Испечати | Затвори го прозорот

Квантна Физика

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8114
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 23:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Квантна Физика
Постирано од: Ghost
Наслов: Квантна Физика
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 15:43
Што знаеме за оваа наука, кои се нејините погодности и непогодности?? Каде се применува, за што се применува, колку се применува??

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          



Коментари:
Постирано од: mark
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 20:33
ja samo znam deka MRAZAM FIZIKA , a kamoli pa KVANTNA.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 20:44
LOLLOL,......fizikata i matematikata se temel na prirodnite nauki,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Strelka
Датум на внесување: 30.Септември.2007 во 14:48
Prvin so integrali i izvodi da se spraveme pa za kvantna ...


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 30.Септември.2007 во 14:54
бегај бе...го гледав хиперкјуб и ми се сврте...каква физика, какви бакрачисмеење

-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 06.Февруари.2008 во 16:03

Оној кој не се восхитува на Квантната теорија значи дека не ја рабира - Ричард Фејнман

-------------


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 10:32
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Што знаеме за оваа наука, кои се нејините погодности и непогодности?? Каде се применува, за што се применува, колку се применува??



hmmm znaci nikoj nisto ne znae za "ovaa" nauka голема%20насмевка


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 23:15
lele, stvarno nikoj ne znae pametno za ova a?

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: mikomak
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 19:27
kvantnata mehanika probuva da go objasne mikro svetot. koi se najsitnite cesticki od koi e sozdadena materijata i kako tie megu sebe reagiraat. koi se silite pomegu tie cesticki, kako dejstvuvaat i slicno. probuva da objasne nekoi pojavi kako interferencijata, difrkcijata, stabilnost na atom, reakcija i dvizenje na elektroni ili mali cesticki vo magnetni i elektrostacki polinja.
celata teorija e bazirana na verojatnosti i pretpostvaki, odnosno ne se znae so tocnost kade e cesticata tuku se pretpostavuva deka so 50% e tamu.
jas imam ja studirano poveke vreme i mislam deka pogresno gi objasnuvame nekoi raboti. i samata teorija ne moze da si objasne nekoi raboti...vprocem toa e teorija... teorijata ne e dokazana so eksperiment i taa samo pretpostavuva sto bi mozelo da se slucuva na molekularno nivo. inaku kvantnata mehanica se koristi vo proizvodstvo na cipovi, telekomunikaciite, planirat da praat kvanten komjuter( spinot na elektronite da pretstavuva 1 ili 0), laserot i raznorazni opticki istrumenti. ako imate nekoi pokonkretni prasanje prasajte. dosta opsirna oblast e.
inace poglednete ja mojata masina sto prave poveke struja otkolku koriste
www.youtube.com/mikomakinc
i web stranata na mojata kompanija
www.mikomak.com

    


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:08
Originally posted by james dean james dean напиша:


Оној кој не се восхитува на Квантната теорија значи дека не ја рабира - Ричард Фејнман


Se slozhuvam.

Kvantnata mehanika navleguva vo "dushata" na Univerzumot. Kolku sto chovek povekje ja razbira, tolku povekje sogleduva deka Bibliskata refernca oti Bog go sozdal choveka spored svojot lik (spored svoite atributi) e poblizu do realnosta otkolku sto bilo koga sme pomisluvale.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 13:17
Нешто што најмногу ме фасцинирало во оваа наука е Хајзенберговиот принцип на неодреденост кој вели дека не можеме истовремено со голема прецизност да одредиме некои парови на физички величини како што се на пример положбата на едно тело и импулсот (брзината) што го има во таа положба  и обратно, или пак енергијата што ја има едно тело и времето во кое ја има таа енергија.
Ова следи од следниве равенки:
 
%7b\Delta%20x%7d\,%20%7b\Delta%20p%7d%20\ge%20\frac%7b\hbar%7d%7b2%7d   и  %20\Delta%20E%20\Delta%20t%20\gtrapprox%20\frac%7b\hbar%7d%7b2%7d,%20
 
Каде што од левата страна ги имаме стандардните отстапувања на соодветните физички величини (местоположба, импулс, енергија, време), а од десно имаме константа (од редот на Планковата констсанта).
Од овие равенки гледаме дека колку повеќе би го намалувале отстапувањето (грешката) на едната физичка величина при пресметувањето, толку повеќе нужно ќе ни се зголеми отстапувањето (грешката) на другата физичка величина од соодветниот пар, се разбира и обратно.
Ако брзината на светлината е горната граница во макросветот која ни оневозможува да ги досегнуваме макроскопските величини во Универзумот, според мене овој принцип на неодреденост е долната граница под која секој обид за прецизно пресметување оди во доменот на претпоставките.
Се добива впечаток како Создателот намерно да ставил горна и долна граница на научниот метод со цел да ја ограничи незаситната љубопитност на човекот, а со тоа да ја разбуди и неговата високо креативна фантазија среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:24
hajzenberg: spored mene coekot saka da kazi deka stalno ima flukuacija izmegju materijata i energijata (e=mc2)so bi znacelo spored mene deka materijata se pretvora vo energija, i energijata vo materija (dokazano so atomska bomba). i to e toj principot na neodrednost, ili statistika, kaj so vikame, masata ne e tamu, nego ima tolku i tolku posto sansi da e tamu. ta e tamu zato so verojatnosta site nejzini cestici da se pretvoreni vo energija vo ist moment e epten mala ... ali vika teoretski e mozno masata da iscezni. isto kako so coek teoretski mozi da pomini niz zid, ako vo momentot koga probuva site negovi molekuli se pretvorat vo energija, i koa ke premini od drugata strana na zidot, da se pretvorat nazad vo energija.

mislam deka imase nekoj princip na toa kako rabotat silite, ili polinjata na sila, bas so ovaa finta, primer, + i - cestica kako znaat da se privlecat ... so toa so koa ke isceznat kako materija, nekako se spojuvaat, ili nekako se raspoznavaat i znaat so treba da praat.

ne sum go cital ova odamna, ali ako nekoj znae, neka napise, bas me interesira.


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:49
Позитивните и негативните честички се "препознаваат" преку електричните полиња кои се наоѓаат околу нив предизвикани од своите електрични полнежи.
Принципот на неодреденоста произлегува од брановата природа на материјата т.е. честиците. Исто така и квантните броеви на честиците се дефинирани од брановите должини на нивната бранова природа.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:53
ok de, ama tie elektricni polinja ustvari sho se? toa e toa so sakam da go kazam ... tie polinja na sila, se ustvari "prostor" kade so e energijata duri ne e materija.

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 08:32
Гледам дека темава неправедно е запоставена...
а и од досегашните постови нема ништо конкретно...

затоа ќе наведам еден линк каде на лесен и сликовите начин...
се дадени историјатот, основите, развојот и парадоксите на квантната механика...(на хрватски е текстот)...
http://eskola.hfd.hr/clanci/Cudesni_svijet_kvantne_mehanike_G_Bozic.pdf -
http://eskola.hfd.hr/clanci/Cudesni_svijet_kvantne_mehanike_G_Bozic.pdf - http://eskola.hfd.hr/clanci/Cudesni_svijet_kvantne_mehanike_G_Bozic.pdf

(нема математика и формули, и е токму за оние кои не се дружат премногу со математиката)...
но прво еден цитат...(се обидов да преведам)...

Експеримент со електронот

А сега најубавиот експеримент. Преоѓаме од светлост, која уште од школските денови ни е поблиска како бранова појава, на електрони -поради онаа тврдокорна замисла за нив како тврди топчиња.Уште од J.J. Thomsona 1897 па навака зборот електрон одзвонува во нашиот ментален склоп како билијардска топка. J.J. Thomson доби Нобелова награда за откритието на електронските топчиња. Гените и историјата заедно се погрижија за тоа неговиот син G. P. Thomson исто така да добие Нобелова награда, повторно за откритие на електроните, но овој пат за брановата природа на електроните.
Имено синот ги пропуштил електроните низ некои атомски решетки и видел интерферентна слика (интеференција е појава на зголемување и поништување на брановите врвови и долови - пример со водениот бран) и заклучил, како и Young за светлоста, дека се работи за бранов феномен. Приказната е уште позанимлива поради тоа што и таткото и синот се во право - во квантно дуалистичко право.
За да ги избегне компликациите со дифракција на решетките на кристалот и слично, Feynman пред окулу 50 години во своите фамозни Lectures on Physics поради педагошки причини користи мисловен процес со електрон и два отвори. Мисловен затоа што тогаш на тој начин ваков експеримент не бил во можност да се изведе. Денес тоа е можно.
http://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/qphil.html - http://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/qphil.html

Во мисловниот процес моноенергетски електрони се испукуваат по должина на катодна цевка и се пропуштаат низ два мали тесни отвори, со што се раздвојуваат на два снопа кои се преклопуваат и се детектираат на екран во вид на флуоресцентни блесоци, многу слично на тоа што се случува на ТВ екраните.
Ако електроните се топчиња. на екранот би требало да гледаме само две подрачја кои тие ги погодуваат, слика аналогна на онаа кога зрната к*ршуми од стар и непрецизен Калашников ја прават после проаѓање низ две макроскопски пукнатини. Но еве "шок" -  сликата што се добива на екранот е типична за бранови, на екранот се гледаат цели низови на подрачја - интерферентни пруги (линии). Сликата е всушност точкасто брановидна, како што е всушност и во Young-овиот експеримент со светлоста кога се пропуштаат мали интензитети на светлоста - фотони.
Затоа како и во Young-овиот експеримент со светлоста, присилени сме да заклучиме дека на темните места доаѓањето на електроните се претвара во ништо.  Значи брановидна појава. Електрон + електрон = ништо!
И тоа е оној момент на кој не сме спремни,  бидејќи во нашата глава ни одзвонува електронски - честичен билијард и ни навираат цврсто вкоренети слики од учебниците кои Heisenberg ги забранува.

Значи, ако електроните интерферираат, да се обидеме тоа да го објасниме. Еден електрон, што и да е (топче илии бран), поминува низ едниот отвор, а другиот електрон поминува низ другиот отвор и потоа некако тие два електрони браново се поништуваат на место на екранот каде се наоѓа една од темните линии.
Меѓутоа, љубопитните физичари сакаат да проверат се' - што ако изворот на електрони е така слаб, па испушта само еден по еден електрон? Ако во тој случај еден електрон помине низ едниот отвор, а низ другиот не помине ништо, како што и очекува нашата интуиција бидејќи е електронот едно цело, интерференција не може да се случи - бидејќи интерференцијата овозможува проаѓање на два електрони истовремено низ двата отвори - значи за интерференција се потребни два електрони, па што и да се тие. Сепак како што електроните се насобираат на екранот, гледаме се' повеќе поединечни погодоци (блесоци) од кои полека но сигурно повторно излегува истата интерферентна слика како во случајот кога се испукуваа повеќе електрони одеднаш.
Тоа значи дека при проаѓање на секој електрон низ уредот, тој морал поединечно да интерферира.

Клучно прашање сега е: На кој начин секој поединечен електрон интерферира и со што тоа електронот интерферира?
Одговор: Начинот на кој интерферира е очигледно од бранова природа, а електронот интерферира сам со себе.

Бидејќи честицата, или подобро речено квантот кој е неделив во смисол дека секогаш кога го мериме добиваме иста количина електричен полнеж и маса на мирување, мора да помине низ двата отвори истовремено за да би можел да интерферира сам со себе.
Помислата дека електронот се расцепил за да помине низ двата отвори е во спротивност со сите експерименти кои никогаш не наоѓаат половина или три-четвртина електрон. Освен тоа кога би прифатиле дека електронот се дели, би морале да најдеме со кој механизам тоа се прави (отворите не можат да делуваат како оштрица на нож) и потоа повторно го соединува во едно цело - пред да падне на екранот, бидејќи таму гледаме само еден точкаст блесок - траг кој одговара на еден цел електрон.

И така присилени сме на еден заклучок: електронот мора проаѓајќи низ двата отвори да бил истовремено на две места!?

Преведувајќи ја доследно екстраполацијата од светот кој не опкружува и во кој постојат само две појави - честички и бранови, тогаш на електронот во микросветот мораме да му ги припишеме и двете својства.
Единствено ако електронот е распространет бран, можно е да помине низ двата отвори истовремено.
И потоа на екранот се појавува како честичка.
Зошто ваков развој на настаните ни е тежок за прифаќање? Токму поради тоа што во нашиот секојдневен живот никогаш не е забележан ваков феномен кој го нарекуваме бран - честичка дуализам. Квантот не е ни честичка ни бран, тоа одеднаш е нешто што ги има и двете карактеристики. Тоа е нешто трето. Сепак, проблемот е повеќе од психолошка природа бидејќи квантот се наоѓа надвор од нашето секојдневно искуство.
Нашиот мозок едноставно не се развивал дружејќи се со квантите, па затоа ние не можеме да создадеме соодветна слика исто како што никогаш нема да можеме да го замислиме светот во 4 просторни димензии.
Но тоа не значи дека не можеме да го разбереме, денес 80 години потоа, квантните експерименти не би требало да не шокираат.
......
Heisenberg имал само 25 години кога ја открил матричната квантна механика, Pauli и Dirac биле негови врсници, Bohr бил студент кога го објавил својот модел за атомот. Einstein како 16 годишно момче дошол до заклучок дека ништо не може да е побрзо од светлината, а со 26 години го објаснил фотоефектот и општата теорија на релартивност. Можеби е потребен сосема друг пристап на учење на физиката?

Колапс на брановата функција

Да се вратиме на електронот и двете пукнатини. Оној момент кога електронот е испукан од електронскиот топ тој бил честичка со дефинирана положба.
После тоа, тој се шири брановидно по просторот кон отворите и поминува низ двата отвори истовремено како бран, интерферира како бран во подрачето помеѓу отворите и екранот, и од тој простор се појавува како честичка - во некоја точка од екранот се појавува како мал блесок.
И следниот проблем е во тоа што не знаеме во која точка на екранот тој електрон ќе се појави? Ниту пак кога ќе се појави? Всушност според минималистичкиот "Копенхагеншкиот поглед" на појавата (за ова има повеќе понатаму во текстот), електронот не се појавува од својот бран, туку тоа што ние го нарекуваме електронски бран моментално се собира и колабира од поширокиот простор во точка. Оваа мистериозна појава ја нарекуваме колапс на брановата функција (квантен скок во точкаст волумен).
Имено електронот, како и другите кванти, ги опишуваме со бранови функции, решенија на прочуената Шредингерова (Schroeding) бранова функција која ја превзема улогата на Њутновите закони за опишување на движењето на микрочестичките.

Електронот се "трансформира" во честичка само кога ќе го погледнеме


Како да се објасни таа мистериозна појава на колапс од распространета (невидлива) бранова функција во тој видлив траг на честичката, тоа сеуште никој точно не го знае. Подеднакво е исто и со однесувањето кое електронот го изведува при проаѓањето низ двата отвори истовремено. Имено, електронот по проаѓањето низ отворите ќе интерферира, но само ако при ова не вршиме негово набљудување.
Бидејќи штом се обидеме да го погледнеме, ете го него на едно место - колабира во честичка во еден од отворите. И развојот на интерференцијата на екранот веќе не постои!

Како е можно нашиот поглед кон отворите (поглед во смисол на детекција - можема да снимаме со камера и подоцна да го погледнеме проаѓањето на електронот низ отворите), може да ги уништи пругите (линиите)  на екранот? Како е можно самиот чин на следење на експериментот да го поттикне електронот да се појави во една од пукнатините како едно цело, а "негледање" во пукнатините (одсуство на детекција) да овозможи проаѓање на целиот електрон низ двата отвори?
Очигледно, електронот се појавува пред нас секогаш само како честичка, и тоа само тогаш кога со мерните уреди ќе го присилиме на тоа.

.............................
P.S. Се обидова да уфрлам и слики ама очигледно не можам тука...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 02:48

Најфер, најчесно и најточно ќе биде доколку науката каже дека не знае каква е природата на електронот (фотонот, па и другите честитки) наместо да се срамоти со вакви киксови, демек електронот "гледа" како ние ќе го мериме и во однос на мерниот метод тој се однесува како честица или бран.

Оваа глупост отиде дотаму да еден научник, Вилер, му вршел еден ткн. "експеримент со задоцнет избор" на фотонот со цел да го "зезне" голема%20насмевка фотонот и кога овој ќе си "помисли" дека ќе ја испитуваат неговата бранова природа, Вилер ќе ја смени мерната метода и ќе го "фати" фотонот како честица. Не се сеќавам како беа деталите, ама се сеќавам дека овој фотонот пак ги зезна, исто како брзата птица којотот голема%20насмевка
Се прашувам, зошто горделивата наука не каже смело "не знам" за оние работи кои не ги знае, туку наместо тоа измислува некои привремени смешни теории и само ја труе нејзината публика со невистини.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 18:58
Нелокалност. ЕPR парадокс

Да замислиме фрлање на две коцки. Едната ја фрлате вие, а другата вашиот пријател и резултатите секогаш се совпаѓаат (3,3), (1,1) ,(6,6). Ќе заклучите дека постои нешто повеќе од случајност, особено ако сте меѓусебно толку далеку што чудесните коцки не можеле да комуницираат помеѓу себе со сигнали кои патуваат со брзина на светлината.
Тоа е она што Einstein би го нарекол "запрепастувачко делување на далечина". Ако коцките сепак "комуницираат" велиме дека тоа го прават нелокално односно суперлуминално. Иако е тоа неверојатно кога се однесува за коцките, сепак постои и карактеристично е за квантната механика независно од интерпретацијата.
www.physics.syr.edu/LIGHTCONE

Во 1937 година Einstein, Podolsky i Rosen (од таму е кратенката EPR) замислуваат мисловен експеримент кој ќе покаже дека квантната теорија не може да ја опише стварноста без внатрешни контрадикторности. Тоа особено се однесува на проблемот мерење.
Ако на почетокот имаме само два електрона или два фотони со вкупно количество на движење = 0, тогаш откако тие симетрично ќе бидат упатени на две спротивни страни, но при тоа не знаејќи во кој правец, ќе знаеме само тоа дека нивниот збир на количество на движење секогаш ќе остане  = 0, поради нивното спротивно движење.

Од тука следува дека со мерење на едниот од нив истовремено и на далечина го утврдуваме и количеството на движење и на оној другиот, иако тој може да биде оддалечен милиони светлосни години, на другиот крај на галаксијата на пример. Тоа е спротивно на она што го тврди Bohr дека за мерење на особините на честичката потребно е истовремено меѓудејство со неа. Значи парадокс.

Меѓутоа Bohr тој аргумент нема воопшто да го вознемири, бидејќи честичките се поврзани со една неделива заедничка бранова функција и со мерење на едната честичка, настанува колапс на целата заедниќка функција. На тој начин моментално е добиен податок и за другата честичка иако таа е надвор од досегот на сигналот кој се пренесува со брзина на светлоста, која според специјалната теорија на релативност е најголемата можна брзина за пренос на сигналот. Велиме дека таквите честици се квантно поврзани.

Да ја разгледаме и другата варијанта на EPR експериментот.
Нека постои доволно изолиран атом во оддалечен меѓузвезден простор и тој атом во некој момент од себе исфрла еден фотон. Со оглед на тоа дека фотонот бил добро локализиран во мало подрачје со големина на атом, неговиот импулс е практично потполно неодреден, фотонот се шири на сите страни, а состојбата на неговиот импулс е радијална симетрична бранова функција, значи со потполно рамноправни насоки на движење (не земајќи ја во обзир состојбата на поларизација). Вкупниот импулс на составот изнесува:  атомот после емисијата + фотон = 0. Секој подсостав, атом и фотон поединечно, од причини на радијална симетрија, исто така имаат импулс  = 0.

После долго време, да речеме 100 години, еден мал дел од распространетиот кружен електромагнетен бран со радиус = 100 светлосни години, доаѓа до нас на Земјата во нашиот уред за детекција.

Но како што знаеме "клик" на нашиот детектор не значи дека сме детектирале само дел, туку целиот фотон. Тоа е она што го нарекуваме квантен скок во точка - моментален колапс на квантот од подрачје со радиус од 100 светлосни години во точка.
Бидејќи целиот фотон удрил во нашиот детектор кој го детектирал од одредена насока, детекторот претрпува "удар" во насока детектор - атом.
Сега, за да биде зачуван законот за одржување на импулсот, мора "истовремено" (се разбира не во смисла на посебната теорија на релативност) атомот да доживее еднаков удар (трзај) на спротивната страна.
Како атомот знаел дека треба да се "помести" како последица на тој удар (трзај) кога поминале 100 години од емисијата на фотонот?
Тоа значи дека атомот и фотонот се опишани со една заедничка квантна поврзувачка бранова функција. Колапсот морал да се случи и кај детекторот и кај атомот истовремено како да просторот и времето помеѓу нив не постои.

Иако Einstein е еден од основоположниците на квантната механика, познато е дека тој никогаш не можел да се согласи со "Копенхагеншкото" објаснување, туку имал своја статичка интерпретација, што би рекле дека по него квантната физика е само преодна теорија. Улогата на Einsteina е важна, бидејќи неговите бескрајни расправии со Bohr придонеле за разбистрување на многу поими, но и никогаш не треба да се занемари мислењето на научници со таква голема интуиција како Einstein. Кој знае што ќе донесе иднината.
За EPR парадоксот и денес сеуште се расправа.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 18:19
Експериментот направен од екипата на Hitachi за интерференција на поединечен електрон...видео..
http://www.youtube.com/watch?v=ZUI3lhRje_0 - http://www.youtube.com/watch?v=ZUI3lhRje_0


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 21:13
којсумјас, komplimenti za objasnuvanjeto na nekoi findamentalni raboti od kvantnata mehanika.

Inaku, po povod prashanjeto...

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Електронот се "трансформира" во честичка само кога ќе го погледнемеКако да се објасни таа мистериозна појава на колапс од распространета (невидлива) бранова функција во тој видлив траг на честичката, тоа сеуште никој точно не го знае. Подеднакво е исто и со однесувањето кое електронот го изведува при проаѓањето низ двата отвори истовремено. Имено, електронот по проаѓањето низ отворите ќе интерферира, но само ако при ова не вршиме негово набљудување.Бидејќи штом се обидеме да го погледнеме, ете го него на едно место - колабира во честичка во еден од отворите. И развојот на интерференцијата на екранот веќе не постои!Како е можно нашиот поглед кон отворите (поглед во смисол на детекција - можема да снимаме со камера и подоцна да го погледнеме проаѓањето на електронот низ отворите), може да ги уништи пругите (линиите)  на екранот? Како е можно самиот чин на следење на експериментот да го поттикне електронот да се појави во една од пукнатините како едно цело, а "негледање" во пукнатините (одсуство на детекција) да овозможи проаѓање на целиот електрон низ двата отвори?Очигледно, електронот се појавува пред нас секогаш само како честичка, и тоа само тогаш кога со мерните уреди ќе го присилиме на тоа.


Zakluchokot e samoevidenten, iako za nashi poimi e neverojaten - toa zavisi od nashata intencija.

Poshiroko gledano, odnesuvanjeto i karakteristikite na svetot za nas zavisat od nashata intencja - nie sme direktni kreatori na neshata realnost.

Religijski gledano, ako Bog e Kreatorot, nie sme negovite sokreaori. Znam deka religijskite fundamentalisti od site boi i kovovi nema da se slozhat, no toa e toa... patem, kako veruvanje, ova ne e neshto novo za nekoi dalekuistochni narodi. Takvoto razbiranje na Svetov postoelo iljadnici godini pred Hirsta, a sega nauchno se verificira so kvantnata mehanika.

Ova go objasnuva i zakonot za atrakcija.

Isto taka, ova pokazhuva deka nabjluduvachot, predmetot na nabljuduvanje i procesot na nabljuduvanje se edno isto, no nam ni se manifestiraat kako tri razlichni raboti.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 15:36
Во занимливост(интересност )со квантната физика не си можи ни еден друг дел од физиката.

Еден прост и преинтересен експеримент кој го демонстрира колапсот на брановата функција и мистериозноста на квантниот свет :

http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc - Double Slit experiment - Dr. Quantum

(Истиот експеримент на Којсумјас, само анимиран)

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јануари.2011 во 15:46
Isus im odgovori: "Neli e napishano vo vashiot Zakon: Jas rekov; bogovi ste?"
Jovan 10:34

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 17:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Isus im odgovori: "Neli e napishano vo vashiot Zakon: Jas rekov; bogovi ste?"
Jovan 10:34

збунетост...
молам за добјаснување...





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 20:47
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Isus im odgovori: "Neli e napishano vo vashiot Zakon: Jas rekov; bogovi ste?"
Jovan 10:34
збунетост...молам за добјаснување...


Se izvinuvam za naveduvanjeto Isusov citat bez objasnuvanje... mislev deka poentata kje se dolovi, no ochigledno sum bil vo zabluda.

Imeno, se raboti za neshto shto go prokomentirav malu pogore:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zakluchokot e samoevidenten, iako za nashi poimi e neverojaten - toa zavisi od nashata intencija.

Poshiroko gledano, odnesuvanjeto i karakteristikite na svetot za nas zavisat od nashata intencja - nie sme direktni kreatori na nashata realnost.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 22:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zakluchokot e samoevidenten, iako za nashi poimi e neverojaten - toa zavisi od nashata intencija.

Poshiroko gledano, odnesuvanjeto i karakteristikite na svetot za nas zavisat od nashata intencja - nie sme direktni kreatori na nashata realnost.


Ova direktno se kosi so...
poimanjeto na vremeto...
kako nepostoecka kategorija...
a ne kako kategorija koja e direktna karakteristika...
na naseto poimanje na svetot...
i kreacija na nasata realnost...

pa spored toa logicno se nametniva zaklucokot...
vremeto postoi kako kreacija na naseto poimanje na vselenata...
neli...


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 23:39
Интенција - намера, жити Госпо златен

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 00:40
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Интенција - намера, жити Госпо златен


Se izvinuvam shto ponekogash koristam stranski zborovi vo nekakov moj makedonski prevod, ama jas zhiveam vo druga zemja kade shto se govori drug jazik.

Kje se obidam malu povekje da vnimavam na toa...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 00:46
...tebe ti se prostuva ama,...ima tuka eden kup stranski zborovi i izrazi   koishto domashnite so lezet gi upotrebuvaat!GGG

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 00:48
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zakluchokot e samoevidenten, iako za nashi poimi e neverojaten - toa zavisi od nashata intencija.

Poshiroko gledano, odnesuvanjeto i karakteristikite na svetot za nas zavisat od nashata intencja - nie sme direktni kreatori na nashata realnost.



Ova direktno se kosi so...poimanjeto na vremeto...kako nepostoecka kategorija...a ne kako kategorija koja e direktna karakteristika...na naseto poimanje na svetot...i kreacija na nasata realnost...pa spored toa logicno se nametniva zaklucokot...vremeto postoi kako kreacija na naseto poimanje na vselenata...neli...


Ne razbiram shto sakash da kazhesh...

Vremeto postoi kako posledica od nashata interpretacija na svetot i vo toj respekt toa egzistira samo kako refleksija na nashata proekcija i interakcija so nego. Nadvor od nas, nadvor od nashata namera (intencija) za negovot poimanje kako takvo, toa ne postoi.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 00:56
''Vremeto postoi kako posledica od nashata interpretacija na svetot i vo toj respekt toa egzistira samo kako refleksija na nashata proekcija i interakcija so nego. Nadvor od nas, nadvor od nashata namera (intencija) za negovot poimanje kako takvo, toa ne postoi.''

                                                                

uff..zavoraviv deka ti e prosteno !голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 06:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ne razbiram shto sakash da kazhesh...

Vremeto postoi kako posledica od nashata interpretacija na svetot i vo toj respekt toa egzistira samo kako refleksija na nashata proekcija i interakcija so nego. Nadvor od nas, nadvor od nashata namera (intencija) za negovot poimanje kako takvo, toa ne postoi.


Сакам да кажам дека ние...
вселената ја гледаме и поимаме...
лимитирана од нашите можности...
тоа што човекот не може да ја "замисли" со 10 димензии...
не значи дека тие не постојат...
туку само дека ние не сме во состојба така да го поимаме светот...

но како и да е...
еднаш дискутиравме...
не се согласувам со гледиштето дека времето не постои...

тоа што ние не знаеме каде се наоѓа електронот...
се додека не се обидеме да измериме некоја негова величина...
не значи дека тој не постои...
но ако постои...
како изгледа...???
или прашањето е несоодветно кога зборуваме за честица во квантната физика...

едноставно, нашето поимање на светот...
не ни дава доволно точна претстава за неговоата природа...
и ние секогаш ќе бидеме лимититани во тој поглед...

но тоа не значи дека вселената е таква каква што ние ја гледаме...
само заради тоа што ние сме способни...
само така ја гледаме...
има нешто и надвор од нашата способност за опсервација...

од тука и времето, ако е дел од нашата опсервација...
или нејзина последица...
тогаш постои...



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 16:08
Apsolutno se slozhuvam so tebe koga velish deka za nas postoi samo onoa za shto sme podatni da percepirame i osoznaeme.

Posledica od toa e deka nie nikogash nemozheme da znaeme dali onoa shto ne mozheme da go percepirame navistina postoi ili ne. Zatoa tvrdenjeto deka nash*te limiti ne znachat oti vremeto ne postoi e samo spekulacija. Faktot deka ne sme priemchivi za nekakvi egzistencii ne e nikakov dokaz deka tie neshta navistina egzisitraat.

Vo vrska so vremeto vekje rekov deka kje prifatam oti toa postoi ako dokazhesh deka minatoto i idninata egzistiraat nezavisno od nash*te sekjavanja ili zhelbi za niv vo segashnosta. Kje povtoram, kako nasha kreacija vo Kreacijata toa postoi, no ne nadvor od nas.

I zatoa, onoa shto mi e poentata na Isusoviot citat, kako i so komentarot pred nego, e faktot deka nie ne sme samo nekakvi pasivni dozhivuvachi na Kreacijava, tuku nejzini aktivni soKreatori. Nie ne sme nabljuduvachi ili nabljuduvani vo nekoj proces na nabljuduvanje, tuku istovremeno sme nabluduvachi, predmet na nabljuduvanje i proces na nabljuduvanjeto. Zatoa Isus isto taka veli deka ne e grev samo pravenjeto neshto, tuku i pomislata na toa. Mislenjeto, kako namera (intencija) ja pridvizhuva Kreacijata vo negovoto realiziranje. I toa e nachinot na koj raboti silata na intencijata navedena vo knigata i filmot "The Secret".

Samata namera (intencija) vo nabljuduvanjeto (vnimanieto, svesta...) aktivno go menuva predmetot na nabljuduvanjeto, a bidejki i nie me predmet na nabljuduvanje za nekoj drug nabljuduvach znachi deka i nie se menuvame spored negovite nameri kako neddeliv element od procesot na nabljuduvanje.

Ova fascinantno otkritie, potvrdeno peku eksperimentite vo kvantnata mehanika, pretstavuva prekrasen akademski dokaz za onoa shto dalekuistochnite filozofii sekogash tvrdele za svetov - deka toj e "maja" - nasha iluzija za Svetot. Toj definitivno postoi, no sekogash samo kako rezultat na nasheto tolkuvanje i namera (intencija) vo interakcijata so Nego.

Toa e onoa shto go govorele prosvetlenite lugje od pradamneshni vreminja, toa go govorel i Isus koga velel deka osoznavanjeto na faktot oti site nie sme Bozhji sinovi i kjerki, deka site sme edna edinstvena i neddeliva tvar so nego i Boga, soznanieto deka sme edno edinstveno Sebstvo, e edinstveniot patot do prosvetluvajeto, toa e tesnata porta do Carstvoto Bozhje preku chij premin kje ni se ovozmozhi da pravime chuda isto kako i nego, pa duri i povekje od toa.

Onoa shto mozhebi na povekjeto lugje im izgledashe kako nerazbirlivo govorenje, fantazija ili mistichnost, sovremenata kvantna mehanika go dokazha kako fakt - nie sme Ednobitie so Krecijata i kako takvi imame direktno aktivno uchestvo vo Nejzinoto manifestiranje.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 23:13
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne razbiram shto sakash da kazhesh...

Vremeto postoi kako posledica od nashata interpretacija na svetot i vo toj respekt toa egzistira samo kako refleksija na nashata proekcija i interakcija so nego. Nadvor od nas, nadvor od nashata namera (intencija) za negovot poimanje kako takvo, toa ne postoi.

Сакам да кажам дека ние...вселената ја гледаме и поимаме...лимитирана од нашите можности...тоа што човекот не може да ја "замисли" со 10 димензии...не значи дека тие не постојат...туку само дека ние не сме во состојба така да го поимаме светот...но како и да е...еднаш дискутиравме...не се согласувам со гледиштето дека времето не постои...тоа што ние не знаеме каде се наоѓа електронот...се додека не се обидеме да измериме некоја негова величина...не значи дека тој не постои...но ако постои...како изгледа...???или прашањето е несоодветно кога зборуваме за честица во квантната физика...едноставно, нашето поимање на светот...не ни дава доволно точна претстава за неговоата природа...и ние секогаш ќе бидеме лимититани во тој поглед...но тоа не значи дека вселената е таква каква што ние ја гледаме...само заради тоа што ние сме способни...само така ја гледаме...има нешто и надвор од нашата способност за опсервација...од тука и времето, ако е дел од нашата опсервација...или нејзина последица...тогаш постои...


Нешто во духот на твојата порака.

http://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsIXE4 - Ако постоеше дводимензионален свет

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 12.Јануари.2011 во 06:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Vo vrska so vremeto vekje rekov deka kje prifatam oti toa postoi ako dokazhesh deka minatoto i idninata egzistiraat nezavisno od nash*te sekjavanja ili zhelbi za niv vo segashnosta. Kje povtoram, kako nasha kreacija vo Kreacijata toa postoi, no ne nadvor od nas.

Ајде да го земем просторот за пример...
во еден момент од времето, наречен"сега"...
просторот има одредена состојба...
која е каректеризирана со одредени местоположби на материјата...

во некој иден момент од времето, тогаш повторно наречен "сега"...
просторот ќе има некоја друга состојба...
која е карактеризирана со нова одредена местоположба на материјата...
и која не е ИСТА со претходната...

во тоа второ"сега", состојбата на просторот во првото "сега"...
постои само во нашите сеќавања за неа...
никогаш не можеме да се вратиме и допатуваме повторно во таа состојба...
очигледно затоа што материјата има нова сосема различна местополошба...

дали тоа значи дека просторот не постои...?
или само дека ние патуваме во некој конгломерат на простор-времето...
или поточно...
низ простор-времето...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јануари.2011 во 14:44
Izlagame nadvor od temata bidejki povtorno pochnuvame da govorime za vreme.

No da ne te ostavam bez odgovor:

So posledniov komentar dokazha deka postoi samo prostor i "sega". Ne postoi prostor i "minato", kako i prostor i "idnina".

Potpolno se slozhuvam so tebe.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Elidija
Датум на внесување: 15.Февруари.2011 во 11:05
За оние кои повеќе сакаат да осознаат што е следната цел на квантната физика им ја препорачувам “ Откриена кабала“ од др.Михаел Лајтман ,во клуб Матица.Еве мислења за книгата и авторот:

Д-р Џефри Сатиновер – Автор на седум книги за квантна физика и психијатрија, меѓу кои „Квантниот мозок“ и „Пробивање на библискиот код“, катедра за физика, универзитет во Ница, Франција: „Ја имав таа голема привилегија и чест лично да го запознам д-р Михаел Лајтман. Тој ја претставува оваа древна дисциплина, со топло срце, длабока ученост и искуство, како и темелно сфаќање на современите емпириски принципи. Големи умови низ вековите нашле во автентичната кабала (во споредба со нејзините разни површни варијанти,) извор на не-секташко, хумано, духовно водство“.

Д-р Фред Ален Волф, професор по квантна физика, не криeјќи ја својата одушевеност од предавањата на Михаел Лајтман изјавил: „Вие сте навистина мајстор. Би сакал да седам до вашите нозе и да изучувам долго време“.

Интернет-сајтот на Академијата за истражување и изучување кабала - „Бнеи Барух“, основана од д-р М. Лајтман: www.kabbalah.info е одбележан во енциклопедијата „Британика“. Тој овозможува бесплатен пристап до автентичните кабалистички текстови на повеќе од 30 јазици (меѓу кои и на македонски:
http://http://www.kabbalah.info/mk/ - http://www.kabbalah.info/mk/


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Февруари.2011 во 23:07
A dali mozhe vo najkusi mozhni crti da ni kazhesh koja e taa vrska megju kabalata i kvantnata fizika i koja e taa sledna cel na kvantnata fizika vo kabalata?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 04.Март.2011 во 18:44
hahaha messinger ti sakas ovaj podforum kako politika da izgleda?

nemoj takvi prasanja голема%20насмевка


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 04.Март.2011 во 18:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Izlagame nadvor od temata bidejki povtorno pochnuvame da govorime za vreme.

No da ne te ostavam bez odgovor:

So posledniov komentar dokazha deka postoi samo prostor i "sega". Ne postoi prostor i "minato", kako i prostor i "idnina".


Potpolno se slozhuvam so tebe.




znaci...ne brkajte...vreme i prostor ide zaedno segogas..vo apsolut...


-------------
vivi


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 16:13

you tube - iluzija i realnost

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 18:40
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:


znaci...ne brkajte...vreme i prostor ide zaedno segogas..vo apsolut...

Ако времето е непостоечка категорија...
тогаш како може да постои просторно-временски континуум...


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 20:29
pipisokratkirakavi


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 20:39
pipisokratkirakavi


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 20:54
pipisokratkirakavi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 22:16
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:


znaci...ne brkajte...vreme i prostor ide zaedno segogas..vo apsolut...

Ако времето е непостоечка категорија...
тогаш како може да постои просторно-временски континуум...
i vreme i prostor ..koj si...do apsolut imaтрепкање

-------------
vivi


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 14:22
pipisokratkirakavi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 14:35
dobrilco NE....
 
zosto gi obezvrednuvas ( kvalitativno)  beskonecnosta na vremeto i prostorot , gi sveduvas na covekova kvalifikacija.....
kako togas ja baras apsolutnata visitna ...po koja tragas???


-------------
vivi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 14:37
zosto materiljanoto go postavuvas nad duhovnoto? zosto?

-------------
vivi


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 17:10
Originally posted by dobrilcho dobrilcho напиша:

chovekot ima potreba za prostor-vremenska opredelba na neshtata ...

1) vremeto e negova izmislica...


Se slozhuvam.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 18:10
Не можам да премолчам...
за оваа измислица со времето...
пошто нема да си ги смениме ставовите...
ама ете...
колкуда кажам...
јас не мислам така...намигнување


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 19:38
pipisokratkirakavi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 22:33
dobrilco si go narekol vremeto so drugi zborovi....ne e toa strasno
velis....fazi na harmoniskoto osciliranje ....
a vistinata e edna.....apsolutna..a do nea.....


-------------
vivi


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 23:39
pipisokratkirakavi


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 04.Мај.2011 во 23:54
pipisokratkirakavi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 05.Мај.2011 во 09:24
velis...
toa se spiralni lostovi i tie nemaat jasno odredena vnatreshnost i nadvoreshnost ....dali se tie retki dobrilco....
i sto e tuka poogranicuvasko vo toj spoj..taa tocka...obremenuvanjeto ( prostorot) ili revoluciite (vremeto)....


-------------
vivi


Постирано од: dobrilcho
Датум на внесување: 11.Мај.2011 во 18:56
pipisokratkirakavi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 12.Мај.2011 во 22:52
dorilco.....mislis..fizicki izolirani od haosot.....a so konzervacijata kazuvas za  niven vecen kontinuum

-------------
vivi



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk