IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Совети за снимање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Совети за снимање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 10:46

Го читна ова погоре? намигнување

Ако те интересира нешто конкретно пиши.
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 10:52
го читав тоа,само не знам дали важи и за професионални и за handycam,затоа прашав посебно голема%20насмевка

инаку конкретно ме интересира како (со кои сетинзи) да го извадам максимумот од мојата камера?

под максимум мислам на најквалитетна слика...т.е. најдоброто што може од оваа камера


Изменето од Izzie - 15.Јануари.2008 во 10:53
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 11:09

Па горе доле советите важат за сите. Инаку во однос на тоа што те интересира нема некое правило. Секоја камера си има свој ТАБИЕТ. Конкретно баш твојот модел не сум го користел така да не ми е познат, но воглавно корисничките камери имаат однапред дефинирани сетинзи во однос на она што сакаш да го снимаш.

Значи би требало да имаш подесување за портрет (кога снимаш луѓе), панорама, ноќно снимање и т.н.
Кажав би требало затоа што повеќето ги имаат тие подесувања а би требало и твојата камера. Мислам дека ако се придржуваш на нив ќе го извадиш оптимумот.
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 18:17
Се си прочитав тука што ме интересираше. Ако ми затреба нешто ке ТЕ побарам. Поздрав!! Си ја знаеш работата.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 12:31

А ха! Во ред. Е ако си прочитал се, сега може да те испрашуваме.голема%20насмевка

Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:58
Само да те поздравам!!!
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 05:01
Фала на сите за супер и деталното објаснување за оваа камера - VX 2100, цената на камерата беше за нова и веќе пристигна во Охрид во 2 примероци и започнавме со снимање. Искрено и јас сум зачуден од квалитетот, но имам многу нејасни работи во поглед на снимањето со неа и во делот околу студиските емисии. 

Тегла, инаку камерата е наменета за снимање на мали тв емисии за охриската публика. На располагање ми се во моментов две VX 2100 и една Sony DSR-PD170.  Од мое познавање знам дека сто седумдесетката има подобар квалитет само во аудиото - односно тој делот горе кај аудио влезовите... 

Прва емисија која треба да се реализира е мала емисија за тинејџери со мало студио, кое е веќе спремено (сценографија) и стигнавме до делот, како совршено да го осветлиме со малку квалитетно светло... Што мислите (тегла што мисли) колку вати светло треба за едно просечно мало студио со ширина од некаде 6 метри на која сцена има поставено 2 фотелји и еден двосед со масичка.... :)

Јас планирав тоа да го изведам со бели чадори кои ќе ја растурат светлината.... Рефлекторот да го уклучам директно во чадорот и тој да создаде бело меко светло....

Сепак ми треба совет за светлото за да поминам со обични рефлектори - 300 или 1000 вати (имам 2Х300 и 2Х1000) и плус имам на располагање 2 чадори - бели и два металик од натре - рефлектори

Патем, работам со фотографија до сега, ретко сум имал можност да обрнам внимание големо на видеото, но сепак имам 18 години, така што и ова е премногу голема%20насмевка
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 01:25
So cador pred reflektorot kje izgubis mnogu svetlo za tolku golem prostor. Ednostavno nema da dofrli намигнување. Podobro da stavis difuzna hartija (specijalna, ne znam od kaj se naogja, ama site svetladzii ja imaat)

Inaku kolku povekje svetlo tolku podobro. Kolku povekje kje najdes tolku podobro, no obidi se so toa sto go imas da eksperimentiras dodeka ne go najdes praviot setap.

BItni rraboti na koi treba da vnimavas.

- Svetloto treba da e povisoko. Ako e nisko kje gledaat vo reflektor i kje treba da nosta naocari za sonce, i pak kje im smeta.

- Ti treba kontra odpozadi, isto visoka.

- Obidi se da najdes meki difuzni svea, kako kino flo.

- Vnimavaj na senkite, da ne ti se pojavuvaat po 3 senki od eden covek. I da ne bidat ostri tuku difuzni.

- Odvoi go subjektot od pozadinata, taka kje imas mesto za kontra, i za difuzni senki

- 300W koristi da dopolnis, da naglasis ili kako sminka.

Ako mi tekne nesto kje dopolnam.

Snimaj so klapa, za polesno da go sinhroniziras vo montaza.

Audioto neka ti ide vo mixer, a izlezot od mixerot liniski vkluci go vo PD150. Taa kaseta kje ti bide master audio.

Vo Premier Pro CS3 imas multicamera montaza намигнување

Za biznisot...... Sekoja TV stanica ima svoja politika. Razgovaraj so niv. Dali kje delite od reklamite, ili sam kje se finansiras i kje im plakjas na niv...milion kombinacii. Pisi kakvi ti se planovite pokonkretno.

Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 15:21
Jawa,

ako ne mozes da najdes ona sto ti kaza Tegla, probaj so obicen paus. Mozes da ides so eden, dva, tri ...
Samo vnimavaj, sekoj dopolnitelen paus znacitelno ce go slabi intenzitetot na svetloto.
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:30
Focus fala ti i tebe i na tegla i na site ostanati. Se nadevam deka ke izvadam kvalitet, pa ako bide ko sto treba, ke izvadam neso na net da go ocenite...  Inaku  so Gospod napred, se nadevam na uspeh!

Vaka planiram:
2 kameri vx2100 - od strana da snimaat so nivni mikrofoni kolku da se prati audioto za da moze da se montira polesno
1 kamera da e glavna pd170-kata i na nea kako so opisa tegla da e priklucena miksetata so mikrofonite i taa da e master.
Bidejki video mikser neznam da koristam (za zal) ke snimam na DV, montazata kako odi  neznam, ke se snaogam kako i porano so premiere, cs3 go nemam, ali nekako ke gledam da go simnam...
Svetlo: 2 reflektori od po 1000 vati so takva paus hartija - ke eksperimentiram.... + 2 od po 200 vati na pozadinata...

Kompjuter za obrabotka: Denes mi go donesoa gejmerot od amc so 2GB ram, 2X500gb hard sata i 8800 graficka.....Ima i firewire...

Ako imate nekoja zabeleska ili da mi kazete dali cini kompjuterot ili moite planovi, slobodno - ke mi bide od korist, bideki sum pocetnik.......

Uste edno prasanje, DV Video se uklucuva na fire wire??? ili treba nesto drugo???    Moze li da prefrlam od postara dv kamera matrijali a da izvadam kvalitet ist kako so videoto???    kakvi se razlikite, sto e podobro???

I STO ZNACI OVA Snimaj so klapa, za polesno da go sinhroniziras vo montaza.????

Изменето од JAWA - 18.Септември.2008 во 15:34
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 16:08
ne mi se dopagja kompjuterot. treba povekje ram. Barem za da dobies smooth playback. Imacu multicam montaza ima i vo Premiere Pro 2.0. DV izlezot od kamera (4pin) se uklucuva na Firewire na PC-to (najcesto 6pinski, no moze da e i 4pinski). Za playback moze da koristis bilo kakva DV kamera so DV out, bez zaguba na kvalitet, no so ograniceni moznosti. Zatoa mozebi e podobro da najdes mini DV player (JVC ima dobri) koj nudi mnogu moznosti. So klapa se snima za da gi sinhroniziras kamerite podobro. Podobrite klapi imaat i timecode controler koj go zapisuva timecodot na kasetata (kamerata). No obicna klapa moze da zavrsi rabota, taka sto koga ke go sinhroniziras videoto kje gledas polozbata na klapata da e na isto mesto kaj site 3 kameri. Namesto klapa mozes da koristis i blic (za video sinhro) ili spicificen udar ako e tisina (za audio sinhro).
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 20:14

Vo vrska so osvetluvanjeto.

Jas bi ti predlozhil da odbiesh svetlo od tavanot.
Edniot ili dvata 1000w.

Ako ne e bel i nemozhe da se ofarba, zalepi/pricvrsti
beli povrshini za nego: listovi, platno, tenok stiropor...

Odbivanjeto mozhe da bide otprilika vaka:iliVo vtoriot sluchaj ne mora celata povrshina da bide bela,
tuku samo gorniot del od dzidot i toj del ot tavanot.
Ili tamu postavi pod (45 stepeni) agol stiropori.


So odbienoto kje dobiesh ubavo meko ambientalno svetlo.

Bi mozhel ednoto da go odbiesh,
a drugoto 1000w niz ili odbieno od chador
od strana dijagonalno kako glavno svetlo.
Neka bide relativno visoko.
So toa kje se postigne malce modeliranje
kaj lugjeto.

So chadorot kje imash pomeki senki odkolku
svetlo+parche(nce) difuzor vednash pred nego.

A ostanatite mali svetla kako shto spomena ti
za pozadinata akcent po potreba.

Ako pak imash relativno dovolno ambientalno svetlo na pozadinata,
bi mozhel i so pomali svetla (stolni labli lil sl) da akcentirash
pozadinata tuk i tamu a oni 200w montiraj gi zad lugjeto visoko za backlight.

Pazi na lensflare od niv.

=================

Vo vrska so audioto.

Od mixer vo PD170.
OK.

Za eden mozhen problem da spomenam.

Pred nekolku godini trebav da snimam eden
nastan vo konf.sala i sakav isto da zemam
audio od mikser.

Prochitav na forumi deka ako se vrzi mixerot
direktno vo camerata, i OBATA ureda se vrzani
na struja (vs camerata na baterija) kje ima brum.

Probav pred toa kaj prijatel i vistina.
Katastrofa.

Za iljach bilo audio transformer/isolator.
Znachi mixer->izolator->camera = no BUZZ.

E sea toa shto zaboraviv.... (najvazhnoto среќа)...
Dali se odnesuvashe samo za MIC vlez vo camerata,
ili i za liniski, ili ako e XLR prikluchok kje nema problem,...stvarno ne pametam...
Sorry.

Ako najdam, imashe online article za toa kje post-am.

Probaj vidi.

Nekoj koj ima povekje iskustvo so ext audio vo camera kje doobjasni.


Pozdrav

Igor

PS: Slikive se od www.cybercollege.com
od Module 34 Special Lighting Situations


Изменето од Igor-T - 18.Септември.2008 во 20:34
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 01:31
Fala Na igor i na  ang3l4o, a Igor ke ti pisam utre uste nekoi raboti na tekstov, no pred toa na  ang3l4o da go prasam, kolku ram e dovolno, ako treba poveke? 
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 01:54
2GB ti e sosema dovolno.
Mojata prva DV montaza bese P4 so 2GHz, 1GB RAM, Matrox G550 graficka. Niednas nemav nikakov problem, A, rabotev dokumentarci, igrani serii, i seto toa bez nikakva karticka za montaza. Od togas do sega mnogu se smeneti rabotite, taka sto bilo koj kompjuter da go kupis e odlicen za DV montaza.

Mislam deka mi spomna deka mozes da imas i video mixer. Ako imas moznost da imas video mixeta so Svideo vlezovi GO FOR IT.
Kje gi vrzes Svideo izlezite na kamerite vo mixerot i kje ti treba plus eden DV deck kako snimac. I kje si bockash "Kamera 1-2-3-2-3-1....." Mnogu ednostavno. U stvari mozes i izlezot na mixerot da go vrzes so DV konvertor od canopus ili data-video (200-300 evra) i da si pravis capture realtime preku firewire vo kompjuter za da mozes da si dodavas spica, grafika i ostanati poboljshajzeri намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.