IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Марија Селеста (Mary Celeste)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Марија Селеста (Mary Celeste)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Марија Селеста (Mary Celeste)
    Испратена: 30.Јуни.2007 во 12:21
Марија Селеста е брод направен во 1861 год, во Нова Шкотска.На 7 Октомври 1872 натоварен со алкохол и со дестет член екипаж испловил од Стејтен Ајленд , Њу Јорк кон Џенова Италија. На 4 декември 1872 бродот Марија сСелеста е забележен од друг брод DEI GRATIA и екипажот на овој брод забележал дека Марија Селеста се движи кон Гибралтар но дека застранува од к*рсот, т.е не се движи нормално. Пратиле мало бротче со нивен екипаж да доплови до Марија Селеста да видат што се случува...
На бродот Марија Селеста немало никој, на масата стоел недојаден појадок, три шолји со чај, нити биле спуштани чамци за спасувања, алиштата кои биле испрани биле обесени да се сушат, мачката која била споственост на една од жените од екипажот спиела, а немало никој , ни трага ни глас од десетчлениот екипажна Марија Селеста.



Изменето од ACELERA - 30.Јуни.2007 во 13:38
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 07:50
imav jas vakva kniga, "Najveci duhovi i sablasti sveta" interesni raboti
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 10:53
интересно. има некој бучк*руши направено капетанотLOLLOLLOL
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 13:43
Јас ја имам книгата Најголемите мистерии на светот, и таму има за овој брод напишано.. Ај кога нема да ме мрзи ќе постирам тука се што таму пишува во самата книга...
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 14:00
БРОДОТ МАРИЈА СЕЛЕСТА
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 20:52
interesno interesno! bas me interewsira shto se slu4ilo so lugeto hmm..   da ne dozna neshto vo vrska so ova??
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 18:45
Сум слушнал за ова...
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 16:38
Никогаш не сум слушнал за овој брод и за оваа случка
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 13:18
Pred nekoja den ja citav knigata najgolemite svetski misterii.
Mnogu luge niz vremeto se obiduvale da dadat objasnuvanje za isceznuvanjeto na lugeto od brodot Mary Celeste no za zal nikoj ne uspeal vo toa.
       Brodot trgnal so nekolku luge ekipaz megu koi bile i glavniot na brodot negovata zena i malata kerkicka. Za vreme na plovenjeto vodele i dnevnik, vo nego bilo zapisuvano kakvo e vremeto kako pominuvaat i sl. No dnevnikot ostanal nedopisan...a brodot ostanal prazen..
 Eden den koga pominuval nekoj drug brod lugeto se zacudile koga videle deka Mary Celeste se dvizi a nikoj ne go upravuva, koga resile da se kacat na nego imalo sto da vidat.Se bilo namesteno, jadenjeto postaveno na masa, alistata vo sobite zdipleni, se bilo pod konec samo lugeto gi nemalo..Naj prvo pomislile deka moze se raboti za grabez no vednas primetile deka na brodot nisto ne fali.
 Zacudeni lugeto resile da pocekaat deka mozebi nekoj ke se vrati na brodot no za zal ne se vratil nikoj od ekipazot. Kako pominuvalo vremeto site ocekuvale deka ke se pojavi nekoj i ke kaze sto se slucilo i deka site se zivi no i toa ne se slucilo..Isceznuvanjeto na brodot ostanalo misterija za koja postojat mnogu varijanti koj za zal ne se potkrepeni..


Изменето од MyWay - 22.Јануари.2010 во 13:19

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 17:31
Језиво ми е ова.
Пред некое време на Нешнал Географик даваа документарец.
Али нема нешто којзнае какви информации.
Само дека бродот кога го нашле, бил во совршена состојбазбунетост
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 19:45
Site sme slushnale za ovoj brod,no nikoj ne ja odgatna misterijata vo koja bil obvien,a tolku mnogu me interesira i mene....
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 13:53
pa nema ima nekolku varijanti, no vistinata nikoj ne uspeal da ja dokaze iako na ovoj slucaj rabotele mnogu istrazuvaci.

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 01:44
баш ме заинтригира оваа мистерија... хммм што ли може да им  се случило??

а MyWay викаш дека има неколку варијанти, можеш поконкретно да кажеш некоја, иако не е научно докажана???среќа


плс за мене, многу ме интересира... голема%20насмевка
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 13:56
Spored edni istrazuvaci se smeta deka site gi fatila morska bolest i umrele tamu,
spored druga varijanta deka vlegle da plivaat vo moreto nadosle ajkuli i gi izele site,pa drugite sakajki da gi spasat zaginale i tie,
spored druga deka dosle gusari i gi grabnale...........
no sepak nema nitu eden prezivean da potvrdi tocno sto se slucilo...



Изменето од MyWay - 25.Јануари.2010 во 13:56

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.