7, a Sony R1 poskap e od D40 za okolu $300 ! Mislam deka mnogu planovi ke bidat promeneti.

P.P.S. Sega otkriv uste eden test za D40 koj ja komparira ovaa kamera po kvalitetot na slikata so D50 i D70. Testot pokazuva deka objektivot od kitot e mnogu dobar. Ovaa kamera ima golem senzor (vo sporeddba so brodge kamerite), RGB Histogram i flash sinc do 1/500 sec za cena od $600 !
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm

Изменето од Zoran K - 23.Декември.2006 во 05:41
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 15:00
Zoran, jas sum sosema soglasen za golem del od toa sto go napisa.

Iskreno R1 e odlicna kombinacija (ako nkoj moze da zivee so raspon od 24-120mm i nisto povece), i smetam deka, dokolku Sony ne izmisluvase topla voda vo dizajniranjeto, R1 mozese da gi zakopa site DSLR-ovi od entry-level klasata. Za zal realnosta e malku poinakva i R1 e prakticno beskorisen kup na tehnologija.

Zosto? ...

BR1 rabota e upotreblivosta na aparatot. Toj treba da ima brz response time, da bide sekogas spremen za upotreba i bez previse pletkanje da moze da napravi slika. Sporedbite na objektivi koi vo osnova se so cenovna razlika od 100-200EUR se rabota za measure-batori i zavisnici od testovi. So golo oko tesko se gledaat.

Mozam raka da stavam deka tehnikata na slikanje, poznavanjeto na aparatot i negovite dobri i losi strani pravat povece razlika od slika do slika otkolku kvalitetot na stakloto, barem koga stanuva zbor za amateri fotografi.

Gledame masa fotografii so nerazreseni kompoziciski solucii, so problemi vo ekspozicijata i problemi so stabilnost na aparatot vo momentot na slikanje, a razgovarame dali objektivot ima 1600 ili 1800 lpm?!?!

Ajde da pogledneme i edna druga tehnicka strana, kolkumina od vas se svesni za vlijanieto na digital noise vrz ostrinata na slikata. Ne stanuva zbor za izgledot na fotografijata, tuku ednostavno faktot deka nise-ot onevozmozuva cista definicija na liniite.

Patem, mnogumina imaat vpecatok deka slikite od DSLR se pomeki/nedovolno ostri, no zaboravaat na faktot deka DSLR-ovite ednostavno nemaat taka agresivni algoritmi za izostruvanje i pumpanje na boite.

Mire


Изменето од Mire - 23.Декември.2006 во 15:01
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 22:47
Da se nadovrzam uste ednas, za mekokjata na dslr-ite sto ja spomenuva Mire. Eftinite compacti imaat izostruvanje, eftinite dslr-i nemaat izostruvanje, ama imaat mekji objektivi. Zemete go bilo koj DSLR so povisoka klasa, ili barem bilo koj prime objektiv i za nisto meko vekje ne moze da stane zbor. DSLR-ot e super rabota, ama skap sport. Bilo koe nikonce ili kanonce e evtino dodeka ne posakate ostra slika, ubavi boi, mazni pozadini i taka natamu. Pa koga kje vi dojde cickoto so sekirata (objektivot sto go koristam sega e 1000$ vo USA, ovde da ne vi kazam kolku e platen), ke vidite zosto rabotite se seuste nesporedlivi. Baska, kolku i nekomu da mu izgleda blasfemicno, mene mi fali kadriranjeto na ekrance na G2-kata, i ne znam dali za ovoj aparat da najmam nosach ili i ponatamu da go ostavam doma. Cest na profesionalcite, ama za site nas ostanatite prosumer kamerite i ponatamu imaat sto da ponudat... (Karapanchev, btw, R1 ima cip golem isto kako Canon 400D, i so ista rezolucija. Samo Sony, vo svoj stil, go napravi nekonk*renten so "profi" izgled na fotografiite zaradi nivnata Alfa. Kreteni...).
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 01:40
Se slozuvam so tvojot komentar za R1 - 100%. Samite ja unishtija potencijano prvata "profi" bridge kamera na pazarot!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 14:10
Ovie dve kameri bea testirani edna sproti druga od nekolku speciljalzirani magazini i zakluchokot e deka nivntata vkupna vrednost e skoro identichna.

Interesno e kako se izramnuvaat po tie svoi vrednosti. Canon zaminuva ponapred po svoite opcii, a Nikon po kvalietetot na slikata. Taka, na primer, 400D ima poveke tochki na fokusiranje, ima malu pogolem bafer za kontimuirano slikanje i malu e pobrz vo zapishuvanjeto na JPEG imigot. Od driga strana, Nikonot ima podobar sistem za merenje na ekspozicija, podobar blic sistem, podobro vnatreshno procesiranje sto rezultira so podobar kvalitet na JPEG fajlot i pomal shum.

Onoa sto verojatno ke gi iznenadi chlenovite, a sto veke podolgo vreme go zboruvam na ovie strani, e deka tvrdenejto oti Canon ima pomal shum i podobar kvalitet na slika pri pogolem ISO i pomala svetlina e ili nekogasna istorija ili chista dezinformacija.

Testovite na ovie dve kameri napraveni, na primer, od "Digital Photo" (Junsko izdanie), pokazhuvaat:

The results here are impressive for both cameras. At 1600 ISO though, the image from the D40X appears smoother with less sign of noise then the 400D. Even at Hi-1 (3200 ISO) the results are not significantly worse than the 400D's 1600 ISO image.

Kaj veridictot se zavrshuva so "tie" i so ovie zborovi:

If you're coming into D-SLR market for the first time, both of these cameras are fantastic buy. The 400D has a larger lens range, more AF points and more external buttons, while the D40X has a better low-light performance, clearer navigation an a more balanced exposure straight from the camera.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 22:55
ZNACI CARU IDE CAREVO, MENI STA JE SUDZJENO....
KO STO BI REKLE SEVERNITE SOSEDI. MENE LICNO IAKO SUM DA KAZAM CANONDZIJA, NE BI MI SMETALA EDEN D40X ONAKA SAMO KOLKU DA I SE SITAM NA KONk*rENCIJATA I DA FAKA PRASINA PO DOMAEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed
AJ SEGA NEKA SE PRONAJDE NEKOJ JUNAK I DA MI KUPI EDNO NIKONCE
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.