IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Илуминати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Илуминати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Илуминати
    Испратена: 30.Јуни.2007 во 11:34
Илуминати (или Illuminati Ones како што се нарекуваат самите поради просветленоста од знаењето што само тие го поседуваат) е тајно светско здружение во кое е сконцентрирана целата светска моќ од антички времиња. Своето влијание започнуваат да го шират од Средниот и Блискиот Исток (Вавилон, Египет), а подоцна преземајќи контрола над Европа. Подоцна преку Британската и другите европски империи ја преземаат Америка, Африка, Австралија, Нов Зеланд и Азија.

Кога моќта на овие империи ослабнала и тие се повлекле од овие региони, Илуминати оставаат зад себе добро разработена тајна мрежа и крвни линии кои се следат со децении.
Се вели дека таа е одржувана преку речиси обсесивно вкрстување на европските кралски и аристократски фамилии, како што тоа го прават т.н. Источни Фамилии во САД, од кои произлегуваат лидерите на слободна Америка. На секои претседателски избори, почнувајќи од 1789 па наваму, победува кандидатот со најевропски-кралски гени. Од 42 претседатела на САД дури 33 имаат директна генетска врска со само ДВАЈЦА ЛУЃЕ - Alfred The Great (крал на Англија) и Charlemagne (француски монарх).

Се шпекулира дека самата независност на USA е намерно изрежирана за да се забрза контролата на светот и Freemason-ите ја добија војната.
Како потврда на ова тврдење се посочува на еден мал детал: класичните симболи на Илуминати, кои влечат корени од древниот Египет, се вметнати во дизајнот на Големиот Печат направен од основачите на независна Америка (ги има на некои од долар банкнотите). Се работи за симболите - пирамида и т.е. all-seeing eye. Вметнати се и 2 латински фрази: Annuit Coeptis и Novus Ordo Seclorum. Или: Прогласување на раѓањето, креацијата или доаѓањето и А New Order of Ages.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 11:36
Иам некои тврдења дека и преку религијата, медицината, медиумите илуминатите ја контролираат масовната популација. Така да со помош на религијата лугето се откинати од вистинското знаење за тоа кои се, ги убедиуваш во нивната ограничена моќ да ја контролираат својата судбина и своите животи. Токму поради ова религијата е едно од најсилните оружја на Илуминати. Религијата го поттикнува стравот од судот Господов кој може да те снајде ако не веруваш во вистината, книгата и системот. Различните религии им дадоа на Илуминати оружје за поделба на луѓето, а главните пропагатори на религиозните догми, ве уверувам, не веруваат ни трошка од тоа што го проповедаат на своите следбеници. Еве неколку 'брзи' информации:
- Стариот Завет зборува за Синовите на Господ кој се смешале со ќерките на луѓето и ја креирале расата Нефилим.
- На глинените табли на античките Сумери најдени во 19тиот век се зборува за раса на богови именувани како Anunnaki или преведено оние кои од рајот на земјата дојдоа.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 11:36

Илуминатите имаат структура во многубројните Братства низ светот, и тоа: Bilderbergers, the Council on Foreign Relations, The Knights of the Garter, The Knights of Malta, The 33rd Degree Masons, the Rhodes Scholars, The Skull and Bones и the Trilateral Commission. Знаењето е моќ! Со оваа структура кај самите Илуминати се оделуваат неколкумина во кој е сконцентрирано целокупното знаење на работите што се случуваат. Тоа е т.н. Глобална Елита, која е контролирана од т.н. Prison Warders од 4-тата димензија, ентитети која ја имаат ултимативната контрола и знаење.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 11:37
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Нефилим.
-
Нефталим е правилно.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 14:56
bravos acceleria i nie mnogu gi pratime ovie site grupi oti ne se bas za naseto dobro.no i se dosta tajni ama ima mnogu Hristiani sto gi pratat so praat nis svetot.i drugo razbravne deka three masons vlegle i postojat vo mk.za zal .drugo poveketo popoj vo katolickata vera se vo free masons.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
evrazesko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2007
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evrazesko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 19:08
accelera Clap

 Илуминатите не ги измислиле сите религии. И не може да се измисли религија за да се контролира народ.Ова го кажуваш како неверник бидејќи верникот знае на Кој се поклонува. Ако пак си неверник  во Христовата православна црква тогаш каква е смислата да зборуваш за илуминатите. Можеби си агностицис. Меѓутоа агностицизмот е поврзан со раволуциите на илуминатите и масоните.
  Морам да ти кажам дека во Стариот завет не пишува така.
Така пишува во апокрифните Јубилеи и Енохова книга. Имено таму како Синови Божји се толкуваат паднатите ангели или пак воопшто ангели. Мегутоа библијата под Синови Божји според православното учење ги подрзабира потомците на Сет кои отпаднале па отишле по ќерките на Каин па се родиле џинови. Тие меѓутоа исчезнале во потопот.
  Според истите апокрифни материјали, (Јубилеи гл 8) дури и по потопот пак се родил Каинан  кој сакајки да си изгради град ги пронашол книгите на старите претпотопски религии на Анунаките и така тој го обновил работењето со господарот на занаетите па од него потекнала Вавилонија. Во тоа веруваат илуминатите бидејќи се духовни чеда на ѓаволот. Ние веруваме во Господ Христос.
 
  Библијата ја зборува Вистината кој верува ќе се спаси.
alen
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 21:59
Илуминатите се група тајни владетели кои до 1989 год. биле најуспешни
во тој домен. Тоа е група на луѓе која се развила директно од ’Древните просветлени
на пророкот на Баварија’. Илуминатите од овој вид, ги основал Adam Weishaupt во
1775 год. Ова поглавје во историјата на Илуминатите започнало во местото
Ingostadt, во Баварија.
   Се верува дека тие се од различно потекло. Витешкиот ред, за време на
крстоносните војни, преминал во ’Витешки темплари’ кои, подоцна, се расформирале
и поголемиот дел од нив биле уништени од страната на француската монархија.
Распаѓањето на Темпларите довело до создавање на многу масонски организации
како и други европски тајни здруженија. Некои од преостанатите Темплари ги научиле
методите и ритуалите на еден египетски затворен култ кој бил познат под името
Илуминати(просветлените) на(од) богот Ра’. Токму овие Темплари го превземале
името Илуминати и продолжиле да се развиваат. Се стопиле со луѓе-познавачи на
тантра-јога и практикувале духовно-телесни медитации и вежби. Исто така,  ги
прифатиле методите и концептите на еден муслимански култ како и на различни
христијанско-спознајни религии.  Ова е моментот кога Adam Weishaupt ги организирал
Илуминатите во ’Древните просветлени на пророкот на Баварија’.
   Почнале со придобивање на масони кои подоцна ги инфилтрирале во
масонските организации. Регрутирале политичари и јавни службеници за продор во
во владата на Баварија и пошироко. Целите на Илуминатите се лошо толкувани.
Сите знаат за примарната цел, доминација со светот. Останатите цели биле:
трансцедентално просветлување, бесмртност, се’знаење и се’моќ. Илуминатите се
пробиле во сите сфери за контролирано влијание на човештвото и полека добиле
апсолутна контрола. Нивните цели вака ги толкуваат: трансценденталната илуминација,
според нив, значи ослободување на умот од сите земни окови и граници. Тие тежат кон
илуминација и го комбинираат ова со астрална проекција и останатите психофизички
способности. Бесмртноста(неумирањето) => доколку владееш со светот половина век,
тогаш не е нужно  да сакаш од тоа да се одрекнеш после смртта. Според нив, постојат
повеќе ’методи за бесмртност’ кон кои Илуминатите тежнеат, вклучувајќи ја тука
постојаната структура на дух/тело, алхемијата и магичните напитоци, духовната
структура на сочувана на комјпутер/робот, криогенетиката и генетските промени.
     Тие веруваат дека можат да станат сезнајни со помош на илуминација и силни психички
моќи. Семоќност? Кој е најдобриот начин за управување со светот, ако не да се биде Бог?!
Денес тие се 13-те најбогати и најмоќни фамили во светот: Rotsildi(Bauer), Bruce, Cavendish
(Kenedi), De Medici, Hanover, Hapsburg, Krupps, Rockefeller, Plantagenet, Romanov, Sinclair
(St. Clair), Warburg (Del Banco), Windsor (Saxe), Coburg i Gothe. Велат дека кога на чело на
секоја земја/држава ќе има нивен човек, тогаш ќе ја воведат нивната религија која е мешавина
на сатанизам и кабала. Сите религии се измислени од нив со цел манипулација на луѓето.
Ќе исценираат враќање на Исус на земјата, како што (некои сметаат) тоа го направиле
со слетувањето на месечината и тогаш под заштита на месаја кој се вратил, луѓето, кои веќе
технотронички се контролирани, лесно ќе се убедат во постоење на нова вистинска религија.
Примери за нивната манипулација има во книгата ’Света крв, свет грал’.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 16:11
Iluminatite se najvisokiot sloj vo hierarhijata na masonskoto dvizenje.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
misterious Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2007 во 20:59
АЦЕЛЕРА би можела да ми кажиш која литература ја читаше за масоните и илуминатите? Одсекогаш ме интересирала таа тема и сум читала многу спротиставени мислења, па не ми е на одмет и ова да го прочитам. голема%20насмевка
Фала 
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 02:18
Originally posted by misterious misterious напиша:

АЦЕЛЕРА би можела да ми кажиш која литература ја читаше за масоните и илуминатите? Одсекогаш ме интересирала таа тема и сум читала многу спротиставени мислења, па не ми е на одмет и ова да го прочитам. голема%20насмевка
Фала 
Воглавно книги на интернет во ПДФ формат.Морам да напоменам дека напишаното е само пренос на информации и не е мој личен став.И еден пријател ми прати електронска книга на оваа тема.Пиши ми ЛП со мејл ако сакаш да ти ја пратам книгата
Кон врв
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 11:47
Имам чуено дека еден македонец бил ‘член‘ на масоните голема%20насмевка
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 14:27
ne znam dali ke se oddalecam od temata ako gi spomnam tuka jezuitite (ili isusovci, kako sakate taka) i ovoj sajt koj go otkriv pred izvesno vreme....
a sto e tocno, procenete sami.......
 
 
 
 
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
kum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 13:58
vazno e da se napomene i toa deka skoro 99% od amerikanskite pretsedateli se clenovi na iluminatite zapocnuvajci od george washington(prviot) pa se do J.F.K...i normalno tie posle nego
mnogu ima da se pisuva za ovaa tema...no da ne dolzam mnogu...bi vi preporacal edna kniga od Jim Mars-Svetskite zagovori
Vo nea ima dosta informacii za toa koj se clenuva vo iluminatite... a i na vtorata strana ima edna mnoogu ubava poraka za site onie koi ke zapocnat da ja citaat taa kniga

Mislam edka ja imam taa kniga
Изменето од branefatboy - 07.Октомври.2007 во 14:03
JOIN THE FAMILY
Кон врв
forester 0111 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај forester 0111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 12:41

Do ACELERA

jas sum nov clen i bi te molel ako ima sansa da mi ja ispratis elektronskata forma na knigata za iluminatite

Bi ti bil blagodaren

email     g.anastasoski.npm@g.mail.com 

pozdrav


Изменето од forester - 15.Ноември.2007 во 15:45
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.