Испечати | Затвори го прозорот

Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8206
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 00:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)
Постирано од: Zoran K
Наслов: Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 03:53
Posle chitanjeto na ovoj test neznam koj bi se odluchil da kupi digitalno idiotche koga za okolu $600 moze da kupi odlichen DSLR kit!

Chitaj tuka: http://www.dpreview.com/reviews/nikond40/ - http://www.dpreview.com/reviews/nikond40/




Коментари:
Постирано од: iceage
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 12:21
Nekoj so saka aparatot da mu go sobira vo dzeb i da go koristi displeot pred da slika.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 22:10
IceAge ne mislev na onie lugje na koi im treba digitalno idiotche za vo dzeb. Za dhebni potrebi i jas imam edno Canonche. Mislev na lugje, kako poveketo nashi chlenovi, koi vo potragata po "prosumer" kameri chesto kupuvaat taka narecheni "bridge" kameri, koi nitu mozat da se stavat vo dzeb, a ne se nitu mnogu poeftini.


Постирано од: iceage
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 00:23
Taka e Zoran, no ne treba da se zaboravi faktot deka ovie "bridge" aparati doagaat so dosta podobra optika otkolku kitot na ovoj Nikon, taka da kupuvacot nema da ostane na tie 600$, tuku ke treba da oddeli barem uste tolku za da dobie soliden sistem. Vo sekoj slucaj interesno e sto ima variacii vo nadolna linija na cenite na DSLR aparatite.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 04:17
Ne sakam da vleguvam sega vo polemiki chij objektiv e podobar, dali na ovoj kit ili na onie plastichni aparatchinja, dokolku nemame islkustvo i so ednite i so drugite.

Zborejki na pamet za takvi nesta ne im pravi usluga na nasite chlenovi.


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 09:42
Zoki, ke moram malku da te podispravam tuka... Sony R1 ima optika koja za mojot Canon kosta 2 pati poveke od cenata na canon-ot sose optikata... A i licno sum na mnenie deka kvalitetot (osobeno fizickiot) na kit objektivite e pod sekoja kritika...


Постирано од: iceage
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 13:44
Epa Zoran vidi sega, neznam za tebe i za kakvi plasticni aparatcinja zboruvas, ama jas zboruvam od licno iskustvo.  Imam ti kako sto vikas bridge aparat a imam i DSLR (Canon 20D).Imav i 350D, koj e plasticen aparat iako e  DSLR. Taka da racunaj deka i Nikonot sto go spomnuvas e taa klasa. Za razlika od niv bridge aparatot Sony F828 ima magneziumsko telo i objektiv sto uopste ne se sporeduva so kitot na Canon 18-55 ( a siguren sum deka i Nikonot e  so slicni karekteristiki). Da dobies nesto so slicen kvalitet kako sto e Zeiss-ot na Sonito 828 i R1 sto go spomna Tose, ke platis uste mnogu pati puta teloto, a i pak moze da ne go dobies istiot kvalitet bidejki objektivite za F828 i R1 se optimizirani za nivnata matrica. Taka da toa ti e odgovorot, koj bi kupil bridge aparat a ne gore spomenatiot Nikon, nekoj sto saka odreden kvalitet bez ponatamu da vlozuva vo foto tehnika. Spored mene a zboruvam od licno iskustvo, prosumer aparatite se podobra varianta od niska klasa DSLR so kit objektiv, ako ponatamu ne se planira da se odi vo drugi trosoci.


Постирано од: dimi
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 15:00
Go sfativ Zoran malku poinaku od vas dvajca, verojatno onaka kako sto i bi razmisluval vo dadenata situacija...
 
prvo slikav so SLR aparat, toj se zaeba pa se prefrliv na edno pozajmeno digitalno idiotce od Olympus.
koga go vrativ se nametna potrebata od nov aparat. se razbira zelbata mi bese DSLR zaradi iskustvoto sto go imam so 35mm SLR aparatite. sepak nemav dovolno pari i si kupiv Fujifilm s5600.
ako ja imav opcijata Nikon D40 DSLR za 600$ siguren sum deka ke go kupev toj aparat.
nemase da mi bide vazno dali e podobar objektivot na Fujito vo odnos na kit objektiovot bidejki ke dobiev DSLR aparat.
 
 


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 16:38
Lugje, sekoj znae sto si bara od kamerite spored svoite potrebi ili spored parite sto gi ima na raspolaganje.

Bez razlika na bilo sto, jas lichno za sebe, ne mozam da zamislam bilo kakvo poseriozno slikanje so kamera koja ima elektronski okular i dilej po pritiskanjeto na "okidachot" (shutter release) na kamerata...pa ako saka taa kamera neka go ima i Hubble teleskopot za objektiv, a ne Zeiss. Edno vreme se zanesuvav so idejata deka tokmu poradi dobriot objektiv ke mozam da ziveam so Sony R1...edno vreme, dodeka ne mi se ukaza shansa praktichno da porabotam so nego. Sega nekoj da mi ja dade taa kamera kako poklon, vednas ja prodavam ili ja zamenuvam so najeftiniot DSLR koj ke go najdam na pazarot.

Poentata e deka fotoaparatot sepak ne e samo objektiv, tuku i mnogu drugi raboti. I dodeka chovek nema lichno iskustvo so poveke razlichni kameri i objektivi, sekoe zborenje bazirano na pretpostavki ili nekogas prochitani tekstovi na internet ne znachat mnogu. Toa e samo generaliziranje koe e pojdovna tochka za poseriozna analiza, no ne i zakluchok koj treba da se vrezhi vo kamen.

P.S. Zaintrigiran za chinenjeto na kamerive, samo sto proveriv vo edna prodavnica i vidov deka D40 e poskap od Fujifilm Finepix S6000 nekade okolu $80, cenata mu e ista so Canon G7, a Sony R1 poskap e od D40 za okolu $300 ! Mislam deka mnogu planovi ke bidat promeneti.

P.P.S. Sega otkriv uste eden test za D40 koj ja komparira ovaa kamera po kvalitetot na slikata so D50 i D70. Testot pokazuva deka objektivot od kitot e mnogu dobar. Ovaa kamera ima golem senzor (vo sporeddba so brodge kamerite), RGB Histogram i flash sinc do 1/500 sec za cena od $600 !
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 15:00
Zoran, jas sum sosema soglasen za golem del od toa sto go napisa.

Iskreno R1 e odlicna kombinacija (ako nkoj moze da zivee so raspon od 24-120mm i nisto povece), i smetam deka, dokolku Sony ne izmisluvase topla voda vo dizajniranjeto, R1 mozese da gi zakopa site DSLR-ovi od entry-level klasata. Za zal realnosta e malku poinakva i R1 e prakticno beskorisen kup na tehnologija.

Zosto? ...

BR1 rabota e upotreblivosta na aparatot. Toj treba da ima brz response time, da bide sekogas spremen za upotreba i bez previse pletkanje da moze da napravi slika. Sporedbite na objektivi koi vo osnova se so cenovna razlika od 100-200EUR se rabota za measure-batori i zavisnici od testovi. So golo oko tesko se gledaat.

Mozam raka da stavam deka tehnikata na slikanje, poznavanjeto na aparatot i negovite dobri i losi strani pravat povece razlika od slika do slika otkolku kvalitetot na stakloto, barem koga stanuva zbor za amateri fotografi.

Gledame masa fotografii so nerazreseni kompoziciski solucii, so problemi vo ekspozicijata i problemi so stabilnost na aparatot vo momentot na slikanje, a razgovarame dali objektivot ima 1600 ili 1800 lpm?!?!

Ajde da pogledneme i edna druga tehnicka strana, kolkumina od vas se svesni za vlijanieto na digital noise vrz ostrinata na slikata. Ne stanuva zbor za izgledot na fotografijata, tuku ednostavno faktot deka nise-ot onevozmozuva cista definicija na liniite.

Patem, mnogumina imaat vpecatok deka slikite od DSLR se pomeki/nedovolno ostri, no zaboravaat na faktot deka DSLR-ovite ednostavno nemaat taka agresivni algoritmi za izostruvanje i pumpanje na boite.

Mire


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 22:47
Da se nadovrzam uste ednas, za mekokjata na dslr-ite sto ja spomenuva Mire. Eftinite compacti imaat izostruvanje, eftinite dslr-i nemaat izostruvanje, ama imaat mekji objektivi. Zemete go bilo koj DSLR so povisoka klasa, ili barem bilo koj prime objektiv i za nisto meko vekje ne moze da stane zbor. DSLR-ot e super rabota, ama skap sport. Bilo koe nikonce ili kanonce e evtino dodeka ne posakate ostra slika, ubavi boi, mazni pozadini i taka natamu. Pa koga kje vi dojde cickoto so sekirata (objektivot sto go koristam sega e 1000$ vo USA, ovde da ne vi kazam kolku e platen), ke vidite zosto rabotite se seuste nesporedlivi. Baska, kolku i nekomu da mu izgleda blasfemicno, mene mi fali kadriranjeto na ekrance na G2-kata, i ne znam dali za ovoj aparat da najmam nosach ili i ponatamu da go ostavam doma. Cest na profesionalcite, ama za site nas ostanatite prosumer kamerite i ponatamu imaat sto da ponudat... (Karapanchev, btw, R1 ima cip golem isto kako Canon 400D, i so ista rezolucija. Samo Sony, vo svoj stil, go napravi nekonk*renten so "profi" izgled na fotografiite zaradi nivnata Alfa. Kreteni...).


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 01:40
Se slozuvam so tvojot komentar za R1 - 100%. Samite ja unishtija potencijano prvata "profi" bridge kamera na pazarot!


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 23.Јуни.2007 во 14:10
Ovie dve kameri bea testirani edna sproti druga od nekolku speciljalzirani magazini i zakluchokot e deka nivntata vkupna vrednost e skoro identichna.

Interesno e kako se izramnuvaat po tie svoi vrednosti. Canon zaminuva ponapred po svoite opcii, a Nikon po kvalietetot na slikata. Taka, na primer, 400D ima poveke tochki na fokusiranje, ima malu pogolem bafer za kontimuirano slikanje i malu e pobrz vo zapishuvanjeto na JPEG imigot. Od driga strana, Nikonot ima podobar sistem za merenje na ekspozicija, podobar blic sistem, podobro vnatreshno procesiranje sto rezultira so podobar kvalitet na JPEG fajlot i pomal shum.

Onoa sto verojatno ke gi iznenadi chlenovite, a sto veke podolgo vreme go zboruvam na ovie strani, e deka tvrdenejto oti Canon ima pomal shum i podobar kvalitet na slika pri pogolem ISO i pomala svetlina e ili nekogasna istorija ili chista dezinformacija.

Testovite na ovie dve kameri napraveni, na primer, od "Digital Photo" (Junsko izdanie), pokazhuvaat:

The results here are impressive for both cameras. At 1600 ISO though, the image from the D40X appears smoother with less sign of noise then the 400D. Even at Hi-1 (3200 ISO) the results are not significantly worse than the 400D's 1600 ISO image.

Kaj veridictot se zavrshuva so "tie" i so ovie zborovi:

If you're coming into D-SLR market for the first time, both of these cameras are fantastic buy. The 400D has a larger lens range, more AF points and more external buttons, while the D40X has a better low-light performance, clearer navigation an a more balanced exposure straight from the camera.

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 23.Јуни.2007 во 22:55
ZNACI CARU IDE CAREVO, MENI STA JE SUDZJENO....
KO STO BI REKLE SEVERNITE SOSEDI. MENE LICNO IAKO SUM DA KAZAM CANONDZIJA, NE BI MI SMETALA EDEN D40X ONAKA SAMO KOLKU DA I SE SITAM NA KONk*rENCIJATA I DA FAKA PRASINA PO DOMAEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed
AJ SEGA NEKA SE PRONAJDE NEKOJ JUNAK I DA MI KUPI EDNO NIKONCE


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 03:27
Jane, ti so Mark III sega si Ubermencsh za site nas. Kade najde ti da se plachesh na "entry level" DSLR?

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 08:46
kako sto bi rekol max bunker: se sto e dzabe vredi za sekoja para dadena za nego
Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 13:38
Jane, sto se sekiras ... sega Aristos ce ima isklucitelno visoko mislenje za tvojata fotografska tehnika.

Ne deka ne te bivase prethodno, ama sega i od nego ce go dobies priznanieto.

I
nemoj filtri da si koristel so Mk. III, ne mu trebaat!


Hmm, ponekogas sum stvarno za nigde Embarrassed.
Izvinete, ama nemozev da se vozdrzam LOL LOL LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 14:49
ZNAM KAKO TI E, I JAS PONEKOGAS NE MOZAM DA SE VOZDRZAM A DA NE PRO**RAM NESTOLOLLOLLOLLOLLOLLOL
I TOKMU ZATOA MORAM DA TI PROSTAM


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 02:40
Pozdrav do site na forumot . Ve citam nekoe vreme , no duri sega vi se obrakam . Ve molam za  sovet pri mojot izbor na fotoaparat  . Kako totalen pocetnik vo fotografijata ne znam tocno sto mi treba , no sakam oprema koja ke mozam vo idnina da ja nadopolnuvam vo zavisnost od potrebata  . Si opredeliv  budzet od 500-600 EUR ( pocnav so 300 - 350 i kolku poveke razmisluvam dodavam po nekoja stotka ). Za Nikon D 40 citav testovi i ocenkite bea solidni spored moite laicki poznavanja . Za Minoltata  ne znam nisto no e vo ramki na mojot cenoven target . Pozdrav


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 02:49
Ne znaev deka Minolta Dynax 5D se uste se prodava. Ne e ova malu postar model

-------------


Постирано од: mviktor
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 09:31

Ne veruvam deka ima nekoja razlika vo kvalitetot na fotografijata medju ovie dva modela(najverojatno koristat potpolno ist senzor od sony). Razlikata e vo kvalitetot na uslugata koja ja pruzaat. Siguren sum deka Minolta 5D vo toj pogled e daleku podobra od Nikon D40 - poradi toa sto ima vgradena stabilizacija na slikata (mozebi e nesto pomalku efikasna od stabilizacija vo objektiv, no zatoa e besplatna i vazi za sekoj objektiv). Od druga strana Minolta 5D e postar model i ako nesto se rasipe najverojatno od sony servisot ke ti ponudat da si kupis sony alpha (za nikon ne znam kako bi odelo). Jas imam Minolta 5D i mozam da kazam deka e odlicna kamera za parite.



Постирано од: Mire
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 05:18
Pomedju tie dva, jas bi idel so Minoltata. Dali imas razmislivano za Nikon D40x? Toa bi bilo vece nesto drugo. Kvalitetot na fajlot e na nivo na D80, ako ne i povisoko.

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 15:51
Da Mire razmisluvam  za D40x i toa najverovatno ke bide mojot izbor . Me interesira zosto se odluci za D50 ( cinam deka sega brzo se podnovi , ako ne se lazam ) . D40x vs.D50 . Po stranskite forumi preovladuvaat mislenja deka D40x e podobar ( neblagodaren stav ). Koe e tvoeto mislenje .Pozdrav 


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 15:08
Ne se odluciv za D50, tuku za D80.
D40x e drasticno podobar aparat od D50 (bez bilo kakvi rezervi)!

D80 ima nekoi opcii koi D40x gi nema.
Kvalitetot na fajlot e prakticno ist, ako ne e duri i za nijansa podobar kaj D40x.

Denesno vreme DSLR-ovite od taa klasa nudat mnogu, a osobeno nudat kvalitetna slika/fajl. Ona sto gi dvoi edni od drugi e sto od fotografskite opcii imaat "spakuvano vo cenata".
Se e prasanje na kompromisi, ona sto nikoj nemoze da resi za tebe e koi od kompromisite tebe ti se prifatlivi.

Najdobro e da gi procitas ubavo specifikaciite i ponekoja recenzija na aparatite koi doadjaat predvid spored tebe i taka da resis sto e najdobro.

Ako nekoja od ponudenite opcii (ili onie sto nedostasuvaat) ne znaes za sto
bi ti sluzela, prasaj ovde na forumov i ce ti odgovorime.

Za mene presudni argumenti za D80 sporedeno so D40x bea:
1-pogolem i posvetol viewfinder
2-po robustno telo na aparatot (ama toa nosi i tezina)
3-povece AF senzori
4-povece opcii za setiranje na aparatot (customizing)
5-opcija za breketiranje (iako retko ja koristam, mi go olesnuva rabotenjeto na HDR fotografii)

Vo odnos na Canon 400D mozes da gi izbrises onie pod
3 i 5, a da dodades mnogu podobar kit objektiv za kogo ne uspevav da pronajdam adekvatna zamena so Canon bajonet. Se razmisluvav za kombinacija so Sigma 17-70, no taa mi bese prekratka na tele-krajot i ce morav vednas da kupuvam i tele zum. Canonoviot 17-85IS mi bese preskap za ona sto go pruza.

Ova e sekako moe razmisluvanje, no moze da ti posluzi kako slika sto mi bese bitno iako postojat i drugi razliki. Se e prasanje na razmisluvanje, sto ti e, a sto ne tie bitno i kolku pari imas da potrosis na ona sto ti e bitno Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 16:10
Mire blagodaram za razmisluvanjeto , no  ja resiv dilemata . Veke se raduvam na mojot prv "seriozen " fotoaparat Nikon D40x . Sega go istrazuvam , i imam prilicno za ucenje . Ne mislam  na samiot aparat , manuelot e poveke od dovolen ( se nadevam ) . Sega poveke se zanimavam so tehnikata na fotografiranje ( pocnav so kompozicijata ) . Sakam da naucam da napravam tehnicki ispravna fotografija "by the book". Kako i da e blagodaram za nesebicnoto spodeluvanje na tvoeto iskustvo . Pozdrav


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 17:13
Ako te razbrav dobro, vece go kupi aparatot.
Epa so sreca neka ti e i neka te sluzi svetloto Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 17:19
Chestito nova kamera. Imas napraveno verojatno najdobar izbor vo momentov. Kamerata e proglasena za najdobar entry model ovaa godina:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8049

Ne sakav da komenetiram prethodno, no Minoltata, kolku i da e dobra, ne mozhe navistina da se sporeduva so 40X.

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 18:23
Zoran, sporedbata bese pomedju D40 i Minolta 5D. Vo takva sporedba, Minoltata pobeduva "hands down".
 
So D40x e druga pesna ;)


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 18:33
ABE MIRE ZS SI TOLKU GRUB?

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 18:38
Zoran,poveke pati gledam davas komentari,ima pobedeno tamu ima pobedeno tuka,zar stvarno veruvas vo tie analizi,se znae odnapred koj ke pobedi(toj sto ke plati)Wink














http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 18:58
E OVA VEKE E PREMNOGU, PA STO AKO E NIKON PA BELKIM I TOJ MOZE NEKOGAS I NEGDE DA POBEDILOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 19:10
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

ABE MIRE ZS SI TOLKU GRUB?


Embarrassed Embarrassed Embarrassed



|----------------------------------------------
|  Opet pocinje LOL LOL LOL LOL             
|
Canon-Land   ( A.K.A.  The Reds )
|

|                    VS
|
Nikon-Land    (A.K.A.  The Blues )
|----------------------------------------------

Aaaaandd NOW the Blue team takes the lead by throwing the first punch!!!









-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 19:12
  




Aj sega da ve vidam ...

FOOOOD FIIIIGHT










-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 19:15
OuchOuchOuchPRV CEKOR DO POBEDA VO EDNA BORBA E SAMOTO NEPOCNUVANJE NA ISTATA. MISLAM AKO SE MOZE.... ConfusedAngryDeadCryCryCryCry

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 19:50
Ummmm

nema ni   (mal food fight ...)






-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 20:03
Originally posted by jane971 jane971 напиша:


OuchOuchOuchPRV CEKOR DO POBEDA VO EDNA BORBA E SAMOTO NEPOCNUVANJE NA ISTATA. MISLAM AKO SE MOZE.... ConfusedAngryDeadCryCryCryCry


Mnogu ubavo kazhano Jane

Mislava treba da ja postirash i na podforumite za Filozofija i Veronauka.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 20:17
Originally posted by zatko zatko напиша:

Zoran,poveke pati gledam davas komentari,ima pobedeno tamu ima pobedeno tuka,zar stvarno veruvas vo tie analizi,se znae odnapred koj ke pobedi(toj sto ke plati)Wink http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com





Na krajot pobeduva konzumerot koj ke si najde onoa sto mu odgovara i koga e dovolno pameten da gi skoristi natprevarite megju proizvoditelite za svoj benefit.

Za naveduvanjeto na razni mesta kade se napraveni testovi i rangiranja... znaesh, lugjevo tuka baraat nekakov kredibilitet za rabotite sto gi govorime. Jas i ti vo dva zbora ke doznaeme na koj sto mu treba i so koj alat ke bide zadovolen. Za nas nagradi i testovi chesto pati ne znachat nisto posebno. Zatoa i ne gi spomnuvame megjusebno (jas tebe da ti kazham sto da koristish? kako ti da ne znaeh sto ti treba po tolku godini rabota ). No koga se raboti za poveketo chlenovi ovde, treba da im se ponudi i tret pogled, nezvisen od nas, kolku da se pochustvuvaat posigurno i pospokojno vo nivniot eventualen izbor. Zatoa ni se javuvaat za pomosh, neli?

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 20:23
Ete ti sega,
ostanav jas neseriozniot so pitata vo race ... nema kogo da gadjam Dead

OK, ajde togas i jas da bidam seriozen.
Pomalku mi idat na zivci ovie flame-wars, pa makar i na sala!

Gledam deka nesto ne vi se saka salata da ja kacuvate na slednoto nivo. Ne znam ni sam dali e toa dobro. ili loso. Mozebi taka bi izgledalo povece kako sala, no mozebi  bi ukazuvalo na spremnost za razgoruvanje na flame-wars.

Dojde vreme da koga nekoj ce pobara informacija, covek da se podrazmisli sto da mu odgovori.

Da ve zaprasam, dali e bas neophodno sekoj odgovor da go zapocnuvame so frazata "To the best of my knowledge..." pa da prodolzuvame so mislenjeto, ili podobro da si cutime pa ludjeto moze ce prestanat so prasuvanje?

Cisto za informacija, bez ogled na toa sto sum izbral kako aparat, ne se smetam sebesi za "Nikondzija". Ako ima marka koja ja preferiram, toa e Minolta, no Minolta e mrtva i toa e toa.

Elem, ubava fraza/izreka Jane. Eve uste edna, koja poteknuva od nasiot narod:

"Slusaj me sto zboram, ne me glej sto pravam" Wink



-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 20:40
Ne Mire, nema potreba da se pochnuva so frazata "To the best of my knowledge..." iako nekoi pochnaa tokmu taka da zboruvaat.

Apsolutno se podrazbira deka se sto se zboruva e spored iskustvoto ili znaenjeto na govornikot.

I da, treba da im se pomaga na lugjeto koi prashuvaat. Treba da se razdeluva i shiri znaenjeto kon site sto se zhelni da go osoznaat. Na krajot od kraishtata i nie taka nauchivme. Ako onie pred nas bea skrzhavi, ljubomorni i egoistichni i den denes ke si sedevme so prstot v usta namesto da postirame sliki na idividi.

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 21:19
Zoran, mislam deka znaes na kogo se odnesuvase ova Smile.

Jas verojatno najmnogu od site sum gi sprotistavuval svoite stavovi na tvoite. Sekako so dolzniot respekt kon iskustvoto sto go imas, a istoto go pravam i vo komunikacijata so Jane i Zatko.

No, vo posledno vreme naletuvaat i ponekoi malku niski udari malku zamaskirani vo sala, pa rekov ajde da se salime Smile




-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 21:37
Originally posted by Mire Mire напиша:


No, vo posledno vreme naletuvaat i ponekoi malku niski udari malku zamaskirani vo sala, pa rekov ajde da se salime Smile




vO KOJA SMISLA NISKI UDARI, TOA E NESTO KAKO SUT U M.DA, KLOCA ODPOZADI I SPIC VO GLUZD?
MISLAM DEKA NEMA POTREBA OD TAKVO NESTO, OSOBENO KOGA SITE SME VOZRASNI TUKA, A I BOGAMI SEGOBIJCI GOLEMILOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 21:45
AHAM
gledam


Me ostaivte so tortite v race nemam kogo da gadjam LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 21:48
RUCKAJ GI, RUCKAJ GI...
ILI OSTAVI NEKOJA I DONESI JA UTRE VO MALA STANICAClapClapClapClapClapClap

BTW, ZORAN I ZATKO KOGA PLANIRATE DA SE NACRTATE VO SK?


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 22:36
Zatko i ti doagjash letovo vo Makedonija

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 01:01
Ovaa godina tesko,ama nikogas ne se znae so meneWink















http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 09:05
Мире, еве јас сум еден од црвените ...


Не за друго, но некој мора да го врати ударот

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 09:54
abe bobi vrakanjeto i ne e nekoj problem, pogolem problem bi bil da se najde junak da go primi udarot
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 10:48
Decki , nemav namera da otvoram "borba" Embarrassed sakav samo da si odberam aparat so vas pomos i vi blagodaram na vnimanieto i cestitkite . Izgleda vecntot rivalstvo visi vo vozduh i samo ceka povod . Big%20smile Se uste sum neutralna iako cega veke imam Nikon . Zavzemam strana ??? 


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 10:57
NEEEEEEEEEEEEEEE, TUKU SAMO IMAS GRESKA VO CEKORI. :)))))))
A DA KUPESE CANON KE BESE ON THE RIGHT SIDE :)))))))LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
NEMA VRSKA, NIE SAMO SI SE CEPKAME VAKA POVREMENOWink



-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 14:08
Nina ne e vazhno sto ke kupish, vazhno e da go uzhivash.

Kako sto ti kazha Jane, nie samo povremeno si go pravime zhivotot pointeresen so chepkanja... kako mali deca.

Jas imam poln respekt prema Canon i ako nemav Nikon ke bev presreken i so nego. Ubeden sum deka i ostanatite chlenovi go delat istiot sentiment.

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 14:16
taka e zoki, samo sto jas imav nov nikon koga odbrav star canonLOLLOLLOLLOLLOL
e za ova kazuvavme, sega ke pocne krugot koj e podobar. gledaj i citaj
Tongue
Tongue

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 14:20
Ke fakas seir ? Big%20smile


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 14:28
ne , tuku aktivno ke se vklucamLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
ne me ucea da bidam seirdzija. mi rekoa ako sakas seir sam da si go prais, ne da fakas tugBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
zatoa taka ponekogas si barame rcka za seiriWinkWinkWinkWinkWinkWink
ama nikoj na nikogo ne mu se lutiAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngry barem ne vakaOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuch
ete ako imas sreka nekoj da mi objasnuva deka najgolemata greska na nikon e toa sto ne pisuva canon na nego ili obratno, pa jas da se ubeduvam so nego , pa ke dojdat i drugi prijateli i taka ke si razvieme ziva diskusijaClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 15:22
Дечки, не се работи за тоа кој апарат е подобар или полош. Секој од нив си има свои предности или слабости.
Мојот избор падна на Canon поради една проста причина ... 80% од Фото Акција и дечките кои се собираме во Мала Станица се канонџии, па ако ми затреба нешто од дополнителна опрема, наместо да купувам и постојано да ми стои во фиока, тоа ќе го побарам од пријателите на ден-два.

Еве на пример минатиот излет на кокино со Астрономското Друштво, да имав Nikon немаше да ја направам милкивеј, ниту пак да фотографирам низ телескопот. За милкивеј ја зедов сигмата 10-20 од Мартин Трајковски и неговиот жичен окидач, а телескопите се со канонов маунт, бидејќи Canon 20А е специјално дизајиран за астрофотографија и тука никонџиите немаат пристап

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 15:36
Decki jas sum canondzijaClapClapClapClapClapClap ama bez ova cudo ne odam nikade kaj sto treba dobar  back up aparat

-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 15:59
Ihhh, ova ledi krv u zhili LOLLOLLOL
Vidi kakov mangup e ovaa mashina


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 16:22
i jas go imam istiot so 28-85 zum i md 11
ama pak sum si canondzija
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 16:44
Originally posted by zatko zatko напиша:

Decki jas sum canondzijaClapClapClapClapClapClap ama bez ova cudo ne odam nikade kaj sto treba dobar  back up aparat


Aiiiiiiii....iiiiiii...

Chekaj da se shtipnam ...navistina ne sonuvam!

Abe so ova i na Mesechinata da odish ke napravish ... ke napravish...ke napravish sto sakash. Ova se dve legendi zashvajsuvani vo edna... edna... edna GOLEMA legenda!

Ostanav shokiran, bez zborovi...

Srcevo mi e ushte dobro Zatko, ama ako prodolzhish i natamu so vakvi postovi... nishto ne se znae... ke me zemesh na dusha.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 17:13
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Мојот избор падна на Canon поради една проста причина ... 80% од Фото Акција и дечките кои се собираме во Мала Станица се канонџии, па ако ми затреба нешто од дополнителна опрема, наместо да купувам и постојано да ми стои во фиока, тоа ќе го побарам од пријателите на ден-два.


Ova veke pravi nekoja logika i potpolno te razbiram sto te prisililo da kupish Canon. Taka e toa vo zhivotot, ne e se idealno...       

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 17:32
Zoran dodeka se rabotese na film koristev Contax i Hasselblad,posle toa zemav Canon i Nikon,no otkako izlegoja Digitalnite moe mislenje e deka Canon e sekogas za cekor ponapred,izvini ama  toa e vistinataWink













http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 18:48
ETE EDEN ISKREN COVEK
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 18:54
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

ETE EDEN ISKREN COVEKClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap


Ova se vika seirdzhija.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 19:02
Originally posted by zatko zatko напиша:

Zoran dodeka se rabotese na film koristev Contax i Hasselblad,posle toa zemav Canon i Nikon,no otkako izlegoja Digitalnite moe mislenje e deka Canon e sekogas za cekor ponapred,izvini ama  toa e vistinataWink http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


Sega ne mi e jasno na sto mislish eden chekor ponapred... ponapred vo nekoi raboti vo eden-dva modela koi se na vrvot od proizvodstvenata linija, ili ponapred vo site modeli na celata proizvodna linija?

Tuka ima gooooooolema razlika. Novite chlenovi ke pomislat (kako sto mislat i mnogu drugi) deka ako zemat nekoj od bazichnite modeli ke dobijat tehnoilogija od onie najskapite i deka so toa ke go kupat najdobroto na svetot.

He, he, he... ajde nie ke se sheguvame megju nas, ama rabotive gi chitaat i drugite chlenovi, pa mozhat sekakvi misli da im se zavrtat niz glavite. Nesakajki ke gi navedeme na pogreshen pat, pa potoa ke frlaat po nas so drva i kamenja.

Mozheme da zboruvame samo za modeli na kameri koi se vo isti klasi i dizajnirani za isti potrebi. Da ne pravime kardinalna greshka, pa se da stavame vo ist kosh. Taka mozhe da izleze samo turli tava ili mukenica.

-------------


Постирано од: mviktor
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 01:59
Originally posted by zatko zatko напиша:

Zoran dodeka se rabotese na film koristev Contax i Hasselblad,posle toa zemav Canon i Nikon,no otkako izlegoja Digitalnite moe mislenje e deka Canon e sekogas za cekor ponapred,izvini ama  toa e vistinataWink
 
mozebi e i vistina, od poveke ludje koi gi cenam go slusam istiot muabet i sekogas mi zvuci ko Ilija Chvorovich od Balkanski Spijun: "Pa, koji je to auto bolji od Moskvicha?" LOL
 


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 09:52
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Мире, еве јас сум еден од црвените ...


Не за друго, но некој мора да го врати ударот



Imperija uzvraca  .....
..
..
Torta


 LOL LOL LOL LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 09:57
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Мојот избор падна на Canon поради една проста причина ... 80% од Фото Акција и дечките кои се собираме во Мала Станица се канонџии, па ако ми затреба нешто од дополнителна опрема, наместо да купувам и постојано да ми стои во фиока, тоа ќе го побарам од пријателите на ден-два.


Ova veke pravi nekoja logika i potpolno te razbiram sto te prisililo da kupish Canon. Taka e toa vo zhivotot, ne e se idealno...       


Ete Bobi, gledas li sega sto e razbran covek. Koga ce mu objasnis ubavo,  ce uspee  da najde logika vo tvojot izbor.

LOL  LOL LOL LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 09:59
Originally posted by mviktor mviktor напиша:

Pa, koji je to auto bolji od Moskvicha?" LOL


Hmmmm ......

Canon ?

LOL LOL LOL LOL LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 10:55
Zoran vo pravo si se izvinuvam,..mislev na DSLRWink















http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 12:54
Originally posted by Mire Mire напиша:


Originally posted by mviktor mviktor напиша:

Pa, koji je to auto bolji od Moskvicha?" LOL
Hmmmm ......Canon ?LOL LOL LOL LOL LOL


Blizu si Mire, blizu... kompletniot odgovor e - DSLR Canon, oti postojat i kopir mashini...

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 13:38
fala bogu i shivaki mashini ima, pa ke si najde nikon svoj plasman megu nivLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 14:17
Bash sakam da vidam edna nefotoshopirana Nikon mashina za shenje...

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 14:26
taka mu velev na toj kelaviot sto mi vleta vo kadar na slikata od samitot . demek kaj trgna ti so taa masinata za sienje? namota li konec na malata makara? odbra li boja na konec ? i slicno

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 14:36
Aaaaa.... sega te razbrav.

Pa kakva boja na konec ti namota na makarcheto?

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 14:58
moeto makarce e fabricki namotano ::):):):):)
vazno sega me naceka i mi go plesnaClapClapClapClapClapClapClapClap



-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 05:58
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:


Originally posted by mviktor mviktor напиша:

Pa, koji je to auto bolji od Moskvicha?" LOL
Hmmmm ......Canon ?LOL LOL LOL LOL LOL


Blizu si Mire, blizu... kompletniot odgovor e - DSLR Canon, oti postojat i kopir mashini...


Nema veze Zoki, Minolta pravi podobri kopir masini od Canon LOL LOL LOL LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 06:01
Zoran ne go zakacaj za boi (na konec) oti ako mu bil WB-ot na auto, epten zavrsil rabota ...
kako bese onaa od Duran-Duran ... Notorious...

LOL LOL LOL LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 16:34
Originally posted by Mire Mire напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:


Originally posted by mviktor mviktor напиша:

Pa, koji je to auto bolji od Moskvicha?" LOL
Hmmmm ......Canon ?LOL LOL LOL LOL LOL


Blizu si Mire, blizu... kompletniot odgovor e - DSLR Canon, oti postojat i kopir mashini...
Nema veze Zoki, Minolta pravi podobri kopir masini od Canon LOL LOL LOL LOL



Da be... znachi i tuka Canon e vtor... e nema pravda, neli?

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 07.Јули.2007 во 17:01
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
NEKOJ STO NE NE ZNAE KE SI POMISLI DEKA NAVISTINA SE KARAME I DEKA NE ZNAEME DEKA CANON E NAJDOBAR DSLR NA SVET
Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
 
 
 
 
PS.
E AJ SEGA DA VE VIDAM


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 07.Јули.2007 во 17:05
Provociras ? Ili taka mi se cini . Ne vleguvam vo vakvi provociracki diskusii .Big%20smile Ili veke padnav na provokacija ????? Wink


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 07.Јули.2007 во 17:07
WinkNE ZNAM STO MISLIS I KAKO OSEKJAS?Wink

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 06:53
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
NEKOJ STO NE NE ZNAE KE SI POMISLI DEKA NAVISTINA SE KARAME I DEKA NE ZNAEME DEKA CANON E NAJDOBAR DSLR NA SVET

Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

 

 

 

 

PS.

E AJ SEGA DA VE VIDAM



Abe Jane, kolku pati treba da ti se kazhe deka e rano za prvi April.

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 11:41
Koga ke vlezam ovde vo prodavnica za aparati i ke pobaram nekoj digitalen aparat na staro Nikon ima kolku sto sakas i toa od site modeli,dodeka Canon, dali edvaj ke vidis dva ili tri i toa epten izarceni  nekoj mu ja ima izvadeno masta pa resil da se otarasi,e sega zosto Nikon gi ima tolku????
Big%20smileBig%20smileLOLLOLLOL
sigurno ne bidejki se dobri errrrrrrrrr,aj nema veze i Nikon se OK Dead










http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com

Big%20smileBig%20smileBig%20smile

-------------
www.blissvp.com


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 11:47
super se, mozes i vo izlog da gi stavis, ama za rabota se znae canon. isto vikas nikoni kolku sakas i toa kako novi a canoni edvaj dva tri i toa izrceni od rabota.,. stobi se reklo koj saka da raboti canon, koj saka da ima sto da prodava a da ne raboti so nego nikon
sigurno pobornici ima i za dvata modela, zatoa sto ima pozeri i rabotnici
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 12:37
Uzasni ste znaci Dead
Aj sekoj neka si brka rabota so svoeto milenice i neka ne mu nadtura mislenja na drug ConfusedDead
Moze sam ke se pismani,moze ne Big%20smileBig%20smile


-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 13:29
ti ko ke gi vidis negativite od vcera ke zaboravis na site nesta osven na canonWinkWinkWinkWinkWinkWinkWink

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 13:44
Cry vo neizvesnost sum,se prepotuvam LOLLOLLOL

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 14:14
Jas se izvinuvam na site, napraviv eden previd.
previdot se sostoi vo toa sto malku zaletav vo nepoznati vodi. Ovde diskusijata se vodi okolu " forum_posts.asp?TID=8206 - Nikon D40 vs. Minolta Dynax 5D ", a jas mislejki  deka se diskutira za fotoaparati, a ne za "shivaki i peraki mashini" se vkluciv nepovikan vo nea i pocnav da go afirmiram i zastapuvam svojot stav koj se odnesuva za fotoaparati i toj e sledniot : Canon moze ne e najdobar fotoaparat, no od nego nema podobar seuste.
pozdrav, se nadevam deka ke me povikate koga ke pocnete da diskutirate za fotoaparati na forumot za fotografija

 


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 14:27
Originally posted by zatko zatko напиша:

Koga ke vlezam ovde vo prodavnica za aparati i ke pobaram nekoj digitalen aparat na staro Nikon ima kolku sto sakas i toa od site modeli,dodeka Canon, dali edvaj ke vidis dva ili tri i toa epten izarceni  nekoj mu ja ima izvadeno masta pa resil da se otarasi,e sega zosto Nikon gi ima tolku????Big%20smileBig%20smileLOLLOLLOLsigurno ne bidejki se dobri errrrrrrrrr,aj nema veze i Nikon se OK Dead http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com Big%20smileBig%20smileBig%20smile


Odgovorot e ednostaven: zatoa sto e neunishtiv!

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 16:53
hehehehehe,neunistiv Zoran se sto se pravi i se rasipuva nekoj kako Nikon pobrzo a nekoj mu treba goooodddiiiinnniiiiLOLLOLLOLLOL,i na kraj ti e krivo da go smenis ama koga ke vidis veke modelot ti e zastaren ke mora da kupis nov,a stariot???pa ke mu go dades na deca da se ucaat da skrapaatWink












http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 21:06
OK, ja preteravme rabotava so sheguvanjevo... deca veke ne ni se ramni.

Ova me potseka na onoa "mojot tatko e posilen od tvojot tatko"...

Od druga strana do mene doprea mnogu ubavo zborovite na Glecin koga reche deka ne se chuvstvuva prijatno koga nekoj se sheguva so nechii krvavo zaraboteni pari. Ima pravo i ne e ubavo ova sto go pravime so nashive shkrabanici.

Kako sto rekov porano, ne postoi najdobra kamera ili najdobra marka na kameri. Postojat samo soodvetno dobri modeli na kameri za nekoi aplikacii i za nekoi fotografi. Ako ne beshe taka togas na pazarov ke imashe samo edna marka i eden model.

Najvazhnoto e da se uzhiva onoa sto ke se kupi i da se nauchi istoto korektno da se koristi. Najgolemite razocharuvanja vsushnost poteknuvaat od neznaenjeto i neiskustvoto, a ne od vgradenata tehnologija.

Zatoa smetam deka bi bilo dobro da prestaneme so ovaa detinjarija i emotivnosta vrzana za alatot da ja smenime za emotivnost vrzana so pravenjeto fotografii. A za kvalitetot na kamerite neka zboruvaat nash*te sliki, a ne nash*te prazni zborovi.

-------------


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 21:17
Clap


-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 21:18
ova nekao mnogu seriozno? ako, ako....
jas prv se povlekov uste na prethodnata strana
WinkTongueTongueTongueTongueTongueTongueTongueTongueWinkWink


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 07:53
Originally posted by MissMurder MissMurder напиша:

Uzasni ste znaci Dead
Aj sekoj neka si brka rabota so svoeto milenice i neka ne mu nadtura mislenja na drug ConfusedDead
Moze sam ke se pismani,moze ne Big%20smileBig%20smile


Da be, deka si so niet Sony da kupis, ne za drugo

LOL LOL LOL LOL


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 08:01
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Zatoa smetam deka bi bilo dobro da prestaneme so ovaa detinjarija i emotivnosta vrzana za alatot da ja smenime za emotivnost vrzana so pravenjeto fotografii.


Sosema soglasen, iako moram da priznaam deka e ubavo covek od vreme na vreme da bide i neseriozen (food fight anyone?? Wink)

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


A za kvalitetot na kamerite neka zboruvaat nash*te sliki, a ne nash*te prazni zborovi.


Mala korekcija:
nasite sliki zboruvaat za nasite kvaliteti kako fotografi, a ne za kvalitetot na kamerite i mislam deka site ce se slozite so toa.

Taka, muabetot za kvalitetot na kamerite stanuva uste po isprazen Wink




-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: dimson
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 18:42
sto mislite za nikon d40!!!!голема%20насмевка

-------------
http://photo.net/photodb/user?user_id=2419889


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 19:54
Ako ne prodavas, temava bi trebalo da bide vo glavniot forum. Polesno kje se zakachat na muabetot ako ti treba pomos.
Inaku i jas dobro mu mislam, ama nemam iskustvo za nesto povekje. Aj ima sto povekje se razbiraat od mene.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: dimson
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 23:07
Nikon D40 ne prodavam no sakam da kupam pa sakam da slusnam mislenje za nego , od nekoj koj mozebi go ima ili go imal ili znae nekoj nesto povece

P.S. Moze da ja premestite temava vo glavniot forum ako se moze bidejci na greska ovde ja postaviv


-------------
http://photo.net/photodb/user?user_id=2419889


Постирано од: branko_k
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 02:10
Originally posted by dimson dimson напиша:

Nikon D40 ne prodavam no sakam da kupam pa sakam da slusnam mislenje za nego , od nekoj koj mozebi go ima ili go imal ili znae nekoj nesto povece

P.S. Moze da ja premestite temava vo glavniot forum ako se moze bidejci na greska ovde ja postaviv


kupuvaj odma... ic da ne se mislis, odlicna kamera e, nema podobra za parite;)


-------------
http://www.istockphoto.com/search/portfolio/3080240/?facets=%7b30%3A200%7d#2441929 - Portfolio


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 03:33
Originally posted by dimson dimson напиша:

Nikon D40 ne prodavam no sakam da kupam pa sakam da slusnam mislenje za nego , od nekoj koj mozebi go ima ili go imal ili znae nekoj nesto povece

P.S. Moze da ja premestite temava vo glavniot forum ako se moze bidejci na greska ovde ja postaviv


Dimson , jas imam D40x i sum ekstra zadovolna od kamerata . Ne mozam da ti zboruvam za tehnickite kakrakteristiki zosto sum user sto ne me interesira sto ima vnatre . Edinstvena zabeleska sto ja imam se odnesuva na dostapnosta za menuvanje na parametri vo tekot na fotografiranjeto , pa cesto se slucuva da mesam po menito do sakanata opcija , no i toa ne e taka strasno . Za podetalno info proburickaj po forumov , mnogu se ima pisuvano za ovoj model . Otkako ke ja zemes , pobaraj me da gi podesime setinzite , po preporaka na Zoran K  . Pozdrav do Zoki големо%20гушкање.


Постирано од: dimson
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 21:42
Dobro fala i ocekuvam uste komentari za D40. I da prasam osven vo Pixplus na koe drugo prodazno mesto moze vo Makedonija da se najde ovaj fotoaparat?


-------------
http://photo.net/photodb/user?user_id=2419889



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk