IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Квантна Физика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Квантна Физика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Квантна Физика
    Испратена: 26.Јуни.2007 во 15:43
Што знаеме за оваа наука, кои се нејините погодности и непогодности?? Каде се применува, за што се применува, колку се применува??
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
mark Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 20:33
ja samo znam deka MRAZAM FIZIKA , a kamoli pa KVANTNA.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 20:44
LOLLOL,......fizikata i matematikata se temel na prirodnite nauki,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Strelka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Strelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 14:48
Prvin so integrali i izvodi da se spraveme pa za kvantna ...
Кон врв
str8up Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Producer

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај str8up Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 14:54
бегај бе...го гледав хиперкјуб и ми се сврте...каква физика, какви бакрачисмеење
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:03

Оној кој не се восхитува на Квантната теорија значи дека не ја рабира - Ричард Фејнман
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 10:32
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Што знаеме за оваа наука, кои се нејините погодности и непогодности?? Каде се применува, за што се применува, колку се применува??



hmmm znaci nikoj nisto ne znae za "ovaa" nauka голема%20насмевка
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 23:15
lele, stvarno nikoj ne znae pametno za ova a?
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 19:27
kvantnata mehanika probuva da go objasne mikro svetot. koi se najsitnite cesticki od koi e sozdadena materijata i kako tie megu sebe reagiraat. koi se silite pomegu tie cesticki, kako dejstvuvaat i slicno. probuva da objasne nekoi pojavi kako interferencijata, difrkcijata, stabilnost na atom, reakcija i dvizenje na elektroni ili mali cesticki vo magnetni i elektrostacki polinja.
celata teorija e bazirana na verojatnosti i pretpostvaki, odnosno ne se znae so tocnost kade e cesticata tuku se pretpostavuva deka so 50% e tamu.
jas imam ja studirano poveke vreme i mislam deka pogresno gi objasnuvame nekoi raboti. i samata teorija ne moze da si objasne nekoi raboti...vprocem toa e teorija... teorijata ne e dokazana so eksperiment i taa samo pretpostavuva sto bi mozelo da se slucuva na molekularno nivo. inaku kvantnata mehanica se koristi vo proizvodstvo na cipovi, telekomunikaciite, planirat da praat kvanten komjuter( spinot na elektronite da pretstavuva 1 ili 0), laserot i raznorazni opticki istrumenti. ako imate nekoi pokonkretni prasanje prasajte. dosta opsirna oblast e.
inace poglednete ja mojata masina sto prave poveke struja otkolku koriste
www.youtube.com/mikomakinc
i web stranata na mojata kompanija
www.mikomak.com

    
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 19:08
Originally posted by james dean james dean напиша:


Оној кој не се восхитува на Квантната теорија значи дека не ја рабира - Ричард Фејнман


Se slozhuvam.

Kvantnata mehanika navleguva vo "dushata" na Univerzumot. Kolku sto chovek povekje ja razbira, tolku povekje sogleduva deka Bibliskata refernca oti Bog go sozdal choveka spored svojot lik (spored svoite atributi) e poblizu do realnosta otkolku sto bilo koga sme pomisluvale.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 13:17
Нешто што најмногу ме фасцинирало во оваа наука е Хајзенберговиот принцип на неодреденост кој вели дека не можеме истовремено со голема прецизност да одредиме некои парови на физички величини како што се на пример положбата на едно тело и импулсот (брзината) што го има во таа положба  и обратно, или пак енергијата што ја има едно тело и времето во кое ја има таа енергија.
Ова следи од следниве равенки:
 
%7b\Delta%20x%7d\,%20%7b\Delta%20p%7d%20\ge%20\frac%7b\hbar%7d%7b2%7d   и  %20\Delta%20E%20\Delta%20t%20\gtrapprox%20\frac%7b\hbar%7d%7b2%7d,%20
 
Каде што од левата страна ги имаме стандардните отстапувања на соодветните физички величини (местоположба, импулс, енергија, време), а од десно имаме константа (од редот на Планковата констсанта).
Од овие равенки гледаме дека колку повеќе би го намалувале отстапувањето (грешката) на едната физичка величина при пресметувањето, толку повеќе нужно ќе ни се зголеми отстапувањето (грешката) на другата физичка величина од соодветниот пар, се разбира и обратно.
Ако брзината на светлината е горната граница во макросветот која ни оневозможува да ги досегнуваме макроскопските величини во Универзумот, според мене овој принцип на неодреденост е долната граница под која секој обид за прецизно пресметување оди во доменот на претпоставките.
Се добива впечаток како Создателот намерно да ставил горна и долна граница на научниот метод со цел да ја ограничи незаситната љубопитност на човекот, а со тоа да ја разбуди и неговата високо креативна фантазија среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:24
hajzenberg: spored mene coekot saka da kazi deka stalno ima flukuacija izmegju materijata i energijata (e=mc2)so bi znacelo spored mene deka materijata se pretvora vo energija, i energijata vo materija (dokazano so atomska bomba). i to e toj principot na neodrednost, ili statistika, kaj so vikame, masata ne e tamu, nego ima tolku i tolku posto sansi da e tamu. ta e tamu zato so verojatnosta site nejzini cestici da se pretvoreni vo energija vo ist moment e epten mala ... ali vika teoretski e mozno masata da iscezni. isto kako so coek teoretski mozi da pomini niz zid, ako vo momentot koga probuva site negovi molekuli se pretvorat vo energija, i koa ke premini od drugata strana na zidot, da se pretvorat nazad vo energija.

mislam deka imase nekoj princip na toa kako rabotat silite, ili polinjata na sila, bas so ovaa finta, primer, + i - cestica kako znaat da se privlecat ... so toa so koa ke isceznat kako materija, nekako se spojuvaat, ili nekako se raspoznavaat i znaat so treba da praat.

ne sum go cital ova odamna, ali ako nekoj znae, neka napise, bas me interesira.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:49
Позитивните и негативните честички се "препознаваат" преку електричните полиња кои се наоѓаат околу нив предизвикани од своите електрични полнежи.
Принципот на неодреденоста произлегува од брановата природа на материјата т.е. честиците. Исто така и квантните броеви на честиците се дефинирани од брановите должини на нивната бранова природа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:53
ok de, ama tie elektricni polinja ustvari sho se? toa e toa so sakam da go kazam ... tie polinja na sila, se ustvari "prostor" kade so e energijata duri ne e materija.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,654 секунди.